LIETUVOS TSR ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSAS

 

PRIIMTAS LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

1984 m. gruodžio 13 d.

(Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 1-1)

 

I skyrius

 

BENDRIEJI NUOSTATAI

 

Pirmasis skirsnis

 

BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1 straipsnis. Lietuvos TSR įstatymu dėl administracinių teisės pažeidimų uždaviniai

Lietuvos TSR įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų uždavinys yra saugoti TSRS visuomeninę santvarką, socialistinę nuosavybę, socialines-ekonomines, politines ir asmenines piliečių teises bei laisves, taip pat įmonių, įstaigų ir organizacijų teises bei teisėtus interesus, nustatytą valdymo tvarką, valstybinę ir viešąją tvarką, stiprinti socialistinį teisėtumą, užkirsti kelią teisės pažeidimams, auklėti piliečius, kad jie tiksliai ir nenukrypstamai laikytųsi TSRS Konstitucijos, Lietuvos TSR Konstitucijos ir tarybinių įstatymų, gerbtų kitų piliečių teises, garbę ir orumą, socialistinio bendrojo gyvenimo taisykles, sąžiningai vykdytų savo pareigas, jaustų atsakomybę visuomenei.

 

2 straipsnis.         TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai dėl administracinių teisės pažeidimų

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymus dėl administracinių teisės pažeidimų sudaro TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindai, apibrėžiantys šių įstatymų principus ir nustatantys jų bendruosius nuostatus, ir sutinkamai su jais leidžiami TSRS įstatymų aktai ir TSRS Ministrų Tarybos nutarimai, šis kodeksas ir kitokie Lietuvos TSR įstatymų aktai bei Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nutarimai dėl administracinių teisės pažeidimų.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai, TSRS Ministrų Tarybos ir Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nutarimai dėl administracinių teisės pažeidimų, kol jie nustatyta tvarka neįtraukti į šį kodeksą, Lietuvos TSR teritorijoje taikomi tiesiogiai.

Šio kodekso nuostatai taikomi ir tiems administraciniams teisės pažeidimams, už kurių padarymą atsakomybę numato dar neįtraukti į šį kodeksą įstatymai.

 

3 straipsnis.         TSR Sąjungos kompetencija įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų srityje

Sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindais TSR Sąjungos kompetencijai įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų srityje priklauso:

apibrėžti TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų principus ir nustatyti jų bendruosius nuostatus;

nustatyti administracinę atsakomybę už šių taisyklių pažeidimą: produkcijos standartizavimo ir kokybės; matavimo priemonių paleidimo į apyvartą ir priežiūros bei naudojimosi jomis; apskaitos ir statistikos; eismo saugumo ir naudojimosi geležinkelio, oro, jūrų ir vamzdynų transporto priemonėmis; kelių eismo; karinės įskaitos; pasienio režimo; pasų sistemos; ginklo, sprogstamųjų, radioaktyviųjų medžiagų ir kitų leidimų sistemos objektų įsigijimo, laikymo ir naudojimo; TSRS teritorijos apsaugos nuo karantininių ir kitų infekcinių ligų pernešimo ir plitimo; muitų ir kovos su kontrabanda; valiutos cirkuliacijos; užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės buvimo TSR Sąjungoje;

prireikus nustatyti bylų dėl atskirų rūšių administracinių teisės pažeidimų, už kuriuos atsakomybę nustato TSR Sąjungos įstatymai, nagrinėjimo tvarką.

TSR Sąjungos kompetencijai taip pat priklauso įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų ir kitais sąjunginę reikšmę turinčiais klausimais leidimas.

 

4 straipsnis.         Lietuvos TSR kompetencija įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų srityje

Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos kompetencijai priklauso: įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų TSR Sąjungos kompetencijai nepriskirtais klausimais leidimas;

nustatyti klausimus, kuriais vietinės Liaudies deputatų tarybos, išskyrus gyvenviečių ir apylinkių, gali priimti įstatymų aktų apibrėžtose ribose sprendimus, už kurių pažeidimą numatoma administracinė atsakomybė.

 

5 straipsnis.         Vietinių Liaudies deputatų tarybų įgaliojimai priimti sprendimus, už kurių pažeidimą numatoma administracinė atsakomybė

Rajonų, miestų Liaudies deputatų tarybos ir jų vykdomieji komitetai įstatymų aktų apibrėžtose ribose turi teisę priimti sprendimus, numatančius už jų pažeidimą administracinę atsakomybę, kovos su gaivalinėmis nelaimėmis ir epidemijomis klausimais, taip pat sprendimus kovos su epizootijomis klausimais, už kurių pažeidimą atsakomybę nustato šio kodekso 109 straipsnis.

Rajonų, miestų Liaudies deputatų tarybos įstatymų aktų apibrėžtose ribose gali nustatyti taisykles, už kurių pažeidimą atsiranda administracinė atsakomybė pagal šio kodekso 161 ir 162 straipsnius.

 

6 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų prevencija

Valstybiniai organai, visuomeninės organizacijos, darbo kolektyvai rengia ir įgyvendina priemones, kuriomis siekiama užkirsti kelią administraciniams teisės pažeidimams, išaiškinti ir šalinti priežastis bei sąlygas, padedančias juos padaryti, auklėti piliečius, kad jie būtų didžiai sąmoningi ir drausmingi, griežtai laikytųsi tarybinių įstatymų.

Liaudies deputatų tarybos, sutinkamai su TSRS Konstitucija ir Lietuvos TSR Konstitucija užtikrindamos įstatymų laikymąsi, valstybinės ir viešosios tvarkos, piliečių teisių apsaugą, koordinuoja savo teritorijoje visų valstybinių ir visuomeninių organų darbą užkertant kelią administraciniams teisės pažeidimams, vadovauja vidaus reikalų organų, administracinių komisijų, nepilnamečių reikalų komisijų ir kitų joms atskaitingų organų, turinčių kovoti su administraciniais teisės pažeidimais, veiklai.

 

7 straipsnis.         Socialistinio teisėtumo užtikrinimas, taikant poveikio priemones už administracinius teisės pažeidimus

Niekam negali būti taikoma poveikio priemonė už administracinį teisės pažeidimą kitaip, kaip įstatymų nustatytais pagrindais ir tvarka.

Administracinių teisės pažeidimų bylų teisena vykdoma griežtai laikantis socialistinio teisėtumo.

Tam įgalioti organai ir pareigūnai taiko administracinio poveikio priemones jų kompetencijos ribose, tiksliai pagal įstatymus.

Įstatymų reikalavimų laikymasis taikant poveikio priemones už administracinius teisės pažeidimus užtikrinamas sisteminga aukštesniųjų organų ir pareigūnų kontrole, prokurorine priežiūra, teise apskųsti, kitais įstatymų nustatytais būdais.

 


8 straipsnis.         Įstatymų dėl atsakomybės už administracinius teisės pažeidimus galiojimas

Asmuo, padarąs administracinį teisės pažeidimą, atsako pagal įstatymus, galiojančius teisės pažeidimo padarymo metu ir padarymo vietoje.

Aktai, švelninantys arba panaikinantys atsakomybę už administracinius teisės pažeidimus, galioja atgal, t. y. taikomi ir prieš šių aktų išleidimą padarytiems teisės pažeidimams. Aktai, nustatantys arba sugriežtinantys atsakomybę už administracinius teisės pažeidimus, atgal negalioja.

Administracinių teisės pažeidimų bylų teisena vykdoma pagal įstatymus, galiojančius teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo metu ir nagrinėjimo vietoje.

 

II skyrius

 

ADMINISTRACINIS TEISES PAŽEIDIMAS IR ADMINISTRACINE ATSAKOMYBĖ

 

I. BENDROJI DALIS

 

Antrasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIS TEISĖS PAŽEIDIMAS

 

9 straipsnis. Administracinio teises pažeidimo sąvoka

Administraciniu teisės pažeidimu (nusižengimu) laikomas priešingas teisei, kaltas (tyčinis arba neatsargus) veikimas arba neveikimas, kuriuo kėsinamasi į valstybinę arba viešąją tvarką, socialistinę nuosavybę, piliečių teises ir laisves, į nustatytą valdymo tvarką, už kurį įstatymai numato administracinę atsakomybę.

Administracinė atsakomybė už šiame kodekse numatytus teisės pažeidimus atsiranda, jeigu savo pobūdžiu šie pažeidimai pagal galiojančius įstatymus neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.

 

10 straipsnis. Administracinio teisės paleidimo padarymas tyčia

Administracinis teisės pažeidimas laikomas padarytu tyčia, jeigu jį padarąs asmuo suprato priešingą teisei savo veikimo arba neveikimo pobūdį, numatė žalingas jo pasekmes ir jų norėjo arba nors ir nenorėjo šių pasekmių, bet sąmoningai leido joms kilti.

 

11 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo padarymas dėl neatsargumo

Administracinis teisės pažeidimas laikomas padarytu dėl neatsargumo, jeigu jį padarąs asmuo numatė, kad jo veikimas arba neveikimas gali sukelti žalingas pasekmes, bet lengvabūdiškai tikėjosi, kad jų bus išvengta, arba nenumatė, kad gali kilti tokios pasekmės, nors turėjo ir galėjo jas numatyti.

 

12 straipsnis. Amžius, nuo kurio atsiranda administracinė atsakomybė

Administracinėn atsakomybėn traukiami asmenys, kuriems iki administracinio teisės pažeidimo padarymo sukako šešiolika metų.

 

13 straipsnis. Nepilnamečių atsakomybė

Asmenims nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus, padariusiems administracinius teisės pažeidimus, taikomos Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo patvirtintuose Nepilnamečių reikalų komisijų nuostatuose numatytos priemonės.

Asmenys nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus, padarą šio kodekso 50, 123–131, 174, 176, 187 ir 194–197 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus, administracinėn atsakomybėn traukiami bendrais pagrindais. Atsižvelgiant į padaryto teisės pažeidimo pobūdį ir pažeidėjo asmenybę, bylos tokių asmenų atžvilgiu (išskyrus asmenis, padariusius šio kodekso 187 straipsnyje numatytus teisės pažeidimus) gali būti perduodamos, o bylos dėl šio kodekso 50 straipsnyje numatytų teisės pažeidimų paprastai turi būti perduodamos nagrinėti rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijoms.

Nepilnamečiai nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn bendrais pagrindais ir kitais TSRS įstatymų aktų tiesiogiai numatytais atvejais.

 

14 straipsnis. Pareigūnų atsakomybė

Pareigūnai administracinėn atsakomybėn traukiami už administracinius teisės pažeidimus, susijusius su nustatytų taisyklių valdymo tvarkos, valstybinės ir viešosios tvarkos, gamtos, gyventojų sveikatos apsaugos srityje ir kitų taisyklių, kurių vykdymo užtikrinimas įeina į jų tarnybines pareigas, nesilaikymu.

 

15 straipsnis.       Kariškių ir kitokių asmenų, kuriems taikomi drausmės statutai, atsakomybė už administracinius teisės pažeidimus

Kariškiai ir į pratybas pašaukti karo prievolininkai, taip pat vidaus reikalų organų eiliniai ir viršininkai už administracinius teisės pažeidimus atsako pagal drausmės statutus. Už kelių eismo taisyklių, medžioklės, žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių, muitų taisyklių pažeidimą ir už kontrabandą šie asmenys administracinėn atsakomybėn traukiami bendrais pagrindais. Tokiems asmenims negali būti skiriama bauda, pataisos darbai ir administracinis areštas.

Kiti, išskyrus nurodytus šio straipsnio pirmojoje dalyje, asmenys, kuriems taikomi drausmės statutai arba specialūs drausmės nuostatai, tiesiogiai šiuose aktuose numatytais atvejais už padarytus administracinius teisės pažeidimus traukiami drausminėn atsakomybėn, o kitais atvejais – administracinėn atsakomybėn bendrais pagrindais.

Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytais atvejais organai (pareigūnai), kuriems suteikta teisė skirti administracines nuobaudas, užuot skyrę nuobaudas, gali perduoti medžiaga, dėl teisės pažeidimų atitinkamiems organams, kad jie spręstų klausimą dėl kaltininkų patraukimo drausminėn atsakomybėn.

 

16 straipsnis. Užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės atsakomybė

Lietuvos TSR teritorijoje esantys užsienio piliečiai ir asmenys be pilietybės administracinėn atsakomybėn traukiami bendrais su TSRS piliečiais pagrindais.

Klausimas dėl atsakomybės už administracinius teisės pažeidimus, padarytus Lietuvos TSR teritorijoje užsienio piliečių, kurie pagal galiojančius įstatymus ir TSRS tarptautines sutartis turi imunitetą nuo TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR administracinės jurisdikcijos, sprendžiamas diplomatiniu keliu.

 

17 straipsnis. Būtinasis reikalingumas

Administraciniu teisės pažeidimu nelaikomas veikimas, kuris kad ir numatytas šiame kodekse arba kituose normatyviniuose aktuose dėl administracinių teisės pažeidimų, bet padarytas būtinojo reikalingumo būklėje, tai yra siekiant pašalinti pavojų, gresiantį valstybinei ar viešajai tvarkai, socialistinei nuosavybei, piliečių teisėms ir laisvėms bei nustatytai valdymo tvarkai, jeigu šis pavojus tomis aplinkybėmis negalėjo būti pašalintas kitomis priemonėmis ir jeigu padarytoji žala yra mažiau reikšminga negu išvengtoji žala.

 

18 straipsnis. Būtinoji gintis

Administraciniu teisės pažeidimu nelaikomas veikimas, kuris kad ir numatytas šiame kodekse arba kituose normatyviniuose aktuose dėl administracinių teisės pažeidimų, bet padarytas būtinosios ginties būklėje, tai yra ginant valstybinę ar viešąją tvarką, socialistinę nuosavybę, piliečių teises ir laisves, nustatytą valdymo tvarką nuo priešingo teisei kėsinimosi tokiu būdu, kad padaroma pasikėsintojui žalos, jeigu tik nebuvo peržengtos būtinosios ginties ribos.

 


19 straipsnis. Nepakaltinamumas

Administracinėn atsakomybėn netraukiamas asmuo, kuris, darydamas priešingą teisei veikimą arba neveikimą, buvo nepakaltinamumo būsenoje, tai yra nebegalėjo suprasti savo veiksmų esmės arba jų valdyti dėl chroniškos psichinės ligos, laikino psichinės veiklos sutrikimo, silpnaprotystės ar kitokios patologinės būsenos.

 

Trečiasis skirsnis

 

ADMINISTRACINĖ NUOBAUDA

 

20 straipsnis. Administracines nuobaudos tikslai

Administracinė nuobauda yra atsakomybės priemonė ir ji skiriama siekiant auklėti padariusius administracinį teisės pažeidimą asmenis, kad jie laikytųsi tarybinių įstatymų, gerbtų socialistinio bendrojo gyvenimo taisykles, taip pat kad tiek pats teisės pažeidėjas, tiek ir kiti asmenys, nepadarytų naujų teisės pažeidimų.

 

21 straipsnis. Administracinių nuobaudų rūšys

Už administracinių teisės pažeidimų padarymą gali būti skiriamos šios administracinės nuobaudos:

1) įspėjimas;

2) bauda;

3) atlygintinis daikto, kuris buvo administracinio taisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, paėmimas;

4) daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, konfiskavimas;

5) suteiktos piliečiui specialiosios teisės (teisės vairuoti transporto priemones, teisės medžioti) atėmimas;

6) pataisos darbai;

7) administracinis areštas.

Šio straipsnio 3–6 punktuose išvardytas administracines nuobaudas gali nustatyti tik TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai, o administracinį areštą – tik TSRS įstatymų aktai.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai gali nustatyti ir kitokias, be nurodytų šiame straipsnyje, administracinių nuobaudų rūšis sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindų principais ir bendraisiais nuostatais.

TSRS įstatymai gali numatyti užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės administracinį išsiuntimą iš TSRS už padarytus administracinius teisės pažeidimus, šiurkščiai pažeidžiančius tarybinę teisėtvarką.

 

22 straipsnis. Pagrindinės ir papildomosios administracinės nuobaudos

Daiktų atlygintinis paėmimas ir konfiskavimas gali būti skiriamas kaip pagrindinės ir kaip papildomosios administracinės nuobaudos; šio kodekso 21 straipsnio pirmojoje dalyje nurodytos kitos administracinės nuobaudos gali būti skiriamos tik kaip pagrindinės.

Už vieną administracinį teisės pažeidimą gali būti paskirta pagrindinė arba pagrindinė ir papildomoji nuobauda.

 

23 straipsnis. Įspėjimas

Įspėjimas kaip administracinė nuobauda pareiškiamas raštu. Įstatymų numatytais atvejais įspėjimas fiksuojamas kitokiu nustatytu būdu.

 

24 straipsnis. Bauda

Už administracinius teisės pažeidimus piliečiams skiriama bauda paprastai negali būti didesnė kaip dešimt rublių, o pareigūnams – penkiasdešimt rublių.

Už administracinius teisės pažeidimus piliečiams ir pareigūnams skiriama bauda negali būti mažesnė kaip vienas rublis, jeigu TSR Sąjungos įstatymai, šis kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai nenustato kitokio minimalaus dydžio.

Prireikus padidinti atsakomybę už atskirų rūšių administracinius teisės pažeidimus, Lietuvos TSR įstatymų aktai gali nustatyti baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių, o už savanaudiškus administracinius teisės pažeidimus – iki dviejų šimtų rublių; TSRS įstatymų aktai – piliečiams – iki vieno šimto rublių ir pareigūnams – iki dviejų šimtų rublių, o už savanaudiškus administracinius teisės pažeidimus ir kovos su girtavimu įstatymų pažeidimus – baudą iki trijų šimtų rublių.

Išimtiniais atvejais, ryšium su įsipareigojimų, kylančių iš TSRS tarptautinių sutarčių, vykdymu ir ypatingu būtinumu stiprinti administracinę atsakomybę, TSRS įstatymų aktai gali nustatyti didesnę baudą negu numatoma šiame straipsnyje[1].

 

25 straipsnis.       Atlygintinis daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, paėmimas

Atlygintinis daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, paėmimas yra priverstinis jo paėmimas ir vėlesnis realizavimas, perduodant gautą sumą buvusiam savininkui, atskaičius paimto daikto realizavimo išlaidas.

Atlygintinis šaunamojo ginklo ir šaudmenų paėmimas negali būti skiriamas asmenims, kuriems medžioklė yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis.

Atlygintinio paėmimo taikymo tvarką ir paimtinų daiktų rūšis nustato TSR Sąjungos įstatymai, šis kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai.

 

26 straipsnis.       Daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, konfiskavimas

Daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, konfiskavimas yra priverstinis neatlygintinis šio daikto pavertimas valstybės nuosavybe. Konfiskuotas gali būti tik daiktas, kuris yra pažeidėjo asmeninė nuosavybė, jeigu kitaip nenumato TSRS įstatymų aktai.

Šaunamojo ginklo, kitų medžioklės įrankių ir šaudmenų konfiskavimas negali būti skiriamas asmeninis, kuriems medžioklė yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis.

Konfiskavimo taikymo tvarką, nekonfiskuotinų daiktų sąrašą nustato TSR Sąjungos įstatymai, šis kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai[2].

 

27 straipsnis. Piliečiui suteiktos specialiosios teisės atėmimas

Piliečiui suteiktos specialiosios teisės (teisės vairuoti transporto priemones, teisės medžioti) atėmimas skiriamas iki trejų metų už šiurkštų arba sistemingą naudojimosi šia teise tvarkos pažeidimą. Tokios teisės atėmimo laikas negali būti trumpesnis kaip vienas mėnuo, jeigu kitaip nenustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai.

Atėmimas teisės vairuoti transporto priemones negali būti skiriamas asmenims, kurie naudojasi šiomis priemonėmis dėl invalidumo, išskyrus atvejus, kai jas vairuoja neblaivūs.

Atėmimas teisės medžioti negali būti skiriamas asmenims, kuriems medžioklė yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis.

 

28 straipsnis. Pataisos darbai

Pataisos darbai skiriami iki dviejų mėnesių, atliekant juos administracinį teisės pažeidimą padariusio asmens nuolatinėje darbovietėje ir atskaitant nuo penkių iki dvidešimties procentų jo uždarbio į valstybės pajamas. Pataisos darbus skiria rajono (miesto) liaudies teismas (liaudies teisėjas). Pataisos darbų laikas negali būti trumpesnis kaip penkiolika dienų, jeigu kitaip nenustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai.

 

29 straipsnis. Administracinis areštas

Administracinis areštas nustatomas ir skiriamas tik išimtiniais atvejais už atskirų rūšių administracinius teisės pažeidimus iki penkiolikos parų. Administracinį areštą skiria rajono (miesto) liaudies teismas (liaudies teisėjas).

Administracinis areštas negali būti skiriamas nėščioms moterims, moterims, turinčioms vaikų iki dvylikos melų amžiaus, asmenims, kuriems nesukako aštuoniolika metų, pirmos ir antros grupių invalidams.

 

Ketvirtasis skirsnis

 

ADMINISTRACINĖS NUOBAUDOS SKYRIMAS

 

30 straipsnis.       Nuobaudos už administracinį teisės pažeidimą skyrimo bendrosios taisyklės

Nuobauda už administracinį teisės pažeidimą skiriama normatyvinio akto, numatančio atsakomybę už padarytą teisės pažeidimą, nustatytose ribose, tiksliai laikantis TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindų, šio kodekso ir kitų aktų dėl administracinių teisės pažeidimų.

Skiriant nuobaudą, atsižvelgiama į padaryto teisės pažeidimo pobūdį, pažeidėjo asmenybę, jo kaltės laipsnį, turtinę padėtį, atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes.

 

31 straipsnis. Atsakomybę už administracini teisės pažeidimą lengvinančios aplinkybės

Atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą lengvinančiomis aplinkybėmis laikoma tai:

1) kad kaltininkas nuoširdžiai gailisi;

2) kad kaltininkas užkirto kelią žalingoms teisės pažeidimo pasekmėms, savo noru atlygino nuostolį ar pašalino padarytą žalą;

3) kad teisės pažeidimas padarytas didelio susijaudinimo įtakoje arba dėl susidėjusių sunkių asmeninių ar šeiminių aplinkybių;

4) kad teisės pažeidimą padarė nepilnametis;

5) kad teisės pažeidimą padarė nėščia moteris arba moteris, turinti kūdikį iki vienerių metų amžiaus.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali numatyti ir kitokias atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą lengvinančias aplinkybes. Organas (pareigūnas), sprendžiąs administracinio teisės pažeidimo bylą, gali pripažinti lengvinančiomis ir įstatymų nenurodytas aplinkybes.

 

32 straipsnis. Atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą sunkinančios aplinkybės

Atsakomybę už administracinį teisės pažeidimą sunkinančiomis aplinkybėmis laikoma tai:

1) kad tęsiamas priešingas teisei elgesys, nepaisant tam įgaliotų asmenų reikalavimo jį nutraukti;

2) kad pakartotinai per metus padarytas tokios pačios rūšies teisės pažeidimas, už kurį asmeniui jau buvo paskirta administracinė nuobauda; kad teisės pažeidimą padarė asmuo, kuris pirmiau buvo padaręs nusikaltimą;

3) kad į teisės pažeidimą įtrauktas nepilnametis;

4) kad teisės pažeidimą padarė grupė asmenų;

5) kad teisės pažeidimas padarytas gaivalinės nelaimės sąlygomis arba kitomis nepaprastomis aplinkybėmis;

6) kad teisės pažeidimą padarė neblaivus. Organas (pareigūnas), skiriąs administracinę nuobaudą, priklausomai nuo administracinio teisės pažeidimo pobūdžio gali nepripažinti šios aplinkybės sunkinančia.

 

33 straipsnis.       Administracinių nuobaudų skyrimas, padarius kelis administracinius teises pažeidimus

Kai vienas asmuo padaro du arba daugiau administracinių teisės pažeidimų, administracinė nuobauda skiriama už kiekvieną teisės pažeidimą atskirai.

Jeigu asmuo padarė kelis administracinius teisės pažeidimus, kurių bylas kartu nagrinėja tas pats organas (pareigūnas), galutinai šiam asmeniui skiriama nuobauda parenkama sankcijos, nustatytos už sunkesnįjį iš padarytųjų administracinių teisės pažeidimų, ribose. Šiuo atveju prie pagrindinės nuobaudos gali būti prijungiama viena iš papildomųjų nuobaudų, kurias numato straipsniai dėl atsakomybės už bet kurį padarytą teisės pažeidimą.

 

34 straipsnis. Administracines nuobaudos terminų skaičiavimas

Administracinio arešto terminas skaičiuojamas paromis, pataisos darbų – mėnesiais arba dienomis, specialiosios teisės atėmimas – metais arba mėnesiais.

 

35 straipsnis. Administracinės nuobaudos skyrimo terminai

Administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per du mėnesius nuo teisės pažeidimo padarymo dienos, o esant trunkamam teisės pažeidimui, – per du mėnesius nuo jo paaiškėjimo dienos.

Atsisakius kelti baudžiamąją bylą arba nutraukus baudžiamąją bylą, jei pažeidėjo veiksmuose yra administracinio teisės pažeidimo požymių, administracinė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per mėnesį nuo sprendimo atsisakyti kelti baudžiamąją bylą arba ją nutraukti priėmimo dienos.

Šiame straipsnyje nurodyti terminai netaikomi kontrabandos daiktų konfiskavimo, vykdomo remiantis TSRS muitų kodeksu, atvejais.

 

36 straipsnis.       Terminas, kuriam pasibaigus laikoma, kad asmeniui nebuvo paskirta administracinė nuobauda

Jeigu asmuo, kuriam buvo paskirta administracinė nuobauda, per metus nuo tos dienos, kai pasibaigia nuobaudos vykdymas, nepadarė naujo administracinio teisės pažeidimo, laikoma, kad jam nebuvo paskirta administracinė nuobauda.

 

37 straipsnis. Įpareigojimas atlyginti padarytą nuostolį

Jeigu administraciniu teisės pažeidimu piliečiui, įmonei, įstaigai arba organizacijai padarytas turtinis nuostolis, administracinė komisija, gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomasis komitetas, nepilnamečių reikalų komisija, liaudies teisėjas, spręsdami klausimą dėl nuobaudos skyrimo už administracinį teisės pažeidimą, turi teisę kartu spręsti klausimą dėl to, kad kaltininkas atlygintų turtinį nuostolį, jeigu jo suma neviršija penkiasdešimties rublių, o rajono (miesto) liaudies teismas – nepriklausomai nuo nuostolio dydžio.

Kitais atvejais klausimas dėl administraciniu teisės pažeidimu padaryto turtinio nuostolio atlyginimo sprendžiamas civilinio proceso tvarka.

 

38 straipsnis.       Pareigos, už kurios nevykdymą buvo paskiria administracinė nuobauda, vykdymas

Administracinės nuobaudos paskyrimas neatleidžia padariusio administracinį teisės pažeidimą asmens nuo pareigos, už kurios nevykdymą buvo paskirta administracinė nuobauda, vykdymo.

 

39 straipsnis.       Medžiagos dėl administracinio teisės pažeidimo perdavimas nagrinėti draugiškajam teismui, kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, visuomeninei organizacijai arba darbo kolektyvui

Asmuo, padaręs administracinį teisės pažeidimą, atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės perduodant medžiagą nagrinėti draugiškajam teismui, visuomeninei organizacijai arba darbo kolektyvui, jeigu, atsižvelgiant į padaryto teisės pažeidimo pobūdį ir teisės pažeidėjo asmenybę, jam tikslinga taikyti visuomeninio poveikio priemonę.

Asmenų, atleistų pagal šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytus pagrindus nuo administracinės atsakomybės už padarytus teisės pažeidimus, numatytus šio kodekso 126, 129, 133, 164, 168, 177–180 straipsniuose, medžiaga gali būti taip pat perduota nagrinėti kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose.

Administracija, kovos su girtavimu komisija, sudaryta įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, draugiškasis teismas arba visuomeninė organizacija privalo per dešimt dienų pranešti atsiuntusiam medžiagą organui (pareigūnui), kokios visuomeninio poveikio priemonės taikytos asmenims, padariusiems šio kodekso 50, 126, 129, 133, 164, 168 straipsniuose, 170 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 174, 177–180 straipsniuose numatytus teisės pažeidimus[3].

 

40 straipsnis.       Galimybė atleisti nuo administracinės atsakomybės, jeigu padarytas mažareikšmis teisės pažeidimas

Jeigu padarytas mažareikšmis administracinis teisės pažeidimas, organas (pareigūnas), įgaliotas spręsti bylą, gali atleisti pažeidėją nuo administracinės atsakomybės ir apsiriboti žodine pastaba.

 

II. YPATINGOJI DALIS

 

Penktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI DARBO IR GYVENTOJŲ SVEIKATOS APSAUGOS SRITYJE

 

41 straipsnis. Darbo įstatymų ir darbo apsaugos taisyklių pažeidimas

Pareigūnų pažeidimas darbo įstatymų ir darbo apsaugos taisyklių –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

42 straipsnis.       Sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių bei normų pažeidimas

Sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių bei normų (išskyrus atmosferos oro apsaugos taisykles ir normas) pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

43 straipsnis.       Sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių pažeidimas transporte

Geležinkelio, jūrų ir upių transporte nustatytų sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių bei normų pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Oro transporte nustatytų sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių[4].

 

44 straipsnis. Narkotinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo

Narkotinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

Nepilnamečių vartojimas narkotinių medžiagų be gydytojo paskyrimo –

užtraukia baudą tėvams arba juos atstojantiems asmenims iki trisdešimties rublių.

 

Šeštasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI, KURIAIS KĖSINAMASI Į SOCIALISTINĘ NUOSAVYBĘ

 

45 straipsnis. Žemės valstybinės nuosavybės teisės pažeidimas

Savavališkas žemės sklypų užėmimas, taip pat sandorių, tiesiogine ar netiesiogine forma pažeidžiančių žemės valstybinės nuosavybės teisę, sudarymas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

46 straipsnis. Žemės gelmių valstybinės nuosavybės teisės pažeidimas

Savavališkas žemės gelmių naudojimas, sandorių, tiesiogine ar netiesiogine forma pažeidžiančių žemės gelmių valstybinės nuosavybės teisę, sudarymas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

 

47 straipsnis. Vandenų valstybinės nuosavybės teisės pažeidimas

Savavališkas vandens objektų užgrobimas arba savavališkas vandens naudojimas, vandens naudojimo teisės perleidimas, taip pat kitų sandorių, tiesiogine ar netiesiogine forma pažeidžiančių vandenų valstybinės nuosavybės teisę, sudarymas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

48 straipsnis. Miškų valstybinės nuosavybės teisės pažeidimas

Savavališkas miško naudojimo teisės perleidimas, taip pat kitų sandorių, tiesiogine ar netiesiogine forma pažeidžiančių miškų valstybinės nuosavybės teisę, sudarymas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

49 straipsnis. Gyvūnijos valstybinės nuosavybes teisės pažeidimas

Savavališkas teisės naudotis gyvūnijos objektais perleidimas, taip pat kitų sandorių, tiesiogine ar netiesiogine forma pažeidžiančių gyvūnijos valstybinės nuosavybės teisę, sudarymas, taip pat savavališkas gyvūnijos objektų, kurių naudojimui reikia gauti leidimą, naudojimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių[5].

 

50 straipsnis. Smulkusis valstybinio ar visuomeninio turto grobimas

Smulkusis valstybinio ar visuomeninio turto grobimas vagystės, sukčiavimo, pasisavinimo, išeikvojimo būdu arba piktnaudžiaujant tarnybine padėtimi –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki dviejų šimtų rublių arba pataisos darbus nuo vieno iki dviejų mėnesių išskaitant dvidešimt procentų uždarbio.

Pastaba. Valstybinio ar visuomeninio turto grobimas laikomas smulkiu, jeigu pagrobtojo turto vertė neviršija penkiasdešimties rublių. Be pagrobtojo turto vertės, taip pat atsižvelgiama į pagrobtų daiktų natūralų kiekį (svorį, dydį) ir jų reikšmingumą liaudies ūkiui[6].

 

501 straipsnis.     Vengimas atlyginti turtini nuostolį, nusikaltimu padarytą įmonėms, įstaigoms, organizacijoms

Asmens, teismo nuosprendžiu ar nutarimu privalančio atlyginti turtinį nuostolį, nusikaltimu padaryta įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, vengimas atlyginti tokį nuostolį, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių arba pataisos darbus iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų uždarbio[7].

 

Septintasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI APLINKOS APSAUGOS, GAMTOS IŠTEKLIŲ NAUDOJIMO, GAMTOS, ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ APSAUGOS SRITYJE

 

51 straipsnis. Žemės ūkio ir kitos žemės gadinimas ir teršimas

Žemės ūkio ir kitos žemės gadinimas, jos teršimas gamybos ir kitokiomis atliekomis bei nutekamuoju vandeniu –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

52 straipsnis. Žemės naudojimo taisyklių pažeidimas

Neūkiškas žemės naudojimas, privalomų priemonių žemei gerinti ir dirvožemiui apsaugoti nuo vėjo bei vandens sukeliamos erozijos ir kitų procesų, bloginančių dirvožemio būklę, nevykdymas, žemės sklypų naudojimas ne tiems tikslams, kuriems tie sklypai yra skirti, –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

53 straipsnis. Žemės gelmių apsaugos reikalavimų pažeidimas

Savavališkas naudingųjų iškasenų slūgsojimo plotų užstatymas; nevykdymas žemės gelmių apsaugos taisyklių ir reikalavimų apsaugoti gamtinę aplinką, pastatus bei įrenginius nuo žalingo darbų, susijusių su žemės gelmių naudojimu, poveikio; požeminio vandens režimo stebėjimo gręžinių, taip pat markšeiderinių ir geodezijos ženklų naikinimas arba gadinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Atrankinis telkinių sodrių sklypų eksploatavimas, kuris padaro nepagrįstus naudingųjų iškasenų balansinių išteklių nuostolius; viršnormatyviniai nuostoliai ir viršnormatyvinis naudingųjų iškasenų išsekinimas gavybos metu; naudingųjų iškasenų telkinių gadinimas ir kiti racionalaus jų išteklių naudojimo reikalavimų pažeidimai –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

Markšeiderinės dokumentacijos praradimas, reikalavimų taip sutvarkyti likviduojamus arba užkonservuojamus kasinius ir gręžinius, kad būtų užtikrintas gyventojų saugumas, taip pat reikalavimų išsaugoti telkinius, kasinius ir gręžinius užkonservavimo laikotarpiui nevykdymas –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

54 straipsnis.       Geologinio žemės gelmių tyrimo darbų vykdymo taisyklių ir reikalavimų pažeidimas

Geologinio žemės gelmių tyrimo darbų vykdymo taisyklių ir reikalavimų pažeidimas, dėl kurio gali būti arba jau yra netiksliai įvertinti išžvalgytų naudingųjų iškasenų ištekliai arba naudingųjų iškasenų gavybos įmonių, taip pat su naudingųjų iškasenų gavyba nesusijusių požeminių įrenginių statybos ir eksploatavimo sąlygos; geologinės dokumentacijos ir naudingųjų iškasenų bandinių dublikatų bei kerno, kurie reikalingi toliau geologiškai tiriant žemės gelmes ir eksploatuojant telkinius, praradimas, –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

55 straipsnis. Vandens išteklių apsaugos taisyklių pažeidimas

Vandenų teršimas ir šiukšlinimas, vandens apsaugos režimo vandenvietėse pažeidimas, sukeliantis jų užteršimą, vandens daromą dirvožemio eroziją ir kitus žalingus reiškinius, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Įmonių, komunalinių ir kitų objektų atidavimas naudoti be įrenginių ir įtaisų, užkertančių kelią vandenų teršimui ir šiukšlinimui arba žalingam jų poveikiui, –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

Įmonių, įrenginių ir kitų objektų, darančių įtaką vandenų būklei, statymas, nesuderinus su atitinkamais organais; hidrotechninių, technologinių, miško melioracinių, sanitarinių techninių ir kitų priemonių, įgalinančių apsaugoti vandenis nuo teršimo, šiukšlinimo ir išsekimo, taip pat pagerinti vandenų būklę ir režimą, neįgyvendinimas –

užtraukia baudą pareigūnams iki penkiasdešimties rublių.

 

56 straipsnis.       Pareigų registruoti laivo dokumentuose operacijas su kenksmingomis medžiagomis ir mišiniais nevykdymas

Laivo ar kitos plaukiojimo priemonės kapitono arba kitų vadų nevykdymas galiojančių įstatymų numatytų pareigų registruoti laivo dokumentuose operacijas su medžiagomis, kenksmingomis žmonių sveikatai ar jūros gyvūnijai, arba su mišiniais, kuriuose tų medžiagų yra daugiau už nustatytas normas, įrašymas laivo dokumentuose netikrų žinių apie tas operacijas arba neteisėtas atsisakymas pateikti tokius dokumentus atitinkamiems pareigūnams –

užtraukia baudą iki vieno šimto rublių.

 

57 straipsnis. Vandens naudojimo taisyklių pažeidimas

Vandens ėmimas pažeidžiant vandens naudojimo planus, savavališkas hidrotechninių darbų vykdymas, neūkiškas vandens (gauto arba atvesto iš vandens objektų) naudojimas, paimamo iš vandens objektų ir nuleidžiamo į juos vandens kiekio pirminės apskaitos vedimo ir nuleidžiamo vandens kokybės nustatymo taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

58 straipsnis.       Vandens ūkio įrenginių ir įtaisų gadinimas, jų eksploatavimo taisyklių pažeidimas

Vandens ūkio įrenginių ir įtaisų gadinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Vandens ūkio įrenginių ir įtaisų eksploatavimo taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

59 straipsnis. Melioracijos įrenginių eksploatavimo taisyklių pažeidimas

Gyvulių ganymas melioracijos kanalų bei užtvankų pašlaitėse, važiavimas transporto priemonėmis ir mechanizmais bei jų vežimas per užtvankas ir kanalus nenustatytose vietose, kanalų ir užtvankų velėninių sutvirtinimų, tiltų, šliuzų, įspėjamųjų ženklų, drenažo žiočių, krantų sutvirtinimų ir kitų melioracijos įrenginių gadinimas, žemės arimas arčiau nustatyto nuotolio nuo kanalo krašto arba užtvankos papėdės, kanalų užtvenkimas ir užgriozdinimas, karjerų įrengimas naudingoms iškasenoms kasti arčiau nustatyto nuotolio nuo kanalų ir užtvankų, taip pat laužų kūrimas pylimuose ir nusausintuose durpynuose –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki dvidešimt penkių rublių.

 

60 straipsnis. Neteisėtas valstybinio miškų fondo žemės naudojimas

Kelmų rovimas, pastatų statymas, medienos perdirbimas, sandėlių įrengimas valstybinio miškų fondo žemės sklypuose ir jų panaudojimas kitokiems panašiems tikslams be reikiamo leidimo naudotis šiais sklypais –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

61 straipsnis.       Nustatytos biržių fondo naudojimo, medienos ruošos ir išvežimo, sakų ruošos tvarkos pažeidimas

Nustatytos biržių fondo naudojimo, medienos ruošos bei išvežimo ir sakų ruošos tvarkos pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

62 straipsnis.       Neteisėtas miško kirtimas, medžių, miško želdinių ir jaunuolyno žalojimas bei naikinimas

Neteisėtas miško kirtimas, medžių ir krūmų žalojimas, miško želdinių, sėjinukų arba sodinukų miškų daigynuose ir medelynuose bei plantacijose, taip pat savaiminės kilmės jaunuolynų ir atželiančio miško plotuose, skirtuose miškui atkurti, naikinimas arba žalojimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

63 straipsnis. Pomiškio naikinimas arba žalojimas

Pomiškio naikinimas arba žalojimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

64 straipsnis.       Miškų atkūrimo ir gerinimo, brandaus miško išteklių naudojimo taisyklių pažeidimas

Miškų atkūrimo, jų būklės ir rūšinės sudėties gerinimo, produktyvumo didinimo, taip pat brandaus miško išteklių naudojimo taisyklių ir instrukcijų pažeidimas –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

65 straipsnis.       Šienaujamų pievų ir ganyklų gadinimas valstybinio miškų fondo žemėje ir savavališkas šienavimas bei gyvulių ganymas

Šienaujamų pievų ir ganyklų gadinimas valstybinio miškų fondo žemėje –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Savavališkas šienavimas ir gyvulių ganymas miškuose ir mišku neapaugusioje valstybinio miškų fondo žemėje –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

66 straipsnis.       Savavališkas laukinių vaisių rinkimas, riešutavimas ir uogavimas arba laukinių vaisių rinkimas, riešutavimas ir uogavimas pažeidžiant nustatytus terminus

Savavališkas laukinių vaisių rinkimas, riešutavimas, grybavimas, uogavimas plotuose, kur tai uždrausta arba leidžiama tik su miško bilietais, –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Laukinių vaisių rinkimas, riešutavimas, uogavimas pažeidžiant nustatytus terminus –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

67 straipsnis.       Laukinių augalų, kuriems gresia išnykimo pavojus, ir vaistingųjų augalų naikinimas, savavališkas rinkimas

Laukinių augalų, kuriems gresia išnykimo pavojus, naikinimas, savavališkas rinkimas, taip pat vaistingųjų augalų rinkimas pažeidžiant jų rinkimo terminus ar tvarką –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Į TSRS raudonąją knygą arba į Lietuvos TSR raudonąją knygą įrašytų augalų arba jų šaknų, žiedų, vaisių naikinimas, savavališkas rinkimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

68 straipsnis. Miško paklotės rinkimas pažeidžiant nustatytas taisykles

Miško paklotės rinkimas pažeidžiant nustatytas taisykles –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

69 straipsnis. Nukirstų medžių, taip pat išlaužų ir išvartų pasisavinimas

Nukirstų medžių, taip pat išlaužų ir išvartų pasisavinimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

70 straipsnis.       Atidavimas naudoti gamybinių objektų be įrengimų, padedančių išvengti kenksmingo poveikio miškams

Atidavimas naudoti naujų ir rekonstruotų įmonių, cechų, agregatų, transporto kelių, hidrotechnikos įrenginių, komunalinių ir kitų objektų, kurie neaprūpinti įrengimais, padedančiais išvengti kenksmingo poveikio miškų būklei ir atkūrimui, –

užtraukia baudą pareigūnams iki penkiasdešimties rublių.

 

71 straipsnis.       Miško žalojimas nutekamuoju vandeniu, cheminėmis medžiagomis, kenksmingais teršuliais, atliekomis ir atmatomis

Miško žalojimas nutekamuoju vandeniu, cheminėmis medžiagomis, pramonės bei komunaliniais buitiniais teršuliais, atliekomis ir atmatomis, dėl kurių jis džiūsta ar suserga, –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

72 straipsnis. Miško teršimas

Miško teršimas statybinėmis, buitinėmis ir kitokiomis atliekomis bei atmatomis –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 


73 straipsnis.       Miško sausinimo griovių, drenažo sistemų ir kitokių įrenginių naikinimas arba gadinimas valstybinio miškų fondo žemėje

Miško sausinimo griovių, drenažo sistemų ir kitokių įrenginių naikinimas arba gadinimas valstybinio miškų fondo žemėje –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

74 straipsnis. Miškų riboženklių naikinimas ir gadinimas

Miškų riboženklių naikinimas ir gadinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

75 straipsnis. Miškui naudingos faunos naikinimas

Miškui naudingos faunos naikinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

76 straipsnis. Skruzdėlynų naikinimas arba sužalojimas

Skruzdėlynų naikinimas arba sužalojimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

77 straipsnis. Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas

Priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Miško naikinimas arba sužalojimas padegant arba nerūpestingai elgiantis su ugnimi, taip pat priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimas, sukėlęs miško gaisrą arba jo išplitimą dideliame plote, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

78 straipsnis.       Nustatyto saugomų teritorijų režimo ir miško objektų lankymo taisyklių pažeidimas

Nustatyto rezervatų, draustinių, nacionalinių ir gamtos parkų bei miško objektų, kuriems nustatytas specialus režimas, režimo pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Važiavimas transportu miškais, transporto ir palapinių, laikinų statinių statymas ten, kur tai uždrausta, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

79 straipsnis. Gamtos paminklų apsaugos taisyklių pažeidimas

Gamtos paminklų naudojimas ūkio reikalams, taip pat nustatyto gamtos paminklų apsaugos režimo pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

80 straipsnis.       Teršiančių medžiagų išmetimas į atmosferą viršijant normatyvus arba be leidimo ir kenksmingas fizinis poveikis atmosferos orui

Didžiausio leistino ar laikinai suderinto teršiančių medžiagų išmetimo į atmosferą normatyvų viršijimas; didžiausio leistino kenksmingo fizinio poveikio atmosferos orui normatyvų viršijimas; teršiančių medžiagų išmetimas į atmosferą be specialiai tam įgaliotų valstybinių organų leidimo; kenksmingas fizinis poveikis atmosferos orui be specialiai tam įgaliotų valstybinių organų leidimo tais atvejais, kai sutinkamai su TSR Sąjungos įstatymais būtina gauti tokį leidimą, –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

81 straipsnis.       Įmonių atidavimas naudoti nesilaikant atmosferos oro apsaugos reikalavimų

Naujų ir rekonstruotų įmonių, įrenginių ir kitų objektų, neatitinkančių atmosferos oro apsaugos reikalavimų, atidavimas naudoti –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

82 straipsnis.       Įrengimų išmetamiems į atmosferą teršuliams valyti naudojimo taisyklių pažeidimas ir įrengimų nenaudojimas

Pastatytų įrenginių, įrengimų ir aparatūros išmetamiems į atmosferą teršuliams valyti ir kontroliuoti naudojimo taisyklių pažeidimas, taip pat jų nenaudojimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

83 straipsnis.       Transporto ir kitų judamų priemonių, viršijančių išmetamų teršiančių medžiagų kiekio normatyvus, išleidimas eksploatuoti

Automobilių, lėktuvų, laivų ir kitų judamų priemonių bei įrengimų, kurių išmetamų teršiančių medžiagų kiekis, taip pat jų veikimo metu sukeliamo triukšmo lygis viršija nustatytus normatyvus, išleidimas eksploatuoti –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

84 straipsnis.       Automototransporto ir kitų judamų priemonių, viršijančių išmetamų teršiančių medžiagų kiekio normatyvus, eksploatavimas

Automototransporto ir kitų judamų priemonių bei įrengimų, kurių išmetamų teršiančių medžiagų kiekis, taip pat jų veikimo metu sukeliamo triukšmo lygis viršija nustatytus normatyvus, eksploatavimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių.

 

85 straipsnis.       Atmosferos oro apsaugos reikalavimų laikant bei deginant pramonės ir buitines atliekas pažeidimas

Pramonės ir buitinių atliekų laikymo taisyklių pažeidimas, atmosferos oro apsaugos reikalavimų nesilaikymas deginant šias atliekas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

86 straipsnis.       Atmosferos oro apsaugos taisyklių pažeidimas transportuojant, laikant ir naudojant augalų apsaugos priemones ir kitus preparatus

Augalų apsaugos priemonių, jų augimo stimuliatorių, mineralinių trąšų ir kitų preparatų transportavimo, laikymo ir naudojimo taisyklių pažeidimas, sukėlęs arba galintis sukelti atmosferos oro užteršimą, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

87 straipsnis.       Atmosferos oro apsaugos kontrolę vykdančių organų nurodymų nevykdymas

Atmosferos oro apsaugos valstybinę kontrolę vykdančių organų nurodymų pašalinti atmosferos oro apsaugos taisyklių pažeidimus nevykdymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

88 straipsnis. Gyvūnijos apsaugos ir naudojimo įstatymų pažeidimas

Gyvūnų gyvenamosios aplinkos ir migracijos kelių apsaugos taisyklių pažeidimas; savavališkas gyvūnų perkėlimas, aklimatizavimas ir kryžminimas; zoologijos kolekcijų kūrimo, papildymo, laikymo, naudojimo ir apskaitos taisyklių, prekybos zoologijos kolekcijomis taisyklių, taip pat gyvūnijos objektų ir zoologijos kolekcijų siuntimo ir išvežimo į užsienį taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Augalų apsaugos priemonių, jų augimo stimuliatorių, mineralinių trąšų ir kitų preparatų transportavimo, laikymo ir naudojimo taisyklių pažeidimas, padaręs gyvūnijai žalą, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Gyvūnijos naudojimo rezervatuose ir kitose itin saugomose teritorijose nustatytos tvarkos pažeidimas, taip pat neteisėtas įvežimas į TSRS gyvūnų arba augalų, pripažintų darančiais žalą į TSRS raudonąją knygą ar Lietuvos TSR raudonąją knygą įrašytų gyvūnų rūšių išsaugojimui, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Retų ir tų gyvūnų, kuriems gresia išnykimo pavojus, priklausančių į TSRS raudonąją knygą ar Lietuvos TSR raudonąją knygą įrašytų gyvūnų rūšims, naikinimas arba jų kiaušinių dėjimo vietų, kiaušinių, būstų ir kitų įrenginių naikinimas, arba padarymas kitokių veiksmų, dėl kurių tokie gyvūnai gali žūti, sumažėti jų skaičius, ar gali būti pažeista jų gyvenamoji aplinka, arba šių gyvūnų gaudymas pažeidžiant nurodytas leidime gaudyti sąlygas, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams– iki vieno šimto rublių su pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių daiktų, kurie buvo nurodytų pažeidimų padarymo įrankiu, konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Žiaurus elgesys su gyvūnais ir paukščiais, sukėlęs jų žuvimą arba sužalojimą, taip pat gyvūnų arba paukščių kankinimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių[8].

 

89 straipsnis. Medžioklės taisyklių pažeidimas

Medžioklės taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių su pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Šiurkštus medžioklės taisyklių pažeidimas (medžiojimas be reikiamo leidimo arba uždraustose vietose, arba uždraustu laiku, uždraustais įrankiais ar būdais), taip pat sistemingas kitų medžioklės taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių su pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo, arba atėmimą piliečiams ir pareigūnams teisės medžioti iki trejų metų su šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimu ar be konfiskavimo8.

 

90 straipsnis.       Žvejybos taisyklių, taip pat kitokio gyvūnijos naudojimo taisyklių pažeidimas

Žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių su pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų gyvūnų gaudymo įrankių bei kitokių daiktų, kurie buvo nurodytų pažeidimų padarymo įrankiu, konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Kitokio gyvūnijos naudojimo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių su pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų gyvūnų gaudymo įrankių bei kitokių daiktų, kurie buvo nurodytų pažeidimų padarymo įrankiu, konfiskavimu ar be konfiskavimo[9].

 

91 straipsnis.       Istorijos ir kultūros paminklų apsaugos bei naudojimo taisyklių pažeidimas

Istorijos ir kultūros paminklų apsaugos bei naudojimo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

Aštuntasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI PRAMONĖS, ELEKTROS IR ŠILUMINĖS ENERGIJOS NAUDOJIMO SRITYJE

 

92 straipsnis. Darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimas

Nevienkartinis pareigūnų pažeidimas darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pramonės šakose ir objektuose, kuriuos kontroliuoja pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai, –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

93 straipsnis.       Sprogstamųjų medžiagų laikymo, naudojimo ir apskaitos taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimas

Pareigūnų pažeidimas sprogstamųjų medžiagų laikymo, naudojimo ir apskaitos taisyklių, normų ir instrukcijų pramonės šakose ir objektuose, kuriuos kontroliuoja pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai, –

užtraukia baudą iki vieno šimto rublių.

 

94 straipsnis.       Darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimas objektuose, kuriuos kontroliuoja atomines energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai

Pareigūnų pažeidimas darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų objektuose, kuriuos kontroliuoja atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki vieno šimto rublių.

 

95 straipsnis. Netaupus elektros ir šilumines energijos naudojimas

Netaupus elektros ir šiluminės energijos naudojimas, tai yra:

1) sistemingas, be gamybinio būtinumo, ne visu apkrovimu arba visiškai be apkrovimo elektros variklių, elektrinių krosnių ir kitų elektros bei šiluminių įrengimų naudojimas;

2) sistemingas tiesioginių suslėgto oro, vandens ir šilumos nuostolių

susidarymas dėl armatūros, vamzdynų, vamzdynų šilumos izoliacijos, krosnių ir šilumą naudojančių įrengimų gedimų;

3) elektros energijos naudojimas be energijos tiekimo organizacijos leidimo tarnybinėms bei kitoms patalpoms šildyti, taip pat gamybos proceso nenumatytiems tikslams;

4) neūkiškas elektros energijos naudojimas apšvietimui –

užtraukia įspėjimą arba baudą įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams, įmonių vyriausiesiems inžinieriams, vyriausiesiems energetikams (vyriausiesiems mechanikams), cechų viršininkams, įstaigų ir organizacijų administracijos ir ūkio tarnybų vadovams iki penkiasdešimties rublių.

 

96 straipsnis.       Aukštesnės kaip 1000 voltų įtampos elektros tinklų apsaugos taisyklių pažeidimas

TSRS Ministrų Tarybos patvirtintų Aukštesnės kaip 1000 voltų įtampos elektros tinklų apsaugos taisyklių pažeidimas, sukėlęs arba galėjęs sukelti vartotojų aprūpinimo elektros energija pertrūkį, elektros tinklų sužalojimą ar padaręs kitokią žalą liaudies ūkiui, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki vieno šimto rublių.

 

97 straipsnis. Elektros tinklų iki 1000 voltų įtampos gadinimas

Elektros tinklų iki 1000 voltų įtampos gadinimas, sukėlęs vartotojų aprūpinimo elektros energija pertrūkį arba padaręs žalą liaudies ūkiui, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

98 straipsnis. Dujų, kaip kuro ir žaliavos, naudojimo normų ir taisyklių pažeidimas

Dujų, kaip kuro ir žaliavos, naudojimo normų ir taisyklių pažeidimas, tai yra:

1) dujų paleidimas į dujų naudojimo įrenginius be valstybinės dujų priežiūros organų leidimo;

2) paskirtų dujų fondų viršijimas arba nustatyto dujų naudojimo režimo nesilaikymas;

3) dujų naudojimas dujų naudojimo įrenginiuose be patvirtintų dujų suvartojimo lyginamųjų normų arba tų lyginamųjų normų viršijimas;

4) dujų naudojimo įrenginių eksploatavimas be dujų suvartojimo apskaitos arba be šiluminės energijos ir produkcijos, gaminamos naudojant dujas, apskaitos, arba kai nėra (yra sugedę) dujų naudojimo įrenginio projekte numatytų dujų degimo procesų automatinio reguliavimo priemonių arba šilumos techninės kontrolės prietaisų, arba šilumos utilizavimo įrengimų, užtikrinančių racionalų ir efektyvų dujų naudojimą;

5) dujas naudojančiai įmonei, susivienijimui, įstaigai ir organizacijai neparuošimas darbui numatyto rezervinio kuro ūkio arba dujas naudojančių įrenginių neparuošimas dirbti naudojant nustatytų rezervinių rūšių kurą –

užtraukia įspėjimą arba baudą įmonių, susivienijimų, įstaigų ir organizacijų vadovams, vadovų pavaduotojams, vyriausiesiems energetikams (vyriausiesiems mechanikams), cechų ir tarnybų viršininkams iki vieno šimto rublių.

 

99 straipsnis. Dujų vamzdynų sugadinimas darbų metu

Dujų vamzdynų (išskyrus magistralinius) ir jų įrengimų sugadinimas darbų metu –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių[10].

 

991 straipsnis. Energijos arba dujų naudojimo buityje taisyklių pažeidimas

Savavališkas elektros arba šiluminės energijos ar dujų panaudojimas savanaudiškais tikslais, taip pat elektros arba šiluminės energijos ar dujų naudojimo buityje taisyklių pažeidimas nepadaręs esminės žalos, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių[11].

 


Devintasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI ŽEMĖS ŪKYJE. VETERINARINIŲ SANITARINIŲ TAISYKLIŲ PAŽEIDIMAI

 

100 straipsnis.     Gautos laikinai naudotis žemės grąžinimas ne laiku arba jos nesutvarkymas taip, kad ji būtų tinkama naudoti pagal paskirtį

Gautos laikinai naudotis žemės grąžinimas ne laiku arba pareigų ją taip sutvarkyti, kad ji būtų tinkama naudoti pagal paskirtį, nevykdymas –

užtraukia baudą pareigūnams iki penkiasdešimties rublių.

 

101 straipsnis. Savavališkas nukrypimas nuo ūkių vidaus žemėtvarkos projektų

Be reikiamo leidimo nukrypimas nuo nustatyta tvarka patvirtintų ūkių vidaus žemėtvarkos projektų –

užtraukia baudą pareigūnams iki penkiasdešimties rublių.

 

102 straipsnis. Riboženklių sunaikinimas

Žemėnaudų sienų riboženklių sunaikinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių.

 

103 straipsnis.     Kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių pasėlių nuganymas, kūgių arba želdinių sužalojimas

Kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių pasėlių nuganymas, kūgių arba želdinių sužalojimas, kuriuos padaro gyvuliai ar paukščiai, –

užtraukia baudą piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Pakartotinis pasėlių nuganymas ar pakartotinis kūgių arba želdinių sužalojimas per vienerius metus po baudos paskyrimo už tokį pat teisės pažeidimą –

užtraukia piliečiams baudą iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 

104 straipsnis.     Važiavimas per kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių pasėlius ar želdinius

Važiavimas per kolūkių, tarybinių ūkių ir kitų valstybinių bei visuomeninių ūkių pasėlius ar želdinius kinkomuoju transportu –

užtraukia baudą iki penkių rublių.

Važiavimas per pasėlius ar želdinius automobiliu, traktoriumi, kombainu arba kita mašina –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

 

105 straipsnis.     Kovos su augalų karantininiais kenkėjais, ligomis ir piktžolėmis taisyklių pažeidimas

Kovos su augalų karantininiais kenkėjais, ligomis ir piktžolėmis taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių.

 

106 straipsnis.     Medžiagų be karantininio patikrinimo ir atitinkamo apdorojimo išvežimas

Išvežimas iš pasienio jūrų bei upių uostų (prieplaukų), iš geležinkelio, autobusų stočių, iš aerouostų ir kitų pasienio punktų atvežtų iš užsienio šalių medžiagų be karantininio patikrinimo bei atitinkamo apdorojimo –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

107 straipsnis.     Žemės naudotojų nesiėmimas kovos su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis priemonių

Žemės naudotojų nesiėmimas kovos su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis priemonių –

užtraukia įspėjimą.

Nesiėmimas kovos su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis priemonių per metus po įspėjimo –

užtraukia baudą piliečiams nuo penkių iki dešimties rublių ir pareigūnams – nuo dvidešimties iki trisdešimties rublių.

Piktybinis kovos su piktžolėmis, augalų kenkėjais ir ligomis reikalavimų pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams nuo dešimties iki dvidešimties rublių ir pareigūnams – nuo keturiasdešimties iki šešiasdešimties rublių[12].

 

108 straipsnis.     Mechanizatorių šiurkštus žemės ūkio mašinų techninio eksploatavimo ir saugumo technikos taisyklių pažeidimas

Mechanizatorių šiurkštus traktorių, kombainų, kitų savaeigių žemės ūkio mašinų techninio eksploatavimo taisyklių ir saugumo technikos taisyklių pažeidimas –

užtraukia atėmimą teisės vairuoti šias mašinas iki vieno mėnesio.

 

109 straipsnis.     Gyvūnų karantino taisyklių bei kilų veterinarinių sanitarinių taisyklių pažeidimas

Gyvūnų karantino taisyklių bei kitų TSR Sąjungos veterinarijos įstatuose numatytų veterinarinių sanitarinių taisyklių, taip pat vietinių Liaudies deputatų tarybų ir jų vykdomųjų komitetų sprendimų kovos su epizootijomis klausimais pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

1091 straipsnis.   Piliečių, nesančių kolūkių nariais, asmeninės nuosavybės teise laikomų gyvulių normų pažeidimas

Piliečių, nesančių kolūkių nariais, asmeninės nuosavybės teise laikymas gyvulių virš nustatytų normų, taip pat laikymas gyvulių tam draudžiamose vietose, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki trisdešimties rublių su atlygintinai gyvulių paėmimu[13].

 

110 straipsnis. Šunų ir kačių laikymo taisyklių pažeidimas

Lietuvos TSR Ministrų Tarybos patvirtintų Šunų ir kačių laikymo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki dvidešimties rublių.

Tie patys pažeidimai, padaryti pakartotinai arba kai dėl jų piliečių sveikatai ar turtui padaroma žala, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių su gyvulio konfiskavimu ar be konfiskavimo ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 


Dešimtasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI TRANSPORTE, KELIŲ ŪKIO BEI RYŠIŲ SRITYJE

 

111 straipsnis.     Eismo tvarkos apsaugos ir saugumo geležinkelio transporte taisyklių pažeidimas

Savavališkas važiavimas krovininiais traukiniais, įlipimas ir išlipimas važiuojant traukiniui, važiavimas ant vagono laiptelių ir stogų, savavališkas traukinio sustabdymas be reikalo, taip pat dėjimas ant geležinkelio daiktų, dėl kurių gali sutrikti traukinių eismas, – užtraukia baudą iki dešimties rublių.

Geležinkelio, apsauginių miško želdinių, sniego sulaikomųjų užtvarų ir kitų kelio objektų, signalizacijos ir ryšių įrenginių bei įtaisų gadinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Šiukšlių ir kitokių daiktų išmetimas pro traukinių vagonų langus ir duris, ėjimas per geležinkelį nenustatytose vietose – užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių. Važiavimo kinkomuoju transportu ir gyvulių ginimo per geležinkelį, gyvulių ganymo arti geležinkelio taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Nustatytų krovinių pakrovimo ir iškrovimo gabaritų nesilaikymas – užtraukia baudą pareigūnams nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių[14].

 

112 straipsnis. Naudojimosi geležinkelio transporto priemonėmis taisyklių pažeidimas

Keleivinių vagonų vidaus įrengimų sugadinimas, lokomotyvų ir vagonų stiklų sudaužymas –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

Rūkymas priemiestinių traukinių vagonuose (taip pat ir tambūruose), nenustatytose rūkymui vietose vietinių ir tolimojo susisiekimo traukiniuose –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių[15].

 

113 straipsnis. Skridimų saugumo taisyklių pažeidimas

Statymas aerodromo rajone kokių nors ženklų ir įtaisinių, panašių į markiravimo ženklus ir įtaisinius, naudojamus aerodromams atpažinti, arba pirotechnikos gaminių deginimas be aerouosto, aerodromo administracijos leidimo, arba objektų, prisidedančių prie to, kad masiškai buriasi paukščiai, pavojingi orlaivių skridimams, įrengimas –

užtraukia baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Naktinių ir dieninių markiravimo ženklų arba įtaisinių pastatymo ant pastatų bei įrenginių taisyklių nevykdymas –

užtraukia baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Aerodromo įrengimų, aerodromo ženklų, orlaivių ir jų įrengimų gadinimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

Ėjimas arba važiavimas be reikiamo leidimo aerouostu (išskyrus aerostotis), aerodromų, skridimų aprūpinimo radijo ryšiais ir šviesomis objektų teritorija –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

 

114 straipsnis.     Pavojingų medžiagų ar daiktų vežimo oro transportu taisyklių pažeidimas

Pavojingų medžiagų ar daiktų vežimo oro transportu taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių su atlygintiniu nurodytų medžiagų ir daiktų paėmimu ar konfiskavimu arba be jų atlygintinio paėmimo ar konfiskavimo ir baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Pastaba. Pavojingų medžiagų arba daiktų, už kurių vežimo taisyklių pažeidimą šiuo straipsniu nustatyta administracinė atsakomybė, sąrašą nustato oro transporte galiojančios vežimo taisyklės15.

 

115 straipsnis. Elgesio orlaivyje taisyklių pažeidimas

Orlaivyje esančių asmenų nevykdymas laivo vado patvarkymų –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Fotografavimo, filmavimo ir naudojimosi radijo ryšių priemonėmis iš orlaivio taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki trisdešimties rublių su juostos konfiskavimu.

 

116 straipsnis. Tarptautinių skridimų taisyklių pažeidimas

Tarptautinių skridimų taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą nuo vieno šimto iki dviejų šimtų rublių.

 

117 straipsnis.     Eismo tvarkos apsaugos ir saugumo jūrų transporte taisyklių pažeidimas

Laivų įplaukimo į uostą ir jų išplaukimo iš uosto, laivų eismo ir stovėjimo uosto vandenyse taisyklių, taip pat keleivių saugumą lipant į laivus, kelionės metu ir išlipant iš jų užtikrinančių taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams –

nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Narų darbų vykdymas be reikiamo leidimo uosto vandenyse, signalizavimo šių darbų metu taisyklių nesilaikymas –

užtraukia baudą pareigūnams nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Signalizacijos ir ryšių įrenginių bei įtaisų gadinimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams –

nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių[16].

 

118 straipsnis. Naudojimosi jūrų transporto priemonėmis taisyklių pažeidimas

Laivų vidaus įrenginių sugadinimas –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

Rūkymas laivuose nenustatytose vietose –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių16.

 

119 straipsnis.     Laivų vairuotojų pažeidimas vidaus vandenų transporto eismo saugumo taisyklių

Laivų vairavimas pažeidžiant nustatytus plaukimo saugumą užtikrinančius reikalavimus; laivybos keliuose išdėstytų ženklų nesilaikymas; laivų prasilenkimo ir aplenkimo, manevravimo taisyklių pažeidimas; laivų įplaukimas, plaukiojimas ir stovėjimas uždraustose akvatorijose ir rajonuose; laivų vairavimas arba leidimas vairuoti asmenims, neturintiems atitinkamų diplomų ar nustatyta tvarka išduotų pažymėjimų; plaukimas laivais nenavigaciniu laiku arba itin nepalankiomis meteorologinėmis sąlygomis; keleivių saugumą lipant į laivus, kelionės metu ir išlipant iš jų užtikrinančių taisyklių pažeidimas, taip pat mažųjų laivų vairuotojų tų pačių pažeidimų padarymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Tie patys veiksmai, sukėlę avarinę situaciją arba padaryti pakartotinai per vienerius metus, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių arba atėmimą teisės vairuoti laivą iki vienerių metų ir pareigūnams – baudą iki vieno šimto rublių arba atėmimą teisės vairuoti laivą iki vienerių metų.

Vairavimas upių arba mažųjų laivų esant neblaiviam arba perdavimas vairuoti laivą neblaiviam asmeniui, taip pat laivo vairuotojo vengimas neblaivumo būklės patikrinimo pagal nustatytą tvarką –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių arba atėmimą iš laivų vairuotojų teisės vairuoti laivą iki trejų metų16.

 

120 straipsnis. Naudojimosi upių transporto priemonėmis taisyklių pažeidimas

Upių laivų vidaus įrengimų sugadinimas –

užtraukia baudą iki dešimties rublių. Rūkymas upių laivuose nenustatytose vietose – užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių[17].

 

121 straipsnis.     Priešgaisrinės apsaugos geležinkelio, jūrų, oro ir upių transporte taisyklių pažeidimas

Nustatytų geležinkelio ir jūrų transporte priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Nustatytų oro transporto priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas–

užtraukia baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Nustatytų upių transporte priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas–

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – nuo dešimties iki penkiasdešmties rublių17.

 

122 straipsnis.     Upių ir mažųjų laivų, taip pat mažųjų laivų stovėjimo bazių, (įrenginių) registravimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimas

Upių laivų registravimo taisyklių arba nustatytos jų pristatymo techninei apžiūrai tvarkos pažeidimas, arba laivų vairavimas ar jų išleidimas plaukioti su gedimais, su kuriais uždrausta juos eksploatuoti, arba perdirbtais be atitinkamo leidimo, taip pat mažųjų laivų vairuotojų tų pačių pažeidimų padarymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Krovinių pakrovimo, iškrovimo ir laikymo upių transporto laivuose ir uostuose taisyklių pažeidimas; narų darbų vykdymas be reikiamo leidimo; įrenginių, esančių laivybos keliuose, neatitvėrimas atitinkamais laivybos kelio ženklais (dieniniais ir naktiniais); laivybos kelyje esančios hidrotechninės signalizacijos sugadinimas; nustatytos signalinių šviesų naudojimo, pasikeitimo garsiniais, taip pat regimais naktiniais ir dieniniais signalais tvarkos pažeidimas; laivybos kelio plūduriuojančiųjų ir kranto ženklų sugadinimas, nuplėšimas ir perkėlimas; užtvarų bei kitokių žūklės įtaisinių įrengimas laivų kelio ribose,–

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Atsakingų už mažųjų laivų stovėjimo bazių (įrenginių) techninę būklę ir teisingą jų naudojimą asmenų pažeidimas tinkamo šių bazių (įrenginių) laikymo taisyklių, užtikrinančių žmonių saugumą ir mažųjų laivų stovėjimo saugumą, arba nesiėmimas priemonių laiku uždrausti ar apriboti paskirų prieplaukų, stovėjimo vietų, įrengimų ir mechanizmų eksploatavimą, kai jų naudojimas gresia žmonių ir mažųjų laivų saugumui, taip pat šių asmenų neužtikrinimas bazėje (įrenginyje) nustatyto išleidimo režimo arba bazės (įrenginio) eksploatavimas be kasmetinės techninės apžiūros, arba leidimas bazėje (įrenginyje) stovėti nustatyta tvarka neįregistruotiems mažiesiems laivams –

užtraukia baudei nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių[18].

 

123 straipsnis. Vairuotojų pažeidimas transporto priemonių eksploatavimo taisyklių

Vairavimas transporto priemonių, turinčių gedimų, dėl kurių draudžiama jas eksploatuoti, arba pertaisytų be atitinkamo leidimo, arba neįregistruotų nustatyta tvarka, arba be valstybinės techninės apžiūros –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo trijų iki dešimties rublių.

Pastaba. Šio kodekso 123–130 straipsniuose, 131 straipsnio antrojoje dalyje, 132, 133 ir 135 straipsniuose minimomis transporto priemonėmis reikia laikyti visų rūšių automobilius, traktorius ir kitokias savaeiges mašinas, troleibusus, taip pat motociklus ir kitas mechanines transporto priemones.

 

124 straipsnis.     Transporto priemonių vairuotojų viršijimas greičio, kelio ženklų reikalavimų nesilaikymas, žmonių vežimo ir kilų kelių eismo taisyklių pažeidimas

Transporto priemonių vairuotojų viršijimas nustatyto greičio, nepaklusimas kelių eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų reikalavimų arba kelių važiuojamosios dalies ženklinimo nesilaikymas, žmonių vežimo, transporto priemonių lenkimo, manevravimo taisyklių, sankryžų, pėsčiųjų perėjų pervažiavimo, viešojo transporto stotelių pravažiavimo, naudojimosi apšvietimo prietaisais taisyklių pažeidimas arba kliudymas važiuoti transporto priemonėms, turinčioms važiavimo pirmumo teisę, taip pat transporto priemonės perdavimas vairuoti asmeniui, neturinčiam teisės jos vairuoti, –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo trijų iki dešimties rublių.

Tie patys veiksmai, sukėlę avarinę situaciją, taip pat pakartotinis per vienerius melus pažeidimo iš šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytųjų padarymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkių iki dvidešimties rublių.

Daugiau kaip dviejų per vienerius metus pažeidimų iš šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytųjų padarymas –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemonę iki šešių mėnesių.

 

125 straipsnis. Vairuotojų pažeidimas geležinkelio pervažų pervažiavimo taisyklių

Transporto priemonių vairuotojų pažeidimas geležinkelio pervažų pervažiavimo taisyklių (įvažiavimas į pervažą, kai uždarytas arba uždaromas užkardas, savavališkas užkardo atidarymas arba jo apvažiavimas, geležinkelio perkirtimas nenustatytose vietose ir kiti pažeidimai) –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki trisdešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus šio straipsnio pirmojoje dalyje numatyto pažeidimo padarymas –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemonę iki šešių mėnesių18.

 

126 straipsnis. Neblaivių vairuotojų vairavimas transporto priemonių

Neblaivių vairuotojų vairavimas transporto priemonių, taip pat perdavimas vairuoti transporto priemonę neblaiviam asmeniui –

užtraukia vieno šimto rublių baudą arba atėmimą iš vairuotojų teisės vairuoti transporto priemonę, o vairuotojams, turintiems teisę vairuoti keleto rūšių transporto priemones, – visų rūšių transporto priemones nuo vienerių iki trejų metų[19].

 

127 straipsnis.     Vairuotojų kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs transporto priemonių arba kitokio turto sužalojimą, taip pat kelių eismo kitokių taisyklių pažeidimas

Transporto priemonių vairuotojų šio kodekso 123–125 straipsniuose numatytų kelių eismo taisyklių pažeidimas, sukėlęs transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sužalojimą, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemonę iki šešių mėnesių.

Vairuotojų kelių eismo kitokių taisyklių, išskyrus numatytąsias šio kodekso 123–126 straipsniuose, pažeidimas, sukėlęs tas pačias pasekmes, –

užtraukia baudą nuo dešimties iki trisdešimties rublių.

Vairuotojų pažeidimas kelių eismo kitokių taisyklių, išskyrus numatytąsias šio kodekso 123–126 straipsniuose ir šio straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, –

užtraukia įspėjimą arba trijų rublių baudą.

 

128 straipsnis.     Asmenų, neturinčių teisės vairuoti transporto priemones, vairavimas tų priemonių

Asmenų, neturinčių teisės vairuoti transporto priemones, vairavimas tų priemonių –

užtraukia baudą nuo dešimties iki trisdešimties rublių.

Tas pats pažeidimas, sukėlęs transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sužalojimą, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

 

129 straipsnis.     Neblaivių asmenų, neturinčių teisės vairuoti, vairavimas transporto priemonių

Neblaivių asmenų, neturinčių teisės vairuoti, vairavimas transporto priemonių, taip pat perdavimas vairuoti transporto priemonę neblaiviam asmeniui –

užtraukia vieno šimto rublių baudą19.

 

130 straipsnis. Vengimas neblaivumo būklės patikrinimo

Transporto priemonių vairuotojų vengimas neblaivumo būklės nustatyta tvarka patikrinimo –

užtraukia vieno šimto rublių baudą arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemonę nuo vienerių iki trejų metų.

Tie patys veiksmai, padaryti asmenų, neturinčių teisės vairuoti transporto priemonę, –

užtraukia vieno šimto rublių baudą19.

 

131 straipsnis. Pėsčiųjų ir kelių eismo kitokių dalyvių pažeidimas eismo taisyklių

Pėsčiųjų, dviratininkų, vežėjų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, nepaklusimas kelių eismo reguliavimo signalams, nesilaikymas kelio ženklų reikalavimų arba kelių važiuojamosios dalies suženklinimo –

užtraukia įspėjimą arba trijų rublių baudą.

Tų pačių asmenų padarymas šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytų pažeidimų, sukėlusių transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kitokio turto sužalojimą, –

užtraukia baudą nuo penkių iki trisdešimties rublių.

Tų pačių asmenų padarymas kelių eismo kitokių taisyklių pažeidimų –

užtraukia įspėjimą arba vieno rublio baudą.

 

132 straipsnis.     Išleidimas į liniją transporto priemonių, turinčių gedimų, ir pažeidžiant kitokias transporto priemonių eksploatavimo taisykles

Išleidimas į liniją transporto priemonių, turinčių gedimų, dėl kurių draudžiama jas eksploatuoti, arba pertaisytų be atitinkamo leidimo, arba neįregistruotų nustatyta tvarka, arba be valstybinės techninės apžiūros –

užtraukia baudą pareigūnams, atsakingiems už transporto priemonių techninę būklę ir eksploatavimą, nuo dešimties iki trisdešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus pažeidimo iš šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytųjų padarymas –

užtraukia baudą pareigūnams, atsakingiems už transporto priemonių techninę būklę ir eksploatavimą, nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

 

133 straipsnis.     Leidimas vairuoti transporto priemones neblaiviems vairuotojams arba asmenims, neturintiems teisės vairuoti

Leidimas vairuoti transporto priemones neblaiviems vairuotojams arba asmenims, neturintiems teisės vairuoti transporto priemonę, –

užtraukia vieno šimto rublių baudą pareigūnams, atsakingiems už transporto priemonių techninę būklę ir eksploatavimą[20].

 

134 straipsnis. Važiavimas motociklais ir motoroleriais be apsauginių šalmų

Važiavimas motociklais ir motoroleriais arba vežimas jais žmonių be apsauginių šalmų –

užtraukia įspėjimą arba trijų rublių baudą.

 

135 straipsnis.     Savavališkas transporto priemonių, mašinų arba mechanizmų panaudojimas

Savavališkas transporto priemonių, mašinų arba mechanizmų, priklausančių įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, savanaudiškais tikslais panaudojimas –

užtraukia baudą piliečiams iki vieno šimto rublių ir pareigūnams – iki dviejų šimtų rublių, o transporto priemonių vairuotojams –baudą iki vieno šimto rublių arba atėmimą teisės vairuoti transporto priemones iki vienerių metų[21].

 

136 straipsnis.     Pavojingų medžiagų ir daiktų vežimo geležinkelio, jūrų, upių, automobilių ir elektros transportu taisyklių pažeidimas

Pavojingų medžiagų arba daiktų vežimo rankiniame bagaže geležinkelio transportu taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių. Pavojingų medžiagų arba daiktų vežimo jūrų ir upių transportu taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Pavojingų medžiagų arba daiktų vežimas autobusu, troleibusu ar maršrutiniu taksi, taip pat pavojingų medžiagų ar daiktų atidavimas į bagažą arba saugojimo kamerą automobilių transporte –

užtraukia įspėjimą arba trijų rublių baudą.

Pastaba. Pavojingų medžiagų ar daiktų, už kurių vežimo taisyklių pažeidimą šiuo straipsniu nustatyta administracinė atsakomybė, sąrašą nustato atitinkamų rūšių transporte galiojančios vežimo taisyklės[22].

 

137 straipsnis. Naudojimosi automobilių ir elektros transportu taisyklių pažeidimas

Važiavimas ant autobuso arba troleibuso laiptelių ir buferių, taip pat važiavimas autobusu arba troleibusu nešvariais drabužiais, kurie gali sutepti autobuso, troleibuso apmušalus ar keleivių drabužius, –

užtraukia įspėjimą arba trijų rublių baudą.

Autobuso, troleibuso ar maršrutinio taksi vidaus įrengimų sugadinimas, stiklų sudaužymas –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

Šiukšlių ir kitokių daiktų išmetimas pro autobuso, troleibuso ar maršrutinio taksi langus ir duris –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių.

Rūkymas autobuse, troleibuse ar maršrutiniame taksi –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkių rublių22.

 

138 straipsnis.     Važiavimas be bilieto ir rankinio bagažo virš nustatytų normų vežimas geležinkelio transportu

Keleivių važiavimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestiniais traukiniais –

užtraukia penkių rublių baudą.

Keleivių važiavimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto vietinio ir tolimojo susisiekimo traukiniais –

užtraukia dešimties rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestiniais traukiniais –

užtraukia dviejų rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto vietinio ir tolimojo susisiekimo traukiniais –

užtraukia trijų rublių baudą.

Rankinio bagažo virš nustatytų normų vežimas –

užtraukia penkių rublių baudą22.

 

139 straipsnis. Keleivių skridimas be bilieto

Keleivių skridimas be bilieto –

užtraukia baudą iki dvidešimties rublių.

 

140 straipsnis.     Plaukimas be bilieto ir bagažo virš nustatytų normų vežimas jūrų transportu

Keleivių plaukimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestinių linijų laivais –

užtraukia penkių rublių baudą.

Keleivių plaukimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto vietinių ir tolimųjų linijų laivais –

užtraukia dešimties rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestinių linijų laivais –

užtraukia dviejų rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto vietinių ir tolimųjų linijų laivais –

užtraukia trijų rublių baudą.

Rankinio bagažo virš nustatytų normų vežimas –

užtraukia penkių rublių baudą[23].

 

141 straipsnis.     Plaukimas be bilieto ir rankinio bagažo virš nustatytų normų vežimas upių transportu

Keleivių plaukimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos medį amžiaus vežimas be bilieto perkėlos priemonėmis –

užtraukia dviejų rublių baudą.

Keleivių plaukimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestinių ir miestų vidaus linijų laivais –

užtraukia penkių rublių baudą.

Keleivių plaukimas be bilietų, vaikų nuo dešimties iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto vietinių linijų laivais –

užtraukia dešimties rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto perkėlos priemonėmis –

užtraukia vieno rublio baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestinių ir miestų vidaus linijų laivais –

užtraukia dviejų rublių baudą.

Vaikų nuo penkerių iki dešimties metų amžiaus vežimas be bilieto vietinių linijų laivais –

užtraukia trijų rublių baudą.

Rankinio bagažo virš nustatytų normų vežimas –

užtraukia penkių rublių baudą23.

 

142 straipsnis.     Važiavimas be bilieto ir neapmokėto bagažo vežimas keleiviniu automobilių ir elektros transportu arba atsisakymas sumokėti už važiavimą taksi

Keleivių važiavimas be bilietų, vaikų nuo septynerių iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto troleibusu, miesto susisiekimo autobusu ir maršrutiniu taksi –

užtraukia trijų rublių baudą.

Keleivių važiavimas be bilietų, vaikų nuo septynerių iki šešiolikos metų amžiaus vežimas be bilieto priemiestinio susisiekimo autobusu –

užtraukia penkių rublių baudą.

Keleivių važiavimas be bilietų, vaikų nuo penkerių iki šešiolikos melų amžiaus vežimas be bilieto tarpmiestinio susisiekimo autobusu –

užtraukia aštuonių rublių baudą.

Atsisakymas sumokėti už važiavimą taksi –

užtraukia penkių rublių baudą.

Neapmokėto bagažo vežimas troleibusu, miesto, priemiestinio ir tarpmiestinio susisiekimo autobusu, taip pat maršrutiniu taksi –

užtraukia trijų rublių baudą[24].

 

143 straipsnis.     Krovinių saugumą geležinkelio, jūrų, upių ir automobilių transporte užtikrinančių taisyklių pažeidimas

Riedmenų, konteinerių, plaukiojančių ir kitokių kroviniams gabenti skirtų transporto priemonių, taip pat vežimo įrenginių sužalojimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

Krovininių vagonų, automobilių, automobilių priekabų, konteinerių, plaukiojančių priemonių triumų bei kitų kroviniams skirtų patalpų plombų ir užrakinamųjų įtaisų sužalojimas, plombų nuo jų nuplėšimas, krovinių atskirų vienetų ir jų įpakavimo, paketų sužalojimas, krovinių kiemų, geležinkelio stočių, krovininių automobilių stočių, konteinerių punktų (aikštelių), uostų (prieplaukų) ir sandėlių, kuriuose atliekamos operacijos, susijusios su krovinių vežimu, aptvarų sužalojimas, taip pat buvimas be reikiamo leidimo krovinių kiemų, konteinerių punktų (aikštelių), krovinių rajonų (barų), uostų (prieplaukų), šliuzų ir aukščiau nurodytų sandėlių teritorijoje –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

 

144 straipsnis. Krovinių saugumą oro transporte užtikrinančių taisyklių pažeidimas

Konteinerių plombų ir užrakinamųjų įtaisų sužalojimas, plombų nuo konteinerių nuplėšimas, krovinių atskirų vienetų ir jų įpakavimo, paketų, taip pat sandėlių, kuriuose atliekamos operacijos, susijusios su krovinių vežimu oro transportu, aptvarų sužalojimas –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

Konteinerių ir transporto priemonių, skirtų kroviniams vežti oro transportu, sužalojimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

145 straipsnis. Kelių, geležinkelio pervažų ir kitų kelio įrenginių sugadinimas

Tyčinis kelių, geležinkelio pervažų ir kitų kelio įrenginių ar kelių eismo techninių reguliavimo priemonių sugadinimas, taip pat kliūčių kelių eismui tyčinis sudarymas –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių.

Tų pačių veiksmų padarymas dėl neatsargumo, –

užtraukia baudą nuo trijų iki dešimties rublių.

 

146 straipsnis. Automobilių kelių pakelės ruožo apsaugos taisyklių pažeidimas

Rezervo žemės arimas, želdinių kirtimas, rovimas ir žalojimas, velėnos nuėmimas ir grunto kasimas, medžiagų ir krovinių sandėliavimas, statybos, melioracinių, topografinių ir kitų darbų vykdymas, įrenginių, požeminių ir antžeminių komunikacijų statymas automobilių kelių pakelės ruože, nesuderinus su kelių organizacijomis, taip pat sniego ir šiukšlių vertimas tokiame ruože, kanalizacinio, pramoninio, melioracinio ir nutekamojo vandens leidimas į kelių vandens nuleidimo sistemą –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

 

147 straipsnis.     Žemes naudotojų pažeidimas automobilių kelių ir kelių įrenginių eksploatavimo ir apsaugos taisyklių

Žemės sklypų, esančių prie gyvenamosiomis vietovėmis einančių valstybinės ir respublikinės reikšmės kelių pakelės ruožų, naudotojų pažeidimas pareigų įrengti, remontuoti ir reguliariai valyti pėsčiųjų takelius bei perėjų tiltelius, esančius jiems priskirtų sklypų ribose, taip pat pareigų laikyti techniškai tvarkingus ir švarius išvažiavimus iš jiems priskirtų sklypų ar privažiavimus prie bendrojo naudojimo automobilių kelio, įskaitant pervažiavimo tiltelius, –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

 

148 straipsnis.     Vengimas vykdyti nustatytą automobilių kelių taisymo ir priežiūros planą

Vengimas vykdyti nustatytą automobilių kelių, perduotų kolūkiams, tarybiniams ūkiams ir kitoms ūkinėms organizacijoms, taisymo ir priežiūros planą –

užtraukia baudą kolūkių pirmininkams arba tarybinių ūkių ir ūkinių organizacijų vadovams nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių.

 

149 straipsnis.     Kelių, geležinkelio pervažų ir kitų kelio įrenginių priežiūros taisyklių pažeidimas

Pažeidimas taisyklių, reikalaujančių prižiūrėti kelius, geležinkelio pervažas ir kitus kelio įrenginius taip, kad jie būtų saugūs eismui, arba nesiėmimas priemonių laiku uždrausti ar apriboti eismą atskiruose kelių ruožuose, kai naudojimasis jais kelia grėsmę eismo saugumui, –

užtraukia baudą pareigūnams, atsakingiems už kelių, geležinkelio pervažų ir kitų kelio įrenginių būklę, nuo trisdešimties iki vieno šimto rublių.

 

150 straipsnis. Magistralinių vamzdynų apsaugos taisyklių pažeidimas

TSRS Ministrų Tarybos patvirtintų Magistralinių vamzdynų apsaugos taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

151 straipsnis.     Radijo įrenginių įtaisymas ir eksploatavimas be reikiamo įregistravimo arba be leidimo

Radijo transliavimo mazgo nepriklausomai nuo jo galingumo įtaisymas ir eksploatavimas be reikiamo įregistravimo arba be leidimo (tais atvejais, kai jis reikalingas) –

užtraukia baudą pareigūnams iki penkiasdešimties rublių.

Radijo transliavimo taško, nepriklausomai nuo radijo transliavimo mazgo, nuo kurio jis įtaisytas žinybinės priklausomybės, įtaisymas ir eksploatavimas be reikiamo įregistravimo arba be leidimo (tais atvejais, kai jis reikalingas) –

užtraukia baudą piliečiams ir pareigūnams iki penkių rublių.

 

152 straipsnis. Radijo siųstuvų gaminimas ir jų naudojimas be leidimo

Radijo siųstuvų gaminimas ir jų naudojimas be leidimo –

užtraukia penkiasdešimties rublių baudą su naudojamos radijo aparatūros konfiskavimu.

 

153 straipsnis.     Radijo elektronikos priemonių įsigijimo, montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimas

Įmonių, įstaigų ir organizacijų pareigūnų pažeidimas radijo elektronikos priemonių įsigijimo, montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių, radijo dažnumų naudojimo taisyklių, radijo spinduliavimo ir leidžiamų radijo priėmimo pramoninio trukdymų normų –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po baudos paskyrimo pareigūnų padarymas pažeidimų, numatytų šio straipsnio pirmojoje dalyje, taip pat padarymas pažeidimų, sukėlusių radijo priėmimo trukdymus, –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

154 straipsnis. Ryšių linijų ir įrenginių apsaugos taisyklių pažeidimas

Ryšių linijų ir įrenginių apsaugos taisyklių pažeidimas, taip pat linijinių ir kabelinių ryšių įrenginių gadinimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

155 straipsnis. Telefono automatų sugadinimas

Telefono automatų sugadinimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

Vienuoliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI PILIEČIŲ BUTO TEISIŲ, BUTŲ KOMUNALINIO ŪKIO IR TVARKYMO SRITYJE

 

156 straipsnis. Piliečių teisės į gyvenamąjį plotą pažeidimas

Piliečių, kuriems reikia gerinti buto sąlygas, įtraukimo į įskaitą, išbraukimo iš įskaitos ir gyvenamųjų patalpų piliečiams suteikimo tvarkos pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

157 straipsnis.     Gyvenamųjų namų ir gyvenamųjų patalpų apgyvendinimo terminų nesilaikymas

Nesilaikymas nustatytų gyvenamųjų namų ir gyvenamųjų patalpų apgyvendinimo terminų –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

158 straipsnis. Gyvenamųjų patalpų naudojimo taisyklių pažeidimas

Gyvenamųjų patalpų naudojimo, bendro naudojimo vietų, laiptinių, liftų, įėjimų, prie namų esančios teritorijos sanitarinės priežiūros taisyklių pažeidimas, gyvenamų namų, gyvenamųjų patalpų ir inžinerinių įrengimų eksploatavimo taisyklių pažeidimas, neūkiškas jų prižiūrėjimas, taip pat savavališkas gyvenamų namų ir gyvenamųjų patalpų pertvarkymas ir perplanavimas, jų naudojimas ne pagal paskirtį, gyvenamųjų namų, gyvenamųjų patalpų, jų įrengimų ir tvarkymo objektų gadinimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

159 straipsnis. Savavališka gyvenamojo namo, ūkinio ir buitinio pastato statyba

Piliečio statymas arba perstatymas asmeninės nuosavybės teise jam priklausančio gyvenamojo namo (arba jo dalies), ūkinio ir buitinio pastato arba kitokio įrenginio, neturint nustatyto leidimo ir reikiamai patvirtinto projekto, taip pat esminis nukrypimas nuo projekto arba šiurkštus pagrindinių statybos normų bei taisyklių pažeidimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

1591 straipsnis.   Vasaros sodo namelių statybos, taip pat kolektyvinės sodininkystės organizavimo ir tvarkymo taisyklių pažeidimas

Vasaros sodo namelių statyba be reikiamai suderinto projekto arba nukrypus nuo galiojusių statybos pradžioje TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymuose numatytų normų, –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių.

Narių priėmimo į sodininkų bendriją taisyklių pažeidimas; įsisavinimas kolektyviniam sodui suteikto sklypo be jo teritorijos organizavimo ir užstatymo projekto arba pažeidžiant šį projektą; leidimas statyti vasaros sodo namelius be reikiamai suderinto projekto arba nukrypus nuo galiojusių statybos pradžioje TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymuose numatytų normų, tokių namelių priėmimas naudoti; bendrojo naudojimo statinių bei įrenginių kolektyvinio sodo teritorijoje statymas be reikiamai suderinto projekto arba nukrypstant nuo jo; neteisėtas statybinių medžiagų išdavimas, transporto priemonių, mechanizmų, darbo jėgos naudojimas, taip pat neteisėtas nespecializuotų statybos organizacijų pasitelkimas sodininkų bendrijos objektams statyti –

užtraukia baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių[25].

 

160 straipsnis.     Savavališkas kasinėjimas bendrojo naudojimo teritorijoje ir teritorijos nesutvarkymas baigus darbus

Kiemų, gatvių, šaligatvių, skverų ir aikščių kasinėjimas be atitinkamo leidimo, jų užgriozdinimas statybinėmis medžiagomis, nesiėmimas priemonių nustatytu laiku sutvarkyti kasinėjimų vietas, taip pat statybų aikšteles baigus statybą ir remontą –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

 


161 straipsnis.     Miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas

Rajonų ir miestų Liaudies deputatų tarybų nustatomų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, taip pat miestų ir gyvenamųjų vietovių statinių tinkamos priežiūros taisyklių nesilaikymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

162 straipsnis.     Miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių želdinių apsaugos taisyklių pažeidimas

Rajonų ir miestų Liaudies deputatų tarybų nustatomų želdinių apsaugos taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

Dvyliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI PREKYBOS IR FINANSŲ SRITYJE

 

163 straipsnis.     Prekybos ir viešojo maitinimo įmonių darbuotojų pažeidimas prekybos taisyklių

Prekybos ir viešojo maitinimo įmonių darbuotojų pažeidimas prekybos taisyklių –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

 

164 straipsnis. Prekybos alkoholiniais gėrimais taisyklių pažeidimas

Prekybos ir viešojo maitinimo įmonių darbuotojų pažeidimas prekybos degtine ir kitais alkoholiniais gėrimais taisyklių –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių[26].

 

165 straipsnis. Lygiavamzdžio medžioklinio šautuvo pardavimo tvarkos pažeidimas

Prekybos įmonių (organizacijų) darbuotojų lygiavamzdžio medžioklinio šautuvo ir jo šaudmenų pardavimas piliečiams, įmonėms, įstaigoms, organizacijoms, neturintiems vidaus reikalų organų leidimo, –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Tie patys veiksmai, padaryti asmens, kuriam per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už nurodytą pažeidimą, –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki vieno šimto rublių.

 

166 straipsnis. Prekybos kolūkinėse turgavietėse taisyklių pažeidimas

Prekybos kolūkinėse turgavietėse taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

167 straipsnis. Prekiavimas nenustatytose tam reikalui viešosiose vietose

Prekiavimas nenustatytose tam reikalui viešosiose vietose –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių su prekiaujamų daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

 


1671 straipsnis. Pagrindinių statybinių medžiagų įgijimo tvarkos pažeidimas

Pagrindinių statybinių medžiagų įgijimo nustatytos tvarkos pažeidimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių su neteisėtai įgytų statybinių medžiagų konfiskavimu arba be konfiskavimo[27].

 

168 straipsnis. Smulkioji spekuliacija

Smulkioji spekuliacija, tai yra degtinės ir kitų alkoholinių gėrimų, taip pat liaudies vartojamų prekių ir žemės ūkio produktų, kasos ir prekių čekių bei talonų, bilietų į pramogines bei kitas įstaigas, knygų, natų, plokštelių, magnetofono, videofono kasečių ir kitokių vertybių supirkimas ir perpardavimas, nedideliais kiekiais, turint tikslą pasipelnyti, jeigu pasipelnijimo dydis neviršija trisdešimties rublių, –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių su spekuliacijos daiktų konfiskavimu[28].

 

169 straipsnis.     Duonos ir kitų maisto produktų supirkimas valstybinėse ar kooperatinėse parduotuvėse gyvuliams bei paukščiams šerti

Duonos, miltų, kruopų ir kitų maisto produktų supirkimas valstybinėse ar kooperatinėse parduotuvėse gyvuliams bei paukščiams šerti, taip pat gyvulių ir paukščių šėrimas parduotuvėse supirkta duona, miltais, kruopomis ir kitais maisto produktais –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių[29].

 

170 straipsnis. Neteisėtos operacijos su užsienio valiuta ir mokamaisiais dokumentais

Neteisėtas užsienio valiutos, užsienio valiuta išrašytų mokamųjų dokumentų arba rubliais išreikštų banko mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą su teise paversti juos į tokią valiutą, supirkimas, pardavimas, keitimas arba naudojimas kaip mokėjimo priemonės nedideliu mastu, taip pat spekuliacija šiomis vertybėmis, jeigu neteisėtos operacijos daikto vertė neviršija dvidešimt penkių rublių, –

užtraukia baudą iki vieno šimto rublių su valiutos ir mokamųjų dokumentų konfiskavimu.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo, –

užtraukia baudą iki dviejų šimtų rublių su valiutos ir mokamųjų dokumentų konfiskavimu.

Neteisėtas pardavimas išreikštų rubliais mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą be teisės paversti juos į tokią valiutą, nesant spekuliacijos požymių, –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių su mokamųjų dokumentų konfiskavimu[30].

 

171 straipsnis.     Neteisėtas benzino ar kitokių degalų bei tepalų išdavimas arba įsigijimas

Neteisėtas benzino ar kitokių degalų bei tepalų, priklausančių valstybinėms ar visuomeninėms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, išdavimas arba įsigijimas, nesant grobimo požymių, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki vieno šimto rublių.

 

172 straipsnis.     Vertimosi namudiniais verslais ir kita individualia darbine veikla tvarkos pažeidimas

Vertimosi namudiniais verslais ir kita individualia darbine veikla tvarkos pažeidimas –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių su pagamintos produkcijos, gamybos įrankių ir žaliavos konfiskavimu ar be konfiskavimo[31].

 

1721 straipsnis. Vengimas pateikti deklaraciją apie pajamas

Vengimas pateikti deklaraciją apie pajamas, gautas iš vertimosi namudiniu verslu, kita individualia darbine veikla, arba apie kitokias pajamas, apmokestinamas pajamų mokesčiu, ir kitais atvejais, kai deklaracijos pateikimas numatytas įstatymų arba deklaracijos pateikimas ne laiku, arba žinomai iškreiptų duomenų įtraukimas į ją –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių[32].

 

173 straipsnis. Vertimasis uždraustomis individualios darbinės veiklos rūšimis

Vertimasis namudiniu verslu ar kita individualia darbine veikla, kuriems yra specialus draudimas, –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių su pagamintos produkcijos, gamybos įrankių ir žaliavos konfiskavimu31.

 

Tryliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI, KURIAIS KĖSINAMASI Į VIEŠĄJĄ TVARKĄ

 

174 straipsnis. Nedidelis chuliganizmas

Nedidelis chuliganizmas, tai yra necenzūriniai keiksmai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie piliečių ir kiti panašūs veiksmai, pažeidžiantys viešąją tvarką ir piliečių rimtį, –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių arba pataisos darbus nuo vieno iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų uždarbio, o jeigu pagal bylos aplinkybes, atsižvelgiant į pažeidėjo asmenybę, šios priemonės pripažįstamos nepakankamomis, – administracinį areštą iki penkiolikos parų.

 

175 straipsnis. Paauglių padarytas chuliganizmas

Paauglių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų amžiaus padarytas nedidelis chuliganizmas arba chuliganizmas –

užtraukia baudą tėvams arba juos atstojantiems asmenims nuo dešimties iki trisdešimties rublių.

 

1751 straipsnis. Kibimas prie užsienio piliečių, turint tikslą įsigyti daiktų

Viešosios tvarkos pažeidimas, pasireiškęs kibimu prie užsienio piliečių, turint tikslą pirkti, keisti arba kitokiais būdais įgyti iš jų daiktų, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki vieno šimto rublių su įgytų daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo, –

užtraukia baudą iki dviejų šimtų rublių su įgytų daiktų konfiskavimu[33].

 


176 straipsnis. Šaudymas iš šaunamojo ginklo

Šaudymas iš šaunamojo ginklo gyvenamosiose vietovėse ir nepaskirtose tam vietose, taip pat skirtose vietose pažeidžiant nustatytą tvarką –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių su ginklo ir šaudmenų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

 

177 straipsnis. Namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų įgijimas

Naminės degtinės, brogos ir kitų namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų įgijimas be tikslo parduoti –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki vieno šimto rublių[34].

 

178 straipsnis.     Alkoholinių gėrimų gėrimas viešosiose vietose arba girto pasirodymas viešosiose vietose

Alkoholinių gėrimų gėrimas gatvėse, stadionuose, skveruose, parkuose, visų rūšių visuomeniniame transporte ir kitose viešosiose vietose, išskyrus prekybos ir viešojo maitinimo jmones, kuriose vietinės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto leista pardavinėti alkoholinius gėrimus išpilstant, arba girto pasirodymas viešosiose vietose, įžeidžiant žmogaus orumą ir visuomeninę dorovę, –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimties iki trisdešimties rublių.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai per vienerius metus po administracinių nuobaudų paskyrimo, –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių.

Veiksmai, numatyti šio straipsnio pirmojoje dalyje, padaryti asmens, kuriam du kartus per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už alkoholinių gėrimų gėrimą viešosiose vietose arba girto pasirodymą viešosiose vietose, –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių arba pataisos darbus nuo vieno iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų uždarbio, o išimtiniais atvejais, jeigu pagal bylos aplinkybes ir atsižvelgiant į pažeidėjo asmenybę šios priemonės bus pripažintos nepakankamos,– administracinį areštą iki penkiolikos parų.

Girtų paauglių iki šešiolikos metų amžiaus pasirodymas viešosiose vietose, taip pat jų gėrimas alkoholinių gėrimų –

užtraukia baudą tėvams arba juos atstojantiems asmenims nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių34.

 

179 straipsnis. Alkoholinių gėrimų gėrimas gamyboje

Alkoholinių gėrimų gėrimas gamyboje (darbo vietose, įmonių, įstaigų, organizacijų patalpose ir teritorijoje) arba buvimas darbe neblaiviam –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių.

Meistrų, barų, pamainų, cechų viršininkų ir kitų vadovų gėrimas alkoholinių gėrimų gamyboje kartu su jiems pavaldžiais darbuotojais arba nesiemimas priemonių neblaiviems asmenims nušalinti nuo darbo, arba slėpimas atvejų, kai jiems pavaldūs darbuotojai gėrė alkoholinius gėrimus arba pasirodė darbe neblaivūs, –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių34.

 

180 straipsnis. Nepilnamečio nugirdymas

Nepilnamečio tėvų arba kitų asmenų nugirdymas nepilnamečio –

užtraukia baudą nuo penkiasdešimties iki vieno šimto rublių34.

 


181 straipsnis. Tėvų arba juos atstojančių asmenų nevykdymas pareigos auklėti vaikus

Tėvų arba juos atstojančių asmenų piktybinis nevykdymas pareigos auklėti ir mokyti nepilnamečius vaikus arba nepilnamečių teisės pažeidimų padarymas (išskyrus teisės pažeidimus, numatytus šio kodekso 44 straipsnio antrojoje dalyje, 175 straipsnyje, 178 straipsnio ketvirtojoje dalyje ir 183 straipsnio trečiojoje dalyje) –

užtraukia įspėjimą arba baudą tėvams arba juos atstojantiems asmenims iki trisdešimties rublių[35].

 

182 straipsnis. Lindynių laikymas

Azartinių lošimų, ištvirkavimo arba alkoholinių gėrimų vartojimo lindynių laikymas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

1821 straipsnis. Vertimasis prostitucija

Vertimasis prostitucija –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki vieno šimto rublių.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo, –

užtraukia baudą iki dviejų šimtų rublių[36].

 

183 straipsnis. Viešosios rimties trikdymas

Triukšmas, šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais bei kitokiais garsiniais aparatais gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešosiose vietose, o nuo 24 iki 6 valandos – taip pat bendrabučiuose ir butuose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių.

Tie patys veiksmai, padaryti pakartotinai per vienerius metus, –

užtraukia baudą piliečiams iki trisdešimties rublių.

Šio straipsnio pirmojoje dalyje numatyti pažeidimai, padaryti paauglių nuo keturiolikos iki šešiolikos metų amžiaus, –

užtraukia įspėjimą arba baudą tėvams arba juos atstojantiems asmenims iki dešimties rublių.

 

184 straipsnis. Azartiniai lošimai ir būrimas

Azartiniai lošimai iš pinigų, daiktų ir kitokių vertybių, privačių asmenų priėmimas pastatytos sumos sporto ir kitokiose varžybose, taip pat būrimas gatvėse, aikštėse, parkuose, skveruose, kiemuose, turgavietėse ir kitose viešosiose vietose –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių su lošimo reikmenų, taip pat pinigų, daiktų ir kitokių vertybių, kurios buvo statomos lošiant, konfiskavimu ar be konfiskavimo[37].

 

185 straipsnis.     Maudymasis arba deginimasis draudžiamose vietose, taip pat išdykavimas vandenyje

Maudymasis arba deginimasis draudžiamose šiems reikalams vietose, taip pat išdykavimas vandenyje (priplaukimas prie plaukiančių laivų, motorinių valčių ir kiti veiksmai, trikdantys normalų vandens transporto darbą), valčių įplaukimas į paplūdimių zoną –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių.

 


186 straipsnis. Žinomai melagingas specialiųjų tarnybų iškvietimas

Žinomai melagingas priešgaisrinės apsaugos, milicijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

Keturioliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIAI TEISĖS PAŽEIDIMAI, KURIAIS KĖSINAMASI Į NUSTATYTĄ VALDYMO TVARKĄ

 

187 straipsnis.     Milicijos darbuotojo ar liaudies draugovininko teisėto patvarkymo arba reikalavimo piktybinis neklausymas

Einančių viešosios tvarkos saugojimo pareigas milicijos darbuotojo ar liaudies draugovininko teisėto patvarkymo arba reikalavimo piktybinis neklausymas –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių arba pataisos darbus nuo vieno iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų uždarbio, o jeigu pagal bylos aplinkybes, atsižvelgiant į pažeidėjo asmenybę šios priemonės bus pripažintos nepakankamos, – administracini areštą iki penkiolikos parų.

 

188 straipsnis. Savavaldžiavimas

Savavališkas, nesilaikant įstatymų nustatytos tvarkos, vykdymas savo tikros ar tariamos teisės, ginčijamos kito asmens, nepadaręs esminės žalos piliečių teisėms ar teisėtiems interesams arba valstybinėms ar visuomeninėms įmonėms, įstaigoms arba organizacijoms, –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

 

1881 straipsnis.   Neteisėti veiksmai TSRS ir Lietuvos TSR valstybinių apdovanojimų atžvilgiu

Asmens nešiojimas TSRS ordino, medalio, TSRS garbės vardo ženklo arba ordinų ir medalių kaspinų juostelių neturint į tai teisės, taip pat neteisėtas TSRS ordino, medalio, TSRS garbės vardo ženklo laikymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki vieno šimto rublių.

Asmens nešiojimas Lietuvos TSR garbės vardo ženklo neturint į tai teisės, taip pat neteisėtas Lietuvos TSR garbės vardo ženklo laikymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių[38].

 

189 straipsnis.     Produkcijos standartizavimo ir kokybės, matavimo priemonių paleidimo į apyvartą, priežiūros ir naudojimosi jomis taisyklių pažeidimas

Produkcijos standartizavimo ir kokybės, matavimo priemonių paleidimo į apyvartą, priežiūros ir naudojimosi jomis taisyklių pažeidimas, tai yra:

1) išleidimas (taip pat po remonto) arba tiekimas (realizavimas) produkcijos, kuri neatitinka standartų, techninių sąlygų ir pavyzdžių (etalonų) reikalavimų savo kokybe, komplektiškumu bei įpakavimu (išskyrus TSRS įstatymų numatytus atvejus);

2) išleidimas parduoti mažmeninės prekybos įmonėse (organizacijose) tokią produkciją, kuri neatitinka standartų, techninių sąlygų ir pavyzdžių (etalonų) reikalavimų savo kokybe, komplektiškumu bei įpakavimu;

3) perdavimas užsakovui arba gamybai tokios konstravimo, technologijos ir projektavimo dokumentacijos, kuri neatitinka standartų ir techninių sąlygų reikalavimų pagal produkcijos kokybę arba technologinių procesų standartų reikalavimų;

4) standartų ir techninių sąlygų nesilaikymas transportuojant, laikant ir naudojant (eksploatuojant) produkciją, jeigu tai sukėlė produkcijos kokybės pablogėjimą, gedimą arba viršnormatyvinius jos nuostolius;

5) paleidimas į apyvartą be valstybinių bandymų ar metrologinės atestacijos, taip pat nepatikrintų matavimo priemonių;

6) matavimo priemonių gaminimas, taisymas bei tikrinimas įmonėse, organizacijose ir įstaigose, negavusiose nustatyta tvarka atitinkamo leidimo, taip pat tikrinimo metodų bei taisyklių pažeidimas;

7) matavimo priemonių naudojimo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių.

 

190 straipsnis. Administracinės priežiūros taisyklių pažeidimas

Asmenų, kuriems nustatyta priežiūra, pažeidimas administracinės priežiūros taisyklių –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

 

191 straipsnis.     Neteisėtas perdavimas asmeninis, laikomiems laisvės atėmimo vietose, tardymo izoliatoriuose, sulaikytųjų sulaikymo vietose, gydymo-darbo, gydymo-auklėjimo arba auklėjimo-darbo profilaktoriumuose, arba neteisėtas medžiagų, dirbinių ir daiktų gavimas iš šių asmenų

Neteisėtas, nuslėptas nuo patikrinimo perdavimas arba bandymas perduoti asmenims, laikomiems laisvės atėmimo vietose, tardymo izoliatoriuose, sulaikytųjų sulaikymo vietose, gydymo-darbo, gydymo-auklėjimo arba auklėjimo-darbo profilaktoriumuose, perdavimo taisyklių uždraustų medžiagų, dirbinių ir daiktų –

užtraukia pataisos darbus iki dviejų mėnesių, išskaitant dvidešimt procentų uždarbio, su medžiagų, dirbinių ir daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo arba baudą nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių su medžiagų, dirbinių ir daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Neteisėtas gavimas iš asmenų, laikomų šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardytose vietose, saugoti ir naudoti uždraustų medžiagų, dirbinių ir daiktų –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki penkiasdešimties rublių su medžiagų, dirbinių ir daiktų konfiskavimu ar be konfiskavimo[39].

 

192 straipsnis. Priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas arba jų nevykdymas

Priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimas arba jų nevykdymas įmonėse, įstaigose, organizacijose, kolūkiuose, viešosiose vietose, sandėliuose, bendrabučiuose ir gyvenamuosiuose namuose, taip pat projektuojant ir statant atitinkamus objektus arba priešgaisrinio inventoriaus, įrengimų, automatinių priemonių gaisrams aptikti bei gesinti naudojimo ir laikymo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių.

Lietuvos TSR Ministrų Tarybos patvirtintų Priešgaisrinio saugumo durpynuose taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių[40].

 


193 straipsnis.     Poligrafijos įmonių bei štampų gaminimo ir graviravimo dirbtuvių steigimo, dauginimo technikos įgijimo, realizavimo, naudojimo, apskaitos ir saugojimo taisyklių pažeidimas

Pareigūnų pažeidimas poligrafijos įmonių bei štampų gaminimo ir graviravimo dirbtuvių steigimo, poligrafijos įrengimų, dauginimo aparatų, spaudmenų ir matricų įgijimo bei realizavimo taisyklių –

užtraukia baudą iki vieno šimto rublių.

Poligrafijos įrengimų, dauginimo aparatų, spaudmenų ir matricų naudojimo, apskaitos bei saugojimo taisyklių pažeidimas tų asmenų, kurie atsakingi už šių taisyklių laikymąsi, –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

1931 straipsnis.   Brangiųjų metalų ir brangakmenių arba juos turinčių dirbinių gavimo, naudojimo, apskaitos ir saugojimo, taip pat jų laužo bei atliekų rinkimo ir atidavimo į valstybės fondą taisyklių pažeidimas

Įmonių, įstaigų ir organizacijų, perdirbančių, pritaikančių ir naudojančių visų rūšių brangiuosius metalus ir brangakmenius arba juos turinčius dirbinius, pareigūnų pažeidimas nustatytų brangiųjų metalų ir brangakmenių arba jų turinčių dirbinių gavimo, naudojimo, apskaitos ir saugojimo, taip pat jų laužo bei atliekų rinkimo ir atidavimo į valstybės fondą taisyklių –

užtraukia baudą iki dviejų šimtų rublių[41].

 

194 straipsnis.     Piliečių lygiavamzdžio medžioklinio šautuvo įgijimo, laikymo, perdavimo arba pardavimo tvarkos pažeidimas

Piliečių įgijimas, laikymas, perdavimas kitiems asmenims arba pardavimas lygiavamzdžio medžioklinio šautuvo be vidaus reikalų organų leidimo –

užtraukia baudą nuo dešimties iki trisdešimties rublių su ginklo konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Tie patys veiksmai, padaryti asmens, kuriam per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už vieną iš šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytų pažeidimų, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių su ginklo konfiskavimu.

 

195 straipsnis.     Šaunamojo ginklo registravimo (perregistravimo) terminų arba jo įrašymo į įskaitą taisyklių pažeidimas

Piliečių pažeidimas nustatytų šaunamojo ginklo registravimo (perregistravimo) terminų arba jo įrašymo į įskaitą vidaus reikalų organuose pasikeitus gyvenamajai vietai taisyklių –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkių iki dvidešimties rublių.

 

196 straipsnis.     Šaunamojo ginklo ir šaudmenų laikymo arba vežimo taisyklių pažeidimas

Piliečių, turinčių vidaus reikalų organų leidimą laikyti ginklą, lygiavamzdžio medžioklinio ir graižtvinio ginklo bei šaudmenų laikymo arba vežimo taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo penkių iki dvidešimties rublių arba atlygintini ginklo ir šaudmenų paėmimą.

Tie patys veiksmai, padaryti asmens, kuriam per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už vieną iš šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytų pažeidimų –

užtraukia baudą nuo dešimties iki trisdešimties rublių su ginklo ir šaudmenų konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Šaunamojo ginklo ir šaudmenų laikymo ar vežimo taisyklių pažeidimas, padarytas įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojų, atsakingų už jų laikymą, taip pat jų naudojimas šaunamojo ginklo ir šaudmenų ne pagal paskirtį –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Tie patys veiksmai, padaryti asmens, kuriam per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už vieną iš šio straipsnio trečiojoje dalyje numatytų pažeidimų, –

užtraukia baudą nuo trisdešimties iki vieno šimto rublių.

 

197 straipsnis. Vengimas realizuoti lygiavamzdį medžioklinį šautuvą ir šaudmenis

Piliečių vengimas realizuoti lygiavamzdį medžioklinį šautuvą ir šaudmenis, kai vidaus reikalų organai ryšium su išstojimu iš medžiotojų draugijos anuliuoja jiems išduotą leidimą juos laikyti, –

užtraukia baudą nuo penkių iki dvidešimties rublių su atlygintiniu ginklo ir šaudmenų paėmimu.

 

198 straipsnis. Piliečių laikymas mėsėdžių kailinių žvėrelių

Piliečių laikymas lapių, audinių ir kitų mėsėdžių kailinių žvėrelių –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių su mėsėdžių kailinių žvėrelių konfiskavimu.

 

199 straipsnis. Karatė mokymo taisyklių pažeidimas

Nustatytų karatė sporto sekcijų steigimo arba piliečių į jas priėmimo taisyklių pažeidimas arba mokymas sekcijose sporto taisyklėse uždraustų veiksmų, taip pat karatė veiksmų savavališkas mokymas be atitinkamų organų leidimo –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

200 straipsnis. Gyvenimas be paso arba be įregistravimo

Piliečių, kurie privalo turėti pasus, gyvenimas be paso arba su negaliojančiu pasu, taip pat gyvenimas be įregistravimo ar užregistravimo –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

 

201 straipsnis. Tyčinis paso sugadinimas ar jo praradimas dėl nerūpestingumo

Tyčinis paso sugadinimas, taip pat nerūpestingas paso laikymas, sukėlęs jo praradimą, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

 

202 straipsnis. Leidimas gyventi be paso arba be įregistravimo

Asmenų, atsakingų už pasų sistemos taisyklių laikymąsi, leidimas gyventi piliečiams be pasų arba su negaliojančiais pasais, arba be įregistravimo ar užregistravimo, taip pat piliečių leidimas jų gyvenamosiose patalpose gyventi asmenims be pasų arba be įregistravimo ar užregistravimo –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

 

203 straipsnis. Priėmimas į darbą be paso arba be įregistravimo

Pareigūnų priėmimas į darbą piliečių be pasų arba su negaliojančiais pasais, taip pat piliečių, gyvenančių be įregistravimo, –

užtraukia baudą iki dešimties rublių.

Tas pats pažeidimas, padarytas pareigūno po to, kai jam per vienerius metus buvo paskirta administracinė nuobauda už tokius veiksmus, –

užtraukia baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

204 straipsnis. Neteisėtas pasų paėmimas ir jų ėmimas kaip užstato

Pareigūnų neteisėtas pasų paėmimas iš piliečių, taip pat jų ėmimas kaip užstato –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

 

205 straipsnis. Įvažiavimo į pasienio zoną ir gyvenimo joje taisyklių pažeidimas

Įvažiavimo į pasienio zoną taisyklių, taip pat gyvenimo arba įregistravimo joje taisyklių pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

 

206 straipsnis.     Užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės pažeidimas buvimo TSR Sąjungoje ir tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją taisyklių

Užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės pažeidimas buvimo TSR Sąjungoje taisyklių, tai yra gyvenimas be dokumentų, suteikiančių teisę gyventi TSR Sąjungoje, arba gyvenimas su negaliojančiais dokumentais, nesilaikymas nustatytos užregistravimo ar įregistravimo arba kilnojimosi ir gyvenamosios vietos pasirinkimo tvarkos, vengimas išvykti pasibaigus nustatytam jų buvimo laikui, taip pat tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją taisyklių nesilaikymas –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

207 straipsnis.     TSRS pareigūnų ir piliečių pažeidimas užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės buvimo TSR Sąjungoje ir tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją taisyklių

TSR Sąjungoje užsienio piliečius ir asmenis be pilietybės priimančių arba jų aptarnavimą užtikrinančių įmonių, įstaigų ir organizacijų pareigūnų, einančių pareigas, susijusias su užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės buvimo TSR Sąjungoje ir tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją sąlygų laikymusi, pažeidimas nustatytos šių asmenų užregistravimo, įregistravimo ar išregistravimo tvarkos, taip pat dokumentų, suteikiančių jiems teisę gyventi, kilnotis ir keisti gyvenamąją vietą TSR Sąjungoje, įforminimo tvarkos pažeidimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki vieno šimto rublių.

Piliečių, pakvietusių į TSRS užsienio piliečius ir asmenis be pilietybės privačiais reikalais ir suteikusių jiems gyvenamąjį plotą, nesiėmimas priemonių, kad nustatyta tvarka būtų laiku užtikrintas jų užregistravimas, įregistravimas ar išregistravimas, –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

Piliečių suteikimas užsienio piliečiams ir asmenims be pilietybės gyvenamojo ploto, transporto priemonių arba suteikimas jiems kitokių paslaugų pažeidžiant nustatytas užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės buvimo TSR Sąjungoje ir tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją taisykles –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių.

 

208 straipsnis.     Užsienio laivo kapitono negrąžinimas leidimų laivo ekipažo asmenims išeiti į krantą

Užsienio laivo, išskyrus karinio, kapitono negrąžinimas į leidimų kontrolės punktą leidimų laivo ekipažo asmenims išeiti į krantą ir būti uosto bei uostamiesčio teritorijoje, kol laivas stovės Lietuvos TSR uoste, išskyrus tuos atvejus, kai leidimas neatiduodamas dėl savavališko laivo ekipažo asmens neatvykimo, –

užtraukia baudą kapitonui iki penkiasdešimties rublių.

 

209 straipsnis. Muitų taisyklių pažeidimas

Muitų taisyklių pažeidimas, tai yra:

1) atvykusio iš užsienio arba išvykstančio į užsienį transporto nesustojimas muitų įstaigos buvimo vietoje muitinei kontrolei atlikti;

2) savavališkas priplaukimas prie kranto, savavališkas stovėjimo vietos pakeitimas arba transporto sustojimas vykstant nuo TSRS valstybinės sienos į muitų įstaigą, nors ir po to, kai transportą muitų įstaiga jau apžiūrėjo;

3) rašytinio parodymo, perdavimo žiniaraščio arba generalinės deklaracijos muitų įstaigai nepateikimas atitinkamais atvejais, transportui atvykus iš užsienio, arba šių dokumentų pateikimas, nenurodant juose reikalaujamų žinių;

4) bagažo sąrašų ir keleivių sąrašų nepateikimas, taip pat muitų dokumentų, įteiktų perduoti atitinkamai muitų įstaigai, nepristatymas pagal paskirtį;

5) kitų laivų priplaukimas prie užsieninio plaukiojimo laivo be muitų įstaigos leidimo, taip pat bet kokių daiktų perdavimas iš atplaukusio į uostą laivo į kitus laivus, į krantą, arba jų gavimas iš kranto ar kitų laivų be muitų įstaigos leidimo, išskyrus iškrovimo arba sunkumų kėlimo, krovinių apsaugos nuo sužalojimo prietaisus, taip pat takelažą tais atvejais, kai šie prietaisai ir takelažas reikalingi laivui ar kroviniui apsaugoti nuo žuvimo ar sužalojimo;

6) krovinio atidarymas arba perpakavimas be muitų įstaigos leidimo;

7) krovinio pakrovimas, perkrovimas arba iškrovimas be muitų įstaigos leidimo;

8) transporto išvykimas be muitų įstaigos leidimo;

9) neparodymas vietų, kuriose yra ginklai, sprogstamosios ir lengvai užsidegančios medžiagos;

10) plombų ar antspaudų, muitų įstaigos uždėtų ant liukų, vagonų, patalpų arba atskirų krovinių vienetų, sužalojimas;

11) įvežtų iš užsienio krovinių išdavimas be muitų įstaigos leidimo iš valstybinių transporto organizacijų sandėlių –

užtraukia baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių.

Siuntimas tarptautinėmis pašto siuntomis uždraustų įvežti į TSR Sąjungą arba išvežti į užsienį daiktų, deklaracijose nurodytų ne savo pavadinimu arba visiškai nenurodytų, –

užtraukia šių daiktų konfiskavimą.

 

210 straipsnis. Kontrabanda

Kontrabanda, tai yra:

1) neteisėtas krovinių (prekių, vertybių ir kitokių daiktų) gabenimas per TSRS valstybiną sieną, tai yra krovinių gabenimas ne per muitų įstaigas, pažeidžiant TSRS muitų kodekso reikalavimus arba nuslepiant nuo muitinės kontrolės, taip pat tokių krovinių TSRS teritorijoje laikymas, pergabenimas, pardavimas ir pirkimas;

2) užsieninių krovinių laikymas daugiau negu paprastai reikalinga sau naudoti, jeigu šių krovinių laikytojai arba savininkai neįrodo, kad jie tuos krovinius gavo teisėtai;

3) krovinių įvežimas arba gavimas iš užsienio, nors ir esant nustatytam leidimui ir sumokėjus muitą, jeigu šių krovinių įvežimas arba gavimas susijęs su tuo, kad neteisėtai išvežama, pervedama arba siunčiama į užsienį TSRS valiuta, valiutinės vertybės, rubliais išreikšti mokamieji dokumentai, įsigyjami už užsienio valiutą be teisės paversti juos į tokią valiutą, juvelyriniai ir kiti buitiniai dirbiniai iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženos;

4) TSRS valiutos, valiutinių vertybių, rubliais išreikštų mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą be teisės paversti juos į tokią valiutą, juvelyrinių ir kitų buitinių dirbinių iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženų neteisėtas išvežimas, įvežimas, siuntimas arba pervedimas į užsienį ir iš užsienio;

5) bet kokie paruošiamieji veiksmai šiame straipsnyje išvardytiems pažeidimams –

užtraukia baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių su kontrabandos daiktų, taip pat gabenimo ir kitų priemonių, skirtų kontrabandos daiktams per TSRS valstybinę sieną gabenti arba jiems slėpti, konfiskavimu nepriklausomai nuo jų suradimo laiko.

Bauda neskiriama tais kontrabandos atvejais, kai ją padaro per TSRS valstybinę sieną vykstantis keleivis ir ji išaiškinama muitinės kontrolės metu, išskyrus tuos atvejus, kai padaroma TSRS valiutos, valiutinių vertybių, rubliais išreikštų mokamųjų dokumentų, įsigyjamų už užsienio valiutą be teisės paversti juos į tokią valiutą, juvelyrinių ir kitų buitinių dirbinių iš brangiųjų metalų bei brangakmenių ir tokių dirbinių lūženų kontrabanda.

 

211 straipsnis. Tyčinis antspaudo (plombos) sužalojimas arba nuplėšimas

Tyčinis kompetentingo pareigūno uždėto antspaudo (plombos) sužalojimas arba nuplėšimas, išskyrus šio kodekso 143 straipsnio antrojoje dalyje, 144 straipsnio pirmojoje dalyje ir 209 straipsnio pirmosios dalies 10 punkte numatytus atvejus, –

užtraukia baudą iki trisdešimties rublių.

 

212 straipsnis. Karinės įskaitos taisyklių pažeidimas

Karo prievolininkų ir šaukiamųjų pažeidimas karinės įskaitos taisyklių, nustatytų TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymo 89–92 straipsniuose, taip pat neatvykimas pagal šaukimą į karinį komisariatą be svarbių priežasčių, tyčinis karinės įskaitos dokumentų (karinių bilietų ir pažymėjimų apie įregistravimą šaukimo apylinkėse) sugadinimas ar nerūpestingas laikymas, sukėlęs jų praradimą, nepranešimas laiku įskaitos organui, kurio yra įskaitoje, apie gyvenamosios vietos adreso, išsilavinimo, darbovietės ir pareigų pakeitimą –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki dešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo padarymas pažeidimo iš tų, kurie numatyti šio straipsnio pirmojoje dalyje, –

užtraukia baudą nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių[42].

 

213 straipsnis. Neatvykimas pagal šaukimą į karinį komisariatą

Piliečių neatvykimas pagal šaukimą į karinį komisariatą be svarbių priežasčių registruotis šaukimo apylinkėje –

užtraukia įspėjimą42.

 

2131 straipsnis.   Nepateikimas kariniams komisariatams sąrašų jaunuolių, turinčių registruotis šaukimo apylinkėse

Butų eksploatavimo organizacijų, įmonių, įstaigų, organizacijų ir mokyklų vadovų arba kitų už karinės įskaitos darbą atsakingų pareigūnų bei namų savininkų nepateikimas nustatytu laiku kariniams komisariatams sąrašų jaunuolių, turinčių registruotis šaukimo apylinkėse, –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo nurodytojo pažeidimo padarymas –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių[43].

 

2132 straipsnis.   Priėmimas į darbą (mokytis) karo prievolininkų, nesančių karinėje įskaitoje

Įmonių, įstaigų, organizacijų, kolūkių ir mokyklų vadovų arba kitų pareigūnų priėmimas į darbą (mokytis) karo prievolininkų ir šaukiamųjų, nesančių karinėje įskaitoje pagal gyvenamąją vietą, –

užtraukia baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo nurodyto pažeidimo padarymas –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių43.

 

2133 straipsnis.   Neužtikrinimas pranešimo karo prievolininkams ir šaukiamiesiems, kad jie šaukiami į karinius komisariatus

Įmonių, įstaigų, organizacijų, kolūkių ir mokyklų vadovų arba kitų už karinės įskaitos darbą atsakingų pareigūnų neužtikrinimas, kad karinių komisariatų reikalavimu būtų pranešta karo prievolininkams ir šaukiamiesiems, jog jie šaukiami į karinius komisariatus, arba kliudymas laiku atvykti piliečiams į surinkimo punktus arba šaukimo apylinkes –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo padarymas pažeidimo iš tų, kurie numatyti šio straipsnio pirmojoje dalyje, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių[44].

 

2134 straipsnis.   Nepateikimas laiku dokumentų, reikalingų pirminei karo prievolininkų ir šaukiamųjų įskaitai, taip pat nepranešimas jiems apie šaukimą į karinius komisariatus

Butų eksploatavimo organizacijų, įmonių, įstaigų ir namų eksploatavimo organizacijų vadovų arba kitų atsakingų už karinės įskaitos darbą pareigūnų, taip pat namų savininkų nepateikimas laiku kariniams komisariatams ir vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomiesiems komitetams, kuriems pavesta pirminė karo prievolininkų ir šaukiamųjų įskaita, namų knygų, gyventojų – karo prievolininkų arba šaukiamųjų – įregistravimo kortelių karinės įskaitos dokumentų (karinių bilietų, pažymėjimų apie įregistravimą šaukimo apylinkėse), kad būtų įformintas jų priėmimas į karinę įskaitą arba išbraukimas iš įskaitos, taip pat nepranešimas jiems apie šaukimą į karinius komisariatus –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo padarymas pažeidimo iš tų, kurie numatyti šio straipsnio pirmojoje dalyje, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių44.

 

2135 straipsnis. Žinių apie karo prievolininkus ir šaukiamuosius nepranešimas

Gydytojų darbinės ekspertizės komisijų pareigūnų, kurie įpareigoti per rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų socialinio aprūpinimo skyrius pranešti kariniams komisariatams žinias apie visus karo prievolininkus ir šaukiamuosius, pripažintus invalidais, nepriklausomai nuo invalidumo grupės, tokių žinių nepranešimas –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Civilinės metrikacijos organų pareigūnų nepranešimas rajonų (miestų) kariniams komisariatams žinių apie karo prievolininkų ir šaukiamųjų pavardės, vardo, tėvo vardo pakeitimą, apie civilinės metrikacijos aktų įrašuose padarytus jų gimimo datos ir vietos pakeitimus, taip pat apie karo prievolininkų ir šaukiamųjų mirties įregistravimo atvejus –

užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dešimties iki dvidešimties rublių.

Pakartotinis per vienerius metus po administracinės nuobaudos paskyrimo padarymas pažeidimo iš tų, kurie numatyti šio straipsnio pirmojoje arba antrojoje dalyse, –

užtraukia baudą nuo dvidešimties iki penkiasdešimties rublių44.

 

214 straipsnis. Įstatymų dėl religinių susivienijimų pažeidimas

Religinių susivienijimų vadovų vengimas įregistruoti susivienijimus valstybinio valdymo organuose; įstatymų nustatytų taisyklių pažeidimas organizuojant ir vykdant religinius susirinkimus, eitynes ir kitas kulto apeigas; kulto tarnų ir religinių susivienijimų narių organizavimas ir vykdymas vaikų ir jaunuolių specialių susirinkimų, taip pat organizavimas darbo, literatūros ir kitokių ratelių bei grupių, neturinčių ryšio su kulto atlikimu, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių.

 

215 straipsnis. Kliudymas jaunimui išeiti visuotinį vidurinį mokymą

Tėvų arba juos atstojančių asmenų vengimas arba kliudymas, taip pat pareigūnų ir kitų piliečių kliudymas leisti į mokyklą jaunimą arba kliudymas lankyti mokyklą jaunimui, turinčiam išeiti visuotinį vidurinį mokymą, –

užtraukia įspėjimą arba baudą iki penkiasdešimties rublių[45].

 


III skyrius

 

ORGANAI (PAREIGŪNAI), ĮGALIOTI NAGRINĖTI ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLAS

 

Penkioliktasis skirsnis

 

PAGRINDINIAI NUOSTATAI

 

216 straipsnis.     Organai (pareigūnai) įgalioti nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas

Administracinių teisės pažeidimų bylas nagrinėja:

1) administracinės komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų;

2) gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai;

3) rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijos;

31) kovos su girtavimu komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų;

4) rajonų (miestų) liaudies teismai (liaudies teisėjai);

5) vidaus reikalų organai, valstybinių inspekcijų organai ir kiti TSRS įstatymų aktais tam įgalioti organai (pareigūnai)[46].

 

217 straipsnis.     Organų, įgaliotų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, kompetencijos atribojimas

Administracinės komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja visas administracinių teisės pažeidimų bylas, išskyrus sutinkamai su TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindais priskirtas kitokių organų (pareigūnų) kompetencijai.

Gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, kurias TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai priskiria jų kompetencijai.

Rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijos nagrinėja nepilnamečių administracinių teisės pažeidimų bylas, jeigu kitaip nenumato TSRS įstatymų aktai.

Kovos su girtavimu komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, kurias TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai priskiria jų kompetencijai.

Rajonų (miestų) liaudies teismai (liaudies teisėjai) nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, kurias TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindai, kiti TSRS įstatymų aktai, taip pat Lietuvos TSR įstatymų aktai priskiria jų kompetencijai.

Vidaus reikalų organai, valstybinių inspekcijų organai ir kiti įgalioti organai (216 straipsnio 5 punktas) nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, kurias TSRS įstatymų aktai priskiria jų kompetencijai[47].

 

218 straipsnis.     Kolegialių organų, įgaliotų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, sudarymo tvarka

Administracines komisijas sudaro atitinkamos Liaudies deputatų tarybos šios sudėties: komisijos pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, atsakingasis sekretorius, taip pat nariai. Administracinės komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų turi etatinį komisijos atsakingąjį sekretorių. Administracinių komisijų veiklos tvarką nustato Lietuvos TSR įstatymai.

Rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijas sudaro atitinkamos Liaudies deputatų tarybos šios sudėties: komisijos pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, etatinis atsakingasis sekretorius ir nariai. Prireikus į komisijos sudėtį gali būti taip pat įtraukta inspektoriaus darbui su vaikais pareigybė.

Kovos su girtavimu komisijas prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų sudaro atitinkamos Liaudies deputatų tarybos šios sudėties: komisijos pirmininkas, pirmininko pavaduotojas, sekretorius ir nariai.

Kitokių kolegialių organų, įgaliotų nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, sudarymo tvarką nustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktai47.

 

219 straipsnis. Kolegialių organų posėdžių teisėtumas

Administracinės komisijos, nepilnamečių reikalų komisijos ir kovos su girtavimu komisijos turi teisę nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, kai posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip pusė jų narių sudėties, o gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai – kai posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip du trečdaliai visos vykdomojo komiteto sudėties.

Kitokių kolegialių organų posėdžių teisėtumą nustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai47.

 

220 straipsnis. Pareigūnų įgaliojimai

Pareigūnų, kurie šio kodekso 216 straipsnio 5 punkte suminėtų organų vardu nagrinėja administracinių teisės pažeidimų bylas, sąrašą nustato TSRS įstatymų aktai ir TSRS Ministrų Tarybos nutarimai.

Pareigūnai, įgalioti nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas, gali skirti šio kodekso ypatingosios dalies numatytas administracines nuobaudas jiems suteiktų įgaliojimų ribose ir tik eidami tarnybines pareigas.

 

Šešioliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ ŽINYBINGUMAS

 

221 straipsnis. Administracinės komisijos

Administracinės komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja šio kodekso 45, 48, 49, 51, 52 straipsniuose, 54 straipsnyje (dėl pažeidimų, padarytų naudingųjų iškasenų telkiniu neeksploatavimo metu), 59–79 straipsniuose, 80–86 straipsniuose (kai administraciniai teisės pažeidimai nėra atmosferos oro apsaugos sanitarinių higieninių taisyklių ir normų pažeidimai), 87 straipsnyje (išskyrus valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdančių organų nurodymų nevykdymą), 88 straipsnyje, 90 straipsnio antrojoje dalyje, 91, 95–107, 1091, 110 straipsniuose, 113 straipsnio pirmojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse (dėl pažeidimų, padarytų TSRS civilinės aviacijos ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), 135 straipsnyje (išskyrus bylas dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 143 straipsnyje (dėl automobilių transporte padarytų pažeidimų), 146–151, 154–1671, 169 straipsniuose, 170 straipsnio trečiojoje dalyje, 172, 1721, 173, 176, 179 straipsniuose, 180 straipsnyje (išskyrus bylas nepilnamečių tėvų ar juos atstojančių asmenų atžvilgiu), 182, 1821 straipsniuose, 183 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 185, 186, 188, 1881, 189 straipsniuose, 191 straipsnio antrojoje dalyse, 192 straipsnio antrojoje dalyje ir 193–204, 211, 2131–2135, 214, 215 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.

Administracinės komisijos prie gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja šio kodekso 49, 59 straipsniuose, 80–86 straipsniuose (kai administraciniai teisės pažeidimai nėra atmosferos oro apsaugos sanitarinių higieninių taisyklių bei normų pažeidimai), 87 straipsnyje (išskyrus valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdančių organų nurodymų nevykdymą), 88 straipsnyje, 90 straipsnio antrojoje dalyje, 91 straipsnyje, 96 straipsnyje (kai teisės pažeidimą padaro pilietis), 991, 103, 104, 107, 110 straipsniuose, 135 straipsnyje (išskyrus bylas dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 143 straipsnyje (dėl automobilių transporte padarytų pažeidimų), 146, 147, 151, 155, 158, 159, 160–165, 1671, 176, 179 straipsniuose, 180 straipsnyje (išskyrus bylas nepilnamečių tėvų ar juos atstojančių asmenų atžvilgiu), 183 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse ir 185, 186, 188, 1881, 194–199, 211, 2131–2135, 215 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.

Administracinės komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja taip pat administracinių teisės pažeidimų, už kuriuos atsakomybė nustatoma sutinkamai su šio kodekso 5 straipsniu, bylas[48].

 

222 straipsnis. Gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai

Gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai nagrinėja šio kodekso 49, 59, 88 straipsniuose, 90 straipsnio antrojoje dalyje, 91 straipsnyje, 96 straipsnyje (kai teisės pažeidimą padaro pilietis), 103, 104, 107, 110 straipsniuose, 135 straipsnyje (išskyrus bylas dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 146, 147, 155, 158, 159, 160–165, 1671, 176, 179 straipsniuose, 180 straipsnyje (išskyrus bylas nepilnamečių tėvų ar juos atstojančių asmenų atžvilgiu), 183 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse ir 185, 186, 1881, 194–199, 215 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas[49].

 

223 straipsnis. Nepilnamečių reikalų komisijos

Rajonų (miestų), miestų rajonų nepilnamečių reikalų komisijos nagrinėja nepilnamečių administracinių teisės pažeidimų bylas, išskyrus šio kodekso 187 straipsnyje numatytas bylas, šio kodekso 50, 123–131, 165, 174, 176, 194–197 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas nepilnamečių reikalų komisijos nagrinėja tik tais atvejais, kai organas (pareigūnas), kuris gavo nurodytų teisės pažeidimų bylą, perduoda ją nagrinėti šioms komisijoms.

Nepilnamečių reikalų komisijos taip pat nagrinėja bylas nepilnamečių tėvų arba juos atstojančių asmenų atžvilgiu dėl administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 44 straipsnio antrojoje dalyje, 178 straipsnio ketvirtojoje dalyje, 180, 181 straipsniuose ir 183 straipsnio trečiojoje dalyje[50].

 

2231 straipsnis. Kovos su girtavimu komisijos

Kovos su girtavimu komisijos prie rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų nagrinėja šio kodekso 164 ir 179 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas[51].

 

224 straipsnis. Rajonų (miestų) liaudies teismai (liaudies teisėjai)

Rajonų (miestų) liaudies teismų liaudies teisėjai nagrinėja šio kodekso 50, 501, 152, 168, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 184, 187, 190 straipsniuose ir 191 straipsnio pirmojoje dalyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas[52].

 

225 straipsnis. Vidaus reikalų organai (milicija)

Vidaus reikalų organai (milicija) nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl viešosios tvarkos pažeidimo, narkotinių medžiagų vartojimo be gydytojo paskyrimo, dėl neteisėtų operacijų su užsienio valiuta ir mokamaisiais dokumentais, dėl pasienio režimo taisyklių, užsienio piliečių ir asmenų be pilietybės buvimo TSRS ir tranzitinio važiavimo per TSRS teritoriją taisyklių, kelių eismo taisyklių, transporto eismo saugumą užtikrinančių taisyklių, transporto priemonių naudojimo taisyklių, krovinių išsaugojimo transporte užtikrinimo taisyklių pažeidimo, taip pat dėl benzino ir kitų degalų bei tepalų neteisėto panaudojimo ir neteisėto įsigijimo (šio kodekso 44 straipsnio pirmoji dalis, 111 straipsnio pirmoji, antroji, trečioji ir ketvirtoji dalys, 112–114 straipsniai, 117 straipsnio trečioji dalis, 118 straipsnio pirmoji dalis, 119 straipsnis, 120 straipsnio pirmoji dalis, 123–134 straipsniai, 135 straipsnis (dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių), 136 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 139 straipsnis, 143 straipsnis (išskyrus automobilių transporte padarytus pažeidimus), 144, 145 straipsniai, 170 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 171, 174, 175, 1751, 177 straipsniai, 178 straipsnio pirmoji, antroji ir trečioji dalys ir 205–208 straipsniai).

Vidaus reikalų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) už šio kodekso 44 straipsnio pirmojoje dalyje, 111 straipsnio pirmojoje, antrojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse, 112–114 straipsniuose, 117 straipsnio trečiojoje dalyje, 118 straipsnio pirmojoje dalyje, 119 straipsnyje, 120 straipsnio pirmojoje dalyje, 136 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 139 straipsnyje, 143 straipsnyje (išskyrus automobilių transporte padarytus pažeidimus), 144 straipsnyje, 170 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 171, 174, 175, 205, 206 ir 208 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – vidaus reikalų organų viršininkai ir jų pavaduotojai, o už šio kodekso 177 straipsnyje, 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse ir 207 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų vidaus reikalų skyrių (valdybų) viršininkai arba viršininkų pavaduotojai – įspėjimą, arba baudą;

už šio kodekso 111 straipsnio pirmojoje, antrojoje, trečiojoje ir ketvirtojoje dalyse, 112–114 straipsniuose, 117 straipsnio trečiojoje dalyje, 118 straipsnio pirmojoje dalyje, 119 straipsnyje, 120 straipsnio pirmojoje dalyje, 136 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 139 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus, be to,– milicijos linijinių punktų viršininkai, o už šio kodekso 111 straipsnio trečiojoje dalyje ir 112 straipsnyje numatytus pažeidimus – taip pat ir kiti milicijos darbuotojai, kuriems pavesta atitinkamų taisyklių laikymosi priežiūra. Milicijos linijinių punktų viršininkų skiriama bauda negali būti didesnė kaip dvidešimt rublių;

už šio kodekso 177 straipsnyje ir 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse numatytus administracinius teisės pažeidimus, be to, – vidaus reikalų organų transporte, kitų vidaus reikalų organų, prilygintų rajonų, miestų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų vidaus reikalų skyriams (valdyboms), viršininkai arba viršininkų pavaduotojai, taip pat vidaus reikalų organų sistemoje esančių milicijos poskyrių viršininkai;

už šio kodekso 1751 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus, – rajonų, miestų rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų vidaus reikalų skyrių (valdybų), vidaus reikalų organų transporte viršininkai arba viršininkų pavaduotojai, taip pat vidaus reikalų organų sistemoje esančių milicijos poskyrių viršininkai;

2) už šio kodekso 124 straipsnio trečiojoje dalyje, 125 straipsnio antrojoje dalyje, 126 straipsnyje, 127 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 128 straipsnio antrojoje dalyje, 129, 130 straipsniuose, 132 straipsnio antrojoje dalyje, 133 straipsnyje, 135 straipsnyje (dėl vairuotojų panaudojimo transporto priemonių) ir 145 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – Valstybinės automobilių inspekcijos poskyrių (skyrių, valdybų) viršininkai arba viršininkų pavaduotojai, o jeigu rajono, miesto, miesto rajono Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto vidaus reikalų skyriuje nėra Valstybinės automobilių inspekcijos poskyrio (skyriaus), – vidaus reikalų skyrių viršininkai arba viršininkų pavaduotojai. Nagrinėjant tokias bylas, gali dalyvauti darbo kolektyvų ir visuomeninių organizacijų atstovai;

3) už šio kodekso 123 straipsnyje, 124 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 125 straipsnio pirmojoje dalyje, 127 straipsnio trečiojoje dalyje, 128 straipsnio pirmojoje dalyje, 131 straipsnyje, 132 straipsnio pirmojoje dalyje, 134 straipsnyje ir 145 straipsnio antrojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – kelių patrulinės tarnybos padalinių vadai ir jų pavaduotojai, valstybiniai automobilių inspektoriai – baudą iki trisdešimties rublių; kelių patrulinės tarnybos inspektoriai ir kiti inspektoriai, kontroliuojantys, kaip laikomasi kelių eismo taisyklių ir kitokių normatyvų, užtikrinančių kelių eismo saugumą, – baudą iki dvidešimties rublių[53].

 

226 straipsnis. Valstybines priešgaisrinės priežiūros organai

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su priešgaisrinės apsaugos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 121 straipsnis ir 192 straipsnio pirmoji dalis).

Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS vyriausiasis valstybinis priešgaisrinės priežiūros inspektorius ir jo pavaduotojai, Lietuvos TSR vyriausiasis valstybinis priešgaisrinės priežiūros inspektorius ir jo pavaduotojai –įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių;

2) vyresnieji valstybiniai priešgaisrinės priežiūros inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki aštuoniasdešimties rublių;

3) valstybiniai priešgaisrinės priežiūros inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki keturiasdešimties rublių[54].

 

227 straipsnis. Geležinkelio transporto organai

Geležinkelio transporto organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl naudojimosi šio transporto priemonėmis taisyklių, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisyklių, krovinių išsaugojimo geležinkelio transporte užtikrinimo taisyklių, priešgaisrinės apsaugos, sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių geležinkelio transporte pažeidimo (šio kodekso 43 straipsnio pirmoji dalis, 111, 112 straipsniai, 121 straipsnio pirmoji dalis, 136 straipsnio antroji dalis, 138 ir 143 straipsniai).

Geležinkelio transporto organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) stočių viršininkai ir jų pavaduotojai, keleivių stočių viršininkai ir jų pavaduotojai, lokomotyvų (vagonų) depų viršininkai, keleivinių traukinių viršininkai (keleivinių traukinių mechanikai-brigadininkai);

2) keleivinių traukinių kontrolieriai-revizoriai, keleivinių traukinių revizoriai-instruktoriai, pajamų kontrolės revizoriai, kelių meistrai, kelio ruožų viršininkai, ruožų signalizacijos ir ryšių viršininkai;

3) TSRS susisiekimo ministerijos sukarintos apsaugos valdybos skyriaus viršininkas ir jo pavaduotojas, skyrių (būrių, komandų, priešgaisrinių traukinių) viršininkai ir jų pavaduotojai, priešgaisrinės profilaktikos vyresnieji instruktoriai ir instruktoriai, geležinkelio sukarintosios apsaugos komandų poskyrių (sargybų), priešgaisrinių traukinių viršininkai;

4) geležinkelio transporto vyriausiasis sanitarijos gydytojas ir jo pavaduotojas, geležinkelio vyriausieji sanitarijos gydytojai ir jų pavaduotojai, geležinkelio apygardų vyriausieji sanitarijos gydytojai, linijinių ruožų vyriausieji sanitarijos gydytojai.

Keleivinių traukinių viršininkų (keleivinių traukinių mechanikų-brigadininkų), kelių meistrų, geležinkelio sukarintosios apsaugos komandų poskyrių (sargybų), priešgaisrinių traukinių viršininkų, geležinkelio vyriausiųjų sanitarijos gydytojų ir jų pavaduotojų, geležinkelio apygardų vyriausiųjų sanitarijos gydytojų, linijinių ruožų vyriausiųjų sanitarijos gydytojų skiriama bauda negali būti didesnė kaip dvidešimt rublių[55].

 

228 straipsnis. Jūrų transporto organai

Jūrų transporto organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl naudojimosi šio transporto priemonėmis taisyklių, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisyklių, krovinių išsaugojimo jūrų transporte užtikrinimo taisyklių, priešgaisrinės apsaugos taisyklių, sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių jūrų transporte pažeidimo (šio kodekso 43 straipsnio pirmoji dalis, 117, 118 straipsniai, 121 straipsnio pirmoji dalis, 136 straipsnio antroji dalis, 140 ir 143 straipsniai).

Jūrų transporto organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) uostų kapitonai ir jų pavaduotojai, pamainų viršininkai, uostų priežiūros vyresnieji kapitonai ir kapitonai, jūrų stočių viršininkai ir jų pavaduotojai, laivų kapitonai;

2) TSRS jūrų laivyno ministerijos sukarintosios apsaugos būrių viršininkai ir jų pavaduotojai, atskirųjų komandų viršininkai, priešgaisrinės profilaktikos būrių, atskirųjų komandų vyresnieji instruktoriai ir instruktoriai.

Pamainų viršininkų, uostų priežiūros vyresniųjų kapitonų ir kapitonų skiriama bauda negali būti didesnė kaip dvidešimt rublių55.

 

229 straipsnis. Upių transporto organai

Upių transporto organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl naudojimosi šio transporto priemonėmis taisyklių, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisyklių, krovinių išsaugojimo upių transporte užtikrinimo taisyklių, priešgaisrinės apsaugos taisyklių, sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių upių transporte pažeidimo (šio kodekso 43 straipsnio pirmoji dalis, 119, 120 straipsniai, 121 straipsnio trečioji dalis, 122 straipsnis, 136 straipsnio antroji dalis, 141 ir 143 straipsniai).

Upių transporto organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) Nemuno laivininkystės valdybos prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos viršininkas ir jo pavaduotojai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių arba atėmimą iš vairuotojų teisės vairuoti upių laivus;

2) uostų viršininkai ir jų pavaduotojai, techninių ruožų ir rajonų valdybų viršininkai, laivininkystės inspekcijų vyresnieji inspektoriai ir inspektoriai, laivininkystės revizoriai, upių registro vyresnieji inžinieriai inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių[56].

 

230 straipsnis. Valstybinės mažųjų laivų inspekcijos organai

Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl jų prižiūrimų laivų registravimo ir eksploatavimo taisyklių ir šių laivų, taip pat jų stovėjimo bazių (įrenginių) naudojimo taisyklių pažeidimo (šio kodekso 119 ir 122 straipsniai).

Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas, taip pat tarprajoninių valstybinių mažųjų laivų inspekcijų viršininkai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams iki vieno šimto rublių arba atėmimą iš vairuotojų teisės vairuoti Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos priežiūroje esančius laivus;

2) valstybiniai mažųjų laivų inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams ir pareigūnams iki trisdešimties rublių.

 

231 straipsnis. Oro transporto organai

Oro transporto organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl naudojimosi šio transporto priemonėmis taisyklių, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisyklių, krovinių išsaugojimo oro transporte užtikrinimo taisyklių, priešgaisrinės apsaugos taisyklių, sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių oro transporte, tarptautinių skridimų taisyklių pažeidimo (šio kodekso 43 straipsnio antroji dalis, 113 straipsnis (išskyrus pažeidimus, padarytus TSRS civilinės aviacijos ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), 114–116 straipsniai, 121 straipsnio antroji dalis, 139 ir 144 straipsniai).

Oro transporto organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) už šio kodekso 43 straipsnio antrojoje dalyje, 113 straipsnyje (išskyrus pažeidimus, padarytus TSRS civilinės aviacijos ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), 114, 115 straipsniuose, 121 straipsnio antrojoje dalyje, 139 ir 144 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus:

Lietuvos civilinės aviacijos valdybos viršininkas ir jo pavaduotojai, jungtinių aviacijos būrių (jungtinių aviacijos eskadrilių) vadai ir jų pavaduotojai, aerouostų viršininkai ir jų pavaduotojai, aviacijos įmonių (aerouostų) pervežimų organizavimo tarnybos viršininkai, TSRS civilinės aviacijos ministerijos vyriausiosios inspekcijos (skridimų saugumo) viršininkas, Lietuvos civilinės aviacijos valdybos inspekcijos (skridimų saugumo) viršininkas, orlaivių vadai;

TSRS civilinės aviacijos ministerijos kontrolės ir revizijos valdybos viršininkas ir jo pavaduotojai, tos valdybos skyrių viršininkai, vyriausieji revizoriai, vyresnieji revizoriai, revizoriai; Lietuvos civilinės aviacijos valdybos kontrolės ir revizijos skyriaus viršininkas ir jo pavaduotojas, to skyriaus vyresnieji revizoriai, komerciniai revizoriai, revizoriai;

TSRS civilinės aviacijos ministerijos sanitarijos ir epidemiologijos skyriaus viršininkas, centrinės sanitarijos ir epidemiologijos stoties vyriausiasis sanitarijos gydytojas, civilinės aviacijos sanitarijos ir epidemiologijos stoties vyriausiasis gydytojas;

aviacijos įmonių (aerouostų) sukarintosios apsaugos būrių ir atskirųjų komandų viršininkai.

Lietuvos civilinės aviacijos valdybos kontrolės ir revizijos skyriaus vyresniųjų revizorių, komercinių revizorių, revizorių, aviacijos įmonių (aerouostų) pervežimų organizavimo tarnybos viršininkų, civilinės aviacijos sanitarijos ir epidemiologijos stoties vyriausiojo gydytojo, aviacijos įmonių (aerouostų) sukarintosios apsaugos atskirųjų komandų viršininkų skiriama bauda negali būti didesnė kaip dvidešimt rublių;

2) už šio kodekso 116 straipsnyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – Lietuvos civilinės aviacijos valdybos viršininkas ir jo pavaduotojai[57].

 

232 straipsnis. Keleivinio automobilių transporto ir elektros transporto organai

Keleivinio automobilių transporto ir elektros transporto organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su naudojimosi automobilių transportu ir elektros transportu taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 136 straipsnio trečioji dalis, 137 ir 142 straipsniai).

Šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardytų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę Respublikinio gamybinio automobilių transporto susivienijimo automobilių transporto įmonių (parkų), taip pat troleibusų valdybų viršininkai, jų pavaduotojai, vyriausieji inžinieriai ir jų pavaduotojai, padalinių (išskyrus buhalterijas, darbo užmokesčio ir planavimo skyrius) viršininkai ir jų pavaduotojai, vyresnieji inžinieriai ir inžinieriai, vyresnieji dispečeriai ir dispečeriai, automobilių transporto ir troleibusų kontrolieriai (revizoriai)57.

 

233 straipsnis. Teisiniai ir techniniai darbo inspektoriai

Teisiniai ir techniniai darbo inspektoriai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su darbo įstatymų ir darbo apsaugos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 41 straipsnis).

Nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) už darbo įstatymų pažeidimą – teisiniai darbo inspektoriai – baudą iki dešimties rublių ir vyriausieji teisiniai darbo inspektoriai – iki penkiasdešimties rublių;

2) už darbo apsaugos taisyklių pažeidimą – techniniai darbo inspektoriai– baudą iki dešimties rublių ir vyriausieji techniniai darbo inspektoriai – iki penkiasdešimties rublių.

 

234 straipsnis.     Pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai

Pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas; dėl darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų, sprogstamųjų medžiagų laikymo, naudojimo ir apskaitos pramonės šakose bei pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organų kontroliuojamuose objektuose taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimo, taip pat dėl žemės gelmių įstatymų pažeidimo (šio kodekso 46, 53 straipsniai, 54 straipsnis (dėl pažeidimų, padarytų naudingųjų iškasenų telkinių eksploatavimo metu), 92 ir 93 straipsniai).

Pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teise:

1) už žemės gelmių įstatymų, tarp jų už hidromineralinių išteklių apsaugos ir naudojimo taisyklių pažeidimą – pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros rajonų inspekcijų viršininkai – baudą iki trisdešimties rublių; Lietuvos TSR valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas, TSRS valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki vieno šimto rublių;

2) už darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimą pramonės šakose bei pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organų kontroliuojamuose objektuose – pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros rajonų inspekcijų viršininkai – baudą iki dešimties rublių; Lietuvos TSR valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas, TSRS valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki penkiasdešimties rublių;

3) už sprogstamųjų medžiagų laikymo, naudojimo ir apskaitos taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimą pramonės šakose bei pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros organų kontroliuojamuose objektuose – pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo valstybinės priežiūros rajonų inspekcijų viršininkai – baudą iki trisdešimties rublių; Lietuvos TSR valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas, TSRS valstybinio pramonės ir kalnakasybos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki vieno šimto rublių.

 


235 straipsnis. Atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai

Atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimu objektuose, kuriuos kontroliuoja atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organai, bylas (šio kodekso 94 straipsnis).

Atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) atominės energetikos darbų saugumo Valstybinės priežiūros inspekcijų viršininkai – baudą iki trisdešimties rublių;

2) atominės energetikos darbų saugumo valstybinės priežiūros apygardų valdybų viršininkai ir jų pavaduotojai – baudą iki penkiasdešimties rublių;

3) TSRS valstybinio atominės energetikos darbų saugumo priežiūros komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki vieno šimto rublių.

 

236 straipsnis.     TSRS mašinų gamybos ministerijos ir TSRS vidutinių mašinų gamybos ministerijos inspekcijų organai

TSRS mašinų gamybos ministerijos ir TSRS vidutinių mašinų gamybos ministerijos inspekcijų organai nagrinėja kontroliuojamuose objektuose darbų saugumo taisyklių, normų ir instrukcijų pažeidimų bylas.

 

237 straipsnis. Muitų organai

Muitų organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su muitų taisyklių pažeidimu ir kontrabanda, bylas (šio kodekso 209 ir 210 straipsniai).

Muitų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę muitinių viršininkai arba jų pavaduotojai.

 

238 straipsnis. TSRS gynybos ministerijos organai

TSRS gynybos ministerijos organai nagrinėja šių administracinių teisės pažeidimų bylas: dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų, kuriuos padaro TSRS Ginkluotųjų Pajėgų transporto priemonių vairuotojai – kariai ir karo prievolininkai, pašaukti pratimams; dėl karo prievolininkų ir šaukiamųjų pažeidimo karinės įskaitos taisyklių, taip pat dėl neatvykimo pagal šaukimą į karinį komisariatą be svarbių priežasčių; dėl tyčinio karinės įskaitos dokumentų sugadinimo ar nerūpestingo laikymo, sukėlusio jų praradimą; dėl nepranešimo laiku įskaitos organui apie gyvenamosios vietos adreso, išsilavinimo, darbovietės ir pareigų pakeitimą; dėl piliečių neatvykimo pagal šaukimą į karinį komisariatą be svarbių priežasčių registruotis šaukimo apylinkėje (šio kodekso 123 straipsnis, 124 straipsnio pirmoji ir antroji dalys, 125 straipsnio pirmoji dalis, 127 straipsnio trečioji dalis, 212 ir 213 straipsniai).

TSRS gynybos ministerijos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) už šio kodekso 123 straipsnyje, 124 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 125 straipsnio pirmojoje dalyje ir 127 straipsnio trečiojoje dalyje numatytus administracinius teisės pažeidimus – karinės automobilių inspekcijos pareigūnai: viršininkas arba viršininko pavaduotojas, karinės kvalifikacinės komisijos pirmininkas, vyresnysis inspektorius, inspektorius, taip pat karininkai, praporščikai ir mičmanai, nustatyta tvarka skiriami karinės automobilių inspekcijos neetatiniais inspektoriais, – įspėjimą.

Medžiagą apie TSRS Ginkluotųjų Pajėgų transporto priemonių vairuotojų – karių ir karo prievolininkų, pašauktų pratimams, padarytus pažeidimus, už kuriuos numatyta tik bauda, karinė automobilių inspekcija, TSRS gynybos ministerijos nustatyta tvarką perduoda atitinkamiems vadams (viršininkams) spręsti klausimą apie kaltininkų patraukimą atsakomybėn pagal TSRS Ginkluotųjų Pajėgų drausmės statutą.

Protokolus apie TSRS Ginkluotųjų Pajėgų transporto priemonių vairuotojų – karių ir karo prievolininkų, pašauktų pratimams, padarytus pažeidimus, už kuriuos gali būti paskirtas atėmimas teisės vairuoti transporto priemonę, karinė automobilių inspekcija TSRS gynybos ministerijos kartu su TSRS vidaus reikalų ministerija nustatyta tvarka perduoda Valstybinei automobilių inspekcijai;

2) už šio kodekso 212 ir 213 straipsniuose numatytus administracinius teisės pažeidimus – rajonų (miestų) kariniai komisarai[58].

 

239 straipsnis. Valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdantys organai ir įstaigos

Valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdantys organai ir įstaigos nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 42, 43 straipsniai), 80–86 straipsniai (kai pažeidžiamos atmosferos oro apsaugos sanitarinės higieninės taisyklės ir normos) ir 87 straipsnis (už valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdančių organų nurodymų nevykdymą).

Valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdančių organų ir įstaigų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) už sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių bei normų (išskyrus atmosferos oro apsaugos taisykles ir normas) pažeidimą – TSRS vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių, o oro transporte – piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių; Lietuvos TSR vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių, o oro transporte – piliečiams iki dvidešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių; suskirstytų rajonais miestų vyriausieji valstybiniai sanitarijos gydytojai ir vandens transporto baseino vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki dvidešimties rublių; nesuskirstytų rajonais miestų, rajonų vyriausieji valstybiniai sanitarijos gydytojai ir uosto vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas – baudą piliečiams ir pareigūnams iki dešimties rublių;

2) už atmosferos oro apsaugos sanitarinių higieninių taisyklių ir normų pažeidimą – TSRS vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas ir jo pavaduotojai, Lietuvos TSR vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių; rajonais suskirstytų miestų vyriausieji valstybiniai sanitarijos gydytojai, vandens transporto baseino vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių; nesuskirstytų rajonais miestų, rajonų vyriausieji valstybiniai sanitarijos gydytojai ir uosto vyriausiasis valstybinis sanitarijos gydytojas – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki dvidešimties rublių[59].

 

240 straipsnis.     TSRS gynybos ministerijos, TSRS vidaus reikalų ministerijos ir TSRS valstybės saugumo komiteto medicinos tarnybos, vykdančios sanitarinę priežiūrą

TSRS gynybos ministerijos, TSRS vidaus reikalų ministerijos ir TSRS valstybės saugumo komiteto medicinos tarnybos, vykdančios sanitarinę priežiūrą, nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių bei normų (tarp jų atmosferos oro apsaugos normų) pažeidimu atitinkamai objektuose, esančiuose TSRS gynybos ministerijos karinių miestelių ir mokymo centrų teritorijoje, ir TSRS vidaus reikalų ministerijai bei TSRS valstybės saugumo komitetui pavaldžiuose objektuose, bylas (šio kodekso 42 straipsnis).

Šio straipsnio pirmojoje dalyje išvardytų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

už sanitarinių higieninių ir sanitarinių priešepideminių taisyklių pažeidimą objektuose, esančiuose TSRS gynybos ministerijos karinių miestelių ir mokymo centrų teritorijoje, ir TSRS vidaus reikalų ministerijai bei TSRS valstybės saugumo komitetui pavaldžiuose objektuose – atitinkamai TSRS gynybos ministerijos vyriausiasis epidemiologas ir jo pavaduotojas – baudą iki trisdešimties rublių; TSRS gynybos ministerijos Centrinės sanitarijos ir epidemiologijos laboratorijos viršininkas, taip pat TSRS Ginkluotųjų Pajėgų rūšių, karinių apygardų, priešlėktuvinės gynybos apygardų, kariuomenės ir laivyno grupių vyriausieji epidemiologai – baudą iki dvidešimties rublių, TSRS vidaus reikalų ministerijos Centrinės sanitarijos ir epidemiologijos stoties viršininkas ir jo pavaduotojas, taip pat TSRS vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės sanitarijos ir epidemiologijos būrio viršininkas – baudą iki trisdešimties rublių; Lietuvos TSR vidaus reikalų ministerijos sanitarijos ir epidemiologijos stoties viršininkas, taip pat pataisos darbų įstaigų sanitarijos ir epidemiologijos stočių viršininkai – baudą iki dvidešimties rublių; TSRS valstybės saugumo komiteto sanitarijos ir epidemiologijos stoties viršininkas ir jo pavaduotojas, taip pat TSRS valstybės saugumo komiteto kariuomenės vyriausiasis epidemiologas – baudą iki trisdešimties rublių; Lietuvos TSR valstybės saugumo komiteto medicinos tarnybos viršininkas, taip pat TSRS valstybės saugumo komiteto kariuomenės sanitarijos ir epidemiologijos būrių viršininkai – baudą iki dvidešimties rublių.

 

241 straipsnis. Valstybinės veterinarinės priežiūros organai

Valstybinės veterinarinės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su gyvulių karantino taisyklių ir kitų veterinarinių sanitarinių taisyklių, taip pat vietinių Liaudies deputatų tarybų ir jų vykdomųjų komitetų sprendimų kovos su epizootijomis klausimais pažeidimu, bylas (šio kodekso 109 straipsnis).

Valstybinės veterinarinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS vyriausiasis valstybinis veterinarijos inspektorius ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių;

2) Lietuvos TSR vyriausiasis valstybinis veterinarijos inspektorius ir jo pavaduotojai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių;

3) Vilniaus miesto vyriausiasis valstybinis veterinarijos inspektorius, geležinkelio ir baseinų vyriausieji valstybiniai veterinarijos inspektoriai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki dvidešimties rublių;

4) miestų, rajonų valstybiniai veterinarijos inspektoriai, pasienio kontrolinių veterinarijos punktų viršininkai, dezinfekcijos plovimo stočių ir punktų veterinarinės priežiūros viršininkai, apylinkių veterinarijos ligoninių, veterinarinių apylinkių vedėjai, transporto veterinarinių sanitarinių apylinkių viršininkai, veterinarijos ir sanitarijos ekspertizės laboratorijų vedėjai – baudą piliečiams iki penkių rublių ir pareigūnams – iki dešimties rublių.

Valstybinės veterinarinės priežiūros organų pareigūnai vietoje gali imti baudą:

1) turgavietėse – už prekybos gyvūnais (tarp jų paukščiais ir žuvimi), gyvulinės kilmės produktais ir žaliava bei kitais maisto produktais veterinarinių sanitarinių taisyklių pažeidimą;

2) geležinkelio, vandens ir oro transporte, plentuose ir gruntkeliuose, gyvulių varymo trasose – už gyvūnų (tarp jų paukščių, žuvų ir bičių), gyvulinės kilmės produktų ir žaliavos pervežimo, taip pat gyvulių varymo veterinarinių sanitarinių taisyklių pažeidimą;

3) prie valstybinės sienos – už pažeidimą veterinarinių sanitarinių taisyklių, susijusių su TSRS teritorijos apsauga nuo gyvūnų (tarp jų paukščių, žuvų ir bičių) užkrečiamų ligų iš užsienio valstybių pernešimo[60].

 

242 straipsnis. Vandens išteklių apsaugos organai

TSRS melioracijos ir vandens ūkio ministerijos sistemos vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su vandens įstatymų pažeidimu, bylas (šio kodekso 47, 55–57 straipsniai ir 58 straipsnis, išskyrus požeminio vandens teršimo bei šiukšlinimo, taip pat vandens apsaugos režimo baseinuose pažeidimo, sukėlusio šio vandens užteršimą, atvejus).

TSRS geologijos ministerijos sistemos organai nagrinėja šio kodekso 55, 57, 58 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas tais atvejais, kai teršiami ir šiukšlinami požeminiai vandenys, taip pat kai baseinuose pažeidžiamas vandens apsaugos režimas, sukėlęs šio vandens užteršimą.

Siame straipsnyje išvardytų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS vyriausiasis valstybinis vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos inspektorius bei jo pavaduotojai, Lietuvos TSR vyriausiasis valstybinis vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos inspektorius bei jo pavaduotojai, vyriausieji valstybiniai baseinų (teritorijų) vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos inspektoriai bei jų pavaduotojai; TSRS geologijos ministro pavaduotojas, kurio žinioje yra požeminio vandens apsaugos kontrolė, TSRS geologijos ministerijos Hidrogeologijos darbų valdybos viršininkas, Lietuvos TSR geologijos valdybos viršininkas – baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių;

2) vyresnieji valstybiniai vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos inspektoriai; TSRS geologijos ministerijos sistemos teritorinių gamybinių geologijos susivienijimų (valdybų ir trestų) viršininkai – baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių;

3) valstybiniai vandens naudojimo reguliavimo ir apsaugos inspektoriai – baudą piliečiams iki dešimties rublių ir pareigūnams – iki trisdešimties rublių.

 

243 straipsnis. Žuvisaugos organai

Žuvisaugos organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 90 straipsnio pirmoji dalis).

Žuvisaugos organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS žuvininkystės ministerijos Vyriausiosios žuvų atsargų apsaugos, žuvivaisos ir žvejybos reguliavimo valdybos viršininkas ir jo pavaduotojai, žuvų atsargų apsaugos, žuvivaisos ir žvejybos reguliavimo baseinų valdybų viršininkai ir jų pavaduotojai, šių baseinų valdybų žuvisaugos skyrių viršininkai, žuvisaugos organų vyresnieji ir rajonų inspektoriai;

2) Lietuvos TSR valstybinio gamtos apsaugos komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas, Valstybinės gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas, Valstybinės gamtos apsaugos inspekcijos vyresnieji inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių ir pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų gyvūnų gaudymo įrankių bei kitokių daiktų, kurie buvo pažeidimų padarymo įrankiu, konfiskavimą;

3) valstybiniai gamtos apsaugos inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių ir pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų gyvūnų gaudymo įrankių bei kitokių daiktų, kurie buvo pažeidimų padarymo įrankiu, konfiskavimą[61].

 

244 straipsnis. Miškų ūkio organai

Miškų ūkio organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su priešgaisrinės miškų apsaugos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 77 straipsnis).

Miškų ūkio organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS valstybinio miškų ūkio komiteto pirmininkas, Lietuvos TSR miškų ūkio ir miško pramonės ministras – baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki vieno šimto rublių;

2) miškų ūkių ir kitų valstybinių miškų ūkio įmonių bei organizacijų vadovai ir vyriausieji miškininkai – baudą piliečiams iki keturiasdešimties rublių ir pareigūnams – iki devyniasdešimties rublių;

3) miškų ūkių ir kitų valstybinių miškų ūkio įmonių bei organizacijų miško apsaugos vyresnieji inžinieriai ir inžinieriai, miškininkai – baudą piliečiams iki trisdešimties rublių ir pareigūnams – iki aštuoniasdešimties rublių; šiame punkte išvardyti asmenys baudas iki dešimties rublių iš piliečių gali imti vietoje61.

 

245 straipsnis. Organai, vykdantys medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą

Organai, vykdantys medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą, nagrinėja šio kodekso 89 straipsnyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas.

Organų, vykdančių medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą, vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) Lietuvos TSR valstybinio gamtos apsaugos komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas, Valstybinės gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas ir jo pavaduotojas, Valstybinės gamtos apsaugos inspekcijos vyresnieji inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki penkiasdešimties rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki vieno šimto rublių ir pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimą arba atėmimą teisės piliečiams ir pareigūnams medžioti iki trejų metų;

2) valstybiniai gamtos apsaugos inspektoriai – įspėjimą arba baudą piliečiams iki dvidešimt penkių rublių ir įspėjimą arba baudą pareigūnams – iki penkiasdešimties rublių ir pažeidėjo asmeninėje nuosavybėje esančių šautuvų ir kitų medžioklės įrankių konfiskavimą arba atėmimą teisės piliečiams ir pareigūnams medžioti iki trejų metų[62].

 

246 straipsnis.     TSRS ryšių ministerijos sistemos Valstybinės elektros ryšių inspekcijos organai

TSRS ryšių ministerijos sistemos Valstybinės elektros ryšių inspekcijos organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su radijo elektronikos priemonių įsigijimo, montavimo, statymo ir eksploatavimo taisyklių, radijo dažnumų naudojimo taisyklių, radijo spinduliavimo ir leidžiamų radijo priėmimo pramoninių trukdymų normų pažeidimu, bylas (šio kodekso 153 straipsnis).

Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę TSRS ryšių ministerijos Valstybinės elektros ryšių inspekcijos viršininkas, Lietuvos TSR ryšių ministerijos Valstybinės elektros ryšių inspekcijos viršininkas.

 

247 straipsnis. Žemės ūkio technikos valstybinės priežiūros organai

Žemės ūkio mašinų ir įrengimų techninės būklės valstybinės priežiūros organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su savaeigių žemės ūkio mašinų techninio eksploatavimo taisyklių ir jų eksploatavimo saugumo technikos taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 108 straipsnis).

Žemės ūkio technikos valstybinės priežiūros organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę rajonų Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų žemės ūkio valdybų žemės ūkio technikos valstybinės priežiūros inžinieriai-inspektoriai.

 

2471 straipsnis. Valstybinę prabavimo priežiūrą vykdantys organai

Valstybinę prabavimo priežiūrą vykdantys organai nagrinėja administracinių teisės pažeidimų, susijusių su brangiųjų metalų ir brangakmenių arba juos turinčių dirbinių gavimo, naudojimo, apskaitos ir saugojimo, taip pat jų laužo bei atliekų rinkimo ir atidavimo į valstybės fondą taisyklių pažeidimu, bylas (šio kodekso 1931 straipsnis).

Valstybinę prabavimo priežiūrą vykdančių organų vardu nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas ir skirti administracines nuobaudas turi teisę:

1) TSRS finansų ministerijos valstybinių prabavimo priežiūros inspekcijų viršininkai – baudą iki vieno šimto rublių;

2) TSRS finansų ministerijos Brangiųjų metalų valdybos viršininkas ir jo pavaduotojai – baudą iki dviejų šimtų rublių[63].

 

IV skyrius

 

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ TEISENA

 

Septynioliktasis skirsnis

 

PAGRINDINIAI NUOSTATAI

 

248 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos uždaviniai

Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos uždaviniai yra: laiku, visapusiškai, pilnutinai ir objektyviai išaiškinti kiekvienos bylos aplinkybes, išspręsti ją tiksliai pagal įstatymus, užtikrinti priimto nutarimo įvykdymą, taip pat išaiškinti priežastis ir sąlygas, padedančias padaryti administracinius teisės pažeidimus, užkirsti kelią teisės pažeidimams, auklėti piliečius, kad jie laikytųsi įstatymų, stiprintų socialistinį teisėtumą.

 

249 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos tvarka

Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos įgaliotuose nagrinėti administracinių teisės pažeidimų bylas organuose (pas pareigūnus) tvarką nustato TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindai ir sutinkamai su jais leidžiami TSRS įstatymų aktai, TSRS Ministrų Tarybos nutarimai, šis kodeksas bei kitokie Lietuvos TSR įstatymų aktai ir Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nutarimai.

Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos liaudies teismuose tvarką nustato TSR Sąjungos įstatymų aktai, šis kodeksas bei kiti Lietuvos TSR įstatymų aktai.

 

250 straipsnis.     Aplinkybės, darančios administracinio teisės pažeidimo bylos teiseną negalimą

Administracinio teisės pažeidimo bylos teisena negali būti pradėta, o pradėtoji turi būti nutraukta šiomis aplinkybėmis:

1) kai nėra administracinio teisės pažeidimo įvykio ir sudėties;

2) kai asmeniui, padariusiam priešingą teisei veikimą arba neveikimą nėra sukakę šešiolikos metų amžiaus;

3) kai padaręs priešingą teisei veikimą arba neveikimą asmuo yra nepakaltinamumo būsenoje;

4) kai asmuo veikė būtinojo reikalingumo arba būtinosios ginties atveju;

5) kai priimamas amnestijos aktas, jeigu jis panaikina administracinės nuobaudos skyrimą;

6) kai panaikinamas administracinę atsakomybę nustatantis aktas;

7) kai iki administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo pasibaigia šio kodekso 35 straipsnyje numatyti terminai;

8) kai dėl to paties fakto administracinėn atsakomybėn patraukto asmens atžvilgiu yra priimtas kompetentingo organo (pareigūno) nutarimas skirti administracinę nuobaudą arba nepanaikintas draugiškojo teismo, kovos su girtavimu komisijos, sudarytos įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, sprendimas, jeigu medžiagą draugiškajam teismui, kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose perdavė turintis teisę skirti toje byloje administracinę nuobaudą organas (pareigūnas), arba yra nepanaikintas nutarimas nutraukti administracinio teisės pažeidimo bylą, taip pat jeigu dėl to pažeidimo pradėta baudžiamoji byla;

9) jeigu mirė asmuo, kurio atžvilgiu buvo pradėta bylos teisena[64].

 

251 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo bylos nutraukimas dėl kitų aplinkybių

Administracinio teisės pažeidimo bylos teisena gali būti nutraukta šio kodekso numatytais atvejais ir tvarka, kai:

1) teisės pažeidimas nereikšmingas ir pareikšta pastaba žodžiu;

2) medžiaga perduodama nagrinėti draugiškajam teismui, kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, visuomeninei organizacijai arba darbo kolektyvui;

3) medžiaga perduodama prokurorui, parengtinio tardymo arba kvotos organui[65].

 

252 straipsnis.     Administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimas vadovaujantis piliečių lygybe

Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama vadovaujantis visų piliečių lygybe prieš įstatymą ir nagrinėjantį bylą organą (pareigūną) nepriklausomai nuo kilmės, socialinės ir turtinės padėties, rasinio ir nacionalinio priklausomumo, lyties, išsilavinimo, kalbos, santykio su religija, užsiėmimo rūšies ir pobūdžio, gyvenamosios vietos ir kitų aplinkybių.

 

253 straipsnis. Administracinės bylos proceso kalba

Lietuvos Tarybų Socialistinėje Respublikoje administracinių teisės pažeidimų bylų procesas vyksta lietuvių kalba arba tos vietovės gyventojų daugumos kalba.

Dalyvaujantiems byloje asmenims, nemokantiems tos kalbos, kuria vyksta administracinės bylos procesas, užtikrinama teisė kalbėti gimtąja kalba ir naudotis vertėjo paslaugomis.

 

254 straipsnis. Viešas administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimas

Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama viešai.

Siekiant didinti auklėjamąjį ir prevencinį administracinių teisės pažeidimų bylų proceso vaidmenį, tokios bylos gali būti nagrinėjamos tiesiogiai darbo kolektyvuose, pažeidėjo mokymosi arba gyvenamojoje vietoje.

 

255 straipsnis.     Įstatymų laikymosi administracinių teisės pažeidimų bylų teisenoje prokurorinė priežiūra

Sutinkamai su TSRS įstatymu dėl TSRS prokuratūros prokuroras, prižiūrėdamas, kaip laikomasi įstatymų nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylas, turi teisę: iškelti administracinio teisės pažeidimo bylą; susipažinti su bylos medžiaga; tikrinti, ar teisėti organų (pareigūnų) veiksmai nagrinėjant bylą; dalyvauti nagrinėjant bylą; pareikšti prašymus, duoti išvadas bylos nagrinėjimo metu kylančiais klausimais; tikrinti, ar teisingai atitinkami organai (pareigūnai) skiria poveikio priemones už administracinius teisės pažeidimus; užprotestuoti nutarimą ir sprendimą dėl skundo administracinio teisės pažeidimo byloje, taip pat atlikti kitus įstatymo numatytus veiksmus.

 


256 straipsnis. Įrodymai

Įrodymai administracinio teisės pažeidimo byloje yra bet kurie faktiniai duomenys, kuriais remdamiesi organai (pareigūnai) įstatymo numatyta tvarka nustato, ar yra padarytas administracinis teisės pažeidimas, ar jo nėra, ar dėl jo padarymo tas asmuo kaltas, ir kitokias aplinkybes, turinčias reikšmės bylai teisingai išspręsti.

Šie duomenys nustatomi tokiomis priemonėmis: administracinio teisės pažeidimo protokolu, liudytojų parodymais, nukentėjusiojo ir patrauktojo administracinėn atsakomybėn asmens paaiškinimais, eksperto išvada, daiktiniais įrodymais, daiktų ir dokumentų paėmimo protokolu, taip pat kitokiais dokumentais.

 

257 straipsnis. Įrodymų įvertinimas

Organas (pareigūnas) įvertina įrodymus pagal vidinį savo įsitikinimą, pagrįstą visapusišku, pilnutiniu ir objektyviu visų bylos aplinkybių viseto išnagrinėjimu, vadovaudamasis įstatymu ir socialistine teisine sąmone.

 

258 straipsnis.     Medžiagos perdavimas prokurorui, parengtinio tardymo arba kvotos organui

Jeigu nagrinėdamas bylą organas (pareigūnas) įsitikina, kad pažeidimas turi nusikaltimo požymių, jis perduoda medžiagą prokurorui, parengtinio tardymo arba kvotos organui.

 

Aštuonioliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO PROTOKOLAS

 

259 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo protokolo surašymas

Dėl padaryto administracinio teisės pažeidimo tam įgaliotas pareigūnas arba visuomeninės organizacijos ar visuomeninio savaveiksmio organo atstovas surašo protokolą, išskyrus šio kodekso 262 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus atvejus.

 

2591 straipsnis.   Asmenys, turintys teisę surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus

Administracinių teisės pažeidimų bylose, kurias nagrinėja šio kodekso 221–224 straipsniuose nurodyti organai, teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti:

1) tam įgalioti:

vidaus reikalų organų pareigūnai (44 straipsnio antroji dalis, 48–50, 60–66, 68–78 straipsniai, 83 ir 84 straipsniai dėl teisės pažeidimų, susijusių su automototransporto priemonių veikimo metu sukeliamo triukšmo lygio normatyvų viršijimu), 88 straipsnis, 90 straipsnio antroji dalis, 91, 110 straipsniai, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 143 straipsnis (dėl pažeidimų automobilių transporte), 149, 152, 155, 160–162, 164–169 straipsniai, 170 straipsnio trečioji dalis, 172–176 straipsniai, 178 straipsnio ketvirtoji dalis, 179–1881, 190, 191 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis, 193–204, 211, 214 straipsniai);

vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai (48, 49, 59–66, 68–78, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis, 103, 104, 1091, 159, 1591, 160–162, 185, 214 straipsniai; 80, 81, 83–97 straipsniai (išskyrus atmosferos oro apsaugos sanitarinių higieninių taisyklių bei normų pažeidimus, taip pat pažeidimus, susijusius su automototransporto priemonių veikimo metu sukeliamo triukšmo lygio normatyvų viršijimu);

TSRS valstybinės miško apsaugos, ministerijos, valstybinio komiteto, žinybos, miesto Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto, miškų ūkio tarpūkinės įmonės (organizacijos) miško apsaugos ir kolūkio miško apsaugos pareigūnai (48, 60–66, 68–76, 78 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis).

TSRS sveikatos apsaugos ministerijos sistemos organų pareigūnai (110, 186 straipsniai; 189 straipsnio 1–4 punktai (dėl teisės pažeidimų, susijusių su vaistų neatitikimu standartų ir techninių sąlygų reikalavimų);

TSRS valstybinio agropramoninio komiteto sistemos žemėtvarkos tarnybos pareigūnai (45, 51, 52, 100–102 straipsniai);

TSRS valstybinio agropramoninio komiteto valstybinės augalų karantino tarnybos pareigūnai (105, 106 straipsniai);

TSRS geologijos ministerijos sistemos geologijos valstybinės kontrolės organų pareigūnai (54 straipsnis (dėl pažeidimų, padarytų naudingųjų iškasenų telkinių neeksploatavimo metu);

TSRS valstybinio hidrometeorologijos ir gamtos aplinkos kontrolės komiteto sistemos organų pareigūnai (80–87 straipsniai (išskyrus atmosferos oro apsaugos sanitarinių higieninių taisyklai bei normų pažeidimus, taip pat pažeidimus, susijusius su automototransporto priemonių veikimo metu sukeliamo triukšmo lygio normatyvų viršijimu);

TSRS valstybinio standartų komiteto ir jo organų, vykdančių valstybinę standartų ir matavimo priemonių kontrolę, pareigūnai (189 straipsnis);

valstybinės priešgaisrinės priežiūros organų pareigūnai (186 straipsnis);

valstybinės veterinarijos priežiūros organų pareigūnai (1091, 110, 198 straipsniai);

valstybinę sanitarinę priežiūrą vykdančių organų pareigūnai (1091 straipsnis, 161 straipsnis (dėl miestų ir gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimo), 162, 166, 198 straipsniai);

energetikos valstybinės priežiūros organų pareigūnai (95, 991 straipsniai);

dujų valstybinės priežiūros organų pareigūnai (98 straipsnis);

Lietuvos TSR melioracijos ir vandens ūkio ministerijos sistemos organų pareigūnai (59 straipsnis);

Lietuvos TSR automobilių transporto ir plentų ministerijos organų pareigūnai (143, 146–148 straipsniai);

Lietuvos TSR komunalinio ūkio ministerijos organų pareigūnai (110, 156–158, 186 straipsniai);

Lietuvos TSR valstybinio agropramoninio komiteto organų pareigūnai (107 straipsnis);

Lietuvos TSR valstybinio gamtos apsaugos komiteto organų pareigūnai (66 straipsnio antroji dalis, 67, 72, 76, 78, 79, 110, 162 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis);

Lietuvos TSR valstybinio dujofikacijos komiteto organų pareigūnai (99, 991 straipsniai);

Lietuvos TSR valstybinės liaudies vartojamų prekių kokybės ir prekybos inspekcijos pareigūnai (163, 169 straipsniai);

statybos kontrolę vykdančių organų pareigūnai (159, 1671 straipsniai);

ryšių organų pareigūnai (151, 152, 154, 155 straipsniai);

finansų organų pareigūnai (1091, 172, 1721, 173 straipsniai);

istorijos ir kultūros paminklų apsaugos organų pareigūnai (91 straipsnis);

gyvūnijos apsaugos ir naudojimo valstybinę bei žinybinę kontrolę vykdančių organų pareigūnai (49, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis);

rezervatų ir kitų itin saugomų teritorijų pareigūnai (49, 78, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis);

liaudies švietimo organų pareigūnai (215 straipsnis);

įmonių ir organizacijų, kurių žinioje yra elektros tinklai, pareigūnai (96, 97, 991 straipsniai);

įmonių ir organizacijų, eksploatuojančių magistralinius vamzdynus, pareigūnai (150 straipsnis);

rajonų (miestų) karinių komisariatų pareigūnai (2131–2135 straipsniai);

valstybinės statistikos organai (109l straipsnis).

2) įmonių, įstaigų ir organizacijų administracija (50 straipsnis, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 179, 211 straipsniai);

21) atitinkamų ministerijų, žinybų ir organizacijų, kurių žinioje yra aerodromai (113 straipsnio pirmoji, trečioji ir ketvirtoji dalys (dėl pažeidimų, padarytų TSRS civilinės aviacijos ministerijai nepavaldžiuose aerodromuose arba tokių aerodromų rajone), įgalioti pareigūnai;

3) įmonių, įstaigų, organizacijų apsaugos darbuotojai (50 straipsnis, 135 straipsnis (išskyrus pažeidimus, susijusius su vairuotojų panaudojimu transporto priemonių), 179, 211 straipsniai);

31) teismo vykdytojai, esantys prie rajonų (miestų) liaudies teismų (501 straipsnis);

4) visuomeninių organizacijų arba visuomeninių savaveiksmių organų atstovai:

liaudies draugovininkas (48, 49, 60–78, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis, 91, 149, 155, 162, 179 straipsniai);

visuomeninis miško inspektorius (48, 49, 60–78, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis, 162 straipsnis);

visuomeninis gamtos apsaugos inspektorius (48, 49, 60–79, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis, 110, 162 straipsniai, 192 straipsnio antroji dalis);

visuomeninis medžioklės inspektorius (49, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis);

visuomeninis žuvisaugos organų inspektorius (49, 88 straipsniai, 90 straipsnio antroji dalis);

visuomeninis istorijos ir kultūros paminklų apsaugos inspektorius (91 straipsnis);

kovos su piktžolėmis, augalų ligomis ir kenkėjais visuomeninis inspektorius (107 straipsnis);

gatvių ir namų komitetų pirmininkai (110 straipsnis);

kainų ir prekybos taisyklių laikymosi kontrolės komisijos prie rajono, miesto, miesto rajono Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto (163, 164 straipsniai).

Administracinių teisės pažeidimų bylose, kurias nagrinėti priskirta šio kodekso 225–247 straipsniuose nurodytų organų kompetencijai, teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti tam įgalioti šių organų pareigūnai. Be to, administracinių teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti:

1) tam įgalioti:

vidaus reikalų organų pareigūnai (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomųjų komitetų pareigūnai (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

gyvūnijos apsaugos ir naudojimo valstybinę bei žinybinę kontrolę vykdančių organų pareigūnai (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

rezervatų ir kitų itin saugomų teritorijų pareigūnai (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

organų, kontroliuojančių naftos produktų vartojimą liaudies ūkyje, pareigūnai (171 straipsnis);

geležinkelio transporto organų pareigūnai (125 straipsnis);

2) visuomeninių organizacijų arba visuomeninių savaveiksmių organų atstovai:

liaudies draugovininkas (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis, 123–135, 145 straipsniai);

Lietuvos TSR medžiotojų ir žvejų draugijos visuomeninis inspektorius (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

visuomeninis miško inspektorius (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

visuomeninis gamtos apsaugos inspektorius (89 straipsnis, 90 straipsnio pirmoji dalis);

visuomeninis medžioklės inspektorius (89 straipsnis);

visuomeninis žuvisaugos organų inspektorius (90 straipsnio pirmoji dalis);

Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos neetatinis inspektorius (119 straipsnis, 122 straipsnio antroji ir trečioji dalys);

rajonų ir miestų savanorių gaisrininkų draugijų pirmininkai ir instruktoriai, savanorių gaisrininkų draugovių viršininkai, įmonių gaisrininkų techninės komisijos nariai, neetatiniai priešgaisriniai inspektoriai bei priešgaisrinės apsaugos įgaliotiniai ir asmenys, kuriems pavesta priešgaisrinės apsaugos priežiūra įmonėse, organizacijose, ministerijose ir žinybose (192 straipsnio pirmoji dalis).

keleivinio automobilių transporto ir elektros transporto visuomeninis kontrolierius (136 straipsnio trečioji dalis, 137 ir 142 straipsniai).

Administracinių teisės pažeidimų bylose, kurias nagrinėti priskirta šio kodekso 2471 straipsnyje nurodytų organų kompetencijai, teisės pažeidimų protokolus turi teisę surašyti tam įgalioti TSRS finansų ministerijos brangiųjų metalų valdybos ir valstybinių prabavimo priežiūros inspekcijų pareigūnai, kurie revizuoja ir tikrina įmones, įstaigas ir organizacijas, perdirbančias, taikančias ir naudojančias visų rūšių brangiuosius metalus ir brangakmenius bei juos turinčius dirbinius.

Įstatymų tiesiogiai numatytais atvejais administracinių teisės pažeidimų protokolus taip pat gali surašyti kitokių valstybinių organų pareigūnai, visuomeninių organizacijų ir visuomeninių savaveiksmių organų atstovai[66].

 

260 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo protokolo turinys

Administracinio teisės pažeidimo protokole nurodoma: jo surašymo data ir vieta, protokolą surašiusio asmens pareigybė, pavardė, vardas, tėvo vardas; žinios apie pažeidėjo asmenybę; administracinio teisės pažeidimo padarymo vieta, laikas ir esmė; normatyvinis aklas, numatantis atsakomybę už šį teisės pažeidimą; liudytojų ir nukentėjusiųjų, jeigu jų yra, pavardės, adresai; pažeidėjo pasiaiškinimas; kitokios žinios, būtinos bylai išspręsti.

Protokolą pasirašo jį surašęs asmuo ir administracinį teisės pažeidimą padaręs asmuo; jeigu yra liudytojų ir nukentėjusiųjų, protokolą gali pasirašyti taip pat ir šie asmenys.

Jeigu teisės pažeidimą padaręs asmuo atsisako pasirašyti protokolą, tai įrašoma protokole. Teisės pažeidimą padaręs asmuo turi teisę pateikti prie protokolo pridedamus paaiškinimus ir pastabas dėl protokolo turinio, taip pat išdėstyti savo atsisakymo jį pasirašyti motyvus.

Surašant protokolą, administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui išaiškinamos jo teisės ir pareigos, numatytos šio kodekso 272 straipsnyje, ir tai pažymima protokole.

 

261 straipsnis. Protokolo pasiuntimas

Protokolas ne vėliau kaip per tris dienas nuo jo surašymo momento pasiunčiamas organui (pareigūnui), įgaliotam nagrinėti . administracinio teisės pažeidimo bylą, jeigu TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų nenustatytas kitoks protokolo pasiuntimo terminas[67].

 

262 straipsnis.     Atvejai ir aplinkybės, kai administracinio teisės pažeidimo protokolas nesurašomas

Protokolas nesurašomas, kai bauda skiriama ir paimama, o įspėjimas fiksuojamas teisės pažeidimo vietoje, padarius administracinius teisės pažeidimus, numatytus šio kodekso 77 straipsnyje (kai baudą paskiria 244 straipsnio 3 punkte išvardyti pareigūnai, jeigu bauda neviršija dešimties rublių), 109 straipsnyje (kai padaromi teisės pažeidimai, išvardyti 241 straipsnio trečiojoje dalyje), 111 straipsnio trečiojoje dalyje, 112, 118 straipsniuose, 119 straipsnio pirmojoje dalyje, 120 straipsnyje, 122 straipsnio antrojoje dalyje, 127 straipsnio trečiojoje dalyje, 131 straipsnio pirmojoje ir trečiojoje dalyse, 136 straipsnio trečiojoje dalyje, 137–142 straipsniuose, taip pat 123 straipsnyje, 124 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 125 straipsnio pirmojoje dalyje (kai teisės pažeidimus padaro TSRS Ginkluotųjų Pajėgų transporto priemonių vairuotojai – kariškiai ir karo prievolininkai, pašaukti į pratybas) ir kitokiais įstatymų numatytais atvejais.

Jeigu pažeidėjas ginčija jam paskirtą nuobaudą už padarytus teisės pažeidimus, numatytus šio straipsnio pirmojoje dalyje, tokiu atveju sutinkamai su šio kodekso 259 straipsniu surašomas protokolas[68].

 

263 straipsnis. Pažeidėjo pristatymas

Administracinio teisės pažeidimo protokolui surašyti, kai negalima jo surašyti vietoje, o protokolas yra būtinas, milicijos darbuotojas arba liaudies draugovininkas pažeidėją gali pristatyti į miliciją arba savanoriškosios liaudies draugovės štabą.

Pažeidus transporto priemonių naudojimo taisykles, eismo tvarkos apsaugos ir saugumo taisykles, krovinių išsaugojimo transporte užtikrinimo taisykles, priešgaisrinės apsaugos taisykles, sanitarines higienines ir sanitarines priešepidemines taisykles, transporte, tam įgaliotas asmuo gali pažeidėją pristatyti į miliciją, jeigu šis neturi asmenį paliudijančių dokumentų ir nėra liudytojų, galinčių pateikti reikalingus duomenis apie jį.

Padarius miško pažeidimus arba pažeidus medžioklės taisykles, žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisykles bei padarius kitus gyvūnijos apsaugos ir naudojimo įstatymo pažeidimus, tam, kad būtų surašytas protokolas, jeigu pažeidėjo asmenybė negali būti nustatyta pažeidimo vietoje, valstybinės ir žinybinės miško apsaugos darbuotojai, o kolūkių miškuose – kolūkių arba tarpkolūkinių miškų ūkių (girininkijų) miško apsaugos darbuotojai, medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą vykdančių organų, žuvivaisos organų įgalioti pareigūnai, kitų gyvūnijos apsaugos ir naudojimo valstybinę bei žinybinę kontrolę vykdančių organų pareigūnai, rezervatų ir kitų itin saugomų teritorijų pareigūnai, taip pat milicijos darbuotojai gali šiuos teisės pažeidimus padariusius asmenis pristatyti į miliciją arba į gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto patalpas. Pažeidėją pristatyti taip pat gali liaudies draugovininkai, visuomeniniai gamtos apsaugos inspektoriai, visuomeniniai medžioklės inspektoriai, visuomeniniai žuvisaugos organų inspektoriai ir visuomeniniai miško inspektoriai.

Padarius pažeidimus, susijusius su kėsinimusi į saugomus objektus, kitą valstybinį ar visuomeninį turtą, pažeidėją gali pristatyti sukarintos apsaugos darbuotojai į sukarintos apsaugos tarnybinę patalpą arba į miliciją, kad būtų užkirstas kelias teisės pažeidimui, pažeidėjo asmenybei nustatyti ir teisės pažeidimo protokolui surašyti.

Teisės pažeidėjas turi būti pristatomas kiek galima greičiau.

Pristatytas į šiame straipsnyje nurodytas vietas asmuo negali būti laikomas ilgiau kaip vieną valandą[69].

 

Devynioliktasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ TEISENOS UŽTIKRINIMAS

 

264 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos užtikrinimo priemonės

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktų tiesiogiai numatytais atvejais, siekiant užkirsti kelią administraciniams teisės pažeidimams, surašyti protokolams, užtikrinti, kad būtų laiku ir teisingai nagrinėjamos bylos ir vykdomi nutarimai administracinių teisės pažeidimų bylose, leidžiamas asmens administracinis sulaikymas, asmens apžiūra, daiktų patikrinimas, daiktų ir dokumentų paėmimas.

Šio straipsnio numatytiems tikslams administracinio sulaikymo, asmens apžiūros, daiktų patikrinimo ir daiktų bei dokumentų paėmimo tvarką nustato TSR Sąjungos įstatymai, šis kodeksas ir kiti Lietuvos TSR įstatymai.

 

265 straipsnis. Administracinis sulaikymas

Dėl administracinio sulaikymo surašomas protokolas, kuriame nurodoma: jo surašymo data ir vieta; protokolą surašiusio asmens pareigybė, pavardė, vardas ir tėvo vardas; žinios apie sulaikytojo asmenybę; sulaikymo laikas, vieta ir motyvai. Protokolą pasirašo jį surašęs pareigūnas ir sulaikytasis. Jeigu sulaikytasis atsisako pasirašyti protokolą, apie tai įrašoma protokole.

Už administracinį teisės pažeidimą sulaikyto asmens prašymu pranešama, kur jis yra, jo giminaičiams, darbovietės arba mokyklos administracijai. Apie nepilnamečio sulaikymą būtina pranešti jo tėvams arba juos atstojantiems asmenims.

 

266 straipsnis. Organai (pareigūnai), turintys teisę vykdyti administracinį sulaikymą

Administracinį teisės pažeidimą padariusį asmenį gali sulaikyti tik TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų tam įgalioti organai (pareigūnai):

1) vidaus reikalų organai (milicija) – už nedidelį chuliganizmą, milicijos darbuotojo ar liaudies draugovininko teisėto patvarkymo arba reikalavimo piktybinį neklausymą, neteisėtas operacijas su užsienio valiuta ir mokamaisiais dokumentais, smulkiąją spekuliaciją, už alkoholinių gėrimų gėrimą viešosiose vietose arba girto pasirodymą viešosiose vietose, įžeidžiant žmogaus orumą ir visuomeninę dorovę, tais atvejais, kai yra pagrindo manyti, kad asmenys verčiasi prostitucija, už kelių eismo taisyklių, medžioklės, žvejybos ir žuvų atsargų apsaugos taisyklių pažeidimą bei kitus gyvūnijos apsaugos ir naudojimo įstatymų pažeidimus, taip pat kitokiais TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktų tiesiogiai numatytais atvejais;

2) pasienio kariuomenė – už pasienio režimo arba per TSRS valstybinę sieną praleidimo punktų režimo pažeidimą;

3) saugomo objekto vietoje sukarintos apsaugos vyresnysis pareigūnas – už teisės pažeidimus, susijusius su kėsinimusi į saugomus objektus, kitą valstybinį ar visuomeninį turtą;

4) karinės automobilių inspekcijos pareigūnai – už vairuotojų ir kitų asmenų, vairuojančių TSRS Ginkluotųjų Pajėgų transporto priemones, pažeidimą kelių eismo taisyklių[70].

 

267 straipsnis. Administracinio sulaikymo terminai

Administracinį teisės pažeidimą padariusio asmens administracinis sulaikymas gali trukti ne ilgiau kaip tris valandas, išskyrus atvejus, kai esant ypatingam reikalui TSRS įstatymų aktai nustato kitokius administracinio sulaikymo terminus.

Pasienio režimą arba per TSRS valstybinę sieną praleidimo punktų režimą pažeidusieji asmenys gali būti sulaikyti iki trijų valandų protokolui surašyti, o prireikus nustatyti asmenybę ir išaiškinti teisės pažeidimo aplinkybes,– iki trijų parų pranešant apie tai raštu prokurorui per dvidešimt keturias valandas nuo sulaikymo momento arba iki dešimties parų su prokuroro sankcija, jeigu teisės pažeidėjai neturi asmenį paliudijančių dokumentų.

Nedidelį chuliganizmą padarę asmenys gali būti sulaikyti, kol liaudies teisėjas ar vidaus reikalų organo viršininkas (viršininko pavaduotojas) įstatymo nustatytais terminais išnagrinės bylą.

Administracinio sulaikymo laikas skaičiuojamas nuo pažeidėjo pristatymo protokolui surašyti momento, o girto asmens – nuo jo išblaivėjimo laiko.

 

268 straipsnis. Asmens apžiūra ir daiktų patikrinimas

Asmens apžiūrą gali atlikti tam įgalioti vidaus reikalų organų (milicijos), sukarintos apsaugos, civilinės aviacijos, muitų įstaigų ir pasienio kariuomenės, taip pat kitų tam įgaliotų organų pareigūnai TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktų tiesiogiai numatytais atvejais.

Asmens apžiūrą gali atlikti tos pačios lyties asmuo, kaip apžiūrimasis, dalyvaujant dviem tos pačios lyties kviestiniams.

Daiktų patikrinimą gali atlikti tam įgalioti vidaus reikalų organų (milicijos), sukarintos apsaugos, civilinės aviacijos, muitų įstaigų, pasienio kariuomenės, miško apsaugos organų, žuvų apsaugos organų, medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą vykdančių organų pareigūnai, taip pat kitų tam įgaliotų organų pareigūnai TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktų tiesiogiai numatytais atvejais.

Daiktai, rankinis bagažas, bagažas, medžioklės ir žvejybos įrankiai, įgyta produkcija ir kiti daiktai tikrinami paprastai asmens, kurio nuosavybė yra tie daiktai arba jo valdomi, akivaizdoje. Tais atvejais, kai atidėlioti negalima, nurodyti daiktai gali būti patikrinti ir be savininko (valdytojo), dalyvaujant dviem kviestiniams.

Dėl asmens apžiūros ir daiktų patikrinimo surašomas protokolas arba tai įrašoma administracinio teisės pažeidimo protokole ar administracinio sulaikymo protokole.

Asmens apžiūra ir daiktų patikrinimas muitų įstaigose vykdomas TSRS muilų kodekso nustatyta tvarka[71].

 

269 straipsnis. Daiktų ir dokumentų paėmimas

Sulaikymo, asmens apžiūros ar daiktų patikrinimo metu rastus daiktus ir dokumentus, kurie yra teisės pažeidimo įrankis arba tiesioginis objektas, paima šio kodekso 266 ir 268 straipsniuose numatytų organų pareigūnai. Paimti daiktai ir dokumentai iki administracinio teisės pažeidimo bylos išnagrinėjimo saugomi organų (pareigūnų), kuriems suteikta teisė paimti daiktus ir dokumentus, nustatytose vietose, o išnagrinėjus bylą, remiantis priimtu nutarimu (sprendimu), jie nustatyta tvarka konfiskuojami arba grąžinami teisėtam valdytojui arba sunaikinami, o atlygintinai daiktus paėmus – realizuojami.

Sulaikius kontrabandos daiktus, baudos išieškojimui užtikrinti leidžiama daiktus (vertybes) paimti iš kontrabandą padariusio asmens, jeigu jis TSR Sąjungoje neturi nuolatinės gyvenamosios vietos.

Daiktų ir dokumentų paėmimo atveju surašomas jų paėmimo protokolas arba tai įrašoma administracinio teisės pažeidimo, asmens apžiūros, daiktų patikrinimo ar administracinio sulaikymo protokoluose.

Padarius pažeidimą, už kurį pagal šį kodeksą gali būti skiriamas atėmimas teisės vairuoti transporto priemonę, upių ar mažąjį laivą,– iki bylos išnagrinėjimo iš vairuotojo paimamas transporto priemonės, upių ar mažojo laivo vairavimo teisės pažymėjimas ir tai įrašoma administracinio teisės pažeidimo protokole, taip pat talone prie vairavimo pažymėjimo, o talonas grąžinamas vairuotojui.

Padarius šio kodekso 176, 194, 195 straipsniuose, 196 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse ir 197 straipsnyje numatytus pažeidimus, milicijos darbuotojai turi teisę paimti šaunamąjį ginklą, taip pat šaudmenis iki bylos išnagrinėjimo ir tai įrašoma protokole nurodant paimtojo ginklo markę ar modelį, kalibrą, seriją ir numerį, šaudmenų kiekį ir rūšį. Kai administracinį teisės pažeidimą padaro asmuo, eidamas tarnybines pareigas, daiktų paėmimas, asmens apžiūra ir daiktų patikrinimas taikomas tik tais atvejais, kai atidėlioti negalima.

Padarius šio kodekso 1881 straipsnyje numatytus pažeidimus, milicijos darbuotojai turi teisę paimti TSRS ordiną, medalį, TSRS ar Lietuvos TSR garbės vardo ženklą. Išnagrinėjus bylą, iš teisės pažeidėjo paimti TSRS ordinas, medalis, TSRS ar Lietuvos TSR garbės vardo ženklas turi būti grąžinti jų teisėtam savininkui, o jeigu jis nežinomas, siunčiami atitinkamai TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui arba Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumui[72].

 

270 straipsnis.     Nušalinimas nuo transporto priemonių vairavimo ir patikrinimas neblaivumui nustatyti

Vairuojantys transporto priemones, upių ar mažuosius laivus vairuotojai arba kitokie asmenys, jeigu yra pakankamai pagrindo manyti, kad jie neblaivūs, turi būti nušalinami nuo transporto priemonės, upių ar mažojo laivo vairavimo ir nustatyta tvarka turi būti patikrinama jų neblaivumo būsena.

Nurodyti asmenys siunčiami neblaivumo būsenai nustatyti ir jie tikrinami TSRS vidaus reikalų ministerijos, TSRS sveikatos apsaugos ministerijos ir TSRS teisingumo ministerijos nustatoma tvarka.

 

271 straipsnis.     Administracinio sulaikymo, asmens apžiūros, daiktų ir dokumentų patikrinimo ir paėmimo apskundimas

Administracinį sulaikymą, asmens apžiūrą, daiktų patikrinimą ir daiktų bei dokumentų paėmimą suinteresuotas asmuo gali apskųsti aukštesniajam organui (pareigūnui) arba prokurorui.

 

Dvidešimtasis skirsnis

 

ASMENYS, DALYVAUJANTYS ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLŲ PROCESE

 

272 straipsnis. Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo

Administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo turi teisę susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato pagalba; kalbėti gimtąja kalba ir naudotis vertėjo paslaugomis, jeigu nemoka kalbos, kuria vyksta procesas; apskųsti nutarimą byloje. Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui. Nesant šio asmens, byla gali būti išnagrinėta tik tais atvejais, kai yra duomenų, jog jam laiku pranešta apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką ir jeigu iš jo negautas prašymas atidėti bylos nagrinėjimą.

Nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 50, 152, 168, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 187 ir 190 straipsniuose, bylas, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens dalyvavimas yra privalomas. Jei vidaus reikalų organo arba liaudies teisėjo šaukimu jis vengia atvykti, vidaus reikalų organas (milicija) šį asmenį gali atvesdinti.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali numatyti ir kitokius atvejus, kai administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens atvykimas į bylą sprendžiantį organą (pas pareigūną) yra privalomas[73].

 

273 straipsnis. Nukentėjusysis

Nukentėjusysis yra asmuo, kuriam administraciniu teisės pažeidimu padaryta moralinė, fizinė ar turtinė žala.

Nukentėjusysis turi teisę, susipažinti su bylos medžiaga, duoti paaiškinimus, pateikti įrodymus, pareikšti prašymus; nagrinėjant bylą, naudotis teisine advokato pagalba; apskusti nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje.

Nukentėjusysis gali būti apklaustas kaip liudytojas pagal šio kodekso 276 straipsnį.

 

274 straipsnis. Įstatyminiai atstovai

Jeigu administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo ir nukentėjusysis yra nepilnamečiai arba dėl savo fizinių ar psichinių trūkumų negali patys pasinaudoti savo teisėmis administracinių teisės pažeidimų bylose, jų interesams turi teisę atstovauti jų įstatyminiai atstovai (tėvai, įtėviai, globotojai, rūpintojai).

 

275 straipsnis. Advokatas

Dalyvaujantis nagrinėjant administracinio teisės pažeidimo bylą advokatas turi teisę susipažinti su visa bylos medžiaga; dalyvauti nagrinėjant bylą; pareikšti prašymus; jį kvietusio asmens pavedimu apskųsti jo vardu nutarimą byloje.

Advokato įgalinimai patvirtinami juridinės konsultacijos išduodamu orderiu.

 

276 straipsnis. Liudytojas

Administracinio teisės pažeidimo byloje liudytoju gali būti šaukiamas bet kuris asmuo, kuriam gali būti žinomos kokios nors šioje byloje nustatytinos aplinkybės.

Bylą nagrinėjančio organo (pareigūno) šaukimu liudytojas privalo atvykti nurodytu laiku, duoti teisingus parodymus; pranešti visa, kas jam žinoma byloje, ir atsakyti į jam duodamus klausimus.

 

277 straipsnis. Ekspertas

Ekspertą skiria administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas) tuo atveju, kai reikalingos specialios žinios.

Organo (pareigūno) sprendimas šaukti ekspertą yra privalomas įmonės, įstaigos arba organizacijos, kur dirba šaukiamas dalyvauti byloje kaip ekspertas asmuo, vadovui.

Ekspertas privalo atvykti pagal šaukimą ir duoti objektyvią išvadą jam pateiktais klausimais.

Ekspertas turi teisę:

1) susipažinti su bylos medžiaga, liečiančia ekspertizės dalyką;

2) pareikšti prašymus, kad jam būtų pateikta papildoma medžiaga, reikalinga išvadai duoti;

3) administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjančio organo (pareigūno) leidimu duoti traukiamam atsakomybėn asmeniui, nukentėjusiajam, liudytojams klausimus, liečiančius ekspertizės dalyką;

4) dalyvauti nagrinėjant bylą.

 

278 straipsnis. Vertėjas

Vertėją skiria administracinio teisės pažeidimo bylą nagrinėjantis organas (pareigūnas).

Vertėjas privalo atvykti organo (pareigūno) šaukimu ir pilnutinai bei tiksliai atlikti jam pavestą vertimą.

 

279 straipsnis.     Nukentėjusiesiems, liudytojams, ekspertams ir vertėjams išmokėtinos sumos

Nukentėjusiesiems, liudytojams, ekspertams ir vertėjams nustatyta tvarka atlyginamos jų išlaidos, susijusios su atvykimu į organą (pas pareigūną), kuris nagrinėja administracinio teisės pažeidimo bylą.

Asmenims, kurie šaukiami kaip nukentėjusieji, liudytojai, ekspertai ir vertėjai, nustatyta tvarka paliekamas uždarbis jų darbovietėje už laiką, nedirbtą ryšium su jų atvykimu į organą (pas pareigūną), kuris nagrinėja administracinio teisės pažeidimo bylą.

 

Dvidešimt pirmasis skirsnis

 

ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ BYLŲ NAGRINĖJIMAS

 

280 straipsnis. Pasiruošimas nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą

Ruošdamasis nagrinėti administracinio teisės pažeidimo bylą, organas (pareigūnas) išaiškina ir išsprendžia šiuos klausimus:

1) ar priklauso jo kompetencijai nagrinėti tą bylą;

2) ar teisingai surašytas protokolas ir kita administracinio teisės pažeidimo bylos medžiaga;

3) ar pranešta asmenims, dalyvaujantiems nagrinėjant bylą, apie jos nagrinėjimo laiką ir vietą;

4) ar išreikalauti reikalingą papildomą medžiagą;

5) ar tenkintini ar atmestini administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens, nukentėjusiojo, jų įstatyminių atstovų ir advokatų prašymai.

 

281 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo vieta

Administracinio teisės pažeidimo byla nagrinėjama pagal jo padarymo vietą.

Šio kodekso 119, 122–130, 132 ir 133 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylos gali būti nagrinėjamos pagal pažeidimų padarymo vietą arba pagal transporto priemonių įskaitos vietą.

Šio kodekso 166, 167, 168, 177 straipsniuose ir 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse numatytų administracinių teisės pažeidimų bylos nagrinėjamos pagal jų padarymo vietą arba pagal pažeidėjo gyvenamąją vietą.

Administracinės komisijos, gyvenviečių, apylinkių Liaudies deputatų tarybų vykdomieji komitetai ir nepilnamečių reikalų komisijos administracinių teisės pažeidimų bylas nagrinėja pagal pažeidėjo gyvenamąją vietą.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali numatyti ir kitokią administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo vietą[74].

 

282 straipsnis. Administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo terminai

Administracinių teisės pažeidimų bylos nagrinėjamos per penkiolika dienų nuo tos dienos, kai turintis teisę nagrinėti bylą organas (pareigūnas) gauna administracinio teisės pažeidimo protokolą ir kitą bylos medžiagą.

Šio kodekso 170 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, 174 straipsnyje, 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse ir 187 straipsnyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylos nagrinėjamos per vieną parą, šio kodekso 152 ir 168 straipsniuose numatytų pažeidimų bylos – per tris dienas, šio kodekso 50 straipsnyje numatytų pažeidimų bylos – per penkias dienas, šio kodekso 98 straipsnyje numatytų pažeidimų bylos – per septynias dienas.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali nustatyti ir kitokius administracinių teisės pažeidimų bylų nagrinėjimo terminus[75].

 

283 straipsnis. Administracinio teisės pažeidimo bylos nagrinėjimo tvarka

Byla nagrinėti pradedama paskelbiant kolegialaus organo sudėtį ar pristatant tą bylą nagrinėjantį pareigūną.

Kolegialaus organo posėdžio pirmininkas arba bylą nagrinėjantis pareigūnas paskelbia, kokia byla bus nagrinėjama, kas traukiamas administracinėn atsakomybėn, išaiškina dalyvaujantiems nagrinėjant bylą asmenims jų teises ir pareigas. Po to paskelbiamas administracinio teisės pažeidimo protokolas. Posėdyje išsprendžiami prašymai, išklausomi dalyvaujantys nagrinėjant bylą asmenys ir ištiriami įrodymai.

 

284 straipsnis.     Aplinkybės, išaiškintinos nagrinėjant administracinio teisės pažeidimo bylą

Organas (pareigūnas), nagrinėdamas administracinio teisės pažeidimo bylą, privalo išaiškinti: ar buvo padarytas administracinis teisės pažeidimas, ar šis asmuo kaltas jo padarymu, ar jis trauktinas administracinėn atsakomybėn, ar yra atsakomybę lengvinančių ar sunkinančių aplinkybių, ar padarytas turtinis nuostolis, ar yra pagrindas perduoti medžiagą dėl administracinio teisės pažeidimo nagrinėti draugiškajam teismui, kovos su girtavimu komisijai, sudarytai įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir jų struktūriniuose padaliniuose, visuomeninei organizacijai, darbo kolektyvui, taip pat išaiškinti kitas aplinkybes, turinčias reikšmės bylai teisingai išspręsti[76].

 

285 straipsnis. Kolegialaus organo posėdžio protokolas

Nagrinėdamas administracinio teisės pažeidimo bylą, kolegialus organas rašo protokolą, kuriame nurodoma:

1) posėdžio data ir vieta;

2) bylą nagrinėjančio organo pavadinimas ir sudėtis;

3) nagrinėjamos bylos turinys;

4) žinios apie asmenų, turinčių dalyvauti nagrinėjant bylą, atvykimą;

5) asmenų, dalyvaujančių nagrinėjant bylą, paaiškinimai, jų prašymai ir šių prašymų svarstymo rezultatai;

6) dokumentai ir daiktiniai įrodymai, ištirti nagrinėjant bylą;

7) žinios apie priimto nutarimo paskelbimą ir jo apskundimo tvarkos bei terminų išaiškinimą.

Kolegialaus organo posėdžio protokolą pasirašo posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

 

Dvidešimt antrasis skirsnis

 

NUTARIMAS ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE

 

286 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje turinys

Išnagrinėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą, organas (pareigūnas) priima nutarimą byloje. Gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje priimamas sprendimo forma.

Nutarime turi būti: nutarimą priėmusio organo (pareigūno) pavadinimas; bylos nagrinėjimo data; žinios apie asmenį, kurio byla nagrinėjama; bylos nagrinėjimo metu nustatytų aplinkybių išdėstymas; normatyvinio akto, numatančio atsakomybę už šį administracinį teisės pažeidimą, nurodymas; byloje priimtas sprendimas.

Jeigu, spręsdami klausimą dėl nuobaudos skyrimo už administracinį teisės pažeidimą, šio kodekso 216 straipsnio 1–4 punktuose išvardyti organai (pareigūnai) kartu sprendžia klausimą dėl kaltininko padaryto turtinio nuostolio atlyginimo, nutarime dėl bylos nurodomas išieškotino nuostolio dydis, jo atlyginimo terminas ir tvarka.

Nutarime dėl bylos turi būti išspręstas klausimas apie paimtus daiktus ir dokumentus, taip pat nurodyta nutarimo apskundimo tvarka ir terminas.

Kolegialaus organo nutarimas priimamas paprasta kolegialaus organo narių, dalyvavusių posėdyje, balsų dauguma.

Nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje pasirašo nagrinėjantis bylą pareigūnas, o kolegialaus organo nutarimą – posėdžio pirmininkas ir sekretorius.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų numatytais atvejais apie nuobaudą įrašoma administracinio teisės pažeidimo protokole arba nutarimas įforminamas kitokiu nustatytu būdu.

 

287 straipsnis. Nutarimų rūšys

Išnagrinėjęs administracinio teisės pažeidimo bylą, organas (pareigūnas) priima vieną iš tokių nutarimų:

1) skirti administracinę nuobaudą;

2) nutraukti bylą.

Nutarimas nutraukti bylą gali būti priimamas esant vienai iš aplinkybių, numatytų šio kodekso 250 ir 251 straipsniuose.

 

288 straipsnis. Nutarimo byloje paskelbimas ir nutarimo nuorašo įteikimas

Nutarimas skelbiamas tuojau pat, baigus bylos nagrinėjimą.

Nutarimo nuorašas per tris dienas įteikiamas arba išsiunčiamas asmeniui, kurio atžvilgiu jis priimtas, taip pat nukentėjusiajam jo prašymu.

Nutarimo nuorašas įteikiamas pasirašytinai. Jeigu nutarimo nuorašas išsiunčiamas, tai įrašoma byloje.

Muito taisyklių pažeidimo ir kontrabandos bylose nutarimo nuorašas įteikiamas asmeniui, kurio atžvilgiu jis priimtas, TSRS muitų kodekso nustatyta tvarka.

Bylose dėl administracinių teisės pažeidimų, numatytų šio kodekso 176 straipsnyje ir 196 straipsnio pirmojoje ir antrojoje dalyse, dėl asmens, kuriam šaunamasis ginklas, taip pat šaudmenys patikėti ryšium su tarnybinių pareigų ėjimu arba įmonės, įstaigos, organizacijos perduoti laikinai naudotis, nutarimo nuorašas išsiunčiamas atitinkamai įmonei, įstaigai arba organizacijai susipažinti ir vidaus reikalų organui, kad būtų apsvarstytas klausimas dėl uždraudimo šiam asmeniui naudotis šaunamuoju ginklu.

 

289 straipsnis. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą paskelbimas visuomenei

Šio kodekso 126, 129, 133, 168, 174, 177 straipsniuose ir 178 straipsnio pirmojoje, antrojoje ir trečiojoje dalyse numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas nagrinėjantis organas (pareigūnas) apie pažeidėjui skirtą nuobaudą praneša administracijai arba visuomeninei organizacijai pagal pažeidėjo darbo, mokymosi arba gyvenamąją vietą, o dėl šio kodekso 212 straipsnyje numatytų pažeidimų – įmonės, įstaigos, organizacijos, kolūkio ir mokymo įstaigos pagal pažeidėjo darbo ir mokymosi vietą vadovui.

Šio kodekso 43, 111–122, 125, 136–142 ir 144 straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų bylas nagrinėjantis pareigūnas praneša administracijai ar visuomeninei organizacijai pagal piktybinio pažeidėjo darbo, mokymosi arba gyvenamąją vietą apie jam skirtą nuobaudą.

Apie šio kodekso 50 straipsnyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylose priimtą nutarimą pranešama įmonės, įstaigos, organizacijos, administracijai arba vidaus reikalų organui, nusiuntusiems į teismą protokolus, taip pat įmonės, įstaigos, organizacijos administracijai pagal pažeidėjo darbovietę, jeigu smulkusis grobimas padarytas ne toje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje[77].

 

290 straipsnis.     Pasiūlymai pašalinti priežastis ir sąlygas, padėjusias padaryti administracinius teisės pažeidimus

Nagrinėjantis bylą organas (pareigūnas), nustatęs priežastis ir sąlygas, padėjusias padaryti administracinius teisės pažeidimus, pateikia įmonių, įstaigų, organizacijų vadovams ir kitiems pareigūnams pasiūlymus imtis priemonių, kad būtų pašalintos tos priežastys ir sąlygos. Šie asmenys per vieną mėnesį nuo pasiūlymo gavimo dienos privalo pranešti pasiūlymą pateikusiam organui (pareigūnui), kokių imtasi priemonių.

 

Dvidešimt trečiasis skirsnis

 

NUTARIMO ADMINISTRACINIO TEISĖS PAŽEIDIMO BYLOJE APSKUNDIMAS IR UŽPROTESTAVIMAS

 

291 straipsnis. Teisė apskųsti nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje

Nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje gali apskųsti asmuo, kurio atžvilgiu jis priimtas, taip pat nukentėjusysis.

Rajono (miesto) liaudies teismo (liaudies teisėjo) nutarimas skirti administracinę nuobaudą yra galutinis ir administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos tvarka neskundžiamas, išskyrus TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų aktų numatytus atvejus.

 

292 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo tvarka

Nutarimas administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti apskųstas:

1) administracinės komisijos, nepilnamečių reikalų komisijos, kovos su girtavimu komisijos nutarimas – atitinkamos Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui arba rajono (miesto) liaudies teismui, kurio sprendimas yra galutinis;

2) gyvenvietės, apylinkės Liaudies deputatų tarybos vykdomojo komiteto sprendimas – rajono, miesto Liaudies deputatų tarybos vykdomajam komitetui arba rajono (miesto) liaudies teismui, kurio sprendimas yra galutinis;

3) kitokio organo (pareigūno) nutarimas:

skirti baudą – aukštesniajam organui (aukštesniajam pareigūnui) arba rajono (miesto) liaudies teismui, kurio sprendimas yra galutinis;

skirti kitokią administracinę nuobaudą – aukštesniajam organui (aukštesniajam pareigūnui), po to skundas gali būti paduotas rajono (miesto) liaudies teismui, kurio sprendimas yra galutinis;

4) vidaus reikalų organo (pareigūno) nutarimas skirti įspėjimą, užfiksuotą teisės pažeidimo padarymo vietoje, nesurašant protokolo – aukštesniajam organui (aukštesniajam pareigūnui);

5) karinės automobilių inspekcijos pareigūno nutarimas skirti įspėjimą, užfiksuotą teisės pažeidimo padarymo vietoje, nesurašant protokolo, – aukštesniajam pareigūnui, kuris turi teisę nagrinėti skundą.

Nutarimas skirti kartu pagrindinę ir papildomąją administracinę nuobaudą gali būti apskųstas tam organui, kuris turi teisę nagrinėti skundą dėl nutarimo skirti pagrindinę nuobaudą.

Skundas paduodamas organui (pareigūnui), turinčiam teisę jį nagrinėti, arba siunčiamas jam per organą (pareigūną), kuris priėmė nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje, jeigu kitaip nenustato TSRS įstatymai. Tais atvejais, kai skundas paduodamas per nutarimą byloje priėmusįjį organą (pareigūną), šis organas per tris paras skundą kartu su byla pasiunčia organui (pareigūnui), kuriam adresuotas skundas ir kuris sutinkamai su šiuo straipsniu turi teisę jį nagrinėti.

Iš asmens, apskundusio nutarimą skirti administracinę nuobaudą, valstybinis mokestis neimamas[78].

 

293 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje apskundimo terminas

Skundas dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali būti paduotas per dešimt dienų nuo nutarimo priėmimo dienos. Jeigu šis terminas praleistas dėl svarbių priežasčių, jį pagal asmens, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, pareiškimą gali atstatyti organas (pareigūnas), turintis teisę nagrinėti skundą.

 

294 straipsnis. Nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje užprotestavimas

Nutarimą administracinio teisės pažeidimo byloje gali užprotestuoti prokuroras.

 

295 straipsnis.     Nutarimo vykdymo sustabdymas ryšium su skundo padavimu ar užprotestavimu

Skundo nustatytu laiku padavimas sustabdo nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymą iki skundo išnagrinėjimo, išskyrus nutarimus skirti šio kodekso 23 ir 29 straipsniuose numatytas nuobaudas, taip pat tais atvejais, kai skiriama bauda paimama administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje.

Prokuroro protestas sustabdo nutarimo vykdymą iki protesto išnagrinėjimo.

 

296 straipsnis.     Skundo ir protesto dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje išnagrinėjimo terminas

Skundą ir protestą dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje išnagrinėja turintis teisę jį nagrinėti organas (pareigūnas) per dešimt dienų nuo jų gavimo dienos, jeigu kitaip nenustato TSRS įstatymai.

 

297 straipsnis.     Skundo ir protesto dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje nagrinėjimas

Organas (pareigūnas), nagrinėdamas skundą ar protestą dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje, patikrina priimto nutarimo teisėtumą ir pagrįstumą.

Kartu organas (pareigūnas), nagrinėjantis skundą ar protestą, turi patikrinti: ar nuobauda paskirta pagal įstatymą ir ar ją paskyrė organas (pareigūnas), turintis teisę spręsti tos kategorijos bylas; ar buvo laikomasi nustatytos administracinės nuobaudos skyrimo tvarkos.

 

298 straipsnis. Organo (pareigūno), nagrinėjančio skundą ar protestą, sprendimas

Organas (pareigūnas), nagrinėjantis skundą ar protestą dėl nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje, priima vieną iš tokių sprendimų:

1) palikti nutarimą nepakeistą, o skundą ar protestą nepatenkintą;

2) panaikinti nutarimą ir perduoti bylą iš naujo nagrinėti;

3) panaikinti nutarimą ir nutraukti bylą;

4) pakeisti nuobaudą normatyvinio akto dėl atsakomybės už administracinį teisės pažeidimą numatytose ribose, tačiau taip, kad nuobauda nebūtų padidinta.

Jeigu bus nustatyta, kad nutarimą priėmė organas (pareigūnas), neturintis teisės spręsti tokią bylą, toks nutarimas panaikinamas ir byla perduodama nagrinėti kompetentingam organui (pareigūnui).

 

299 straipsnis.     Lietuvos TSR aukščiausiojo teismo pirmininko, liaudies teisėjo ir vidaus reikalų organo viršininko įgaliojimai dėl bylos peržiūrėjimo

Liaudies teisėjo nutarimą šio kodekso 50, 501, 152, 168, 174 straipsniuose, 178 straipsnio trečiojoje dalyje, 184, 187, 190 straipsniuose ir 191 straipsnio pirmojoje dalyje numatytų administracinių teisės pažeidimų bylose pagal prokuroro protestą gali panaikinti arba pakeisti pats liaudies teisėjas, taip pat nepriklausomai nuo to, ar yra prokuroro protestas, – Lietuvos TSR aukščiausiojo teismo pirmininkas.

Vidaus reikalų organo viršininko arba jo pavaduotojo nutarimą šio kodekso 174 straipsnyje numatyto administracinio teisės pažeidimo byloje pagal prokuroro protestą gali panaikinti arba pakeisti atitinkamai pats vidaus reikalų organo viršininkas arba jo pavaduotojas, taip pat nepriklausomai nuo to, ar yra prokuroro protestas,– aukštesniojo vidaus reikalų organo viršininkas[79].

 

300 straipsnis. Sprendinio dėl apskųsto ar užprotestuoto nutarimo nuorašo išsiuntimas

Sprendimo dėl apskųsto ar užprotestuoto nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje nuorašas per tris dienas išsiunčiamas asmeniui, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, nukentėjusiajam pagal jo prašymą, taip pat byloje nutarimą priėmusiajam organui (pareigūnui) ir prokurorui.

 

301 straipsnis.     Nutarimo panaikinimo nutraukiant administracinio teisės pažeidimo bylą pasekmės

Panaikinus nutarimą nutraukiant administracinio teisės pažeidimo bylą, grąžinamos išieškotos pinigų sumos, atlygintinai paimti ir konfiskuoti daiktai, taip pat panaikinami kiti apribojimai, susiję su anksčiau priimtu nutarimu. Negalint grąžinti daikto, atlyginama jo vertė.

Neteisėtu administracinio arešto ar pataisos darbų paskyrimu piliečiui padarytas nuostolis atlyginamas įstatymų nustatyta tvarka.

Trauktojo administracinėn atsakomybėn asmens prašymu apie tai, kad panaikintas nutarimas nutraukiant administracinio teisės pažeidimo bylą, pranešama to asmens darbo kolektyvui arba pagal jo mokymosi ar gyvenamąją vietą.

 

302 straipsnis. Sprendimo dėl skundo užprotestavimas priežiūros tvarka

Sprendimą dėl apskųsto nutarimo administracinio teisės pažeidimo byloje gali užprotestuoti prokuroras priežiūros tvarka, o rajono (miesto) liaudies teismo sprendimą – ir Lietuvos TSR aukščiausiojo teismo pirmininkas.

Protestas dėl skundo išsprendimo pateikiamas sprendimą dėl skundo priėmusiojo organo (pareigūno) aukštesniajam organui (aukštesniajam pareigūnui).

 


V skyrius

 

NUTARIMŲ SKIRTI ADMINISTRACINES NUOBAUDAS VYKDYMAS

 

Dvidešimt ketvirtasis skirsnis

 

PAGRINDINIAI NUOSTATAI

 

303 straipsnis. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą privalomumas

Nutarimą skirti administracinę nuobaudą privalo vykdyti valstybiniai ir visuomeniniai organai, įmonės, įstaigos, organizacijos, pareigūnai ir piliečiai.

 

304 straipsnis. Nutarimo vykdymo tvarka

Nutarimas skirti administracinę nuobaudą turi būti vykdomas nuo jo priėmimo momento, jeigu kitaip nenustato TSR Sąjungos įstatymai, šis kodeksas ir kitokie Lietuvos TSR įstatymai.

Apskundus ir užprotestavus nutarimą skirti administracinę nuobaudą, nutarimas turi būti vykdomas po to, kai skundas ar protestas lieka nepatenkintas, išskyrus nutarimus skirti įspėjimą, taip pat tais atvejais, kai administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje skiriama ir imama bauda.

Nutarimas skirti baudą turi būti priverstinai įvykdomas pasibaigus šio kodekso 313 straipsnio pirmojoje dalyje nustatytam terminui jį geruoju įvykdyti.

Nutarimą skirti administracinę nuobaudą vykdyti nukreipia nutarimą priėmęs organas (pareigūnas).

 

305 straipsnis. Kelių nutarimų vieno asmens atžvilgiu vykdymas

Tuo atveju, kai priimami keli nutarimai skirti administracines nuobaudas vienam asmeniui, kiekvienas nutarimas vykdomas savarankiškai.

 

306 straipsnis. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo atidėjimas

Esant aplinkybių, dėl kurių nedelsiant įvykdyti nutarimą skirti administracinį areštą, pataisos darbus ar baudą (išskyrus administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje imamą baudą) negalima, priėmęs nutarimą organas (pareigūnas) pagal asmens, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas, pareiškimą gali atidėti nutarimo vykdymą iki vieno mėnesio.

 

307 straipsnis. Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo nutraukimas

Priėmęs nutarimą skirti administracinę nuobaudą organas (pareigūnas) nutarimo vykdymą nutraukia šiais atvejais:

1) kai priešingą teisei veikimą ar neveikimą padaro nepakaltinamas asmuo;

2) kai priimamas amnestijos aktas, jeigu jis panaikina administracinės nuobaudos skyrimą;

3) kai panaikinamas administracinę atsakomybę nustatantis aktas;

4) kai miršta asmuo, kurio atžvilgiu priimtas nutarimas. Nutrauktas vykdymo procesas negali būti pradėtas iš naujo.

 

308 straipsnis. Nutarimų skirti administracinę nuobaudą vykdymo senatis

Negali būti vykdomas nutarimas skirti administracinę nuobaudą, jeigu jis nebuvo perduotas vykdyti per tris mėnesius nuo priėmimo dienos. Jeigu nutarimo vykdymas sustabdytas sutinkamai su šio kodekso 295 straipsniu, senaties termino eiga sustabdoma iki skundo ar protesto išnagrinėjimo. Sutinkamai su šio kodekso 308 straipsniu atidėjus nutarimo vykdymą, senaties termino eiga sustabdoma iki termino atidėjimo pabaigos.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali nustatyti kitokius, ilgesnius nutarimų atskirų administracinių teisės pažeidimų rūšių bylose vykdymo terminus.

 

309 straipsnis. Klausimų, susijusių su nutarimų vykdymu, sprendimas

Klausimus, susijusius su nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymu, sprendžia nutarimą priėmęs organas (pareigūnas).

Nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo kontrolė pavedama nutarimą priėmusiam organui (pareigūnui).

Skundus dėl organų (pareigūnų), vykdančių nutarimus skirti administracines nuobaudas, veiksmų sprendžia šio kodekso 292 straipsnyje nurodyti organai, laikantis 296 ir 297 straipsnių reikalavimų.

 

Dvidešimt penktasis skirsnis

 

NUTARIMO SKIRTI ĮSPĖJIMĄ VYKDYMO PROCESAS

 

310 straipsnis. Nutarimo skirti įspėjimą vykdymas

Nutarimą skirti įspėjimą vykdo nutarimą priėmęs organas (pareigūnas) TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

311 straipsnis. Nutarimo skirti įspėjimą vykdymo tvarka

Nutarimas skirti įspėjimą įvykdomas paskelbiant nutarimą, baigus nagrinėti bylą.

Kai nutarimas skirti įspėjimą priimamas nedalyvaujant pažeidėjui, jam šio kodekso 288 straipsnyje numatyta tvarka įteikiamas nutarimo nuorašas.

Kai įspėjimas skiriamas šio kodekso 119 straipsnio pirmojoje dalyje, 123, 124 straipsnių, 125 straipsnio pirmojoje dalyje, 127 straipsnio trečiojoje dalyje ir 131 straipsnio pirmojoje ir trečiojoje dalyse numatytų pažeidimų padarymo vietoje, jis fiksuojamas atitinkamai TSRS vidaus reikalų ministerijos, Lietuvos TSR komunalinio ūkio ministerijos ir Nemuno laivininkystės valdybos prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos nustatytu būdu.

 

Dvidešimt šeštasis skirsnis

 

NUTARIMO SKIRTI BAUDĄ VYKDYMO PROCESAS

 

312 straipsnis. Nutarimo skirti baudą vykdymas

Nutarimą skirti baudą vykdo tam įgaliotas organas (pareigūnas) TSR Sąjungos įstatymu, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

313 straipsnis. Nutarimo skirti baudą įvykdymo terminai ir tvarka

Baudą pažeidėjas turi sumokėti ne vėliau kaip per penkiolika dienų nuo nutarimo skirti baudą įteikimo jam dienos, o apskundus ar užprotestavus tokį nutarimą – ne vėliau kaip per penkiolika dienų nuo pranešimo apie skundo ar protesto nepatenkinimą dienos.

Kai nedidelį chuliganizmą padarę asmenys nuo šešiolikos iki aštuoniolikos metų amžiaus neturi savarankiško uždarbio, bauda išieškoma iš tėvų arba juos atstojančių asmenų.

Paskirtą baudą už administracinį teisės pažeidimą pažeidėjas sumoka valstybinėje darbo taupomojoje kasoje arba TSRS valstybinio banko įstaigoje, jeigu kitaip nenustato TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai.

 

314 straipsnis. Priverstinis nutarimo skirti baudą vykdymas

Jeigu pažeidėjas nesumoka baudos per šio kodekso 313 straipsnyje nustatytą terminą, nutarimas skirti baudą siunčiamas išskaityti baudos sumą priverstinai iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokio uždarbio, pensijos ar stipendijos sutinkamai su Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso nustatytomis taisyklėmis.

Jeigu asmuo, kuriam paskirta bauda, nedirba arba jeigu baudos išieškoti iš pažeidėjo darbo užmokesčio ar kitokio uždarbio, pensijos ar stipendijos negalima dėl kitų priežasčių, baudą pagal organo (pareigūno) nutarimą skirti baudą išieško teismo vykdytojas, nukreipdamas išieškojimą į pažeidėjo asmeninį turtą, taip pat į jo dalį bendrojoje nuosavybėje sutinkamai su Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso nustatytomis taisyklėmis.

Raudos išieškojimas negali būti nukreiptas į turtą, į kurį sutinkamai su Lietuvos TSR civilinio proceso kodeksu išieškojimas negali būti nukreiptas pagal vykdomuosius dokumentus.

 

315 straipsnis. Nutarimo skirti vietoje imamą baudą vykdymas

Sutinkamai su šio kodekso 262 straipsniu paimant baudą administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje pažeidėjui išduodamas nustatyto pavyzdžio kvitas.

Jeigu bauda nesumokama administracinio teisės pažeidimo padarymo vietoje, bylos procesas vyksta, o po to nutarimas vykdomas šio kodekso numatyta tvarka.

 

316 straipsnis. Nutarimo skirti baudą vykdymo proceso užbaigimas

Nutarimas skirti baudą, pagal kurį išieškota visa bauda, su atžyma apie įvykdymą per dešimt dienų grąžinamas nutarimą priėmusiam organui (pareigūnui).

 

Dvidešimt septintasis skirsnis

 

NUTARIMO ATLYGINTINAI PAIMTI DAIKTĄ VYKDYMO PROCESAS

 

317 straipsnis. Nutarimo atlygintinai paimti daiktą vykdymas

Nutarimą atlygintinai paimti daiktą, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, vykdo tam įgaliotas organas (pareigūnas) TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

318 straipsnis. Nutarimo atlygintinai paimti daiktą vykdymo tvarka

Remiantis nutarimu dėl atlygintinio daikto paėmimo, tokį nutarimą priėmusieji organai (pareigūnai) paimtus daiktus perduoda realizuoti į komiso parduotuvę arba kitą prekybos organizaciją pagal vietą, kur yra pažeidėjo turtas.

Nutarimą atlygintinai paimti šaunamąjį ginklą ir šaudmenis vykdo vidaus reikalų organai.

Gauta suma realizavus atlygintinai paimtą daiktą sutinkamai su šio kodekso 25 straipsniu perduodama buvusiam savininkui, išskaičius paimto daikto realizavimo išlaidas.

TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymai gali nustatyti kitokią nutarimų atlygintinai paimti daiktą vykdymo tvarką.

 

Dvidešimt aštuntasis skirsnis

 

NUTARIMO KONFISKUOTI DAIKTĄ VYKDYMO PROCESAS

 

319 straipsnis. Nutarimo konfiskuoti daiktą vykdymas

Nutarimą konfiskuoti daiktą, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, vykdo šio kodekso 320 straipsnyje išvardyti organai TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

320 straipsnis. Nutarimą konfiskuoti daiktą vykdantys organai

Nutarimą konfiskuoti daiktą, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, vykdo:

teismo vykdytojai, esantys prie rajonų (miestų) liaudies teismų, – padarius šio kodekso 88 straipsnio ketvirtojoje dalyje, 90 straipsnio antrojoje dalyje, 152, 167, 1671, 168, 172, 173 ir 184 straipsniuose numatytus teisės pažeidimus;

tam įgalioti vidaus reikalų organų asmenys – padarius šio kodekso 170, 1751, 176, 191, 194 straipsniuose ir 196 straipsnio antrojoje dalyje numatytus teisės pažeidimus;

tam įgalioti medžioklės taisyklių laikymosi valstybiną priežiūrą vykdančių organų asmenys – padarius šio kodekso 89 straipsnyje numatytus teisės pažeidimus;

tam įgalioti žuvisaugos organų asmenys – padarius šio kodekso 90 straipsnio pirmojoje dalyje numatytus teisės pažeidimus;

tam įgalioti įmonių ir organizacijų, kurioms pavesta priimti konfiskuotus mėsėdžius kailinius žvėrelius, asmenys kartu su finansų organų atstovu ir valstybinės veterinarinės priežiūros atstovu – padarius šio kodekso 198 straipsnyje numatytą teisės pažeidimą;

tam įgalioti organizacijų, kurioms pavesta gaudyti ir šaudyti valkataujančius šunis ir kates, asmenys – padarius šio kodekso 110 straipsnio antrojoje dalyje numatytą teisės pažeidimą;

tam įgalioti muitų organų asmenys – padarius šio kodekso 209 straipsnio antrojoje dalyje ir 210 straipsnyje numatytus teisės pažeidimus;

tam įgalioti oro transporto organų asmenys – padarius šio kodekso 114 straipsnyje ir 115 straipsnio antrojoje dalyje numatytus teisės pažeidimus[80].

 

321 straipsnis. Nutarimo konfiskuoti daiktą vykdymo tvarka

Nutarimas konfiskuoti daiktą, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, vykdomas paimant konfiskuotą daiktą ir priverstinai neatlygintinai perduodant šį daiktą valstybės nuosavybėn.

Nutarimai konfiskuoti kontrabandos daiktus, taip pat gabenimo ir kitas priemones, skirtas kontrabandos daiktams per TSRS valstybinę sieną pergabenti arba jiems paslėpti, vykdomi TSRS muitų kodekso nustatyta tvarka.

 

322 straipsnis. Konfiskuotų daiktų realizavimo tvarka

Konfiskuoti daiktai, kurie buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis arba tiesioginis objektas, realizuojami TSR Sąjungos ir Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

323 straipsnis. Nutarimo konfiskuoti daiktą vykdymo proceso užbaigimas

Nutarimas konfiskuoti daiktą su atžyma apie įvykdymą per dešimt dienų grąžinamas nutarimą priėmusiam organui (pareigūnui).

 

Dvidešimt devintasis skirsnis

 

NUTARIMO ATIMTI SPECIALIĄJĄ TEISĘ VYKDYMO PROCESAS

 

324 straipsnis. Nutarimo atimti specialiąją teisę vykdymas

Nutarimą atimti piliečiui suteiktą specialiąją teisę (teisę vairuoti transporto priemones, teisę medžioti, teisę vairuoti upių ir mažuosius laivus) vykdo šio kodekso 325 straipsnyje išvardyti organai TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

325 straipsnis. Nutarimą atimti specialiąją teisę vykdantys organai

Nutarimą atimti teisę vairuoti transporto priemones vykdo šio kodekso 225 straipsnio antrosios dalies 2 punkte nurodyti vidaus reikalų organų (milicijos) pareigūnai.

Nutarimą atimti teisę medžioti vykdo šio kodekso 245 straipsnio antrojoje dalyje nurodyti medžioklės taisyklių laikymosi valstybinę priežiūrą vykdančių organų pareigūnai.

Nutarimą atimti teisę vairuoti upių ir mažuosius laivus vykdo šio kodekso 229 straipsnio antrosios dalies 1 punkte ir 230 straipsnio antrosios dalies 1 punkte nurodyti atitinkamai upių transporto ir Lietuvos TSR valstybinės mažųjų laivų inspekcijos organų pareigūnai.

 


326 straipsnis. Nutarimo atimti teisę vairuoti transporto priemones vykdymo tvarka

Nutarimas atimti teisę vairuoti transporto priemones vykdomas paimant vairuotojo pažymėjimą ir taloną, jeigu vairuotojui atimta teisė vairuoti visų rūšių transporto priemones.

Jeigu vairuotojui atimta teisė vairuoti ne visų rūšių transporto priemones, vairuotojo pažymėjime ir talone pažymima, kokių rūšių transporto priemones vairuoti jam atimta teisė.

Transporto priemonių vairavimo teisės pažymėjimų paėmimo tvarką nustato TSRS vidaus reikalų ministerija.

 

327 straipsnis. Nutarimo atimti teisę medžioti vykdymo tvarka

Nutarimas atimti teisę medžioti vykdomas paimant medžiotojo bilietą.

Medžiotojo bilieto paėmimo tvarką nustato Lietuvos TSR valstybinis gamtos apsaugos komitetas.

 

328 straipsnis. Nutarimo atimti teisę vairuoti upių ir mažuosius laivus vykdymo tvarka

Nutarimas atimti teisę vairuoti upių ir mažuosius laivus vykdomas paimant pažymėjimą ir taloną.

Upių ir mažųjų laivų vairavimo teisės pažymėjimo paėmimo tvarką nustato atitinkamai Lietuvos TSR komunalinio ūkio ministerija ir Nemuno laivininkystės valdyba prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos.

 

329 straipsnis. Specialiosios teisės atėmimo termino sutrumpinimo pagrindai ir tvarka

Jeigu asmuo, kuriam tam tikram terminui atimta teisė vairuoti transporto priemonę, upių ir mažąjį laivą arba teisė medžioti, sąžiningai dirba ir pavyzdingai elgiasi, nuobaudą paskyręs organas (pareigūnas) gali, praėjus ne mažiau kaip pusei paskirtojo laiko, pagal visuomeninės organizacijos, darbo kolektyvo tarpininkavimą sutrumpinti nurodytos teisės atėmimo terminą.

 

330 straipsnis. Nutarimo atimti specialiąją teisę vykdymo terminų skaičiavimas

Transporto priemonių, laivų vairuotojai ir asmenys, pažeidę medžioklės taisykles, laikomi netekę specialiosios teisės nuo nutarimo atimti šią teisę priėmimo dienos.

Pasibaigus paskirtajam specialiosios teisės atėmimo terminui, taip pat jį sutrumpinus sutinkamai su šio kodekso 329 straipsniu, asmeniui, kuriam buvo paskirta šios rūšies administracinė nuobauda, nustatyta tvarka grąžinami iš jo paimtieji dokumentai.

 

Trisdešimtasis skirsnis

 

NUTARIMO DĖL PATAISOS DARBŲ VYKDYMO PROCESAS

 

331 straipsnis. Nutarimo dėl pataisos darbų vykdymas

Nutarimą dėl pataisos darbų vykdo vidaus reikalų organai TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir kitų Lietuvos TSR įstatymų nustatyta tvarka.

 

332 straipsnis. Nutarimo dėl pataisos darbų vykdymo tvarka

Nutarimas skirti pataisos darbus siunčiamas vykdyti ne vėliau kaip kitą dieną po jo priėmimo.

Pataisos darbai sutinkamai su šio kodekso 28 straipsniu atliekami pažeidėjo nuolatinėje darbovietėje.

Remiantis nutarimu dėl pataisos darbų, iš pažeidėjo uždarbio pataisos darbų atlikimo metu daromi nutarime nustatyto dydžio atskaitymai į valstybės pajamas.

 

333 straipsnis. Pataisos darbų atlikimo termino skaičiavimas

Pataisos darbų atlikimas skaičiuojamas laiku, per kurį pažeidėjas dirbo ir iš jo uždarbio buvo daromi atskaitymai.

Pažeidėjo atidirbtų dienų skaičius negali būti mažesnis už darbo dienų skaičių, tenkantį nustatytam kalendoriniam nuobaudos terminui. Jeigu pažeidėjas neatidirbo nurodyto darbo dienų skaičiaus ir nėra pagrindo įskaityti neatidirbtas dienas į nuobaudos laiką, pataisos darbų atlikimas tęsiamas, kol pažeidėjas atidirbs visas nustatytas darbo dienas.

Į nuobaudos atlikimo terminą įskaitomas laikas, kurio metu pažeidėjas dėl svarbių priežasčių nedirbo ir jam pagal įstatymus buvo mokamas darbo užmokestis. Į šį laiką taip pat įskaitomas sirgimo laikas, ligoniui slaugyti duotas laikas ir nėštumo bei gimdymo atostogų laikas. Dėl girtumo arba dėl veiksmų, susijusių su girtumu, sirgtas laikas į pataisos darbų atlikimo terminą neįskaitomas.

 

334 straipsnis.     Įmonės, įstaigos ir organizacijos, kur pažeidėjas atlieka pataisos darbus, administracijos pareigos

Įmonės, įstaigos ir organizacijos, kur pažeidėjas atlieka pataisos darbus, administracijai pavedama:

teisingai ir laiku daryti atskaitymus iš pažeidėjo uždarbio į valstybės pajamas ir laiku pervesti nustatyta tvarka atskaitytas sumas;

rūpintis pažeidėjo darbiniu auklėjimu;

pranešti vidaus reikalų organams apie jo vengimą atlikti nuobaudą.

 

335 straipsnis.     Vengimo atlikti pataisos darbus, skirtus už nedidelį chuliganizmą, pasekmės

Jeigu asmuo vengia atlikti pataisos darbus, skirtus už nedidelį chuliganizmą, liaudies teismo (liaudies teisėjo) nutarimu neatliktasis pataisos darbų laikas gali būti pakeistas bauda nuo dešimties iki penkiasdešimties rublių arba administraciniu areštu, skaičiuojant vieną arešto dieną už tris pataisos darbų dienas, bet ne daugiau kaip penkiolikai parų.

 

Trisdešimt pirmasis skirsnis

 

NUTARIMO DĖL ADMINISTRACINIO AREŠTO VYKDYMO PROCESAS

 

336 straipsnis. Nutarimo dėl administracinio arešto vykdymas

Nutarimą dėl administracinio arešto vykdo vidaus reikalų organai TSR Sąjungos įstatymų nustatyta tvarka.

 

337 straipsnis. Nutarimo dėl administracinio arešto vykdymo terminai

Nutarimas dėl administracinio arešto vykdomas tuojau pat po nutarimo priėmimo.

 

338 straipsnis. Administracinio arešto atlikimo tvaiką

Asmenys, kuriems paskirtas administracinis areštas, areštuoti laikomi vidaus reikalų organų nustatomose vietose. Vykdant nutarimą dėl administracinio arešto, daroma areštuotųjų asmens apžiūra.

Administracinio sulaikymo laikas įskaitomas į administracinio arešto terminą.

Administracinis areštas atliekamas pagal TSRS įstatymų aklų nustatytas taisykles.

 

339 straipsnis.     Asmenų, kuriems paskirtas administracinis areštas, panaudojimas darbui

Asmenys, kuriems paskirtas administracinis areštas, už šio kodekso 174 straipsnyje, 178 straipsnio trečiojoje dalyje ir 187 straipsnyje numatytus teisės pažeidimus, panaudojami fiziniam darbui.

Organizuoti asmenų, kuriems paskirtas administracinis areštas, panaudojimą darbui pavedama vietinių Liaudies deputatų tarybų vykdomiesiems komitetams.

Asmenims, kuriems paskirtas administracinis areštas, arešto metu darbo užmokestis nuolatinėje darbovietėje nemokamas[81].

 

Trisdešimt antrasis skirsnis

 

NUTARIMO DALIES DĖL TURTINIO NUOSTOLIO ATLYGINIMO VYKDYMO PROCESAS

 

340 straipsnis. Nutarimo dalies dėl turtinio nuostolio atlyginimo vykdymas

Sutinkamai su šio kodekso 37 straipsniu priimto administracinio teisės pažeidimo byloje nutarimo dalis dėl turtinio nuostolio atlyginimo vykdoma TSR Sąjungos įstatymų, šio kodekso ir Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

Administracinio teisės pažeidimo byloje nutarimas, kiek jis liečia turtinio nuostolio atlyginimą, yra vykdomasis dokumentas.

 

341 straipsnis. Nutarimo dalies dėl turtinio nuostolio atlyginimo įvykdymo terminai

Turtinį nuostolį pažeidėjas turi atlyginti ne vėliau kaip per penkiolika dienų nuo nutarimo jam įteikimo dienos (šio kodekso 288 straipsnis), o jeigu toks nutarimas apskundžiamas ir užprotestuojamas – ne vėliau kaip per penkiolika dienų nuo pranešimo, kad skundas ar protestas nepatenkintas, dienos.

 

342 straipsnis. Nutarimo dalies dėl turtinio nuostolio atlyginimo neįvykdymo pasekmės

Jeigu administracinio teisės pažeidimo byloje nutarimo dalis dėl turtinio nuostolio atlyginimo neįvykdoma per šio kodekso 341 straipsnio nustatytą laiką, nutarimas siunčiamas nuostoliui išieškoti Lietuvos TSR civilinio proceso kodekso numatyta vykdymo proceso tvarka.

 

____________


DĖL LIETUVOS TSR ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSO ĮSIGALIOJIMO[82]

 

LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

1984 m. gruodžio 13 d. nutarimas

(Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 1-2)

 

Ryšium su Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodekso priėmimu Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

1. Nustatyti, kad Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodeksas įsigalioja nuo 1985 metų balandžio 1 dienos.

 

DĖL LIETUVOS TSR ADMINISTRACINIŲ TEISĖS PAŽEIDIMŲ KODEKSO ĮSIGALIOJIMO TVARKOS[83]

 

LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PREZIDIUMO

1985 m. kovo 6 d. įsakas

(Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 7-63)

 

Sutinkamai su Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos 1984 metų gruodžio 13 dienos nutarimu „Dėl Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodekso įsigaliojimo“ (Žin., 1985, Nr. 1-2) Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas nutaria:

1. Iki Lietuvos TSR įstatymai bus suderinti su Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodeksu, galiojantys Lietuvos TSR įstatymų aktai ir kitokie normatyviniai aktai dėl piliečių ir pareigūnų administracinių teisės pažeidimų taikomi, kiek jie neprieštarauja kodeksui.

2. Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodekse esančios taisyklės, kurias nustatė TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindai, taikomos nuo Pagrindų įsigaliojimo dienos, tai yra nuo 1981 metų kovo 1 dienos, sutinkamai su SRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1981 metų vasario 19 dienos įsaku „Dėl TSR Sąjungos ir sąjunginių respublikų įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų pagrindų įsigaliojimo“[84].

3. Lietuvos TSR administracinių teisės pažeidimų kodeksas taikomas administraciniams teisės santykiams, atsiradusiems ryšium su administraciniais teisės pažeidimais, padarytais po 1985 metų kovo 31 dienos, jeigu kitaip nenumatyta šiame įsake.

4. Kodekso nustatyta administracinių teisės pažeidimų bylų teisenos tvarka taikoma ir teisės pažeidimams, padarytiems iki kodekso įsigaliojimo.

5. Kodekso 33 straipsnio antrosios dalies numatytos administracinių nuobaudų skyrimo taisyklės taikomos ir teisės pažeidimams, padarytiems iki 1985 metų balandžio 1 dienos.

6. Iki 1985 metų balandžio 1 dienos priimti nutarimai skirti administracines nuobaudas vykdomi kodekso nustatyta tvarka.

Asmenų, kuriems administracinė nuobauda buvo paskirta iki 1985 metų balandžio 1 dienos, atžvilgiu gali būti taikomas kodekso 306 straipsnio numatytas nutarimo skirti administracinę nuobaudą vykdymo atidėjimas.

7. Kodekso 172 ir 173 straipsnių numatytas gaminių, įrankių ir žaliavos konfiskavimas, gali būti taikomas tik tiems asmenims, kurie padaro administracinį teisės pažeidimą po 1985 metų kovo 31 dienos.

9. Šis įsakas įsigalioja nuo 1985 metų balandžio 1 dienos.

 

___________

 



[1] 24 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 26 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184; 1987, Nr. 17-189).

[2] 26 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybes žinios, 1985, Nr. 33-370).

[3] 39 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1987, Nr. 17-189).

[4] 43 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[5] 49 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[6] 50 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 26 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[7] Papildytas 1986 m. birželio 26 d. įsaku 501 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[8] 88 ir 89 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[9] 90 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[10] 99 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[11] Papildytas 1986 m. birželio 26 d. įsaku 991 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[12] 107 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. gegužės 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 16-158).

[13] Papildytas 1986 m. gegužės 28 d. įsaku 1091 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 16-158).

[14] 111 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[15] 112 ir 114 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[16] 117–119 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987 m., Nr. 13-134).

[17] 120 ir 121 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[18] 122 ir 125 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[19] 126, 129 ir 130 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[20] 133 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[21] 135 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 26 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[22] 136, 137 ir 138 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[23] 140 ir 141 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[24] 142 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[25] Papildytas 1985 m. vasario 27 d. įsaku 1591 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 7-62).

[26] 164 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[27] Papildytas 1986 m. birželio 26 d. įsaku 167 1 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[28] 168 straipsnis – su pakeitimais padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[29] 169 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 25 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[30] 170 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. birželio 9 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987).

[31] 172 ir 173 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 26 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[32] Papildytas 1986 m. birželio 26 d. įsaku 1721 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[33] Papildytas 1987 m. birželio 9 d. įsaku 1751 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 17-189).

[34] 177, 178, 179 ir 180 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[35] 181 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[36] Papildytas 1987 m. birželio 9 d. įsaku 1821 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarytos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 17-189).

[37] 184 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. birželio 26 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 18-184).

[38] Papildytas 1985 m. gegužės 29 d. įsaku 1881 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 10-170).

[39] 191 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1986 m. spalio 31 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 31-321).

[40] 192 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[41] Papildytas 1986 m. gegužės 28 d. įsaku 1931 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 16-158).

[42] 212 ir 213 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[43] Papildytas 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku 2131 ir 2132 straipsniais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[44] Papildytas 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku 2133, 2134 ir 2135 straipsniais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[45] 215 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybes žinios, 1987, Nr. 13-134).

[46] 216 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybes žinios, 1985, Nr. 33-370).

[47] 217, 218 ir 219 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[48] 221 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. gegužės 29 d., 1985 m. lapkričio 28 d., 1986 m. gegužės 28 d., 1986 m. birželio 26 d., 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 16-178, Nr. 33-370; 1986, Nr. 16-158; Nr. 18-184; 1987, Nr. 13-134; 17-189).

[49] 222 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. gegužės 29 d., 1985 m. lapkričio 28 d., ir 1986 m. birželio 26 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 16-178, Nr. 33-370; 1986, Nr. 18-184).

[50] 223 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1085 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[51] Papildytas 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku 2231 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[52] 224 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. ir 1986 m. birželio 26 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1986, Nr. 18-184).

[53] 225 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d., 1986 m. birželio 26 d., 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1986, Nr. 18-184; 1987, Nr. 17-189).

[54] 226 straipsnis –su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134, 17-189).

[55] 227 ir 228 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[56] 229 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. ir 1987 m. balandžio 29 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarytos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1987, Nr. 13-134).

[57] 231 ir 232 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987 m., Nr. 13-134).

[58] 238 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[59] 239 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[60] 241 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[61] 243 ir 244 straipsniai – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[62] 245 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33–370).

[63] Papildytas 1986 m. gegužės 28 d. įsaku 2471 straipsniu (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1986, Nr. 16-158).

[64] 250 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[65] 251 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1585 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybes žinios, 1985, Nr. 33-370).

[66] Papildytas 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku 2591 straipsnis su pakeitimais, padarytais 1986 m. gegužės 28 d., 1986 m. birželio 26 d., 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1986, Nr. 16-158; Nr. 18-184; 1987, Nr. 13-134, 17-189).

[67] 261 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. ir 1985 m. gegužės 28 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1986, Nr. 16-158).

[68] 262 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[69] 263 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[70] 266 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d., 1987 m. balandžio 29 d., 1987 m. birželio 9 d. Įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1987, Nr. 13-134, 17-189).

[71] 268 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 16-178).

[72] 269 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. gegužės 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 16-178).

[73] 272 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[74] 281 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[75] 282 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134, 17-189).

[76] 284 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[77] 289 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. Ir 1987 m. balandžio 29 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1987, Nr. 13-134).

[78] 292 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[79] 299 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1987 m. balandžio 29 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1987, Nr. 13-134).

[80] 320 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d., 1986 m. birželio 26 d., 1987 m. balandžio 29 d. ir 1987 m. birželio 9 d. įsakais (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370; 1986, Nr. 18-184; 1987, Nr. 13-134, 17-189).

[81] 339 straipsnis – su pakeitimais, padarytais 1985 m. lapkričio 28 d. įsaku (Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės žinios, 1985, Nr. 33-370).

[82] 2 straipsnis nepateikiamas, kaip neturintis normų, įtrauktinų į Lietuvos TSR įstatymų sąvadą.

[83] 8 straipsnis nepateikiamas, kaip neturintis normų, įtrauktinų į Lietuvos TSR įstatymų sąvadą.

[84] Žr. TSRS įstatymų sąvado 10 tomą.