TEISMO EKSPERTŲ VEIKLOS KOORDINAVIMO TARYBOS

 

NUTARIMAS

REKOMENDACIJOS TEISMO EKSPERTIZĖS ĮSTAIGOMS SUTEIKIANT TEISMO EKSPERTO KVALIFIKACIJĄ ASMENIMS, NEDIRBANTIEMS TEISMO EKSPERTIZĖS ĮSTAIGOJE

 

2003 m. rugsėjo 17 d.

Vilnius

 

1. Šios rekomendacijos reglamentuoja tvarką, kuria vadovaujantis suteikiama teismo eksperto kvalifikacija asmenims, siekiantiems tapti teismo ekspertais, bet nedirbantiems teismo ekspertizės įstaigoje (toliau vadinama – asmuo).

2. Asmuo teisės aktų nustatyta tvarka privalo sumokėti į valstybės biudžetą mokestį už dalyvavimą teismo eksperto kvalifikaciniame egzamine.

3. Asmuo teismo ekspertizės įstaigai privalo pateikti:

3.1. prašymą suteikti tos rūšies ekspertizes darančio teismo eksperto kvalifikaciją;

3.2. aukštąjį išsilavinimą, tinkantį pasirinktai eksperto specializacijai, liudijantį dokumentą;

3.3. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

3.4. gyvenimo aprašymą;

3.5. valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą;

3.6. dokumentą, patvirtinantį, kad yra sumokėtas mokestis už dalyvavimą teismo eksperto kvalifikaciniame egzamine;

3.7. dvi fotonuotraukas (3x4).

Teismo ekspertizės įstaiga nepriima prašymų suteikti ekspertinę kvalifikaciją toms ekspertizės rūšims, kurios yra susijusios su slapta valstybės informacija (pvz., pinigų specialiosios apsaugos priemonės ir kt.), su pavojingų ir ribotoje ar draustinoje apyvartoje esančių objektų tyrimu (šaunamieji ginklai, narkotinės ir psichotropinės medžiagos ir pan.), išskyrus asmenis, kurie turi teisę disponuoti šia informacija ar dirbti su pavojingais, ribotoje ar draustinoje apyvartoje esančiais objektais. Minėti asmenys privalo pateikti teismo ekspertizės įstaigai nustatytos formos leidimą.

4. Asmenys gali pateikti dokumentus teismo ekspertizės įstaigai asmeniškai arba siųsti registruotu laišku.

5. Jeigu asmenys pateikia dokumentus asmeniškai, šių rekomendacijų 3 punkte nurodytų dokumentų originalus, sutikrinusi su pateiktomis kopijomis, teismo ekspertizės įstaiga grąžina asmeniui dokumentų priėmimo metu.

6. Jeigu dokumentai teismo ekspertizės įstaigai siunčiami registruotu laišku, pateikiamos šių rekomendacijų 3 punkte nurodytų dokumentų notaro patvirtintos kopijos.

7. Dokumentai registruojami asmenų prašymų ir kitų pateiktų dokumentų registravimo žurnale.

8. Teismo ekspertizės įstaiga, gavusi dokumentus, patikrina, ar juos pateikęs asmuo atitinka Teismo ekspertizės įstatyme (Žin., 2002, Nr. 112-4969) nustatytus reikalavimus asmeniui, siekiančiam tapti teismo ekspertu.

9. Jeigu asmuo neatitinka šių rekomendacijų 8 punkte nurodytų reikalavimų, teismo ekspertizės įstaigos vadovas per 5 darbo dienas išsiunčia jam pranešimą apie tai, kad jam neleidžiama dalyvauti egzamine (pretendentų prašymai ir dokumentų kopijos negrąžinami). Jeigu pretendentas atitinka šiuos reikalavimus, jam išsiunčiamas pranešimas apie egzamino datą, laiką ir vietą.

10. Asmuo, pateikdamas dokumentus asmeniškai, su šių rekomendacijų 9 punkte nurodyta informacija gali būti supažindintas teismo ekspertizės įstaigoje pasirašytinai (pasirašoma ant pranešimo).

11. Teismo ekspertizės įstaiga kiekvienam pretendentui pasirašytinai įteikia teismo ekspertizės įstaigos vadovo patvirtintą specialiąją teismo eksperto kvalifikacijos programą ir teisingumo ministro 2003 m. balandžio 18 d. įsakymu Nr. 112 patvirtintą teisinių žinių programą asmenims, siekiantiems tapti teismo ekspertais (Žin., 2003, Nr. 39-1797). Jeigu asmuo dokumentus atsiuntė registruotu laišku, specialioji teismo eksperto kvalifikacijos ir teisinių žinių asmenims, siekiantiems tapti teismo ekspertais, programos išsiunčiamos kartu su pranešimu apie kvalifikacinio egzamino datą, laiką ir vietą.

12. Teismo eksperto kvalifikacinis egzaminas turi įvykti ne anksčiau kaip po dviejų mėnesių ir ne vėliau kaip po trijų mėnesių nuo prašymo pateikimo dienos. Kvalifikacinio egzamino datą, laiką ir vietą nustato komisijos pirmininkas.

13. Specialiojoje teismo eksperto kvalifikacijos programoje nurodytus dokumentus asmenys turi pateikti teismo ekspertizės įstaigai ne vėliau kaip keturiolika kalendorinių dienų iki kvalifikacinio egzamino.

14. Kvalifikacinė komisija sudaroma Teismo ekspertizės įstatyme nustatyta tvarka. Kvalifikacinės komisijos darbo organizavimą, kvalifikacinio egzamino tvarką reglamentuoja teismo ekspertizės įstaigos vadovo patvirtinti Kvalifikacinės komisijos nuostatai (reglamentas).

15. Asmenys, nesutinkantys su komisijos sprendimu, gali ne vėliau kaip per penkias darbo dienas nuo išvados paskelbimo apskųsti ją teismo ekspertizės įstaigos vadovui. Asmens skundas dėl Teismo eksperto kvalifikacinės komisijos išvados turi būti išnagrinėtas per dešimt darbo dienų nuo jo pateikimo.

16. Teismo ekspertizės įstaigos vadovo sprendimai dėl atsisakymo suteikti teismo eksperto kvalifikaciją ar pratęsti

teisingumo ministrui. Asmens skundas dėl teismo ekspertizės įstaigos vadovo sprendimo turi būti išnagrinėtas per dešimt darbo dienų nuo jo gavimo dienos.

17. Teisingumo ministro sprendimai dėl atsisakymo patenkinti skundo reikalavimus gali būti skundžiami teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 13-308; 2000, Nr. 85-2566) nustatyta tvarka.

18. Teismo ekspertas ne vėliau kaip likus vienam mėnesiui iki išduoto kvalifikacinio pažymėjimo galiojimo termino dienos gali kreiptis į teismo ekspertizės įstaigos vadovą dėl pažymėjimo galiojimo termino pratęsimo. Prie prašymo pridedama:

18.1. teismo eksperto kvalifikacinis pažymėjimas;

18.2. ataskaita apie per 5 metus atliktas ekspertizes ir tyrimus;

18.3. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;

18.4. dokumentas, patvirtinantis, kad yra sumokėtas mokestis už dalyvavimą teismo eksperto kvalifikaciniame egzamine;

18.5. dvi fotonuotraukos (3x4);

18.6. kiti dokumentai, patvirtinantys eksperto kompetenciją atlikti atitinkamos srities ekspertinius tyrimus.

19. Kvalifikacinis egzaminas šiems asmenims organizuojamas ir vyksta laikantis Teismo ekspertizės įstatyme, šiose rekomendacijose ir teismo ekspertizės įstaigos vadovo patvirtintuose Kvalifikacinės komisijos nuostatuose (reglamente) nustatytos tvarkos.

______________