LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2001 M. GEGUŽĖS 9 D. ĮSAKYMO NR. 146 „DĖL NAUJOS PIENO SUPIRKIMO TAISYKLIŲ REDAKCIJOS PATVIRTINIMO“ IR ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2002 M. LAPKRIČIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 450 „DĖL LAIKINOSIOS PIENO SUPIRKIMO TVARKOS TAIKYMO“ PAKEITIMO

 

2003 m. vasario 26 d. Nr. 3D-63

Vilnius

 

 

Atsižvelgdamas į Pieno supirkimo tvarkos priežiūros komisijos 2003 m. vasario 11 d. posėdžio nutarimą,

1. Pakeičiu Pieno supirkimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2001 m. gegužės 9 d. įsakymu Nr. 146 (Žin., 2001, Nr. 40-1406; 2002, Nr. 49-1920, Nr. 111-4941, Nr. 127-5763):

1.1. Išdėstau 26 punktą taip:

26. Kai pieno gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir gaminančių aukščiausiosios rūšies pieną, pieno kokybės ar sudėties rodikliai kelia įtarimą, gamintojas gali raštiškai kreiptis į VMVT dėl tyrimo rezultato įskaitymo. VMVT ne vėliau kaip per 15 darbo dienų raštu informuoja laboratoriją ir supirkėją apie sprendimą dėl tyrimo rezultato įskaitymo. Jei tyrimų rezultatai anuliuojami, už pieną turi būti atsiskaityta pagal perskaičiuotus rezultatus.“

1.2. Išdėstau 28 punktą taip:

28. Atliekant papildomus tyrimus inhibitorinėms medžiagoms ir pieno užšalimo temperatūrai nustatyti, už pieną atsiskaitoma pagal šių tyrimų rezultatą nuo papildomų mėginių paėmimo datos. Kai inhibitorinės medžiagos tiriamos dažnesniu periodiškumu, nei numatyta 7 punkte, už pieną atsiskaitoma pagal faktinius pieno tyrimo rezultatus iki kito tyrimo.“

1.3. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 1 priedo 4 punktą taip:

4. Mėginių tara turi atitikti laboratorijos techninius reikalavimus. Nuo 2003 m. sausio 1 d. vienkartiniai mėginių indeliai naudojami superkant pieną iš gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir parduodančių ne mažiau kaip 500 kg pieno per dieną, o superkant pieną iš kitų pieno gamintojų, vienkartiniai mėginių indeliai naudojami nuo 2003 m. kovo 1 d. Vienkartinio naudojimo mėginių indeliai turi būti tinkami mikrobiologinių tyrimų mėginiams paimti ir turi būti pagaminti iš sertifikuotos pirminės žaliavos.

Ištyrus pieno mėginius, vienkartiniai pieno mėginių indeliai VĮ „Pieno tyrimai“ laboratorijoje susmulkinami (supresuojami) siekiant išvengti pakartotinio jų panaudojimo galimybės. Susmulkintų (supresuotų) vienkartinių pieno mėginių indelių laužas grąžinamas pieno supirkimo įmonei arba perduodamas plastmasės laužą superkančiai įmonei, kaip tai numatyta su pieno supirkimo įmonėmis sudarytose sutartyse.“

1.4. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 1 priedo 23 punktą taip:

23. Konteineriai turi būti plombuojami pieno supirkimo vietose mechaniniam poveikiui atspariomis plombomis su nuskaitomu brūkšniniu kodu. Mobiliuose punktuose konteineriai plombuojami paskutinėje mėginių surinkimo maršruto vietoje. Kilus nesutarimams, mėginių plombavimo kontrolę tarpinėse maršruto vietose užtikrina pieno gamintojų įgalioti atstovai.

Konteinerių plombas perka ir jų apskaitą tvarko VĮ „Pieno tyrimai“.

1.5. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 1 priedo 25 punktą taip:

25. Konteinerio plombos numeris turi būti įrašytas lydraštyje. Tuo atveju, kai atvežto į laboratoriją konteinerio su pieno mėginiais plombos brūkšninis kodas nenuskaitomas skeneriu, laboratorija sutikrina, ar plombos numeris sutampa su įrašytuoju lydraštyje.“

1.6. Išdėstau nurodytųjų taisyklių 2 priedo 7 punktą taip:

7. Šiuo būdu konservuoti mėginiai bakteriniam užterštumui nustatyti laikomi ne aukštesnėje kaip 8 oC temperatūroje ir išsiunčiami į įgaliotą laboratoriją per 20 valandų. Įgaliotoje laboratorijoje mėginiai iki ištyrimo laikomi esant ne aukštesnei kaip 4°C temperatūrai. Bendras konservuoto mėginio išlaikymo laikas neturi viršyti 3 parų.“

2. Pakeičiu Laikinąją pieno supirkimo iš gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir parduodančių ne mažiau kaip 500 kg pieno per dieną, tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2002 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 450 (Žin., 2002, Nr. 112-5023):

2.1. Išdėstau 1 punktą taip:

1. Ši tvarka taikoma superkant pieną iš pageidaujančių parduoti pieną pagal šią tvarką gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir parduodančių ne mažiau kaip 500 kg pieno per dieną (toliau – pieno gamintojai).“

2.2. Papildau nurodytąją tvarką nauju 5.4 punktu:

5.4. Pageidaujantys imti kontrolinį mėginį apie tai informuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinį padalinį ir pieno supirkimo įmonę. Paimtą kontrolinį mėginį, užplombuotą taip pat kaip kiti mėginiai, laiko ne aukštesnėje kaip 8oC temperatūroje.“

2.3. Išdėstau 6.1, 6.3 ir 6.4 punktus taip:

6.1. Iš kiekvienos pieno siuntos – pieno sudėties ir somatinių ląstelių tyrimui.

6.3. Ne rečiau kaip keturis kartus per mėnesį – inhibitorinėms medžiagoms nustatyti dviem skirtingais metodais. Radus piene inhibitorinių medžiagų, ne vėliau kaip per 3 dienas tiriamas papildomas mėginys.

6.4. Ne rečiau kaip kartą per mėnesį – pieno užšalimo temperatūrai nustatyti.“

2.4. Išdėstau 7 punktą taip:

7. Mėginį paėmęs asmuo užpildo nustatytos formos lydraštį 3 egzemplioriais (po vieną supirkėjui, gamintojui ir laboratorijai) ir pasirašo. Lydraštyje nurodoma mėginio temperatūra, jo paėmimo data, laikas, konteinerio plombos numeris, pažymima, jei yra paliktas kontrolinis mėginys, nurodant konteinerio, į kurį jis įdėtas, plombos numerį. Pieno mėginių paėmimo metu dalyvaujantis pieno gamintojas ar jo įgaliotas atstovas privalo pasirašyti lydraštyje, nurodydamas pareigas, vardą, pavardę ir datą. Jei nėra parašų, pieno mėginiai laboratorijoje netiriami, o mėginį paėmęs asmuo (pieno supirkėjas) moka baudą, lygią pieno mėginio ištyrimo įkainiui.

Mėginiai su užklijuotais gamintojo brūkšniniais kodais ir lydraštis dedami į konteinerį, kuris, dalyvaujant gamintojui, užplombuojamas mechaniniam poveikiui atspariomis plombomis su aiškiai nuskaitomais kodais.“

2.5. Papildau nurodytąją tvarką nauju 10.4 punktu:

10.4. Visas išlaidas, susijusias su kontrolinio mėginio paėmimu ir laikymu (mėginių indeliai, plombos, mini konteineris ir kt.) apmoka pieno gamintojai.“

3. Pakeičiu visame Pieno supirkimo taisyklių ir jų 1 ir 2 priedų bei Laikinosios pieno supirkimo iš gamintojų, turinčių melžimo ir šaldymo įrangą ir parduodančių ne mažiau kaip 500 kg pieno per dieną, tvarkos tekste terminą „bandinys“ terminu „mėginys“.

4. Nustatau, kad šio įsakymo 1.4 punkto nuostata, jog konteinerių plombas perka ir jų apskaitą tvarko VĮ „Pieno tyrimai“, įsigalioja nuo 2003 m. gegužės 1 d.

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS