LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL ATA KNYGELIŲ IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO
1999 m. balandžio 21 d. Nr. 454
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl Laikinojo įvežimo konvencijos (Stambulo konvencijos) ratifikavimo“ (Žin., 1997, Nr. 117-2994) ir įgyvendindama Laikinojo įvežimo konvencijos (Stambulo konvencijos) (Žin., 1997, Nr. 117-3015) A priedo 4 straipsnį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
2. Nustatyti, kad:
2.1. ATA knygelių saugojimo ir apskaitos tvarką nustato Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, suderinusi tai su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos;
2.2. ATA knygelės pateikimas muitinės įstaigai, turinčiai teisę įforminti laikinojo įvežimo ar laikinojo išvežimo procedūrą, yra tapatus prašymo išduoti leidimą laikinai įvežti ar laikinai išvežti prekes pateikimui, o ATA knygelės priėmimas toje muitinės įstaigoje – tapatus leidimo laikinai įvežti ar laikinai išvežti prekes išdavimui.
3. Skirti iš Lietuvos Respublikos Vyriausybės rezervo fondo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijai 24 tūkst. litų ATA knygelėms spausdinti.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1999 m. balandžio 21 d. nutarimu Nr. 454
ATA knygelių išdavimo tvarka
I. Bendrosios nuostatos
1. Ši tvarka reglamentuoja ATA knygelės taikymą, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos (toliau vadinama – asociacija) įgaliojimus, susijusius su ATA knygelių išdavimu ir naudojimu, taip pat pareiškėjui, norinčiam gauti ATA knygelę, keliamus reikalavimus.
2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:
ATA knygelė – tai tarptautinis tam tikrų prekių (išskyrus transporto priemones) laikinojo įvežimo dokumentas, atstojantis muitinės deklaraciją ir liudijantis, kad su juo gabenamoms prekėms taikoma tarptautinė garantija, jog pažeidus nustatytąją ATA operacijos atlikimo tvarką bus sumokėti už prekes nustatyti importo muitai ir mokesčiai;
ATA operacija – tai laikinojo prekių įvežimo su ATA knygele procedūra, kurią atliekant tam tikras prekes (išskyrus transporto priemones) galima įvežti į muitų teritoriją, sąlygiškai atleidžiant nuo importo muitų ir mokesčių ir netaikant ekonominio pobūdžio importo draudimų ir apribojimų. Tokios prekės turi būti įvežamos tam tikrais Laikinojo įvežimo konvencijoje (Stambulo konvencijoje) (toliau vadinama – konvencija) numatytais tikslais ir turi būti numatomos reeksportuoti per nustatytąjį laikotarpį, nepakeitus jų pavidalo (išskyrus normalų prekių nusidėvėjimą dėl jų įprastinio naudojimo);
pareiškėjas – Lietuvos Respublikos fizinis ar juridinis asmuo, pageidaujantis atlikti ATA operaciją ir šiuo tikslu gauti ATA knygelę.
4. ATA knygelės naudojamos visoms laikinai įvežamoms prekėms, kurioms taikomos konvencijos nuostatos (įskaitant prekes, laikinai išvežamas iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos arba gabenamas per šią teritoriją, taikant muitinio tranzito procedūrą, laikinai įvežamas į užsienio valstybę), išskyrus:
II. Įgaliojimai, susiję su ATA knygelių išdavimu ir naudojimu
5. Asociacija:
5.1. organizuoja ATA knygelių spausdinimą, saugojimą ir apskaitą, laikydamasi suderintos su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas) tvarkos;
5.2. atstovauja Lietuvos Respublikai sprendžiant ATA knygelių sistemos funkcionavimo klausimus Tarptautinių prekybos rūmų biure ir palaiko ryšius su kitų valstybių ar muitų sąjungų ATA knygeles išduodančiomis ir už jas garantuojančiomis asociacijomis;
5.3. vykdo įsipareigojimus, prisiimtus pagal bendrosios garantijos sutartį su Muitinės departamentu;
III. ATA knygelių išdavimas
6. Norėdamas gauti ATA knygelę, pareiškėjas pateikia asociacijai jos nustatytos formos paraišką, kurioje įsipareigoja:
6.1. atsakyti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka už prekėms, gabenamoms su ATA knygele, taikomų muitinės procedūrų ir kitų muitinės sankcionuotų veiksmų atlikimo tvarkos laikymąsi;
6.2. atlyginti asociacijai visus nuostolius, atsiradusius dėl pareiškėjo padarytų ATA knygelės pildymo ir naudojimo instrukcijos pažeidimų;
7. Jeigu prekių išvežimui iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos taikomi draudimai ir apribojimai, kartu su paraiška asociacijai turi būti pateikiamas ir įgaliotos valstybės institucijos leidimas.
8. Asociacija, remdamasi pareiškėjo pateiktais duomenimis ir naudodamasi asociacijos patvirtinta metodika, nustato garantijos dydį (garantija turi būti ne mažesnė už importo muitų ir mokesčių sumą, nustatytą už ATA knygelėje išvardytas prekes laikinojo įvežimo ar tranzito valstybėje, kurioje ši suma yra didžiausia, padidintą 10 procentų).
9. Pareiškėjas pateikia asociacijai jos nustatyto dydžio garantiją vienu iš šių būdų arba keliais:
10. Pareiškėjo pateikta garantija turi galioti ne trumpiau kaip 33 mėnesius nuo ATA knygelės išdavimo dienos.
11. Gavusi pareiškėjo pateiktą paraišką, asociacija, vadovaudamasi Muitinės departamento patvirtinta ATA knygelės pildymo ir naudojimo instrukcija, užpildo ATA knygelės viršelį ir lakštus, suteikia jai numerį, nustato knygelės galiojimo laiką, patvirtina knygelėje įrašytus duomenis asociacijos antspaudu bei įgalioto darbuotojo parašu ir išduoda sukomplektuotą ATA knygelę pareiškėjui.
12. Jeigu nepakanka vietos įrašams ATA knygelės prekių sąraše (bendrajame sąraše), asociacija, komplektuodama knygelę, įdeda papildomus lakštus.
13. Asociacija turi teisę bet kuriuo metu iki ATA knygelės išdavimo reikalauti, kad pareiškėjas pateiktų prekėms numatomoms gabenti su ATA knygele, įformintus dokumentus, kuriuose būtų nurodyta prekių rūšis ir kilmė, pagrindinės charakteristikos ir vertė.
14. Už ATA knygelės išdavimą pareiškėjas privalo sumokėti į asociacijos sąskaitą asociacijos prezidiumo nustatyto dydžio įmoką.
15. Bet kuriuos duomenis, asociacijos įrašytus ATA knygelėje, galima taisyti ar papildyti tik asociacijai leidus. ATA knygelės įrašus draudžiama taisyti po to, kai knygelė priimama muitinės įstaigoje, įforminančioje eksporto lakštą, išskyrus tuos atvejus, kai duomenys taisomi Muitinės departamento nustatyta tvarka. Bendrojo sąrašo duomenis taisyti draudžiama.
16. Asociacija, išduodama ATA knygelę, neturi teisės nustatyti ilgesnio kaip vieneri metai knygelės galiojimo laiko, skaičiuojamo nuo jos išdavimo dienos.
17. ATA knygelės dublikatas gali būti išduodamas vadovaujantis konvencijos A priedo 13 ir 14 straipsniais, jeigu:
17.1. anksčiau išduota ATA knygelė sunaikinta, prarasta ar pavogta ir asociacijai pateiktas tai liudijantis dokumentas;
18. ATA knygelės dublikatas išduodamas ta pačia tvarka kaip ir originalas, už jo išdavimą sumokama papildoma asociacijos prezidiumo nustatyto dydžio įmoka. Jeigu išduodama dublikatą asociacija prisiima papildomą atsakomybę, pareiškėjas, vadovaudamasis šios tvarkos 8 punktu, privalo pateikti papildomą garantiją.