LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL SUSIDĖVĖJUSIŲ IR NENAUDOJAMŲ PAGRINDINIŲ PRIEMONIŲ TOLESNIO NAUDOJIMO TVARKOS

 

1993 m. rugpjūčio 6 d. Nr. 610

Vilnius

 

Įgyvendindama Lietuvos Respublikos Seimo 1993 m. gegužės 27 d. nutarimą Nr. I-162 „Dėl Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio turto pirminio privatizavimo įstatymo įsigaliojimo“ 8 punkto papildymo“, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Leisti valstybinėms ir valstybinėms akcinėms įmonėms direktorių valdybos sprendimu, stebėtojų tarybai, revizijos komisijai ir įmonės padalinio, kurio pagrindinės priemonės nurašomos, įgaliotam atstovui pritarus, nurašyti ir parduoti susidėvėjusias ir nenaudojamas pagrindines priemones (išskyrus pasyviąją jų dalį ir lengvuosius automobilius), kurių likutinė vertė yra ne didesnė kaip 1,5 tūkst. litų.

Prie susidėvėjusių priskirtinos pagrindinės priemonės, kurių likutinė vertė sudaro ne daugiau kaip 10 procentų pagrindinės vertės ir kurias pardavus nesutriks įmonės, padalinio normalus gamybos, technologinis procesas ir pajėgumų naudojimas.

Prie nenaudojamų priskirtinos pagrindinės priemonės, kurios nepriklausomai nuo susidėvėjimo laipsnio pasidarė nereikalingos normaliam įmonės darbui, taip pat mašinos ir įrenginiai, užkonservuoti ir apskaityti nebaigtų kapitalinių darbų objektuose, kuriuos toliau naudoti pasikeitus eksploatavimo sąlygoms ekonominiu požiūriu nenaudinga.

Pagrindinės priemonės, kurių likutinė vertė yra didesnė kaip 1,5 tūkst. litų (bet ne didesnė kaip 10 tūkst. litų), gali būti parduodamos prekių aukcione be steigėjo sutikimo. Aukcione neparduotos pagrindinės priemonės nurašomos ir likviduojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Susidėvėjusios ir nenaudojamos pagrindinės priemonės, kurių likutinė vertė yra didesnė kaip 10 tūkst. litų, gali būti parduotos arba nurašytos tik gavus steigėjo leidimą.

Biudžetinėms įstaigoms ir organizacijoms nurašant ar parduodant pagrindines priemones, kurių likutinė vertė yra didesnė kaip 500 litų, būtinas steigėjo leidimas, o vyriausybinėms įstaigoms (ministerijoms, departamentams, kitoms valstybinėms tarnyboms ir inspekcijoms) šį leidimą duoda įstaigos vadovas.

Nurašant ar parduodant lėktuvus, laivus ir kitas pagrindines priemones, įrašytas tarptautiniuose registruose, steigėjo pasiūlymu būtina gauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės leidimą.

Elektros tiekimo ir ryšių linijos, pastotės, šilumos ir dujų tinklai, jų įrenginiai, vandentiekio ir kanalizacijos tinklai, drėkinimo sistemų įrenginiai, lietinimo mašinos, projektai, pasidarę nenaudotini dėl stichinės nelaimės, taip pat tapę nereikalingi dėl rekonstrukcijos ar išnykus vartotojui, steigėjui leidus gali būti nurašomi valstybinio kapitalo sąskaita.

2. Nustatyti, kad:

2.1. valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių, nustatytąja tvarka pateikusių duomenis, reikalingus privatizavimo programai parengti, taip pat įmonių, kurios numatytos privatizuoti pagal Centrinės privatizavimo komisijos nutarimu patvirtintus sąrašus, susidėvėjusios ir nenaudojamos pagrindinės priemonės parduodamos ar nurašomos tik Centrinei privatizavimo komisijai leidus. Pagrindinės priemonės negali būti parduodamos ar nurašomos įmonių privatizavimo metu (po to, kai privatizavimo programą patvirtina Centrinė privatizavimo komisija);

2.2. pagrindinės priemonės, kurių likutinė vertė yra didesnė kaip 1,5 tūkst. litų (išskyrus lėktuvus, laivus ir kitas pagrindines priemones, įrašytas tarptautiniuose registruose, taip pat traktorius, krovininius automobilius bei žemės ūkio mašinas), arba nurašytų mašinų išmontuoti agregatai, mazgai, atsarginės dalys, detalės bei medžiagos parduodami prekių aukcionuose, rengiamuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 27 d. nutarime Nr. 45 „Dėl prekių aukcionų rengimo bendrųjų nuostatų“ (Žin., 1992, Nr. 11-293) nustatyta tvarka.

Traktoriai, krovininiai automobiliai ir žemės ūkio mašinos parduodami uždaruose aukcionuose, kuriuose dalyvauja ūkininkai arba žemės ūkio produkcijos gamintojai. Uždaruose aukcionuose jų nepardavus, rengiami aukcionai, kuriuose gali dalyvauti visi to pageidaujantys juridiniai ir fiziniai asmenys.

Skaičiavimo technika, radioelektronikos, ryšių ir elektrotechnikos įrenginiai ir aparatūra, taip pat kita technika, kurios sudėtyje yra brangiųjų metalų ir brangakmenių, gali būti nurašoma tik visai išmontavus detales ir mazgus, turinčius brangiųjų metalų ir brangakmenių, kurie atitinkamai užpajamuojami.

Nurodytosios technikos, įrenginių ir aparatūros pardavimo kaina negali būti mažesnė už esančių juose brangiųjų metalų ir brangakmenių pasaulinę kainą;

2.3. aukcione neparduotos pagrindinės priemonės, kurių likutinė vertė yra ne didesnė kaip 10 tūkst. litų, nurašomos ir likviduojamos įmonių direktorių valdybos sprendimu, stebėtojų tarybai, revizijos komisijai ir įmonės padalinio, kurio pagrindinės priemonės nurašomos ir likviduojamos, įgaliotam atstovui pritarus, o kai šių pagrindinių priemonių vertė yra didesnė kaip 10 tūkst. litų – gavus steigėjo leidimą.

Nurašomų ir likviduojamų pagrindinių priemonių tinkami naudoti agregatai, mazgai, atsarginės dalys ir detalės turi būti užpajamuojami;

2.4. lėktuvai, laivai ir kitos pagrindinės priemonės, įrašytos tarptautiniuose registruose, parduodamos konkurso tvarka, vadovaujantis steigėjo patvirtintais nuostatais;

2.5. parduodant nenaudojamas ar nurašant susidėvėjusias pagrindines priemones, negali būti sumažintas valstybinės ar valstybinės akcinės įmonės įstatinis kapitalas, išskyrus 1 punkto aštuntojoje pastraipoje numatytus atvejus. Pardavus pagrindines priemones už didesnę negu jų likutinė vertė kainą, pelnas paskirstomas proporcingai nominaliam valstybiniam ir nominaliam akciniam kapitalui.

3. Leisti valstybinėms ir valstybinėms akcinėms įmonėms užkonservuoti laikinai nenaudojamas pagrindines priemones, gamybinius padalinius bei technologines linijas ir netaikyti jiems amortizacinių atskaitymų bei palūkanų už valstybinio kapitalo naudojimą. Leidimus užkonservuoti šias pagrindines priemones ir jų užkonservavimo trukmę steigėjo teikimu tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Leidimus užkonservuoti traktorius, ekskavatorius, kranus, žemės kasimo ir kitą melioracijos techniką išduoda steigėjas.

Leidimai laikinai užkonservuoti nurodytąsias pagrindines priemones išduodami pateikus suderintą su steigėju tolesnio jų naudojimo pasibaigus užkonservavimo laikui projektą.

4. Nustatyti, kad įmonių vadovai, pardavę nenaudojamas ar nurašę susidėvėjusias pagrindines priemones kitaip, negu nurodyta šiame nutarime, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

5. Pripažinti netekusiais galios:

5.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. balandžio 29 d. nutarimą Nr. 161 „Dėl papildomų priemonių Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos 1990 m. liepos 26 d. nutarimo Nr. I-415 3 punktui įgyvendinti“ (Žin., 1991, Nr.);

5.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. sausio 27 d. nutarimo Nr. 45 „Dėl prekių aukcionų rengimo bendrųjų nuostatų“ (Žin., 1992, Nr. 11-293) 2.2 punktą;

5.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 31 d. potvarkį Nr. 327p;

5.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 5 d. nutarimą Nr. 438 „Dėl nusidėvėjusių pagrindinių priemonių tolesnio panaudojimo tvarkos“ (Žin., 1992, Nr. 23-689);

5.5. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. sausio 28 d. nutarimą Nr. 35 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 5 d. nutarimo Nr. 438 dalinio pakeitimo“ (Žin., 1993, Nr. 5-108).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

EKONOMIKOS MINISTRAS                                                                             JULIUS VESELKA