LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL IMPORTUOJAMŲ, EKSPORTUOJAMŲ IR TEIKIAMŲ VIDAUS RINKAI ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ KOKYBĖS KONTROLĖS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2003 m. rugsėjo 30 d. Nr. 3D-402
Vilnius
Vykdydamas teisės derinimo priemonių 2003 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 (Žin., 2003, Nr. 25-1019, Nr. 65-2965), 3.7.2.5-T34 priemonę:
1. Tvirtinu Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisykles (pridedama).
2. Nustatau, kad šviežių vaisių ir daržovių kokybę tikrinantys asmenys turi būti išėję mokymo kursą Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute pagal instituto parengtas ir su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija suderintas programas ir turėti nustatytos formos kvalifikacijos pažymėjimus.
3. Prašau Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutą teikti Žemės ūkio ministerijai informaciją apie inspektorių mokymo eigą bei jiems išduotus kvalifikacijos pažymėjimus.
4. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. sausio 25 d. įsakymą Nr. 29/53 „Dėl Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 16-637).
ŽEMĖS ŪKIO Ministras Jeronimas Kraujelis
SUDERINTA SUDERINTA
Muitinės departamento prie Valstybinės maisto ir
Lietuvos Respublikos veterinarijos tarnybos
finansų ministerijos direktoriaus pavaduotojas
direktorius
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos žemės
ūkio ministro 2003 m. rugsėjo
30 d. įsakymu Nr. 3D-402
IMPORTUOJAMŲ, EKSPORTUOJAMŲ IR TEIKIAMŲ VIDAUS RINKAI ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ KOKYBĖS KONTROLĖS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
Šios taisyklės parengtos pagal:
1.1. 2003 m. kovo 5 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 408/2003, pakeičiantį reglamentą (EB) Nr. 1148/2001 dėl kokybės reikalavimų, taikomų šviežiems vaisiams ir daržovėms, atitikties kontrolės;
1.2. 1996 m. spalio 28 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2200/96 dėl bendros vaisių ir daržovių rinkos organizavimo.
2. Šiomis taisyklėmis reglamentuojama šviežių vaisių ir daržovių (toliau – vaisių ir daržovių), nurodytų šių taisyklių 1 priede, atitikties įvertinimo tvarka, už atitikties įvertinimą visuose tiekimo į rinką etapuose atsakingos institucijos, jų tarpusavio sąveika, ryšiai su Europos Sąjungos ir kitų šalių kompetentingomis institucijomis.
3. Atitikties įvertinimo tikslas – užtikrinti, kad į vidaus rinką teikiami, importuojami bei eksportuojami vaisiai ir daržovės atitiktų privalomuosius kokybės reikalavimus.
4. Šių taisyklių nuostatomis privalo vadovautis fiziniai ir juridiniai asmenys, parduodantys ar kitaip teikiantys į rinką vaisius ir daržoves, juos importuojantys ir eksportuojantys, taip pat kompetentingos kontrolės institucijos, atlikdamos vaisių ir daržovių atitikties privalomuosius kokybės reikalavimus įvertinimą.
5. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:
Vaisių ir daržovių atitikties įvertinimas (toliau – atitikties įvertinimas) – veikla, kuria nustatoma šviežių vaisių ir daržovių kokybės atitiktis nustatytus privalomuosius kokybės reikalavimus.
Kompetentinga kontrolės institucija – kontrolės institucija, įgaliota tikrinti konkrečiuose teikimo į rinką etapuose, ar vaisiai ir daržovės atitinka privalomuosius kokybės reikalavimus.
Kompetentinga koordinuojanti institucija – Vyriausybės įgaliota rengti ir tvirtinti privalomuosius vaisių ir daržovių kokybės reikalavimus, jų kontrolės taisykles ir atitikties įvertinimo metodikas institucija, koordinuojanti veiklą šioje srityje ir palaikanti ryšius su Europos Sąjungos ir kitų šalių kompetentingomis institucijomis.
Pardavėjas – fizinis arba juridinis asmuo, parduodantis ar kitaip teikiantis į vidaus rinką vaisius ir daržoves, taip pat jų importuotojas bei eksportuotojas.
Siunta – vieno siuntėjo vienam gavėjui vienu metu viena transporto priemone gabenami vaisiai ir daržovės su tais pačiais lydimaisiais dokumentais. Siuntoje gali būti viena arba keletas vieno ar kelių tipų vaisių ir daržovių partijų.
Partija – to paties pakuotojo ir/arba siuntėjo, to paties pavadinimo, kilmės šalies, kokybės klasės, dydžio (jei rūšiavimas pagal dydį nustatytas privalomuosiuose kokybės reikalavimuose) ir kitų vienodų privalomuosiuose kokybės reikalavimuose nustatytų rodiklių bei vienodai supakuoti vaisiai ir daržovės.
II. TEIKIMO Į RINKĄ REIKALAVIMAI
6. Vaisiai ir daržovės, kuriems yra nustatyti privalomieji kokybės reikalavimai, gali būti teikiami į vidaus rinką, importuojami ar eksportuojami, jeigu importuojančiose šalyse nenustatyta kitaip, kai jie atitinka minėtus reikalavimus.
8. Kiekviena perdirbti skirtų vaisių ir daržovių pakuotė turi būti su žyma „skirta perdirbti“ ar kitais ekvivalenčiais žodžiais. Tuo atveju, kai produktai gabenami ne pakuotėje, o tiesiogiai pakrauti į transporto priemonę, ši informacija turi būti nurodyta lydimuosiuose dokumentuose ir transporto priemonės viduje, aiškiai matomoje vietoje pritvirtintoje kortelėje.
9. Informacija apie teikiamų į vidaus rinką, importuojamų ir eksportuojamų vaisių ir daržovių kokybę turi būti matomoje vietoje, nenuvalomais dažais atspausta ant pačios pakuotės arba ant etiketės, kaip nurodyta privalomuosiuose kokybės reikalavimuose.
10. Prekiaujant nesupakuotais vaisiais ir daržovėmis pagal vartojimo pirkimo-pardavimo sutartį, prekių kilmė, kokybės klasė ir kita privalomuosiuose kokybės reikalavimuose nurodyta informacija turi būti pirkėjams matomoje vietoje pateiktoje kortelėje šalia vaisių ir daržovių.
11. Visi vaisių ir daržovių pardavėjai, išskyrus tuos, kurie prekiauja pagal vartojimo pirkimo-pardavimo sutartį, turi būti įregistruoti Fitosanitariniame registre pagal jų veiklos kryptį. Prekiaujantys pagal vartojimo pirkimo-pardavimo sutartį pardavėjai turi būti patvirtinti pagal Maisto tvarkymo (išskyrus gyvūninių produktų gamybą) įmonių patvirtinimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. kovo 13 d. įsakymu Nr. 119 (Žin., 2001, Nr. 24-816).
Kompetentinga koordinuojanti institucija turi teisę naudotis Patvirtintų maisto tvarkymo (išskyrus gyvūninių produktų gamybą) įmonių patvirtinimo sąrašo bei Fitosanitarinio registro duomenimis apie vaisių ir daržovių pardavėjus pagal kompetentingų kontroliuojančių institucijų ir kompetentingos koordinuojančios institucijos tarpusavio susitarimą.
12. Už teikiamų į vidaus rinką, importuojamų ir eksportuojamų vaisių ir daržovių atitikimą nustatytus privalomuosius kokybės reikalavimus atsakingas jų pardavėjas.
13. Šiose taisyklėse nustatyti reikalavimai netaikomi vaisiams ir daržovėms:
13.2. kurie iš sandėliavimo patalpų ar įmonių siunčiami arba parduodami rūšiavimo ar pakavimo įmonėms;
13.3. kuriuos fiziniai asmenys užaugina asmeniniame pagalbiniame ūkyje ar sodininkų bendrijos sklype ir parduoda galutiniam vartotojui prekybos vietoje, turėdami dokumentus, patvirtinančius žemės valdymą arba naudojimą;
13.4. kuriuos fiziniai asmenys užaugina ūkininko ūkyje, įregistruotame Ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, ir parduoda galutiniam vartotojui prekybos vietoje, turėdami ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą;
III. ATITIKTIES ĮVERTINIMO ORGANIZAVIMAS
14. Visą šiomis taisyklėmis reglamentuojamą veiklą koordinuoja, keičiasi informacija ir palaiko ryšius su Europos Sąjungos bei kitų šalių kompetentingomis institucijomis kompetentinga koordinuojanti institucija – Žemės ūkio ministerija. Ji turi perduoti suinteresuotoms šalims savo ir kompetentingų kontrolės institucijų pavadinimus, pašto bei elektroninio pašto adresus ir tikslų šių institucijų veiklos sričių paskirstymą.
15. Vaisių ir daržovių atitikties įvertinimą jų rūšiavimo ir pakavimo vietose, taip pat juos eksportuojant bei importuojant atlieka kompetentinga kontrolės institucija – Valstybinė augalų apsaugos tarnyba pagal šių taisyklių 2 priede pateiktą metodiką.
16. Vaisių ir daržovių atitikties įvertinimą parduodant juos pagal vartojimo pirkimo-pardavimo sutartį atlieka bei ženklinimą ir informacijos vartotojams pateikimą kontroliuoja kompetentinga kontrolės institucija Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
17. Pardavėjai privalo pateikti kompetentingai kontrolės institucijai visą reikiamą informaciją, susijusią su vidaus rinkai teikiamų, importuojamų ir eksportuojamų vaisių ir daržovių atitikties įvertinimu.
18. Vaisių ir daržovių atitikties įvertinimo procedūras koordinuoja bei iškilusius ginčus sprendžia kompetentingų kontrolės institucijų vyriausieji inspektoriai.
19. Kompetentingos kontrolės institucijos, tikrinančios vaisių ir daržovių atitiktį, kiekvieną metų ketvirtį, ne vėliau kaip iki kito mėnesio 20 dienos, privalo pateikti Žemės ūkio ministerijai kokybės tikrinimų ataskaitas (lentelės forma), nurodydamos šiuos duomenis:
19.4. tikrinimo objektų tipą (importuotojas, augintojas, supirkimo įmonė, pakavimo centras, didmeninės prekybos įmonė), mažmeninės prekybos atveju nurodyti prekybos įmonės tipą (supermarketas, hypermarketas, parduotuvė, gatvės prekyba, turgus);
19.8. nustatytų neatitikimų (rūšiavimo pagal dydį, ženklinimo, vidinės ir išorinės kokybės, masės) kiekį procentais;
IV. ATITIKTIES ĮVERTINIMAS TEIKIANT VAISIUS IR DARŽOVES VIDAUS RINKAI
20. Vidaus rinkai teikiami Lietuvoje užauginti vaisiai ir daržovės privalo turėti augintojų ar pakuotojų užpildytą atitikties deklaraciją pagal 6 priedą, o importuojami vaisiai ir daržovės – atitikties sertifikatą pagal 3 priedą, kuriuose turi būti nurodyti privalomuosiuose kokybės reikalavimuose nustatyti rekvizitai.
Atitikties deklaracijos turi būti registruojamos augintojų arba pakavimo-rūšiavimo įmonių tvarkomuose registracijos žurnaluose, kurie kartu su deklaracijų kopijomis turi būti pateikiami tikrinimus atliekantiems Valstybinės augalų apsaugos tarnybos inspektoriams.
21. Paruoštų prekybai vaisių ir daržovių atitiktis gali būti tikrinama visuose teikimo į rinką etapuose.
Augintojai, pradėję teikti į vidaus rinką pačių surūšiuotus bei supakuotus vaisius ir daržoves, privalo informuoti Valstybinės augalų apsaugos tarnybos regioninių augalų apsaugos ir karantino punktą, kad įvertintų produktų atitiktį privalomuosius kokybės reikalavimus.
22. Kompetentingų kontroliuojančių institucijų inspektoriai į tikrinimo vietą atvyksta apie tai iš anksto neinformavę pardavėjų.
23. Mėginių ėmimo ir tikrinimų dažnį nustato kompetentinga kontrolės institucija pagal neatitikimo kokybės reikalavimus rizikos analizės rezultatus. Jis priklauso nuo įmonės dydžio, vietos prekybos grandinėje, ankstesnių tikrinimų duomenų bei kitų parametrų.
V. EKSPORTUOJAMŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
26. Kompetentinga kontrolės institucija turi užtikrinti, kad eksportuojami į kitas valstybes vaisiai ir daržovės atitiktų privalomuosius kokybės reikalavimus, jeigu importuojančiose šalyse nenustatyta kitaip.
27. Kiekvienai eksportuojamų vaisių ir daržovių, neskirtų perdirbti, partijai arba siuntai, kuri atitinka privalomuosius kokybės reikalavimus, turi būti išduotas atitikties sertifikatas pagal 3 priedą. Jeigu eksporto siunta sudaryta iš keleto atskirų tos pačios ar skirtingų rūšių produktų partijų, jų atitiktis gali būti patvirtinta vienu sertifikatu, kuriame būtų aiškiai išvardytos visos siuntoje esančios partijos.
28. Eksportuojant perdirbti skirtus vaisius ir daržoves kompetentinga kontrolės institucija turi išduoti sertifikatą pagal 4 priedą, kuriame nurodyta jų galutinė paskirtis, jeigu importuojančiose šalyse nenustatyta kitaip.
29. Tuo atveju, kai eksportuojant vaisius ir daržoves (įforminant negrąžinamojo eksporto arba laikinojo išvežimo perdirbti muitinės procedūras) muitinei pateikiamas šviežių vaisių ir daržovių atitikties kokybės reikalavimus sertifikatas pagal 3 priedą ar perdirbti skirtų šviežių vaisių ir daržovių sertifikatas pagal 4 priedą, muitinė šiuos dokumentus pažymi nurodytose vietose.
VI. IMPORTUOJAMŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
30. Importuojamų vaisių ir daržovių, įskaitant skirtus perdirbti, atitiktis turi būti įvertinta dar prieš įforminant išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą. Atitikties įvertinimo procedūros importuojant vaisius ir daržoves, įskaitant skirtus perdirbti, atliekamos vadovaujantis Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2003 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 3D-258/1K-175 (Žin., 2003, Nr. 74-3449).
31. Kiekvienai importuojamų vaisių ir daržovių, neskirtų perdirbti, partijai arba siuntai, kuri atitinka privalomuosius kokybės reikalavimus, turi būti išduotas sertifikatas pagal 3 priedą. Jeigu importo siunta sudaryta iš keleto atskirų tos pačios ar skirtingų rūšių produktų partijų, jų atitiktis gali būti patvirtinta vienu sertifikatu, kuriame būtų aiškiai išvardytos visos siuntoje esančios partijos.
32. Kai importuojamos partijos arba siuntos turi šalies siuntėjos išduotus kokybės sertifikatus, analogiškus 3 priede nurodytajam, Valstybinės augalų apsaugos tarnybos inspektoriai, įsitikinę, kad tie produktai atitinka Lietuvos Respublikoje galiojančius privalomuosius kokybės reikalavimus, ant šių sertifikatų deda spaudą „Sertifikatas galioja“ (7 priedas).
33. Tais atvejais, kai siunta padalijama, inspektorius pasilieka atitikties sertifikato kopiją, sertifikato originalas išduodamas importuotojui, kuris padaro tiek sertifikato kopijų, į kiek dalių dalijama siunta. Sertifikato originalą pasilieka importuotojas.
34. Importuojant perdirbti skirtus vaisius ir daržoves kompetentingai kontrolės institucijai turi būti pateiktas perdirbti skirtų vaisių ir daržovių sertifikatas, kuriame būtų nurodyta jų galutinė paskirtis, ir sutartis su perdirbėju. Kompetentinga kontrolės institucija importuojamiems vaisiams ir daržovėms gali išduoti 4 priede nurodytą sertifikatą tik tuo atveju, jei vaisių ir daržovių savininkas neturi eksportuojančios šalies analogiško sertifikato, bet pateikia sutartį su perdirbėju.
35. Įmonė, perdirbusi produkciją, privalo grąžinti perdirbti skirtų vaisių ir daržovių atitikties sertifikatą kaip įrodymą, kad produktai iš tikrųjų buvo perdirbti, tam Valstybinės augalų apsaugos tarnybos regioniniam augalų apsaugos ir karantino punktui, kurio aptarnaujamoje zonoje ši perdirbimo įmonė įregistruota.
VII. NEATITIKTIES KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ
36. Kompetentingoms kontrolės institucijoms nustačius, kad teikiami į vidaus rinką, importuojami bei eksportuojami vaisiai ir daržovės neatitinka privalomųjų kokybės reikalavimų, surašoma ir išduodama prekių savininkui arba jo įgaliotajam asmeniui Valstybinės augalų apsaugos tarnybos pažyma pagal 5 priedą arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos aktas „Dėl maisto tvarkymo įmonių atitikimo privalomuosius reikalavimus patikrinimo“, patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 257 (Žin., 2001, Nr. 52-1857), nurodant neatitikimo priežastis. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba apie nustatytus neatitikimus informuoja Valstybinę augalų apsaugos tarnybą.
37. Vaisiai ir daržovės gali būti teikiami į vidaus rinką, importuojami bei eksportuojami tik įvykdžius kompetentingų kontrolės institucijų nurodymus ir turint (papildomai patikrinus) Valstybinės augalų apsaugos tarnybos išduotus sertifikatus pagal 3 ar 4 priedus arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimą „Dėl maisto tvarkymo atnaujinimo“, patvirtintą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2001 m. birželio 12 d. įsakymu Nr. 257, arba atitikties deklaraciją, kaip nurodyta 20 punkte.
38. Už nustatytų privalomųjų kokybės reikalavimų pažeidimus teikiant vaisius ir daržoves į vidaus rinką, juos importuojant bei eksportuojant asmenys traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.
VIII. INFORMAVIMAS DĖL NEATITIKTIES
40. Nustačiusi, kad importuota siunta neatitiko privalomųjų kokybės reikalavimų dėl pažeidimų, kuriuos galima buvo nustatyti prekinio paruošimo ir/ar eksporto kontrolės metu, kompetentinga kontrolės institucija Valstybinė augalų apsaugos tarnyba apie tai informuoja tą importuojančios šalies kontroliuojančią instituciją, kuri buvo atsakinga už produkcijos patikrą prieš jai kertant Lietuvos Respublikos sieną, bei kompetentingą koordinuojančią instituciją – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją pagal Valstybinės augalų apsaugos tarnybos patvirtintą formą.
______________
Importuojamų, eksportuojamų ir
teikiamų vidaus rinkai šviežių
vaisių ir daržovių kokybės
kontrolės taisyklių
1 priedas
ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ, KURIEMS TAIKOMI PRIVALOMIEJI KOKYBĖS REIKALAVIMAI, SĄRAŠAS
Prekės kodas pagal Kombinuotosios prekių nomenklatūros 2003 m. versiją |
Prekės pavadinimas |
ex0702.00.00 |
Švieži pomidorai |
ex0703.10.19.0 |
Švieži svogūnai |
ex0703.20.00.0 |
Švieži valgomieji česnakai |
ex0703.90.00.0 |
Švieži daržiniai porai |
ex0704.10.00.0 |
Švieži žiediniai kopūstai |
ex0704.20.00.0 |
Švieži Briuselio kopūstai |
ex0704.90.10.0; ex0704.90.90.0 |
Švieži baltagūžiai, raudongūžiai bei Savojos kopūstai |
ex07.05 |
Šviežios salotos, garbanotosios ir gūžinės cikorijos |
ex07.05 |
Šviežios cikorijos |
ex0706.10.00.0 |
Šviežios morkos |
ex0707.00.05 |
Švieži agurkai |
ex0708.10.00.0 |
Švieži negliaudyti žirniai |
ex0708.20.00.0 |
Šviežios pupelės |
ex0709.10.00.0 |
Švieži artišokai |
ex0709.20.00.0 |
Švieži smidrai (šparagai) |
ex0709.30.00.0 |
Švieži baklažanai |
ex0709.40.00.0 |
Švieži lapkotiniai salierai |
ex0709.60.10.0 |
Šviežios saldžiosios paprikos |
ex0709.70.00.0 |
Švieži špinatai |
ex0709.90.90.0 |
Šviežios cukinijos |
0803.00.19.0 |
Švieži bananai |
ex0804.40.00.0 |
Šviežios avokados |
0805.10.10.0; ex0805.20; ex0805.50.10.0 |
Švieži citrusiniai vaisiai |
0806.10.10.0 |
Vynuogės |
0807.11.00.0 |
Arbūzai |
0807.19.00.0 |
Melionai |
0808.10.20; 0808.10.50; 0808.10.90 |
Obuoliai |
0808.20.50 |
Kriaušės |
0809.10.00.0 |
Abrikosai |
0809.20 |
Vyšnios |
0809.30 |
Persikai ir nektarinai |
0809.40 |
Slyvos |
0810.10.00 |
Braškės ir žemuogės |
0810.50.00.0 |
Kiviai |
___________
Importuojamų, eksportuojamų ir
teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių
ir daržovių kokybės kontrolės
taisyklių
2 priedas
ATITIKTIES ĮVERTINIMO METODIKA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Ši metodika taikoma kontroliuojančiai institucijai tikrinant, ar vidaus rinkai teikiami, importuojami bei eksportuojami vaisiai ir daržovės atitinka jiems nustatytus privalomuosius kokybės reikalavimus.
2. Pagrindinės šioje metodikoje vartojamos sąvokos:
Inspektorius - kompetentingos kontrolės institucijos pareigūnas, įgijęs reikiamų žinių bei turintis būtiną įrangą kokybės patikrinimui atlikti ir įgaliotas vertinti vaisių ir daržovių atitiktį.
Bendroji pakuotė - bet kokia pakuotė, į kurią įpakuojama keletas vaisių ir daržovių pakuočių arba neįpakuotų vaisių ir daržovių, apsauganti juos nuo pažeidimų gabenimo metu. Bendrajai pakuotei nepriskiriami gabenimo konteineriai. Atskirais atvejais bendroji pakuotė gali būti laikoma kaip pakuotė.
Pakuotė - bet kokia pakuotė, kurioje vaisiai ir daržovės supakuojami ir parduodami vartotojui kaip atskira prekė. Pakuotėmis laikomos ir tos medžiagos, kurios visą produktą ar jo dalį apgaubia taip, kad jose esančio turinio negalima būtų pakeisti pakuotės neatidarius arba nesuardžius.
Mėginių ėmimas - tam tikro prekių kiekio (pakuotės) paėmimas kokybei patikrinti.
Pirminis mėginys - iš partijos paimta pakuotė; jei prekės neįpakuotos - tam tikras prekių kiekis, paimtas iš vienos partijos vietos.
Pilnasis mėginys - visai partijai būdingi pirminiai mėginiai, paimti iš skirtingų partijos vietų, kurių pakanka įvertinti partiją pagal visus kokybės kriterijus, nustatytus privalomuosiuose kokybės reikalavimuose.
Antrinis mėginys* - pirminio mėginio dalis nuo 300 g iki 1 kg, paimta iš pilnojo mėginio. Jeigu produktai įpakuoti, antriniam mėginiui paimama viena pakuotė.
Mišrusis mėginys* - ne mažesnis kaip 3 kg masės visų antrinių mėginių, paimtų iš pilnojo mėginio, mišinys. Mišriajame mėginyje esantys riešutai turi būti gerai sumaišyti.
Smulkusis mėginys - pilnojo mėginio dalis, kurios pakanka nustatyti, ar prekė neturi vidinių defektų daugiau, nei nustatyta privalomaisiais kokybės reikalavimais. Riešutų smulkusis mėginys sudaromas iš mišriojo mėginio paėmus 100 riešutų. Iš kiekvieno pilnojo mėginio galima paimti keletą smulkiųjų mėginių.
Kitos metodikoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklėse.
FIZINIS SIUNTOS PATIKRINIMAS
3. Fizinis patikrinimas atliekamas įvertinant pasirinktinai iš skirtingų partijos vietų paimtą pilnąjį mėginį.
4. Partijų tapatybė nustatoma ir/arba siuntos būklė įvertinama pagal prekės ženklinimo rekvizitus bei tikrinant lydimuosius dokumentus. Jeigu siunta sudaryta iš keleto partijų, inspektorius turi įsitikinti, ar lydimuosiuose dokumentuose pateikta informacija atitinka siuntos turinį.
5. Inspektorius pagal pasirinktą tikrinimo tikslą pats pasirenka ir nurodo pardavėjui pakuotes ar partijas arba, jeigu produkcija nesupakuota, - partijos vietas, iš kurių imamas pilnasis mėginys.
6. Jei vertinimui reikalingas smulkusis arba antrinis mėginys, jį iš pilnojo mėginio atrenka pats inspektorius.
7. Pardavėjai privalo pateikti dokumentus ir pilnąjį mėginį ir suteikti visą informaciją, kurios reikia prekių atitikčiai įvertinti.
8. Fizinio patikrinimo procedūros:
8.1. pagal pirminius mėginius įvertinama atitiktis pakavimo ir ženklinimo reikalavimus. Nustatoma, ar prekės supakuotos į švarią bei tinkamą medžiagą, ar jos tinkamai paženklintos. Jeigu prekėms nustatytas specialus pakavimas, inspektorius turi įsitikinti, ar jis tikrai naudojamas. Kai vaisiai ir daržovės yra individualiai supakuoti į plastikinius maišelius ar medžiagą, naudojamą jautriems produktams apsaugoti, tokia medžiaga nelaikoma pakuote ir jai pakuočių ženklinimo reikalavimai netaikomi;
9. Pažeistos pakuotės negali būti naudojamos kaip pilnojo mėginio dalis. Jos turi būti atidėtos į šalį ir prireikus tikrinamos bei aprašomos atskirai.
10. Kelios partijos gali būti traktuojamos kaip viena, jeigu atitinka šias sąlygas:
11. Kilus įtarimui, kad partija gali neatitikti nustatytų reikalavimų, pilnasis mėginys tikrinimui sudaromas imant ne mažesnį, nei nurodyta lentelėje, prekių kiekį:
Įpakuota produkcija |
Neįpakuota produkcija |
||
Pakuočių kiekis partijoje, vnt. |
Tikrinimui imamų pakuočių (pirminių mėginių) kiekis, vnt. |
Partijos masė (kg) arba vienetų skaičius partijoje |
Tikrinimui imami pirminiai mėginiai, kg arba vnt. |
iki 100 |
5 |
iki 200 |
10 |
nuo 101 iki 300 |
7 |
nuo 201 iki 500 |
20 |
nuo 301 iki 500 |
9 |
nuo 501 iki 1 000 |
30 |
nuo 501 iki 1 000 |
10 |
nuo 1 001 iki 5 000 |
60 |
|
|
|
|
daugiau kaip 1 000 |
15 (mažiausiai) |
daugiau kaip 5 000 |
100 (mažiausiai) |
12. Tikrinant nesupakuotus stambius vaisius ir daržoves (kai vienetas sveria daugiau kaip 2 kg) pirminiam mėginiui pakanka penkių vienetų. Mažiau kaip 5 pakuotes turinti arba lengvesnė kaip 10 kg partija tikrinama visa.
13. Jeigu inspektorius po pirminio tikrinimo negali nuspręsti, ar prekės atitinka privalomuosius kokybės reikalavimus, jis tikrina dar kartą. Galutiniu rezultatu laikomas abiejų tikrinimų rezultatų vidurkis procentais.
14. Vaisių branda ir/arba sunokimo laipsnis bei vidiniai defektai nustatomi tiriant smulkųjį mėginį. Smulkusis mėginys pasirenkamas ir tuo atveju, kai įvertinimui reikia perpjauti produktus.
III. PREKIŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMAS
16. Tikrinimo metu prekės, išskyrus riešutus arba atvejus, kai prekių kokybę galima įvertinti neardant pakuotės, išpakuojamos išardant pakuotes.
17. Minimalių reikalavimų, kokybės klasės, dydžio ir rūšiavimo pagal dydį atitiktis nustatoma tikrinant pilnąjį mėginį, o riešutų - tikrinant mišrųjį mėginį.
18. Kokybės kriterijai įvertinami šiais būdais ir prietaisais:
18.2. ilgis matuojamas liniuote, o skersmuo (diametras) ir pažeidimai matuojami dydžių matuoklėmis 1 mm tikslumu;
18.4. sunokimas įvertinamas standartiniais šiam tikslui skirtais metodais ir įrankiais. Obuolių ir kriaušių sunokimas vertinamas pagal kolorimetro skalę ir/arba atliekant krakmolo irimo testą (jodo testą);
19. Jeigu tikrinama ne prekių išsiuntimo iš gamybos vietos metu ir jeigu prekės nepriklauso ekstra kokybės klasei, atsižvelgiama į tai, kad gabenant, nors ir tinkamomis sąlygomis, prekės gali prarasti šiek tiek šviežumo bei apvysti.
20. Inspektorius turi teisę perpjauti ar kitaip pažeisti ne daugiau kaip 10 proc. pilnojo mėginio ir neprivalo grąžinti tikrinimo metu pažeistų mėginio dalių.
21. Importuojamų prekių atrinktų mėginių muitinis įforminimas atliekamas vadovaujantis Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos finansų ministro 2000 m. sausio 13 d. įsakymu Nr. 3 (Žin., 2000, Nr. 11-264).
_____________
Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų
vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių
kokybės kontrolės taisyklių
3 priedas
VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA
ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ ATITIKTIES KOKYBĖS REIKALAVIMUS SERTIFIKATAS
200... m. d. Nr.
(Sudarymo vieta)
1. Pardavėjas
|
||||
2. Pakuotojas (jei jis nėra prekių savininkas) nurodytas ant pakuotės |
3. Augalų apsaugos tarnybos padalinys
|
|||
4. Patikrinimo vieta/ kilmės šalis (*)
|
5. Paskirties šalis ar regionas |
|||
6. Transporto priemonė |
7. □ vidaus prekyba □ importas □ eksportas
|
|||
8. Pakuotės (kiekis ir rūšis) |
9. Produkto pavadinimas (gali būti nurodyta ir veislė, jeigu to reikalaujama privalomuosiuose kokybės reikalavimuose)
|
10. Kokybės klasė |
11. Bendroji masė bruto /neto (**) |
|
12. Valstybinė augalų apsaugos tarnyba, atlikusi patikrinimą atrankos būdu, patvirtina, kad nurodyti produktai patikrinimo metu atitiko privalomuosius kokybės reikalavimus
Sertifikato galiojimo terminas: ............... dienų
Importuojamų, eksportuojamų ir
teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir
daržovių kokybės kontrolės taisyklių
4 priedas
VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA
PERDIRBTI SKIRTŲ ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ
SERTIFIKATAS
200... m. d. Nr.
(Sudarymo vieta)
1. Pardavėjas
|
|
2. Transporto priemonė |
3. Valstybinės augalų apsaugos tarnybos padalinys
|
4. Numatomas produkcijos perdirbimas/perdirbėjo pavadinimas (vardas, pavardė) ir adresas |
5. Perdirbimo vietovės kompetentinga kontrolės institucija
|
6. Pakuočių skaičius arba žodžiai „Neįpakuoti produktai“ |
7. Produkto pavadinimas/kilmės šalis |
8. Bendroji masė kg bruto/neto (*) |
|
Komentarai: ____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Inspektorius: vežimas/išvežimas (*) ____________________________________
A.V. (parašas) (vardas, pavardė)
Perdirbėjas patvirtina, kad aukščiau nurodytas produktas buvo perdirbtas ____________
(vieta ir data)
______________________ _______
Perdirbėjo pareigos A.V. (parašas) (vardas, pavardė)
Muitinės įstaiga** A. V.
PASTABOS: perdirbus 6, 7 bei 8 punktuose minimus produktus šis sertifikatas turi būti pasirašytas ir su perdirbėjo antspaudu grąžintas 5 punkte minimai kompetentingai kontrolės institucijai
(*) - nereikalingą išbraukti
(**) - pildoma eksportuojant
______________
Importuojamų, eksportuojamų ir
teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir
daržovių kokybės kontrolės taisyklių
5 priedas
___________________________________________________________________________
(kompetentingos kontrolės institucijos pavadinimas)
PAŽYMA
DĖL ŠVIEŽIŲ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ NEATITIKTIES
200... m. d. Nr.
(Sudarymo vieta)
Pareigūno pareigos, vardas, pavardė ______________________________________________
Patikrino:
Fizinio/juridinio asmens pavadinimas: _____________________________________________
Įmonės (asmens) kodas: ___________________ Adresas: _____________________________
Registracijos LR fitosanitariniame registre numeris: __________________________________
Tikrinimo vieta: ______________________________________________________________
Produkto pavadinimas: _____________________ Rūšis: _____________________________
Kiekis: ________ (dėžėmis), _________ masė neto, ____________________ palečių skaičius
Kokybės klasė: __________________________ Dydis: ______________________________
Kilmės šalis: ____________________________ Paskirties vieta: _______________________
Lydinčiojo dokumento Nr., data _________________________________________________
Pristatymo laikas: _____________________________________________________________
Transporto rūšis: _____________________________________________________________
Transporto registracija: ________________________________________________________
Nustatyti pažeidimai/neatitikimai: ________________________________________________
___________________________________________________________________________
Taikytinos priemonės: _________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
PASTABOS: ___________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Inspektorius
A. V. (parašas) (vardas, pavardė)
Susipažinau
(Parašas)
(Vardas, pavardė)
(Data)
___________________________________________________________________________
Pildo inspektorius, kuris atliko galutinį prekių partijos patikrinimą ir tuo paliudija, kad prekėmis leidžiama laisvai prekiauti.
Patikrinimo data: __________________ Vieta: _____________________________________
Perrūšiuota: ________________________ kg
Sunaikinta: ________________________ kg
Skirta perdirbti: _____________________ kg Sertifikato Nr. __________________________
Sumažinta kokybės klasė: _____________ kg Sertifikato
(pažymos) Nr. __________________________
Iš viso: ___________ kg
Inspektorius
A. V. (parašas) (vardas, pavardė)
Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų
vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių
kokybės kontrolės taisyklių
6 priedas
LIETUVOS RESPUBLIKOJE IŠAUGINTŲ ŠVIEŽIŲ VAISIŲ, DARŽOVIŲ, UOGŲ, BULVIŲ ATITIKTIES DEKLARACIJA
1. Informacija apie tiekėją
2. Informacija apie prekių pakuotoją (kai pakuotojas ne produkcijos savininkas)
3. Informacija apie teikiamus į rinką produktus
4. Informacija apie maisto saugą, kai buvo naudoti pesticidai
4.2. Tyrimų duomenys* ________________________________________________________
___________________________________________________________________________
4.4. Laboratorijos adresas, telefonas, el. p. adresas ___________________________________
___________________________________________________________________________
Importuojamų, eksportuojamų ir
teikiamų vidaus rinkai šviežių
vaisių ir daržovių kokybės
taisyklių kontrolės
7 priedas
(Spaudo „SERTIFIKATAS GALIOJA“ pavyzdys)
|
SERTIFIKATAS GALIOJA LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS .............................. PASIENIO AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
(parašas)
(Inspektoriaus vardas, pavardė ) 200____m.________________d.
|
|
(mėlyna spalva)
______________