LIETUVOS RESPUBLIKOS
RYŠIŲ
Į S T A T Y M A S
1991 m. gegužės 30 d. Nr. I-1392
Vilnius
Lietuvos Respublikos ryšių įstatymas nustato valstybės, įmonių, įstaigų, organizacijų bei fizinių asmenų teises ir pareigas valdant, naudojant ryšių priemones bei disponuojant jomis, kuriant ir eksploatuojant ryšių tinklus, teikiant ryšių paslaugas, taip pat bendrus atsakomybės principus už šio įstatymo pažeidimą.
1 straipsnis. Ryšių paskirtis
Ryšiai yra sudėtinė Lietuvos Respublikos ūkio ir socialinės infrastruktūros dalis, kurios paskirtis – tenkinti valstybės valdymo, krašto apsaugos, ūkio objektų ir gyventojų pašto ir elektros ryšių paslaugų poreikius.
Pašto ryšių tinklas – tai vientisa nedaloma valstybinių ryšių įmonių ir transporto priemonių sistema, vykdanti pašto siuntų priėmimą, gabenimą ir pristatymą.
2 straipsnis. Ryšių santykių reguliavimas
3 straipsnis. Valstybinis ryšių valdymas
Specialiai Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotas valstybės organas ryšiams valdyti yra Lietuvos Respublikos ryšių ministerija.
4 straipsnis. Lietuvos Respublikos ryšių ministerijos įgaliojimai
Lietuvos Respublikos ryšių ministerija formuoja ryšių politiką ir organizuoja valstybinio pašto, telegrafo, telefono, duomenų perdavimo bei radijo ir televizijos priemonių tinklo darbą, koordinuoja įmonėms, įstaigoms, organizacijoms bei fiziniams asmenims priklausančių ryšių priemonių veiklą, reguliuoja jų sąveiką, kontroliuoja ryšių tinklų darbą, vykdo valstybinę techninę radijo ryšio priemonių priežiūrą.
5 straipsnis. Ryšių valdymo struktūra
Lietuvos Respublikos ryšių ministerija nustato integralios, valstybei priklausančios ryšių sistemos valdymo struktūrą, įstatymų nustatyta tvarka steigia, reorganizuoja ir likviduoja jai pavaldžias ryšių įmones. Paskiros ryšių įmonės arba objektai įstatymų nustatyta tvarka gali būti perduoti savivaldybėms.
6 straipsnis. Ryšių tinklų ir priemonių nuosavybė
Pašto ir elektros ryšių tinklai bei priemonės, kurias valdo valstybinės ryšių įmonės, yra Lietuvos Respublikos valstybinė nuosavybė.
7 straipsnis. Žinybiniai ryšių tinklai
Įmonės, įstaigos ir organizacijos turi teisę kurti ir plėtoti žinybinius ryšių tinklus bei priemones savo poreikiams tenkinti.
8 straipsnis. Fizinių asmenų ryšių tinklai
9 straipsnis. Ryšių priemonių plėtojimas
Valstybinės ryšių priemonės plėtojamos, rekonstruojamos ir finansuojamos pagal Lietuvos Respublikos ūkio plėtojimo programą.
Ryšių įmonės turi teisę tiesti ryšių komunikacijas visose žemės valdose, per tiltus, tunelius, gatves, pastatus, kolektorius, uždraustas zonas, miškus.
Ryšių komunikacijų tiesimo sąlygos turi būti suderintos su žemės valdų ir objektų savininkais (naudotojais).
Ryšių įmonės turi atlyginti žemės naudotojams nuostolius, padarytus tiesiant ryšių komunikacijas, ir sutvarkyti trasas. Statant naujus objektus, jų vidinius bei kvartalinius ryšius projektuoja ir stato statybų užsakovai.
10 straipsnis. Elektros ryšių apsauga
Ryšių tinklų apsauginę zoną sudaro žemės ruožas išilgai ryšių linijų. Zonos matmenys nustatomi Ryšių linijų apsaugos taisyklėse.
Apsauginėje zonoje žemės valdų savininkai gali vykdyti statybos bei žemės kasimo darbus su linijų savininkais suderinta tvarka.
11 straipsnis. Susirašinėjimo, telefono pokalbių ir telegrafo pranešimų slaptumas
Ryšių darbuotojai neturi teisės skaityti asmenų, kurie naudojasi ryšių paslaugomis, susirašinėjimo, pažeisti jų telefono pokalbių, telegrafo pranešimų slaptumo, taip pat neturi leisti to daryti kitiems asmenims.
Ryšių darbuotojai, pareigūnai ir kiti asmenys, pažeidę nurodytąsias nuostatas, traukiami baudžiamojon atsakomybėn pagal atitinkamus Lietuvos Respublikos įstatymus. Uždėti areštą ar susipažinti su pašto ir telegrafo korespondencija ir daryti jos poėmį ryšių įmonėse bei kontroliuoti telefono pokalbius galima motyvuotu tardytojo nutarimu ir tik esant prokuroro sankcijai arba teismo nutartimi.
12 straipsnis. Ryšių paslaugų apmokėjimas
Lietuvos Respublikos ryšių ministerijai pavaldžių įmonių teikiamos ryšių paslaugos apmokamos pagal kainas ir tarifus, kuriuos nustato Lietuvos Respublikos ryšių ministerija.
13 straipsnis. Transporto priemonių naudojimas paštui gabenti
Ryšių įmonės turi teisę gabenti pagal sutartis paštą Lietuvos Respublikoje naudojamu valstybiniu transportu, esamais geležinkelio, vandens, oro, automobilių maršrutais ir linijomis.
14 straipsnis. Radijo dažnių skirstymas ir leidimų išdavimas
Lietuvos Respublikos ryšių ministerija skirsto Lietuvos valstybei tarptautiniais susitarimais skirtus radijo dažnius, suteikdama prioritetą bendriems valstybiniams ir savivaldybių objektams, išduoda leidimus įmonėms, įstaigoms, organizacijoms ir fiziniams asmenims įsigyti, statyti ir eksploatuoti Lietuvos Respublikos teritorijoje elektromagnetines bangas spinduliuojančius įrenginius bei kontroliuoja šių įrenginių darbą.
15 straipsnis. Ryšių įmonių ekonominės ir ūkinės veiklos ypatumai
16 straipsnis. Pašto mokos ženklų, vokų ir atvirukų leidyba
17 straipsnis. Ryšių įmonių atsakomybė
Ryšių įmonės, taip pat kitos įmonės, įstaigos, organizacijos ir fiziniai asmenys, kurie naudojasi ryšių priemonėmis ir paslaugomis, materialiai atsako už Ryšių statute išvardyt įsipareigojimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą.
18 straipsnis. Ryšiai su užsieniu
Lietuvos Respublikos ryšių ministerija organizuoja juridinius, technologinius bei finansinius santykius su tarptautinėmis ryšių organizacijomis ir atstovauja Lietuvos Respublikai šiose organizacijose, taip pat bendradarbiauja su užsienio šalimis ryšių srityje. Lietuvos Respublikos ryšių ministerijos tarptautinis bendradarbiavimas reguliuojamas tarptautinėmis sutartimis ir susitarimais.
19 straipsnis. Ryšių įmonių antspaudas
20 straipsnis. Atsakomybė