LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTERIJOS KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL KULTŪROS VERTYBIŲ IŠBRAUKIMO IŠ LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS VERTYBIŲ REGISTRŲ, Į LIETUVOS RESPUBLIKOS ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ, NAUJAI IŠAIŠKINAMŲ ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ SĄRAŠUS ĮRAŠYTŲ BEI Į LAIKINĄJĄ ISTORIJOS IR KULTŪROS PAMINKLŲ APSKAITĄ ĮTRAUKTŲ OBJEKTŲ NEĮRAŠYMO Į VIENĄ IŠ REGISTRŲ TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2000 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 224

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymu (Žin., 1995, Nr. 3-37), Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 1995, Nr. 9-184),

tvirtinu Kultūros vertybių išbraukimo iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrų, į Lietuvos Respublikos istorijos ir kultūros paminklų, Naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašus įrašytų bei į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą įtrauktų objektų neįrašymo į vieną iš registrų tvarką (priedas).

 

 

L. E. DIREKTORIAUS PAREIGAS                                                                  V. KARČIAUSKAS

______________

 


Kultūros vertybių apsaugos departamento

direktoriaus 2000 m. rugpjūčio 12 d.

įsakymo Nr. 224

priedas

 

Kultūros vertybių išbraukimo iš Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrų, į Lietuvos Respublikos istorIJos ir kultūros paminklų, Naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašus įrašytų bei į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą įtrauktų objektų neįrašymo į vieną iš registrų tvarka

 

I. Bendroji dalis

 

1. Šios tvarkos pagrindinės sąvokos:

1.1. nekilnojamosios kultūros vertybės – kultūrinės vertės ir visuomeninės reikšmės statiniai, jų priklausiniai bei kompleksai, ansambliai ir vietovės, įregistruoti Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme (toliau – NKVAĮ) nustatyta tvarka;

1.2. kilnojamosios kultūros vertybės – prieš 50 metų ir anksčiau sukurti pagal paskirtį ir prigimtį kilnojamieji visuomenės ir žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai bei kiti daiktai, turintys didelę kultūrinę vertę, tai yra reikšmingi etniniu, archeologiniu, istoriniu, meniniu, moksliniu, techniniu, religiniu ir kitokiais požiūriais, taip pat tuo, kad apibūdina tipiškus bei specifinius nacionalinio gyvenimo reiškinius; kilnojamąja kultūros vertybe gali būti ir vėliau nei prieš 50 metų sukurtas kūrinys, turintis didelę kultūrinę vertę;

1.3. kultūros paminklai – reikšmingiausios kultūros vertybės, NKVAĮ ar Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme (toliau – KKVAĮ) nustatyta tvarka paskelbtos kultūros paminklais;

1.4. šioje tvarkoje kultūros vertybėmis traktuojami į Lietuvos Respublikos respublikinės ir vietinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklų sąrašus, Naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų sąrašą įrašyti bei į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą įtraukti objektai.

2. Kultūros vertybių išbraukimo iš Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registro (toliau – NKVR), Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių registro (toliau – KKVR), neįrašymo į vieną iš jų tvarka parengta remiantis NKVAĮ, KKVAĮ, Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo įgyvendinimo“.

3. Kultūros ministerijos Kultūros vertybių apsaugos departamento (toliau – KVAD) struktūrinis padalinys Kultūros paveldo centras (toliau – KPC) atsakingas už kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR ar KKVR, neįrašymo į vieną iš jų organizavimą: kultūros vertybių išbraukimo, neįrašymo siūlymus pagrindžiančios medžiagos surinkimą, parengimą bei pateikimą KVAD įsakymu įteisintai KPC apskaitos metodinei ekspertų tarybai (toliau – Taryba), Kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ekspertų komisijai, Valstybinei paminklosaugos komisijai (toliau – VPK), KVAD, Kultūros ministerijai.

KPC sudaro į Lietuvos Respublikos istorijos ir kultūros paminklų, Naujai išaiškinamų istorijos ir kultūros paminklų bei į laikinąją istorijos ir kultūros paminklų apskaitą įtrauktų, bet neįrašomų į NKVR ar KKVR objektų sąrašus.

4. Siūlymus išbraukti kultūros vertybes iš NKVR ar KKVR, neįrašyti į vieną iš jų KPC gali teikti už kultūros vertybių apsaugą atsakingos valstybinės institucijos, apskričių viršininkai, savivaldybės, kultūros vertybių savininkai (valdytojai).

5. KPC, gavęs KVAD direktoriaus ar kultūros ministro įsakymą dėl kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR ar KKVR, neįrašymo į vieną iš jų:

5.1. padaro atitinkamas pataisas ir papildymus šių kultūros vertybių apskaitos dokumentuose, kompiuterizuotoje duomenų bazėje;

5.2. visą sukauptą buvusių kultūros vertybių rašytinę medžiagą perduoda saugoti KPC archyvui.

 

II. Kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR, neįrašymo į jį tvarka

 

6. Sprendimas kultūros vertybes paskelbti kultūros paminklais gali būti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu panaikintas, jeigu, pasiūlius KVAD ir pritarus VPK, yra toks kultūros ministro teikimas.

Kultūros vertybes, paskelbtas kultūros paminklais, pasiūlius KVAD ir VPK pritarus, kultūros ministro teikimu iš NKVR išbraukia Lietuvos Respublikos Vyriausybė, o visas kitas kultūros vertybes iš šio registro išbraukia ar neįrašo į jį KVAD direktorius, jeigu:

6.1. yra nustatytas jų sunykimo ar sunaikinimo faktas;

6.2. vertybės yra praradusios požymius, apibrėžiančius jų vertę;

6.3. išnyko visuomenės poreikis išsaugoti kultūros vertybę kaip tautos savastį ir tęstinumą.

7. Siūlymai išbraukti kultūros vertybes iš NKVR ar neįrašyti į jį turi būti pagrįsti atitinkamų KPC specialistų, KVAD atestuotų ekspertų sukaupta inventorine, fiksacine, kultūrinės vertės bei visuomeninės reikšmės aspektu vertinančia medžiaga su aiškia nuomone dėl tokių kultūros vertybių saugojimo.

8. Kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR ar neįrašymo į jį siūlymus vertina ir aprobuoja Taryba. Jeigu tokie siūlymai yra pagrįsti, Taryba šių kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR ar neįrašymo į jį siūlymus teikia VPK ir KVAD.

9. Jeigu aptiktas kultūros vertybių sunykimo ar sunaikinimo faktas, turi būti nurodyti kalti asmenys, kuriems taikoma NKVAĮ nustatyta atsakomybė. Tokiais atvejais Taryba teikia KVAD siūlymus kreiptis į teisėsaugos institucijas kaltiesiems ir jų atsakomybei nustatyti.

10. Apie siūlymus išbraukti kultūros vertybes iš NKVR, neįrašyti į jį turi būti paskelbta regiono ar vietos laikraščiuose, o kultūros paminklus – ne mažiau kaip dviejuose respublikiniuose laikraščiuose ne vėliau kaip trys mėnesiai iki tokių siūlymų teikimo VPK ir sprendimų priėmimo.

10.1. Jeigu siūlymas išbraukti kultūros vertybes iš NKVR sukėlė dalies visuomenės ar atskiros žmonių grupės nepritarimą, tokių objektų saugojimo klausimas per mėnesį turi būti iš naujo apsvarstytas Taryboje, reikalui esant, į svarstymą pakvietus tokio siūlymo oponentus ir KPc specialistams, kitiems KVAD atestuotiems ekspertams surinkus inventorinę, fiksacinę, kultūrinės vertės bei visuomeninės reikšmės aspektu vertinančią medžiagą su aiškia, patikrinta nuomone dėl kultūros vertybių saugojimo.

11. Kultūros vertybes iš NKVR išbraukia, neįrašo į jį KVAD direktorius, gavęs VPK pritarimą.

12. Sprendimai dėl kultūros paminklų išbraukimo iš NKVR skelbiami „Valstybės žiniose“.

13. Sprendimus dėl kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR, neįrašymo į jį KPC praneša Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui, kuris šio turto registracijos dokumentuose padaro reikiamus įrašus.

14. Sprendimus dėl kultūros vertybių išbraukimo iš NKVR, neįrašymo į jį KPC praneša KVAD atitinkamam teritoriniam padaliniui, kuris savo ruožtu supažindina su jais buvusių kultūros vertybių savininkus (valdytojus) bei atitinkamas vietos savivaldos institucijas.

 

III. Kultūros vertybių išbraukimo iš KKVR, neįrašymo į jį tvarka

 

15. Remdamasis Kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ekspertų komisijos išvada ir suderinęs su VPK kultūros vertybes iš KKVR išbraukia, neįrašo į jį kultūros ministras.

16. Sprendimas kultūros vertybes paskelbti kultūros paminklais gali būti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu panaikintas, jeigu yra toks kultūros ministro siūlymas, paremtas Kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ekspertų komisijos išvadomis ir pritarus VPK.

17. Kultūros vertybės gali būti išbrauktos iš KKVR ar neįrašytos į jį, jeigu jas įsigyja valstybinės saugyklos, jos negrąžinamai išvežamos pagal tarpvalstybinius susitarimus KKVAĮ 24 straipsnyje numatytais atvejais arba jeigu Kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ekspertų komisija nustato, kad kultūros vertybė:

17.1. sunyko ar buvo sunaikinta;

17.2. neturi arba neteko išliekamosios vertės.

18. Siūlymai išbraukti kultūros vertybes iš KKVR, neįrašyti į jį turi būti pagrįsti atitinkamų KPC specialistų, kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo ekspertų sukaupta inventorine, fiksacine, kultūrinės vertės bei visuomeninės reikšmės aspektu vertinančia medžiaga su aiškia nuomone dėl tokių kultūros vertybių saugojimo.

19. Sprendimus dėl kultūros vertybių išbraukimo iš KKVR, neįrašymo į jį KPC praneša:

19.1. KVAD atitinkamam teritoriniam padaliniui, kuris savo ruožtu supažindina su jais buvusių kultūros vertybių savininkus (valdytojus);

19.2. atitinkamų apskričių viršininkams ir vietos savivaldos institucijoms. Informacija apie valstybei, vietos savivaldos institucijai nepriklausančių buvusių kultūros vertybių savininkus bei tokių vertybių saugojimo vietą atitinkamų apskričių viršininkams ir vietos savivaldos institucijoms gali būti suteikta tik esant raštiškam savininko sutikimui.

______________