LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL KORUPCIJOS PREVENCIJOS SVEIKATOS SISTEMOJE PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2009 m. lapkričio 17 d. Nr. V-942

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. sausio 17 d. nutarimu Nr. IX-711 „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 10-355; 2009, Nr. 60-2346):

1. T v i r t i n u Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. kovo 23 d. įsakymą Nr. V-207 „Dėl Korupcijos prevencijos sveikatos priežiūros sistemoje programos patvirtinimo“ (Žin., 2006, Nr. 34-1223).

3. P a s i l i e k u įsakymo vykdymo kontrolę.

 

 

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS                                                 ALGIS ČAPLIKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro

2009 m. lapkričio 17 d.

įsakymu Nr. V-942

 

KORUPCIJOS PREVENCIJOS SVEIKATOS SISTEMOJE PROGRAMA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos (toliau – Programa) paskirtis – užtikrinti ilgalaikę, veiksmingą ir kryptingą korupcijos prevenciją ir kontrolę Lietuvos Respublikos sveikatos sistemoje.

2. Programa parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. sausio 17 d. nutarimu Nr. IX-711 (Žin., 2002, Nr. 10-355, Nr. 60-2346) patvirtinta Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programa, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 57-2297), Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu (Žin., 1999, Nr. 60-1945; 2006, Nr. 77-2973), Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymu (Žin., 1997, Nr. 67-1659; 2000, Nr. 18-431), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugsėjo 19 d. nutarimu Nr. 1484 „Dėl Informacijos apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas valstybės ar savivaldybės įstaigoje, pateikimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 93-3998), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. spalio 8 d. nutarimu Nr. 1601 „Dėl korupcijos rizikos analizės atlikimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 98-4339), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. vasario 26 d. nutarimu Nr. 276 „Dėl Sprendimų projektų poveikio vertinimo metodikos patvirtinimo ir įgyvendinimo“ (Žin., 2003, Nr. 23-975), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 19 d. nutarimu Nr. 607 „Dėl Padalinių ir asmenų, valstybės ir savivaldybių įstaigose vykdančių korupcijos prevenciją ir kontrolę, veiklos ir bendradarbiavimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 83-3015), Lietuvos Respublikos baudžiamuoju kodeksu (Žin., 2000, Nr. 89-2741), Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2003 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 164 „Dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 103-4622).

3. Programoje vartojamos sąvokos:

Korupcija – bet koks valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens elgesys, neatitinkantis jiems suteiktų įgaliojimų ar nustatytų elgesio standartų, ar tokio elgesio skatinimas siekiant naudos sau ar kitiems asmenims ir taip pakenkiant asmenų ir valstybės interesams.

Korupcinio pobūdžio teisės pažeidimai – korupcinio pobūdžio nusikalstama veika ir jai tapatūs pagal pobūdį, tačiau mažiau pavojingi teisės pažeidimai, už kuriuos numatyta administracinė, drausminė ar kitokia teisinė atsakomybė.

Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos – kyšininkavimas, tarpininko kyšininkavimas, papirkimas, kitos nusikalstamos veikos, jeigu jos padarytos viešojo administravimo sektoriuje arba teikiant viešąsias paslaugas siekiant sau ar kitiems asmenims naudos: piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi arba įgaliojimų viršijimas, piktnaudžiavimas oficialiais įgaliojimais, dokumentų ar matavimo priemonių suklastojimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, tarnybos paslapties atskleidimas, komercinės paslapties atskleidimas, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimas, kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą ar kitos nusikalstamos veikos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą.

Valstybės ar savivaldybės įstaiga (toliau – įstaiga) – valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, taip pat viešoji įstaiga, kurios vienas iš steigėjų yra valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga.

Įstaigos vadovas – valstybės tarnautojas, konkurso būdu ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu priimtas vadovauti įstaigai, taip pat viešosios įstaigos, kurios vienas iš steigėjų yra valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, vadovas.

Asmenys, dirbantys valstybinėje tarnyboje – valstybės politikai, valstybės pareigūnai, valstybės tarnautojai, teisėjai, profesinės karo tarnybos kariai, vykdantys operatyvinę veiklą, profesinės karo tarnybos karininkai, asmenys, dirbantys valstybės ir savivaldybių įmonėse, biudžetinėse įstaigose ir turintys administravimo įgaliojimus, asmenys, dirbantys viešosiose įstaigose, kurios gauna lėšų iš Lietuvos valstybės ar savivaldybių biudžetų ir fondų, ir turintys administravimo įgaliojimus, taip pat kiti asmenys, turintys viešojo administravimo įgaliojimus

Valstybės tarnautojai – asmenys, dirbantys valstybės tarnyboje: valstybės politikai, viešojo administravimo valstybės tarnautojai pagal Valstybės tarnybos įstatymą bei kiti asmenys, kurie dirbdami valstybės ar savivaldybių institucijose ar įstaigose, teisminėse, teisėsaugos, valstybės kontrolės bei priežiūros ir joms prilygintose institucijose atlieka valdžios atstovo funkcijas arba turi administracinius įgaliojimus, taip pat oficialūs kandidatai į tokias pareigas.

Valstybės tarnautojui prilyginamas asmuo:

Valstybės tarnautojui prilyginamas asmuo, turintis atitinkamus įgaliojimus užsienio valstybės institucijoje, tarptautinėje viešojoje organizacijoje ar tarptautinėse teisminėse institucijose, taip pat oficialūs kandidatai į tokias pareigas.

Be to, valstybės tarnautojui prilyginamas asmuo, kuris dirba bet kokioje valstybinėje, nevalstybinėje ar privačioje įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje ar verčiasi profesine veikla ir turi atitinkamus administracinius įgaliojimus arba turi teisę veikti šios įstaigos, įmonės ar organizacijos vardu, ar teikia viešąsias paslaugas.

Viešoji paslauga – valstybės ar savivaldybių kontroliuojamų juridinių asmenų veikla teikiant asmenims socialines, švietimo, mokslo, kultūros, sporto ir kitas įstatymų numatytas paslaugas. Įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka viešąsias paslaugas gali teikti ir kiti asmenys.

4. Programoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

5. Programa įgyvendinama pagal Programos priede pateiktą Programos įgyvendinimo priemonių planą (toliau – Priemonių planas). Programos priemonės nuosekliai siejamos su socialinių, ekonominių, sveikatos sistemos valdymo problemų sprendimu ir visuomenės apsauga nuo esamų ir atsirandančių korupcijos šaltinių, kartu ginant visuotinai pripažįstamas žmogaus teises ir laisves bei viešąjį interesą.

Programa įgyvendinama sėkmingai, jei Programoje dalyvaujančios įstaigos veiksmingai įgyvendina iškeltus uždavinius aktyviai dalyvaujant visuomenei.

 

II. Korupcijos Sveikatos sistemoje situacijos Analizė

 

1. Apklausų duomenys apie korupcijos apraiškas sveikatos sistemoje

 

6. Ekspertai pažymi, kad ekonominės ir socialinės programos dėl korupcijos netenka didžiulių išteklių. Pasaulio banko instituto tyrimo duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje kyšiams išleidžiama daugiau kaip 100 mlrd. JAV dolerių (ekspertų apskaičiavimais Lietuvoje – 1,5 mlrd. litų). Nemaža dalis iš šių lėšų galimai išleidžiama ir kyšiams sveikatos sistemoje.

7. Pasaulyje sveikatos apsaugai išleidžiama 3,1 trilijonų JAV dolerių. JAV sveikatos apsaugai išleidžia apie 1,6 trilijono, o Europos valstybės (27 valstybės) – daugiau kaip 1 trilijoną JAV dolerių (apie vieną trilijoną eurų). JAV sveikatos departamentas teigia, kad iš lėšų, skirtų įvairioms sveikatos programoms, apie 10 procentų (50 milijardų JAV dolerių) netenkama dėl sukčiavimo ir korupcijos. Kukliausiais skaičiavimais įvertinta, kad Europos Sąjungoje apie 80 milijonų eurų kasdien prarandama dėl sukčiavimo ir korupcijos sveikatos priežiūroje.

8. Įvertinus sociologinių tyrimų ir korupcijos rizikos analizės Lietuvoje (2007 m. duomenys) rezultatus, konstatuojama:

8.1. Gyventojai nėra įsisąmoninę (per mažai žino), kad korupcija yra ir atsidėkojimas po paslaugos suteikimo (po sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo), neteisingų duomenų pateikimas, naudojimasis tarnybiniu automobiliu, darbinimasis į valstybės tarnybą naudojantis pažintimis.

8.2. Pagal apklausos duomenis, tik kiek daugiau nei pusė Lietuvos visuomenės supranta, kad kyšininkavimo atveju atsakomybė tenka ir duodančiajam, ir imančiajam, likusi visuomenės dalis atsakomybę dažniausiai yra linkusi priskirti imančiajam kyšį.

8.3. Gyventojai mano, kad kalčiausi dėl esamo korupcijos masto yra politikai, taip pat ir valstybės tarnautojai, ir tik nedidelė atsakomybė tenka gyventojams, o mažiausiai kaltina save ir savo aplinką.

8.4. Gyventojai, įvardydami institucijas, kurios yra labiausiai korumpuotos Lietuvoje, tarp kitų institucijų (policija, Seimas, teismai ir savivaldybės) nurodo ir sveikatos apsaugą, gydytojus bei farmaciją.

8.5. Gyventojai mano, kad labiausiai korupcijos pažeidžiami sveikatos sistemoje yra didžiausios ligoninės (universitetinės klinikos), miestų ir rajonų ligoninės bei poliklinikos.

9. Įvertinus 2005 ir 2007 metų apklausos duomenis nustatyta, kad:

9.1. Kyšio davimo prievartavimo indeksas sumažėjo: didžiausios ligoninės (universitetinės klinikos) – 0,33 – 2007 m. (0,49 – 2005 m.), miestų ir rajonų ligoninės – 0,34 – 2007 m. (0,39 – 2005 m.), poliklinikos – 0,23 – 2007 m. (0,24 – 2005 m.).

9.2. kyšio davimo indeksas kai kur sumažėjo, kai kur nepasikeitė ar net padidėjo: poliklinikos – 0,21 – 2007 m. (0,22 – 2005 m.), miestų ir rajonų ligoninės – 0,37 – 2007 m. (0,37 – 2005 m.), didžiausios ligoninės (universitetinės klinikos) – 0,48 – 2007 m. (0,45 – 2005 m.);

9.3. 42 proc. gyventojų visuomet bando iš anksto išsiaiškinti, kokie yra papildomų „paslaugų“ įkainiai vienoje ar kitoje institucijoje;

9.4. Vyraujanti praktika yra tokia, kad kyšis yra labiau prievartaujamas nei siūlomas. Yra ir tokių institucijų, kurios tradiciškai laikomos labiausiai korumpuotomis, tačiau kyšis jose duodamas net jo neprašant. Tokių institucijų pavyzdžiais gyventojų vertinimo atveju galėtų būti didžiausios ligoninės (universitetinės klinikos), kuriose 33 proc. reikalus tvarkiusių gyventojų nurodė, jog jiems buvo leista suprasti apie norimą kyšį, tačiau kyšį davė 48 proc. gyventojų, Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (atitinkamai – 15 proc. ir 26 proc. verslininkų).

10. Apklausos duomenys rodo, kad dažniausiai gyventojai kyšius davė norėdami gauti siuntimus į reabilitacines sanatorijas (33 proc.), keisdami žemės paskirtį (30 proc.), atkurdami nuosavybės teises (29 proc.).

11. Apklausų duomenys liudija apie gyventojų pasyvumą siekiant išgyvendinti korupcijos apraiškas, kad visuomenė toleruoja tokius papildomus mokėjimus ir nenori atsisakyti šio problemų sprendimo būdo:

11.1. Dauguma Lietuvos gyventojų ir verslininkų antikorupcinėje veikloje dalyvauti nenorėtų. Sociologinio tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2007“ duomenimis, apie 38 proc. apklaustų gyventojų ir 32 proc. verslo įmonių vadovų nepraneštų apie korupcijos atvejį, o 39 proc. teigė, esą tai priklausytų nuo aplinkybių.

11.2. Dauguma Lietuvos gyventojų, net ir būdami nepatenkinti valstybės vykdoma politika ir priimamais sprendimais, nemano, kad galėtų ką nors pakeisti, ir nesirengia imtis aktyvios visuomeninės veiklos. Apie 56 proc. apklaustų gyventojų ir 43 proc. verslo įmonių vadovų nenorėtų dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

12. Didelis nepasitikėjimas valstybe bei jos institucijomis, menka informacijos, skatinančios priešintis korupcijai, sklaida, viešojo administravimo neefektyvumas lemia visuomenės pakantumą korupcijai. Apklausos duomenys parodė, kad dauguma gyventojų nežino, kur reikia kreiptis, norint pranešti apie korupcijos atvejį. Žinantieji gyventojai dažniausiai kreiptusi į policiją, o verslininkai – į Specialiųjų tyrimų tarnybą.

13. Pagal apklausos duomenis efektyviausios antikorupcinio švietimo priemonės yra antikorupcinių dalykų dėstymas aukštosiose ir bendrojo lavinimo mokyklose bei antikorupcinės informacijos sklaida ir galimų korupcijos atvejų tyrimas žiniasklaidos priemonėse.

 

2. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje teisinė ir institucinė bazė

 

14. Sveikatos sistemos tikslas – visapusiška kiekvieno Lietuvos piliečio fizinė ir dvasinė gerovė, kurios siekiama užtikrinant prieinamą, kokybišką ir veiksmingą sveikatos priežiūrą, sudarant visiems šalies gyventojams vienodas galimybes gauti jiems reikalingą medicinos pagalbą, teisę pasirinkti savo gydytoją ir sveikatos priežiūros įstaigą.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (toliau – Sveikatos apsaugos ministerija) yra Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios institucija, vykdanti įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytas sveikatos priežiūros srities valstybės valdymo funkcijas ir įgyvendinanti valstybės politiką sveikatos priežiūros srityje.

Sveikatos apsaugos ministerijos veiklai ir sveikatos apsaugos politikos formavimui, taip pat ir korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje organizavimui įtakos turi šalyje vykstantys politiniai procesai bei priimami sprendimai, taip pat ES įgyvendinamų prioritetinių sričių (sveikatos, regioninės plėtros, socialinės politikos ir kt.) gairės.

15. Teisinė bazė ir šalies institucinė sistema sukuria prielaidas korupcijos priežasčių šalinimo mechanizmui funkcionuoti:

15.1. Lietuvos Respublikos Seime įsteigta nuolatinė Seimo Antikorupcijos komisija. Pagal Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijos įstatymą (Žin., 2001, Nr. 92-3209) ji nagrinėja korupciją ir su ja susijusius reiškinius bei atvejus, priima sprendimus nagrinėjamais klausimais ir kontroliuoja, kaip institucijos juos vykdo; analizuoja valstybės ir savivaldybių įstaigų ir įmonių sprendimus, sudarančius sąlygas korupcijai bei nusikaltimams ir kitiems teisės pažeidimams ūkio ir finansų sistemose, siekia, kad tokie sprendimai būtų panaikinti; teikia pasiūlymus Lietuvos Respublikos Seimui, Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir kitoms institucijoms dėl teisės aktų priėmimo ir tobulinimo, korupcijos, ekonominių ir finansinių nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų prevencijos ir užkardymo).

15.2. Seimo Antikorupcijos komisija iš savo narių yra įsteigusi darbo grupę galimoms korupcijos apraiškoms sveikatos sistemoje tirti. Darbo grupė turi teisę: gauti reikalingą informaciją iš ministerijų, Generalinės prokuratūros prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento bei kitų valstybės ir savivaldybių institucijų, įmonių, įstaigų ir organizacijų; siūlyti atitinkamoms (kompetentingoms) institucijoms atlikti patikrinimus ir spręsti klausimus pagal savo kompetenciją; kviesti į posėdžius valstybės pareigūnus ir tarnautojus, kitus asmenis; suderinusi su Seimo kancleriu pasitelkti Seimo kanceliarijos specialistų ar, suderinus su kitų valstybės institucijų vadovais, pasitelkti kitų specialistų bei ekspertų; įstatymų nustatyta tvarka gauti informaciją, sudarančią tarnybos ar valstybės paslaptį.

15.3. Daug dėmesio korupcijos prevencijos problemoms sveikatos sistemoje skiria ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Sveikatos reikalų komiteto 2006 m. balandžio 4 d. spendimu Nr. 6 „Dėl korupcijos paplitimo sveikatos sistemoje“ Sveikatos apsaugos ministerija įpareigota kas ketvirtį informuoti apie korupcijos prevencijos priemonių vykdymą.

15.4. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – Specialiųjų tyrimų tarnyba) teisinis statusas sudaro prielaidas atskleisti ir tirti korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, rengti ir įgyvendinti korupcijos prevencijos priemones, taip pat ir sveikatos sistemoje.

15.5. Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme nustatyta, kad už korupcijos prevenciją valstybės ar savivaldybių įstaigose ir nevalstybinėse įstaigose atsako vadovas. Jis privalo imtis būtinų šio įstatymo įgyvendinimo priemonių. Padalinių ir asmenų, valstybės ar savivaldybių įstaigose vykdančių korupcijos prevenciją ir kontrolę, veiklos ir bendradarbiavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 19 d. nutarimu Nr. 607, 3 punkte nustatyta, kad valstybės ar savivaldybių įstaigose gali būti steigiami padaliniai ar skiriami asmenys, kuriems būtų pavedama korupcijos prevencijos ir kontrolės funkcija.

15.6. Sveikatos apsaugos ministerija, vertindama korupciją kaip grėsmę ir sveikatos sistemai, matydama būtinybę, kad sveikatos sistemos įstaigos vykdytų kryptingą ir veiksmingą antikorupcinę politiką, ministro 2003 m. balandžio 8 d. įsakymu Nr. V-207 „Dėl Sveikatos sistemos kovos su korupcija strategijos ir plano patvirtinimo“ patvirtino Sveikatos sistemos kovos su korupcija strategiją ir veiksmų planą. Programos priemonių vykdymas buvo numatytas Sveikatos sistemos sektoriaus kovos su korupcija strategijos įgyvendinimo veiksmų plane. Veiksmų plane buvo numatytos ir Nacionaliniame kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane numatytos priemonės sveikatos priežiūros srityje.

15.7. Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į tai, kad korupcija sveikatos sistemoje pamažu įgauna tarptautinę formą, 2005 m. tapo tarptautinio kovos su korupcija tinklo – Europos kovos su sukčiavimu ir korupcija sveikatos apsaugoje tinklo (EHFCN) nuolatine nare. Tai sudaro sąlygas sveikatos apsaugos ministerijai įgyti naudingos tarptautinės patirties korupcijos prevencijos srityje.

15.8. 2005 metais Sveikatos apsaugos ministerija, siekdama užtikrinti efektyvią korupcijos prevenciją, įsteigė padalinį, kurio pagrindinis uždavinys yra vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę sveikatos sistemoje.

Įgyvendindamas šį uždavinį, skyrius atlieka: ministerijos parengtų teisės aktų, reglamentuojančių visuomeninius santykius, nurodytus Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje projektų antikorupcinį vertinimą; ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, įvertinimo analizę; rengia (tikslina) ir teikia tvirtinti korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programą; koordinuoja ir kontroliuoja programos priemonių įgyvendinimą, apibendrina ministerijos padalinių ir ministerijai pavaldžių įstaigų veiklą, įgyvendinant korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programą, ir kitas funkcijas, numatytas Padalinių ir asmenų, valstybės ar savivaldybių įstaigose vykdančių korupcijos prevenciją ir kontrolę, veiklos ir bendradarbiavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 19 d. nutarimu Nr. 607.

15.9. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. kovo 23 d. įsakymu Nr. V-207 „Dėl Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos patvirtinimo“ buvo patvirtinta Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programa. Programos misija – šalinti prielaidas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų neteisėtam, nepagrįstam naudojimui bei korupcijai sveikatos sistemoje atsirasti ir plisti, kontroliuoti ir siekti, kad visos lėšos, skiriamos sveikatos apsaugai, būtų panaudojamos kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms, pacientų teisėms ir laisvėms užtikrinti. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos priemonių vykdymas buvo numatytas programos priede Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos priemonių 2006–2007 m. plane.

Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos priemonių plane buvo numatytos ir Nacionaliniame kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane numatytos priemonės sveikatos priežiūros srityje bei kitos priemonės, kurias turėjo vykdyti pati ministerija, jai pavaldžios įstaigos bei kitos sveikatos sistemos įstaigos. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinime dalyvavo sveikatos sistemos asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos.

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiose įstaigose, daugelyje sveikatos priežiūros įstaigų yra paskirti asmenys, atsakingi už korupcijos prevenciją ir kontrolę, sudarytos korupcijos prevencijos programos, kasmet nustatoma korupcijos pasireiškimo tikimybė. Tai sudaro prielaidas rengti ir įgyvendinti korupcijos prevencijos priemones, bet ir savarankiškai, lanksčiai ir operatyviai reaguoti į valstybėje vykstančius teisėkūros ir įvairių sričių reguliavimo pokyčius.

15.10. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimo priemonių planai sveikatos sistemos įstaigose buvo įgyvendinami iš bendrųjų asignavimų. Korupcijos prevencijos programos priemonėms finansuoti buvo naudojamos nacionalinio biudžeto ir kitos įstatymų nustatyta tvarka gautos lėšos.

Tačiau dėl nepakankamo finansavimo ir darbuotojų trūkumo ne visose sveikatos priežiūros įstaigose buvo parengtos korupcijos prevencijos programos, nustatoma korupcijos pasireiškimo galimybė, o kai kuriose sveikatos priežiūros įstaigose korupcijos prevencijos programos priemonės buvo įgyvendinamos formaliai ir deklaratyviai.

16. Įgyvendinant 2003–2005 m. bei 2006–2007, 2008 metų Programas, kasmet vidutiniškai buvo įvykdoma apie 50 proc., iš dalies įvykdoma – apie 30–40 proc., neįvykdoma – apie 10–20 proc. numatytų priemonių.

 

3. KORUPCIJOS SVEIKATOS SISTEMOJE PASIREIŠKIMO PRIELAIDŲ ANALIZĖ

 

3.1. Bendrosios korupcijos prielaidos sveikatos sistemoje

 

17. Socialinės:

17.1. Santykinai maži sveikatos sistemos darbuotojų atlyginimai; nepakankamai aiškus santykis tarp sveikatos apsaugos ir socialinės politikos, nėra atsakomybės pasidalijimo, todėl sveikatos sistemos išteklių sąskaita sprendžiamos socialinės problemos.

17.2. Lietuvos Respublikos sveikatos sistema finansuojama iš valstybės biudžeto, Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų ir kitų šaltinių. Privalomojo sveikatos draudimo fondo pagrindą sudaro savarankiškas valstybinio Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas, neįtrauktas į valstybės ir savivaldybių biudžetus.

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos (tūkst. litų) 2006–2009 m. buvo tokios: 2006 m. – 2 885 173, 2007 m. – 3 640 382, 2008 m. – 4 386 776, 2009 m. – 4 686 979, patikslinus – 4 388 415.

Nors Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų apmokėti už suteiktas paslaugas kasmet skiriama vis daugiau, jos nepadengia sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąnaudų. Išlaidos kompensuojamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių bei kitų sveikatos priežiūros paslaugų kompensavimui nuolat viršija Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto galimybes.

17.3. Neišvystytas papildomasis (savanoriškasis) sveikatos draudimas, be kurio tampa sudėtinga siekti sveikatos politikos tikslų − pakankamo sveikatos sistemos finansavimo, paslaugų kokybės kontrolės, paciento atsakomybės už savo sveikatą ir legalių priemokų už sveikatos paslaugas nustatymo.

17.4. Nepakankama informacijos apie sveikatos priežiūrą sklaida, trūksta socialinės reklamos gyventojams sveikatos klausimais.

18. Teisinės:

18.1. Teisės aktų projektų inicijavimas tinkamai neįvertinus numatomo teisinio reguliavimo būtinumo, teisės aktų projektų sprendimų poveikio neišsamus vertinimas, kai nėra numatomos galimos neigiamos pasekmės, sąnaudos, alternatyvūs siūlomų problemų sprendimo būdai, lemia nesistemingą teisėkūros procesą, skubotumą, dėl kurio dažnai nukenčia teisės aktų kokybė; dažnas jų keitimas bei kolizijos.

18.2. Įstatymų bei įstatymų įgyvendinamųjų teisės aktų kokybės trūkumai, tam tikrais atvejais lemiantys teisės aktų kolizijas, dviprasmybes, nepakankamas savo teisių ir pareigų išmanymas visuomenėje sudaro sąlygas sveikatos sistemos darbuotojams piktnaudžiauti tarnyba, sudaryti dirbtines kliūtis žmonėms, siekiantiems įgyvendinti savo teisėtus interesus.

18.3. Kokybės sistemų ir reglamentų stoka; nepakankama atsakomybė už padarytus pažeidimus; kontrolės sistemų, teisinių procedūrų ir priemonių, pareigūnų skyrimo ir atleidimo bei nušalinimo procedūrų netobulumas, profesinių elgesio kodeksų nebuvimas ir pan.

18.4. Nepakankamai skaidrus sprendimų priėmimo procesas, nesivadovaujama asmeninės atsakomybės principais, trūksta viešumo.

19. Struktūrinės:

19.1. Sveikatos sistemos struktūros sudėtingumas ir trūkumai. Skirtingas viešųjų sveikatos priežiūros įstaigų pavaldumas (Sveikatos apsaugos ministerijai, apskričių viršininkams, savivaldybių taryboms) trukdo kurti vientisą sveikatos priežiūros organizavimo sistemą, planuoti išteklius, kooperuoti sveikatos priežiūros įstaigas ir išteklius tokiose srityse kaip technologijų įsigijimas ir atnaujinimas, diegti naujas sudėtingas paslaugas.

19.2. Visų lygių sveikatos sistemos valdymas vis dar yra pernelyg biurokratiškas, pasižymi pertekliniais draudimais, apribojimais, įvairių pažymų, leidimų, papildomų dokumentų reikalavimais, procedūrų vilkinimu; nepakankamos ir netobulos veiklos apskaitos ir kontrolės sistemos.

19.3. Sveikatos priežiūros įstaigos nepakankamai aprūpinamos informacinėmis technologijomis ir pan. Elektroninis valdymas – tai viešojo administravimo subjektų veikloje diegiamų informacijos ir ryšio technologijų, naujovių, skirtų administracinėms ir viešosioms paslaugoms, demokratiniams procesams ir viešajai politikai tobulinti, visuma. Teigiama, kad labiausiai elektroninės valdžios plėtra stringa korupcijos pažeistose valstybės valdymo srityse.

Modernių informacinių technologijų efektyvus naudojimas leistų išplėsti antikorupcinės informacijos sklaidą, užtikrinti informacijos valdymo sistemų funkcionavimą, disponuojamos informacijos apsaugą, padidinti keitimosi duomenimis spartą, gebėjimus analizuoti vis didėjančius duomenų informacinius srautus, supaprastinti darbą, sumažinti veiklos sąnaudas.

19.4. Nesudarytos tinkamos sąlygos atskirų sveikatos sistemos subjektų (viešosios ir privačios įstaigos) sąžiningai konkurencijai.

19.5. Nevienodos valstybinių ir privačių sveikatos priežiūros įstaigų veiklos sąlygos.

19.6. Nepakankama konkurencija tarp sveikatos paslaugų teikėjų ir pirkėjų.

20. Institucinės:

20.1. Neišplėtotas vidaus ir išorės auditas.

20.2. Ne visais atvejais skiriant sveikatos priežiūros įstaigų vadovus kreipiamasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl privalomos informacijos pateikimo.

20.3. Galiojantys teisės aktai nenustato prievolės atitinkamoms institucijoms atlikti periodinį asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovų vertinimą (atestaciją) dėl jų atitikimo užimamoms pareigoms.

21. Visuomenės pilietiškumo stoka:

21.1. visuomenės požiūrio į korupciją neapibrėžtumas ir prieštaringumas;

21.2. nesipriešinimas korumpuotiems valstybės tarnautojams bei sveikatos sistemos darbuotojams;

21.3. piliečių (taip pat ir pacientų) nenoras dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

22. Išoriniai veiksniai:

22.1. politinių struktūrų ir interesų grupių įtaka;

22.2. politinės valios nepakankamumas.

 

3.2. Specifinės KORUPCIJOS prielaidos sveikatos sistemoje

 

23. Padėtis sveikatos sistemoje dėl specialistų.

Esant dideliam darbo užmokesčio, iššūkių ir naujų profesinių galimybių suteikimo atotrūkiui tarp ES ir Lietuvos Respublikos, privataus bei valstybinio sektorių, sunku išlaikyti aukštos kvalifikacijos personalą ir rasti naujų specialistų.

Tai atsiliepia ir sveikatos priežiūros srityje. Sveikatos priežiūros specialistų pasiskirstymas neatitinka jų paklausos, jų ypač trūksta rajonuose. Specialistų trūkumą rajonuose lemia rajono ligoninių nesaugumas dėl pacientų srautų persiskirstymo, dažnai prastesnė materialinė bazė ir mažesnės savirealizacijos galimybės. Mažas medicinos darbuotojų darbo užmokestis lemia profesijos keitimą, kito ar papildomo darbo ieškojimą, specialistų vidinę bei išorinę migraciją.

Siekiama, kad sveikatos apsaugos sektoriaus žmogiškųjų išteklių poreikio planavimas užtikrintų, kad profesionalių sveikatos priežiūros darbuotojų skaičius, įgūdžiai ir kompetencija atitiktų esamas ir būsimas visuomenės reikmes.

24. Veikla, susijusi su licencijų, leidimų, nuolaidų, lengvatų ir kitokių papildomų teisių suteikimu ar apribojimu, sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apribojimas ar nutraukimas; administracinių teisės pažeidimų nustatymas, protokolų surašymas, baudų skyrimas.

25. Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių įrašymas į kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašus; vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių įrašymas į kompensuojamųjų vaistinių preparatų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainynus.

26. Farmacinės veiklos valstybinės valdymo ir kontrolės institucijos, vykdydamos farmacinės veiklos ir vaistų kokybės valstybinę kontrolę, nepakankamai užtikrina, kad vaistų rinkoje būtų tik saugūs ir kokybiški vaistiniai preparatai. Siekiama skatinti racionalų ir efektyvų vaistų vartojimą, didinant informacijos apie vaistinius preparatus kokybę ir prieinamumą.

27. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų atliekami medicininės paskirties aparatūros, vaistinių preparatų, medicinos pagalbos ir kt. priemonių viešieji pirkimai.

Viešieji pirkimai, kuriems naudojamos valstybės biudžeto lėšos, tarp jų ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos, priskiriami prie sričių, kuriose yra didesnė korupcijos pasireiškimo tikimybė. Viešųjų pirkimų tvarkos pažeidimai, nepakankama viešųjų pirkimų komisijos narių kvalifikacija, perdėtai smulkmeniškas supaprastintų pirkimų reglamentavimas arba netinkamai taikomos pirkimų organizavimo taisyklės lemia neteisėtą, neefektyvų valstybės biudžeto lėšų naudojimą ir sudaro sąlygas korupcijai pasireikšti.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl suteiktų paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, 2003–2008 metais vaistinių preparatų, tirpalų, tvarsliavos, kraujo produktų pirkimui išleido: 2003 m. – 103 688 202 Lt, 2004 m. – 109 587 951 Lt, 2005 m. – 117 118 849 Lt, 2006 m. – 134 604 845 Lt, 2007 m. – 163 764 908 Lt, 2008 m. – 188 438 456,00 Lt, gautų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Sveikatos apsaugos ministerijos 2006–2007 m. atlikti tyrimai parodė, kad vykdant viešuosius vaistinių preparatų, maisto produktų, maitinimo paslaugų bei kuro pirkimus sveikatos priežiūros įstaigose neracionaliai naudojamos jų lėšos. Nustatyti atvejai, kai tie patys vaistiniai preparatai buvo perkami skirtingomis kainomis iš tų pačių tiekėjų. Analogiška padėtis buvo konstatuota vertinant maisto produktų, maitinimo paslaugų, kuro pirkimus.

Apklausų bei skundų duomenys rodo, kad pacientai stacionarinio bei ambulatorinio gydymo metu neretai perka gydymui reikalingus vaistinius preparatus ir medicinos pagalbos priemones savo lėšomis.

28. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atliekami centralizuoti galūnių, sąnarių ir protezų, vaistinių preparatų, medicinos pagalbos ir kitų priemonių viešieji pirkimai.

Nuo 1998 metų Valstybinė ligonių kasa Sveikatos apsaugos ministerijos pavedimu atlieka centralizuotus galūnių, sąnarių ir protezų, centralizuotai apmokamų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių viešuosius pirkimus. Pirkimams buvo skiriama: 2006 m. – 100,49 mln. Lt; 2007 m. – 130,19 mln. Lt; 2008 m. – 141,6 mln. Lt; 2009 m. – 152,493 mln. Lt, sumažinta iki 146,393 mln. Lt.

29. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų skirstymas sveikatos priežiūros įstaigoms (Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos, teritorinės ligonių kasos).

30. Biudžetinių lėšų skirstymas sveikatos priežiūros įstaigoms restruktūrizuoti, sveikatos programoms vykdyti, investicinėms programoms.

31. Europos Sąjungos finansinės paramos lėšų skirstymas.

Lietuvai 2004–2006 m. ir 2007–2013 m. laikotarpiui skirta ES lėšų. Abiem atvejais 3,4 procento ES lėšų, skiriamų Lietuvai, buvo skirta sveikatos priežiūros sričiai. 2004–2006 m. sveikatos sistemoje buvo panaudoti 173 milijonai Lt, o 2007–2013 metų laikotarpiui yra numatyti 927 milijonai Lt.

32. Žemas kontroliuojančių pareigūnų rotacijos lygis, vykdant sveikatos sistemos objektų bei kitų, sveikatos sistemai nepriklausančių, įstaigų priežiūrą ir kontrolę.

33. Vienpusė ir (ar) nepakankama informacija pacientams sveikatos priežiūros įstaigose apie teikiamas mokamas sveikatos priežiūros paslaugas (apmokama asmeninėmis lėšomis ar draudimo bendrovių lėšomis) bei sveikatos priežiūros paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, apie pacientų teises ir galimybes ir t. t.

34. Pacientams, norintiems gauti sveikatos priežiūros paslaugas, tenka ilgai laukti eilėse. Tam įtakos turi daugelis veiksnių: finansinių išteklių sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti trūkumas (daugiausiai atsirandantis dėl nemokamo gydymo iškreiptos paciento motyvacijos gauti brangiausią gydymą), nepakankama sveikatos priežiūros įstaigų vadyba, sveikatos priežiūros specialistų ir įrangos trūkumas ir kt.

35. Sveikatos priežiūros įstaigose yra nepakankamas kompiuterinio raštingumo ir informacinių technologijų naudojimo lygis bei nepakankama interneto prieiga. Veiksmingas modernių informacinių technologijų naudojimas leistų išplėsti antikorupcinės informacijos sklaidą, užtikrinti informacijos valdymo sistemų funkcionavimą, disponuojamos informacijos apsaugą, padidinti keitimosi duomenimis spartą, gebėjimus analizuoti vis didėjančius duomenų informacinius srautus, supaprastinti darbą, sumažinti veiklos sąnaudas ir kt. Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimas technika ir informacinėmis technologijomis yra nepakankamas, o sudėtingų sveikatos priežiūros paslaugų poreikis didėja.

36. Naujų sveikatos sistemos technologijų diegimas sveikatos sistemoje. Sveikatos sistemos technologijos – tai ne tik diagnostikai ir gydymui reikalinga medicinos aparatūra, įranga, vaistai, bet ir sveikatos stiprinimo, profilaktikos, slaugos ir reabilitacijos metodai bei organizaciniai ir vadybiniai gebėjimai. Spartus naujų gydymo metodų ir technologijų (ypač biotechnologijų, nanotechnologijų, genetikos, molekulinės diagnostikos, kompiuterizuotos vizualizacijos, robotizuotos chirurgijos, telemedicinos srityse) atsiradimas keičia ne tik sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, bet ir atveria visai naujas paslaugų galimybes. Kartu su atsiveriančiomis galimybėmis kyla operatyvaus naujų paslaugų diegimo klinikinėje praktikoje ir jų prieinamumo pacientams problema bei didėja lėšų poreikis, specialistų apmokymo, patirties sklaidos, bendradarbiavimo problemos konkurencinėje sveikatos priežiūros paslaugų rinkoje.

 

4. Sveikatos sistemos veiklos sritys, kuriose galima korupcijos pasireiškimo tikimybė

 

37. Sveikatos sistemos įstaigų (Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų bei kitų įstaigų) vykdoma veikla yra priskiriama prie veiklos sričių, kuriose galimas korupcijos pasireiškimas.

38. Sveikatos sistemoje galima išskirti įstaigas, o sveikatos sistemos įstaigų veikloje galima išskirti veiklos sritis, kuriose galima korupcijos pasireiškimo tikimybė. Duomenys apie įstaigas ir veiklos sritis pateikti 1 lentelėje.

 

1 lentelė

Eil. Nr.

Sveikatos sistemos įstaigų veiklos sritys, kuriose galimas korupcijos pasireiškimas

Sveikatos sistemos įstaigos, kuriose galimas korupcijos pasireiškimas

1

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų skirstymas

SAM*, VLK*, TLK*

2

Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos teikimas

SAM*

3

Lėšų skirstymas sveikatos priežiūros įstaigoms restruktūrizuoti, sveikatos programoms vykdyti

SAM*

4

Veikla, susijusi su licencijų, leidimų, nuolaidų, lengvatų ir kitokių papildomų teisių suteikimu ar apribojimu

SAM*, VVKT*, VASPVT*, VVSPT*, RSC*, LBK*, OR*,

5

Priežiūros ir kontrolės vykdymas

VLK*, TLK*, VMAI*, VASPVT*, VVKT*, VVSPT*, RSC*, OR*

6

Vaistinių preparatų registracija

VVKT

 

7

Vaistinių preparatų ir ligų įrašymas į Ligų ir kompensuojamųjų vaistinių preparatų joms gydyti, Kompensuojamųjų vaistinių preparatų sąrašus, medicinos pagalbos priemonių įrašymas į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą

SAM*, VVKT*, VLK*

8

Vaistinių preparatų įrašymas į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną, medicinos pagalbos priemonių – į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyną

SAM*, VLK*

9

Kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių skyrimas 

Asmens sveikatos priežiūros gydytojai

10

Prekių ir (ar) paslaugų viešieji pirkimai 

SAM*, jai pavaldžios įstaigos, kitos sveikatos sistemos įstaigos

11

Nelegalūs mokėjimai teikiant mokamas ir apmokamas iš PSDF biudžeto lėšų asmens sveikatos priežiūros paslaugas pacientams

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos

12

Nelegalūs mokėjimai teikiant visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas gyventojams, juridiniams asmenims

Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos

13

Konkursų eiti pareigas valstybinėje tarnyboje organizavimas, reputacijos, kvalifikacijos, atestacijos ir rotacijos reikalavimų asmenims, dirbantiems valstybinėje tarnyboje, nustatymas, panaikinimas ar pakeitimas

Sveikatos sistemos įstaigos

 

Pastaba:

– SAM* – Sveikatos apsaugos ministerija;

– VLK* – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

– TLK* – Teritorinė ligonių kasa;

– VVKT* – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

– VASPVT* – Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

– VVSPT* – Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

– RSC* – Radiacinės saugos centras;

– LBK* Lietuvos bioetikos komitetas;

– OR* – Odontologų rūmai;

– VMAI* – Valstybinė medicininio audito inspekcija Sveikatos apsaugos ministerijos.

 

5. Galimos korupcijos sveikatos sistemoje pasekmės

 

39. Nevykdant veiksmingos ir kryptingos korupcijos prevencijos politikos, korupcijos reiškiniai gali pažeisti visuomeninius santykius sveikatos sistemoje, dėl ko gali:

39.1. sumažėti šalies sveikatos sistemos veiksmingumas, pablogėti teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybė;

39.2. atsirasti socialinė įtampa, kuri mažina pasitikėjimą sveikatos apsaugos priežiūra ir politinį stabilumą;

39.3. sumažėti pacientų pasitikėjimas Sveikatos apsaugos ministerija, sveikatos priežiūros įstaigomis;

39.4. pablogėti viešojo administravimo kokybė ir užsimegzti farmacijos bei kitų įmonių, prekiaujančių medicinos prekėmis ir prietaisais, ryšiai su korumpuotais valstybės tarnautojais ir sveikatos sistemos darbuotojais, politikais;

39.5. skaidrumo, informatyvumo, atskaitomybės trūkumas administruojant, paskirstant ES lėšas, skirtas sveikatos sistemai, itin neigiamai paveikti optimalų ES lėšų naudojimą, sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei prieinamumą.

40. Atsižvelgiant į šias pasekmes ir aiškiai suvokiant korupcijos pasireiškimo prielaidas, galima numatyti veiksmingas korupcijos prevencijos programos poveikio priemones.

 

III. PROGRAMOS TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

 

41. Programos tikslas – išaiškinti ir šalinti korupcijos sveikatos sistemoje prielaidas, užtikrinti skaidresnę ir veiksmingesnę sveikatos sistemos įstaigų bei jų darbuotojų veiklą.

42. Programos uždavinys – galimų korupcijos priežasčių, sąlygų atskleidimas ir šalinimas, įgyvendinant korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių planą, siekiant, kad visos lėšos, skiriamos sveikatos sistemai, būtų naudojamos pagal paskirtį ir racionaliai kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms teikti, pacientų teisėms ir laisvėms užtikrinti, taip pat poveikis sveikatos sistemos darbuotojams, siekiant atgrasinti nuo galimos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos.

43. Korupcijos prevencijos tikslui ir uždaviniui pasiekti numatoma:

43.1. vykdyti nuolatinę kryptingą korupcijos prevencijos politiką, užtikrinti veiksmingą numatytų ilgalaikės korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos priemonių įgyvendinimą;

43.2. nustatyti veiklos sritis sveikatos sistemoje, kuriose galima korupcinė veika, bei sąlygas jai atsirasti ir plisti, teikti siūlymus dėl galiojančių teisės aktų tobulinimo;

43.3. įgyvendinti neišvengiamos atsakomybės už neteisėtus veiksmus principą;

43.4. teisinėmis, organizacinėmis, ekonominėmis ir socialinėmis priemonėmis užtikrinti tinkamą ir veiksmingą korupcijos prevencijos organizavimo, įgyvendinimo, priežiūros kontrolę;

43.5. skatinti nepakantumą korupcijos apraiškoms ir įtraukti į korupcijos prevenciją visuomenę;

43.6. programoje numatytas priemones sieti su socialinių problemų sprendimu ir visuomenės apsauga nuo esamų ir atsirandančių korupcijos prielaidų sveikatos sistemoje; visokeriopai ginti visuotinai pripažįstamas paciento teises ir laisves, sveikatos sistemos darbuotojų teises bei laisves ir nepažeisti nekaltumo prezumpcijos;

43.7. ugdyti antikorupcinę kultūrą sveikatos sistemos subjektuose (Sveikatos apsaugos ministerijoje, jai pavaldžiose įstaigose, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros bei kitose įstaigose).

44. Svarbiausi teisiniai organizaciniai galimų korupcijos apraiškų sveikatos sistemos įstaigose ir jų padaliniuose šalinimo būdai – tiksliai apibrėžti, koks sveikatos sistemos darbuotojų (valstybės tarnautojų ir jiems prilygintų bei kitų darbuotojų) elgesys prieštarauja teisės aktams ir laikomas korupcija (turi korupcijos požymių), sukurti efektyvų kontrolės ir reagavimo į korupcijos apraiškas mechanizmą, atsižvelgiant į praktiką nuolat tobulinti teisės aktus (šalinti spragas, kolizijas ir pan.), jų įgyvendinimo procedūras ir priemones.

45. Siekiant sėkmingai vykdyti Korupcijos prevencijos programų nuostatas Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigoms bei kitoms sveikatos sistemos įstaigoms tikslinga paskirti asmenis, kuriems pavedama vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę.

46. Korupcijos prevencijos bendrosios priemonės (priemonių sritys) sveikatos sistemoje yra šios:

46.1. korupcijos rizikos analizė sveikatos sistemos įstaigose;

46.2. korupcijos prevencijos programų parengimas ir tikslinimas sveikatos sistemos įstaigose;

46.3. teisės aktuose įtvirtinto ar teisės aktų projektuose numatomo teisinio reguliavimo poveikio korupcijos mastui vertinimas (teisės aktų ar jų projektų antikorupcinis vertinimas);

46.4. informacijos apie asmenis, siekiančius eiti arba einančius pareigas atitinkamose sveikatos sistemos įstaigose, pateikimas teisės aktų nustatyta tvarka;

46.5. informacijos pateikimas valstybės tarnautojų ir juridinių asmenų registrams Korupcijos prevencijos įstatymo nustatytais pagrindais;

46.6. visuomenės švietimas ir informavimas apie Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimą, taip pat sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų mokymas;

46.7. nustatytų korupcijos atvejų paviešinimas.

47. Korupcijos rizikos analizė:

47.1. Korupcijos rizikos analizė teisės aktų nustatyta tvarka atliekama tose sveikatos sistemos veiklos srityse, kur yra didelė korupcijos apraiškų tikimybė (atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba).

47.2. Veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, įvertinimą teisės aktų nustatyta tvarka atlieka:

47.2.1. Sveikatos apsaugos ministerijoje jos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

47.2.2. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiose įstaigose – įstaigos vadovo įgaliotas asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

47.2.3. kitose sveikatos sistemos įstaigose – įstaigos vadovo įgaliotas asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę.

47.3. Kiekviena sveikatos sistemos įstaiga pagal nustatytas savo veiklos sritis, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, parengia konkrečias priemones galimoms korupcijos apraiškoms valdyti ir paskiria asmenis, atsakingus už šių priemonių vykdymą.

47.4. Sveikatos sistemos įstaigų veiksmų seka, nustatant korupcijos pasireiškimo tikimybę, išdėstyta programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

48. Korupcijos prevencijos programų (ir jų įgyvendinimo priemonių planų) rengimas sveikatos sistemos įstaigose:

48.1. Sveikatos apsaugos ministerija parengia Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą.

48.2. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos parengia ir nustatytais terminais pateikia Sveikatos apsaugos ministerijai savo įstaigų korupcijos prevencijos programas.

48.3. Kitos sveikatos sistemos įstaigos parengia ir nustatytais terminais pateikia Sveikatos apsaugos ministerijai savo įstaigų korupcijos prevencijos programas.

48.4. Korupcijos prevencijos programų parengimo ir pateikimo Sveikatos apsaugos ministerijai terminai nurodyti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

49. Teisės aktų ar jų projektų antikorupcinis vertinimas:

49.1. Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, teisės aktų nustatyta tvarka antikorupciniu požiūriu vertina sveikatos sistemos veiklą reglamentuojančius teisės aktus (atlieka teisės aktų teminę korupcijos prevencijos analizę) ar jų projektus, jeigu juose reguliuojami ar numatomi reguliuoti visuomeniniai santykiai, nurodyti Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje.     

49.2. Sveikatos sistemos įstaigos, „Valstybės žiniose“ ar kitais būdais viešai skelbiančios savo teisės aktus, pačios atlieka teisės akto projekto antikorupcinį vertinimą, jeigu numatomi reguliuoti visuomeniniai santykiai, nurodyti Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje.

50. Informacijos apie asmenis, siekiančius eiti arba einančius pareigas atitinkamose sveikatos sistemos įstaigose, pateikimas.

Siekiant, kad sveikatos sistemoje dirbtų tik nepriekaištingos reputacijos asmenys, informacija apie asmenis, siekiančius eiti arba einančius pareigas atitinkamose sveikatos sistemos institucijose, turi būti tikrinama teisės aktų nustatyta tvarka:

50.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka privaloma informacija apie tikrinamus asmenis, siekiančius eiti pareigas, numatytas Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje (sveikatos apsaugos viceministro, Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerio, Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovų ir jų pavaduotojų pareigas), pateikiama sveikatos apsaugos ministrui.

50.2. Informacija apie asmenis, skiriamus ar paskirtus į kitas, nenurodytas šios programos 50.1 punkte pareigas sveikatos apsaugos sistemos įstaigose, pateikiama tik tada, kai to prašo asmenis į pareigas skiriantis ar paskyręs įstaigos vadovas, taip pat Specialiųjų tyrimų tarnybos ir kitų teisėsaugos ir kontrolės institucijų iniciatyva.           

51. Teisės aktų nustatyta tvarka sveikatos sistemos įstaigos pateikia valstybės tarnautojų ir juridinių asmenų registrams visą privalomą teikti ir šiems registrams reikalingą informaciją:

51.1. Valstybės tarnautojų registrui pateikiama informacija apie valstybės tarnautojus, kurie įsiteisėjusiu galutiniu teismo nuosprendžiu yra pripažinti padarę korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patraukti administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, padarytus siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims.

51.2. Juridinių asmenų registrui pateikiama informacija apie juridinius asmenis, kurie įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu yra pripažinti padarę korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas arba kurių darbuotojas ar įgaliotas atstovas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu yra pripažintas padaręs korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas veikdamas juridinio asmens naudai arba jo interesais.

51.3. Sveikatos sistemos įstaigos informaciją, teikiamą Valstybės tarnautojų bei Juridinių asmenų registrams, taip pat teikia Sveikatos apsaugos ministerijai.

51.4. Informacijos pateikimo terminai atitinkamiems registrams ir Sveikatos apsaugos ministerijai nurodyti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

52. Visuomenės švietimas ir informavimas apie Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimą, sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų mokymas:

52.1. Antikorupcinis švietimas turi būti organizuojama atsižvelgiant į šias nuostatas:

52.1.1. Antikorupcinis ugdymas turi būti neatskiriama švietimo dalis, siekiant puoselėti asmens dorovę, ugdyti pilietiškumą, asmens teisių ir pareigų visuomenei ir valstybei sampratą ir įgyvendinti korupcijos prevenciją. Šia linkme turi būti ugdomi sveikatos sistemos įstaigų darbuotojai, taip pat jie turi dalyvauti seminaruose, paskaitose ar kituose antikorupcinio švietimo renginiuose.

52.1.2. Sveikatos sistemos įstaigos per visuomenės informavimo priemones ir kitais būdais turi teikti gyventojams (pacientams) žinias apie savo veiklą įgyvendinant Korupcijos prevencijos programą, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymą ir kitus antikorupcinius teisės aktus.

52.2. Siekiant, kad visuomenė gautų pakankamai informacijos apie korupcijos apraiškas, korupcinių teisės pažeidimų tyrimą bei apie savo teises ir galimybes pasipriešinti korupcijai bei įtraukti visuomenę į kovą su korupcija:

52.2.1. Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainės nuolatiniuose puslapiuose, skirtuose korupcijos prevencijai, turi būti skelbiama Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programa su jos įgyvendinimo priemonių planu. Šiuose puslapiuose turi būti skelbiama apie įgyvendinamas antikorupcines priemones, metodinė medžiaga, kaip organizuoti antikorupcinę veiklą, apklausas apie Korupcijos prevencijos programos priemonių efektyvumą, taip pat numatyti galimybę interneto vartotojams pateikti savo komentarus, atsiliepimus, siūlymus, pranešimus ir kt.

52.2.2. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios bei kitos sveikatos sistemos įstaigos savo interneto svetainių nuolatiniuose puslapiuose, skirtuose korupcijos prevencijai, turi skelbti įstaigos Korupcijos prevencijos programą ir jos įgyvendinimo priemonių planas. Šiuose puslapiuose būtina skelbti apie įgyvendinamas antikorupcines priemones, numatyti galimybę interneto vartotojams pateikti savo komentarus, atsiliepimus, siūlymus, pranešimus ir kt.

52.2.3. Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainės nuolatiniuose puslapiuose, skirtuose korupcijos prevencijai, turi būti skelbiamas kreipimasis į sveikatos sistemos darbuotojus, taip pat gyventojus (pacientus) raginant telefonu, paštu, elektroniniu paštu atvirai ar anonimiškai pranešti apie korupcijos apraiškas ar įtarimus apie tokio pobūdžio veikas sveikatos sistemoje.

52.2.4. Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių įstaigų ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų interneto svetainėse skelbti darbuotojų elgesio, susidūrus su korupcinėmis veikomis, taisyklių bei pranešimo tvarkos aprašus.

52.2.5. Sveikatos apsaugos ministerija interneto svetainės įvadiniame puslapyje turi skelbti elektroninio pašto adresą bei telefono numerį, kuriuo asmenys galėtų anonimiškai pranešti apie Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių ir kitų sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų galimus pažeidimus, susijusius su Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių ir kitų sveikatos sistemos įstaigų veikla.

52.2.6. Kitos sveikatos sistemos įstaigos interneto svetainės įvadiniame puslapyje turi skelbti elektroninio pašto adresą bei telefono numerį, kuriuo asmenys galėtų anonimiškai pranešti apie darbuotojų galimus pažeidimus, susijusius su įstaigos veikla.

52.2.7. Informacija, kur turi kreiptis pacientas, susidūręs su korupcinio pobūdžio veika, turi būti skelbiama visose sveikatos sistemos įstaigos informacijos skelbimo vietose.

52.3. Organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų mokymą korupcijos prevencijos klausimais:

52.3.1. Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojams organizuoti nuoseklius ir sistemingus mokymus korupcijos prevencijos klausimais. Sudaryti sąlygas Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų valstybės tarnautojams ir darbuotojams tobulintis Lietuvos viešojo administravimo institute ir ES organizuojamuose kursuose.

52.3.2. Priimtiems naujiems Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų darbuotojams įvadinio mokymo metu rengti mokymus korupcijos prevencijos klausimais.

52.3.3. Parengti ir siūlyti integruoti antikorupcinio ugdymo programą į sveikatos apsaugos specialistų kvalifikacijos kėlimu užsiimančių universitetinių įstaigų sveikatos priežiūros įstaigų administracijos vadovų kvalifikacijos tobulinimo kursų programą.

53. Nustatytų korupcijos atvejų paviešinimas:

53.1. Sveikatos apsaugos ministerija bei kitos sveikatos sistemos įstaigos iškart privalo paviešinti nustatytus korupcijos atvejus.

53.2. Rinkti informaciją apie išaiškintus korupcijos atvejus Sveikatos apsaugos ministerijoje, jai pavaldžiose įstaigose, kitose sveikatos priežiūros institucijose. Analizuoti ir, jeigu reikia, suderinus su sveikatos apsaugos ministru, paviešinti kitiems sveikatos sistemos darbuotojams ir žiniasklaidoje teisės aktų nustatyta tvarka. Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje informuoti žiniasklaidą, o per ją – ir visuomenę apie Sveikatos sistemoje nustatytas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas.

53.3. Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje skelbti informaciją apie Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių ir kitų sveikatos sistemos įstaigų darbuotojams pareikštus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas.

53.4. Sveikatos sistemos įstaigų interneto svetainėje skelbti informacija apie įstaigos darbuotojui pareikštus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką.

54. Priemonės, susijusios su antikorupciniu sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų mokymu, taip pat visuomenės švietimu ir informavimu apie nustatytą korupcinę veiką, bei jų vykdymo terminai nurodyti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

55. Priemonės, nurodytos Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, bei jų vykdymo terminai pateikti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

56. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008–2012 metų programoje, siekiant pagerinti galimybes gauti kokybiškesnes ir prieinamas sveikatos priežiūros paslaugas, numatyta daugybė priemonių sveikatos apsaugos srityje, kurios kartu pašalins ar sumažins korupcijos apraiškų prielaidas:

56.1. skatinti papildomą savanoriškąjį sveikatos draudimą, aiškiai apibrėžiant tokio draudimo objektą;

56.2. apskaičiuoti realius įkainius kaip pagrindinę prielaidą savanoriškam papildomam sveikatos draudimui įgyvendinti;

56.3. siekiant iš sveikatos apsaugos sistemos išgyvendinti nelegalius mokėjimus, nustatyti oficialias priemokas už sveikatos priežiūros paslaugas;

56.4. atlikti išlaidų, skirtų sveikatos prevencinėms programoms ir kitoms medicinos sritims, efektyvumo analizę; atsižvelgiant į gautus duomenis, didinti ir koncentruoti finansinius bei kitus išteklius toms sveikatos sritims, kurios gali efektyviausiai sumažinti žmonių sergamumo ir mirtingumo rodiklius;

56.5. siekiant įgyvendinti principą „pinigai seka paskui pacientą“, sukurti informacinę sistemą (sveikatos draudimo sąskaitą), kad kiekvienam mokesčių mokėtojui būtų lengvai prieinama informacija, kiek sveikatos draudimo įmokų jis sumokėjo ir kokią jų dalį panaudojo savo sveikatai;

56.6. išanalizuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimybes pačioms nustatyti mokamų paslaugų kainas;

56.7. pritraukti privatų kapitalą į sveikatos sistemą ir skatinti privačių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų plėtrą;

56.8. užtikrinti privačių ir valstybinių asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų lygiateisiškumą;

56.9. pritraukti daugiau Europos Sąjungos lėšų, užtikrinti skaidrų ir efektyvų jų naudojimą;

56.10. diegti nacionalinę elektroninę sveikatos sistemą;

56.11. atskirti sveikatos politiką formuojančių ir įgyvendinančių institucijų funkcijas;

56.12. tobulinti investicinių lėšų paskirstymą ir panaudojimą;

56.13. peržiūrėti Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų, ypač atliekančių kontrolės funkcijas, veiklą ir skaičių;

56.14. sutvarkyti sveikatos įstaigų valdymą, peržiūrint steigėjų funkcijas, didinti savivaldybių, vietos bendruomenių ir darbuotojų, pacientų ir kitų nevyriausybinių organizacijų įtaką;

56.15. tobulinti kompensuojamųjų ir nekompensuojamųjų receptinių vaistų kainodarą;

56.16. sudaryti vienodas konkurencijos sąlygas visoms farmacijos bendrovėms;

56.17. užtikrinti, kad sveikatos priežiūros specialistai gautų darbo užmokestį, atitinkantį jų atliekamą darbą;

56.18. peržiūrėti ir reglamentuoti medicinos darbuotojų darbo krūvius. Aiškiai atskirti gydytojų teikiamas paslaugas nuo socialinių ir kitų paslaugų, tiesiogiai nesusijusių su asmens sveikatos priežiūra;

56.19. peržiūrėti medicinos darbuotojų, dirbančių biudžetinėse įstaigose, darbo sąlygas ir darbo užmokestį;

56.20. didinti medicinos specialistų draugijų vaidmenį sprendžiant esmines atskirų sveikatos priežiūros sričių specialistų problemas;

56.21. skatinti aktyvų pacientų organizacijų dalyvavimą priimant svarbius sveikatos sistemos sprendimus;

56.22. įtraukti pacientų ir kitas nevyriausybines organizacijas į asmens sveikatos priežiūros įstaigų valdymą;

56.23. įpareigoti asmens sveikatos priežiūros įstaigas viešai skelbti informaciją apie teikiamas paslaugas, jų kainas, personalą, darbo laiką ir pan.

57. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008–2012 m. programoje numatytos 2009–2010 m. ir kitos priemonės, kurios kartu sumažins ir korupcijos apraiškų prielaidas sveikatos priežiūros srityje, ir jų vykdymo terminai pateikti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

 

IV. INFORMAVIMAS APIE GALIMĄ KORUPCINĘ VEIKĄ,

Korupcinių teisės pažeidimų tyrimas

 

58. Siekiant veiksmingai ištirti korupcinius teisės pažeidimus, būtina:

58.1. sudaryti sąlygas Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių įstaigų bei kitų sveikatos sistemos įstaigų valstybės tarnautojams ir darbuotojams, kitiems visuomenės piliečiams anonimiškai pranešti Sveikatos apsaugos ministerijai ar įstaigų vadovybei savo įtarimus dėl galimos šių įstaigų darbuotojų korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos;

58.2. tirti skundus, pareiškimus dėl galimų korupcijos atvejų bei vertinti pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos; išsamiai ir objektyviai analizuoti pagrįstus įtarimus dėl Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių įstaigų, valstybės ir savivaldybės pavaldumo bei privačių sveikatos priežiūros įstaigų valstybės tarnautojų ir darbuotojų korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos ir atlikti tyrimus pagal savo kompetenciją; kasmet analizuoti iš fizinių ir juridinių asmenų gaunamus skundus (prašymus, pareiškimus ir kt.) ir rengti siūlymus dėl sveikatos priežiūrą reglamentuojančių teisės aktų (Sveikatos apsaugos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų) tobulinimo;

58.3. gavus informacijos dėl galimų ar korupcinių veikų, turinčių nusikalstamos veikos požymių, nedelsiant informuoti sveikatos apsaugos ministrą (sveikatos sistemos įstaigos vadovą) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą ministerijos (sveikatos sistemos įstaigos) ir kituose teisės aktuose nustatytomis sąlygomis ir tvarka;

58.4. išaiškinus ar pasitvirtinus informacijai apie korupcijos faktą bei esant įtarimui dėl galimos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos, nedelsiant informuoti sveikatos apsaugos ministrą (sveikatos sistemos įstaigos vadovą) ir nustatyta tvarka apie tai pranešti Specialiųjų tyrimų tarnybai;

58.5. nuolat bendradarbiauti su korupcinius nusikaltimus tiriančia valstybės institucija – Specialiųjų tyrimų tarnyba, kitomis ministerijomis ir valstybės įstaigomis, dalyvaujant įvairiuose dalykiniuose susitikimuose bei keičiantis turima informacija apie taikomas korupcijos prevencijos priemones ir jų veiksmingumą.

59. Priemonės, susijusios su informavimu apie galimą korupcinę veiką bei korupcinių teisės pažeidimų tyrimu, jų vykdymo terminai nurodyti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

 

V. SIEKIAMI REZULTATAI IR VERTINIMO KRITERIJAI

 

60. Programa siekiama tokių rezultatų:

60.1. sumažinti korupcijos pasireiškimo tikimybę;

60.2. padidinti nepakantumą korupcijai;

60.3. pagerinti korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje organizavimą;

60.4. padidinti visuomenės pasitikėjimą sveikatos sistemos institucijomis (įstaigomis).

61. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos ir jos įgyvendinimo priemonių vykdymas ir kontrolė turi būti vertinami pagal šiuos rodiklius:

61.1. atliktų korupcijos pasireiškimo tikimybės vertinimų skaičių;

61.2. atliktų teminių korupcijos prevencijos (galiojančių teisės aktų vertinimas antikorupciniu požiūriu) analizių skaičių;

61.3. atliktų korupcijos rizikos vertinimų skaičių (atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba);

61.4. įvykdytų programos įgyvendinimo priemonių plano priemonių skaičių;

61.5. neįvykdytų programos įgyvendinimo priemonių plano priemonių plano priemonių skaičių;

61.6. programos įgyvendinimo priemonių plano įgyvendinimą nustatytais terminais;

61.7. pateiktų rekomendacijų keisti teisės aktus ar jų projektus skaičių;

61.8. priimtų rekomendacijų keisti teisės aktus ar jų projektus skaičių;

61.9. asmenų, sveikatos sistemos institucijose (įstaigose) vykdančių korupcijos prevencijos ir kontrolės funkcijas, skaičiaus pokytį;

61.10. parengtų naujų ir atnaujintų įstaigų korupcijos prevencijos programų ir įgyvendintų Programos priemonių skaičiaus pokytį;

61.11. asmenų, pranešusių apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus, skaičiaus pokytį;

61.12. ištirtų pažeidimų, susijusių su korupcija, skaičių;

61.13. oficialių pranešimų apie įtariamus pažeidimus ir ištirtų pažeidimų santykį;

61.14. anonimiškų ir oficialių pranešimų apie įtariamus pažeidimus santykį;

61.15. specialių radijo, televizijos laidų, straipsnių spaudos leidiniuose, pranešimų konferencijose, seminaruose, darbo posėdžiuose skaičių;

61.16. pranešimų spaudai, viešų pranešimų atlikus analizę, nustačius korupcijos atvejus, skaičių;

61.17. organizuotų korupcijos prevencijos dienų, savaičių bei mėnesio kampanijų skaičių;

61.18. nevyriausybinių pacientų organizacijų, bendradarbiaujančių korupcijos prevencijos ir kontrolės klausimais, skaičių.

62. Kiekviena konkreti Programos įgyvendinimo priemonių plano priemonė vertinama pagal Programos priemonių plane nustatytus vertinimo kriterijus.

 

VI. PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS, STEBĖSENA IR ATSKAITOMYBĖ

 

63. Programos uždaviniams įgyvendinti sudaromas programos priemonių įgyvendinimo priemonių planas, kuris nustato priemones, tikslus, jų vykdymo terminus bei vykdytojus.

Pakeisti Programos priemonių įgyvendinimo priemonių plane numatyto priemonės įvykdymo terminą ar priemonę išbraukti iš priemonių plano galima tik motyvuotu sveikatos apsaugos ministro įsakymu, nurodant objektyvias priežastis.

64. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimo priemonių planas yra neatskiriama šios programos dalis. Jis tvirtinamas ir atnaujinamas sveikatos apsaugos ministro įsakymu atsižvelgiant į galimas ar nustatytas korupcijos pasireiškimo sveikatos sistemoje sritis ir šios programos įgyvendinimą.

65. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimą organizuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

66. Programos įgyvendinimo metu programos įgyvendinimą kontroliuoja, metodinę pagalbą korupcijos prevencijos klausimais teikia Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą veiklos planą.

67. Už konkrečių Programoje numatytų priemonių įgyvendinimą pagal kompetenciją atsako Programos įgyvendinime dalyvaujančių sveikatos sistemos įstaigų vadovai.

68. Programos nuostatas (jos įgyvendinimo priemones) vykdo:

68.1. Sveikatos apsaugos ministerija bei jai pavaldžios įstaigos;

68.2. asmens sveikatos priežiūros įstaigos (valstybės ir savivaldybių pavaldumo bei privačios sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios paslaugų teikimo draudžiamiesiems privalomuoju sveikatos draudimu sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis);

68.3. visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos;

68.4. kitos sveikatos sistemos įstaigos.

69. Programos įgyvendinime dalyvaujančios sveikatos sistemos įstaigos privalomas vykdyti Programos priemones numato savo veiklos planuose.

70. Sveikatos sistemos įstaigų korupcijos prevencijos programų priemonių planai turi būti suderinti su įstaigų veiklos planais, jie neturi prieštarauti Programos tikslams, uždaviniams ir priemonėms. Į sveikatos sistemos įstaigų kovos su korupcija programų įgyvendinimo priemonių planus turi būti įtrauktos Programoje atitinkamoms įstaigoms numatytos priemonės, kurios, atsižvelgiant į įstaigos veiklos specifiką ir (ar) atliktos korupcijos rizikos analizės rezultatus, gali būti detalizuojamos.

71. Siekiant nuosekliai vertinti pasiektą pažangą, nustatyti kliūtis ir problemas, kylančių įgyvendinant Programą:

71.1. Sveikatos sistemos įstaigos privalo reguliariai vykdyti joms numatytų (priskirtų) Programos priemonių įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą.

71.2. Sveikatos sistemos įstaigos, atsižvelgdamos į kintančias aplinkybes ir veiksnius, turinčius ar galinčius turėti įtakos Programos priemonių įgyvendinimui, teikia Sveikatos apsaugos ministerijai motyvuotus pasiūlymus dėl įgyvendinamų Programos priemonių koregavimo ar pakeitimo efektyvesnėmis ar racionalesnėmis, detalizuodamos jų tikslus, vykdymo procesą ir vertinimo kriterijus.

71.3. Sveikatos sistemos įstaigos, vykdančios įstaigų korupcijos prevencijos programos priemonių planus, periodiškai, du kartus per metus, pasibaigus II ir IV ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 10 dienos, įstaigos informaciją apie priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą ir tai pagrindžiančius duomenis pateikia Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę.

71.4. Sveikatos sistemos įstaigos, vykdančios tikslines Programos įgyvendinimo priemones bei nurodytas ir Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, periodiškai, keturis kartus per metus, t. y. pasibaigus kiekvienam metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 5 dienos, įstaigos pranešimą-ataskaitą apie šių priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą ir tai pagrindžiančius duomenis pateikia Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę.

71.5. Sveikatos apsaugos ministerija periodiškai, keturis kartus per metus, t. y. pasibaigus kiekvienam metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 10 dienos, informaciją apie Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane numatytų sveikatos priežiūros srityje bei kitų priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą ir tai pagrindžiančius duomenis pateikia Specialiųjų tyrimų tarnybai bei Seimo Antikorupcijos komisijai ir Sveikatos reikalų komitetui.

71.6. Specialiųjų tyrimų tarnybos prašymu sveikatos sistemos įstaigos, įgyvendinančios Nacionalinės kovos su korupcija programos priemones, privalo pateikti ir kitą, Nacionalinės kovos su korupcija programos priemonių įgyvendinimo stebėsenai būtiną, informaciją.

71.7. Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, periodiškai, 4 kartus per metus, t. y. pasibaigus kiekvienam metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 10 dienos, o esant reikalui ir anksčiau, pateikia informaciją sveikatos apsaugos ministrui apie Programos priemonių vykdymo eigą.

72. Priemonės, susijusios su Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimo priemonių plano vykdymo kontrole, jų vykdymo terminai nurodyti programos priede Programos įgyvendinimo priemonių plane.

73. Visa informacija apie Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimą skelbiama viešai sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje.

 

VII. PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

74. Programa vykdoma iš sveikatos sistemos įstaigų biudžeto asignavimų.

 

VIII. PROGRAMOS ATNAUJINIMAS

 

75. Sveikatos sistemos įstaigos, taip pat nevyriausybinės organizacijos ar pacientų asociacijos ir kiti juridiniai bei fiziniai asmenys pasiūlymus dėl Programos nuostatų, tikslų ir uždavinių atnaujinimo gali teikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai per visą Programos įgyvendinimo laikotarpį, net jei jie nedalyvauja Programos priemonių plano įgyvendinime.

76. Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, atsižvelgęs į gautus pasiūlymus dėl tolesnių Programos prioritetų, naujų uždavinių nustatymo ar esamų uždavinių aktualumo vykdant Programą ir atliktą Programos veiksmingumo stebėsenos išvadą, parengia ir pateikia naujo laikotarpio Programos priemonių planą ir prireikus Programos pakeitimo projektą sveikatos apsaugos ministrui.

_________________

 

 

Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos

priedas

 

KORUPCIJOS PREVENCIJOS Sveikatos sistemoje PROGRAMOS įgyvendinimo 2009–2010 METŲ priemonių planas

 

Eil. Nr.

Priemonės pavadinimas

Atsakinga institucija

Įvykdymo laikas

Laukiami rezultatai

Vertinimo kriterijai

I. Programų rengimas, patikslinimas, atsakingų asmenų paskyrimas

1

Paskirti asmenis, atsakingus už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos

2009 m.

lapkritis

Įstaigoje paskirtas asmuo, atsakingas už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Įstaigų, asmenų, atsakingų už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, skaičius

2

Paskirti asmenis, atsakingus už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Valstybės ir savivaldybių pavaldumo bei privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis dėl paslaugų teikimo draudžiamiesiems privalomuoju sveikatos draudimu

2009 m.

lapkritis

Įstaigoje paskirtas asmuo, atsakingas už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Įstaigų, asmenų, atsakingų už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, skaičius

3

Paskirti asmenis, atsakingus už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos

2009 m.

lapkritis

Įstaigoje paskirtas asmuo, atsakingas už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Įstaigų, asmenų, atsakingų už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, skaičius

4

Parengti (patikslinti) Korupcijos prevencijos programas

Programos vykdymo priemonių plano 1–3 punktuose nurodytos įstaigos

2009 m.

lapkritis–gruodis

Korupcijos prevencijos priemonės bus vykdomos pagal parengtą ir įstaigos vadovo patvirtintą planą

Parengtos (patikslintos) programos

5

Sveikatos apsaugos ministerijai pateikti patvirtintų (patikslintų) Korupcijos prevencijos programų kopijas bei informaciją apie asmenis, paskirtus vykdyti įstaigoje korupcijos prevenciją ir kontrolę

Programos vykdymo priemonių plano 1–3 punktuose nurodytos įstaigos

2009 m. gruodis

Parengtų korupcijos prevencijos programų bei asmenų, atsakingų už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, duomenų pateikimas

Parengtų (patikslintų) programų įstaigose skaičius

6

Atlikti sveikatos sistemos įstaigų parengtų korupcijos prevencijos programų analizę ir sudaryti asmenų, paskirtų vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę įstaigose, registrą

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

2009 m. gruodis – 2010 vasaris

Parengtų korupcijos prevencijos programų analizė leis įvertinti numatytas priemones ir sudaryti asmenų, paskirtų vykdyti korupcijos prevenciją ir kontrolę įstaigose, registrą

Asmenų, atsakingų už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, registras

7

Skelbti Korupcijos prevencijos programą su jos įgyvendinimo priemonių planu interneto svetainėje

Sveikatos apsaugos ministerija, jai pavaldžios įstaigos ir kitos sveikatos sistemos įstaigos

2009 m. gruodis

Bus užtikrintas korupcijos prevencijos priemonių viešumas

Interneto svetainių, kuriose paskelbtos programos, skaičius

II. Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas (Korupcijos rizikos nustatymas)

8

Nustatyti korupcijos pasireiškimo tikimybę Sveikatos apsaugos ministerijoje, jai pavaldžiose bei kitose sveikatos sistemos įstaigose ir išskirti veiklos sritis, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

ministerijai pavaldžių įstaigų bei kitų sveikatos sistemos įstaigų vadovai ir asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Kiekvienų metų III ketvirtis

Būtų nustatytos konkrečios veiklos sritys bei įstaigos, kuriose galima korupcijos pasireiškimo galimybė

Parengta motyvuota išvada

9

Parengti ir pateikti motyvuotas išvadas dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę įstaigos veikloje, kopijas Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos

Kiekvienų metų III ketvirtis

Nustačius pasireiškimo galimybę būtų nustatytos konkrečios korupcijos prevencijos priemonės

Parengta motyvuota išvada

10

Išanalizuoti Sveikatos apsaugos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose atliktos korupcijos pasireiškimo tikimybės įvertinimo medžiagą. Parengti ir pateikti sveikatos apsaugos ministrui bendrąją motyvuotą išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės Sveikatos apsaugos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę jų veikloje, kopijas

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Kiekvienų metų

III ketv.

Nustatytos konkrečios korupcijos prevencijos priemonės, kurias reiktų atlikti konkrečioje įstaigoje ar veiklos srityje

Parengta bendroji motyvuota išvada

11

Pateikti STT sveikatos apsaugos ministro pasirašytą bendrąją motyvuotą išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės Sveikatos apsaugos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę jų veikloje, kopijas

Sveikatos apsaugos ministerija

Kiekvienų metų spalio mėn.

 

Lydraštis STT su pridedama bendrąja motyvuota išvada ir kita medžiaga

12

Parengti ir pateikti įstaigos vadovui motyvuotą išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės įstaigoje bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę jų veikloje, kopijas

Kitų sveikatos sistemos įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Kiekvienų metų

III ketvirtis

Nustačius pasireiškimo galimybę būtų nustatytos konkrečios korupcijos prevencijos priemonės

Parengta motyvuota išvada

13

Pateikti STT įstaigos vadovo pasirašytą motyvuotą išvadą dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės įstaigoje bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę veikloje, kopijas

Kitos sveikatos sistemos įstaigos

Kiekvienų metų spalio mėn.

 

Lydraštis STT su pridedama motyvuota išvada ir kita medžiaga

14

Teikiant motyvuotas išvadas dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę kopijas, esant būtinybei, kartu pateikti pasiūlymus, kokius teisės aktus reikia tobulinti ar veiksmus atlikti, kad būtų išvengta korupcijos apraiškų valstybės ar savivaldybės įstaigos veikloje

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Teikiant motyvuotas išvadas dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę, kopijas

Patikslintas korupcijos prevencijos programos priemonių įgyvendinimo planas

Pasiūlymų keisti atitinkamus teisės aktus paketas, priemonių planas

15

Įstaigoje, atlikus korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą, parengti ir pateikti tvirtinti nustatytų neatitikimų šalinimo priemonių planą, nurodant asmenis, atsakingus už priemonių vykdymą

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Teikiant motyvuotas išvadas dėl korupcijos pasireiškimo tikimybės bei dokumentų, pagrindžiančių didelę korupcijos pasireiškimo tikimybę, kopijas

Nustatytos neatitikimų šalinimo priemonės

Pasiūlymų paketas, priemonių planas

16

STT atlikus valstybės ar savivaldybės įstaigos veiklos analizę antikorupciniu požiūriu (korupcijos rizikos analizę) ir pateikus jos vadovui motyvuotas išvadas, padaliniai ir asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą, esant būtinybei, valstybės ar savivaldybės įstaigos vadovui privalo teikti pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos užtikrinimo būdų ir konkrečių priemonių

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

įstaigų asmenys, vykdantys korupcijos prevenciją ir kontrolę

Per 10 darbo dienas nuo korupcijos rizikos analizės motyvuotos išvados ir pasiūlymų iš STT gavimo

Patikslintas korupcijos prevencijos programos priemonių įgyvendinimo planas

Pasiūlymų paketas, priemonių planas

17

Specialiųjų tyrimų tarnybai (toliau – STT) įstaigoje atlikus korupcijos rizikos analizę ir pasiūlius, parengti (patikslinti) korupcijos prevencijos programą Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo nustatyta tvarka ar parengti atskirą rekomenduotų korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo planą

Įstaiga, kurioje STT atliko korupcijos rizikos analizę

Per 10 darbo dienų nuo korupcijos rizikos analizės motyvuotos išvados ir pasiūlymų gavimo

Patikslinta (parengta) korupcijos programa ar priemonių planas, atsižvelgus į konkrečius STT pasiūlymus ir rekomendacijas

Patikslinta programa

18

Pateikti STT informaciją apie korupcijos rizikos analizės STT motyvuotoje išvadoje nurodytų korupcijos prevencijos priemonių vykdymą

Įstaiga, gavusi iš STT motyvuotą išvadą dėl įstaigos korupcijos prevencijos programos parengimo ir (ar) pasiūlymus dėl programos

turinio

Per 3 mėnesius nuo motyvuotos išvados ir pasiūlymų gavimo

 

STT rekomenduotų priemonių vykdymas sumažins (pašalins) prielaidas korupcijos pasireiškimui

Priemonių vykdymas, pateikta ataskaita

III. Antikorupcinis vertinimas

19

Atlikti teisės aktų projektų, jei jais numatoma reguliuoti visuomeninius santykius, nurodytus Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje, antikorupcinį vertinimą.

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Parengus teisės aktų projektus

Pašalintos prielaidos korupcijos pasireiškimui, skaidresni teisės aktų projektai

Teisės aktų projektų, pateiktų antikorupciniam vertinimui, skaičius.

Parengtų teisės aktų projektų antikorupcinių vertinimų aktų skaičius

20

Įstaigoms, „Valstybės žiniose“ ar kitais būdais viešai skelbiančiom savo teisės aktus, atlikti teisės akto projekto antikorupcinį vertinimą, jeigu numatoma reguliuoti visuomeninius santykius, nurodytus Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnyje

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos,

kitos sveikatos sistemos įstaigos

Parengus teisės aktų projektus

Pašalintos prielaidos korupcijos pasireiškimui, skaidresni teisės aktų projektai

Teisės aktų projektų, pateiktų antikorupciniam vertinimui, skaičius.

Parengtų teisės aktų projektų antikorupcinių vertinimų aktų skaičius

21

Atlikti ministerijai pavaldžių įstaigų veiklą reglamentuojančių teisės aktų antikorupcinį vertinimą (teminę korupcijos prevencijos analizę)

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Ministro pavedimu

Pašalintos prielaidos korupcijos pasireiškimui, skaidresni teisės aktai

Teisės aktų, vertintų antikorupciniu požiūriu, skaičius. Parengtas pasiūlymų paketas

IV. informacijos apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas valstybės ar savivaldybės įstaigoje, pateikimas

22

Kreiptis į STT dėl informacijos apie asmenį, siekiantį eiti pareigas, numatytas Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje

Sveikatos apsaugos ministerija;

sveikatos priežiūros įstaigos steigėjas (dalininkas), skelbiantis konkursą;

įstaigos vadovas

Privaloma tvarka, numatant priimti į nurodytas pareigas

Į įstaigą būtų priimami nepriekaištingos reputacijos asmenys

Asmenų, siekusių eiti pareigas, kai kreiptis į STT informacijos yra privaloma, skaičius. Kreipimosi ir gautų atsakymų iš STT skaičius

23

Pateikti raštišką prašymą STT dėl informacijos apie asmenį, siekiantį eiti arba einantį pareigas valstybės ar savivaldybės įstaigoje (išskyrus pareigas, nurodytas Korupcijos prevencijos įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje), pateikimo

Sveikatos apsaugos ministerija;

įstaigos vadovas

Įstaigos vadovo sprendimu

Į įstaigą būtų priimami nepriekaištingos reputacijos asmenys, iš įstaigų būtų pašalinti susikompromitavę asmenys

Pateiktų prašymų ir gautų atsakymų iš STT skaičius

V. informacijos pateikimas valstybės tarnautojų ir juridinių asmenų registrams

24

Pateikti informaciją Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrams apie asmenis, dirbančius Sveikatos apsaugos ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose (vadovus) ir pripažintus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, padarytus siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, kartu su Teisės ir personalo departamento Personalo skyriumi

Priėmus galutinį teismo nuosprendį;

patraukus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus pranešti per 14 dienų

Savalaikis informacijos pateikimas užtikrins informacijos pateikimą kitoms įstaigoms apie asmenis, siekiančius eiti pareigas jose

Asmenų, pripažintų padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktų administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, skaičius.

Pranešimų į Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrus skaičius

25

Pateikti informaciją Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrams apie asmenis, dirbančius Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiose įstaigose ir pripažintus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, padarytus siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios įstaigos

Priėmus galutinį teismo nuosprendį;

patraukus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus per 14 dienų

Informacijos pateikimas užtikrins savalaikį informacijos pateikimą kitoms įstaigoms apie asmenis siekiančius eiti pareigas jose

Asmenų, pripažintų padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktų administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, skaičius.

Pranešimų į Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrus skaičius

26

Pateikti informaciją Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrams apie asmenis, dirbančius sveikatos sistemos įstaigose ir pripažintus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, padarytus siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims

Kitos sveikatos sistemos įstaigos

Priėmus galutinį teismo nuosprendį;

patraukus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus

Informacijos pateikimas užtikrins savalaikį informacijos pateikimą kitoms įstaigoms apie asmenis, siekiančius eiti pareigas jose

Asmenų, pripažintų padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktų administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, skaičius.

Pranešimų į Valstybės tarnautojų ir Juridinių asmenų registrus skaičius

27

Teikti informaciją Sveikatos apsaugos ministerijai (padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę) apie sveikatos sistemos įstaigose dirbančius asmenis, pripažintus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, taip pat patrauktus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, padarytus siekiant gauti neteisėtų pajamų ar privilegijų sau ar kitiems asmenims

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžios ir kitos sveikatos sistemos įstaigos

Per 14 dienų nuo galutinio teismo nuosprendžio priėmimo;

patraukus administracinėn ar drausminėn atsakomybėn už sunkius tarnybinius nusižengimus

Informacijos pateikimas leis atlikti analizę siekiant nustatyti tokių nusižengimų prevencines priemones

Pranešimų apie nustatytas korupcijos apraiškas skaičius.

Asmenų, pripažintų padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, sunkius tarnybinius nusižengimus, susijusius su Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų pažeidimu, skaičius

VI. Visuomenės švietimas ir informavimas korupcijos prevencijos klausimais

28

Interneto svetainėje skelbti kreipimąsi į sveikatos sistemos darbuotojus, taip pat gyventojus (pacientus) raginant telefonu, paštu, elektroniniu paštu atvirai ar anonimiškai pranešti apie korupcijos apraiškas ar įtarimus apie tokio pobūdžio veikas sveikatos sistemoje

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

įstaigų vadovai

Iki 2009 m. gruodžio 1 d.

Visuomenės nariai žinos, kur kreiptis susidūrus su korupcinio pobūdžio veikomis

Skelbimas su informacija

29

Visose sveikatos sistemos įstaigos informacijos skelbimo vietose skelbti informaciją, kur turi kreiptis pacientas, susidūręs su korupcinio pobūdžio veika

Įstaigų vadovai

Iki 2009 m. gruodžio 1 d.

Visuomenės nariai žinos, kur kreiptis susidūrus su korupcinio pobūdžio veikomis

Skelbimų su informacija skaičius įstaigoje

30

Organizuoti antikorupcinės kultūros ugdymo dienas, savaites ir mėnesio kampanijas sveikatos sistemos įstaigose

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

įstaigų vadovai

Pagal atskirą planą kiekvienų metų lapkričio–gruodžio mėn. laikotarpiu

Pakeltas visuomenės narių pilietinės sąmonės lygis ir nepakantumas korupcijai

Įstaigų, kuriose buvo organizuotos antikorupcinės kultūros ugdymo dienos, savaitės ir mėnesio kompanijos, skaičius, ir jose dalyvavusių asmenų skaičius

31

Parengti straipsnį „Korupcijos prevencija sveikatos priežiūros sistemoje – visų mūsų reikalas“

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

2010 m. II ketv.

Pakeltas visuomenės narių pilietinės sąmonės lygis ir nepakantumas korupcijai

Parengto straipsnio publikavimo žiniasklaidoje atvejų skaičius

32

Interneto svetainės nuolatiniuose puslapiuose, skirtuose korupcijos prevencijai, tikslinti informaciją ir skelbti ataskaitą apie įstaigos Korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plano įgyvendinimą

Sveikatos apsaugos ministerija, jai pavaldžios bei kitos sveikatos sistemos įstaigos

Informaciją tikslinti, ataskaitą skelbti kas ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 10 d.

Korupcijos prevencijos programos priemonių vykdymo viešumas, informacijos aktualumas

Ataskaitų skelbimų skaičius

VI. Sveikatos sistemos darbuotojų mokymas

33

Parengti (patikslinti) ministerijos, sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų elgesio susidūrus su korupcinėmis veikomis taisyklių bei pranešimo tvarkos aprašus ir paskelbti interneto svetainėje

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

sveikatos sistemos įstaigų vadovai, asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Iki 2009 m.

gruodžio mėn.

Nustatyta darbuotojų elgesio tvarka susidūrus su korupcinėmis veikomis

Parengtos taisyklės ir pranešimo aprašas

34

Organizuoti sveikatos sistemos įstaigų darbuotojų mokymą korupcijos prevencijos klausimais (darbuotojų elgesys susidūrus su korupcinėmis veikomis bei kitais klausimais)

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Pagal atskirą planą įstaigos vadovo nurodytu periodiškumu

Apmokyti sveikatos sistemos darbuotojus, kaip elgtis susidūrus su korupcinėmis veikomis

Antikorupcinio švietimo planas, įvykdytų priemonių (lekcijos, seminarai, praktiniai užsiėmimai) skaičius

35

Organizuoti sveikatos sistemos darbuotojų susitikimus su STT darbuotojais, vykdančiais korupcijos prevenciją, Ryšių su visuomene skyriaus darbuotojais

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

Sveikatos sistemos įstaigų vadovai, asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Pagal atskirą planą, ne mažiau kaip

1 kartą per metus

Darbuotojų, atsakingų už korupcijos prevenciją ir kontrolę, kvalifikacijos tobulinimas, patirties perėmimas

Susitikimų su STT darbuotojais skaičius, susitikime dalyvavusių sveikatos sistemos darbuotojų skaičius

VII. Informavimas apie galimAS KORUPCINES VEIKAS ir Nustatytų korupcijos atvejų paviešinimas

36

Nagrinėti skundus, pareiškimus dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų atvejų bei analizuoti pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

Sveikatos sistemos įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Gavus skundą, pareiškimą, pasiūlymą

Gauti pasiūlymus dėl prevencinių priemonių, kurių vykdymas leistų sumažinti (pašalinti) korupcijos pasireiškimo tikimybę.

Gauti informaciją apie galimą korupcinę veiką

Skundų, pareiškimų dėl galimos korupcijos skaičius.

Pasiūlymų dėl korupcijos prevencijos skaičius, jų analizė, priemonių planas

37

Gavus informaciją dėl galimų ar korupcinių veikų, nedelsiant informuoti sveikatos apsaugos ministrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą ministerijos ir kituose teisės aktuose nustatytomis sąlygomis ir tvarka

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, ministerijos darbo reglamento nustatyta tvarka

 

Gavus informaciją

Savalaikis reagavimas ir nustatytų priemonių įvykdymas

Pateiktų informacijų ministerijai ir perduotų informacijų STT skaičiai

38

Gavus informaciją dėl galimų ar korupcinių veikų, nedelsiant informuoti įstaigos vadovą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą įstaigos ir kituose teisės aktuose nustatytomis sąlygomis ir tvarka

Įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą;

įstaigų vadovai

Gavus informaciją

Savalaikis reagavimas ir nustatytų priemonių įvykdymas

Pateiktų informacijų įstaigai ir perduotų informacijų STT skaičiai

39

Analizuoti ir suderinus su sveikatos apsaugos ministru (įstaigos vadovu) paviešinti kitiems sveikatos sistemos įstaigų (įstaigos) darbuotojams ir žiniasklaidoje teisės aktų nustatyta tvarka užfiksuotus korupcijos faktus

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę;

įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Nustačius korupcijos atvejus ir bendra analizė už pusmetį (skelbti liepos ir sausio mėn.)

Viešumo užtikrinimas, atgrasinimo poveikis kitiems sveikatos sistemos darbuotojams

Analizės medžiaga ir paviešinimo atvejų skaičius

40

Teikti sveikatos apsaugos ministrui pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos priemonių ir kontrolės sveikatos sistemos įstaigų veiklos srityje, kad konkrečioje sveikatos sistemos įstaigoje nustatyti korupcijos faktai nepasikartotų kitose sveikatos sistemos įstaigose

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Per 15 darbo dienų nuo korupcijos fakto patvirtinimo

Konkrečių (patikslintų) priemonių nustatymas ir jų vykdymas visose sveikatos sistemos įstaigose

Pasiūlymų paketas, priemonių planas

41

Teikti sveikatos sistemos įstaigos, kurioje buvo nustatyti korupcijos faktai, vadovui pasiūlymus dėl korupcijos prevencijos priemonių ir kontrolės įstaigos veiklos srityje, kad įstaigoje nustatyti korupcijos faktai nepasikartotų. Parengtą ir patvirtintą priemonių planą pateikti Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriui

Sveikatos sistemos įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą;

įstaigų vadovai

Per 10 darbo dienų nuo korupcijos fakto patvirtinimo

Konkrečių (patikslintų) priemonių nustatymas ir jų vykdymas visose sveikatos sistemos įstaigose

Pasiūlymų paketas, priemonių planas

42

Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje skelbti informaciją apie Sveikatos apsaugos ministerijos, jai pavaldžių ir kitų sveikatos sistemos įstaigų darbuotojams pareikštus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, periodiškai ją tikslinti

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

 

Per 10 darbo dienų nuo informacijos apie darbuotojams pareikštus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, patvirtinimo.

Periodiškai tikslinti iki kiekvieno ketvirčio 1-o mėn. 10 d.

Viešumo užtikrinimas, atgrasinimo poveikis kitiems sveikatos sistemos darbuotojams

Asmenų, kuriems buvo pateikti įtarimai padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, skaičius; skelbimų skaičius

43

Skelbti įstaigų interneto svetainėse informaciją apie įstaigų darbuotojams pareikštus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas

Įstaigų asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą;

įstaigų vadovai

Per 10 darbo dienų nuo informacijos apie darbuotojams pareikš-tus įtarimus padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas patvirtinimo

Viešumo užtikrinimas, atgrasinimo poveikis kitiems sveikatos sistemos darbuotojams

Asmenų, kuriems buvo pateikti įtarimai padarius korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas, skaičius; skelbimų skaičius

VIII. Nacionalinės kovos su korupcija programos ĮGYVENDINIMO priemonių plano priemonės sveikatos priežiūros srityje

44

Pakeisti Asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, bazinių kainų nustatymo metodiką užtikrinant objektyvesnį šių paslaugų kainų skaičiavimą

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m. IV ketv.

Įvertintos paslaugų visuminės sąnaudos, nustatyta bazinių kainų skaičiavimo metodika

Pakeista Asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, bazinių kainų nustatymo metodika

45

Sukurti ir pradėti diegti kompiuterinę nustatyto sąrašo vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, skirtų ligonių gydymui stacionare, perkamų asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kainų ir kiekio stebėsenos sistemą

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m. IV ketv.

Užtikrins didesnį vaistų ir medicinos pagalbos priemonių viešojo pirkimo skaidrumą

Veikianti kompiuterinė stebėsenos sistema

46

Parengti teisės aktų, reglamentuojančių centralizuotą nustatyto sąrašo vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, skirtų ligonių gydymui stacionare, pirkimą, projektus.

Juos patvirtinus, įdiegti centralizuotą nustatyto sąrašo vaistų ir medicinos pagalbos priemonių, skirtų ligonių gydymui stacionare asmens sveikatos priežiūros įstaigose, pirkimą

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

2009 m. III ketv.

Bus sudaryta teisinė bazė vykdyti pirkimus per centrinę perkančiąją organizaciją

Priimtas teisės aktas.

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m. I ketv.

 

Sukurta ir veikianti duomenų bazė.

Sukurta ir įdiegta centralizuota pirkimų sistema.

47

Parengti teisės aktų pakeitimus, būtinus tobulinant medicininės reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo organizavimo tvarką

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m. III ketv.

Skaidresnis lėšų reabilitacijos ir sanatorinio (antirecidyvinio) gydymo paslaugoms teikti skyrimas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.

Nustatytos prioritetines privalomos reabilitacijos indikacijos.

Optimizuota reabilitacijos trukmė.

Sukurta pacientų informavimo apie laisvas vietas reabilitacijos paslaugas teikiančiose sveikatos priežiūros įstaigose sistema

Parengti ir priimti būtini teisės aktų pakeitimai

48

Patobulinti vaistų įrašymo į kompensuojamųjų vaistų sąrašus tvarką ir kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainyno sudarymo tvarką

 

Sveikatos apsaugos ministerija

2009 m. I ketv.

 

Skaidresnė ir viešesnė vaistų įrašymo į kompensuojamųjų vaistų sąrašus tvarka

 

Patobulinta vaistų įrašymo į kompensuojamųjų vaistų sąrašus tvarka ir kompensuojamųjų vaistų bazinių kainų kainyno sudarymo tvarka

49

Atlikti visuomenės sveikatos priežiūros sričių temines korupcijos prevencijos analizes ir nustatyti taisytinų teisės aktų skaičių.

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę.

2009 m. III ketv.

Nustatytos probleminės visuomenės sveikatos priežiūros sritys ir parengtas tobulintinų teisės aktų tobulinimo planas (grafikas).

Atsisakyta daugelio ekspertizių, sumažinta tikrintojų diskrecija ir nustatyti vienodi tikrinimo kriterijai, visuomenės sveikatos saugos įvertinimas taps skaidresnis ir objektyvesnis

Bus nustatytos probleminės visuomenės sveikatos priežiūros sritys ir tobulintinų teisės aktų tobulinimo planas (grafikas).

Parengti ir priimti teisės aktų pakeitimai

Nustačius nepakankamai reglamentuojamas sritis, parengti teisės aktus, kuriuose būtų nustatyti objektyvūs, vienodi sveikatos saugos kriterijai ir jų kontrolės mechanizmas

Sveikatos apsaugos ministerija,

Visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m. IV ketv.

50

Parengti ir siūlyti integruoti antikorupcinio ugdymo programą į sveikatos apsaugos specialistų kvalifikacijos kėlimu užsiimančių universitetinių įstaigų administracijos vadovų kvalifikacijos tobulinimo kursų programą

Sveikatos apsaugos ministerija

2009 m.

I ketv.

Sveikatos priežiūros įstaigų administracijos vadovų antikorupcinio švietimo sistema

Universitetinių įstaigų, kuriose buvo įdiegtos antikorupcinio ugdymo metodinės priemonės, skaičius.

Surengtų kvalifikacinių seminarų ir juose dalyvavusių pedagogų skaičius.

Surengtų tobulinimosi kursų ir juose dalyvavusių administracijos vadovų skaičius

IX. KITOS PRIEMONĖS

51

Peržiūrėti Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų, ypač atliekančių kontrolės funkcijas, veiklą ir skaičių

Sveikatos apsaugos ministerija

2009 metų IV ketvirtis

Įstaigų skaičiaus ir funkcijų optimizavimas

Analizės medžiaga, priemonių planas

52

Atlikti lėšų, skirtų sveikatos prevencinėms programoms ir kitoms medicinos sritims, panaudojimo efektyvumo analizę, parengti ir patvirtinti jų tolesnio įgyvendinimo ir finansavimo priemonių planą

Sveikatos apsaugos ministerija

2010 m. IV ketvirtis

Skaidrus ir efektyvus lėšų, skirtų sveikatos prevencinėms programoms ir kitoms medicinos sritims, naudojimas

Analizės medžiaga, priemonių planas

53

Atlikti studiją, siekiant įvertinti galimybę investicijų lėšas, šiuo metu skiriamas per Valstybės investicijų programą, įskaičiuoti į sveikatos priežiūros paslaugų kainas, numatant pereinamąjį laikotarpį tam tikslui įgyvendinti

Sveikatos apsaugos ministerija

2010 metų IV ketvirtis

Racionalesnis ir efektyvesnis investicinių lėšų naudojimas

Studijos analizė

54

Pasirašyti Sveikatos apsaugos ministerijos ir medicinos specialistų draugijų susitarimus dėl profesinės etikos reglamentavimo, draugijų ekspertų dalyvavimo rengiant metodikas, tobulinant specialistų kvalifikaciją ir sprendžiant kitus klausimus

Sveikatos apsaugos ministerija

2010 m. IV ketv.

Padidėjęs medicinos specialistų draugijų vaidmuo sprendžiant esmines atskirų sveikatos priežiūros sričių specialistų problemas

Pasirašytų Sveikatos apsaugos ministerijos ir medicinos specialistų draugijų susitarimais dėl profesinės etikos reglamentavimo ir laikymosi, jų skaičius

55

Parengti teisės aktus, reglamentuojančius pacientų ir kitų nevalstybinių organizacijų atstovų įtraukimą į komisijų, tarybų, darbo grupių, sprendžiančių sveikatos sistemos problemas, sudėtį

Sveikatos apsaugos ministerija

2010 metų II ketv.

Pacientų ir kitų nevalstybinių organizacijų atstovų dalyvavimas sprendžiant sveikatos sistemos problemas užtikrins priimtų sprendimų viešumą ir skaidrumą

Parengti teisės aktai

56

Pakeisti Ambulatoriniam gydymui skirtų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš PSDF biudžeto lėšų, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimu Nr. 994 „Dėl Ambulatoriniam gydymui skirtų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių įsigijimo išlaidos yra kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 11-4048; 2008, Nr. 66- 2510).

Parengti sveikatos apsaugos ministro 2000 m. rugsėjo 9 d. įsakymo Nr. 73 „Dėl Kompensuojamųjų vaistų grupavimo bazinei kainai nustatyti tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 13-332) pakeitimo projektą

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m. IV ketv.

Teisės akto pakeitimai paskatins konkurenciją vaistinių preparatų rinkoje, kuri sąlygos vaistinių preparatų kainų mažėjimą.

 

Racionaliau naudojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšos, skirtos vaistinių preparatams kompensuoti

Pakeisti teisės aktai

57

Parengti teisės aktą, reglamentuojantį nuolaidų taikymą kompensuojamiems vaistiniams preparatams

Sveikatos apsaugos ministerija,

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m.

IV ketv.

Tų pačių kompensuojamųjų vaistų mažmeninės kainos ir pacientų priemokos bus vienodos visose Lietuvos vaistinėse. Kompensuojamojo vaisto priemoka negalės būti mažesnė už nustatytą minimalią priemoką

Parengtas teisės aktas

58

Parengti LR farmacijos įstatymo (Žin., 2006, Nr. 78-3056) pakeitimo projektą

Sveikatos apsaugos ministerija

2009 m.

IV ketv.

Aiškiau reglamentuota kainynų išleidimo tvarką ir sutrumpinta metinio kainyno įsigaliojimo laikas iki 2 savaičių, o kainyno papildymo – iki 1 savaitės.

Pakeistas teisės aktas

Patvirtinus įstatymo pakeitimą pakeisti Vaistų, vaistinių medžiagų ir vaistinės asortimento prekių kainų nustatymo ir taikymo tvarkos aprašą, patvirtintą sveikatos apsaugos ministro 2000-08-12 įsakymu Nr. 459 (Žin., 2000, Nr. 70-2084)

 

Per mėnesį nuo įstatymo pakeitimo 2010 m. I ketv.

Nustatyti maksimalūs receptinių vaistų didmeninės bei mažmeninės prekybos antkainiai ir reglamentavimas receptinių vaistų gamintojams deklaruoti kainas Lietuvai

Pakeistas teisės aktas

59

Pakeisti Sutarčių su vaistų gamintojais dėl kompensuojamųjų vaistų įsigijimo išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apimties sudarymo ir vykdymo tvarkos aprašą, patvirtintą sveikatos apsaugos ministro 2007-08-01 įsakymu Nr. V-634 (Žin., 2007, Nr. 88-3495)

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m. IV ketv.

Išlaidų ribojimo sutartys su vaistų gamintojais dėl vaistų, kurių įsigijimo išlaidų kompensavimui yra išleidžiama daugiau nei 1 proc. PSDF biudžeto lėšų, skirtų vaistų kompensavimui, ir dėl vaistų, kurių praėjusiųjų metų įsigijimo išlaidoms kompensuoti iš PSDF biudžeto buvo išleista vienu milijonų litų daugiau nei praėjusiais metais

Pakeistas teisės aktas

60

Patikslinti Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašą), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. 49 „Dėl kompensuojamųjų vaistų sąrašų patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 10-253)

Sveikatos apsaugos ministerija,

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m. I ketv.

Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašo (A sąrašo) ligų kompensavimo lygmenų patikslinimas

Pakeistas teisės aktas

61

Pakeisti sutarčių, sudaromų tarp vaistinių ir teritorinių ligonių kasų, sudarymo tvarką ir sąlygas

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

iki 2010 m. sausio 1 d.

Sutartyse tarp vaistinių ir teritorinių ligonių kasų numatyta sąlyga, kad vaistinės privalo turėti ir pacientams siūlyti pigiausią to paties bendrinio pavadinimo kompensuojamąjį vaistą

Pakeista sutarčių sudarymo tvarka ir sąlygos

62

Parengti teisės aktus, nustatant reikalavimą vaistinėse įdiegti vaizdinę sistemą, leidžiančią pateikti pirkėjui informaciją apie galimą visų to paties bendrinio pavadinimo receptinių vaistų pasirinkimą, kainas ir priemokas.

Vaistinėse įdiegti sistemą, leidžiančią pateikti pirkėjui vaizdinę informaciją

Sveikatos apsaugos ministerija, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m.

IV ketv.

Pirkėjo informavimas apie galimą visų to paties bendrinio pavadinimo receptinių vaistų pasirinkimą, kainas ir priemokas

Parengtas teisės aktas

Vaistinių steigėjai (savininkai)

Nuo 2010 m.

II ketv.

 

Įdiegta sistema

63

Pakeisti Vaistinių preparatų reklamos taisykles, patvirtintas sveikatos apsaugos ministro 2006-12-28 įsakymu Nr. V-1128 (Žin., 2007, Nr. 2-98)

Sveikatos apsaugos ministerija,

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

I ketv.

Vaistų reklamos, kuri skatina neracionalų, didesnį, žalingą vaistų vartojimą, ribojimas.

Farmacijos įmonių atstovų lankymosi sveikatos priežiūros įstaigose apmokestinimas

Pakeistas teisės aktas

64

Atlikti vaistų, kuriems yra išleidžiama daugiau nei 1 proc. visų tam skirtų PSDF biudžeto lėšų, skyrimo ir išrašymo pagrįstumo tikrinimus

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

II–IV ketv.

Racionalesnis PSDF biudžeto lėšų naudojimas

Analizės duomenys, patikrinimo aktai

65

Parengti ambulatorinio gydymo tvarkos aprašų ir metodikų rengimo ir atnaujinimo planą

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2009 m.

IV ketv.

Parengti nauji ir patobulinti ambulatorinio gydymo ir diagnostikos tvarkos aprašai

Parengtas teisės aktas;

parengtų ir (ar) patobulintų ambulatorinio gydymo ir diagnostikos metodikų skaičius

66

Pakeisti teisės aktus, reglamentuojančius lygiagretų vaistų importą

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba

2009 m.

IV ketv.

Sudarytos sąlygos vykdyti lygiagretų vaistų importą

Pakeistas teisės aktas;

lygiagretaus vaistų importo būdu įvežamų vaistų skaičius

67

Per Centrinę pirkimo organizaciją (CPO) atlikti šiuo metu galimų pirkti prekių ir paslaugų viešuosius pirkimus

Sveikatos apsaugos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos;

sveikatos sistemos įstaigos

Nuolat

Skaidrus viešas pirkimo organizavimas

Pirkimų per CPO skaičius;

įstaigų, pirkusių per CPO, skaičius

68

Inicijuoti medicininių prekių viešojo pirkimo galimybę per CPO organizavimą

Sveikatos apsaugos ministerija

2009 m. IV ketv.

Sudaryta galimybė medicinines prekes pirkti per CPO, organizuojant elektroninius aukcionus

Perkamų per CPO vaistinių preparatų ir MPP skaičius, jų vertė

69

Viešuosius vaistinių preparatų ir kitų medicininių prekių pirkimus organizuoti per Centrinę pirkimo organizaciją (CPO)

Sveikatos apsaugos ministerija ir jai pavaldžios įstaigos;

sveikatos priežiūros įstaigos

Parengus galimybę pirkti per CPO

Skaidriai ir trumpais terminais atlikti reikalingų medicininių prekių pirkimą

Pirkimų per CPO skaičius;

įstaigų, pirkusių per CPO, skaičius

70

Užtikrinti privalomos (būtinos) informacijos apie mokamų ir nemokamų (apmokamų iš PSDF biudžeto lėšų) asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą gyventojams

Asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai

Iki 2009 m. gruodžio 9 d. ir nuolat

Teisingos informacijos apie mokamas ir nemokamas (apmokamas iš PSDF biudžeto lėšų) asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikimas

Informacijos stendai su atitinkama informacija

71

Užtikrinti privalomos (būtinos) informacijos apie mokamų visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimą gyventojams, juridiniams asmenims

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba,

visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai

Iki 2009 m. gruodžio 9 d. ir nuolat

Teisingos informacijos apie mokamas ir nemokamas visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas teikimas

Informacijos stendai su atitinkama informacija

72

Pakeisti Sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkos aprašą, patvirtintą sveikatos apsaugos ministro 2007-08-01 įsakymu Nr. V-638

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

I ketv.

Patikslinta eilių sudarymo ir operacijų atidėjimo tvarka, skaidri nupirktų endoprotezų skirstymo, atsižvelgiant į ASPĮ atliktų endoprotezavimo operacijų per metus skaičių, tvarka

Pakeistas teisės aktas

73

Parengti sutarčių su ortopedijos technines priemones gaminančiomis įmonėmis sudarymo tvarką ir sąlygas

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

I ketv.

Nustatyti skaidrūs ir tikslūs sutarčių sudarymo kriterijai, sąlygos ir tvarka

Parengtas teisės aktas

74

Parengti ortopedijos techninių priemonių bazinių kainų nustatymo metodiką

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

I ketv.

Nustatyti bazinių kainų nustatymo kriterijai

Parengtas teisės aktas

75

Atlikti Akių lęšiukų implantavimo paslaugų teikimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose tokias paslaugas analizę ir pateikti siūlymus dėl teisės aktų, reglamentuojančių akių lęšiukų implantavimo organizavimą, keitimo.

Nustačius nepakankamai reglamentuojamas sritis, parengti ir pateikti tvirtinti teisės aktų keitimų projektus

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

2010 m. spalio mėn.

Patikslinta eilių sudarymo ir operacijų atidėjimo tvarka, skaidri VLK nupirktų lęšiukų skirstymo, atsižvelgiant į ASPĮ atliktų lęšiukų implantavimo operacijų per metus skaičių, tvarka

Analizės medžiaga, pakeisti teisės aktai

Sveikatos apsaugos ministerija, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m. gruodžio mėn.

76

Parengti teisės aktą, reglamentuojantį išlaidų kompensavimą pacientams už stacionarinio gydymo metu jų lėšomis pirktus vaistinius preparatus, MPP bei kitas priemones

Sveikatos apsaugos ministerija;

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

2010 m.

I ketv.

Pacientams kompensuojamos išlaidos už jų lėšomis pirktus vaistus ir MPP stacionarinio gydymo metu

Parengtas teisės aktas

77

Įstaigų nustatyto sąrašo darbuotojams teikti nustatytos formos privačių interesų deklaracijas, nusišalinti nuo visų veiksmų, jei jie sukelia interesų konfliktą

Sveikatos apsaugos ministerija, jai pavaldžios įstaigos,

sveikatos sistemos įstaigos

Nustatytais terminais

Tinkamas interesų konfliktų prevencijos sistemos funkcionavimas

Pateiktų deklaracijų skaičius, interesų konfliktų skaičius

78

Vykdyti viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų laikymosi kontrolę atsižvelgiant į Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos 2009-03-26 rezoliucijos Nr. KS-25 (Žin., 2009, Nr. 74-3060) ir 2009-05-11 rezoliucijos Nr. KS-41 (Žin., 2009, Nr. 74-3061) nuostatas

Sveikatos apsaugos ministerija, jai pavaldžios įstaigos,

kitos sveikatos sistemos įstaigos

Nuolat

Tinkamas interesų konfliktų prevencijos sistemos funkcionavimas

Pateiktų deklaracijų skaičius, interesų konfliktų skaičius, atliktų kontrolių skaičius

X. Bendradarbiavimas korupcijos prevencijos ir kontrolės klausimais

79

Prireikus bendradarbiauti ir keistis informacija, kurios reikia korupcijos prevencijai ir kontrolei užtikrinti, su kitais valstybės ar savivaldybės įstaigos struktūriniais padaliniais, kitomis valstybės ar savivaldybių įstaigomis ir jose dirbančiais asmenimis, vykdančiais korupcijos prevenciją ir kontrolę

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę,

sveikatos sistemos įstaigų asmenys, vykdantys korupcijos prevenciją ir kontrolę

Esant poreikiui, sveikatos apsaugos ministro, įstaigos vadovo leidimu

Apsikeitimas naudinga informacija leis įdiegti naujas prevencijos priemones, taikomas kitose įstaigose

 

80

Organizuoti ir plėtoti tiesioginį bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis pacientų organizacijomis korupcijos prevencijos klausimais

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, vykdantis korupcijos prevenciją ir kontrolę

Iki 2009 m. gruodžio mėn. ir ne rečiau kaip kartą per ketvirtį

Viešumo ir skaidrumo užtikrinimas vykdant korupcijos prevencijos priemones, aktualių problemų sprendimo priemonių nustatymas

Susitikimų protokolai

81

Teikti STT pasiūlymus dėl kovos su korupcija programų, kitų teisės aktų, skirtų kovoti su korupcija ar užkirsti kelią jos apraiškoms, tobulinimo

Sveikatos apsaugos ministerija,

sveikatos priežiūros sistemos įstaigos

Parengus pasiūlymus

Patobulinti teisės aktai, reglamentuojantys korupcijos prevenciją ir kontrolę

Parengti pasiūlymai

82

Bendradarbiauti su STT korupcijos prevencijos ir kontrolės klausimais

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Nuolat

Metodinės pagalbos gavimas

 

83

Bendradarbiauti ir dalyvauti tarptautinio Europos kovos su sukčiavimu ir korupcija sveikatos apsaugos tinklo darbe

Sveikatos apsaugos ministerija

Pagal tinklo planus

Tarptautinio patyrimo perėmimas ir panaudojimas organizuojant korupcijos prevenciją

Ataskaita apie komandiruotę

XI. Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimo priemonių plano vykdymo kontrolė

84

Kontroliuoti ir koordinuoti Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimą, teikti informaciją, o prireikus ir pasiūlymus sveikatos apsaugos ministrui dėl programos tikslinimo

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Analizė kas mėnesį, informaciją teikti ne vėliau kaip iki kito mėnesio 8 d.

Savalaikė priemonių vykdymo kontrolė užtikrins priemonių vykdymą nustatytais terminais

Analizės aktai

85

Teikti informaciją apie tikslinių priemonių, nurodytų Korupcijos prevencijos sveikatos sistemos programos įgyvendinimo priemonių plane ir Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymo eigą Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniai, vykdantys korupcijos prevencijos programos nustatytas įgyvendinimo priemones;

ministerijai pavaldžių įstaigų, vykdančių nustatytas tikslines korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemones, vadovai

Informaciją teikti kas mėnesį, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 5 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai

86

Kontroliuoti ir koordinuoti įstaigos korupcijos prevencijos programos įgyvendinimą, prireikus teikti pasiūlymus įstaigos vadovui dėl jos tikslinimo.

Apibendrinti įstaigos padalinių veiklą įgyvendinant įstaigos korupcijos prevencijos programą

Įstaigų asmenys, vykdantys korupcijos prevenciją ir kontrolę

Įstaigos vadovo nustatytu periodiškumu, bet ne rečiau kaip 1 kartą per ketvirtį

Savalaikė priemonių vykdymo kontrolė užtikrins priemonių vykdymą nustatytais terminais

Pranešimai-ataskaitos

87

Teikti pranešimą-ataskaitą apie tikslinių priemonių, nurodytų Korupcijos prevencijos sveikatos sistemos programos įgyvendinimo priemonių plane ir Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymo eigą Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Sveikatos apsaugos ministerijos padaliniai, vykdantys korupcijos prevencijos programos nustatytas įgyvendinimo priemones;

ministerijai pavaldžių įstaigų, vykdančių nustatytas tikslines korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemones, vadovai

Pasibaigus metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio

5 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

88

Informuoti sveikatos apsaugos ministrą apie tikslinių priemonių, nurodytų Korupcijos prevencijos sveikatos sistemos programos įgyvendinimo priemonių plane ir Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymą pateikiant pranešimą-ataskaitą

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Pasibaigus metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 8 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

89

Ministerijos nustatyta tvarka teikti pranešimą-ataskaitą STT apie tikslinių priemonių, nurodytų Korupcijos prevencijos sveikatos sistemos programos įgyvendinimo priemonių plane ir Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymą

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Pasibaigus metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

90

Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovams teikti raštišką pranešimą apie priemonių, nurodytų įstaigos Korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymą Sveikatos apsaugos ministerijai (padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę)

Įstaigos vadovas,

įstaigos asmuo, atsakingas už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Kiekvienais metais pasibaigus II ir IV ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

91

Teikti raštišką pranešimą apie priemonių, nurodytų įstaigos Korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymą Sveikatos apsaugos ministerijai (padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę)

Asmens sveikatos priežiūros įstaigų (valstybės ir savivaldybių pavaldumo bei privačios sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios paslaugų teikimo draudžiamiesiems privalomuoju sveikatos draudimu sutartis) vadovai,

asmenys, atsakingi už korupcijos prevencijos ir kontrolės vykdymą

Kiekvienais metais pasibaigus II ir IV ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

92

Teikti raštišką pranešimą apie priemonių, nurodytų įstaigos Korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plane, vykdymą Sveikatos apsaugos ministerijai (padaliniui, atsakingam už korupcijos prevenciją ir kontrolę)

Sveikatos sistemos įstaigų , vykdančių visuomenės sveikatos priežiūrą, vadovai,

Asmenys, vykdantys korupcijos prevenciją ir kontrolę

Kiekvienais metais pasibaigus II ir IV ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 d.

Informacija apie korupcijos prevencinių priemonių vykdymą

Pranešimai-ataskaitos

93

Analizuoti atskirų Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių įstaigų veiklą, įgyvendinant nustatytas Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programos įgyvendinimo priemones

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Kiekvienų metų liepa ir sausis

Nustatytos (patikslintos) konkrečios korupcijos prevencijos priemonės

Analizės medžiaga

94

Rengti ir sveikatos apsaugos ministro nurodymu teikti informaciją (ataskaitą) apie Nacionalinės kovos su korupcija bei Korupcijos prevencijos sveikatos sistemoje programų įgyvendinimo priemonių plano priemonių vykdymą Seimo Antikorupcijos komisijai ir Sveikatos reikalų komitetui

Sveikatos apsaugos ministerijos padalinys, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę

Seimo Antikorupcijos komisijos ir Sveikatos reikalų komiteto nustatytais terminais, pasibaigus metų ketvirčiui, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 10 d.

Glaudesnis bendradarbiavimas siekiant pašalinti (sumažinti) korupcijos apraiškas sveikatos sistemoje

Pranešimai-ataskaitos

 

_________________