LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS EKONOMIKOS MINISTERIJA

 

R A Š T A S

 

1994 m. gegužės 10 d. Nr. 33N/1994 m. gegužės 11 d. Nr. 21-6-1126

Vilnius

 

DĖL ILGALAIKIO TURTO IR NEBAIGTŲ KAPITALINIŲ DARBŲ INDEKSAVIMO

 

Vadovaudamosios 1994 metų kovo 28 dienos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 206 „Dėl įmonių, įstaigų ir organizacijų ilgalaikio turto bei investicinėse sąskaitose esančių lėšų indeksavimo“, Lietuvos Respublikos finansų ministerija kartu su Ekonomikos ministerija apibrėžia tokias ilgalaikio turto ir nebaigtų kapitalinių darbų indeksavimo pagrindines sąvokas ir tvarką:

1. Indeksavimas – ilgalaikio materialiojo turto pradinės vertės ir nusidėvėjimo padidinimas taikant Vyriausybės nustatytus koeficientus.

2. Ilgalaikio materialiojo turto įsigijimas indeksavimo atveju yra jo atvaizdavimas materialiojo ilgalaikio turto sąskaitose. Nebaigtų kapitalinių darbų įsigijimas – kapitalinių darbų atvaizdavimas nebaigtos statybos sąskaitose nuo jų vykdymo pradžios.

3. Ilgalaikio materialiojo turto indeksuojamą pasyviąją dalį sudaro:

3.1. pastatai;

3.2. statiniai;

3.3. perdavimo įrenginiai;

3.4. įrenginiai.

Visa likusioji ilgalaikio materialiojo turto dalis (išskyrus žemę) priskiriama indeksuojamai aktyviajai ilgalaikio materialiojo turto daliai.

4. Ilgalaikio materialiojo turto grupė – pasyviajai arba aktyviajai ilgalaikio materialiojo turto daliai priskirtinų ir tuo pačiu nutarime nurodytu laikotarpiu įsigytų ilgalaikio materialiojo turto objektų visuma.

5. Ilgalaikio materialiojo turto grupės vidutinis indeksavimo koeficientas – ilgalaikio materialiojo turto grupės atskirų objektų pradinių verčių prieš indeksavimą ir jų indeksavimo individualių koeficientų sandaugų sumos santykis su tų pačių objektų pradinių verčių suma prieš indeksavimą:

k =

 

kur n – natūrinis skaičius, O – indeksuojamo objekto pradinė neindeksuotoji vertė, k – vidutinis indeksavimo koeficientas, nurodytas nutarimo 1.2 punkte, ki – individualus objekto indeksavimo koeficientas.

6. Neindeksuojamas turtas yra:

6.1. valstybės nuosavybėje esantys gyvenamieji namai (butai), ūkiniai pastatai ir patalpos prie jų (įskaitant ir nebaigtus statyti), kurie pagal įstatymą gali būti privatizuojami;

6.2. turtas, kuris pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugpjūčio 6 d. nutarimą Nr. 610 „Dėl susidėvėjusių ir nenaudojamų pagrindinių priemonių tolesnio naudojimo tvarkos“ turi būti nustatyta tvarka įkainotas parduoti arba nurašytas kaip nereikalingas arba susidėvėjęs ir kuris 1994 m. balandžio 1 d. įformintas realizuoti prekių aukcionuose, prekių biržose ar kaip metalo laužas;

6.3. turtas arba jo dalis, kuris reorganizuojant arba likviduojant įmonę įkainotas Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo nustatyta tvarka ir bus realizuotas kreditorių reikalavimams patenkinti;

6.4. turtas, įsigytas po 1992 m. sausio 1 d. už konvertuojamą valiutą;

6.5. formavimo savikaina ir nematerialusis turtas;

6.6. visiškai susidėvėjęs ilgalaikis turtas;

6.7. nebaigtos statybos išankstiniai apmokėjimai;

6.8. 1994 metais įsigytas ilgalaikis turtas ir 1994 metais pradėti nebaigti kapitaliniai darbai;

7. Buvęs mažavertis inventorius apskaitomas tokia tvarka:

7.1. įmonės, įstaigos ir organizacijos praneša miestų ir rajonų valstybinėms mokesčių inspekcijoms per vienerius metus nurašomo inventoriaus maksimalią vertę;

7.2. įmonės, vadovaudamosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugsėjo 3 d. nutarimo Nr. 678 „Dėl ilgalaikio turto nusidėvėjimo (amortizacijos) skaičiavimo“ („Valstybės žinios“, 1994, Nr. 44 – 895) 1 punktu ir šio rašto 7 punkto reikalavimais, perkelia ilgalaikį materialųjį turtą iš mažaverčio inventoriaus eksploatacijos (atsargų) sąskaitos į ilgalaikio materialiojo turto sąskaitas: jo pradine verte – į atitinkamą ilgalaikio materialiojo turto „Įsigijimo savikainos“ sąskaitą, o nusidėvėjimo sumą – į atitinkamą „Nusidėvėjimo (-)“ sąskaitą;

7.3. iš mažaverčio inventoriaus į ilgalaikį materialųjį turtą perkelto inventoriaus nusidėvėjimas skaičiuojamas nuo indeksuotos jau tapusio ilgalaikiu materialiojo turto vertės atsižvelgiant į likusį to turto naudingo naudojimo laikotarpį;

7.4. mažavertis inventorius sandėlyje apskaitomas atsargų sąskaitoje, o atiduodant naudoti, jeigu jo naudojimo laikas ilgesnis nei vieneri metai, o vertė viršija pasirinktąją pagal 7.1 punkto nuostatas, priskiriamas ilgalaikiam turtui.

8. Indeksuojamas ilgalaikis materialusis turtas:

8.1. visas, išskyrus išvardintą 6 punkte;

8.2. perkeltas iš mažaverčio inventoriaus, taikant indeksavimo koeficientą nuo jo eksploatacijos pradžios;

8.3. remontuojamas;

8.4. neatlygintinai gautas iš balanso į balansą, arba įsigytas tik už likutinę vertę, taikant indeksavimo koeficientą nuo jo eksploatavimo pradžios kitose įmonėse;

8.5. skirtingu laiku įsigyto ilgalaikio materialiojo turto grupėms (aktyviajai ir pasyviajai) taikant šiuos vidutinius indeksavimo koeficientus:

įsigytam iki 1991 m. gruodžio 31 d.: pasyviajai daliai – 14, aktyviajai daliai – 10;

įsigytam per 1992 metų I pusmetį: pasyviajai daliai – 11, aktyviajai daliai – 8;

įsigytam per 1992 metų II pusmetį: pasyviajai daliai – 7, aktyviajai daliai – 5;

įsigytam per 1993 metų I pusmetį: pasyviajai daliai – 2.1, aktyviajai daliai – 1.8;

įsigytam per 1993 metų II pusmetį: pasyviajai daliai – 1.5, aktyviajai daliai – 1.4.

Nebaigtų kapitalinių darbų vertė indeksuojama pagal šiame punkte nurodytus ilgalaikio materialiojo turto pasyviajai ir aktyviajai daliai taikomus koeficientus.

Be to, valstybinėse ir valstybinėse akcinėse įmonėse turi būti įvykdyta sąlyga:

k

 

Kitų nuosavybės formų įmonėse turi būti įvykdyta sąlyga:

 

 

k

 

 

Tai reiškia, kad ilgalaikio materialiojo turto grupės vidutinis indeksavimo koeficientas neturi viršyti, o valstybinėse ir valstybinėse akcinėse įmonėse atitikti nurodytą.

Pavyzdžiui:

Ilgalaikio materialiojo turto objektai (A – pradinė vertė 1000 Lt, B – pradinė vertė 2000 Lt, C – pradinė vertė 3000 Lt) priklauso tai pačiai turto grupei, kurios vidutinis indeksavimo koeficientas yra 10, vadinasi, valstybinėje ir valstybinėje akcinėje įmonėje turi būti įvykdyta tokia sąlyga:

10 x (1000 + 2000 + 3000) = 1000 x 16 + 2000 x 10 + 3000 x 8; kitų nuosavybės formų įmonėse:

10 x (1000 + 2000 + 3000) ≥ 1000 x 16 + 2000 x 10 + 3000 x 8.

9. Indeksavimas atliekamas tokiu nuoseklumu:

9.1. Ilgalaikiam turtui ir nebaigtiems kapitaliniams darbams indeksuoti įmonėse, įstaigose ir organizacijose sudaroma komisija (ne mažiau kaip 3 asmenų), kuri organizuoja, inventorizuoja ir atlieka ilgalaikio turto ir nebaigtų kapitalinių darbų, apskaitytų 1994 m. balandžio 1 d. balanse, indeksavimą, rezultatus atvaizduodama ilgalaikio materialiojo turto ir nebaigtų kapitalinių darbų indeksavimo žiniaraštyje (priedas).

Žiniaraštyje ilgalaikio materialiojo turto indeksuojami objektai susisteminami paeiliui. Visų pirma atvaizduojamas įsigytas iki 1991 metų gruodžio 31 dienos pasyviosios dalies ilgalaikis materialusis turtas, po to – įsigytas iki 1991 metų gruodžio 31 dienos aktyviosios dalies ilgalaikis materialusis turtas. Tada – įsigytas per 1992 metų I pusmetį pasyviosios dalies ilgalaikis materialusis turtas, po to – įsigytas per 1992 metų I pusmetį aktyviosios dalies ilgalaikis materialusis turtas ir tokia tvarka – likęs indeksuojamas ilgalaikis materialusis turtas. Pabaigoje atvaizduojamas ilgalaikis materialusis neindeksuojamas turtas.

9.2. Ilgalaikio turto pradinė vertė dauginama iš indeksavimo koeficiento. Skirtumas tarp sumos, gautos po indeksavimo, ir pradinės vertės parodomas turtinių(perkainojimo) sąskaitų debetuose. Po to iš to paties indeksavimo koeficiento yra dauginama likutinė to paties ilgalaikio materialiojo turto vertė ją patikslinant pagal koeficientą 0.8 (išskyrus ilgalaikį turtą, įsigytą 1993 metų II pusmetyje). Skirtumo tarp ilgalaikio materialiojo turto indeksuotos pradinės vertės ir ilgalaikio materialiojo turto indeksuotos bei patikslintosios likutinės vertės suma yra didinama (kredituojant atitinkamą ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo sąskaitą) sukauptas ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas, bet tik ta dalimi, kuri viršija sukaupto nusidėvėjimo sumą prieš indeksavimą.

Skirtumo tarp ilgalaikio materialiojo turto indeksuotos ir patikslintos likutinės vertės ir neindeksuotos to turto likutinės vertės suma yra didinama perkainojimo rezervo sąskaita 320 „Materialaus ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“ ją kredituojant.

9.3. Išnuomoto ilgalaikio materialiojo turto skirtumą tarp indeksuotos sumos ir pradinės vertės savininkas atvaizduoja sąskaitos 14301 „Išnuomoto ilgalaikio turto perkainojimas“ debete ir apie tai praneša nuomininkui. Nuomininkas praneštu skirtumu tarp išsinuomotos ilgalaikio materialiojo turto vertės ir indeksuotos ilgalaikio materialiojo turto vertės debetuoja užbalansinę sąskaitą 070 „Ilgalaikės teisės naudotis turtu“ ir kredituoja sąskaitą 071 „Nuomos kreditoriai“.

Be to, nuomotojas skirtumo tarp išnuomoto ilgalaikio materialiojo turto indeksuotos ir patikslintos likutinės vertės ir neindeksuotos to turto vertės suma didina perkainojimo rezervo sąskaitą 320 „Materialaus ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“ ją kredituodamas.

9.4. Nuomininkas, kuris yra išsinuomojęs visą įmonę, indeksuodamas išsinuomotą ilgalaikį materialųjį turtą, debetuoja sąskaitą 070 „Ilgalaikės teisės naudotis turtu“ ir kredituoja sąskaitą 071 „Nuomos kreditoriai“ skirtumo tarp indeksuotos sumos ir įsigijimo kainos suma ir praneša savininkui apie ilgalaikio materialiojo turto indeksavimą. Savininkas skirtumo tarp indeksuotos ilgalaikio materialiojo turto vertės ir įsigijimo vertės suma debetuoja sąskaitą 14301 „Išnuomoto ilgalaikio turto perkainojimas“.

Be to, nuomotojas skirtumo tarp išnuomoto ilgalaikio materialiojo turto indeksuotos ir patikslintos likutinės vertės ir neindeksuotos to turto vertės suma didina perkainojimo rezervo sąskaitą (320 „Materialaus ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“) ją kredituodamas.

9.5. Išperkamosios nuomos pagrindu išsinuomoto ilgalaikio materialiojo turto skirtumą tarp indeksuotos ilgalaikio turto vertės ir įsigijimo kainos nuomininkas atvaizduoja atitinkamos „Perkainojimo“ sąskaitos debete.

Skirtumu tarp indeksuotos likutinės vertės ir likutinės vertės prieš indeksavimą yra padidinamas perkainojimo rezervas (320 „Materialaus ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“) jį kredituojant.

9.6. Indeksuojant nebaigtus kapitalinius darbus, skirtumas tarp indeksuotos vertės ir darbų vertės prieš indeksavimą (pagal 1994 m. balandžio 1 d. būklę) atvaizduojamas sąskaitos 15 „Nebaigta statyba ir išankstiniai apmokėjimai“ atitinkamos subsąskaitos „Perkainojimas“ debete ir perkainojimo rezervo (320 „Materialaus ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“) kredite.

9.7. Įmonės, investavusios savo turtą į kitas įmones arba turinčios kitų įmonių akcijų, gavusios pranešimą apie investuoto turto arba akcijų vertės padidinimą, padidėjimo suma didina ilgalaikio finansinio turto sąskaitų debetą ir sąskaitos 321 „Finansinio ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“ kreditą.

9.8. Investicinių lėšų padidėjimo dėl indeksavimo suma (skirtumu tarp indeksuoto ir neindeksuoto lėšų likučio) investicinės akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės didina sąskaitos 2715 „Investicinių išmokų sąskaita“ debetą ir sąskaitos 322 „Investicinių išmokų padidėjimas perkainojant“ kreditą, o žemės ūkio bendrovės investicinių lėšų padidėjimo dėl indeksavimo suma didina sąskaitos 53 „Investicinių išmokų sąskaita“ debetą ir sąskaitos 85/4 „Akcinio kapitalo rezervas“ kreditą.

9.9. Ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimui apskaičiuoti taikoma tvarka, galiojanti nuo šių metų balandžio 1 dienos. Ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimas nuo indeksuotos ir patikslintos turto vertės pradedamas skaičiuoti nuo šių metų gegužės 1 dienos. Valstybinės ir valstybinės akcinės įmonės nuo 1994 metų balandžio 1 dienos iki 1997 metų sausio 1 dienos gali taikyti sumažintus ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo normatyvus, pagal kuriuos ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo suma neviršija 1993 metų ilgalaikio materialiojo turto nusidėvėjimo sumos. T. y. gali būti taikomi mažesni negu minimalūs normatyvai, kurie yra patvirtinti Lietuvos Respublikos ekonomikos ministerijos 1993 metų gruodžio 17 dienos Nr. 21-7-3294 ir Lietuvos Respublikos finansų ministerijos 1993 metų gruodžio 22 dienos Nr. 95N raštais.

10. Sąskaita 32 „Perkainojimo rezervas“ priskiriama:

10.1. Jeigu privatizuotos įmonės iki 1994 m. kovo 31 d. buvo perregistruotos į akcines bendroves arba uždarąsias akcines bendroves, – prie akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) arba įstatinio kapitalo (K 301 „Akcinis kapitalas“).

10.2. Jeigu privatizuotos įmonės iki 1994 m. kovo 31 d. buvo perregistruotos į valstybines akcines įmones, – prie valstybinio kapitalo rezervų (K 331 „Paskirstytini rezervai – valstybinio kapitalo rezervas“) ir akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) proporcingai nominalaus valstybinio kapitalo, įregistruoto iki šių metų balandžio 1 dienos, ir nominalaus akcinio kapitalo, įregistruoto iki šių metų balandžio 1 dienos, sumoms.

10.3. Jeigu įmonės buvo privatizuotos iki 1994 m. kovo 31 d., bet dar nebuvo perregistruotos jas perregistruojant po privatizavimo į akcines bendroves arba uždarąsias akcines bendroves, – prie akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) arba įstatinio kapitalo (K 301 „Akcinis kapitalas“), kuris bus įregistruotas patikslinant registravimo duomenis.

10.4. Jeigu įmonės buvo privatizuotos iki 1994 m. kovo 31 d., bet dar nebuvo perregistruotos jas perregistruojant po privatizavimo į valstybines akcines įmones, – prie valstybinio kapitalo rezervų (K 331 „Paskirstytini rezervai – valstybinio kapitalo rezervas“) ir akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) proporcingai nominalaus valstybinio ir nominalaus akcinio kapitalų, kurie bus įregistruoti, sumoms.

10.5. Jeigu įmonės privatizuojamos indeksavimo metu neindeksuoto turto verte ir po privatizavimo bus perregistruojamos į akcines bendroves arba uždarąsias akcines bendroves, – prie akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) arba įstatinio kapitalo (K 301 „Akcinis kapitalas“), kuris bus įregistruotas patikslinant įregistravimo duomenis.

10.6. Jeigu įmonės privatizuojamos indeksavimo metu neindeksuoto turto verte ir po privatizavimo bus perregistruojamos į valstybines akcines įmones, – prie valstybinio kapitalo rezervų (K 331 „Paskirstytini rezervai – valstybinio kapitalo rezervas“) ir akcinio kapitalo rezervų (K 31 „Akcijų priedai (nominalinės vertės perviršijimas)“ – akcinio kapitalo rezervas) proporcingai nominalaus valstybinio ir nominalaus akcinio kapitalų, kurie bus įregistruoti, sumoms.

10.7. Kitos įmonės – prie įstatinio kapitalo (K 300 „Valstybinis kapitalas“ ir K 301 „Akcinis kapitalas“), paskirstant proporcingai įstatinio kapitalo, įregistruoto 1994 metų balandžio 1 dienai, dalims (nominaliam akciniam ir nominaliam valstybiniam) bei jų rezervams (valstybinio kapitalo rezervui ir akcinio kapitalo rezervui – akcijų priedui).

11. Įmonės palūkanas už valstybinio kapitalo naudojimą moka nuo valstybinio kapitalo sumos, nepadidintos dėl ilgalaikio turto ir nebaigtų kapitalinių darbų indeksavimo. Tokiu atveju, jeigu įmonės didina valstybinį kapitalą, mažindamos perkainojimo rezervą, 300 „Valstybinis kapitalas“ sąskaitoje jos įsiveda naują sąskaitą 3001 „Valstybinio kapitalo dalis, nuo kurios nemokamos palūkanos“ (D 320 „Materialaus ilgalaikio turto padidėjimas perkainojant“ / K 3001 „Valstybinio kapitalo dalis, nuo kurios nemokamos palūkanos“).

12. Investicinės akcinės bendrovės didina akcinį kapitalą, gavusios iš įmonės pranešimus apie padidėjusią dėl indeksavimo kapitalo sumą, tenkančią tos bendrovės akcijoms. Padidėjusi kapitalo vertė nukeliama į perkainojimo rezervo sąskaitos 321 „Finansinio ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“ kreditą. Šiomis sumomis didinamas įstatinis kapitalas (D 321 „Finansinio ilgalaikio turto vertės padidėjimas perkainojant“ / K 301 „Akcinis kapitalas“). Padidėjusi kapitalo vertė paskirstoma akcininkams, kurių akcijos buvo įsigytos iki 1994 metų kovo 31 dienos.

13. Išdėstytoji tvarka ne dažniau kaip du kartus per metus taikoma valstybinėms, valstybinėms akcinėms bei kitų nuosavybės formų turinčioms valstybinio kapitalo įmonėms, kurios savarankiškai indeksuos balanse apskaitytą ilgalaikį materialųjį turtą, jeigu bendras infliacijos koeficientas viršys 1.2.

14. Valstybinės ir neprivatizuotos valstybinės akcinės įmonės, indeksavusios ilgalaikį turtą, privalo iki šių metų liepos 1 dienos padaryti įstatų pataisas ir registruojamų duomenų pakeitimus įregistruoti įmonių rejestre.

15. Visų kitų rūšių įmonės, indeksavusios ilgalaikį turtą, privalo padaryti įstatų (ūkinės bendrijos – bendrosios jungtinės veiklos sutarčių) pataisas, registruojamų duomenų pakeitimus ir įregistruoti juos įmonių rejestre.

16. Įregistravimui įforminti rejestro tvarkytojams pateikiami tokie dokumentai:

16.1. Paraiška – prašymas įregistruoti įstatų (ūkinėms bendrijoms – bendrosios jungtinės veiklos sutarčių) pataisas ir registravimo duomenų pakeitimus, nurodant, kad tai padaryta vykdant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. kovo 28 d. nutarimą Nr. 206.

16.2. Įmonės valdymo organų sprendimas (protokolas) dėl įstatų (ūkinėms bendrijoms – bendrosios jungtinės veiklos sutarčių) pataisų ir registravimo duomenų pakeitimo patvirtinimo.

16.3. Įstatų (ūkinių bendrijų – bendrosios jungtinės veiklos sutarčių) pataisos ir registravimo duomenų pakeitimai.

17. Įmonės, pateikusios įregistravimui įforminti nurodytus dokumentus per įstatymais nustatytą laiką, įregistravimas atliekamas nemokamai. Jeigu įmonė dokumentus pataisų ir duomenų įregistravimui įforminti pateikia per ilgesnį negu numato įstatymas laiką, už įregistravimo įforminimą ji privalo mokėti Įmonių rejestro įstatymu nustatytą mokestį.

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                              EDUARDAS VILKELIS

 

EKONOMIKOS MINISTRO PAVADUOTOJAS                                           K. BARANAUSKAS

______________

 


Priedas

 

Ilgalaikio turto ir kapitalinių darbų indeksavimo žiniaraštis

 

Eil. Nr.

Ilgalaikio turto pavadinimas

Įsigijimo data

Prieš indeksavimą

I n d e k s a s

Po indeksavimo

Patikslinantis koeficientas

Po patikslinimo

Padidėjimas

pradinė vertė

nusidėvėjimas

likutinė vertė

pradinė vertė gr. 4x7

nusidėvėjimas gr. 5x7

likutinė vertė gr. 6x7

likutinė vertė gr. 10x

nusidėvėjimas gr. 8-12

likutinės vertės gr. 12-6

nusidėvėjimo gr. 13-5

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

 

Komisija:         Pirmininkas (vardas, pavardė, pareigos, parašas),

Nariai (kiekvieno vardas, pavardė, pareigos, parašas).

______________