LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKIO MINISTERIJOS

 

Į S A K Y M A S

DĖL NAUJOS SUPERKAMO PIENO KOKYBĖS VERTINIMO IR ATSISKAITYMO SISTEMOS ĮDIEGIMO

 

1998 m. kovo 26 d. Nr. 152

Vilnius

 

 

Įgyvendinant naują superkamo pieno kokybės vertinimo ir atsiskaitymo sistemą,

ĮSAKAU:

1. Patvirtinti Pieno supirkimo, kokybės vertinimo ir atsiskaitymo taisykles (1 priedas).

2. Visų nuosavybės formų įmonėms ir fiziniams asmenims, gaminantiems, parduodantiems, perkantiems pieną, nuo 1998 04 01 vadovautis šiomis taisyklėmis.

3. Pieno supirkimo (perdirbimo) įmonėms atsiskaitymo su žemės ūkio produkcijos gamintojais ir eksperimento tikslais nuo š. m. balandžio mėn. pradėti tirti superkamo pieno sudėtį ir kokybę VĮ „Pieno tyrimai“ pagal palaipsninio įdiegimo grafiką (2 priedas).

4. Žinoti, kad už superkamo pieno sudėties ir kokybės tyrimus, kuriuos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 03 24 nutarimu Nr. 333, 1998 metais atliks VĮ „Pieno tyrimai“ atsiskaitymo su žemės ūkio produkcijos gamintojais ir eksperimento tikslais, bus apmokama iš Kaimo rėmimo fondo lėšų.

5. Pripažinti netekusiu galios 1997 11 03 įsakymą Nr. 637.

6. Įsakymo vykdymą kontroliuoti ministerijos sekretoriui A. Svitojui.

 

 

 

L. E. ŽEMĖS IR MIŠKŲ ŪKIO MINISTRO PAREIGAS                          VYTAUTAS KNAŠYS


 

PATVIRTINTA

Žemės ir miškų ūkio ministerijos

1998 03 26 įsakymu Nr. 152

1 priedas

 

Pieno supirkimo, kokybės vertinimo ir atsiskaitymo taisyklės

 

1. Bendrieji reikalavimai

 

1.1. Šios taisyklės nustato pieno supirkimo, kokybės vertinimo ir atsiskaitymo tvarką, superkant iš pieno gamintojų žalią pieną maisto produktams gaminti.

1.2. Iš pieno gamintojų superkamo pieno sudėtis ir kokybė turi būti vertinama vadovaujantis Lietuvos standartu LST 1137:1997 „Žalias karvių pienas. Kokybės reikalavimai. Nustatymas ir įvertinimas“ ir šiomis taisyklėmis.

1.3. Pagrindinės šiose taisyklėse naudojamos sąvokos:

1.3.1. superkamas pienas – pieno gamintojų parduodamas žalias pienas maisto produktams gaminti;

1.3.2. pieno gamintojai – žemės ūkio bendrovės, kooperatyvai, ūkininkai ir kiti fiziniai ir juridiniai asmenys, gaminantys pieną pardavimui;

1.3.3. pieno pirkėjai – juridiniai asmenys, perkantys pieną iš gamintojų;

1.3.4. bendra talpykla – talpykla, į kurią stacionariame ar mobiliame pieno supirkimo punkte supilamas iš pieno gamintojų supirktas pienas;

1.3.5. pieno siunta – supirkimo metu iš vieno gamintojo supirktas pienas;

1.3.6. įgaliota laboratorija – neutrali bandymų laboratorija, kurią, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 03 24 nutarimu Nr. 333, Žemės ir miškų ūkio ministerija įgalioja tirti pieno sudėties ir kokybės rodiklius, reikalingus atsiskaitymui už gamintojų parduotą pieną. Jos veiklą kontroliuoja Žemės ir miškų ūkio ministerijos sudaryta priežiūros grupė;

1.3.7. pieno sudėties rodikliai – riebalų ir baltymų kiekis, išreikštas procentais;

1.3.8. pieno kokybės rodikliai – bendras bakterinis užterštumas, išreikštas tūkst./cm3, ir somatinių ląstelių skaičius, išreikštas tūkst./cm3;

1.3.9. pieno falsifikavimo rodikliai – inhibitorinės medžiagos ir pieno užšalimo temperatūra, išreikšta ºC;

1.3.10. pereinamasis laikotarpis – LST 1137:1997 numatytas 1998–1999 m. laikotarpis.

1.4. Pieno sudėties ir kokybės rodiklius tiria įgaliota laboratorija. Pereinamuoju laikotarpiu leidžiama pirkėjams patiems tirti pieno sudėties ir kokybės rodiklius ir šiuos duomenis naudoti apmokėjimui už superkamą pieną.

1.5. Pieno falsifikavimo rodiklius, reikalingus apmokėjimui už gamintojų parduotą pieną, tiria įgaliota laboratorija ir/arba pieno pirkėjas.

1.6. Pienas superkamas sudarius tarpusavio pirkimo-pardavimo sutartis. Sutartyje aptariamos priemonės (pieno kainos nuoskaitos ir pan.), kurias taiko pirkėjas, nustačius nerūšinį pieną, radus jame inhibitorinių medžiagų ar išaiškinus pieno falsifikavimą vandeniu.

1.7. Sutartyse su gamintojais, parduodančiais per metus 10 tonų ir daugiau pieno, pirkėjas turi numatyti ir užtikrinti kiekvieno gamintojo pieno bandinių paėmimą ir paruošimą išsiuntimui į įgaliotą laboratoriją sudėties ir kokybės tyrimams atlikti LST 1137:1997 nurodytu periodiškumu. Jeigu pieno falsifikavimo tyrimai bus atliekami įgaliotoje laboratorijoje, tai turi būti numatyta sutartyje.

1.8. Sutartyse su gamintojais, parduodančiais per metus mažiau kaip 10 tonų, pirkėjas turi numatyti ir užtikrinti kiekvieno gamintojo pieno bandinių paėmimą ir paruošimą išsiuntimui į įgaliotą laboratoriją pieno sudėties ir somatinių ląstelių skaičiaus tyrimui ir bandinių paėmimą iš bendroje talpykloje surinkto pieno ir jų išsiuntimą į įgaliotą laboratoriją bakterinio užterštumo tyrimui LST 1137:1997 nurodytu periodiškumu. Jei pieno falsifikavimo tyrimai bendroje talpykloje bus atliekami įgaliotoje laboratorijoje, tai turi būti numatyta sutartyse.

1.9. Pirkėjas gali organizuoti gamintojų, parduodančių per metus apie 10 t pieno, jo sudėties, kokybės ir falsifikavimo rodiklių tyrimą įgaliotoje laboratorijoje pagal 1.7 punktą.

1.10. Pieno pirkėjas supažindina gamintoją su standartu LST 1137:1997 „Žalias karvių pienas. Kokybės reikalavimai. Nustatymas ir įvertinimas“ ir šiomis taisyklėmis.

1.11. Pieno supirkimas vyksta pagal surinkimo mobiliuose pieno supirkimo punktuose arba supirkimo perdirbimo įmonėse, stacionariuose punktuose, žemės ūkio bendrovėse grafiką. Pieno supirkimo metu atrenkami atsitiktiniai vienkartiniai bandiniai arba imami bandiniai vidutinio konservuoto bandinio sudarymui. Pirkėjas turi užtikrinti tinkamą pieno bandinių laikymą ir išsaugojimą.

1.12. Atsitiktinių vienkartinių bandinių atrinkimas vyksta pagal pirkėjo su įgaliota laboratorija suderintą grafiką (neskelbiamą). Pereinamuoju laikotarpiu, jei pieno tyrimus atlieka pirkėjas, bandinių atrinkimas vyksta pagal pirkėjo nustatytą grafiką.

1.13. Bandiniai vidutinio konservuoto bandinio sudarymui renkami ne ilgiau kaip 10 dienų pagal pirkėjo su įgaliota laboratorija suderintą slenkantį grafiką (pereinamuoju laikotarpiu, jei pieno tyrimus atlieka pirkėjas, pagal pirkėjo nustatytą grafiką).

1.14. Pienas sveriamas ar matuojamas ir tūris perskaičiuojamas į svorį pagal faktinį jo tankį. Jei pieno tankiui išmatuoti nėra galimybių, naudojamas perskaičiavimo koeficientas – 1,027. Pieno supirkimo metu gali dalyvauti pieno gamintojai ar jų įgalioti atstovai.

1.15. Pieno svorio perskaičiavimas pagal bazinius riebalų ir baltymų rodiklius atliekamas vadovaujantis Žalio pieno kiekio perskaičiavimo pagal bazinius sudėties rodiklius (riebumą ir baltymingumą) į bazinį pieno kiekį metodika.

1.16. Už gamintojo parduotą pieną apmokama sutartyje nustatyta tvarka, priklausomai nuo jo svorio, sudėties ir kokybės, remiantis įgaliotos laboratorijos arba pirkėjo tyrimų rezultatais, vadovaujantis šiuos klausimus reglamentuojančiais teisės aktais. Pieno supirkimo ataskaitinis laikotarpis yra 1–15 ir 16–31 kiekvieno mėnesio dienos.

 

2. Pieno sudėties ir kokybės tyrimo tvarka

 

2.1. Pieno supirkimo metu nustatoma pieno spalva, kvapas, konsistencija, temperatūra, kilus įtarimui imami bandiniai pagal LST ISO 707* pieno skoniui, rūgštingumui, švarumui, neutralizuojančioms medžiagoms nustatyti. Pienas superkamas ir pieno sudėties, kokybės bei falsifikavimo tyrimai atliekami, jei prieš tai išvardyti pirminiai kokybės rodikliai atitinka nurodytus LST 1137:1997. Jei šie rodikliai neatitinka, pienas nesuperkamas ir grąžinamas su atitinkamomis žymomis lydinčiuose dokumentuose.

2.2. Jei 2.1 punkte išvardyti pirminiai kokybės rodikliai atitinka nurodytus LST 1137:1997, pieno supirkimo metu pagal LST ISO 707* imami bandiniai sudėčiai, kokybei ir falsifikavimui tirti. Nepriklausomai nuo to, kokie numatomi tyrimai, pienas turi būti prieš tai gerai išmaišytas.

2.3. Bandinius sudėties, kokybės ir falsifikavimo tyrimams ima pieno supirkėjas, laborantas, vairuotojas-laborantas, turintys Valstybinės kokybės inspekcijos kvalifikacinį pažymėjimą šiam darbui atlikti.

2.4. Imant bandinius gali dalyvauti pieno gamintojai ar jų įgalioti atstovai, valstybiniai kokybės inspektoriai.

2.5. Pieno bandiniai sudėties, kokybės ir falsifikavimo tyrimams atrenkami ir ruošiami tokia tvarka:

2.5.1. sudėtinis konservuotas bandinys ruošiamas iš kasdien ne ilgiau kaip 10 dienų imamų vienkartinių bandinių, pridedant konservanto proporcingai pridėto šviežio pieno kiekiui. Šis bandinys turi būti renkamas pagal su įgaliota laboratorija suderintą slenkantį grafiką (pereinamuoju laikotarpiu, jei sudėties ir kokybės rodiklius tiria pirkėjas – pagal pirkėjo nustatytą grafiką);

2.5.2. atsitiktiniai vienkartiniai konservuoti ar nekonservuoti bandiniai paimami pieno supirkimo vietose pagal su įgaliota laboratorija suderintą (neskelbiamą) grafiką (pereinamuoju laikotarpiu, jei sudėties ir kokybės rodiklius tiria pirkėjas – pagal pirkėjo nustatytą grafiką).

2.6. Pieno sudėtis, kokybė ir falsifikavimas tiriami Lietuvos standarte LST 1137: 1997 „Žalias karvių pienas. Kokybės reikalavimai. Nustatymas ir įvertinimas“ nurodytu periodiškumu (pirminiai kokybės rodikliai – priimant kiekvieną pieno siuntą, riebalų ir baltymų kiekis – ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, užterštumas bakterijomis ir inhibitorinės medžiagos – ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, somatinių ląstelių skaičius ir pieno užšalimo temperatūra – ne rečiau kaip vieną kartą per mėnesį) ir pagal schemą:

 

Pirminiai kokybės rodikliai

 

 

Pieno spalva, kvapas, konsistencija, temperatūra, kilus įtarimui – skonis, rūgštingumas, švarumas, neutralizuojančios medžiagos.

Nustatoma iš kiekvieno gamintojo pieno siuntos

Nustato pieno pirkėjas

 

 

Riebalų, baltymų kiekis ir somatinių ląstelių skaičius.

Nustatoma iš kiekvieno gamintojo pieno siuntos

Nustato įgaliota laboratorija ir/arba pieno pirkėjas

 

 

 

Pieno bakterinio užterštumo ir falsifikavimo nustatymas

 

Gamintojams, parduodantiems mažiau kaip 10 t pieno per metus

Gamintojams, parduodantiems 10 t ir daugiau pieno per metus

Bendras bakterijų skaičius

Pieno užšalimo temperatūra

Nustato įgaliota laboratorija ir/arba pieno pirkėjas iš bendroje talpykloje surinkto pieno

Bendras bakterijų skaičius

Pieno užšalimo temperatūra

Nustato įgaliota laboratorija ir/arba pieno pirkėjas iš kiekvieno gamintojo pieno siuntos

Inhibitorinės medžiagos

Inhibitorinės medžiagos

 

2.7. Pieno bandinių, siunčiamų į įgaliotą laboratoriją, paruošimą pagal šios laboratorijos techninius reikalavimus organizuoja pieno pirkėjas, vadovaudamasis šių taisyklių 1 ir 2 priedais.

2.8. Pieno supirkimas turėtų būti organizuojamas taip, kad būtų galima paimti gamintojų, parduodančių mažiau kaip 10 tonų pieno per metus, bandinius iš bendrų talpyklų atskirai nuo didesnius pieno kiekius pristatančių gamintojų (sudarant atitinkamus grafikus pieno supirkimo vietose, supilant į atskiras talpyklas ir pan.).

 

3. Pieno sudėties įvertinimas

 

3.1. Pieno sudėtis tiriama iš sudėtinio (rinkto ne daugiau kaip 10 dienų) ir/arba vienkartinio bandinio.

3.2. Tiriant iš vienkartinių bandinių dažniau kaip vieną kartą per ataskaitinį laikotarpį, vidutinis riebalų ir baltymų kiekis per ataskaitinį laikotarpį supirktame piene paskaičiuojamas pagal šių tyrimų aritmetinį vidurkį.

3.3. Tiriant iš sudėtinių bandinių, vidutinis riebalų ir baltymų kiekis per ataskaitinį laikotarpį supirktame piene įskaitomas pagal šių bandinių tyrimų rezultatus. Jei ataskaitinio laikotarpio metu atlikti keli pieno sudėties tyrimai iš sudėtinių bandinių, riebalų ir baltymų kiekis tam ataskaitiniam laikotarpiui paskaičiuojamas pagal šių tyrimų aritmetinį vidurkį.

3.4. Į įgaliotą laboratoriją tyrimui gali būti siunčiami du arba trys (tai numatoma sutartyse su įgaliota laboratorija) pasirinkti sudėtiniai bandiniai per mėnesį.

3.5. Pereinamuoju laikotarpiu, pieno sudėties tyrimą atlikus pirkėjui, sudėtinis bandinys išsaugomas iki kitos darbo dienos pabaigos.

 

4. Kokybės ir falsifikavimo įvertinimas

 

4.1. Pieno kokybės rodikliai turi atitikti LST 1137:1997 reikalavimus.

4.2. Pienas, melžtas per pirmąsias ir paskutiniąsias 7 laktacijos dienas, nepriimamas.

4.3. Perkant pieną punktuose, rūgštingumą galima įvertinti indikatoriniais popierėliais, skirtais ribiniam pieno rūgštingumui nustatyti.

4.4. Gamintojų pieno, parduodamo per metus 10 t ir daugiau, pieno kokybės ir falsifikavimo įvertinimas:

4.4.1. jeigu pieno gamintojo piene užšalimo temperatūra ir/arba tankis neatitinka standarto reikalavimų, pieno pirkėjas įspėja gamintoją, tačiau, siekdamas nustatyti, ar pienas natūralus, paima gamintojo pieno bandinį ūkyje ir jį ištiria. Nustačius, kad pienas buvo falsifikuotas vandeniu, gamintojui taikomos pieno kainos nuoskaitos, numatytos sutartyse;

4.4.2. radus pieno gamintojo piene inhibitorinių medžiagų, pieno pirkėjas įspėja gamintoją ir tą ataskaitinį laikotarpį taiko sutartyje numatytas pieno kainos nuoskaitas. Pieno pirkėjas turi paimti pakartotinius pieno bandinius ir išsiųsti juos tyrimui į įgaliotą laboratoriją arba ištirti savo laboratorijoje. Pakartotinių tyrimų metu radus inhibitorių, pienas iš šio gamintojo nebepriimamas. Pieno pirkimas atnaujinamas vadovaujantis valstybinių kontroliuojančių institucijų išvadomis. Jei pakartotiniai tyrimai atlikti jau kito ataskaitinio laikotarpio metu, pieno kainos nuoskaitos taikomos pieno kiekiui, parduotam nuo šio laikotarpio pradžios iki inhibitorinių medžiagų tyrimų rezultatų gavimo;

4.4.3. nustačius, kad pieno gamintojo piene bendras bakterijų skaičius ir/ar somatinių ląstelių skaičius didesnis, negu reikalaujama antros rūšies pienui, jis vertinamas kaip nerūšinis; šios analizės duomenys galioja pieno kiekiui, parduotam per tą ataskaitinį laikotarpį, kurio metu atlikti tyrimai. Tris kartus iš eilės nustačius nerūšinį pieną, pienas iš šio gamintojo nebeperkamas. Pieno pirkimas atnaujinamas vadovaujantis valstybinių kontroliuojančių institucijų išvadomis.

4.5. Pieno bendrose talpyklose kokybės ir falsifikavimo įvertinimas:

4.5.1. radus bendroje talpykloje pašalinio vandens ar inhibitorinių medžiagų, pirkėjas turi išaiškinti gamintoją, falsifikuojantį pieną. Išaiškinus gamintoją, per ataskaitinį laikotarpį jam taikomos pieno kainos nuoskaitos, numatytos sutartyse, ir pieno pirkėjas sprendžia dėl tolesnio pieno pirkimo iš šio gamintojo;

4.5.2. nustačius, kad bendroje talpykloje bendras bakterijų skaičius didesnis, negu reikalaujama antros rūšies pienui, jis vertinamas kaip nerūšinis, o pieno pirkėjas įspėja gamintojus. Šios analizės duomenys galioja pieno kiekiui, parduotam per tą ataskaitinį laikotarpį. Tris kartus iš eilės nustačius nerūšinį pieną, pienas iš šių gamintojų nebeperkamas. Pieno pirkimas atnaujinamas vadovaujantis valstybinių kontroliuojančių institucijų išvadomis.

4.6. Nuo 1998 m. rugsėjo 1 d. pieno bakterinis užterštumas per ataskaitinį laikotarpį turi būti įvertinamas pagal keturių paskutinių tyrimų rezultatų geometrinį vidurkį, o somatinių ląstelių skaičius – pagal trijų arba keturių paskutinių tyrimų geometrinį vidurkį (3 pastaba).

4.7. Jei dėl kurios nors ypatingos priežasties įgaliotoje laboratorijoje negalėjo būti atliktas pieno sudėties ir kokybės tyrimas, įskaitomas praeito arba kito tyrimo rezultatas. Kokybės ir falsifikavimo tyrimų rezultatai gali būti įskaityti tik tuo atveju, jei pienas buvo rūšinis ir nefalsifikuotas. Įgaliotoje laboratorijoje neatliktus tyrimus pereinamuoju laikotarpiu gali atlikti pieno pirkėjas ir šiuos duomenis taikyti atsiskaitymui už pieną.

 

5. Pieno supirkimo iš gamintojų tvarka ir superkamo pieno apskaita

 

5.1. Pieno gamintojas turi pristatyti pieną plastmasiniame, alavuotame, nerūdijančio plieno, aliuminiame arba emaliuotame inde, kuris turi būti švarus, uždengtas, nesurūdijęs, skirtas tik maisto produktų laikymui. Draudžiama pieną pristatyti cinkuotame inde.

5.2. Negalima maišyti neatvėsinto vieno melžimo su atvėsintu kito melžimo pienu. Skirtingų temperatūrų pienas gali būti maišomas tik turint specialią šaldymo įrangą.

5.3. Superkamo pieno apskaitai turi būti pildoma nustatytos formos pirkimo – pardavimo dokumentacija.

5.4. Iš fizinių asmenų superkamo pieno kiekis bei sudėties ir kokybės rodikliai įrašomi į nustatytos formos asmeninę atsiskaitomąją knygelę, pieno pirkimo apskaitos žurnalą (žiniaraštį ar kitą dokumentą) ir pieno pirkimo kvitą.

5.5. Asmeninę atsiskaitomąją knygelę pieno gamintojui išduoda pieno pirkėjas. Atsiskaitomosios knygelės turi būti registruojamos įrištame, numeruotais lapais, vyr. finansininko (arba vadovo) pasirašytame, antspauduotame knygelių išdavimo registracijos žurnale.

5.6. Atsiskaitomosiose knygelėse kasdien žymimas faktinis supirkto pieno kiekis litrais (jei pienas perkamas matuojant tūrį) ir kilogramais (pieno kiekis perskaičiuotas iš tūrio į svorį arba pasvertas). Jei iš pieno gamintojo pienas nebuvo supirktas dėl pirminių kokybės rodiklių neatitikimo, atsiskaitymo knygelėje tą dieną rašoma raidė „G“ (grąžintas).

5.7. Atsiskaitomosiose knygelėse pieno pirkėjas žymi per ataskaitinį laikotarpį iš gamintojo supirkto pieno riebumą, baltymingumą, bazinį pieno kiekį, rūšį ir falsifikavimą (jei buvo nustatyta), kai gauna duomenis iš įgaliotos laboratorijos. Jei buvo nustatyti falsifikavimo ar nerūšinio pieno atvejai, jie taip pat žymimi knygelėse iš eilės, pvz., Ih1, Ih2, V1, V2, N1, N2.

5.8. Pieno pirkimo apskaitos žurnalą (žiniaraštį) pildo pieno pirkėjas. Apskaitos žurnalas turi būti įrištas, numeruotais lapais, vyr. finansininko (arba vadovo) pasirašytas ir antspauduotas. Žurnale turi būti surašytos pieno gamintojų pavardės ir kodai, atitinkantys klijuojamus ant pieno bandinių indelių (jei bandiniai siunčiami tyrimui į įgaliotą laboratoriją).

5.9. Pieno pirkimo apskaitos žurnale surašomi tie patys duomenys, kaip ir atsiskaitomosiose knygelėse: kasdien – rodikliai, nurodyti 5.6 punkte; per ataskaitinį laikotarpį – duomenys, nurodyti 5.7 punkte.

5.10. Pieno pirkimo kvitus už pieną, pateiktą atskirai per pirmąją ir antrąją mėnesio pusę, fiziniams asmenims pieno pirkėjai išrašo pagal pieno supirkimo apskaitos žurnalo (žiniaraščio) duomenis ir ŽMŪM 1997 06 30 įsakymu Nr. 393 nustatyta tvarka.

5.11. Apskaitos žurnalas turi būti saugomas pas pieno pirkėją ne trumpiau kaip trejus metus.

5.12. Juridinių asmenų parduodamo pieno apskaitos dokumentai yra pieno važtaraštis ir pieno pirkimo kvitas.

5.13. Važtaraštį kasdien išrašo pieno gamintojas, nurodydamas faktinį pieno kiekį (gali nurodyti jo nustatytus sudėties ir kokybės rodiklius). Priimdamas pieną, pieno pirkėjas taip pat pažymi važtaraštyje tuos duomenis, kuriuos turi ir/arba tikrina priėmimo metu: faktinį pieno kiekį, pirminius kokybės rodiklius.

5.14. Per ataskaitinį laikotarpį išrašytų važtaraščių pagrindu pieno pirkėjas išrašo pieno pirkimo kvitą, kuriame pažymimi vidutiniai pieno sudėties ir kokybės duomenys, gauti iš įgaliotos laboratorijos arba įvertinti pirkėjo laboratorijoje.

 

6. Pieno kainos apskaičiavimas

 

6.1. Pieno kaina nustatoma perskaičiavus jo faktinį svorį į bazinį ir pagal kokybės rodiklius.

6.2. Pieno svoris perskaičiuojamas į bazinį kiekį pagal riebalų ir baltymų kiekį, nustatytą įgaliotoje laboratorijoje, vadovaujantis Žalio pieno kiekio perskaičiavimo pagal bazinius sudėties rodiklius (riebumą ir baltymingumą) į bazinį pieno kiekį metodika.

6.3. Pieno sudėties periodinės analizės duomenys galioja pieno kiekiui, parduotam per tą ataskaitinį laikotarpį, kurio metu atlikti tyrimai (t. y. 1–15 ir 16–31 mėnesio dienomis).

6.4. Gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 10 tonų pieno per metus, už pieną atsiskaitoma pagal kiekvienam gamintojui nustatytą pieno sudėtį (riebalų ir baltymų kiekį) ir rūšį. Šiuos duomenis pirkėjas gauna iš įgaliotos laboratorijos.

6.5. Gamintojams, parduodantiems mažiau kaip 10 tonų pieno per metus, už pieną atsiskaitoma pagal kiekvieno gamintojo pieno riebalų, baltymų kiekį ir rūšį (somatinių ląstelių skaičių, – nustatytą iš kiekvieno gamintojo pieno, ir pieno bendrą bakterinį užterštumą, nustatytą bendroje talpykloje). Šiuos duomenis pirkėjas gauna iš įgaliotos laboratorijos.

6.6. Pieno kainos nuoskaitos už pieno falsifikavimą vandeniu, inhibitorines medžiagas, nerūšinį pieną turi būti numatytos sutartyse su pieno gamintojais.

 

7. Informavimas apie tyrimų rezultatus

 

7.1. Pieno pirkėjas apie tyrimų rezultatus turi informuoti pieno gamintojus ne vėliau kaip per dvi dienas po tyrimų rezultatų gavimo. Įgaliota laboratorija ne vėliau kaip per 4 dienas nuo bandinių paėmimo informuoja pirkėją apie tyrimų rezultatus.

7.2. Pieno pirkėjas turi įspėti pieno gamintoją apie sistemingą kokybės blogėjimą ir falsifikavimo atvejus ir apie tai informuoti valstybines kontroliuojančias institucijas.

7.3. Įgaliotoje laboratorijoje atliktų tyrimų duomenys prireikus pateikiami valstybinėms kontroliuojančioms institucijoms per modeminį ar internetinį kompiuterių ryšį.

 

8. Ginčų sprendimas

 

Ginčus priklausomai nuo jų pobūdžio sprendžia Valstybinė kokybės inspekcija, Valstybinė veterinarijos tarnyba arba teismas. Išlaidas dėl ginčų atveju atliktų tyrimų apmoka pralaimėjusioji pusė.

 

PASTABOS:

 

1. Pereinamuoju laikotarpiu pieno falsifikavimą vandeniu pieno pirkėjas gali nustatyti pagal pieno užšalimo temperatūrą ir/arba tankį.

2. Iki 1998 metų birželio 1 d. pieno bandinius gali imti pieno supirkėjai, neturintys naujo kvalifikacijos pažymėjimo.

3. Pieno bakterinio užterštumo arba somatinių ląstelių skaičiaus geometrinio vidurkio apskaičiavimo pavyzdys:

 

Tyrimų duomenys x 1000

Geometrinis vidurkis

Pieno rūšis

(90*110*120*80)1/4

99

aukščiausia

(500*450*400*550)1/4

472

pirma

(1000*1500*100*990)1/4

621

antra

(9000*5000*900*9000)1/4

4369

nerūšinis

 

SUDERINTA                                                       SUDERINTA

Lietuvos Respublikos valstybinės                         Lietuvos Respublikos valstybinės

veterinarijos tarnybos direktorius                          kokybės inspekcijos viršininkas

K. Lukauskas                                                        B. Pauža

______________


1 priedas

 

Pieno bandinio paėmimas ir paruošimas išsiuntimui

 

į įgaliotą laboratoriją

 

1. Bandiniai tyrimams paimami supirkimo vietose pagal LST ISO 707* ir tvarką, numatytą įgaliotoje laboratorijoje. Bandinių tara, bandinio identifikavimo kodas, bandinio tūris ir naudojami konservantai turi atitikti šios laboratorijos techninius reikalavimus. Bandinių tarą (konteinerius ir indelius) įsigyja pieno pirkėjas.

2. Bandiniai išsiunčiami į įgaliotą laboratoriją kaip galima greičiau (rekomenduojama per 24 val. po bandinių paėmimo).

3. Pieno bandiniai, surinkti pieno supirkimo vietose, pirkėjo transportu turi būti atvežti į vietą, sutartą su įgaliota laboratorija. Bandiniai iš sutartų vietų paimami ir gabenami į įgaliotą laboratoriją šios laboratorijos transportu 6–10 °C temperatūroje pagal iš anksto suderintą grafiką.

4. Kiekvieno pieno gamintojo riebalų, baltymų ir somatinių ląstelių kiekio nustatymui paimamas atsitiktinis vienkartinis konservuotas bandinys. Šiems tyrimams gali būti renkamas sudėtinis konservuotas bandinys, kuris po 10 dienų turi būti pašildytas iki 40oC ir perpiltas į įgaliotos laboratorijos tarą. Nepriklausomai nuo tyrimų rūšies pienas prieš paimant bandinį turi būti gerai išmaišytas.

5. Inhibitorinėms medžiagoms ir pieno užšalimo temperatūrai ištirti imamas vienkartinis nekonservuotas bandinys iš gamintojų, parduodančių daugiau kaip 10 t pieno per metus, ir iš bendrų talpyklų.

6. Pieno bakteriniam užterštumui nustatyti imamas vienkartinis konservuotas pieno bandinys iš gamintojų, parduodančių daugiau kaip 10 t per metus, ir iš bendrų talpyklų.

7. Bandiniai pieno riebalų, baltymų, somatinių ląstelių skaičiui nustatyti gali būti konservuojami natrio azidu arba konservantu „Broad Spectrum Microtabs“ (susidedančiu iš 8 mg bronopolo ir 0,30 mg natamicino.) Bandiniai pieno bakteriniam užterštumui nustatyti konservuojami konservantu „Broad Spectrum Microtabs“. Konservantai vienkartiniam pieno bandinio paėmimui yra dozuojami į bandinių indelius įgaliotoje laboratorijoje arba pieno bandinį konservuoja jį paėmęs personalas (tai numatoma sutartyse su įgaliota laboratorija).

8. Bandinių tarą mikrobiologiniams tyrimams ruošia ir bandinius konservuoja pieno pirkėjas.

9. Visų bandinių tūris turi sudaryti ne mažiau kaip 2/3 indelio talpos, kad bandinį prieš tyrimą būtų galima gerai išmaišyti.

10. Bandiniams identifikuoti ant kiekvieno indelio dangtelio bandinį paėmęs asmuo užklijuoja pieno gamintojo numerį (brūkšninį kodą). Jame turi būti užkoduota tokia informacija:

rajono kodas,

supirkimo vietos (punkto) kodas,

pieno gamintojo kodas,

talpyklos kodas.

11. Etiketę su gamintojo kodu paruošia pieno pirkėjas arba įgaliota laboratorija (tai numatoma sutartyse su įgaliota laboratorija).

12. Bandinį paėmęs asmuo turi užpildyti lydraštį, kuris įdedamas į konteinerį. Lydraščių pavyzdžiais aprūpina įgaliota laboratorija. Lydraštyje pateikiama tokia informacija:

rajono kodas,

pieno supirkimo (punkto) kodas,

bandinio kodas,

konteinerio (dėžės) Nr.,

bandinių skaičius,

pirmas bandinio kodas,

paskutinis bandinio kodas,

plombos numeris,

naudotas konservantas,

pristatymo data,

kur siunčiamas bandinys,

bandinį paėmusio asmens parašas.

13. Pieno bandiniai su užklijuotu gamintojo brūkšniniu kodu sudedami į plombuojamus konteinerius. Pereinamuoju laikotarpiu konteineriai gali būti neplombuojami.

14. Tyrimų rezultatai įgaliotoje laboratorijoje saugomi ne trumpiau kaip trejus metus.

_____________


2 priedas

 

Pieno bandinių konservavimas konservantu „Broad Spectrum Microtabs“

 

1. Šiuo konservantu gali būti konservuojami žalio pieno bandiniai riebumui, baltymingumui, somatinių ląstelių skaičiui ištirti ir bakteriniam užterštumui nustatyti bakterijų analizatoriais.

2. Pieno bandinių konservavimui naudojamos bronopolo tabletės „Broad Spectrum Microtabs“.

3. Ruošiant vienkartinį bandinį, į jį dedama viena „Broad Spectrum Microtabs“ tabletė į 40 ml pieno arba pagal firmos gamintojos rekomendaciją. Įdėjus konservantą, pienas gerai išmaišomas.

4. Ruošiant sudėtinį bandinį, konservantas pridedamas proporcingai įpilto šviežio pieno kiekiui.

5. Pieno bandinių su konservantu negalima stipriai maišyti, kad nesusidarytų laisvi riebalai.

6. Šiuo būdu konservuoti pieno bandiniai riebalų, baltymų kiekio ir somatinių ląstelių skaičiaus ištyrimui gali būti laikomi uždengtuose induose ne aukštesnėje kaip 6–12 °C temperatūroje 10 parų.

7. Šiuo būdu konservuoti bandiniai pieno bakterinio užterštumo nustatymui gali būti laikomi uždengtuose induose ne aukštesnėje kaip 4–6 °C temperatūroje ne ilgiau kaip tris paras.

8. Jeigu pieno bandiniai nešaldomi, per 24 valandas po jų paėmimo turi būti nugabenti į įgaliotą laboratoriją arba ištirti pirkėjo laboratorijoje.

 

Pieno bandinių konservavimas natrio azidu

 

1. Šiuo konservantu gali būti konservuojami žalio pieno bandiniai riebumui, baltymingumui ištirti prietaisais, veikiančiais infraraudonosios spektroskopijos metodu, ir somatinių ląstelių skaičiui nustatyti prietaisais, veikiančiais fluorescencinės mikroskopijos metodu.

2. Konservanto pagaminimui naudojamos cheminės medžiagos: natrio azidas NaN3, indikatorius metileno mėlis, ir prietaisai: techninės svarstyklės 0,01g tikslumo, matavimo kolba 1000 ml, stikliniai indai 250 ml.

3. Konservanto pagaminimas:

3.1. pieno bandinių konservavimui paruošiamas 8 % natrio azido tirpalas. Į 250 ml stiklinį indą įpilama 100 ml distiliuoto vandens ir jame ištirpinama 80 g natrio azido;

3.2. į 250 ml stiklinį indą įpilama 100 ml distiliuoto vandens ir jame ištirpinama 0,7 g metileno mėlio;

3.3. tirpalai iš abiejų stiklinių indų supilami į 1000 ml matavimo kolbą ir užpilami distiliuotu vandeniu iki kolbos žymos. Matavimo kolba keletą kartų pavartoma, kad jos turinys gerai išsimaišytų.

4. Pagamintas konservantas laikomas 4–8 °C temperatūroje, gerai uždengtas, ne ilgiau kaip 15 parų.

5. Pieno bandinių konservavimui į 40 ml pieno įpilama 0,2 ml paruošto natrio azido konservanto, pienas gerai išmaišomas.

6. Pieno bandinių su konservantu negalima stipriai maišyti, kad nesusidarytų laisvi riebalai.

7. Šiuo būdu konservuoti pieno bandiniai riebalų, baltymų kiekio ir somatinių ląstelių skaičiaus nustatymui gali būti saugomi uždengtuose induose ne aukštesnėje kaip 6–12 °C temperatūroje 10 parų.

8. Jeigu pieno bandiniai nešaldomi, per 24 valandas po jų paėmimo turi būti nugabenti į įgaliotą laboratoriją arba ištirti pirkėjo laboratorijoje.

_____________


 

PATVIRTINTA

Žemės ir miškų ūkio ministerijos

1998 03 26 įsakymu Nr. 152

2 priedas

 

VĮ „Pieno Tyrimai“ atliekamų pieno sudėties ir kokybės tyrimų palaipsninio įdiegimo 1998 metais pieno perdirbimo įmonėse GRAFIKAS

 

Maršrutas

Pieną superkanti įmonė

Sudėties ir kokybės nustatymas atsiskaitymui įgaliotoje laboratorijoje

II ketv. mėnesiais

III ketv. mėnesiais

IV ketv. mėnesiais

 

 

04

05

06

07

08

09

10

11

12

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

AB „Rokiškio sūris“

**

+

+

+

+

+

+

+

+

1

ŽŪK „Aukštaitijos pienas“

**

+

+

+

+

+

+

+

+

1

AB „Rokiškio sūris“ fil. „Ukmergės pieninė“

*

**

+

+

+

+

+

+

+

1

Biržų akcinė pieno bendrovė

*

**

**

**

+

+

+

+

+

1

AB „Pasvalio sūriai“

*

*

*

*

*

*

*

**

**

1

AB „Panevėžio pienas“

*

*

**

**

**

+

+

+

+

1

Labūnavos ŽŪB

*

*

*

*

*

*

*

*

*

1

AB „Kėdainių pienas“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

1

AB „Šėtos sūrinė“

*

*

*

*

*

*

*

**

**

1

AB „Kauno pienas“

*

*

**

**

**

+

+

+

+

1

AB „Kauno sūrinė“

*

*

*

**

**

**

+

+

+

1

AB „Kauno pieno centras“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

1

UAB „Pakalniškių pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

2

AB „Rokiškio sūris“ fil. „Zarasų pieninė“

*

**

**

+

+

+

+

+

+

2

AB „Utenos pienas“

*

**

**

**

**

**

+

+

+

2

AB „Ignalinos pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

2

ŽŪB „Kyviškės“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

2

AB „Švenčionių pieninė“

*

*

*

*

**

**

**

**

**

2

AB „Vilniaus pienas“

*

*

*

*

**

**

**

**

**

2

UAB „Sūrmenos pienas“

*

*

*

*

**

**

+

+

+

2

AB „Modest“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

2

AB „Jonavos pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

3

AB „Radviliškio pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

**

3

AB „Šiaulių pieninė“

*

*

*

**

**

**

+

+

+

3

ŽUB „Bariūnai“

*

*

*

*

*

*

*

**

**

3

AB „Mažeikių pienas“

*

*

**

**

**

+

+

+

+

3

AB „Plateliai“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

3

UAB „Plungės pienas“

*

*

*

*

*

*

**

**

**

3

AB „Žemaitijos pienas“

**

+

+

+

+

+

+

+

+

3

AB „Kelmės pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

**

**

3

ŽŪB „Karklynėlis“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

4

UAB „Vilkyškių pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

**

4

AB „Klaipėdos pienas“

*

*

*

*

*

**

**

**

**

4

UAB „Kretingos pienas“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

4

AB „Šilutės Rambynas“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

4

R. Bertašiaus IĮ

*

*

*

*

*

*

*

*

*

5

AB „Marijampolės pieno konservai“

*

*

*

*

*

**

**

+

+

5

AB „Šviežumėlis“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

5

AB „Alytaus pieninė“

*

*

*

*

*

**

**

+

+

5

Firma „Koleandra“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

5

UAB „Kolora“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

6

AB „Kaišiadorių pienas“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

6

AB „Šalčininkų pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

6

AB „Eišiškių pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

*

*

6

AB „Varėnos pieninė“

*

*

*

*

*

*

*

 

 

Kitos perdirbimo (supirkimo) įmonės

1999 m.

 

*        pasiruošimo laikotarpis;

**      diegimo laikotarpis;

+        apmokėjimas už pieną pagal įgaliotos laboratorijos rezultatus.

 

PASTABA. Pieno perdirbimo (supirkimo) įmonės ir kiti juridiniai asmenys, superkantys pieną, gali patys ištirti pieno sudėtį ir kokybę apmokėjimui už pieną iki tol, kol tai pagal grafiką atliks įgaliota laboratorija.

 

 

Gyvulininkystės strategijos

DEPARTAMENTO DIREKTORIUS                                                                               V. DRŪLIA

______________



* Iki 1999 m. Pagal LST ISO 707 arba Gost 13928 2.2 p.

 

* Iki 1999 m. Pagal LST ISO 707 arba Gost 13928 2.2 p.