LIETUVOS RESPUBLIKOS MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJA

 

Į S A K Y M A S

DĖL TARNYBINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ LAIKYMO IR NEŠIOJIMO

 

1992 m. kovo 9 d. Nr. 18

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1991 m. lapkričio 11 d. nutarimu Nr. 463 „Dėl tarnybinių šaunamųjų ginklų laikymo ir nešiojimo“ nustatė, kad Miškų ūkio ministerijos darbuotojams, einantiems atitinkamas pareigas, leidžiama laikyti ir nešioti tarnybinį šaunamąjį ginklą.

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Miškų ūkio ministerijos pareigų, kurias einantiems darbuotojams leidžiama laikyti ir nešioti tarnybinį ginklą, sąrašą pagal 1 priedą.

2. Patvirtinti tarnybinių ginklų išdavimo, saugojimo, nešiojimo ir panaudojimo tvarką pagal 2 priedą.

3. Nustatyti, kad Ministerijos Darbo ir kadrų skyriaus viršininkas, miškų urėdai ir nacionalinių parkų direktoriai užtikrina ir asmeniškai atsako už tai, kad pervedant į kitas pareigas arba atleidžiant iš darbo darbuotoją, turintį tarnybinį ginklą, šis ginklas ir šaudmenys būtų grąžinti į ministerijos saugyklą.

 

 

MINISTRAS                                                                                                                   J. R. KLIMAS

______________

 


Lietuvos Respublikos Miškų ūkio ministerijos

1992 m. kovo 9 d. įsakymo Nr. 18

1 priedas

 

MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJOS PAREIGŲ, KURIAS EINANTIEMS DARBUOTOJAMS LEIDŽIAMA LAIKYTI IR NEŠIOTI TARNYBINĮ GINKLĄ,

S Ą R A Š A S

 

Ministerijos centriniame aparate

 

1. Ministras ir jo pavaduotojai.

2. Ministro ir jo pavaduotojų padėjėjai.

3. Miško naudojimo, atkūrimo ir apsaugos skyriaus viršininkas, jo pavaduotojas, inžinieriai.

4. Valstybinės miškų kontrolės inspekcijos viršininkas, jo pavaduotojas, inspektoriai.

5. Medžioklės ūkio skyriaus viršininkas, jo pavaduotojas, medžioklės žinovai, inžinieriai.

6. Nacionalinių parkų skyriaus viršininkas, jo pavaduotojas, inžinieriai, inspektoriai.

7. Darbuotojas atsakingas už tarnybinių ginklų išdavimą.

 

Miškų urėdijose, nacionaliniuose parkuose

 

1. Miškų urėdijų urėdai ir nacionalinių parkų direktoriai, jų pavaduotojai, vyriausieji miškininkai, vyriausieji medžioklės žinovai.

2. Miškų ūkio, miškų naudojimo, atkūrimo ir apsaugos inžinieriai, miškų kontrolės inspektoriai, Nacionalinių parkų inspekcijos inspektoriai.

3. Medžioklės žinovai.

4. Girininkai, jų pavaduotojai, miško meistrai, technikai ir eiguliai, jėgeriai.

______________

 


Lietuvos Respublikos Miškų ūkio ministerijos

1992 m. kovo 9 d. įsakymo Nr. 18

2 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJOS TARNYBINIŲ GINKLŲ IŠDAVIMO, SAUGOJIMO, NEŠIOJIMO IR PANAUDOJIMO

T V A R K A

 

1. Tarnybiniai ginklai, skirti ministerijos sistemai, saugomi ministerijos saugykloje ir išduodami tik atitinkamas pareigas einantiems miškų žinybos darbuotojams. Gavę ginklus darbuotojai juos saugoja, nešioja ir naudoja nustatyta tvarka.

Ši tvarka reglamentuoja ginklų išdavimą, saugojimą, nešiojimą ir naudojimą ministerijos sistemoje, kiek tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais ir Vidaus reikalų ministerijos nustatytai tvarkai ir ją papildo, atsižvelgiant į darbo specifiką.

2. Aprūpinimą tarnybiniais ginklais ir šaudmenimis, jų apskaitą, išdavimą ir kontrolę vykdo ministro įsakymu paskirtas darbuotojas, vadovaudamasis Vidaus reikalų ministerijos nustatytais reikalavimais. Jis visiškai atsako už ginklų ir šaudmenų saugumą iki jų išdavimo asmeniui.

3. Ginklų apskaitai ministerijos saugykloje naudojami šie dokumentai:

a) tarnybinių ginklų ir šaudmenų apskaitos knyga;

b) tarnybinių ginklų registracijos žurnalas;

c) išduodamų ir priimamų tarnybinių ginklų ir šaudmenų apskaitos žurnalas.

4. Ginklų ir šaudmenų apskaitos dokumentai neskelbiami.

5. Ginklų ir šaudmenų apskaitos dokumentai turi būti surašomi įskaitomai, be sutepimų ir trynimų. Neteisingai parašytas žodis arba skaičius užbraukiamas vienu brūkšniu, kad būtų galima matyti kas užbraukta, o viršuje užrašoma teisingai. Pataisymas patvirtinamas surašiusio dokumentą parašu.

6. Ginklai ir šaudmenys iš ministerijos saugyklos išduodami tik darbuotojams, turintiems vardinį Vidaus reikalų ministerijos leidimą. Kartu su ginklu išduodamas šaudmenų komplektas (pagal ginklo rūšį).

7. Šaudymo pratyboms darbuotojui gali būti išduotas didesnis šaudmenų kiekis. Juos darbuotojas gali panaudoti šaudyklose, kitose atitinkančiose vietose, laikydamasis nustatytų saugos reikalavimų.

8. Ginklai į saugyklą turi būti priimti pirmu grąžinančiojo reikalavimu. Grąžinant ginklas apžiūrimas, identifikuojamas, įvertinimas, paruošiamas saugojimui. Kartu priimami ir apskaitomi šaudmenys.

9. Panaudotus šaudmenis nurašo ministro patvirtinta komisija, o sugadinti ginklai perduodami Vidaus reikalų ministerijai.

10. Ginklas turi būti saugomas tik gyvenamoje patalpoje, patvirtintoje prie sienos arba grindų metalinėje, ne mažiau kaip 3 mm storio sienelėmis, dėžėje su tvirtais dviem užraktais, kad juo negalėtų pasinaudoti kiti asmenys ir vaikai. Ginklas saugomas neužtaisytas, nuleistu dūžikliu.

11. Kategoriškai draudžiama ginklą saugoti vietoje, kur nuolat negyvenama (sodo nameliuose, vilose, garažuose ir pan), taip pat bendrabučiuose. Leidžiama laikyti šeimyniniame bendrabutyje, jeigu darbuotojas ar jo šeima turi jame atskirą kambarį.

12. Išvykstant ginklą leidžiama palikti nuolatinėje gyvenamoje vietoje, pasiimant ginklo saugojimo dėžės raktus su savimi. Išvykstant ilgesniam laikui kaip 10 dienų, ginklas turi būti perduotas saugoti policijai (apie tai informuojant ministeriją raštu ir pristatant priėmimo – perdavimo akto kopiją) arba ministerijos ginklų saugyklai.

13. Ginklas nešiojamas dėkle taip, kad būtų saugu, patogu jį paimti, o taip pat jo negalėtų pagrobti kiti asmenys. Ginklas visada turi būti išvalytas ir suteptas.

14. Atiduodant ginklą į saugyklą, remontui ir pan. jis nešamas arba vežamas dėkle, neužtaisytas, nuleistu dūžikliu, išimtais šaudmenimis taip, kad jo lengvai negalėtų pagrobti.

15. Ginklas gautas tarnybinių pareigų vykdymui yra žinybinis. Naudoti jį ne pagal paskirtį, perduoti kitiems asmenims draudžiama.

16. Ginklo panaudojimo sąlygos:

darbuotojas turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenis ir gyvūnus;

šaunamasis ginklas naudojamas tik tada, kai visi kiti galimi būdai ir priemonės panaudotos arba kai dėl laiko stokos jų panaudoti nėra galimybės (staigus užpuolimas ir pan.).

Darbuotojas turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenį šiais atvejais:

a) atremti pažeidėjo, brakonieriaus pasikėsinimą, gresiantį darbuotojo sveikatai arba gyvybei, taip pat pasikėsinimą, kuriuo siekiama atimti iš darbuotojo ginklą;

b) apginti kitus asmenis nuo smurto, gresiančio jų sveikatai ar gyvybei.

Draudžiama naudoti ginklą prieš moteris ir nepilnamečius, invalidus su aiškiais invalidumo požymiais, išskyrus atvejus, kai jie patys užpuola arba priešinasi ginklu.

Ginklas panaudojamas prieš tai perspėjus balsu ir iššovus į viršų.

Darbuotojas gali nušauti užpuolusį jį gyvūną.

17. Darbuotojas, panaudojęs tarnybinį ginklą, asmeniškai atsako už savo veiksmus, sprendimus ir jų pasekmes. Asmuo, veikiantis pagal nustatytą tvarką už žalą neatsako, jei tuo nebuvo peržengtos teisėtumo ribos.

18. Miškų urėdai ir nacionalinių parkų direktoriai užtikrina, kad kai darbuotojas dėl sveikatos būklės (ūmus negalavimas, avarija ir pan.) negali kontroliuoti tarnybinio ginklo apie tai nedelsiant būtų pranešama į ministeriją.

19. Apie ginklo pagrobimą (mėginimą pagrobti) ar jį pametus nedelsiant telefonu pranešama policijai pagal gyvenamąją bei įvykio vietą ir ministerijai, nurodant įvykio aplinkybes. Vėliau įvykio aplinkybių aprašymas pateikiamas ministerijai raštu.

20. Pasibaigus leidimo galiojimo laikui, netekus teisės turėti tarnybinį ginklą, taip pat išėjus iš pareigų, suteikiančių teisę nešioti tarnybinį ginklą, išėjus iš darbo, ministerijos, urėdijos ar parko administracijai reikalaujant ir kitais atvejais ginklas nedelsiant grąžinamas į ministerijos saugyklą.

21. Tarnybinių ginklų saugojimą ir nešiojimą miškų urėdijose ir nacionaliniuose parkuose, tikrina vietos policijos komisariatas ir atsakingas už ginklų išdavimą ministerijos darbuotojas. Tikrinimo metu būtinai sutikrinami ginklų numeriai, surašoma pažyma apie ginklų saugojimą ir nešiojimą, kuri pateikiama ministerijos vadovybei. Išaiškinus apie ginklų ar šaudmenų trūkumą, nedelsiant pranešama vietos policijai ir Vidaus reikalų ministerijai.

22. Pažeidus šią tvarką, pametus ginklą, šaudmenis, sugadinus ginklą darbuotojas netenka teisės nešioti tarnybinį ginklą ir traukiamas atsakomybėn nustatyta tvarka.

______________