LIETUVOS BANKO VALDYBOS
NUTARIMAS
DĖL Lietuvos banko valdybos 2006 m. lapkričio 9 d. nutarimo Nr. 138 „Dėl Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrųjų nuostatų“ pakeitimo
2011 m. kovo 15 d. Nr. 03-30
Vilnius
Pakeisti Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrąsias nuostatas, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 2006 m. lapkričio 9 d. nutarimu Nr. 138 „Dėl Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrųjų nuostatų“ (Žin., 2006, Nr. 142-5442; 2010, Nr. 130-6689):
1. Išdėstyti 449 punktą taip:
Kapitalo pakankamumo skaičiavimo
bendrųjų nuostatų 13 priedas
(Lietuvos banko valdybos
2011 m. kovo 15 d.
nutarimo Nr. 03-30 redakcija)
PERLEISTOS KREDITO RIZIKOS POZICIJOS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Dokumentas parengtas atsižvelgus į Europos bankininkystės priežiūros institucijų komiteto 2010 m. gruodžio 31 d. Kapitalo reikalavimų direktyvos 122a straipsnio įgyvendinimo gaires (angl. CEBS Guidelines to Article 122a of the Capital Requirements Directive).
2. Šiame priede išdėstytos nuostatos taikomos banko prekybos arba ne prekybos knygos pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijoms, kurios atsiranda dėl sandorių, atitinkančių Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrųjų nuostatų 4.58 punkto apibrėžimą, kai kredito rizika, atliekant pakeitimą vertybiniais popieriais, perleidžiama investuotojams.
3. Bankams, kurie sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį dalyvauja kaip investuotojai, taikomos šio priedo II dalies, o bankams, kurie dalyvauja kaip iniciatoriai, rėmėjai arba pirminiai skolintojai, taikomos šio priedo III dalies nuostatos. Bankui, sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį dalyvaujančiam ir kaip investuotojas, kuris prisiima kredito riziką, ir kaip iniciatorius, rėmėjas arba pirminis skolintojas, kuris atlieka pagrindinių pozicijų pakeitimą vertybiniais popieriais, atsižvelgus į atliekamą vaidmenį, atitinkamai taikomos šio priedo II arba III dalies nuostatos.
II. REIKALAVIMAI BANKAMS, SUDARANT PAKEITIMO VERTYBINIAIS POPIERIAIS SANDORIUS VEIKIANTIEMS KAIP INVESTUOTOJAI
4. Bankas, sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį veikiantis kaip investuotojas, prieš sudarydamas sandorį privalo atlikti deramą patikrinimą (angl. due diligence), kuris apima kredito analizę, rizikos valdymą ir kitą panašią veiklą, kaip nustatyta 11–15 punktuose. Bankas gali sudaryti banko veiklą papildančių paslaugų pirkimo sandorius su kitais asmenimis dėl atliekamų atskirų deramo patikrinimo operacijų (pavyzdžiui, dėl informacijos, būtinos pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriui įvertinti, rinkimo), tačiau vykdydamas bendrą proceso kontrolę ir jausdamas atsakomybę už šio priedo reikalavimų vykdymą. Bankas neturi investuoti į pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį, jei nustato, kad bankas iniciatorius, bankas rėmėjas arba pirminis skolintojas nesudarė galimybių lengvai, t. y. be prieigos apribojimų ir papildomų sąnaudų, gauti visos informacijos, būtinos deramam patikrinimui atlikti pagal šio priedo reikalavimus.
5. Bankas, kuris nėra iniciatorius, rėmėjas arba pirminis skolintojas, prisiima kredito riziką, susijusią su pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijomis tik tada, jei sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį dalyvaujantis iniciatorius, rėmėjas arba pirminis skolintojas aiškiai informuoja banką apie savo nuolat išlaikomą reikšmingą grynąją dalį, kuri niekada negali sudaryti mažiau kaip 5 proc. pozicijų.
Šis reikalavimas netaikomas tokiems sandoriams, kai pakeistų vertybiniais popieriais pagrindinių pozicijų kredito rizika neperleidžiama investuotojams, o ją ir toliau prisiima bankas iniciatorius, kuris yra galutinis investuotojo skolininkas, nors sandoris ir atitinka Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrųjų nuostatų 4.58 punkto apibrėžimą, pavyzdžiui, kai pakeista vertybiniais popieriais pagrindinė pozicija yra kredito įstaigų išleistos padengtos obligacijos. Tačiau tais atvejais, kai banko iniciatoriaus įsipareigojimai sukuriami siekiant perleisti trečiųjų asmenų kredito riziką, pavyzdžiui, su kreditu susijusius vekselius, atliekant pakeitimą vertybiniais popieriais, minimalaus išlaikymo reikalavimas taikomas.
Kai pakeistų vertybiniais popieriais pozicijų iniciatorius arba pirminis skolintojas yra keli asmenys, šis reikalavimas kiekvienam iš jų taikomas proporcingai jų dalyvavimui sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį.
6. Sąvoka „grynosios dalies išlaikymas“ (angl. retention of net economic interest) reiškia:
6.1. ne mažiau kaip 5 proc. nominaliosios kiekvieno iš parduotų arba investuotojams perleistų segmentų vertės išlaikymą (angl. „vertical slice“ retention);
6.2. kai vertybiniais popieriais pakeičiamos atnaujinamosios pozicijos – ne mažiau kaip 5 proc. nominaliosios vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų vertės iniciatoriaus dalies išlaikymą (angl. „originator interest“ retention). Šis būdas gali būti taikomas ne tik tada, kai pakeitimo vertybiniais popieriais sandorio pagrindinės pozicijos priklauso atnaujinamųjų pozicijų kategorijai (pavyzdžiui, kredito kortelių turėtojams suteikiamų paskolų pakeitimas vertybiniais popieriais), bet ir tada, kai sudaromas atnaujinamasis pakeitimo vertybiniais popieriais sandoris, kurio pagrindinės pozicijos nepriklauso atnaujinamųjų pozicijų kategorijai (pavyzdžiui, atnaujinamasis būsto paskolų pakeitimas vertybiniais popieriais);
6.3. atsitiktinai atrinktų pozicijų, lygių ne mažiau kaip 5 proc. nominaliosios vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų vertės, išlaikymą, kai tos pozicijos priešingu atveju būtų buvusios pakeistos vertybiniais popieriais, jeigu pozicijų, kurios gali būti pakeistos vertybiniais popieriais, skaičius yra ne mažesnis kaip 100 sandorio sudarymo metu (angl. „on-balance sheet“ retention); „Pozicijų, kurios gali būti pakeistos vertybiniais popieriais, skaičius yra ne mažesnis kaip 100 sandorio sudarymo metu“ reiškia, kad pakeitimui vertybiniais popieriais skirtų pagrindinių pozicijų grupę, iš kurios atsitiktiniu būdu atrenkama 5 procentai, turi sudaryti ne mažiau kaip 100 pozicijų. Šis būdas gali būti taikomas atliekant ir tradicinį, ir sintetinį pakeitimą vertybiniais popieriais. Atsitiktinai atrinkdamas pozicijas, bankas užtikrina, kad išlaikoma grynoji dalis ir pakeistos vertybiniais popieriais pozicijos vertinamos vadovaujantis tais pačiais metodais, atsižvelgiama ir į kiekybinius, ir į kokybinius rizikos veiksnius: pagrindinių pozicijų pagal riziką įvertintus vidurkius, paskolos sumos ir rinkos vertės santykį, užtikrinimo priemonės pobūdį ir pan. Bankas iniciatorius, bankas rėmėjas arba pirminis skolintojas atskleidžia informaciją apie rizikos veiksnius, į kuriuos buvo atsižvelgta atliekant pakeičiamų vertybiniais popieriais pagrindinių pozicijų suskirstymą į rizikos grupes, kad investuojantis bankas galėtų atlikti deramą patikrinimą;
6.4. pirmojo nuostolio segmento ir prireikus kitų segmentų, kurių rizikos pobūdis yra toks pat arba didesnis nei investuotojams perleistų arba parduotų segmentų rizikos pobūdis ir kurių terminas baigiasi ne anksčiau nei investuotojams perleistų arba parduotų segmentų terminas, išlaikymą, kad toks išlaikymas būtų lygus iš viso ne mažiau kaip 5 proc. nominaliosios vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų vertės (angl. „first loss“ retention).
6.1–6.4 punktuose „nominalioji vertė“ reiškia, kad vertinant, kaip laikomasi grynosios dalies išlaikymo reikalavimo, atsižvelgiama į vertybiniais popieriais pakeistų pozicijų bendrąją vertę iki vertės tikslinimų, o ne į jų grynąją vertę.
Vienas iš 6.1–6.4 punktuose nurodytų grynosios dalies išlaikymo būdų pasirenkamas pirmą kartą atliekant pakeitimą vertybiniais popieriais ir nekeičiamas visą sandorio galiojimo laikotarpį.
7. Grynoji dalis įvertinama sandorio sudarymo metu ir išlaikoma nuolat. „Sandorio sudarymo metu“ reiškia, kad grynoji dalis įvertinama sudarant pirmąjį pagrindinių pozicijų pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį, o ne tada, kai atsiranda pagrindinė pozicija (pavyzdžiui, ne tada, kai suteikiamos paskolos, kurių pagrindu vėliau sudaromas sandoris dėl pakeitimo vertybiniais popieriais). „Nuolat“ reiškia, kad nepaskirstytos palūkanos arba pozicijos neapdraudžiamos ir neparduodamos.
Vertinant išlaikomą grynąją dalį neatsižvelgiama į kredito rizikos mažinimą, trumpalaikes pozicijas arba kitas apsidraudimo priemones. Pavyzdžiui, kai grynoji dalis išlaikoma taikant 6.1, 6.2 arba 6.4 punkte nurodytą būdą, bankas iniciatorius, bankas rėmėjas arba pirminis skolintojas jai apdrausti negali naudoti kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandorių, o kai taikomas 6.3 punkte nurodytas būdas – negali naudoti apsidraudimo priemonių, išlaikomų atsitiktinai atrinktų pozicijų kredito rizikai sumažinti. Šis apribojimas taikomas tik kredito rizikos apsidraudimo priemonėms ir nesudaro kliūčių taikyti kitų rizikos rūšių (pavyzdžiui, palūkanų normų) apsidraudimo priemones.
Grynoji dalis nustatoma pagal nebalansinių straipsnių tariamąją vertę. Visiems pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriams išlaikymo reikalavimai negali būti taikomi kelis kartus, t. y. tam tikro pakeitimo vertybiniais popieriais sandorio išlaikymo reikalavimas tenkinamas, jei jį vykdo kuris nors vienas iš pakeitimą vertybiniais popieriais atliekančių sandorio dalyvių – bankas iniciatorius, bankas rėmėjas arba pirminis skolintojas, o ne kiekvienas iš jų.
8. Kai ES patronuojantysis bankas arba ES finansų kontroliuojančioji bendrovė, arba viena iš jų patronuojamųjų įmonių, veikdamos (-i) kaip iniciatorės (-iai) arba rėmėjos (-ai), pakeičia vertybiniais popieriais pozicijas iš kelių bankų, investicinių įmonių arba kitų finansų įstaigų, kurioms taikoma konsoliduota priežiūra, 5 punkte nurodytas reikalavimas gali būti laikomas įvykdytu, jei jį įvykdo susijęs ES patronuojantysis bankas arba susijusi ES finansų kontroliuojančioji bendrovė, tačiau tik tada, kai pakeistas vertybiniais popieriais pozicijas sukūręs bankas, investicinė įmonė arba finansų įstaiga yra įsipareigojusi (-ęs) laikytis 17 punkte nustatytų reikalavimų ir iniciatoriui arba rėmėjui bei ES patronuojančiam bankui arba ES finansų kontroliuojančiajai bendrovei laiku pateikti informaciją, kurios reikia, kad būtų įvykdyti Lietuvos banko teisės aktuose nurodyti informacijos atskleidimo reikalavimai.
Šio punkto nuostatos taikomos tik tada, kai visi pakeitimą vertybiniais popieriais atliekantys sandorio dalyviai yra ES konsoliduotos priežiūros subjektas. Jei bankas, kuris išlaiko grynąją dalį atliekant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorį kitų konsoliduotos grupės narių naudai, pasitraukia iš grupės, vienas arba keli grupės nariai perima šio banko išlaikomą grynąją dalį.
9. 5 punkto nuostatos netaikomos, kai pakeistos vertybiniais popieriais pozicijos yra pretenzijos arba galimos pretenzijos šių subjektų atžvilgiu arba kai jas visiškai, besąlygiškai ir neatšaukiamai garantuoja:
9.2. valstybių narių regioninės valdžios institucijos, vietos valdžios institucijos ir valstybės sektoriaus subjektai;
9.3. institucijos, kurioms pagal IV skyriaus I skirsnį priskirtas 50 proc. arba mažesnis rizikos koeficientas; arba
10. 5 punkto nuostatos taip pat netaikomos:
10.1. aiškiu, skaidriu ir prieinamu indeksu pagrįstiems sandoriams, kai pagrindinės sudėtinės dalys yra identiškos toms dalims, kurios sudaro tų dalių, kuriomis plačiai prekiaujama, indeksą, arba kai jos yra kiti parduodami vertybiniai popieriai, išskyrus pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijas, t. y. koreliacinės prekybos portfeliui;
10.2. sindikuotosioms paskoloms, įsigytoms gautinoms sumoms arba kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandoriams, kai šios priemonės nenaudojamos 5 punkte nurodytam pakeitimui vertybiniais popieriais formuoti ir (arba) apdrausti. Šio punkto nuostatų taikymas kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandoriams priklauso nuo to, ar apsidraudimo priemonė yra gaunama (perkama), ar teikiama (parduodama). Pagal Kapitalo pakankamumo skaičiavimo bendrųjų nuostatų 457 punktą bankas, teikiantis kredito užtikrinimą pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijai, turi pakeitimo vertybiniais popieriais poziciją, t. y. prilygsta investuotojui, todėl 5 punkto nuostatos šiam sandoriui taikomos. Kai bankas perka pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijos apsidraudimo priemonę, šiam sandoriui 5 punkto nuostatos netaikomos.
11. Prieš investuodami ir, jei reikia, vėliau (jei bankas iniciatorius, bankas rėmėjas arba pirminis skolintojas tampa nemokus, jei pasikeičia banko prekybos arba ne prekybos knygos politika arba procedūros, pasikeičia investicijų rizikos pobūdis ir pan.) bankai turi patvirtinti Lietuvos bankui, kad visapusiškai ir iki galo yra susipažinę su visomis savo pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijomis, yra įgyvendinę peržiūros ir registravimo politiką ir procedūras, tinkamas pagal jų prekybos knygą ir ne prekybos knygą bei atitinkančias jų pakeistų vertybiniais popieriais pozicijų rizikos pobūdį. Šiuo tikslu bankas privalo fiksuoti ir analizuoti:
11.1. iniciatorių arba rėmėjų pagal 5 punkto nuostatas atskleistą informaciją, kurioje nurodoma jų nuolat išlaikoma grynoji pakeitimo vertybiniais popieriais dalis;
11.4. su reputacija ir nuostoliais susijusią iniciatorių ir rėmėjų patirtį, įgytą sudarant pakeitimo vertybiniais popieriais sandorius dėl atitinkamų pozicijų klasių;
11.5. iniciatorių, rėmėjų arba jų tarpininkų, patarėjų pareiškimus ir informaciją apie tai, kad jie deramai patikrino pakeistas vertybiniais popieriais pozicijas ir, kai taikoma, paskelbtą informaciją apie pakeistų vertybiniais popieriais pozicijų užtikrinimo priemonės kokybę;
11.6. metodiką ir koncepcijas, kuriomis pagrįstas užtikrinimo priemonių, skirtų pakeistų vertybiniais popieriais pozicijų rizikai sumažinti, vertinimas;
12. Bankas turi reguliariai atlikti tinkamą pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijų testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, kuris įtraukiamas į bendrąjį banko testavimą vadovaujantis Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis bendrųjų nuostatų, patvirtintų Lietuvos banko valdybos 2007 m. spalio 11 d. nutarimu Nr. 133 (Žin., 2007, Nr. 109-4486; 2010, Nr. 156-7965), reikalavimais. Šiuo tikslu bankas gali remtis ECAI atliekamais testavimais nepalankiausiomis sąlygomis, tačiau tik tada, jei Lietuvos banko reikalavimu galės patvirtinti, kad prieš investuodamas ėmėsi tinkamų atsargumo priemonių patvirtindamas atitinkamas prielaidas ir sudarydamas modelius, išmano metodiką, prielaidas ir rezultatus.
13. Bankai, jei nėra iniciatoriai, rėmėjai arba pirminiai skolintojai, turi nustatyti procedūras, tinkamas pagal prekybos knygą ir ne prekybos knygą bei atitinkančias jų investicijų į pakeistas vertybiniais popieriais pozicijas rizikos pobūdį, kad galėtų nuolat (bent kartą per metus) ir laiku (jei reikšmingai pasikeičia pagrindinės pozicijos arba įvyksta svarbūs įvykiai, galintys reikšmingai paveikti pakeistas vertybiniais popieriais pozicijas) stebėti informaciją, susijusią su turimų pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijų pagrindinėmis pozicijomis. Nuolat ir laiku stebima informacija:
13.4. kredito balų dažnių pasiskirstymas arba kitos kreditingumo priemonės pagal skirtingas pagrindines pozicijas,
14. Kai pagrindinės pozicijos pačios yra pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijos, bankas turi turėti šiame punkte nurodytą informaciją ne tik apie tokius pagrindinius pakeitimo vertybiniais popieriais segmentus kaip emitento pavadinimas ir kredito kokybė, bet ir apie tų pagrindinių pakeitimo vertybiniais popieriais segmentų grupių ypatybes ir rezultatus.
15. Bankas turi puikiai išmanyti pakeitimo vertybiniais popieriais sandorio struktūrinius ypatumus, kurie galėtų turėti reikšmingos įtakos jų pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijų sandorio rezultatams, pavyzdžiui, sutartinį „iš viršaus žemyn“ (angl. „waterfall“ – „krioklio“) principu paremtą metodą ir su juo susijusias priežastis, kredito vertės padidinimą, likvidumo padidinimą, rinkos kainos limitus ir nuo konkretaus sandorio priklausomą įsipareigojimų nevykdymo sąvokos apibrėžimą.
16. Kai 11–15 punktuose arba Lietuvos banko teisės aktuose nurodyti informacijos atskleidimo reikalavimai netenkinami tam tikru reikšmingu aspektu dėl banko kaltės, toms pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijoms papildomai taikomas 250–1 250 proc. rizikos koeficiento dydis (neviršijant didžiausios bendros rizikos koeficiento ribos, kuri yra 1 250 proc.). Bankas turi įvertinti ir tai, kad siekiant nepažeisti 11–15 punktų reikalavimų, turi būti tenkinami 5–7 punktuose nustatyti reikalavimai. Papildomas rizikos koeficiento dydis nustatomas proporcingai atitinkamų pakeitimo vertybiniais popieriais pozicijų koeficientams, taikomiems pagal IV skirsnį. Rizikos koeficiento dydis palaipsniui didinamas kiekvieną kitą kartą pažeidus deramo patikrinimo nuostatas. „Kiekvieno kito karto“ pažeidimo trukmė matuojama sveikuoju metų skaičiumi, t. y. pirmiausia nustatoma, kiek mėnesių per 12 mėnesių laikotarpį reikalavimas buvo nevykdomas, o tada ši trukmė apvalinama į mažesniąją pusę iki artimiausio 12 mėnesių laikotarpio (pavyzdžiui, jei pažeidimas truko trumpiau nei 12 mėnesių, pažeidimo trukmė prilyginama nuliui). Atsižvelgus į 9 punkte pateiktas išimtis, tam tikrų pakeitimų vertybiniais popieriais rizikos koeficiento dydis mažinamas.
III. REIKALAVIMAI BANKAMS, SUDARANT PAKEITIMO VERTYBINIAIS POPIERIAIS SANDORIUS VEIKIANTIEMS KAIP INICIATORIAI ARBA RĖMĖJAI
17. Bankas rėmėjas ir bankas iniciatorius pozicijoms, kurios turi būti pakeistos vertybiniais popieriais, taiko tuos pačius pagrįstus ir aiškiai apibrėžtus kredito teikimo kriterijus, kuriuos taikytų, jei pats įgytų pagrindinę poziciją. Todėl bankas rėmėjas ir bankas iniciatorius taiko tuos pačius kredito patvirtinimo ir prireikus pakeitimo, atnaujinimo ir refinansavimo procesus. Bankas turi taikyti tuos pačius analizės standartus, kuriuos taiko dalyvaudamas valdant kapitalą arba garantuotam platinimui pakeitimo vertybiniais popieriais emisijų, įsigytų iš trečiųjų šalių, atvejais, neatsižvelgiant į tai, ar toks dalyvavimas valdant kapitalą arba garantuotas platinimas turi būti įtrauktas į jų prekybos arba ne prekybos knygą.
18. Kai 17 punkto reikalavimai netenkinami, bankui neleidžiama taikyti 9 punkto nuostatų, t. y. bankas turi apskaičiuoti pakeistų vertybiniais popieriais pozicijų kapitalo poreikį.
19. Bankas rėmėjas ir bankas iniciatorius investuotojams turi tinkamai pagrįsti dokumentais ir viešai atskleisti (pavyzdžiui, vertybinių popierių emisijos pagal pakeitimo vertybiniais popieriais programą prospekte) pagal 5 punkto nuostatas prisiimto įsipareigojimo išlaikyti grynąją pakeitimo vertybiniais popieriais dalį dydį ir pasirinktą išlaikymo būdą pagal 6 punkto reikalavimus.
Bankas rėmėjas ir bankas iniciatorius užtikrina, kad būsimi investuotojai turės galimybę atlikti deramą patikrinimą: lengvai, t. y. be prieigos apribojimų ir papildomų sąnaudų susipažinti su visais reikšmingais duomenimis apie atskirų pagrindinių pozicijų kredito kokybę ir rezultatus, grynųjų pinigų srautus ir užtikrinimo priemonę, kuria padengiama pakeitimo vertybiniais popieriais pozicija, ir su informacija, kuri būtina norint atlikti visapusiškus ir gerai pagrįstus grynųjų pinigų srautų ir užtikrinimo priemonių, kuriomis padengiamos pagrindinės pozicijos, verčių testavimus nepalankiausiomis sąlygomis. Tuo tikslu reikšmingi duomenys parengiami atsižvelgus į pakeitimo vertybiniais popieriais terminą ir, kai tinkama, į pakeitimo vertybiniais popieriais pobūdį.
Bankas iniciatorius ir bankas rėmėjas atskleidžia informaciją apie nuolat išlaikomą grynąją pakeitimo vertybiniais popieriais dalį sandorio sudarymo metu ir reguliariai, ne rečiau kaip kartą per metus, ją atnaujina per visą sandorio galiojimo laikotarpį.
IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
21. Iki 2014 m. gruodžio 31 d. šio priedo nuostatos taikomos naujiems pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriams, sudarytiems po 2011 m. sausio 1 d. Nuo 2014 m. gruodžio 31 d. šio priedo nuostatos taikomos esamiems pakeitimo vertybiniais popieriais sandoriams, sudarytiems iki 2011 m. sausio 1 d., kai naujos pagrindinės pozicijos pridedamos arba pakeičiamos jų pakaitalais po 2014 m. gruodžio 31 d.