LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

N U T A R I M A S

DĖL BANKŲ INSPEKTAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. rugsėjo 23 d. Nr. 157

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890) 9 straipsniu, Lietuvos Respublikos bankų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 54-1832) 69 straipsnio 5 dalimi ir Lietuvos Respublikos centrinės kredito unijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 45-1288; 2004, Nr. 61-2181) 55 straipsnio 5 dalimi, Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Bankų inspektavimo nuostatus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Lietuvos banko valdybos 2000 m. liepos 20 d. nutarimą Nr. 104 „Dėl kredito įstaigų inspektavimo nuostatų patvirtinimo ir informacijos, reikalingos priežiūros funkcijai atlikti“ (Žin., 2000, Nr. 65-1982);

2.2. Lietuvos banko valdybos 2002 m. kovo 28 d. nutarimo Nr. 45 „Dėl Lietuvos banko teisės aktų pakeitimo“ (Žin., 2002, Nr. 35-1338) 11 punktą.

 

 

 

VALDYBOS PIRMININKAS                                                              REINOLDIJUS ŠARKINAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2004 m. rugsėjo 23 d.

nutarimu Nr. 157

 

BANKŲ INSPEKTAVIMO NUOSTATAI

 

I. Bendrosios nuostatos

 

1. Bankų inspektavimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja bankų ir Centrinės kredito unijos, turinčių Lietuvos banko išduotą licenciją, užsienio bankų padalinių, įsteigtų Lietuvos Respublikoje (toliau – bankas) inspektavimo atlikimo, jo rezultatų įforminimo ir įvertinimo tvarką. Šių Nuostatų normos taikomos ir inspektuojant Bankų įstatymo (Žin., 2004, Nr. 54-1832) 58 straipsnio 2 dalyje bei Centrinės kredito unijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 45-1288; 2004, Nr. 61-2181) 55 straipsnio 6 dalyje nurodytus asmenis.

2. Šiuose Nuostatuose vartojama sąvoka „užsienio banko padalinys“ apima ir Europos Sąjungos valstybėje narėje ir Europos ekonominės erdvės valstybėje (toliau – ES valstybė narė) licencijuoto užsienio banko Lietuvos Respublikoje įsteigtą filialą bei atstovybę ir užsienio banko, licencijuoto ne ES valstybėje narėje, Lietuvos Respublikoje įsteigtą filialą bei atstovybę.

3. Atliekant bankų inspektavimą, vadovaujamasi Bankų įstatymu, Centrinės kredito unijos įstatymu, Finansų įstaigų įstatymu (Žin., 2002, Nr. 91-3891), Lietuvos banko įstatymu (Žin., 1994, Nr. 99-1957; 2001, Nr. 28-890), šiais Nuostatais, kitais Lietuvos banko teisės aktais ir atsižvelgiama į sutartis, sudarytas su atitinkamos užsienio valstybės priežiūros institucija.

4. Inspektavimas yra viena iš sudėtinių Lietuvos banko taikomos banko veiklos priežiūros sistemos dalių.

5. Inspektavimo tikslas – koncentruojantis į banko veiklos didžiausios rizikos sritis patikrinti, ar banko rizikos valdymo sistema leidžia tinkamai ir laiku nustatyti, įvertinti, stebėti ir valdyti riziką, ar banke užtikrinama, kad būtų laikomasi bankų veiklą reglamentuojančių teisės aktų, banko steigimo dokumentų ir banko vidaus taisyklių reikalavimų.

6. Inspektavimas gali būti bendrasis arba tikslinis. Banko, išskyrus ES valstybėje narėje licencijuoto užsienio banko filialą, bendrojo inspektavimo metu tikrinamas banko valdymas, vidaus kontrolė ir atskirų rizikos rūšių (kredito, likvidumo, rinkos ir operacinės) valdymas. Bendrasis inspektavimas apima Lietuvos banko Kredito įstaigų priežiūros departamentui (toliau – Departamentas) pateiktų finansinių ir priežiūrai skirtų ataskaitų sudarymo teisingumo patikrinimą, banko veiklos ir finansinės būklės vertinimą rizikos valdymo požiūriu. Tikslinio inspektavimo metu tikrinamas atskirų rizikos rūšių valdymas, tam tikros banko veiklos sritys ar nagrinėjami kiti klausimai.

7. ES valstybėje narėje licencijuoto užsienio banko filialo bendrojo inspektavimo metu tikrinama informacija, nurodyta Užsienio bankų filialų, veikiančių Lietuvos Respublikoje, priežiūros taisyklėse, patvirtintose Lietuvos banko valdybos 2004 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 85 (Žin., 2004, Nr. 86-3168).

8. Šių Nuostatų sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansų įstaigų įstatyme, Bankų įstatyme ir Centrinės kredito unijos įstatyme.

 

II. Inspektavimo organizavimas

 

9. Inspektavimą atlieka inspektavimo komisija (toliau – komisija), kurią sudaro Departamento Bankų inspektavimo skyriaus tarnautojai ir kurios sudėtį įsakymu tvirtina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

10. Inspektavimui atlikti gali būti pasitelkiami kitų Lietuvos banko struktūrinių padalinių tarnautojai arba tinkamą kvalifikaciją ir specialių žinių turintys nepriklausomi specialistai. Tokiu atveju šie asmenys įtraukiami į komisijos sudėtį. Užsienio bankų kontroliuojamų bankų ar užsienio bankų padalinių inspektavimas gali būti atliekamas kartu su atitinkamos užsienio valstybės priežiūros institucija.

11. Pagrindas inspektavimui pradėti yra Lietuvos banko valdybos pirmininko išleistas įsakymas dėl banko inspektavimo, kuriame, be kita ko, nurodomas inspektuojamo banko pavadinimas, komisijos sudėtis (komisijos pirmininko ir kitų narių vardai, pavardės, pareigos), inspektavimo pradžios ir pabaigos datos.

12. Banko administracijos vadovas ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki inspektavimo pradžios raštu informuojamas apie būsimą inspektavimą: jam pateikiama įsakymo dėl banko inspektavimo kopija, informacijos bei dokumentų, kuriuos bankas privalo pateikti komisijai inspektavimo pradžioje, sąrašas, nurodoma, kokias sritis inspektavimo metu numatoma tikrinti ir koks tikrinamasis laikotarpis.

13. Apie būsimą užsienio banko padalinio inspektavimą ne vėliau kaip likus vienam mėnesiui iki inspektavimo pradžios raštu informuojamas padalinį įsteigęs užsienio bankas, be to, prireikus apie užsienio banko kontroliuojamo banko ar užsienio banko padalinio inspektavimą raštu informuojama užsienio valstybės priežiūros institucija.

14. Neatidėliotinais atvejais banko inspektavimas gali būti atliekamas neatsižvelgiant į šių Nuostatų 12 ir 13 punktuose nustatytus terminus.

15. Prasidėjus inspektavimui, banko administracijos vadovai ir (ar) valdybos nariai supažindina komisiją su svarbiausiais banko veiklos įvykiais, naujų produktų ir paslaugų įdiegimu, naujų banko padalinių įsteigimu, apskaitos politikos, rizikos valdymo, banko organų sudėties ir kitais pasikeitimais per tikrinamąjį laikotarpį.

16. Inspektavimo metu komisijos pirmininkas organizuoja susitikimus su banko vadovais ir kitais darbuotojais, kad šie pateiktų komisijai reikalingus paaiškinimus, o inspektavimo pabaigoje komisijos nariai aptaria su banko administracijos vadovais ir valdybos nariais inspektavimo metu nustatytus banko veiklos trūkumus ir (ar) teisės aktų pažeidimus (toliau – veiklos trūkumai).

 

III. Inspektavimo sąlygų užtikrinimas

 

17. Banko vadovai privalo užtikrinti, kad būtų sudarytos Bankų įstatyme ir Centrinės kredito unijos įstatyme nurodytos sąlygos inspektavimui atlikti.

18. Banką inspektuojančių Lietuvos banko tarnautojų teises ir pareigas nustato Lietuvos banko įstatymas, Bankų įstatymas, Centrinės kredito unijos įstatymas, šie Nuostatai, kiti Lietuvos banko teisės aktai.

19. Banko vadovai įstatymų nustatyta tvarka atsako už banką inspektuojančių Lietuvos banko tarnautojų teisėtų reikalavimų nevykdymą, netinkamą vykdymą ar kitokį kliudymą atlikti banko inspektavimą.

 

IV. Inspektavimo rezultatų ĮFORMINIMAS IR JŲ pateikimas BANKUI

 

20. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo inspektavimo pabaigos rengiamas baigiamasis posėdis, kuris vyksta banke arba Departamente. Posėdyje dalyvauja komisijos nariai, banko valdybos ir (ar) stebėtojų tarybos nariai, administracijos vadovas(-ai) (toliau – banko vadovai), suinteresuoti Departamento vadovai; taip pat jame gali dalyvauti kiti Departamento tarnautojai ar kiti Departamento kviesti asmenys (pvz., auditoriai). Posėdžio metu komisijos nariai žodžiu supažindina banko vadovus su inspektavimo išvadomis ir jas pagrindžiančiais komentarais, dėl kurių banko vadovai turi teisę pateikti pastabas, o komisija, įvertinusi šių pastabų pagrįstumą, sprendžia, ar į jas atsižvelgti.

21. Inspektavimo rezultatai įforminami inspektavimo ataskaitoje. Inspektavimo ataskaitoje turi būti nurodyta ataskaitos parengimo data, numeris, įsakymo atlikti inspektavimą duomenys, tikrinamasis laikotarpis (t. y. kokio laikotarpio banko veikla tikrinama), tikrinimo data (t. y. pagal kokios dienos būklę tikrinama banko veikla), tikrinamos sritys, inspektavimo mastas, pateikiamos išvados ir išvadas pagrindžiantys komentarai. Jei inspektavimo metu buvo nustatyta banko veiklos trūkumų, inspektavimo ataskaitoje pateikiami nurodymai juos šalinti. Inspektavimo ataskaitą pasirašo visi komisijos nariai.

22. Rengiami du inspektavimo ataskaitos egzemplioriai. Ataskaita turi būti parengta ir pirmasis jos egzempliorius turi būti pasirašytinai įteiktas bankui arba išsiųstas jam registruotu laišku ne vėliau kaip per 20 dienų nuo inspektavimo pabaigos. Antrasis ataskaitos egzempliorius lieka Departamente. Jei inspektavimo ataskaita išsiunčiama registruotu laišku, tai šių Nuostatų 24, 25, 26, 27 punktuose nustatyti terminai pradedami skaičiuoti po 5 dienų nuo inspektavimo ataskaitos išsiuntimo dienos.

23. Jei inspektavimo ataskaitoje yra pateikti nurodymai šalinti trūkumus, inspektavimo ataskaita turi būti apsvarstyta banko valdybos ir stebėtojų tarybos posėdžiuose.

24. Banko vadovai privalo susipažinti su inspektavimo ataskaita ir pasirašyti kartu su ataskaita pateiktame parašų blanke. Šis blankas su banko vadovų parašais turi būti grąžinamas į Departamentą per 20 dienų nuo inspektavimo ataskaitos gavimo dienos. Dėl svarbių priežasčių (pvz., komandiruotė, liga ar pan.) banko vadovams laiku nespėjus susipažinti su inspektavimo ataskaita, parašų blankas, apie tai iš anksto raštu pranešus Departamentui, gali būti pateiktas vėliau šiame punkte nurodyto termino, tačiau nedelsiant, kai tik išnyksta tai lėmusios priežastys.

25. Jei bankas inspektavimo ataskaitą verčia į užsienio kalbą, inspektavimo ataskaitos vertimas kartu su lydraščiu per 20 dienų nuo inspektavimo ataskaitos gavimo dienos turi būti pateiktas Departamentui. Inspektavimo ataskaitos vertimas turi būti patvirtintas vertimą atlikusio asmens parašu, turi būti nurodytas to asmens vardas ir pavardė.

26. Bankas, nesutinkantis su inspektavimo išvadomis ir (ar) nurodymais šalinti veiklos trūkumus, turi teisę per 20 dienų nuo inspektavimo ataskaitos gavimo dienos raštu pateikti Departamentui savo motyvuotas pastabas (pagrįstas teisės aktais, dokumentais ar pan.).

 

V. Inspektavimo rezultatų įvertinimas

 

27. Banko inspektavimo rezultatai Lietuvos banko valdybos posėdyje svarstomi tik gavus patvirtinimą, kad visi inspektuoto banko vadovai susipažino su inspektavimo ataskaita, arba praėjus 25 dienoms nuo inspektavimo ataskaitos pateikimo bankui dienos.

28. Jei, atsižvelgus į inspektavimo rezultatus, numatoma bankui taikyti poveikio priemonę, tai ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki minėto klausimo nagrinėjimo Lietuvos banko valdybos posėdyje dienos apie tai pranešama bankui, nurodant klausimo nagrinėjimo vietą ir laiką, taip pat bankui pateikiama informacija apie inspektavimo metu nustatytus faktinius duomenis, kurie yra poveikio priemonės taikymo pagrindas. Gavęs pranešimą, bankas turi teisę iki klausimo nagrinėjimo dienos raštu pateikti paaiškinimus.

29. Neatidėliotinais atvejais Lietuvos banko valdyba turi teisę svarstyti banko inspektavimo rezultatus, taip pat spręsti klausimą dėl poveikio priemonės bankui taikymo, neatsižvelgdama į šių Nuostatų 27 ir 28 punktų nuostatas.

30. Lietuvos banko valdybai svarstyti pateikiama inspektavimo ataskaita, banko motyvuotos pastabos (jei jos Departamentui pateiktos), kiti klausimui svarstyti reikalingi dokumentai.

31. Į Lietuvos banko valdybos posėdį, kuriame bus svarstomi banko inspektavimo rezultatai, kviečiami banko valdybos, stebėtojų tarybos pirmininkai ir (ar) administracijos vadovas. Departamento siūlymu į šį posėdį kviečiami kiti banko vadovai ar asmenys.

32. Lietuvos banko valdyba, įvertinusi inspektavimo metu nustatytus banko veiklos trūkumus, duoda bankui raštiškus nurodymus, taiko jam vieną ar kelias poveikio priemones ar priima kitus atitinkamai Bankų įstatyme ar Centrinės kredito unijos įstatyme numatytus sprendimus.

33. Jei komisija nustato reikšmingų užsienio banko padalinio veiklos trūkumų, apie tai per 10 dienų nuo Lietuvos banko valdybos posėdžio, kuriame buvo svarstomi inspektavimo rezultatai, dienos informuojamas padalinį įsteigęs užsienio bankas, be to, prireikus apie užsienio banko kontroliuojamo banko, užsienio banko padalinio inspektavimo rezultatus informuojama užsienio valstybės priežiūros institucija.

34. Jei bankas įpareigotas parengti inspektavimo metu nustatytų banko veiklos trūkumų pašalinimo priemonių planą, tai bankas privalo per 10 dienų nuo Lietuvos banko valdybos nutarimo dėl banko inspektavimo rezultatų gavimo dienos minėtą banko valdybos patvirtintą planą pateikti Departamentui. Plane turi būti numatyti terminai ir konkretūs veiksmai, kaip bus vykdomi inspektavimo ataskaitoje pateikti nurodymai šalinti veiklos trūkumus ir kaip bus atsižvelgiama į inspektavimo ataskaitoje pateiktas kritines pastabas.

35. Bankas gali įgyvendinti tik Lietuvos bankui priimtiną banko veiklos trūkumų pašalinimo priemonių planą. Jei per 10 dienų nuo minėto plano gavimo dienos Departamentas nepateikia bankui dėl jo jokių pastabų, laikoma, kad jis yra Lietuvos bankui priimtinas.

36. Bankas nedelsdamas, tačiau ne vėliau kaip per 10 dienų nuo Lietuvos banko valdybos nustatytų pateiktiems inspektavimo ataskaitoje nurodymams šalinti veiklos trūkumus terminų (tarpinių ir galutinių) pabaigos, raštu pateikia Departamentui išsamią informaciją apie nurodymų vykdymą (įvykdymą), taip pat ir banko organų sprendimus ir kitą medžiagą.

37. Departamente su banko vadovais gali būti organizuojami susitikimai, kurių metu būtų aptariama, kaip bankas numato šalinti ar kaip pašalino inspektavimo metu nustatytus banko veiklos trūkumus.

 

VI. Baigiamosios nuostatos

 

38. Bankas neturi teisės inspektavimo ataskaitos (jos dalies) skelbti viešai, kam nors perduoti ar kitokiu būdu padaryti prieinama, išskyrus atvejus, kai tokia informacija turi būti teikiama valstybės institucijų (pareigūnų) reikalavimu Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka, be to, užsienio banko padalinys gali inspektavimo ataskaitą pateikti jį įsteigusiam užsienio bankui. Bankai, pateikę inspektavimo ataskaitą (jos dalį) valstybės institucijoms (pareigūnams), privalo nedelsdami raštu apie tai pranešti Lietuvos bankui.

______________