LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LEIDIMŲ DIRBTI VALSTYBINĖS ŽEMĖTVARKOS DARBUS IŠDAVIMO TAISYKLIŲ IR PRIVAČIŲ MATININKŲ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
1995 m. gruodžio 18 d. Nr. 1579
Vilnius
Patvirtinti pridedamus:
Leidimų dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus išdavimo taisykles;
Privačių matininkų nuostatus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1579
LEIDIMŲ DIRBTI VALSTYBINĖS ŽEMĖTVARKOS DARBUS IŠDAVIMO TAISYKLĖS
1. Leidimus dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus išduoda Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau vadinama – Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba) asmenims, kurie turi ne mažiau kaip 2 metų praktinio darbo, susijusio su žemėtvarkos projektų rengimu, stažą Valstybiniame žemėtvarkos institute arba yra išlaikę žemėtvarkos specialybės kvalifikacinį egzaminą.
2. Asmenys, norintys gauti leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus, pateikia rašytinį prašymą Valstybinei žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai. Prašyme nurodoma, kokius žemėtvarkos darbus pageidaujama dirbti. Prie prašymo pridedama pažyma apie darbo, susijusio su žemėtvarkos projektų rengimu, stažą (ši nuostata taikoma asmenims, dirbantiems arba dirbusiems Valstybiniame žemėtvarkos institute) arba žemėtvarkos specialybės kvalifikacinio egzamino išlaikymo pažymėjimas.
3. Žemėtvarkos specialybės kvalifikacinio egzamino komisiją sudaro žemės ūkio ministras, o šios komisijos parengtą egzamino programą ir egzamino laikymo tvarką tvirtina Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba.
4. Prašymus išduoti leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba išnagrinėja ne vėliau kaip per mėnesį nuo jų pateikimo ir priima sprendimą dėl šio leidimo išdavimo. Jeigu leidimą išduoti atsisakoma, Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba nurodo atsisakymo motyvus.
5. Leidime dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus nurodoma:
5.4. leidimo numeris Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos leidimų registravimo knygoje.
Leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus pasirašo Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos direktorius.
Leidimas įregistruojamas Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos tvarkomoje leidimų registravimo knygoje.
6. Leidime dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus nurodomi šie leidžiami dirbti žemėtvarkos darbai (vienas arba keli):
6.2. rengti žemės sklypų padalijimo projektus bei kitus žemėtvarkos projektus, numatančius žemės sklypų išdėstymo ir ribų keitimą (vadovaujantis teritorijų planavimo dokumentais);
6.3. rengti žemėtvarkos projektus, kurių reikia žemės ūkio įmonių, ūkininkų ūkių, kitų žemės naudotojų žemėnaudoms tvarkyti ir racionaliam žemės naudojimui organizuoti;
6.4. rengti žemės paėmimo visuomenės poreikiams žemėtvarkos projektus (pagal sutartį su Valstybiniu žemėtvarkos institutu);
7. Asmuo, gavęs leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus ir rengiantis žemėtvarkos projektus, turi teisę parengti šiuose projektuose suformuotų žemės sklypų žemės kadastro rodiklius, kurių reikia žemės sklypams įregistruoti Valstybinio žemės kadastro duomenų registre.
8. Leidimas dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus išduodamas 5 metams. Pakartotinai šis leidimas išduodamas kaip ir pirmasis, bet su sąlyga, kad asmuo per paskutiniuosius penkerius metus yra tobulinęsis jam leidžiamų dirbti darbų srityje.
9. Valstybinės žemėtvarkos darbų priežiūrą vykdo apskrities valdytojo administracijos žemės ūkio departamento rajono žemės ūkio valdybos arba miesto žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba.
10. Leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba savo sprendimu gali panaikinti:
11. Apie leidimo dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus panaikinimą pranešama asmeniui ir tai įrašoma Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos tvarkomoje leidimų registravimo knygoje. Asmuo, gavęs pranešimą, kad leidimas panaikintas, privalo per mėnesį leidimą grąžinti Valstybinei žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai.
______________
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1995 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1579
PRIVAČIŲ MATININKŲ NUOSTATAI
1. Pagal Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 48 straipsnį privačiu matininku gali būti asmuo, turintis specialųjį aukštąjį arba aukštesnįjį išsimokslinimą, įstatymų nustatyta tvarka gautą licenciją atlikti geodezijos, topografijos darbus ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka gavęs leidimą dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus.
2. Asmenys, nurodyti 1 punkte, privataus matininko statusą įgyja gavę privataus matininko kvalifikacijos pažymėjimą.
3. Privataus matininko kvalifikacijos pažymėjimus pagal 1 punkte nurodytų asmenų pateiktus prašymus išduoda, taip pat pripažįsta netekusiais galios Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau vadinama – Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba).
4. Asmuo, norintis gauti privataus matininko kvalifikacijos pažymėjimą, Valstybinei žemėtvarkos ir geodezijos tarnybai pateikia šiuos dokumentus:
4.2. kopiją diplomo, patvirtinančio, kad prašymą pateikęs asmuo turi specialųjį aukštąjį arba aukštesnįjį išsimokslinimą;
5. Privataus matininko kvalifikacijos pažymėjimai gali būti pripažinti netekusiais galios šiais atvejais:
6. Privatūs matininkai turi teisę:
6.1. dalyvauti Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos bei apskričių valdytojų administracijų organizuojamuose pasitarimuose metodiniais ir organizaciniais žemėtvarkos, geodezijos, topografijos, kartografijos ir žemės kadastro klausimais;
6.2. gauti iš apskrities valdytojo administracijos žemės ūkio departamento rajono žemės ūkio valdybos arba miesto žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos (toliau vadinama – apskrities valdytojo administracijos žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba) medžiagą, kurios reikia jų darbams atlikti: Valstybinio žemės kadastro duomenų registro rodiklius, geodezinio pagrindo punktų bei riboženklių koordinates, topografinius ir žemės kadastro žemėlapius;
6.3. susipažinti su žemėtvarkos projektais ir kitais teritorijų planavimo dokumentais, esančiais šiuos dokumentus parengusiose įstaigose, apskričių valdytojų administracijose ir savivaldybių vykdomosiose institucijose, taip pat už nustatytąjį mokestį gauti šių dokumentų kopijas;
8. Privatūs matininkai privalo:
8.1. dirbdami savo darbą laikytis įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų, Žemės ūkio ministerijos arba Valstybinės žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos patvirtintų žemėtvarkos, geodezijos, kartografijos ir žemės kadastro darbų atlikimo metodikų, techninių nurodymų ir instrukcijų;
9. Privačių matininkų atliekamų darbų priežiūrą vykdo ir atliktus darbus derina Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba bei apskričių valdytojų administracijų žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos. Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba derina privačių matininkų parengtus žemėtvarkos projektus tais atvejais, kai nustatomos arba keičiamos administracinės ribos, taip pat kitus žemėtvarkos projektus, kurių pagrindu sprendimą dėl žemės paėmimo visuomenės poreikiams arba žemės servitutų nustatymo priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Kitus privačių matininkų atliktus darbus derina apskričių valdytojų administracijų žemėtvarkos ir geodezijos tarnybos.
10. Jeigu privatus matininkas atliko darbus, pažeisdamas įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus, Valstybinė žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba arba apskrities valdytojo administracijos žemėtvarkos ir geodezijos tarnyba šių darbų nederina ir nurodo laiką, per kurį trūkumai turi būti pašalinti. Privatus matininkas nurodytuosius trūkumus, atsiradusius dėl prastai atliktų darbų, turi pašalinti savo lėšomis.
11. Privatūs matininkai gali dirbti darbus, kurie nurodyti jiems išduotose licencijose atlikti geodezijos, topografijos darbus bei leidimuose dirbti valstybinės žemėtvarkos darbus.