LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. RUGPJŪČIO 22 D. NUTARIMO NR. 912 „DĖL ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO“ DALINIO PAKEITIMO
2001 m. liepos 27 d. Nr. 940
Vilnius
Iš dalies pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugpjūčio 22 d. nutarimą Nr. 912 „Dėl Žemės ūkio paskolų garantijų fondo“ (Žin., 1997, Nr. 79-2009; 1998, Nr. 57-1600, Nr. 71-2075, Nr. 94-2607; 1999, Nr. 80-2361; 2000, Nr. 25-650, Nr. 65-1957; 2001, Nr. 20-660):
1. Išdėstyti 1 punktą taip:
„1. Steigti garantijų instituciją – uždarąją akcinę bendrovę Žemės ūkio paskolų garantijų fondą (toliau vadinama – fondas), veikiantį pagal Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymą (Žin., 2000, Nr. 64-1914, Nr. 113-3614), Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymą (Žin., 1996, Nr. 86-2045; 1999, Nr. 66-2117), kitus teisės aktus, šį nutarimą ir savo įstatus“.
2. Išdėstyti 3.1 punktą taip:
„3.1. fondas teikia garantijas (kurių suma vienu metu neviršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės tais metais fondui nustatyto valstybės garantijų limito) bankams:
3.1.1. dėl žemės ūkio subjektams, ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, ir įmonėms, kurios superka ir perdirba ar realizuoja žemės ūkio produkciją bei teikia žemės ūkiui gamybos paslaugas, teikiamų ilgalaikių paskolų;
3.1.2. dėl žemės ūkio subjektams ir ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, teikiamų paskolų žaliavoms, medžiagoms, prekėms įsigyti, paslaugoms apmokėti;
3.1.3. dėl įmonėms, kurios superka ir perdirba ar realizuoja žemės ūkio produkciją, teikiamų paskolų žemės ūkio produkcijai supirkti;
3. Papildyti nutarimą šiais 3.11 ir 3.12 punktais:
4. Išdėstyti 3.2 punktą taip:
6. Išdėstyti 3.4.1 punktą taip:
7. Papildyti nutarimą šiuo 3.41 punktu:
8. Išdėstyti 3.5 punktą taip:
„3.5. fondas, gavęs iš paskolą išdavusio banko jo persiųstą teismo antstolių kontoros aktą, patvirtinantį, jog nerasta paskolos gavėjo turto, šiuo nutarimu patvirtintų nuostatų nustatyta tvarka priima sprendimą išmokėti paskolą išdavusiam bankui iki 70 procentų skirtumo tarp negrąžintos paskolos dalies ir banko pajamų, gautų pardavus skolininko turtą. Jeigu paskolos gavėjas yra agentūra, fondas nuostatų nustatyta tvarka sumoka paskolą išdavusiam bankui visą negrąžintą paskolos sumą“.
9. Išdėstyti 3.61 (buvusį 3.61) punktą taip:
„3.61. fondo garantiniams įsipareigojimams vykdyti 1997 metais iš Kaimo rėmimo fondo skirti 10 mln. litų laikomi atskiroje Finansų ministerijos vardu atidarytoje sąskaitoje. Šios lėšos fondo garantiniams įsipareigojimams, viršijantiems 1 mln. litų, vykdyti gali būti naudojamos Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus atskirą sprendimą. Sprendimą dėl šių lėšų panaudojimo fondo garantiniams įsipareigojimams iki 1 mln. litų vykdyti priima visuotinis akcininkų susirinkimas. Šių sprendimų vykdymą administruoja Žemės ūkio ministerija nustatytąja iždo procedūrų atlikimo tvarka“.
10. Išdėstyti 3.7, 3.8 ir 3.81 (buvusį 3.81) punktus taip:
„3.7. fondo lėšos, skirtos vykdyti garantiniams įsipareigojimams už paskolų gavėjams teikiamas paskolas, apskaitomos ir laikomos atskiroje subsąskaitoje;
3.8. už garantijų suteikimą bankams mokamas garantinis užmokestis: dėl ilgalaikių paskolų – ne mažiau kaip 5 procentai, dėl 3.1.2–3.1.4 punktuose numatytų paskolų (toliau vadinama – vidutinės trukmės paskola) – ne mažiau kaip 2 procentai garantuojamos sumos. Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšomis Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka kompensuojama ne daugiau kaip 80 procentų garantinio užmokesčio. Tikslią kompensuojamą garantinio užmokesčio dalį nustato Žemės ūkio ministerija kasmet, bet ne vėliau kaip per mėnesį nuo Specialiosios kaimo rėmimo programos sąmatos patvirtinimo. Agentūrai Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšomis Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka kompensuojamas visas garantinis užmokestis. 90 procentų garantinio užmokesčio turi būti apskaitoma atskiroje fondo subsąskaitoje garantiniams įsipareigojimams vykdyti, kiti 10 procentų skiriami fondui administruoti. Fondas turi teisę garantinį užmokestį investuoti į vertybinius popierius ir laikyti bankų depozitinėse sąskaitose. Iš investavimo į vertybinius popierius ir laikymo bankų depozitinėse sąskaitose gautos palūkanos laikomos fondo nerealizacinėmis pajamomis;
3.81. paskolų gavėjams, išskyrus agentūrą, Specialiosios kaimo rėmimo programos lėšomis pagal pateiktus dokumentus Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka kompensuojama dalis bankui įkeičiamo už paskolos lėšas įsigyto turto draudimo įmokos. Jeigu vietoj turto, įsigyto už paskolos lėšas, bankui įkeičiamas kitas turtas, kompensuojama draudimo įmokos, proporcingos paskolos sumai, dalis. Tikslią kompensuojamą draudimo įmokos dalį, ne didesnę kaip 50 procentų draudimo įmokos, nustato Žemės ūkio ministerija kasmet, bet ne vėliau kaip per mėnesį nuo Specialiosios kaimo rėmimo programos sąmatos patvirtinimo“.
11. Išdėstyti 3.101 (buvusį 3.101) punktą taip:
12. Išdėstyti 3.13 punktą taip:
„3.13. fondo nuostoliai pirmiausia dengiami iš privalomojo rezervo. Jeigu privalomasis rezervas jau panaudotas nuostoliams padengti, nuostoliams pasiekus 25 procentus įstatinio kapitalo vertės, fondo valdyba sustabdo garantinio užmokesčio kompensavimą. Šiuo atveju valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų valdytojas savo iniciatyva sušaukia visuotinį akcininkų susirinkimą, kuriame balsuoja už tai, kad būtų sustabdytas naujų garantijos sutarčių sudarymas, apie tai informuoja bankus, apsvarsto nuostolių atsiradimo priežastis ir ne vėliau kaip per 20 dienų nuo visuotinio akcininkų susirinkimo pateikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei išvadas ir pasiūlymus, o prireikus – projektą sprendimo dėl lėšų, esančių atskiroje Finansų ministerijos vardu atidarytoje sąskaitoje fondo garantiniams įsipareigojimams vykdyti, naudojimo fondo nuostoliams padengti“.
14. Išdėstyti 4.2 punktą taip:
16. Išdėstyti 7 punktą taip:
„7. Pavesti Žemės ūkio ministerijai:
18. Išdėstyti nauja redakcija nurodytuoju nutarimu patvirtintus Uždarosios akcinės bendrovės Žemės ūkio paskolų garantijų fondo veiklos nuostatus (pridedama).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1997 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 912
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. liepos 27 d. nutarimo Nr. 940
redakcija)
UŽDAROSIOS AKCINĖS BENDROVĖS ŽEMĖS ŪKIO PASKOLŲ GARANTIJŲ FONDO VEIKLOS NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Uždaroji akcinė bendrovė Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (toliau vadinama – fondas) teikia garantijas bankams dėl žemės ūkio subjektams, ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, ir įmonėms, kurios superka ir perdirba ar realizuoja žemės ūkio produkciją bei teikia žemės ūkiui gamybos paslaugas, teikiamų ilgalaikių ir vidutinės trukmės paskolų, taip pat dėl valstybės įmonei Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai (toliau vadinama – agentūra) teikiamų paskolų, sudarydamas su bankais paskolų grąžinimo garantijų sutartis. Fondo garantijų įvykdymą garantuoja valstybė.
2. Fondo teikiama garantija už ūkininko ūkiui suteiktą ilgalaikę paskolą negali viršyti 400 tūkst. litų, o bendra garantijų už vienam ūkininko ūkiui suteiktas ilgalaikes paskolas suma negali viršyti 600 tūkst. litų. Garantija už įmonei suteiktą ilgalaikę paskolą negali viršyti 900 tūkst. litų, o bendra garantijų už vienai įmonei suteiktas ilgalaikes paskolas suma negali viršyti 1200 tūkst. litų. Šie apribojimai netaikomi projektams, finansuojamiems Europos Sąjungos SAPARD lėšomis.
3. Garantija už žemės ūkio subjektams ir ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, suteiktas vidutinės trukmės paskolas žaliavoms, medžiagoms, prekėms įsigyti, paslaugoms apmokėti negali viršyti 300 tūkst. litų.
4. Fondo valdyba, gavusi banko dokumentus dėl garantijos suteikimo už paskolų gavėjams, išskyrus agentūrą, duodamas paskolas, per 14 darbo dienų juos išnagrinėja ir priima sprendimą dėl garantijos suteikimo ar atsisakymo ją suteikti. Apie fondo valdybos priimtą sprendimą ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo informuojami paskolos gavėjas ir bankas. Jeigu atsisakoma suteikti garantiją, nurodomi atsisakymo motyvai.
5. Fondo valdyba, gavusi agentūros prašymą suteikti paskolos, skirtos žemės ūkio produkcijai ir maisto produktams supirkti, paskoloms grąžinti ir perkamos produkcijos pridėtinės vertės mokesčiui sumokėti, garantiją ir reikiamus dokumentus, per 14 dienų išnagrinėja, ar imama paskola atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo ir eksporto skatinimo programos nuostatas. Apie fondo valdybos priimtą sprendimą ne vėliau kaip per 7 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo informuojami agentūra ir bankas. Jeigu atsisakoma suteikti garantiją, nurodomi atsisakymo motyvai.
II. GARANTIJŲ SUTEIKIMO SĄLYGOS
6. Garantijos teikiamos tik paskoloms, kurios skirtos finansiniu požiūriu komerciškai pagrįstiems ir kredituotiniems projektams finansuoti. Prieš garantijos suteikimą paskolų gavėjai privalo pateikti fondo reikalaujamus papildomus dokumentus. Pirmenybė teikiama projektams, finansuojamiems Europos Sąjungos SAPARD lėšomis.
7. Už paskolų gavėjams teikiamas ilgalaikes paskolas garantija suteikiama, jeigu jie:
7.3. investuoja į verslo projektą, kuriam įgyvendinti imama paskola, ne mažiau kaip 10 procentų savo lėšų;
7.4. įsipareigoja įkeisti bankui ir apdrausti už paskolos lėšas įsigyjamą turtą. Jeigu bankas nepageidauja, kad jam būtų įkeistas už paskolą perkamas turtas ar tokio turto nepakanka prievolės įvykdymui užtikrinti, paskolos gavėjas įsipareigoja įkeisti bankui kitą įstatymų nustatyta tvarka leidžiamą įkeisti turtą arba turtines teises.
8. Garantija už ilgalaikes paskolas suteikiama, jeigu paskolos sutartyje numatyta, kad:
8.2. paskola nebus naudojama darbo užmokesčiui ir įstatymų nustatytiems mokesčiams, išskyrus pridėtinės vertės mokestį, mokėti;
8.3. paskolos gavėjas pateiks bankui dokumentus tiesiogiai apmokėti už perkamą turtą ir teikiamas paslaugas;
8.4. įsigytas už paskolos lėšas turtas be fondo sutikimo nebus parduotas, perleistas, išnuomotas ar įkeistas kitiems asmenims;
9. Už paskolų gavėjams teikiamas vidutinės trukmės paskolas garantija suteikiama, jeigu jie:
9.2. įsipareigoja įkeisti bankui ir apdrausti už paskolos lėšas įsigyjamą turtą. Jeigu bankas nepageidauja, kad jam būtų įkeistas už paskolą perkamas turtas ar tokio turto nepakanka prievolės įvykdymui užtikrinti, paskolos gavėjas įsipareigoja įkeisti bankui kitą įstatymų nustatyta tvarka leidžiamą įkeisti turtą arba turtines teises. Šio punkto nuostata netaikoma agentūrai.
10. Garantija už vidutinės trukmės paskolas suteikiama, jeigu paskolos sutartyje numatyta, kad:
10.1. agentūrai teikiama paskola bus naudojama tik žemės ūkio produkcijai bei maisto produktams pirkti ir paskoloms grąžinti ir ji pateiks bankui dokumentus tiesiogiai apmokėti už perkamą žemės ūkio produkciją ir maisto produktus;
10.2. įmonėms, kurios superka ir perdirba ar realizuoja žemės ūkio produkciją, teikiama paskola bus naudojama tik žemės ūkio produkcijai supirkti ir jos pateiks bankui dokumentus tiesiogiai apmokėti už perkamą žemės ūkio produkciją;
10.3. žemės ūkio subjektams ir ūkio subjektams, užsiimantiems alternatyvia žemės ūkiui veikla, teikiama paskola bus naudojama žaliavoms, medžiagoms, prekėms įsigyti, paslaugoms apmokėti ir jie pateiks bankui dokumentus tiesiogiai apmokėti už šį perkamą turtą ir paslaugas;
10.4. paskola nebus naudojama darbo užmokesčiui ir įstatymų nustatytiems mokesčiams, išskyrus pridėtinės vertės mokestį, mokėti;
10.5. agentūrai teikiamos paskolos lėšos nebus naudojamos kitaip, negu numatyta produkcijos pirkimo ir realizavimo plane ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoje Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo ir eksporto skatinimo programoje;
12. Garantijos sutartyje turi būti numatyta, kad:
13. Bankas dėl paskolos garantijos suteikimo pateikia šiuos dokumentus:
14. Agentūra dėl paskolos garantijos suteikimo kreipiasi į fondą, pateikdama šiuos dokumentus:
14.2. žemės ūkio produkcijos pirkimo ir realizavimo planą ir aiškinamąjį raštą, kad paskolos paskirtis atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo ir eksporto skatinimo programos nuostatas;
III. GARANTINIŲ ĮSIPAREIGOJIMŲ VYKDYMO SĄLYGOS
16. Paskolos gavėjui negrąžinus paskolos ar jos dalies, bankas turi teisę kreiptis į fondą dėl garantinio įsipareigojimo vykdymo tik pasibaigus paskolos grąžinimo terminui ar paskolos sutartį nutraukus prieš terminą ir tik po to, kai įstatymų nustatyta tvarka jam įkeistas turtas realizuotas ir nerasta kito skolininko turto, į kurį gali būti nukreiptas išieškojimas. Fondo atsakomybė yra subsidiari.
17. Fondo valdyba, apsvarsčiusi banko prašymą dėl garantinio įsipareigojimo vykdymo, turi teisę priimti sprendimą dėl skirtumo (iki 70 procentų) tarp negrąžintos paskolos dalies ir banko pajamų, gautų pardavus turtą, sumokėjimo.
18. Agentūrai negrąžinus paskolos ar jos dalies, bankas turi teisę kreiptis į fondą dėl garantinio įsipareigojimo įvykdymo tik pasibaigus paskolos grąžinimo terminui ar paskolos sutartį nutraukus prieš terminą. Fondo valdyba, apsvarsčiusi banko prašymą dėl garantinio įsipareigojimo vykdymo, turi teisę priimti sprendimą dėl agentūros negrąžintos paskolos dalies sumokėjimo.
IV. FONDO GARANTUOTŲ PASKOLŲ NAUDOJIMO KONTROLĖ
20. Fondas kiekvienam paskolos gavėjui formuoja bylą, kurioje kaupia visus pateiktus dokumentus ir sprendimus. Byla tvarkoma, kol bankui grąžinama paskola arba įvykdomas garantinis įsipareigojimas ir realizuojama atgręžtinio reikalavimo teisė. Po to byla saugoma 10 metų.
21. Fondas kaupia informaciją apie:
22. Fondo administracijos vadovas fondo valdybos posėdžiuose informuoja valdybą apie paskolų, už kurias suteiktos garantijos, būklę ir teikia pasiūlymus.
23. Informacija apie įvykdytus garantinius įsipareigojimus kas ketvirtį teikiama Finansų ministerijai ir Žemės ūkio ministerijai.