LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ ATSARGŲ DEKLARAVIMO IR PERTEKLINIŲ ATSARGŲ VIENKARTINIO APMOKESTINIMO

Į S T A T Y M A S

 

2004 m. balandžio 15 d. Nr. IX-2133

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis

1. Šis Įstatymas reglamentuoja žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaravimo ir vienkartinio mokesčio už žemės ūkio ir maisto produktų perteklines atsargas (toliau – mokestis už perteklines atsargas) mokėjimo tvarką, kontrolę ir atsakomybę už šio Įstatymo pažeidimą.

2. Šiuo Įstatymu įgyvendinamas Europos Komisijos reglamentas, nurodytas šio Įstatymo priede (toliau – Reglamentas).

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio Įstatymo sąvokos

1. Žemės ūkio arba maisto produktų atsargos – atsargų deklaravimo subjektui nuosavybės teise priklausantis žemės ūkio ar maisto produktų kiekis.

2. Žemės ūkio arba maisto produktų atsargų susidarymo objektyvios aplinkybės – Žemės ūkio ministerijos nustatytos aplinkybės, kurios sąlygojo atsargų, viršijančių trejų metų vidurkį, susidarymą.

3. Žemės ūkio arba maisto produktų normalios atsargos – 2001 m. gegužės 1 d., 2002 m. gegužės 1 d. ir 2003 m. gegužės 1 d. turėtų žemės ūkio arba maisto produktų atsargų aritmetinis vidurkis (toliau – trejų metų vidurkis) bei tarpžinybinės komisijos sprendimu normaliomis pripažintos atsargos, viršijančios trejų metų vidurkį, tačiau susidariusios dėl objektyvių aplinkybių.

4. Žemės ūkio arba maisto produktų perteklinės atsargos – 2004 m. gegužės 1 d. atsargų deklaravimo subjektui nuosavybės teise priklausantis žemės ūkio arba maisto produktų atsargų kiekis, viršijantis žemės ūkio arba maisto produktų normalias atsargas.

5. Žemės ūkio ir maisto produktai – Lietuvos Respublikos teritorijoje laisvai cirkuliuojantys žemės ūkio ir maisto produktai, nustatyti šio Įstatymo priede nurodyto Reglamento 4 straipsnio 5 dalyje.

6. Žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaravimo subjektas (toliau – atsargų deklaravimo subjektas) – fizinis ar juridinis asmuo, užsiimantis ūkine komercine veikla ir veikiantis Lietuvos Respublikoje, kuriam nuosavybės teise priklauso žemės ūkio arba maisto produktų atsargos, kurių 2004 m. gegužės 1 d. kiekvieno atskirai paimto produkto bus daugiau kaip 500 kg, o kiekvienos atskirai paimtos javų rūšies (kodai pagal Kombinuotąją nomenklatūrą nuo 10.01 iki 10.08) – daugiau kaip 10 t.

 

3 straipsnis.         Žemės ūkio arba maisto produktų atsargų deklaravimo tvarka ir perteklinių atsargų įvertinimo tvarka

1. Atsargų deklaravimo subjektai deklaruoja 2001 m. gegužės 1 d., 2002 m. gegužės 1 d., 2003 m. gegužės 1 d. ir 2004 m. gegužės 1 d. jiems nuosavybės teise priklausiusias žemės ūkio arba maisto produktų atsargas.

2. Atsargų deklaravimo subjektai iki 2004 m. birželio 1 d. Žemės ūkio ministerijai pateikia užpildytą žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaraciją.

3. Žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaracijos formą, jos pildymo ir pateikimo tvarką nustato Žemės ūkio ministerija.

4. Perteklines atsargas apskaičiuoja atsargų deklaravimo subjektas ir nurodo deklaracijoje. Kartu su deklaracija pateikiami dokumentai, įrodantys, kad perteklinės atsargos susidarė dėl objektyvių aplinkybių.

5. Žemės ūkio arba maisto produktų perteklines atsargas, susidariusias dėl objektyvių aplinkybių, įvertina Vyriausybės sudaryta tarpžinybinė komisija.

6. Atsižvelgdama į dokumentus, pateiktus kartu su žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaracija, tarpžinybinė komisija priima sprendimą dėl perteklinių atsargų, susidariusių dėl objektyvių aplinkybių, pripažinimo normaliomis atsargomis.

 

4 straipsnis. Mokesčio už perteklines atsargas objektas

Mokesčio už perteklines atsargas objektas yra 2004 m. gegužės 1 d. atsargų deklaravimo subjektams nuosavybės teise priklausančios žemės ūkio ir maisto produktų perteklinės atsargos.

 

5 straipsnis. Mokesčio už perteklines atsargas tarifai ir bazė

1. Perteklinėms atsargoms taikomos pagal Europos Sąjungos bendrąjį muitų tarifą nustatytos erga omnes importo muitų normos, galiosiančios nuo 2004 m. gegužės 1 d., nustatytos 2003 m. rugsėjo 11 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 1789/2003, pakeičiančiu Tarybos reglamento Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės prekių nomenklatūros ir dėl bendrojo muitų tarifo 1 priedą.

2. Mokestis už perteklines atsargas skaičiuojamas pagal:

1) perteklinių atsargų kiekį – žemės ūkio ir maisto produktų, kuriems pagal Europos Sąjungos bendrąjį muitų tarifą yra nustatytas specifinis muitas;

2) perteklinių atsargų vertę – žemės ūkio ir maisto produktų, kuriems pagal Europos Sąjungos bendrąjį muitų tarifą yra nustatytas ad valorem muitas;

3) perteklinių atsargų kiekį ir vertę – žemės ūkio ir maisto produktų, kuriems pagal Europos Sąjungos bendrąjį muitų tarifą yra nustatytas mišrus muitas.

3. Perteklinių atsargų vertę sudaro žemės ūkio ir maisto produktų vieneto vidutinė kaina, padauginta iš perteklinių atsargų kiekio. Produkto vieneto vidutinę kainą nustato ir paskelbia Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, remdamasis žemės ūkio ir maisto produktų importo per metus duomenimis.

 

6 straipsnis. Mokesčio už perteklines atsargas mokėtojai

Mokestį už perteklines atsargas moka atsargų deklaravimo subjektai, kurie turi perteklinių atsargų.

 

7 straipsnis.         Mokesčio už perteklines atsargas apskaičiavimo, deklaravimo ir mokėjimo tvarka

1. Atsargų deklaravimo subjektai, turintys perteklinių atsargų, iki 2004 m. lapkričio 1 d. teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai, kurioje jie yra registruoti, pateikia užpildytą mokesčio už perteklines žemės ūkio ir maisto produktų atsargas deklaraciją.

2. Mokesčio už perteklines atsargas deklaracijos formą ir jos užpildymo tvarką nustato Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.

3. Atsargų deklaravimo subjektai deklaracijoje apskaičiuotą mokestį už perteklines atsargas sumoka iki 2004 m. gruodžio 1 d.

4. Mokestis už perteklines atsargas sumokamas į teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos, kuriai buvo pateikta mokesčio už perteklines žemės ūkio ir maisto produktų atsargas deklaracija, sąskaitą.

 

8 straipsnis. Mokesčio už perteklines atsargas įskaitymas

Mokestis už perteklines atsargas įskaitomas į valstybės biudžetą.

 

9 straipsnis. Atsargų deklaravimo, mokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo kontrolė

1. Atsargų deklaravimo subjektų, turinčių perteklinių atsargų, duomenis, pateiktus mokesčio už perteklines žemės ūkio ir maisto produktų atsargas deklaracijoje, kontroliuoja (nustato, ar atitinka tvarkomos apskaitos duomenis) Valstybinė mokesčių inspekcija.

2. Atsargų deklaravimo subjektų, turinčių normalias atsargas, duomenis, pateiktus žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaracijoje, kontroliuoja (nustato, ar atitinka tvarkomos apskaitos duomenis) Valstybinė mokesčių inspekcija. Žemės ūkio ministerija iki 2004 m. lapkričio 1 d. pateikia Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Finansų ministerijos atsargų deklaravimo subjektų, turinčių normalias atsargas, žemės ūkio ir maisto produktų atsargų deklaracijas.

3. Mokesčio už perteklines atsargas apskaičiavimą ir mokėjimą kontroliuoja Valstybinė mokesčių inspekcija.

 

10 straipsnis. Informacijos teikimas

1. Žemės ūkio ministerija iki 2004 m. spalio 31 d. Europos Komisijai pateikia informaciją apie Lietuvos Respublikoje 2004 m. gegužės 1 d. turėtas žemės ūkio ir maisto produktų perteklines atsargas.

2. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos iki 2005 m. sausio 1 d. Žemės ūkio ministerijai pateikia apibendrintą informaciją apie atsargų deklaravimo subjektų sumokėtą mokestį už perteklines atsargas.

 

11 straipsnis.       Mokesčių administravimo įstatymo taikymas administruojant mokestį už perteklines atsargas

Kiek šis Įstatymas nenustato kitaip, mokesčiui už perteklines atsargas administruoti taikomos Mokesčių administravimo įstatyme nustatytos procedūros, tai yra šis mokestis administruojamas tokia pat tvarka kaip ir Mokesčių administravimo įstatyme nustatyti mokesčiai, tarp jų mokesčių apskaičiavimas, deklaravimas ir sumokėjimas, grąžinimas (įskaitymas), išieškojimas ir jo užtikrinimo priemonių taikymas, mokestinis patikrinimas, baudų skyrimas bei skundų dėl neteisėtų mokesčių administratoriaus veiksmų nagrinėjimas.

 

12 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis Įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja nuo Lietuvos Respublikos įstojimo į Europos Sąjungą dienos.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija parengia ir iki 2004 m. gegužės 1 d. patvirtina teisės aktus, reikalingus šiam Įstatymui įgyvendinti.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

LAIKINAI EINANTIS

RESPUBLIKOS PREZIDENTO PAREIGAS                                      ARTŪRAS PAULAUSKAS

______________


Lietuvos Respublikos

2004 m. balandžio 15 d.

įstatymo Nr. IX-2133

priedas

 

ĮGYVENDINAMAS EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAS

 

2003 m. lapkričio 10 d. Komisijos reglamentas (EB) 1972/2003 dėl prekybai žemės ūkio produktais skirtų pereinamojo laikotarpio priemonių, kurios turi būti patvirtintos dėl Čekijos, Estijos, Kipro, Latvijos, Lietuvos, Vengrijos, Maltos, Lenkijos, Slovėnijos ir Slovakijos įstojimo (su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2004 m. vasario 10 d. Komisijos reglamentu (EB) Nr. 230/2004).

______________