LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TIPINIŲ PIENO PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARTIES SĄLYGŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 4 d. Nr. 726

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo (Žin., 1999, Nr. 102-2921; 2001, Nr. 71- 2516) 3 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti tipines pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas, išdėstytas pieno pirkimo-pardavimo sutartyje (pridedama).

2. Nustatyti, kad žalio pieno pirkėjai ir pardavėjai iki 2003 m. liepos 1 d. pagal šiuo nutarimu patvirtintas tipines pieno pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas turi sudaryti naujas pieno pirkimo-pardavimo sutartis.

3. Įgalioti Žemės ūkio ministeriją patvirtinti kitos žemės ūkio produkcijos tipines pirkimo-pardavimo sutarčių sąlygas.

4. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimą Nr. 655 „Dėl tipinių žemės ūkio produkcijos pirkimo-pardavimo sutarčių“ (Žin., 1999, Nr. 47-1487).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. birželio 4 d. nutarimu Nr. 726

 

TIPINĖS PIENO PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARTIES SĄLYGOS, IŠDĖSTYTOS

PIENO PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARTYJE

 

TIPINĖ PIENO PIRKIMO-PARDAVIMO SUTARTIS

 

_____________ Nr. ______

                                                                                          (data)

_________________________

(sudarymo vieta)

 

________________________________________________________________________________

(pieno gamintojo – ūkininko ar kito asmens vardas, pavardė, adresas, asmens kodas,

________________________________________________________________________________           

ūkininko ūkio registravimo pažymėjimo numeris, PVM mokėtojo kodas, PVM tarifas, PVM kompensacinio

_______________________________________________________________________________ ,

tarifo procentas, arba įmonės pavadinimas, kodas ir įmonės – PVM mokėtojos kodas, buveinė)

toliau vadinamas Pardavėju, atstovaujamas _____________________________________________

                                                                                                                                          (atstovo pareigos,

_______________________________________________________________________________ ,

vardas, pavardė, atstovavimo pagrindas)

ir_______________________________________________________________________________

(pieno supirkėjo – įmonės pavadinimas, kodas ir įmonės – PVM mokėtojos kodas, buveinė)

toliau vadinamas Pirkėju, atstovaujamas ________________________________________________

                                                                                                                                      (atstovo pareigos,

_______________________________________________________________________________ ,

vardas, pavardė, atstovavimo pagrindas)

sudarėme šią sutartį:

 

I. SUTARTIES OBJEKTAS

 

1. Pardavėjas įsipareigoja parduoti, o Pirkėjas – nupirkti žalią rūšinį pieną (nerūšinis pienas nesuperkamas):

Žalio pieno kiekis, kg (t)

mėnesiais

Iš viso

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Parduodamo pieno kiekis gali neatitikti lentelėje nurodytojo kiekio (+-)10 procentų.

3. Šalys, vykdydamos šią sutartį, įsipareigoja vadovautis Lietuvos standartu LST 1137:1997/2K:2002 „Žalias karvių pienas. Kokybės reikalavimai. Nustatymas ir įvertinimas“ (toliau vadinama – LST 1137), Pieno supirkimo taisyklėmis, patvirtintomis žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 146 (Žin., 2001, Nr. 40-1406; 2002, Nr. 49-1920) (toliau vadinama – Pieno supirkimo taisyklės), Veterinarijos ir higienos reikalavimais pieno ūkiui, pieno pardavimui ir transportavimui, patvirtintais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. 518 (Žin., 2001, Nr. 99-3593) (toliau vadinama – Veterinarijos ir higienos reikalavimais pieno ūkiui, pieno pardavimui ir transportavimui), ir kitais teisės aktais.

4. Pardavėjas, anksčiau nepardavinėjęs pieno, prieš pradėdamas šią veiklą privalo pateikti Pirkėjui pieno sudėties ir kokybės tyrimo protokolą, išduotą įgaliotosios laboratorijos (valstybės įmonės „Pieno tyrimai“), ir gyvūno sveikatos pažymėjimą, išduotą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.

 

II. PIENO KOKYBĖ

 

5. Pieno sudėtis ir kokybė vertinama vadovaujantis LST 1137 ir Pieno supirkimo taisyklėmis.

6. Visi pieno tyrimų rezultatai negali būti taikomi atgal apskaičiuojant už patiektą pieną priklausančią apmokėti sumą.

7. Pieno bakterinis užterštumas vertinamas pagal visų tyrimų, atliktų per 2 mėnesius, geometrinį vidurkį. Somatinių ląstelių skaičius įvertinamas pagal visų tyrimų, atliktų per 3 mėnesius, geometrinį vidurkį. Pieno kokybę pagal geometrinį vidurkį vertina laboratorija. Jeigu geometriniam vidurkiui apskaičiuoti atlikta nepakankamai tyrimų, pieno kokybė įvertinama pagal paskutinio tyrimo rezultatą. Įvertinimo rezultatai taikomi iki kito tyrimo.

8. Pieno sudėties, inhibitorinių medžiagų, užšalimo temperatūros tyrimo rezultatai galioja iki kito tyrimo.

9. Pirkėjas įsipareigoja užtikrinti pieno pirminių kokybės rodiklių ištyrimą tinkamais metodais, tinkamą pieno mėginių paėmimą LST 1137 ir Pieno supirkimo taisyklėse nurodytu periodiškumu, paruošimą, laikymą, gabenimą ir išsaugojimą iki išsiuntimo į laboratoriją, konteinerių plombavimą.

10. Pieno supirkimo ir mėginių ėmimo metu privalo dalyvauti pieno pardavėjai ar jų įgalioti atstovai (komisijos). Jeigu jie nedalyvauja, pretenzijos dėl pieno sudėties ir kokybės vertinimo nepriimamos ir nenagrinėjamos. Mėginių perdavimo įgaliotam laboratorijos atstovui metu gali dalyvauti pieno pardavėjai ar jų įgalioti atstovai (komisijos).

11. Pirkėjas:

11.1. savo lėšomis paruošia pieno mėginius privalomiesiems tyrimams – riebalų, baltymų, somatinių ląstelių, bakterinio užterštumo, inhibitorinių medžiagų LPT testu, inhibitorinių medžiagų Valio T-101 testu – 2 kartus per mėnesį, bet ne rečiau kaip kartą per 15 kalendorinių dienų, o pieno užšalimo temperatūros – kartą per mėnesį (toliau vadinama – privalomieji tyrimai) ir juos savo lėšomis pristato įgaliotos laboratorijos atstovui;

11.2. apmoka privalomiesiems tyrimams paimtų mėginių taros (indelių, konteinerių), konservantų įsigijimo ir pateikimo pardavėjams išlaidas;

11.3. už privalomąjį bendro bakterijų skaičiaus, inhibitorinių medžiagų ir užšalimo temperatūros nustatymą piene moka žemės ūkio ministro nustatytais įkainiais;

11.4. gali inicijuoti papildomų tyrimų atlikimą.

12. Pardavėjas:

12.1. moka už riebalų, baltymų, somatinių ląstelių privalomuosius tyrimus žemės ūkio ministro nustatytais įkainiais;

12.2. turi teisę raštu kreiptis į Pirkėją dėl papildomų tyrimų atlikimo. Tuo atveju Pirkėjas privalo 2 kalendorinių dienų laikotarpiu Pieno supirkimo taisyklių nustatyta tvarka paimti, paruošti mėginius šiems tyrimams atlikti ir perduoti įgaliotos laboratorijos atstovui.

13. Papildomų pieno riebalų, baltymų, užšalimo temperatūros, inhibitorinių medžiagų tyrimų rezultatai taikomi bendra tvarka iki kito tyrimo. Papildomi bendro bakterinio užterštumo, somatinių ląstelių tyrimų rezultatai įtraukiami į geometrinio vidurkio apskaičiavimą bendra tvarka, ir įvertinimo pagal geometrinį vidurkį rezultatai taikomi iki kito tyrimo.

14. Jeigu Pardavėjas raštu kreipiasi į Pirkėją dėl papildomų tyrimų ir leidimo pačiam pristatyti mėginius į įgaliotą laboratoriją, Pirkėjas privalo Pieno supirkimo taisyklių nustatyta tvarka paimti, paruošti mėginius šiems tyrimams ir perduoti juos Pardavėjui.

15. Už papildomus pieno tyrimus, pieno mėginių paruošimo papildomiems tyrimams ir jų išsiuntimo (pristatymo) į įgaliotą laboratoriją, papildomai tiriamų pieno mėginių taros (indelių, konteinerių), konservantų įsigijimo ir pateikimo Pardavėjui išlaidas apmoka juos inicijavusi pusė.

16. Pieno supirkimo metu nustačius inhibitorines medžiagas ir papildomai iš tos pačios siuntos paėmus mėginį joms nustatyti laboratorijoje, už šį papildomą tyrimą, pieno mėginio paruošimo papildomam tyrimui ir jo išsiuntimo (pristatymo) į įgaliotą laboratoriją, papildomai tiriamo pieno mėginio taros (indelio, konteinerio) įsigijimo ir pateikimo Pardavėjui išlaidas šiam tyrimui, jeigu rasta inhibitorinių medžiagų, moka Pardavėjas, o jeigu inhibitorinių medžiagų nerasta, – Pirkėjas.

17. Mėginiai paruošiami ir pristatomi į įgaliotą laboratoriją ne ilgiau kaip per 20 valandų po mėginių paėmimo.

18. Neatšaldytas pienas superkamas per 2 valandas po melžimo.

19. Pirkėjas, gavęs informaciją iš įgaliotos laboratorijos, kad nustatytas nerūšinis pienas (pienas, kurio paskutinis apskaičiuotas bakterinio užterštumo ir/ar somatinių ląstelių skaičiaus rodiklių geometrinis vidurkis viršija antros rūšies pieno reikalavimus, taip pat pienas, kuriame rasta inhibitorinių medžiagų arba antrą kartą paeiliui – pašalinio vandens), ne vėliau kaip kitą supirkimo dieną jo supirkimą nutraukia 15 kalendorinių dienų. Pardavėjas turi teisę per 2 kalendorines dienas po informacijos iš įgaliotos laboratorijos gavimo, kad nustatytas nerūšinis pienas, raštu kreiptis dėl papildomo tyrimo atlikimo, ir jeigu papildomas tyrimas parodo, kad pienas yra rūšinis, pieno supirkimas atnaujinamas pateikus įgaliotos laboratorijos protokolą ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išvadas (leidimą). Iki tol pienas nesuperkamas. Nuo mėginio, kuriame nustatytas nerūšinis pienas, paėmimo iki pieno supirkimo nutraukimo datos pienas vertinamas kaip nerūšinis.

 

III. TIEKIMAS

 

20. Pienas superkamas pagal iš anksto Pirkėjo nustatytą ir paskelbtą grafiką. Supirkimo laikas įrašomas pieno supirkimo ir priskaitymo knygelėje.

21. Pardavėjas pieną parduoda, o Pirkėjas perka ___________________________________

                                                                                                                      (nurodyti vietą, laiką pagal sezonus)

________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________ .

22. Pardavėjas įsipareigoja parduodamą pieną paruošti pagal LST 1137 reikalavimus ir Veterinarijos ir higienos reikalavimus pieno ūkiui, pieno pardavimui ir transportavimui.

23. Pieno pristatymu iki artimiausio stacionaraus pieno supirkimo punkto rūpinasi ir gabenimo išlaidas apmoka Pardavėjas. Pieno pristatymu iš stacionaraus pieno supirkimo punkto į pieno supirkimo ir perdirbimo įmonę rūpinasi ir gabenimo išlaidas apmoka Pirkėjas. Kai pienas surenkamas transporto priemonėmis (mobilus punktas) nustatytu maršrutu apvažiuojant keletą supirkimo aikštelių, transporto išlaidas nuo įmonės iki pirmosios aikštelės ir nuo paskutinės aikštelės iki įmonės, taip pat pieno supirkimo aikštelių, nutolusių viena nuo kitos daugiau kaip 5 kilometrus, apvažiavimo išlaidas apmoka Pirkėjas, o faktinės išlaidos dėl tarpinių maršruto aikštelių apvažiavimo apmokamos šalių susitarimu, kuris pridedamas prie šios sutarties ir yra neatsiejama jos dalis.

 

IV. KAINOS IR ATSISKAITYMAS

 

24. Įskaitiniu pieno supirkimo laikotarpiu laikyti 1–15 ir 16–31 mėnesio dienas, arba šalių susitarimu – __________________, bet ne daugiau kaip mėnesį. Produkcijos įkainojimo trukme laikyti ne ilgiau kaip 5 darbo dienas.

25. Mokėtina už pieną suma apskaičiuojama įskaitiniam laikotarpiui, įvertinant patiekto pieno sudėtį ir kokybę pagal įgaliotos laboratorijos duomenis nuo paskutinio mėginio paėmimo datos iki kito mėginio paėmimo. Šie duomenys galioja ir kitam įskaitiniam laikotarpiui, kol bus paimti nauji mėginiai.

26. Iki 2003 m. spalio 1 dienos:

26.1. Mokėtina už pieną suma apskaičiuojama įskaitiniam laikotarpiui pagal bazinių rodiklių pieno kainą ir kiekį, įvertinant patiekto pieno sudėtį ir kokybę pagal įgaliotos laboratorijos duomenis.

26.2. Pirkėjas moka Pardavėjui už patiektą žalią pieną sutartinėmis kainomis, bet ne mažesnėmis už nustatytas teisės aktuose:

Pieno rūšis

Pieno supirkimo kaina, Lt/t bazinio pieno pagal sezonus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

27. Nuo 2003 m. spalio 1 dienos:

27.1. Mokėtina už pieną suma apskaičiuojama pagal pagrindinių pieno sudedamųjų dalių (riebalų ir baltymų) vertę bei kokybės ir kitų priemokų (nuoskaitų) sistemą vadovaujantis Žalio pieno supirkimo kainos apskaičiavimo ir duomenų apie supirktą pieną teikimo tvarka, patvirtinta žemės ūkio ministro 2001 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. 430 (Žin., 2001, Nr. 104-3729).

27.2. Pirkėjas moka Pardavėjui apskaičiuotą visiems tiekėjams vienodą kainą už parduoto pieno viename kilograme esantį 1 procentą riebalų – __________________ Lt, 1 procentą baltymų – ______________ Lt, ir taiko individualias priemokas bei nuoskaitas:

Priemokos, nuoskaitos

Priemoka (+), nuoskaita (-) už kokybę

kitos priemokos (+), nuoskaitos (-)

+-

%

Lt/kg

Pieno rūšys

+ -

%

Lt/ kg

sezoninė nuoskaita VI-IX mėnesiais

(0)-

 

 

Aukščiausioji rūšis

+

 

 

sezoninė priemoka I-IV ir XI-XII mėnesiais

+

 

 

Pirma rūšis

0

 

 

už pieno kiekį

+

 

 

Antra rūšis

-

 

 

už atšaldytą pieną

+

 

 

28. Atsiskaitant už supirktą pieną, vadovaujamasi įgaliotos laboratorijos pieno sudėties ir kokybės tyrimų duomenimis.

29. Atsiskaitoma ____________________________________________________________

                                                                        (grynais pinigais, mokėjimo ir debeto pavedimais ir kitaip, nurodant

_______________________________________________________________________________ .

sąskaitos numerį, banko ir banko skyriaus pavadinimą, kodą)

30. Už supirktą pieną Pirkėjas atsiskaito šalių sutartais terminais, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo reguliariai parduodamo pieno tiekimo laikotarpio, kuris negali būti ilgesnis kaip mėnuo, pabaigos.

31. Pirkėjas išrašo pirkimo kvitą per mėnesį supirktam pieno kiekiui. Šis kvitas pateikiamas Pardavėjui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas mėnesiui pasibaigus.

32. Atsiskaitoma tik pagal šios sutarties sąlygas ir jokie kiti šalių susitarimai neturi įtakos jos vykdymui.

 

V. ŠALIŲ TURTINĖ ATSAKOMYBĖ

 

33. Nepardavęs pieno pagal išankstinį grafiką, Pardavėjas per 5 darbo dienas sumoka Pirkėjui baudą – 5 procentus neparduoto pieno vertės, išskyrus šios sutarties 19 punkte nurodytus atvejus.

34. Nenupirkęs pieno pagal išankstinį grafiką, Pirkėjas per 5 darbo dienas sumoka Pardavėjui baudą – 5 procentus nenupirkto pieno vertės, išskyrus šios sutarties 19 punkte nurodytus atvejus.

35. Jeigu Pirkėjas neatsiskaito su Pardavėju per 5 darbo dienas po pieno gavimo ir įkainojimo, jis iki atsiskaitymo dienos, bet ne ilgiau kaip iki sutartyje numatyto atsiskaitymo termino pabaigos, moka Pardavėjui komercinio kredito palūkanas. Pasibaigus sutartyje nustatytiems atsiskaitymo terminams, Pirkėjas moka Pardavėjui delspinigius už kiekvieną pradelstą dieną – ne mažiau kaip 0,1 procento priklausančios mokėti sumos.

 

VI. KITOS SUTARTIES SĄLYGOS

 

36. Kitos sutarties sąlygos, neprieštaraujančios galiojantiems teisės aktams ir šiai sutarčiai:___________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________ .

37. Sudarant ir vykdant šią sutartį, Pirkėjas supažindina Pardavėją su standartu LST 1137, Pieno supirkimo taisyklėmis, taip pat su Veterinarijos ir higienos reikalavimais pieno ūkiui, pieno pardavimui ir transportavimui. Šie teisės aktai turi būti supirkimo vietose ir pareikalavus pateikiami Pardavėjui susipažinti.

38. Pirkėjas įsipareigoja vienašališkai nenustatyti sutarties sąlygų, kurios pablogintų Pardavėjo būklę.

39. Sutartis nutraukiama Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais pagrindais ir tvarka. Apie sutarties nutraukimą privaloma pranešti kitai šaliai prieš 3 mėnesius, o dėl netinkamo prievolės įvykdymo ar nevykdymo – prieš mėnesį.

40. Pirkėjas įsipareigoja informuoti Pardavėją apie numatomus pieno kainų pasikeitimus ne vėliau kaip prieš 15 kalendorinių dienų, paskelbdamas apie tai viešai (pieno supirkimo punktuose, spaudoje ir panašiai) arba asmeniškai raštu. Šalims nesutarus dėl pieno kainų pakeitimo ir raštu neįspėjus dėl sutarties pakeitimo, sutartis gali būti nutraukta vienos iš šalių rašytiniu pranešimu ne anksčiau kaip po įspėjimo termino pabaigos.

41. Sutarties 21, 24, 26.2, 27.2, 29 ir 36 punktai, kiek tai neprieštarauja galiojančių teisės aktų nuostatoms, gali būti pakeisti ar papildyti tik rašytiniu abiejų šalių susitarimu.

42. Sutartis įsigalioja nuo jos sudarymo momento ir galioja vienerius metus.

43. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus šios sutarties nuostatos turės būti pakeistos, Pirkėjas ir Pardavėjas privalo jas pakeisti pagal šių teisės aktų reikalavimus per 15 kalendorinių dienų nuo nurodytų reikalavimų įsigaliojimo dienos, jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktai nenumato kitaip. Pirkėjui ir Pardavėjui nurodytu laiku atitinkamai nepakeitus šios sutarties nuostatų, taikomi Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimai.

44. Sutartis sudaroma dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai sutarties šaliai.

45. Ginčai sprendžiami derybų būdu, o ginčus, susijusius su perkamo ir parduodamo pieno sudėties ir kokybės vertinimu, taip pat sprendžia ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Nepavykus susitarti – ginčai sprendžiami teismine tvarka.

46. Sutarties šalių bankuose esančios sąskaitos:

 

 

Pardavėjo:                                        Pirkėjo:

 

VII. ŠALIŲ REKVIZITAI

 

Pardavėjas                                        Pirkėjas

                     A. V.                                                        A. V.

______________