LIETUVOS RADIJO IR TELEVIZIJOS KOMISIJOS

S P R E N D I M A S

 

DĖL RADIJO IR (AR) TELEVIZIJOS PROGRAMŲ, ATSKIRŲ PROGRAMŲ STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2012 m. liepos 11 d. Nr. KS-98

Vilnius

 

Vadovaudamasi Visuomenės informavimo įstatymo (Žin., 1996, Nr.71-1706; 2006, Nr.82-3254; 2010, Nr.123-6260) 48 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Lietuvos radijo ir televizijos komisija n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

PIRMININKAS                                                                                     PAULIUS SUBAČIUS

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos radijo ir televizijos komisijos

2012 m. liepos 11 d. sprendimu Nr. KS-98

 

RADIJO IR (AR) TELEVIZIJOS PROGRAMŲ, ATSKIRŲ PROGRAMŲ STEBĖSENOS TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos tvarkos aprašas (toliau vadinama – Aprašas) nustato radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos tikslus, uždavinius, principus, organizavimą ir vykdymą.

2. Šiame Apraše vartojama sąvoka radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsena – Lietuvos radijo ir televizijos komisijos vykdoma radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų kontrolė, siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi įstatymų, Komisijos sprendimų, reglamentuojančių radijo ir (ar) televizijos programų transliuotojų, retransliuotojų veiklą, bei transliavimo, retransliavimo licencijose nustatytų sąlygų ir įsipareigojimų.

Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatyme (Žin., 1996, Nr.71-1706; 2006, Nr. 82-3254; 2010, Nr. 123-6230) ir Reikalavimų komerciniams audiovizualiniams pranešimams ir reklamos transliavimui, radijo programų ir atskirų programų rėmimo radijo ir (ar) televizijos programose įgyvendinimo tvarkos apraše, patvirtintame 2012 m. balandžio 11 d. sprendimu Nr. KS-58 (Žin., 2012, Nr. 44-2194), apibrėžtas sąvokas.

3. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Monitoringo ir tyrimų skyrius radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėseną vykdo šio Aprašo nustatyta tvarka.

 

II. RADIJO IR (AR) TELEVIZIJOS PROGRAMŲ, ATSKIRŲ PROGRAMŲ STEBĖSENOS TIKSLAS, UŽDAVINIAI IR PRINCIPAI

 

4. Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos tikslas – pažeidimų prevencijos tikslu stebėti radijo ir (ar) televizijos programas, atskiras programas ir nustačius jose galimus pažeidimus, fiksuoti juos, įvertinti, taikyti atitinkamas poveikio priemones bei prevencijos priemonių pagalba siekti, kad būtų užkirstas kelias analogiškų pažeidimų pasikartojimui.

5. Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos pagrindiniai uždaviniai yra:

5.1. tikrinti, ar transliuotojai, retransliuotojai laikosi transliavimo, retransliavimo licencijose nustatytų sąlygų ir įsipareigojimų;

5.2. tikrinti, ar radijo, televizijos programose laikomasi Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo ir jį įgyvendinančių teisės aktų nuostatų;

5.3. tikrinti, ar radijo, televizijos programose yra laikomasi reikalavimų keliamų reklamai, komerciniams audiovizualiniams pranešimams;

5.4. tikrinti, ar televizijos programose laikomasi reikalavimų dėl Europos kūrinių transliavimo kvotų;

5.5. kaupti, analizuoti ir vertinti informaciją apie stebėsenos rezultatus.

6. Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos principai yra šie:

6.1. Tikslingumas – radijo, televizijos programų stebėsenos metu kaupiama, analizuojama, apibendrinama ir vertinama tik ta informacija, kurios reikia stebėsenos tikslui ir uždaviniams įgyvendinti.

6.2. Nepertraukiamumas – radijo, televizijos programų, atskirų programų stebėsena vykdoma nuolat.

6.3. Nešališkumas – radijo, televizijos programų ar atskirų programų stebėsenos metu informacija kaupiama, analizuojama ir vertinama be išankstinės nuostatos.

 

III. RADIJO IR (AR) TELEVIZIJOS PROGRAMŲ, ATSKIRŲ PROGRAMŲ STEBĖSENOS ORGANIZAVIMAS IR VYKDYMAS

 

7. Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėseną organizuoja ir vykdo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Monitoringo ir tyrimų skyrius, įgyvendindamas Visuomenės informavimo įstatymo 48 straipsnio numatytas Lietuvos radijo ir televizijos komisijos funkcijas.

8. Monitoringo ir tyrimų skyrius radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėseną organizuoja ir pradeda:

8.1. vykdant pagrindinę Monitoringo ir tyrimų skyriaus funkciją pagal Administracijos direktoriaus patvirtintus Radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėsenos ketvirčio planus;

8.2. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ir (ar) atskirų jos narių pavedimu;

8.3. prieš licencijos sąlygų pakeitimo svarstymą;

8.4. pagal gautus skundus;

8.5. kitais atvejais, esant poreikiui.

9. Monitoringo ir tyrimų skyrius, organizuodamas radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos stebėseną, atlieka planuojamos tikrinti radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos garso ir (ar) vaizdo įrašus, naudodamas įprastinę garso ir vaizdo įrašymo techniką bei įrenginius, programinę įrangą bei kitą įrangą, būtiną stebėsenai atlikti, jos rezultatams fiksuoti bei analizei atlikti.

10. Monitoringo ir tyrimų skyrius įrašo radijo ir (ar) televizijos programą, atskirą programą į laikmenas ar kitus įrenginius. Tais atvejais, kai Monitoringo ir tyrimų skyrius negali įrašyti radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos vardu kreipiamasi (raštišku prašymu) į tą radijo ir (ar) televizijos programą, atskirą programą transliuojantį, retransliuojantį transliuotoją ir (ar) retransliuotoją, prašant pateikti planuojamos tikrinti transliuotos, retransliuotos radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos kokybiškus įrašus.

10.1. Prašyme nurodoma: prašomos pateikti radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos pavadinimas, jos transliavimo, retransliavimo data (pagal viešai paskelbtą programų tvarkaraštį) arba nurodomas konkretus laikotarpis, transliavimo, retransliavimo valanda arba intervalas, taip pat radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos įrašo pateikimo formatas bei terminas.

10.2. Transliuotojas, retransliuotojas privalo pateikti transliuotos, retransliuotos radijo ir (ar) televizijos programos įrašą be jokių pakeitimų, su visais intarpais (reklamos, anonsai ir kt.) bei transliuotojo, retransliuotojo identifikavimo ženklu. Prie pateikiamų įrašų turi būti priedas, kuriame privalo būti nurodytas transliuotos, retransliuotos radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos pavadinimas, transliavimo data (metai, mėnuo, diena), transliavimo pradžia (val., min.) ir pabaiga (val., min.), įrašo standartas ar formatas.

11. Monitoringo ir tyrimų skyrius, organizuodamas ir vykdydamas stebėseną, naudojasi radijo ir (ar) televizijos programų tvarkaraščiais, skelbiamais spaudoje bei radijo ir (ar) televizijos programas transliuojančių / retransliuojančių transliuotojų / retransliuotojų interneto svetainėse.

12. Monitoringo ir tyrimų skyrius, vykdydamas radijo ir (ar) televizijos programų, atskirų programų stebėseną, pildo Patikrinimo aktą, kuriame nurodoma: tikrinama radijo ir (ar) televizijos programa, atskira programa, ją transliuojantis, retransliuojantis transliuotojas / retransliuotojas, licencijos numeris, tikrintos programos data ir laikas, stebėsenos pradžia ir pabaiga, stebėsenos tikslai (įžanginė dalis), nustatytos faktinės aplinkybės (aprašomoji dalis), pateikiamos išvados (rezoliucinė dalis). Patikrinimo aktą pasirašo stebėseną atlikęs darbuotojas ir (ar) skyriaus vadovas.

13. Konkreti radijo ir (ar) televizijos programa, atskira programa tikrinama pagal jai nustatytus patikrinimo tikslus. Jeigu stebėjimo metu nustatomi faktai, kurie neįeina į patikrinimo tikslus, pradedamas atskiras tyrimas šio Aprašo nustatyta tvarka.

14. Stebėsenos duomenys (patikrinimo aktai) pateikiami Lietuvos radijo ir televizijos komisijai.

15. Stebėsenos metu nustačius pažeidimus šio Aprašo 5 punkte numatytose srityse, apie juos raštiškai informuojamas transliuotojas / retransliuotojas, nurodant konkrečius pažeidimo faktus. Nustatomas terminas, per kurį transliuotojas, retransliuotojas turi pateikti raštišką paaiškinimą Lietuvos radijo ir televizijos komisijai.

16. Lietuvos radijo ir televizijos komisija, prieš priimdama sprendimą dėl atitinkamų poveikio priemonių taikymo pažeidimą padariusiam transliuotojui / retransliuotojui, išanalizuoja visą stebėsenos metu surinktą medžiagą (patikrinimo aktus, programų įrašus), transliuotojo, retransliuotojo raštiškus ir (ar) žodinius paaiškinimus.

Paaiškinimo nepateikimas neapriboja Lietuvos radijo ir televizijos komisijos teisės priimti sprendimą dėl atitinkamos poveikio priemonės taikymo.

 

IV. LICENCIJŲ SĄLYGŲ IR ĮSIPAREIGOJIMŲ LAIKYMOSI KONTROLĖS VYKDYMAS

 

17. Vykdant transliuotojų, retransliuotojų licencijose nustatytų sąlygų ir įsipareigojimų laikymosi kontrolę, Monitoringo ir tyrimų skyrius tikrina:

17.1. ar transliuotojai laikosi licencijose prisiimtų įsipareigojimų dėl radijo, televizijos programų struktūros ir sudėties;

17.2. ar retransliuotojai laikosi licencijose prisiimtų įsipareigojimų dėl retransliuojamų radijo, televizijos programų;

17.3. ar laikomasi kitų licencijose numatytų sąlygų ir įsipareigojimų.

18. Monitoringo ir tyrimų skyrius, vykdydamas televizijos programų stebėseną dėl licencijose prisiimtų įsipareigojimų dėl radijo, televizijos programų struktūros ir sudėties, vadovaujasi ir taiko šias sąvokas:

Žinių programa – programa (laida), kurios turinys apima aktualią visuomenei informaciją apie politiką, ekonomiką, kultūrą, sportą, orus ir kitas sritis (Visuomenės informavimo įstatymo 2 str. 85 d.).

Sportas – varžybų tiesioginė ar vaizdo įrašo transliacija, sporto rezultatų analizė, apžvalga.

Kultūros, meno laida (programa) – laida (programa), pristatanti ir apmąstanti menus ir paveldą.

Šviečiamoji (edukacinė) ir mokslo populiarinimo laida (programa) – laida (programa), atliekanti neformalaus švietimo ir mokslo sklaidos funkcijas (Švietimo įstatymo 2 str. 17 d., Mokslo ir studijų įstatymo 4 str. 16 d.).

Socialinis projektas/socialinė reklama – laida (programa), kuria tiesiogiai sprendžiama tam tikra socialinė problema, taip pat socialinės gerovės, t. y. sveikos gyvensenos, sveikatos stiprinimo, ligų ir žalingų sveikatai įpročių profilaktikos propagavimas bet kokiomis reklamos formomis ir priemonėmis (Tabako kontrolės įstatymo 2 str. 9 d.).

Laida (programa) vaikams – turiniu ir forma vaikų auditorijai skirta programos dalis.

Filmas – garso ir vaizdo kūrinys, kurį sudaro juostoje ar kitoje laikmenoje nuosekliai užfiksuoti temos susieti vaizdai ir kuris skirtas atkurti bet kokiomis techninėmis priemonėmis ir rodyti (Kino įstatymo 3 str. 3 d.).

Dokumentinis filmas – garso ir vaizdo kūrinys, faktiškai ir informatyviai atspindintis socialinę, politinę, mokslinę, kultūrinę bei istorinę tikrovę.

Muzika – muzikinių kūrinių atlikimas (koncertai, konkursai ir kt.).

Religinė laida (programa) – laida (programa) apie religinę bendruomenę ar bendriją, jos mokymą ir socialinę veiklą, rengiama su šios bendruomenės ar bendrijos pritarimu.

Religinės apeigos – tradicinės ar pripažintos religinės bendruomenės apeigų tiesioginė ar vaizdo įrašo transliacija.

Laida tautinėms mažumoms – laida (programa) apie tautinių bendruomenių kultūrą, švietimą ir veiklą.

19. Vykdant televizijos programų stebėseną dėl licencijose prisiimtų įsipareigojimų dėl radijo, televizijos programų struktūros ir sudėties, licencijose nurodytos programos, kurių sąvokos nėra apibrėžtos šio Aprašo 18 punkte, priskiriamos kategorijai „kitos programos“.

 

V. REIKALAVIMŲ DĖL NEPILNAMEČIŲ APSAUGOS NUO NEIGIAMO VIEŠOSIOS INFORMACIJOS POVEIKIO LAIKYMOSI KONTROLĖ

 

20. Monitoringo ir tyrimų skyrius, vykdydamas reikalavimų dėl nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio laikymosi stebėseną, vadovaujasi Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo, Neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančios viešosios informacijos žymėjimo ir skleidimo tvarkos aprašo nuostatomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 21 d. nutarimu Nr. 1121, bei kitais teisės aktais, reglamentuojančiais nepilnamečių apsaugą nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio.

21. Stebėsenos metu nustačius galimus Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pažeidimus, Lietuvos radijo ir televizijos komisija pati vertina Patikrinimo akte užfiksuotas faktines aplinkybes ir transliuotos radijo ir (ar) televizijos programos, atskiros programos įrašą, ir priima protokolinį nutarimą dėl paskelbtos informacijos priskyrimo viešosios informacijos, darančios neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, kategorijai.

Tuo atveju, jeigu Komisijai kyla abejonių vertinant viešosios informacijos žalą nepilnamečių fiziniam, protiniam ar doroviniam vystymuisi arba tokios viešosios informacijos vertinimas reikalauja specialių žinių, Komisija priima protokolinį nutarimą dėl kreipimosi į Žurnalistų etikos inspektorių dėl išvadų dėl viešosios informacijos priskyrimo informacijos, kuri daro neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, kategorijai.

22. Lietuvos radijo ir televizijos komisija, gavusi Žurnalistų etikos inspektoriaus išvadas dėl viešosios informacijos priskyrimo informacijos, kuri daro neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi, kategorijai, išanalizavusi visą medžiagą, sprendžia klausimą dėl atitinkamų poveikio priemonių taikymo.

 

VI. REIKALAVIMŲ, KELIAMŲ REKLAMOS, KOMERCINIŲ AUDIOVIZUALINIŲ PRANEŠIMŲ TRANSLIAVIMUI, LAIKYMOSI KONTROLĖ

 

23. Vykdant reikalavimų, keliamų reklamos, komercinių audiovizualinių pranešimų transliavimui, laikymosi kontrolę, tikrinama, kaip laikomasi Visuomenės informavimo įstatymo 39, 40, 401 straipsnių bei Reikalavimų komerciniams audiovizualiniams pranešimams ir reklamos transliavimui, radijo programų ir atskirų programų rėmimo radijo ir (ar) televizijos programose įgyvendinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos radijo ir televizijos komisijos 2012 m. balandžio 11 d. sprendimu Nr. KS-58 (Žin., 2012, Nr. 44-2194), nuostatų reikalavimų.

 

VII. REIKALAVIMŲ DĖL EUROPOS KŪRINIŲ TRANSLIAVIMO KVOTŲ TELEVIZIJOS PROGRAMOSE LAIKYMOSI KONTROLĖ

 

24. Monitoringo ir tyrimų skyrius, vykdydamas reikalavimų dėl Europos kūrinių transliavimo kvotų televizijos programose laikymosi kontrolę, vadovaujasi Visuomenės informavimo įstatymo 38 straipsnio 8 ir 9 d. straipsnių nuostatomis bei šio Aprašo 18 punkte nurodytomis sąvokomis.

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Stebėsenos duomenys yra kaupiami, analizuojami ir sisteminami Monitoringo ir tyrimų skyriuje. Apibendrinti statistiniai duomenys gali būti skelbiami Lietuvos radijo ir televizijos interneto svetainėje.

26. Stebėsenos tikslais įrašytų radijo, televizijos programų, atskirų programų įrašai yra saugomi 6 mėnesius nuo stebėsenos atlikimo dienos.

27. Stebėsenos metu surašyti Patikrinimo aktai yra saugomi įstatymų nustatyta tvarka.

 

_________________