LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL JŪRŲ PAIEŠKOS IR GELBĖJIMO KOORDINACINIO CENTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

1997 m. sausio 27 d. Nr. 24

Vilnius

 

Vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. sausio 24 d. nutarimo Nr. 122 „Dėl valstybinės žmonių paieškos ir gelbėjimo bei teršalų likvidavimo jūroje veiksmų schemos“ 3 punkto 3.3 papunkčio reikalavimus,

ĮSAKAU:

Patvirtinti Jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinacinio centro nuostatus (pridedama).

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                     ALGIS ŽVALIAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

susisiekimo ministro

1997 01 27 d. įsakymu Nr. 24

 

Jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinacinio centro NUOSTATAI

 

1. Bendroji dalis

 

1.1. Jūrų paieškos ir gelbėjimo koordinacinis centras (toliau – Centras), įsteigtas Susisiekimo ministerijos 1992 09 18 įsakymu Nr. 383, yra Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos padalinys.

1.2. Centras savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir potvarkiais, Susisiekimo ministerijos įsakymais, Tarptautinės 1979 m. konvencijos „Dėl paieškos ir gelbėjimo jūroje“, SOLAS-74/78, MARPOL-73/71, Helsinkio komisijos „HELCOM-20“ rekomendacijos 1.7 (dėl Konvencijos 13 str.) reikalavimais ir šiais nuostatais.

1.3. Centro buveinė: J. Janonio g. 24, 5800 Klaipėda, Lietuvos Respublika.

 

2. Pagrindiniai Centro uždaviniai

 

2.1. Organizuoti žmonių paieškos ir gelbėjimo darbus ir jiems vadovauti, kai nukrenta orlaivis ar skęsta laivas Lietuvos Respublikos Baltijos jūros teritoriniuose vandenyse ir ekonominėje zonoje.

2.2. Organizuoti teršalų likvidavimo Lietuvos Respublikos Baltijos jūros teritoriniuose vandenyse ir ekonominėje zonoje darbus ir jiems vadovauti.

 

3. Centro funkcijos

 

3.1. Siųsti į nelaimės rajoną pajėgas ir techniką, nepriklausomai nuo to, kieno reguliavimo sričiai jos priskirtos, vadovauti gelbėjimo darbams, skirti šių darbų vadovą.

3.2. Palaikyti nuolatinį ryšį su Baltijos jūros valstybių analogiškais koordinaciniais centrais, su jais derinti veiksmus avarijų ir katastrofų bei teršalų išsiliejimų jūroje atvejais, keistis informacija ir patirtimi.

3.3. Palaikyti ryšį su viso pasaulio šalių analogiškais centrais ir per juos organizuoti pagalbą žmonėms, patekusiems į nelaimę.

3.4. Parengti, suderinti su suinteresuotomis ministerijomis ir žinybomis žmonių paieškos ir gelbėjimo bei naftos išsiliejimų jūroje likvidavimo darbų planą bei jį nuolat koreguoti.

3.5. Organizuoti visų įmonių, bendrovių, organizacijų ir kitų valstybinių institucijų, asmenų, įtrauktų į žmonių paieškos ir gelbėjimo bei naftos išsiliejimų jūroje likvidavimo darbų planą, apmokymą.

3.6. Organizuoti ir vesti planines pratybas su visais paieškos ir gelbėjimo bei teršalų likvidavimo jūroje grupių dalyviais, panaudojant visas plaukiojimo ir kitas specialias technines priemones.

3.7. Nemokamai vykdyti dingusių be žinios jūroje žmonių ir laivų paiešką bei gelbėjimą, taip pat likviduoti naftos išsiliejimus nepriklausomai nuo išsiliejimo priežasčių.

3.8. Organizuoti, vadovauti ir koordinuoti laivo gelbėjimo operacijai tais atvejais, kai laivo savininkas atsisako gelbėti laivą su kroviniu ar be jo, bet toks laivas kelia grėsmę kitų laivų saugiam plaukiojimui arba gali užteršti jūrą.

 

4. Centras, vykdydamas jam pavestas funkcijas, turi šias teises

 

4.1. Siųsti į nelaimės rajoną pajėgas ir priemones, nepriklausomai nuo to, kieno reguliavimo sričiai jos priskirtos.

4.2. Skirti paieškos ir gelbėjimo bei teršalų likvidavimo jūroje darbų vadovą.

4.3. Prašyti kitų valstybių paieškos ir gelbėjimų centrų visokeriopos pagalbos, tarp jų – laivų, orlavių, personalo bei tiekimo.

4.4. Kartu su pasienio policijos ir muitinės pareigūnais išduoti būtiną leidimą kirsti valstybės sieną kitų šalių siunčiamai pagalbai (laivams, orlaiviams, žmonėms ir technikai).

4.5. Pagal kitų šalių centrų prašymą organizuoti ir siųsti reikiamą pagalbą (laivus, orlaivius, žmones ir tiekimą).

4.6. Suderinus su Susisiekimo ministerija, pasirašyti bendradarbiavimo sutartis su Baltijos jūros valstybių analogiškais centrais.

4.7. Dalyvauti Centro atstovams kitų šalių analogiškų centrų organizuojamose pratybose, pasitarimuose, konferencijose.

4.8. Organizuoti konferencijas, pasitarimus ir pratybas, pakviečiant jose dalyvauti Baltijos šalių analogiškų centrų atstovus, gelbėjimo ir naftos išsiliejimų likvidavimo priemones.

4.9. Dalyvauti Centro atstovams tarptautinių jūrinių organizacijų rengiamuose pasitarimuose, konferencijose ir pratybose žmonių paieškos ir gelbėjimo bei teršalų likvidavimo jūroje klausimais.

4.10. Darbo metu Centro darbuotojai turi vilkėti uniformą arba darbo aprangą su specialia emblema, turinčią užrašą „MRCC KLAIPĖDA“.

 

5. Centro darbo organizavimas

 

5.1. Centrui vadovauja ir atsako už Centro veiklą Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kapitonas, kurį uosto direkcijos vadovo teikimu skiria ir atleidžia iš pareigų Susisiekimo ministerija. Uosto kapitonui nesant, jo pareigas vykdo uosto kapitono pavaduotojas.

5.2. Centro vadovas:

5.2.1. atsako už Centrui pavestų uždavinių ir funkcijų vykdymą;

5.2.2. paskirsto darbus Centro darbuotojams ir kontroliuoja jų vykdymą, nustato jų funkcijas ir atsakomybės ribas;

5.2.3. suderinęs su Susisiekimo ministerijos Vandens transporto departamentu ir Uosto direkcijos valdyba, siūlo Centro struktūrą;

5.2.4. teikia pasiūlymus Uosto direkcijos direktoriui dėl Centro darbuotojų paskyrimo ir atleidimo iš darbo, skatinimo ir nuobaudų skyrimo;

5.2.5. atsako už specialistų parengimą, centro aprūpinimą gelbėjimo laivais, autotransportu ir kita reikiama įranga.

5.3. Materialinis – techninis Centro aprūpinimas vykdomas iš valstybės biudžeto ir iš dalies iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos sąmatos.

5.4. Centras dirba visą parą keturiomis pamainomis. Pamainą sudaro: kapitonas – koordinatorius, vyresnysis specialistas kovai su naftos išsiliejimais ir vairuotojas. Pamainai vadovauja kapitonas – koordinatorius.

5.5. Centras likviduojamas Susisiekimo ministerijos įsakymu.

 

 

JŪRŲ PAIEŠKOS IR GELBĖJIMO

KOORDINACINIO CENTRO VADOVAS -

KLAIPĖDOS VALSTYBINIO

JŪRŲ UOSTO KAPITONAS                                                                                  N. SEVERINČIK

______________