LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL šeimynų nuostatų patvirtinimo

 

2010 m. birželio 28 d. Nr. A1-294

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. gegužės 4 d. nutarimo Nr. 518 „Dėl Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2010, Nr. 55-2682) 1.2 punktu:

1. T v i r t i n u Šeimynų nuostatus (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2010 m. liepos 1 d.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras             Donatas Jankauskas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2010 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. A1-294

 

ŠEIMYNŲ NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šeimynų nuostatai (toliau vadinama– šie Nuostatai) reglamentuoja juridinio asmens šeimynos (toliau vadinama – šeimyna) steigimui būtinus dokumentus, vaikų globą (rūpybą) šeimynoje, šeimynos veiklos organizavimo tvarką, šeimynos veiklos priežiūrą ir atskaitomybę.

2. Šeimyna savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos šeimynų įstatymu (Žin., 2010, Nr. 25-1176), Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (Žin., 2006, Nr. 17-589), kitais teisės aktais, šeimynos įstatais ir šiais Nuostatais.

3. Šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Civiliniame kodekse, Šeimynų įstatyme ir kituose teisės aktuose.

 

II. ŠEIMYNOS STEIGIMUI BŪTINI DOKUMENTAI

 

4. Fizinis asmuo, norintis steigti šeimyną (toliau vadinama – šeimynos steigėjas), kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje steigiama šeimyna, administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrių (toliau vadinama – Vaiko teisių apsaugos skyrius) ir pateikia šiuos dokumentus:

4.1. šeimynai globoti vaikus rašytinį prašymą, kuriame nurodo vaikų skaičių, jų amžių;

4.2. savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą arba teismo nutartį dėl jo paskyrimo vaikų globėju (rūpintoju);

4.3. dokumentus, patvirtinančius jo ir (ar) jo sutuoktinio teisę valdyti ir naudoti nekilnojamąjį turtą;

4.4. sutuoktinio (jei toks yra) rašytinį pritarimą steigti šeimyną;

4.5. sutuoktinio rašytinį sutikimą tapti šeimynos dalyviu (kai jis išreiškia norą juo būti).

5. Vaiko teisių apsaugos skyrius turi išnagrinėti šeimynos steigėjo pateiktus ir Vaiko globos organizavimo nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 405 (Žin., 2002, Nr. 35-1275), nurodytus dokumentus dėl šeimynos steigėjo pasirengimo vaikų globai (rūpybai) bei ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo surašyti išvadą apie steigiamos šeimynos tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju).

6. Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadoje turi būti nurodoma, kad šeimynos steigėjas atitinka visus Civiliniame kodekse vaiko fiziniam globėjui (rūpintojui) taikomus reikalavimus, o steigiamos šeimynos patalpos, kuriose gyvens šeimynos globojami (rūpinami) vaikai, atitinka socialinę globą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus.

7. Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvada apie steigiamos šeimynos tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju) turi būti pateikta rašytine forma ir pasirašyta Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo ar jo įgalioto valstybės tarnautojo.

8. Šeimynos steigėjas, gavęs teigiamą Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadą apie steigiamos šeimynos tinkamumą tapti vaikų globėju (rūpintoju), raštu kreipiasi į savivaldybės administraciją dėl vaikų apgyvendinimo šeimynoje ir socialinės globos finansavimo.

9. Savivaldybės administracijos rašytinis patvirtinimas apgyvendinti steigiamoje šeimynoje likusius be tėvų globos vaikus ir užtikrinti jų socialinės globos finansavimą turi būti įteisintas savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

10. Šeimynos steigėjas iki šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre turi gauti Šeimynų įstatymo 5 straipsnyje nurodytus dokumentus.

 

III. VAIKŲ GLOBA (RŪPYBA) ŠEIMYNOJE

 

11. Šeimyna vykdo vaikų globą (rūpybą), užtikrindama šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų teisių ir įstatymų ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikdama šiems vaikams tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jų fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai, ir tokią šeimos aplinką, kokios reikia jų gerovei, kad tinkamai pasirengtų savarankiškai gyventi šeimoje ir visuomenėje.

12. Šeimyna globoja nuo gimimo iki 18 metų vaikus, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba), arba teikia trumpalaikę socialinę globą likusiam be tėvų globos vaikui tol, kol bus išspręstas globos (rūpybos) klausimas.

13. Šeimyna globoja (rūpinasi) likusius (likusiais) be tėvų globus vaikus (vaikais) tos savivaldybės, kurios teritorijoje šeimyna steigiama (veikia), išskyrus atvejus, kai siekiama neišskirti brolių ir seserų.

14. Nustačius vaiko laikinąją ar nuolatinę globą (rūpybą) šeimynoje vadovaujantis Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymu (Žin., 1994, Nr. 89-1706; 2004, Nr. 88-3208) vaikui mokama globos (rūpybos) išmoka, kuri naudojama Socialinių paslaugų finansavimo ir lėšų apskaičiavimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 10 d. nutarimu Nr. 978 (Žin., 2006, Nr. 110-4163), nustatyta tvarka.

15. Vaikai, kuriems nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba), arba likę be tėvų globos vaikai, šeimynoje apgyvendinami pagal socialinę globą reglamentuojamųjų teisės aktų reikalavimus.

16. Šeimynos dalyvis (dalyviai) dalyvauja vaikų, kurių globėju (rūpintoju) laikinai yra paskirta šeimyna:

16.1. sudarant vaikų laikinosios globos (rūpybos) planus ir prisiima vaikų poreikius atitinkančius įsipareigojimus bei užtikrina plane nurodytų įpareigojimų vykdymą;

16.2. vaikų laikinosios globos (rūpybos) planų peržiūrose ir pateikia informaciją apie vaikų elgsenos, savijautos ir kt. pokyčius bei plane prisiimtų įsipareigojimų ir įpareigojimų vykdymą.

17. Šeimyna, globojanti vaiką (vaikus) su negalia, turi užtikrinti jo (jų) specialiųjų poreikių tenkinimą teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Šeimyna bendradarbiauja su:

18.1. Vaiko teisių apsaugos skyriumi vaiko teisių apsaugos, jų teisų gynimo, atstovavimo, vaikų globos (rūpybos) klausimais;

18.2. socialinę globą organizuojančiomis ir ją prižiūrinčiomis institucijomis socialinės globos teikimo klausimais;

18.3. socialiniais darbuotojais, teikiančiais paslaugas globojamo (rūpinamo) vaiko tėvams;

18.4. atestuotu vaiko socialinės apsaugos darbuotoju (kai šeimynai jis yra paskirtas) nuolatinės pagalbos teikimo šeimynai klausimais.

19. Šeimyna bendradarbiauja su jos globojamų (rūpinamų) vaikų tėvais, sudaro jiems sąlygas bendrauti su savo vaikais (jeigu tai neprieštarauja vaikų interesams) ir padeda šalinti priežastis, dėl kurių vaikams buvo nustatyta globa (rūpyba).

20. Šeimyna gali sudaryti sąlygas joje iki 21 metų gyventi vyresniam nei 18 metų sulaukusiam buvusiam šeimynos globotiniui (rūpintiniui), jeigu pasibaigus jo globai (rūpybai) dėl pilnametystės ar emancipacijos, asmuo teisės aktų nustatyta tvarka mokosi ar studijuoja.

21. Šeimyna sudaro teisės aktų nustatyta tvarka tinkamas sąlygas jos globojamai (rūpinamai) nepilnametei gyventi kartu su savo vaiku ir dalyvauti jį auklėjant.

 

IV. ŠEIMYNOS VEIKLOS ORGANIZAVIMO TVARKA

 

22. Šeimynos veikla organizuojama vadovaujantis šeimai artimos aplinkos sukūrimo principu ir šiomis nuostatomis:

22.1. šeimynai globojant 6–7 vaikus arba globojant mažiau nei 6 vaikus, iš kurių vienas su negalia, arba dėl dalyvio ligos ar jo amžiaus, šeimynoje gali būti vienas šeimynos dalyvis;

22.2. šeimynai globojant 8–9 vaikus arba globojant mažiau nei 6 vaikus, iš kurių 2 vaikai su negalia, šeimynoje gali būti abu šeimynos dalyviai arba vienas šeimynos dalyvis kartu su socialinio darbuotojo padėjėju;

22.3. šeimynai globojant 10 ir daugiau vaikų arba globojant mažiau nei 6 vaikus, iš kurių 3 vaikai su negalia, šeimynoje gali būti abu šeimynos dalyviai kartu su socialinio darbuotojo padėjėju arba vienas dalyvis kartu su 2 socialinio darbuotojo padėjėjais.

23. Šeimynos dalyvio (dalyvių) veiklos laikas šeimynoje nenormuotas. Socialinę globą teikiantys ir kiti darbuotojai įdarbinami šeimynoje ir jų darbo laikas nustatomas teisės aktų, reguliuojančių darbo teisinius santykius, nustatyta tvarka.

24. Tais atvejais, kai šeimynoje laikinai apgyvendinamas kūdikis, šeimyna sudaro tam tinkamas gyvenimo sąlygas atskiroje patalpoje.

25. Šeimyna privalo saugoti jos globojamų (rūpinamų) vaikų bylas.

 

V. ŠEIMYNOS VEIKLOS PRIEŽIŪRA IR ATSKAITOMYBĖ

 

26. Šeimyna sudaro tinkamas sąlygas Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojams bendrauti su šeimynos globojamais (rūpinamais) vaikais be apribojimų ir atlikti vaikų globos (rūpybos) priežiūrą.

27. Šeimyna privalo pašalinti jos veiklos priežiūrą vykdančių valstybės ir savivaldybių institucijų nurodytus trūkumus, nustatytus įvertinant šeimynos vaikų laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) vykdymą ir socialinės globos teikimą.

28. Šeimyna turi kasmet atsiskaityti savivaldybės administracijai už socialinės globos finansavimą ir vaiko globos (rūpybos) išmokos panaudojimą, išskyrus vaiko poreikiams skiriamą vaiko globos (rūpybos) išmokos dalį.

29. Šeimyna kalendorinių metų pabaigoje pateikia savivaldybės administracijai ataskaitą apie savivaldybės šeimynai skirtų lėšų panaudojimą pagal Savivaldybės šeimynai skirtų lėšų ir patirtų išlaidų ataskaitos formą (priedas), pridėdama dokumentų, patvirtinančių 1000 litų ir didesnės vertės turto įsigijimą, kopijas.

30. Šeimyna teisės aktų nustatyta tvarka tvarko iš jos globojamų (rūpinamų) vaikų turto gaunamų pajamų ir išlaidų apskaitą, o kalendorinių metų pabaigoje pateikia Vaiko teisių apsaugos skyriui informaciją apie šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų turto esamą padėtį.

 

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Šeimynos dalyvių sprendimai, priimti bendru sutarimu, yra įforminami protokolu ir patvirtinami dalyvių parašais.

32. Šeimyna reorganizuojama ir likviduojama įstatymų nustatyta tvarka.

33. Reorganizuojant šeimyną ir rengiant šeimynos reorganizavimo sąlygas turi būti atsižvelgiama į šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų teisėtus interesus.

34. Šeimynos dalyviui (dalyviams) nusprendus šeimyną likviduoti ar reorganizuoti, šeimynos dalyvis (dalyviai) prieš 3 mėnesius iki šeimynos likvidavimo ar reorganizavimo apie tai raštu informuoja savivaldybės administraciją.

 

_________________

 

Šeimynų nuostatų

priedas

 

 

(Savivaldybės šeimynai skirtų lėšų ir patirtų išlaidų 20_____ m. ataskaitos forma)

 

__________________________________________________________________________

(šeimynos pavadinimas, adresas)

 

_____________________ savivaldybės administracijai

(rajono/miesto)

 

SAVIVALDYBĖS ŠEIMYNAI SKIRTŲ LĖŠŲ IR PATIRTŲ IŠLAIDŲ 20_______ M. ATASKAITA

 

_____________ Nr. _______

(data)

 

GAUTOS LĖŠOS (tūkst. Lt)

Socialinės globos lėšos ir vaikų globos išmokų dalis

I ketvirtis

II ketvirtis

III ketvirtis

IV ketvirtis

Už metus

 

 

 

 

 

PATIRTOS IŠLAIDOS (tūkst. Lt)

IŠLAIDŲ STRAIPSNIAI

I ketvirtis

II ketvirtis

III ketvirtis

IV ketvirtis

Už metus

1. Prekės

 

 

 

 

 

1.1. maistas

 

 

 

 

 

1.2. apranga, patalynė

 

 

 

 

 

1.3. medikamentai

 

 

 

 

 

1.4. kitos prekės

 

 

 

 

 

2. Paslaugos

 

 

 

 

 

2.1. komunalinės paslaugos

 

 

 

 

 

2.2. transporto išlaidos

 

 

 

 

 

2.3. kitos paslaugos

 

 

 

 

 

3. Ilgalaikis turtas

 

 

 

 

 

3.1. įsigytas turtas*

 

 

 

 

 

4. Darbo užmokestis

 

 

 

 

 

4.1. samdomų darbuotojų darbo užmokestis**

 

 

 

 

 

4.2. darbdavio socialinio draudimo įmokos

 

 

 

 

 

LĖŠŲ LIKUTIS (tūkst. Lt)

Nepanaudotos

gautos lėšos

Sausio 1 d.

Balandžio 1 d.

Liepos 1 d.

Spalio 1 d.

Gruodžio 31 d.

 

 

 

 

 

 

* Šeimynos 1000 Lt ir didesnės vertės įsigytas turtas.

** Šeimynos samdomų darbuotojų darbo užmokestis, įskaitant GPM ir mokesčius SODRAI.

 

Šeimynos dalyvis (dalyviai)

__________________

(parašas, vardas ir pavardė)

________________

(parašas, vardas ir pavardė)

 

Rengėjas

_______________________________

(parašas, vardas ir pavardė, telefono Nr., el. pašto adresas)

 

_________________