LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS
Į S A K Y M A S
DĖL TEISĖS AKTŲ, REGLAMENTUOJANČIŲ GYVULIŲ IDENTIFIKAVIMO IR REGISTRAVIMO SISTEMĄ, PATVIRTINIMO
2003 m. vasario 28 d. Nr. B1-191
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendindamas 1997 m. gruodžio 29 d. Tarybos (Komisijos) reglamentą (EB) Nr. 2629/97, 1997 m. gruodžio 29 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 2630/97 ir 2000 m. lapkričio 7 d. Komisijos sprendimą 2000/678/EB:
1. Tvirtinu pridedamus:
1.1. Reikalavimus galvijų, avių ir ožkų ausų įsagams, gyvulių laikymo vietos gyvulių apskaitos žurnalui ir galvijo pasui;
3. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo skyriui.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. vasario 28 d.
įsakymu Nr. B1-191
REIKALAVIMAI GALVIJŲ, AVIŲ ir OŽKŲ AUSŲ ĮSAGAMS, GYVULIŲ LAIKYMO VIETOS gyvulių apskaitos žurnalui IR GALVIJO PASUI
Reikalavimai galvijų, avių ir ožkų ausų įsagams, gyvulių laikymo vietos gyvulių apskaitos žurnalui ir galvijo pasui (toliau – reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 1997 m. gruodžio 29 d. Tarybos (Komisijos) reglamentą (EB) Nr. 2629/97, nustatantį 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 dėl galvijų identifikavimo ir registravimo ir jautienos, jautienos produktų ženklinimo sistemos taikymą, panaikinantį 1997 m. balandžio 21 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 820/97 dėl galvijų ausų įsagų, laikymo vietos registro ir paso, taikant galvijų identifikavimo ir registravimo sistemą.
1. Reikalavimų tikslas – nustatyti reikalavimus galvijų, avių ir ožkų ausų įsagams, gyvulių laikymo vietos gyvulių apskaitos žurnalui ir galvijo pasui.
2. Ausų įsage turi būti nurodytas Lietuvos Respublikos kompetentingos institucijos sutrumpintas pavadinimas, šalies kodas, kurį sudaro 2 raidės (Europos Sąjungos šalių kodai nurodyti 18 punkte) ir gyvulio identifikacijos numeris, susidedantis iš ne daugiau kaip 12 skaičių.
4. Galvijų, avių ir ožkų laikytojams leidžiama iš anksto įsigyti atitinkamą ausų įsagų kiekį, kuris patenkintų ausų įsagų poreikį vieneriems metams. Jeigu ūkyje laikoma ne daugiau kaip penki galvijai, iš anksto gali būti išduodamos penkios poros ausų įsagų.
5. Pametus ausų įsagus, keičiamuose ausų įsaguose, be informacijos, nurodytos 2 punkte, turi būti ženklas, nurodantis keičiamų ausų įsagų varianto numerį, išreikštą romėniškais skaičiais. Tokiu atveju identifikacijos kodas, nurodytas 2 punkte, nekeičiamas.
6. Iš kitų valstybių, ne Europos Sąjungos narių, importuotiems galvijams nauji ausų įsagai segami tik tuo atveju, jei importuoto gyvulio ženklinimo numeris su šalies kodu sudaro daugiau nei 14 ženklų. Iš Europos Sąjungos bei Europos Sąjungos šalių kandidačių importuotiems galvijams turi būti paliekamas tas pats numeris. Nesuženklintų gyvulių importas į Lietuvos Respubliką draudžiamas. Importuotoms avims ir ožkoms segami nauji Lietuvos Respublikoje avių ir ožkų ženklinimui naudojami įsagai. Buvusio avių ir ožkų ženklinimo bei gyvulio paso arba kilmės pažymėjimo duomenys turi būti užregistruojami centrinėje duomenų bazėje.
7. Ausų įsagai turi atitikti šiuos reikalavimus:
8. Galvijų ausų įsagas turi atitikti šiuos reikalavimus:
9. Avių ir ožkų ausų įsagai turi atitikti šiuos reikalavimus:
10. Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija turi perduoti Europos Sąjungos šalims ir Europos Sąjungos Komisijai ausų įsagų modelius, nurodytus 8 ir 9 punktuose.
11. Galvijo pase turi būti šie duomenys:
11.1. informacija, nurodyta 1964 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvos 64/432/EEB dėl veterinarijos reikalavimų, nustatančių bendrijos vidaus prekybą galvijais ir kiaulėmis, 14 straipsnio 3 dalies C punkto 1 papunkčio 1–7 įtraukose;
11.2. informacija, nurodyta:
11.2.1. 1964 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvos 64/432/EEB 14 straipsnio 3 dalies C punkto 2 papunkčio antrojoje įtraukoje arba
11.3. galvijų laikytojo (laikytojų), išskyrus vežėją, parašas; jei duomenų bazė yra nuolat atnaujinama, kaip nurodyta 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 6 straipsnio 3 dalies pirmojoje įtraukoje, turi būti tik paskutinio laikytojo parašas;
12. Nepažeidžiant Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 m. birželio 21 d. įsakymo Nr. 4-165 „Dėl Gyvūnų vežimo taisyklių“ (Žin., 1999, Nr. 58-1911) 1 priedo nuostatų, jaunesnis kaip keturių savaičių veršelis Lietuvos Respublikoje gali būti vežamas iš vienos laikymo vietos į kitą laikymo vietą su laikinu dokumentu, kuriame būtų bent 11 punkte nurodyta kompetentingos institucijos nustatyta forma pateikta informacija. Laikinasis dokumentas turi būti išduotas pirmojo veršelio laikytojo ir turi būti užpildytas kito jo laikytojo, išskyrus vežėjus. Laikytojas turi pateikti laikinąjį dokumentą kompetentingai institucijai, gyvuliui dar nesukakus keturioms savaitėms arba per septynias dienas tuo atveju, jei jis nugaišta arba paskerdžiamas anksčiau, nei jam sukanka keturios savaitės. Jei veršelis auginamas toliau, per 14 dienų nuo laikinojo dokumento gavimo kompetentinga institucija turi išduoti jo pasą. Tokiame pase turi būti smulkiai nurodyti visi laikinajame dokumente įrašyti veršelio judėjimai. Jei veršelio bamba yra užgijusi, jis negali būti gabenamas iš vienos laikymo vietos į kitą laikymo vietą su laikinuoju dokumentu daugiau kaip du kartus. Pagal šią punkto dalį, veršelio gabenimas iš vienos laikymo vietos į kitą laikymo vietą per turgų arba gyvulių surinkimo centrą laikomas vienu judėjimu, jei, kompetentingai institucijai paprašius, turgus arba gyvulių surinkimo centras gali pateikti jai visų atliktų sandorių duomenis.
13. Kiekvienas galvijų laikytojas per nustatytą laikotarpį turi pranešti Lietuvos Respublikos kompetentingai institucijai apie galvijų judėjimą, gimimą ir gaišimą/skerdimą pagal 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 7 straipsnio 1 dalies antrosios įtraukos reikalavimus, tačiau apie gimimus turi būti pranešama ne vėliau kaip per 15 dienų nuo tos dienos, kai galvijui įsegamas ausų įsagas, o nuo 2000 m. sausio 1 d. – ne vėliau kaip per septynias dienas nuo įsago įsegimo dienos.
14. Išimties 11.1 punktui tvarka informacija, nurodyta 1964 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvos 64/432/EEB 14 straipsnio 3 dalies C punkto 1 papunkčio 2–5 įtraukose, yra neprivaloma pase galvijų, kurie yra gimę iki 1998 m. sausio 1 d. Išimtys, nurodytos šiame punkte, įsigalioja nepažeidžiant reikalavimų dėl informacijos pateikimo galvijų, gimusių Europos Sąjungos šalių teritorijoje, pasuose, jei tai numatyta nacionaliniuose teisės aktuose. Kompetentinga institucija turi informuoti ES šalis ir Europos Sąjungos Komisiją apie taikomas taisykles dėl informacijos, nurodytos šiame punkte.
15. Be informacijos, nurodytos 11–14 punktuose, kaip nurodyta 1968 m. birželio 27 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 805/68 dėl bendro jautienos ir veršienos rinkos organizavimo 4 straipsnio b punkte, į galvijo pasą turi būti įrašyta informacija dėl priemokų už bulius:
16. Gyvulių laikymo vietos gyvulių apskaitos žurnale turi būti šie duomenys:
16.1. naujausi duomenys, nurodyti 1964 m. birželio 26 d. Tarybos direktyvos 64/432/EEB 14 straipsnio 3 dalies C punkto 1 papunkčio 1–4 įtraukose;
16.3. kai galvijai, avys ir ožkos yra išvežami iš laikymo vietos – laikytojo, išskyrus vežėjo, pavardė ir adresas arba laikymo vietos, į kurią gyvulys buvo atgabentas, identifikacinis kodas bei išgabenimo data;
16.4. jei galvijai, avys ir ožkos yra atvežami į laikymo vietą – laikytojo, išskyrus vežėjo, pavardė ir adresas arba laikymo vietos, iš kurios gyvulys buvo išvežtas, identifikacinis kodas bei atgabenimo data;
17. Kompetentinga institucija turi informuoti ES šalis ir Europos Sąjungos Komisiją apie galvijų paso ir gyvulių apskaitos žurnalo modelį, kuris naudojamas jos teritorijoje.
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. vasario 28 d.
įsakymu Nr. B1-191
GALVIJŲ, AVIŲ ir OŽKŲ IDENTIFIKAVIMO IR REGISTRAVIMO KONTROLĖS REIKALAVIMAI
Galvijų, avių ir ožkų identifikavimo ir registravimo kontrolės reikalavimai (toliau – reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 1997 m. gruodžio 29 d. Komisijos reglamentą (EB) Nr. 2630/97, nustatantį 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 dėl galvijų identifikavimo ir registravimo ir jautienos, jautienos produktų ženklinimo sistemos taikymą, naikinantį 1997 m. balandžio 21 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 820/97 dėl galvijų ausų įsagų, laikymo vietos registro ir paso, taikant minimalią galvijų, avių ir ožkų identifikavimo ir registravimo sistemos kontrolę.
1. Reikalavimų tikslas – nustatyti minimalius reikalavimus galvijų, avių ir ožkų identifikavimo ir registravimo kontrolei.
2. Vartojamos sąvokos:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija, atsakinga už galvijų identifikavimo ir registravimo kontrolę.
3. VMVT galvijų, avių ir ožkų laikymo vietose turi atlikti patikrinimus, kurie gali būti derinami su bet kuriais kitais patikrinimais, numatytais teisės aktuose. Kasmet Lietuvos Respublikos teritorijoje turi būti patikrinta ne mažiau kaip 10 procentų galvijų, avių ir ožkų laikymo vietų. Ši minimali kontrolės norma nedelsiant padidinama, kai nustatoma, kad nesilaikoma teisės aktų dėl galvijų, avių ir ožkų identifikavimo.
4. Išimties 3 punktui tvarka, Europos Komisijai pripažinus, kad VMVT turi galvijų, avių ir ožkų identifikavimo ir registravimo duomenų bazę, atitinkančią 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 5 straipsnio reikalavimus, kuri suteikia efektyvaus kryžminio patikrinimo galimybę, nustatoma 5 procentų galvijų, avių ir ožkų laikymo vietų patikrinimo norma.
6. Vertinant kiekvienos galvijų, avių ir ožkų laikymo vietos riziką, turi būti atsižvelgta į šiuos faktorius:
6.1. laikomų galvijų, avių ir ožkų skaičių, įskaitant informaciją apie laikymo vietoje esančius galvijus, avis ir ožkas ir laikymo vietoje identifikuotus galvijus, avis ir ožkas;
6.3. prašomą metinių priemokų už galvijus, avis ar ožkas dydį ir (arba) gyvulių bandai sumokėtą priemokų sumą, palyginti su ankstesniais metais išmokėta suma;
6.5. ankstesniais metais atliktų patikrinimų rezultatus:
6.5.1. galvijų, avių ar ožkų apskaitos žurnalo gyvulių laikymo vietoje tinkamą tvarkymą, kaip nurodyta 1997 m. gruodžio 29 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 2629/97, nustatančiame 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 dėl galvijų identifikavimo ir registravimo ir jautienos, jautienos produktų ženklinimo sistemos taikymą, panaikinančiame 1997 m. balandžio 21 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 820/97 dėl galvijų ausų įsagų, laikymo vietos registro ir paso, taikant galvijų identifikavimo ir registravimo sistemą,
7. Po kiekvieno patikrinimo turi būti surašomas VMVT patvirtintos formos aktas, kuriame nurodomi patikrinimo rezultatai ir pažeidimai, patikrinimo priežastys ir dalyvavę asmenys. Galvijų, avių ir ožkų laikytojas arba jo atstovas turi pasirašyti aktą ir, jei reikalaujama, pateikti savo pastabas dėl jo turinio.
8. Aktų kopijos, jei nustatomi 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1760/2000 reikalavimų pažeidimai, turi būti nedelsiant pristatomos LR kompetentingai institucijai, kuri atsakinga už 1992 m. gruodžio 23 d. Komisijos reglamento (EEB) Nr. 3887/92 dėl integruotos valdymo ir kontrolės sistemos tam tikroms Europos Sąjungos paramos programoms pritaikymo įgyvendinimą.
9. Gyvulių laikymo vietoje turi būti tikrinami visi laikomi galvijai, avys ar ožkos, kurie turi būti identifikuoti, kaip nurodyta Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, 2000 m. liepos 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1760/2000.
10. Išimties 9 punktui tvarka, jei praktiškai neįmanoma per 48 valandas surinkti visų laikymo vietoje laikomų galvijų, avių ar ožkų, VMVT gali patikrinti tokį gyvulių kiekį, kuris garantuotų galvijų, avių ar ožkų identifikavimo kontrolės patikimumą.
11. Gyvulių laikymo vietų patikrinimai turi būti atliekami iš anksto apie tai neįspėjus. Jei įspėjama iš anksto, tai daroma iki patikrinimo likus minimaliam laikui – ne daugiau kaip 48 valandoms.
12. Kasmet iki liepos 1 d. VMVT pateikia Europos Sąjungos Komisijai metinę ataskaitą, kurioje nurodoma tokia informacija:
PATVIRTINTA
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos
direktoriaus 2003 m. vasario 28 d.
įsakymu Nr. B1-191
REIKALAVIMAI KIAULIŲ LAIKYMO VIETŲ REGISTRUI
Reikalavimai kiaulių laikymo vietų registrui (toliau – reikalavimai) parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu (Žin., 1992, Nr. 2-15) ir įgyvendina 2000 m. lapkričio 7 d. Komisijos sprendimą 2000/678/EB, nustatantį kiaulių laikymo vietų registro reikalavimus, kaip numatyta 1964 m. birželio 26 d. direktyvoje 64/462/EEB dėl gyvulių sveikatos problemų prekiaujant galvijais ir kiaulėmis Europos Bendrijoje.
2. Vartojama sąvoka:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) – Lietuvos Respublikos kompetentinga institucija.
3. Kiaulių laikymo vietų registre apie kiekvieną kiaulių laikymo vietą turi būti ši informacija:
4. Be informacijos, nurodytos 3 punkte, kiaulių laikymo vietų registre apie kiekvieną kiaulių laikymo vietą gali būti ši papildoma informacija: