LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL PATENTINIŲ PATIKĖTINIŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1992 m. gegužės 20 d. Nr. 362
Vilnius
Siekdama užtikrinti pramoninės nuosavybės (išradimų, pramoninių pavyzdžių ir prekių ženklų) teisinę apsaugą, išradėjų ir patentų savininkų teises Lietuvos Respublikoje, iki įsigalios Lietuvos Respublikos išradimų, pramoninių pavyzdžių bei prekių ženklų įstatymai, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Nustatyti, kad:
1.1. galiojantys išradimų patentai ir autorystės liudijimai, išduoti buvusios TSRS patentų žinybos pagal paraiškas, pateiktas nuo 1978 m. sausio 1 d., Lietuvos Respublikoje registruojami kaip patentai ne ilgiau kaip penkiolikai metų nuo paraiškos padavimo dienos, jeigu iki 1993 m. balandžio 30 d. išradimo autorius kartu su pareiškėju arba patento savininkas paduoda prašymą Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui ir sumoka nustatytą valstybinę rinkliavą;
1.2. galiojantys pramoninių pavyzdžių patentai ir liudijimai, išduoti buvusios TSRS patentų žinybos pagal paraiškas, pateiktas nuo 1983 m. sausio 1 d., Lietuvos Respublikoje registruojami kaip patentai penkeriems metams, paliekant galimybę pratęsti patento galiojimo laiką dar penkeriems metams, bet ne ilgiau kaip dešimčiai metų nuo paraiškos padavimo dienos, jeigu iki 1993 m. balandžio 30 d. pramoninio pavyzdžio autorius kartu su pareiškėju arba patento savininkas paduoda prašymą Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui ir sumoka nustatytą valstybinę rinkliavą;
1.3. Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie naudojo arba visiškai pasirengė naudoti išradimus ir pramoninius pavyzdžius, saugotus autorystės liudijimų ar pramoninių pavyzdžių liudijimų iki prašymo pateikimo Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui dienos, ir toliau naudojasi jais nepriklausomai nuo patento savininko valios.
Išimtinė teisė į išradimą ar pramoninį pavyzdį įgyjama nuo prašymo pateikimo Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui dienos;
1.4. galiojantys prekių ženklų liudijimai, išduoti buvusios TSRS patentų žinybos, registruojami Lietuvos Respublikoje dešimčiai metų, jeigu iki 1993 m. balandžio 30 d. prekių ženklo savininkas paduoda prašymą Lietuvos Respublikos valstybiniam patentų biurui ir sumoka nustatytą valstybinę rinkliavą. Tokia pat tvarka taikoma ir prekių ženklams, galiojusiems buvusioje TSRS pagal Madrido sutartį dėl tarptautinio prekių ženklų registravimo;
1.5. informacija apie išradimų ir pramoninių pavyzdžių patentus bei prekių ženklų liudijimus skelbiama Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje;
1.6. neperregistruoti iki 1993 m. balandžio 30 d. Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure išradimų autorystės liudijimai ir patentai, pramoninių pavyzdžių liudijimai ir patentai, taip pat prekių ženklų liudijimai, išduoti buvusios TSRS patentų žinybos, Lietuvos Respublikos teritorijoje negalioja;
1.7. Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras priima išradimų, pramoninių pavyzdžių ir prekių ženklų paraiškas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikoje galiojančiais normatyviniais aktais, ir nustato kiekvienos paraiškos priėmimo datą. Pareiškimas pateikiamas lietuvių kalba, o kiti paraiškos dokumentai gali būti pateikti ir rusų, anglų, vokiečių ar prancūzų kalbomis. Tokiu atveju vertimas į lietuvių kalbą turi būti pateiktas per tris mėnesius nuo registracijos Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure dienos;
2. Įpareigoti:
2.1. Finansų ministeriją ir Lietuvos Respublikos valstybinį patentų biurą – parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti valstybinių rinkliavų už pramoninės nuosavybės apsaugą tarifus;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1992 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 362
Patentinių patikėtinių nuostatai
Bendroji dalis
2. Patentiniu patikėtiniu gali būti Lietuvos Respublikos pilietis, šių nuostatų nustatyta tvarka įrašytas Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registre.
3. Patentinis patikėtinis privalo laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos (Pagrindinio Įstatymo) ir kitų įstatymų, dorai ir sąžiningai atlikti pareigas, laikyti paslaptyje jam patikėtą kliento informaciją.
Patentinio patikėtinio teisės ir pareigos
4. Patentinis patikėtinis turi teisę Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių fiziniams ir juridiniams asmenims (toliau vadinama – klientai) teikti šias paslaugas:
4.1. konsultuoti išradimų, pramoninių pavyzdžių, prekių ženklų, firmų vardų ir kitais pramoninės nuosavybės teisinės apsaugos klausimais;
4.2. rengti pagal įstatymus klientų išradimų, pramoninių pavyzdžių, prekių ženklų, firmų vardų paraiškas;
4.3. atstovauti klientams gaunant išradimų, pramoninių pavyzdžių, prekių ženklų, firmų vardų teisinės apsaugos dokumentus Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure;
5. Patentinis patikėtinis gali specializuotis vieno ar kelių pramoninės nuosavybės objektų apsaugos srityje.
6. Patentinis patikėtinis turi teisę įstatymų nustatyta tvarka steigti savo vardu patentinių paslaugų įmonę.
7. Patentinis patikėtinis privalo laikyti paslaptyje jam patikėtą kliento informaciją. Nuo šios pareigos jis atleidžiamas tik klientui raštiškai sutikus.
8. Patentinis patikėtinis negali priimti kliento pavedimo tais atvejais, kai pagal panašų pavedimą jis atstovavo kitiems asmenims (ar juos konsultavo), kurių interesai yra priešingi šiam pavedimui.
Patentinio patikėtinio kvalifikaciniai reikalavimai
10. Patentinis patikėtinis privalo išmanyti Lietuvos Respublikos pramoninės nuosavybės apsaugos įstatymus, užsienio valstybių patentų teisės pagrindus, tarptautines sutartis pramoninės nuosavybės apsaugos klausimais, Lietuvos Respublikos civilinę ir civilinio proceso teisę, kiek tai susiję su intelektualinės nuosavybės apsauga ir patentinio patikėtinio veikla ginant klientų interesus.
11. Patentiniu patikėtiniu gali būti asmuo su aukštuoju techniniu, gamtos mokslų ar teisiniu išsimokslinimu.
Patentinio patikėtinio atestavimas ir peratestavimas
13. Asmuo, norintis įsigyti patentinio patikėtinio statusą, laiko Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro Atestavimo komisijoje (toliau vadinama – atestavimo komisija) patentinio patikėtinio kvalifikacinį egzaminą.
14. Atestavimo komisijos sudėtis ir darbo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro direktoriaus patvirtintose taisyklėse.
Patentinio patikėtinio registravimas
16. Asmuo, išlaikęs patentinio patikėtinio kvalifikacinį egzaminą ir sumokėjęs valstybinę rinkliavą, registruojamas Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registre.
17. Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registras yra nustatytos formos knyga, saugoma Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure.
18. Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registre įrašomi patentinio patikėtinio vardas ir pavardė, jo adresas, registravimo numeris, kuris turi sutapti su patentinio patikėtinio liudijimo numeriu, atestavimo komisijos sprendimo numeris ir data, žyma apie patentinio patikėtinio įspėjimą, įpareigojimą iš naujo laikyti kvalifikacinį egzaminą, laikiną jo veiklos sustabdymą ar išbraukimą iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro ir kt.
19. Asmuo, įrašytas Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registre, gauna patentinio patikėtinio liudijimą.
Patentinio patikėtinio išbraukimas iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro
21. Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras išbraukia iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro asmenį tais atvejais, jeigu jis:
21.4. padarė nusikaltimą, susijusį su profesine veikla, arba yra nuteistas laisvės atėmimu už kitokį tyčinį nusikaltimą;
21.6. laikinai sustabdžius jo veiklą, per šešis mėnesius nelaikė arba neišlaikė egzamino atestavimo komisijoje;
22. Taip pat asmuo išbraukiamas iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro, jeigu įsigaliojo atestavimo komisijos sprendimas dėl jo išbraukimo iš registro.
23. Kitais atvejais klausimus, susijusius su patentinio patikėtinio išbraukimu iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro, svarsto atestavimo komisija.
24. Atestavimo komisija, gavusi kliento skundą, teismo sprendimą arba nuosprendžio nuorašą, ne vėliau kaip per du mėnesius savo posėdyje (dalyvaujant patentiniam patikėtiniui) išnagrinėja šį klausimą ir priima vieną iš šių sprendimų:
25. Įsigalioję atestavimo komisijos sprendimai dėl išbraukimo iš Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių registro skelbiami Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro oficialiame biuletenyje.