LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL FINANSŲ MINISTRO 2002 M. VASARIO 15 D. ĮSAKYMO NR. 46 „DĖL MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS BEI IMPORTO IR EKSPORTO MUITŲ IR MOKESČIŲ, BAUDŲ IR DELSPINIGIŲ IŠIEŠKOJIMO PERDAVIMO AKCINEI BENDROVEI TURTO BANKUI TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. sausio 9 d. Nr. 1K-015

Vilnius

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 15 d. įsakymą Nr. 46 „Dėl Mokestinės nepriemokos bei importo ir eksporto muitų ir mokesčių, baudų ir delspinigių išieškojimo perdavimo akcinei bendrovei Turto bankui tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 18-743, Nr.70-2927) ir išdėstau jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS IŠIEŠKOJIMO PERDAVIMO AKCINEI BENDROVEI TURTO BANKUI TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 2004, Nr.  63-2243; 2007, Nr. 80-3220) 33 straipsnio 16 punktu ir Akcinės bendrovės Turto banko įstatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos akcinės bendrovės Turto banko įstatų patvirtinimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 81-1931; 2001, Nr. 62-2222; 2007, Nr. 12-494), 11 punkto 12 ir 13 papunkčiais:

Tvirtinu Mokestinės nepriemokos išieškojimo perdavimo akcinei bendrovei Turto bankui taisykles (pridedama).“

 

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                       RIMANTAS ŠADŽIUS

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. 225

(Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. sausio 9 d. įsakymo Nr. 1K-015 redakcija)

 

MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS IŠIEŠKOJIMO PERDAVIMO AKCINEI BENDROVEI TURTO BANKUI TAISYKLĖS

 

1. Mokestinės nepriemokos išieškojimo perdavimo akcinei bendrovei Turto bankui taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos išieškojimo perdavimo akcinei bendrovei Turto bankui (toliau – AB Turto bankas) sąlygas, būdus, dokumentų perdavimą, piniginių lėšų pervedimą ir informacijos pateikimą Lietuvos Respublikos finansų ministerijai, Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija) ir Muitinės departamentui prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Muitinės departamentas).

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme (Žin., 2004, Nr. 63-2243) vartojamas sąvokas.

3. Mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos išieškojimas perduodamas AB Turto bankui, vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymu, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos akcinės bendrovės Turto banko įstatų patvirtinimo įstatymu (Žin., 1996, Nr. 81-1931; 2001, Nr. 62-2222), šiomis taisyklėmis ir pagal jų nuostatas sudarytomis pavedimo arba mokestinės nepriemokos reikalavimo perleidimo sutartimis.

4. Valstybinė mokesčių inspekcija ir Muitinės departamentas gali perduoti mokestinės nepriemokos išieškojimą AB Turto bankui dviem būdais:

4.1. atstovavimo pagrindais, sudarant pavedimo sutartį;

4.2. perleidžiant reikalavimo teisę į mokestinę nepriemoką, sudarant mokestinės nepriemokos reikalavimo perleidimo sutartį (toliau – reikalavimo perleidimo sutartis).

5. Valstybinė mokesčių inspekcija ar Muitinės departamentas pagal pavedimo sutartį paveda AB Turto bankui pagal kompetenciją atlikti veiksmus, susijusius su mokesčių mokėtojų mokestinės nepriemokos išieškojimu.

6. Valstybinė mokesčių inspekcija ar Muitinės departamentas pagal reikalavimo perleidimo sutartį perleidžia reikalavimo teises į mokestinę nepriemoką AB Turto bankui, kuris tampa naujuoju mokesčių mokėtojo kreditoriumi ir savarankiškai priima sprendimus dėl mokestinės nepriemokos išieškojimo.

7. Mokesčių mokėtojų mokestinių nepriemokų perdavimo išieškoti AB Turto bankui pagal pavedimo arba reikalavimo perleidimo sutartį tikslingumo kriterijus nustato Valstybinė mokesčių inspekcija ir Muitinės departamentas, suderinę su AB Turto banku.

 

II. PAVEDIMO SUTARČIŲ SUDARYMAS

 

8. Pavedimo sutartys sudaromos tarp Valstybinės mokesčių inspekcijos ir AB Turto banko, Muitinės departamento ir AB Turto banko. Pavedimo sutartis pasirašo Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas ar Muitinės departamento generalinis direktorius ir AB Turto banko valdybos pirmininkas arba jų tam įgalioti asmenys.

9. Valstybinės mokesčių inspekcijos ar Muitinės departamento sudaromose su AB Turto banku pavedimo sutartyse turi būti numatyta:

9.1. sutarties sudarymo data ir vieta;

9.2. šalių teisės ir pareigos;

9.3. šalių tarpusavio atsiskaitymas ir išieškotų lėšų pervedimas;

9.4. mokestinės nepriemokos dokumentų bylų sudarymas ir dokumentų perdavimas, taip pat kitos informacijos, reikalingos mokestinės nepriemokos išieškojimui vykdyti, teikimas;

9.5. informacijos apie atliktus mokestinės nepriemokos išieškojimo rezultatus pateikimas;

9.6. kitos sąlygos.

10. Valstybinei mokesčių inspekcijai ar Muitinės departamentui sudarius pavedimo sutartis su AB Turto banku, sudaromi mokesčių mokėtojų, kurių mokestinė nepriemoka bus perduodama išieškoti AB Turto bankui, sąrašai. Šie sąrašai turi būti suderinti su AB Turto banku, laikomi jau sudarytų pavedimo sutarčių priedais ir pasirašyti minėtose sutartyse nurodytų asmenų.

11. Mokesčių mokėtojų sąrašai ir jų papildymai sudaromi pagal teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų ir teritorinių muitinių pateikiamą informaciją atitinkamai Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Muitinės departamento nustatyta tvarka.

12. Pavedimo sutartyje gali būti numatyti atvejai, kai mokesčių mokėtojų mokestinių nepriemokų išieškojimas bus perduotas, nesudarius sąrašų ar jų papildymų. Toks mokestinės nepriemokos išieškojimo perdavimas įforminamas pavedimo sutartyse nustatytu būdu.

 

III. REIKALAVIMO PERLEIDIMO SUTARTIES SUDARYMAS

 

13. Valstybinė mokesčių inspekcija ir AB Turto bankas, Muitinės departamentas ir AB Turto bankas sudaro reikalavimo perleidimo sutartis. Sutartis pasirašo Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas ar Muitinės departamento generalinis direktorius ir AB Turto banko valdybos pirmininkas arba jų tam įgalioti asmenys.

14. Valstybinės mokesčių inspekcijos ar Muitinės departamento sudaromose su AB Turto banku reikalavimo perleidimo sutartyse turi būti numatyti šių taisyklių 9 punkte nurodyti duomenys ir AB Turto banko patvirtinimas, kad mokesčių mokėtojui išlieka visos teisės ir galimybės, kurias jis turėtų, jeigu reikalavimas nebūtų perleistas AB Turto bankui, įskaitant, bet neapsiribojant AB Turto banko įsipareigojimais:

14.1. atsisakyti dalies skolos išieškojimo ir ją nurašyti tuo atveju, jei susidarytų mokesčių įstatymuose numatytos aplinkybės, pagal kurias mokestinė prievolė pasibaigtų ar sumažėtų;

14.2. atsisakyti skolos išieškojimo ir ją nurašyti suėjus Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatyme nustatytam mokestinės nepriemokos išieškojimo terminui.

15. Mokesčių mokėtojų, kurių mokestinės nepriemokos bus perduotos AB Turto bankui pagal reikalavimo perleidimo sutartį, sąrašai sudaromi pagal šių taisyklių 10–11 punktų nuostatas.

16. Reikalavimo perleidimo sutartyse taip pat gali būti numatyti atvejai, kai mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos išieškojimas bus perduotas nesudarius sąrašų ar jų papildymų. Toks mokestinės nepriemokos išieškojimo perdavimas įforminamas reikalavimo perleidimo sutartyje nustatytu būdu.

 

IV. DOKUMENTŲ PERDAVIMAS

 

17. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės pavedimo sutartyse ir reikalavimo perleidimo sutartyse nustatytais terminais pagal priėmimo–perdavimo aktus perduoda AB Turto bankui turimus su mokestine nepriemoka susijusius dokumentus:

17.1. dokumentų, įrodančių mokestinę nepriemoką, patvirtintas kopijas;

17.2. mokesčių mokėtojų, kurių mokestinė nepriemoka perduodama išieškoti AB Turto bankui, mokesčių deklaracijų, bendrųjų dokumentų, finansinių ataskaitų, patikrinimų aktų ir kitų dokumentų, apibūdinančių mokesčių mokėtojo ūkinę-finansinę veiklą, patvirtintas kopijas;

17.3. kitų su mokestine nepriemoka susijusių dokumentų (priimtų sprendimų, susirašinėjimo su kitomis institucijomis mokestinės nepriemokos išieškojimo klausimais dokumentų ir kitų dokumentų) kopijas.

18. AB Turto bankas gali kreiptis į teritorines valstybines mokesčių inspekcijas ar teritorines muitines dėl papildomos pavedimo sutartyse ir reikalavimo perleidimo sutartyse nenumatytos informacijos ar dokumentų, susijusių su perduota išieškoti mokestine nepriemoka, pateikimo. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės turi pateikti AB Turto bankui per 20 dienų po jo kreipimosi visą turimą informaciją ir dokumentus arba jų kopijas, dėl kurių buvo kreiptasi, jeigu tai neprieštarauja įstatymams.

19. Jei teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės neturi galimybės pateikti Turto bankui jo prašomos informacijos arba negali jos pateikti per šių taisyklių 18 punkte nustatytą terminą, teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės raštu informuoja AB Turto banką, nurodydamos priežastis, dėl kurių negali pateikti prašomos informacijos, arba nurodo terminą, per kurį ji bus pateikta.

20. AB Turto bankas, gavęs šių taisyklių 17 ir 18 punktuose nurodytus dokumentus, negali šių dokumentų, jų kopijų ar juose pateiktos informacijos perleisti tretiesiems asmenims.

 

V. AB TURTO BANKO VEIKLA, SUSIJUSI SU PERDUOTOS
MOKESTINĖS NEPRIEMOKOS IŠIEŠKOJIMU

 

21. AB Turto bankas, išieškodamas mokesčių mokėtojų mokestines nepriemokas pagal sudarytas pavedimo sutartis, teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų ar teritorinių muitinių vardu atlieka šiuos veiksmus:

21.1. atstovauja teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms ir teritorinėms muitinėms įmonėse, įstaigose, organizacijose, valstybės ir savivaldybių institucijose, turi teisę pateikti, gauti dokumentus ir atlikti kitus veiksmus, susijusius su perduota išieškoti mokestine nepriemoka;

21.2. pasirašo ir pateikia ieškinio pareiškimą teismui, atstovauja teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms ir teritorinėms muitinėms visuose Lietuvos Respublikos teismuose, kai nagrinėjamos susijusios su perduota išieškoti mokestine nepriemoka bylos, kuriose dalyvaujantys asmenys yra teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės, turi teisę pakeisti ieškinio pagrindą ir dalyką, pripažinti ieškinį, sudaryti taikos sutartį, gauti vykdomuosius dokumentus ir pateikti juos dėl išieškojimo, apskųsti teismo sprendimus ir nutartis, atlikti kitus procesinius veiksmus;

21.3. atstovauja teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms ir teritorinėms muitinėms atliekant mokesčių mokėtojų ar skolininkų bankroto ir restruktūrizavimo procedūras, susijusias su perduota išieškoti mokestine nepriemoka;

21.4. tvarko perduotos išieškoti mokestinės nepriemokos apskaitą;

21.5. susirašinėja su mokesčių mokėtoju mokestinės nepriemokos išieškojimo klausimais;

21.6. teikia Valstybinei mokesčių inspekcijai ar Muitinės departamentui informaciją apie perduotos išieškoti mokestinės nepriemokos išieškojimo rezultatus.

22. AB Turto bankas, išieškodamas mokesčių mokėtojų mokestines nepriemokas pagal sudarytas pavedimo sutartis, teikia teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms ar teritorinėms muitinėms pasiūlymus dėl:

22.1. mokestinės nepriemokos mokėjimo termino atidėjimo;

22.2. mokesčių mokėtojo atleidimo nuo visos ar dalies mokestinės nepriemokos;

22.3. piniginės prievolės pakeitimo kita prievole;

22.4. bankroto ir restruktūrizavimo bylos iškėlimo;

22.5. restruktūrizavimo plano tvirtinimo;

22.6. beviltiškų mokestinių nepriemokų nurašymo;

22.7. kitus pasiūlymus, susijusius su mokestinės nepriemokos išieškojimu.

23. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ar teritorinės muitinės nagrinėja 22.1–22.7 punktuose nurodytus AB Turto banko pasiūlymus, priima sprendimą dėl jų ir informuoja AB Turto banką apie priimtą sprendimą pavedimo sutartyse nustatytais terminais.

24. AB Turto bankas, išieškodamas mokesčių mokėtojų mokestines nepriemokas pagal sudarytas reikalavimo perleidimo sutartis, atlieka šiuos veiksmus:

24.1. tvarko mokestinių nepriemokų, kurių išieškojimas perduotas, apskaitą;

24.2. teikia informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai ar Muitinės departamentui apie perleistos mokestinės nepriemokos išieškojimo rezultatus;

24.3. perima mokestinei nepriemokai dengti savo nuosavybėn mokesčių mokėtojo arba trečiųjų asmenų turtą ir jį realizuoja;

24.4. atideda mokestinės nepriemokos mokėjimo terminą;

24.5. atsisako išieškoti visą ar dalį mokestinės nepriemokos, kurios išieškojimas buvo perduotas;

24.6. piniginę prievolę pakeičia kita prievole;

24.7. inicijuoja bankroto ir (arba) restruktūrizavimo bylos iškėlimą mokesčių mokėtojui, sudaro taikos sutartį, priima sprendimus dėl įmonės restruktūrizavimo plano;

24.8. priima sprendimus dėl beviltiškų mokestinių nepriemokų nurašymo ir jas nurašo;

24.9. nurašo iš perduotos mokestinės nepriemokos atskaitytas kompensuojamas mokestinės nepriemokos išieškojimo sąnaudas ir nuo jų apskaičiuotą pridėtinės vertės mokestį;

24.10. atlieka kitus kreditoriaus veiksmus ir priima kitus sprendimus, susijusius su perleista mokestine nepriemoka.

25. AB Turto bankas, atlikdamas šių taisyklių 24 punkte nurodytus veiksmus, sprendimus priima savarankiškai, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos akcinės bendrovės Turto banko įstatų patvirtinimo įstatymu, šiomis taisyklėmis ir kitais teisės aktais.

 

VI. SURINKTŲ LĖŠŲ PERVEDIMAS IR ŠALIŲ ATSISKAITYMAS

 

26. AB Turto bankas išieškotas lėšas iš mokesčių mokėtojų pavedimo sutartyse nustatytais terminais perveda į minėtose sutartyse nurodytas teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų ar Muitinės departamento sąskaitas.

27. AB Turto bankas, pagal pavedimo sutartis išieškotą mokestinę nepriemoką pervedęs vėliau negu numatyta sudarytose sutartyse, moka sutartyse nustatyto dydžio delspinigius nuo neįskaitytos į nurodytas sąskaitas sumos už kiekvieną pavėluotą dieną.

28. AB Turto bankui kompensuojamos jo patirtos sąnaudos, kai mokestinės nepriemokos išieškojimas perduodamas pagal pavedimo sutartis. Sąnaudos apskaičiuojamos ir kompensuojamos AB Turto bankui vadovaujantis Akcinės bendrovės Turto banko atsiskaitymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. 225.

29. Pagal reikalavimo perleidimo sutartis atsiskaitoma AB Turto bankui išieškojus pagal šias sutartis perduotas mokestines nepriemokas. Į minėtose sutartyse nurodytas teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų ar Muitinės departamento sąskaitas ir sutartyse numatytais terminais AB Turto bankas perveda išieškotų lėšų dalį, kuri lygi iš per ataskaitinį laikotarpį išieškotos mokestinės nepriemokos atėmus AB Turto banko kompensuojamas sąnaudas, apskaičiuotas pagal akcinės bendrovės Turto banko atsiskaitymo taisykles.

30. AB Turto bankas, nepervedęs lėšų dalies reikalavimo perleidimo sutartyse numatytais terminais, moka sutartyse nustatyto dydžio delspinigius.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Mokestinių nepriemokų, kurių išieškojimas perduodamas AB Turto bankui pagal pavedimo sutartis, apskaita teritorinėse valstybinėse mokesčių inspekcijose ir teritorinėse muitinėse tvarkoma atitinkamai Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Muitinės departamento nustatyta tvarka.

32. Teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ir teritorinės muitinės iš apskaitos registrų nurašo mokestines nepriemokas, perleistas pagal reikalavimo perleidimo sutartis, ir jas, taip pat AB Turto banko išieškotas ir pervestas lėšas, nurodytas šių taisyklių 29 punkte, apskaito atitinkamai Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Muitinės departamento nustatyta tvarka.

33. Kai mokesčių mokėtojų mokestinių nepriemokų išieškojimas perduodamas AB Turto bankui, teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos ir teritorinės muitinės per 5 darbo dienas apie tai raštu informuoja mokesčių mokėtojus.

34. AB Turto bankas teikia Finansų ministerijai informaciją apie per pusmetį pagal pavedimo ir reikalavimo perleidimo sutartis perduotas ir išieškotas mokesčių mokėtojų mokestines nepriemokas iki kito pusmečio pirmo mėnesio 15 dienos.

35. AB Turto bankas teikia Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Muitinės departamentui informaciją apie mokestinės nepriemokos išieškojimą pavedimo ir reikalavimo perleidimo sutartyse nustatyta tvarka ir terminais.

 

_________________