LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TRANSPORTO PRIEMONIŲ DRAUDIKŲ BIURO IŽDO LĖŠŲ INVESTAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2009 m. gruodžio 24 d. Nr. 1K-485

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1977; 2007, Nr. 61-2340) 37 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. lapkričio 11 d. nutarimo Nr. 1463 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. rugpjūčio 13 d. nutarimo Nr. 992 „Dėl atskaitymų nuo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įmokų“ ir 2001 m. gruodžio 22 d. nutarimo Nr. 1594 „Dėl Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro iždo lėšų investavimo taisyklių patvirtinimo“ pripažinimo netekusiais galios“ (Žin., 2009, Nr. 136-5940) 1.4 punktu:

1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro iždo lėšų investavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2010 m. sausio 1 dieną.

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                           INGRIDA ŠIMONYTĖ

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2009 m. gruodžio 24 d.

įsakymu Nr. 1K-485

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TRANSPORTO PRIEMONIŲ DRAUDIKŲ BIURO IŽDO LĖŠŲ INVESTAVIMO tvarkos aprašas

 

1. Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro iždo lėšų investavimo tvarkos aprašas (toliau – šis tvarkos aprašas) reglamentuoja laikinai laisvų Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro iždo (toliau – Biuro iždas) lėšų investavimą.

2. Siekiant užtikrinti Biuro iždo lėšų saugumą ir likvidumą, jos gali būti investuojamos tik į:

2.1. skolos vertybinius popierius;

2.2. terminuotuosius indėlius bankuose;

2.3. kolektyvinio investavimo subjektų vertybinius popierius;

2.4. nuosavybės vertybinius popierius.

3. Biuro iždo lėšos gali būti investuojamos į šiuos skolos vertybinius popierius:

3.1. Lietuvos Respublikos ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) Europos ekonominės erdvės valstybių (toliau – Europos Sąjungos valstybės) vyriausybių ar jų savivaldybių išleistus ar garantuotus skolos vertybinius popierius, jeigu emitento kredito reitingai yra ne mažesni kaip žemesnio investicinio lygio (BBB- pagal „Standard & Poor’s“ ar „Fitch Ratings“ arba ne mažesni kaip Baa3 pagal „Moody’s Investors Service“), išskyrus Lietuvos Respublikos Vyriausybės išleistus skolos vertybinius popierius;

3.2. kitų, nei nurodyta šio tvarkos aprašo 3.1 punkte, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybių skolos vertybinius popierius, kuriuos išleido valstybių, turinčių ne mažesnį kaip aukštesnio investicinio lygio (A- pagal „Standard & Poor’s“ ar „Fitch Ratings“ arba ne mažesnį kaip A3 pagal „Moody’s Investors Service“) tarptautinį ilgalaikį kredito reitingą investuojamąja valiuta, vyriausybės ar savivaldybės;

3.3. tarptautinių finansinių organizacijų, turinčių ne mažesnį kaip aukštesnio investicinio lygio (A- pagal „Standard & Poor’s“ ar „Fitch Ratings“ arba ne mažesnį kaip A3 pagal „Moody’s Investors Service“) tarptautinį ilgalaikį kredito reitingą investuojamąja valiuta, skolos vertybinius popierius;

3.4. Europos Sąjungos valstybių ir kitų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybių ūkio subjektų skolos vertybinius popierius, esant bent vienai iš šių sąlygų:

3.4.1. skolos vertybinių popierių emitento kredito reitingai yra ne mažesni, nei nurodyti šio tvarkos aprašo 3.1 ir 3.2 punktuose, ir įsigyjamų skolos vertybinių popierių trukmė, likusi iki išpirkimo, yra ne ilgesnė kaip 5 metai;

3.4.2. netenkinančio šio tvarkos aprašo 3.1 ir 3.2 punktų reitingo reikalavimų arba neturinčio kredito reitingo emitento skolos vertybinių popierių trukmė, likusi iki išpirkimo, yra ne ilgesnė kaip 3 metai ir jie įtraukti į vieną iš šių sąrašų:

3.4.2.1. Europos Sąjungos valstybėse esančių reguliuojamų, veikiančių pagal nustatytas taisykles, pripažintų, prižiūrimų ir visuomenei prieinamų rinkų prekybos sąrašus;

3.4.2.2. kitose, nei nurodyta šio tvarkos aprašo 3.4.2.1 punkte, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybėse esančių reguliuojamų, pagal nustatytas taisykles veikiančių, pripažintų, prižiūrimų ir visuomenei prieinamų rinkų prekybos sąrašus;

3.4.3. neturinčio kredito reitingo emitento skolos vertybinių popierių emisijos sąlygose yra numatytas emitento įsipareigojimas ne vėliau kaip per 1 metus nuo skolos vertybinių popierių išleidimo dienos įtraukti šiuos vertybinius popierius į vieną iš šio tvarkos aprašo 3.4.2 punkte nurodytų sąrašų ir įsigyjamų skolos vertybinių popierių trukmė, likusi iki išpirkimo, yra ne ilgesnė kaip 3 metai.

4. Į šio tvarkos aprašo 3.1–3.3 punktuose nurodytus skolos vertybinius popierius gali būti investuota iki 100 procentų Biuro iždo lėšų, bet investicijos į šio tvarkos aprašo 3.2 ir 3.3 punktuose nurodytus vieno emitento skolos vertybinius popierius negali būti didesnės kaip 30 procentų Biuro iždo lėšų.

5. Į šio tvarkos aprašo 3.4 punkte nurodytus ūkio subjektų skolos vertybinius popierius gali būti investuota ne daugiau kaip 15 procentų Biuro iždo lėšų, bet į vieno ūkio subjekto skolos vertybinius popierius – ne daugiau kaip 5 procentai Biuro iždo lėšų.

6. Biuro iždo lėšos gali būti investuojamos į terminuotuosius indėlius šiuose bankuose:

6.1. Europos Sąjungos valstybėse registruotuose bankuose, jeigu:

6.1.1. bankas vykdo priežiūros institucijų nustatytų banko veiklos riziką ribojančių normatyvų reikalavimus;

6.1.2. banko (arba patronuojančiojo banko) ilgalaikio mokumo ir trumpalaikio mokumo reitingai yra ne mažesni kaip žemesnio investicinio lygio (atitinkamai Baa3 ir P-3 pagal „Moody’s Investors Service“, BBB- ir A-3 – pagal „Standard & Poor’s“ ar BBB- ir F3 – pagal „Fitch Ratings“ įvertinimą);

6.1.3. banko kapitalas yra ne mažesnis kaip 100 milijonų eurų arba atitinkamai kita užsienio valiuta;

6.2. kitose, nei nurodyta šio tvarkos aprašo 6.1 punkte, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybėse įregistruotuose bankuose ir šių bankų filialuose, įregistruotuose kitoje valstybėje, nei yra pagrindinė banko buveinė, jeigu:

6.2.1. banko ilgalaikio mokumo ir trumpalaikio mokumo reitingai yra ne mažesni kaip aukštesnio investicinio lygio (atitinkamai A3 ir P-1 pagal „Moody’s Investors Service“, A- ir A-1 – pagal „Standard & Poor’s“ ar A- ir F2 – pagal „Fitch Ratings“ įvertinimą);

6.2.2. banko kapitalas yra ne mažesnis kaip 500 milijonų eurų arba atitinkamai kita užsienio valiuta.

7. Į šio tvarkos aprašo 6 punkte nurodytus terminuotuosius indėlius bankuose investuojama laikantis šių nuostatų:

7.1. viename banke investuojama ne daugiau kaip 30 procentų Biuro iždo lėšų;

7.2. terminuotojo indėlio sutartis gali būti sudaroma ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui.

8. Biuro iždo lėšos gali būti investuojamos į Europos Sąjungos valstybėse licencijuotų kolektyvinio investavimo subjektų vertybinius popierius (investicinių kintamojo kapitalo bendrovių akcijas ir investicinių fondų investicinius vienetus), jeigu kolektyvinio investavimo subjekto prospekte nustatyta, kad:

8.1. kolektyvinio investavimo subjekto lėšos investuojamos tik į Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų valstybių vyriausybių bei savivaldybių, tarptautinių organizacijų, Lietuvos Respublikos ir (ar) kitų valstybių ūkio subjektų skolos vertybinius popierius, indėlius bankuose, kitas pinigų rinkos priemones;

8.2. kolektyvinio investavimo subjekto lėšos investuojamos į žemos rizikos (investicinio reitingo) skolos vertybinius popierius ir investicines priemones;

8.3. vidutinė vertybinių popierių ir investicinių priemonių, sudarančių kolektyvinio investavimo subjekto portfelį, trukmė yra ne ilgesnė kaip 2 metai;

8.4. kolektyvinio investavimo subjekto lėšos investuojamos litais ir (arba) eurais, o investicijos kitomis valiutomis yra apdraustos nuo valiutų kursų svyravimo rizikos.

9. Į šio tvarkos aprašo 8 punkte nurodytus kolektyvinio investavimo subjektų vertybinius popierius gali būti investuota ne daugiau kaip 15 procentų Biuro iždo lėšų, bet į vieno kolektyvinio investavimo subjekto vertybinius popierius – ne daugiau kaip 5 procentai Biuro iždo lėšų.

10. Biuro iždo lėšos gali būti investuojamos į nuosavybės vertybinius popierius, kurie įtraukti į:

10.1. Europos Sąjungos valstybėse esančių reguliuojamų, veikiančių pagal nustatytas taisykles, pripažintų, prižiūrimų ir visuomenei prieinamų rinkų prekybos sąrašus;

10.2. kitose, nei nurodyta šio tvarkos aprašo 10.1 punkte, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos valstybėse esančių reguliuojamų, pagal nustatytas taisykles veikiančių, pripažintų, prižiūrimų ir visuomenei prieinamų rinkų prekybos sąrašus.

11. Į šio tvarkos aprašo 10 punkte nurodytus nuosavybės vertybinius popierius gali būti investuota ne daugiau kaip 10 procentų Biuro iždo lėšų, bet į vieno ūkio subjekto nuosavybės vertybinius popierius – ne daugiau kaip 1 procentas Biuro iždo lėšų.

12. Biuro iždo lėšos negali būti investuojamos į draudikų, kurie yra Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro nariai, juose dalyvaujančių įmonių ir su jais susijusių įmonių nuosavybės vertybinius popierius.

13. Į vieno ūkio subjekto skolos ir nuosavybės vertybinius popierius iš viso negali būti investuota daugiau kaip 5 procentai Biuro iždo lėšų.

14. Pagal šio tvarkos aprašo reikalavimus vidutiniškai per ketvirtį turi būti investuota ne mažiau kaip 90 procentų Biuro iždo lėšų. Kitos Biuro iždo lėšos turi būti laikomos atskirose bankų sąskaitose ir (ar) Biuro iždo kasoje.

15. Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras pateikia Finansų ministerijai ketvirčių ir metines Biuro iždo lėšų investavimo ataskaitas ne vėliau kaip per 20 dienų ataskaitiniam ketvirčiui ir metams pasibaigus.

 

_________________