LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ATLEIDIMO IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS TVARKOS

 

2002 m. kovo 18 d. Nr. 366

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 66-2130; 2000, Nr. 75-2270; 2001, Nr. 37-1231) 56 straipsnio 9 dalimi ir 68 straipsnio 2, 3 ir 4 dalimis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Atleidimo iš valstybės tarnybos tvarką (pridedama).

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                             JUOZAS BERNATONIS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2002 m. kovo 18 d. nutarimu Nr. 366

 

ATLEIDIMO IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši tvarka reglamentuoja valstybės tarnautojų atleidimą iš valstybės tarnybos jiems praradus valstybės tarnautojo statusą.

2. Statutinių valstybės tarnautojų statusą reglamentuojantys įstatymai (statutai) gali nustatyti griežtesnius negu šios tvarkos reikalavimus.

3. Paslaugų valstybės tarnautojai praranda valstybės tarnautojo statusą ir yra atleidžiami iš valstybės tarnybos šios tvarkos IV, IX, XI, XVII ir XXII skyriuose nurodytais pagrindais.

4. Valstybės tarnautoją iš valstybės tarnybos įsakymu ar potvarkiu (toliau vadinama – įsakymas) atleidžia jį į pareigas valstybės tarnyboje paskyręs asmuo (toliau vadinama – įstaigos vadovas).

5. Įsakyme dėl atleidimo iš valstybės tarnybos nurodomas Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo (toliau vadinama – Valstybės tarnybos įstatymas) ar kito įstatymo straipsnis, dalis ir punktas, pagal kurį valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos.

6. Su įsakymu dėl atleidimo iš valstybės tarnybos valstybės tarnautojas supažindinamas pasirašytinai (atskirais šioje tvarkoje nustatytais atvejais įsakymo dėl atleidimo iš valstybės tarnybos kopija valstybės tarnautojui gali būti siunčiama paštu). Jeigu valstybės tarnautojas atsisako susipažinti pasirašytinai su įsakymu dėl atleidimo iš valstybės tarnybos, surašomas aktas, kurį pasirašo įstaigos personalo tarnybos, skyriaus vadovas arba asmuo, atsakingas už personalo tvarkymą (toliau vadinama – personalo tarnyba) ir 2 įstaigos valstybės tarnautojai.

7. Šios tvarkos nurodytais pagrindais atleidžiamo valstybės tarnautojo atleidimo datą įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į tiesioginio valstybės tarnautojo vadovo arba personalo tarnybos rašytinį pasiūlymą, gali nukelti iki 14 kalendorinių dienų, kol valstybės tarnautojas visiškai atsiskaitys su įstaiga, kurioje jis eina pareigas, ir atliks pavestas tarnybines užduotis. Su planuojamu atleidimo nukėlimu valstybės tarnautoją pasirašytinai supažindina įstaigos personalo tarnyba.

 

II. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS ATSISTATYDINA SAVO NORU (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO

56 STRAIPSNIO 1 DALIES 1 PUNKTAS)

 

8. Atsistatydindamas savo noru, valstybės tarnautojas įteikia personalo tarnybai adresuotą įstaigos vadovui rašytinį prašymą atleisti jį iš valstybės tarnybos savo noru (toliau vadinama – prašymas). Prašyme nurodoma pageidaujama atleidimo iš valstybės tarnybos data. Gavusi prašymą, personalo tarnyba nedelsdama, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, įregistruoja jį ir pateikia įstaigos vadovui. Prieš pateikdamas prašymą personalo tarnybai, valstybės tarnautojas su juo supažindina tiesioginį vadovą. Tiesioginis valstybės tarnautojo vadovas, ne vėliau kaip kitą darbo dieną susipažinęs su prašymu, jį vizuoja, sutikdamas su prašyme nurodyta pageidaujama atleidimo data. Tiesioginis valstybės tarnautojo vadovas arba personalo tarnyba šios tvarkos 7 punkte nurodytu atveju raštu įstaigos vadovui motyvuotai gali pasiūlyti kitą atleidimo datą.

9. Valstybės tarnautojas turi teisę raštu atšaukti prašymą ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas nuo prašymo įregistravimo personalo tarnyboje dienos įstaigos vadovo sutikimu, išskyrus atvejus, kai prašyme valstybės tarnautojas nurodo ankstesnę atleidimo datą, negu sueis 3 kalendorinių dienų terminas po prašymo įregistravimo personalo tarnyboje dienos.

10. Valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos jo prašyme nurodytą dieną arba šios tvarkos 7 punkte nurodytais atvejais – nukeltą atleidimo dieną.

 

III. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

NESUTINKA SU PAREIGŲ PAŽEMINIMU DĖL NEPATENKINAMO JO TARNYBINĖS

VEIKLOS ĮVERTINIMO (VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 3 PUNKTAS)

 

11. Su priimtu įsakymu pažeminti valstybės tarnautojo pareigas, įvertinus jo tarnybinę veiklą nepatenkinamai (toliau vadinama – įsakymas pažeminti pareigas), ne vėliau kaip kitą darbo dieną po šio įsakymo priėmimo valstybės tarnautoją pasirašytinai supažindina personalo tarnyba.

12. Valstybės tarnautojas, personalo tarnybos supažindintas su priimtu įsakymu pažeminti pareigas, raštu pareiškęs nesutikimą su pareigų pažeminimu dėl nepatenkinamos jo tarnybinės veiklos įvertinimo ir per įstatymų nustatytą terminą neapskundęs įsakymo pažeminti pareigas, yra atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą darbo dieną, suėjus įstatymų nustatytam terminui apskųsti įsakymą pažeminti pareigas. Valstybės tarnautojas, apskundęs įsakymą pažeminti pareigas įstatymų nustatyta tvarka, privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną po įsakymo pažeminti pareigas apskundimo dienos pranešti apie tai personalo tarnybai.

13. Valstybės tarnautojas, įstatymų nustatyta tvarka apskundęs įsakymą pažeminti pareigas, atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą dieną po sprendimo, kuriuo šis įsakymas paliktas galioti, įsiteisėjimo dienos.

 

IV. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

IŠRENKAMAS AR PASKIRIAMAS Į VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 2

STRAIPSNIO 23 DALYJE NURODYTAS PAREIGAS, IŠRENKAMAS LIETUVOS

RESPUBLIKOS SEIMO AR SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIU (TAIKOMA

SAVIVALDYBĖS KONTROLIERIUI IR SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

TARNAUTOJAMS, IŠRINKTIEMS TOS PAČIOS SAVIVALDYBĖS TARYBOS

NARIAIS, IR VYRIAUSYBĖS ATSTOVUI, IŠRINKTAM TARYBOS NARIU TOS

SAVIVALDYBĖS, KURIOS ADMINISTRACINĘ PRIEŽIŪRĄ JIS VYKDO),

PASKIRIAMAS KONSTITUCINIO TEISMO, LIETUVOS AUKŠČIAUSIOJO

TEISMO AR KITŲ TEISMŲ TEISĖJU, PROKURATŪROS PAREIGŪNU,

VALSTYBĖS KONTROLIERIUMI, LIETUVOS BANKO VALDYBOS PIRMININKU,

JO PAVADUOTOJU, VALDYBOS NARIU AR KITU TARNAUTOJU, SEIMO

KONTROLIERIUMI, MOTERŲ IR VYRŲ LYGIŲ GALIMYBIŲ KONTROLIERIUMI,

VAIKO TEISIŲ APSAUGOS KONTROLIERIUMI AR Į KITAS PAREIGAS,

NURODYTAS VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 4 STRAIPSNIO 4 DALYJE

(IŠSKYRUS 6, 7, 8 IR 9 PUNKTUS), ARBA SKIRIAMAS DIRBTI

TARPTAUTINĖSE ORGANIZACIJOSE, KURIŲ NARĖ YRA LIETUVOS

RESPUBLIKA (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES

4 PUNKTAS)

 

14. Apie savo išrinkimą ar paskyrimą į Valstybės tarnybos įstatymo 2 straipsnio 23 dalyje nurodytas pareigas, išrinkimą Lietuvos Respublikos Seimo ar savivaldybės tarybos nariu (taikoma savivaldybės kontrolieriui ir savivaldybės administracijos tarnautojams, išrinktiems tos pačios savivaldybės tarybos nariais, ir Vyriausybės atstovui, išrinktam tarybos nariu tos savivaldybės, kurios administracinę priežiūrą jis vykdo), paskyrimą Konstitucinio Teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ar kitų teismų teisėju, prokuratūros pareigūnu, valstybės kontrolieriumi, Lietuvos banko valdybos pirmininku, jo pavaduotoju, valdybos nariu ar kitu tarnautoju, Seimo kontrolieriumi, moterų ir vyrų lygių galimybių kontrolieriumi, vaiko teisių apsaugos kontrolieriumi ar į kitas pareigas, nurodytas Valstybės tarnybos įstatymo 4 straipsnio 4 dalyje (išskyrus 6, 7, 8 ir 9 punktus), arba paskyrimą dirbti tarptautinėse organizacijose, kurių narė yra Lietuvos Respublika, valstybės tarnautojas privalo raštu informuoti įstaigos, kurioje jis eina pareigas, vadovą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo išrinkimo ar paskyrimo į šias pareigas dienos.

15. Valstybės tarnautojas, išrinktas ar paskirtas į šios tvarkos 14 punkte nurodytas pareigas, atleidžiamas iš valstybės tarnybos ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną, iki jis pradeda eiti šias pareigas.

16. Valstybės tarnautojas, išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo nariu, atleidžiamas iš valstybės tarnybos ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki išrinkto naujo Lietuvos Respublikos Seimo pirmojo posėdžio dienos, o išrinktas savivaldybės tarybos nariu (taikoma savivaldybės kontrolieriui ir savivaldybės administracijos tarnautojams, išrinktiems tos pačios savivaldybės tarybos nariais, ir Vyriausybės atstovui, išrinktam tarybos nariu tos savivaldybės, kurios administracinę priežiūrą jis vykdo) – ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki išrinktos naujos savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio dienos. Šie asmenys iš valstybės tarnybos neatleidžiami, jeigu iki išrinkto naujo Lietuvos Respublikos Seimo ar išrinktos naujos savivaldybės tarybos pirmojo posėdžio dienos Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikia rašytinį pareiškimą apie Lietuvos Respublikos Seimo ar savivaldybės tarybos nario mandato atsisakymą. Apie Lietuvos Respublikos Seimo nario arba savivaldybės tarybos nario mandato atsisakymą valstybės tarnautojas privalo tą pačią dieną raštu pranešti įstaigos, kurioje jis eina pareigas, vadovui.

 

V. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

PRARANDA LIETUVOS RESPUBLIKOS PILIETYBĘ (VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 5 PUNKTAS)

 

17. Valstybės tarnautojas, praradęs Lietuvos Respublikos pilietybę, privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną po Respublikos Prezidento dekreto dėl valstybės tarnautojo Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo arba vidaus reikalų ministro sprendimo dėl valstybės tarnautojo Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo gavimo raštu pranešti apie tai įstaigos, kurioje jis eina pareigas, vadovui.

18. Valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą darbo dieną, kai įstaigos vadovas gavo šios tvarkos 17 punkte nurodytą valstybės tarnautojo pranešimą apie Lietuvos Respublikos pilietybės netekimą, arba tą dieną, kai įstaigos vadovas kitaip gavo oficialią rašytinę informaciją apie tai, kad valstybės tarnautojas neteko Lietuvos Respublikos pilietybės.

 

VI. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

GAUNA TARNYBINĘ NUOBAUDĄ – ATLEIDIMĄ IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 6 PUNKTAS)

 

19. Valstybės tarnautojas, kuriam Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka paskirta tarnybinė nuobauda – atleidimas iš valstybės tarnybos, atleidžiamas iš valstybės tarnybos įsakymo dėl nuobaudos skyrimo priėmimo dieną arba įsakyme dėl tarnybinės nuobaudos skyrimo nurodytą dieną.

20. Jeigu sprendimą dėl tarnybinės nuobaudos – atleidimo iš valstybės tarnybos paskyrimo priima ne įstaigos vadovas, šiam sprendimui įgyvendinti įstaigos vadovas įsakymu, kuriuo įgyvendina valstybės tarnautojui paskirtą nuobaudą, atleidžia jį iš valstybės tarnybos įsakymo dėl nuobaudos skyrimo priėmimo dieną.

 

VII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI ĮSITEISĖJA TEISMO

NUOSPRENDIS, KURIUO VALSTYBĖS TARNAUTOJUI PASKIRTA BAUSMĖ UŽ

SUNKŲ NUSIKALTIMĄ AR NUSIKALTIMĄ VALSTYBĖS TARNYBAI ARBA KURIUO

JAM PASKIRTA BAUSMĖ, DĖL KURIOS JIS NEGALI EITI SAVO PAREIGŲ

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES

7 IR 8 PUNKTAI)

 

21. Įsiteisėjus teismo nuosprendžiui, kuriuo valstybės tarnautojui paskirta bausmė už sunkų nusikaltimą ar nusikaltimą valstybės tarnybai arba kuriuo jam paskirta bausmė, dėl kurios jis negali eiti savo pareigų, valstybės tarnautojas privalo raštu pranešti apie tai įstaigos vadovui ne vėliau kaip kitą darbo dieną po šio nuosprendžio įsiteisėjimo.

22. Valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą pačią dieną, kai įstaigos vadovas gavo arba valstybės tarnautojo pranešimą apie tai, kad įsiteisėjo teismo nuosprendis, kuriuo jam paskirta bausmė už sunkų nusikaltimą ar nusikaltimą valstybės tarnybai, arba įsiteisėjusio teismo sprendimo nuorašą, arba kitaip gavo oficialią rašytinę informaciją apie šį faktą.

23. Jeigu dėl paskirtos bausmės valstybės tarnautojas įstaigoje, kurioje ėjo pareigas, negali susipažinti su įsakymu dėl jo atleidimo iš valstybės tarnybos, šio įsakymo kopija išsiunčiama jam paštu įsakymo priėmimo dieną.

 

VIII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PAAIŠKĖJA, KAD

STOJANT Į VALSTYBĖS TARNYBĄ BUVO PATEIKTI SUKLASTOTI DOKUMENTAI ARBA BUVO NUSLĖPTI AR PATEIKTI NEATITINKANTYS TIKROVĖS DUOMENYS,

DĖL KURIŲ VALSTYBĖS TARNAUTOJAS NEGALĖJO BŪTI PRIIMTAS Į

VALSTYBĖS TARNYBĄ (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1

DALIES 9 IR 10 PUNKTAI)

 

24. Paaiškėjus, kad stojant į valstybės tarnybą buvo pateikti suklastoti dokumentai arba buvo nuslėpti ar pateikti neatitinkantys tikrovės duomenys, dėl kurių valstybės tarnautojas negalėjo būti priimtas į valstybės tarnybą, valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos.

25. Valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą pačią dieną, kai teisės aktų nustatyta tvarka pasitvirtina šios tvarkos 24 punkte nurodyta informacija.

 

IX. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS SUKANKA 62 METUS IR 6 MĖNESIUS AR BAIGIASI JO TARNYBOS PRATĘSIMO

TERMINAS (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 11

PUNKTAS)

 

26. Personalo tarnyba ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį raštu praneša įstaigos vadovui, kad valstybės tarnautojui sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai. Su šiuo pranešimu pasirašytinai, prieš pateikiant jį įstaigos vadovui, supažindinamas valstybės tarnautojas. Valstybės tarnautojas, pasirašydamas pranešimą, išreiškia savo pageidavimą dėl tarnybos pratęsimo.

27. Įstaigos vadovas, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų išnagrinėjęs šios tvarkos 26 punkte nurodytą personalo tarnybos pranešimą, prireikus turi teisę pratęsti tarnybą. Įstaigos vadovas apie būsimą tarnybos pratęsimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po priimto sprendimo pratęsti valstybės tarnautojo tarnybą privalo raštu pranešti apie tai valstybės tarnybos tvarkymo funkcijas atliekančiai įstaigai ir valstybės tarnautojui. Tarnyba valstybės tarnautojui pratęsiama nuo to dienos, kai jam sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai.

28. Valstybės tarnautojas atleidžiamas tą darbo dieną, kai jam sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai ar baigiasi tarnybos pratęsimo terminas.

 

X. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

NEDIRBA DĖL LAIKINO NEDARBINGUMO DAUGIAU KAIP ŠIMTĄ DVIDEŠIMT

KALENDORINIŲ DIENŲ IŠ EILĖS ARBA DAUGIAU KAIP ŠIMTĄ

KETURIASDEŠIMT DIENŲ PER PASKUTINIUS DVYLIKA MĖNESIŲ (VALSTYBĖS

TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 12 PUNKTAS)

 

29. Kai valstybės tarnautojas nedirba dėl laikino nedarbingumo daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių, personalo tarnyba praneša apie tai įstaigos vadovui.

30. Valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą darbo dieną po to, kai atsiranda šios tvarkos 29 punkte nurodytos aplinkybės, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus, kai tam tikros ligos atveju pareigos paliekamos ilgesnį laiką.

31. Jeigu dėl sveikatos būklės valstybės tarnautojas negali įstaigoje susipažinti su įsakymu dėl jo atleidimo iš valstybės tarnybos, šio įsakymo kopija išsiunčiama jam paštu įsakymo priėmimo dieną.

 

XI. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PASIBAIGIA ĮSTAIGOS

VADOVO KADENCIJA AR KAI JO VADOVAUJAMA ĮSTAIGA LIAUJASI

EGZISTAVUSI DĖL REORGANIZAVIMO AR LIKVIDAVIMO (TAIKOMA TIK

ĮSTAIGOS VADOVUI) (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1

DALIES 13 PUNKTAS)

 

32. Įstaigos vadovas atleidžiamas iš valstybės tarnybos paskutinę jo kadencijos darbo dieną.

33. Likviduojant ar reorganizuojant įstaigą, jeigu po to įstaiga liaujasi egzistavusi, įstaigos vadovas atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą dieną, kai panaikinama pareigybė. Apie atleidimą iš valstybės tarnybos įstaigos vadovą prieš 10 darbo dienų įspėja aukštesnės pagal pavaldumą įstaigos personalo tarnyba arba teisės aktų nustatyta tvarka sudaryta likvidavimo (reorganizavimo) komisija.

 

XII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PASIBAIGIA

POLITINIO (ASMENINIO) PASITIKĖJIMO VALSTYBĖS TARNAUTOJĄ PASIRINKUSIO VALSTYBĖS POLITIKO ĮGALIOJIMAI AR KADENCIJA ARBA KAI

VALSTYBĖS TARNAUTOJAS PRARANDA VALSTYBĖS POLITIKO PASITIKĖJIMĄ, ARBA KAI PANAIKINAMA POLITINIO (ASMENINIO) PASITIKĖJIMO VALSTYBĖS TARNAUTOJO PAREIGYBĖ (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1

DALIES 14 PUNKTAS)

 

34. Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas, pasibaigus jį pasirinkusio valstybės politiko įgaliojimams ar kadencijai, atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą pačią dieną, kai pasibaigia jį pasirinkusio valstybės politiko įgaliojimai ar kadencija.

35. Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas, praradęs jį pasirinkusio valstybės politiko pasitikėjimą, iš valstybės tarnybos atleidžiamas įsakyme atleisti jį iš valstybės tarnybos nurodytą dieną.

36. Politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojas, kurio pareigybė panaikinama, atleidžiamas iš valstybės tarnybos jo pareigybės panaikinimo dieną.

 

XIII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PASIBAIGIA PAKAITINIO

VALSTYBĖS TARNAUTOJO PASKYRIMO LAIKAS (VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 15 PUNKTAS)

 

37. Pakaitinis valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą pačią darbo dieną, kai pasibaigia jo paskyrimo į pareigas valstybės tarnyboje laikas, jeigu įsakyme dėl jo paskyrimo į pareigas buvo nurodyta konkreti data, arba atsiradus įsakyme dėl jo paskyrimo į pareigas nurodytoms aplinkybėms, arba suėjus 4 metų terminui nuo pakaitinio valstybės tarnautojo paskyrimo į pareigas dienos.

 

XIV. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

IŠEINA ATOSTOGŲ DĖL ASMENINIŲ APLINKYBIŲ (VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 16 PUNKTAS)

 

38. Suteikus valstybės tarnautojui atostogas dėl asmeninių aplinkybių (toliau vadinama – atostogos), jis atleidžiamas iš valstybės tarnybos paskutinę jo darbo dieną prieš atostogas.

39. Valstybės tarnautojas ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas po prašymo suteikti atostogas dėl asmeninių aplinkybių įregistravimo turi teisę raštu atšaukti prašymą dėl atostogų suteikimo.

 

XV. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJO TARNYBINĖ VEIKLA NEPATENKINAMAI ĮVERTINAMA 3 METUS IŠ EILĖS ARBA

ĮVERTINTA NEPATENKINAMAI (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56

STRAIPSNIO 1 DALIES 17 IR 24 PUNKTAI)

 

40. Valstybės tarnautojas, kurio tarnybinė veikla buvo įvertinta nepatenkinamai, Valstybės tarnybos įstatymo 56 straipsnio 1 dalies 17 punkto pagrindu atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą jo darbo dieną po paskutinio tarnybinės veiklos nepatenkinamo įvertinimo, o nurodytojo įstatymo 56 straipsnio 1 dalies 24 punkto pagrindu? kitą jo darbo dieną po tarnybinės veiklos nepatenkinamo įvertinimo.

 

XVI. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS TARNAUTOJAS

PAŠAUKIAMAS Į BŪTINĄJĄ KARO AR ALTERNATYVIĄJĄ KRAŠTO APSAUGOS

TARNYBĄ (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 18

PUNKTAS)

 

41. Gavęs šaukimo lapelį į būtinąją karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą, valstybės tarnautojas kitą darbo dieną privalo raštu pranešti apie tai (nurodydamas datą, nuo kurios prasidės jo būtinoji karo ar alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba) personalo tarnybai, kuri praneša įstaigos vadovui.

42. Šaukiamas į būtinąją karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą valstybės tarnautojas atleidžiamas ne vėliau kaip paskutinę jo darbo dieną iki būtinosios karo ar alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos pradžios. Valstybės tarnautojo prašymu jis gali būti atleistas iš valstybės tarnybos šiuo Valstybės tarnybos įstatymo 56 straipsnio 1 dalies 18 punkto pagrindu nuo jo pageidaujamos datos, bet ne anksčiau kaip likus vienam mėnesiui iki jo būtinosios karo ar alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos pradžios.

 

XVII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI ĮSITEISĖJA TEISMO

SPRENDIMAS, KURIUO ĮSTAIGOS VADOVO SPRENDIMAS DĖL VALSTYBĖS

TARNAUTOJO PRIĖMIMO Į VALSTYBĖS TARNYBĄ PRIPAŽĮSTAMAS NETEISĖTU

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 19 PUNKTAS)

 

43. Įstaigos vadovo įgaliotas asmuo arba pats įstaigos vadovas apie įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo įstaigos vadovo sprendimas dėl valstybės tarnautojo priėmimo į valstybės tarnybą pripažįstamas neteisėtu, raštu praneša įstaigos, kurioje valstybės tarnautojas eina pareigas, personalo tarnybai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po teismo sprendimo įsiteisėjimo (personalo tarnybai gali būti pateiktas teismo sprendimo nuorašas). Įstaigai gavus įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo įstaigos vadovo sprendimas dėl valstybės tarnautojo priėmimo į valstybės tarnybą pripažįstamas neteisėtu, su šiuo sprendimu ne vėliau kaip kitą darbo dieną po teismo sprendimo pateikimo personalo tarnybai pasirašytinai supažindinamas valstybės tarnautojas ir įstaigos vadovas (jeigu jis dar nebuvo susipažinęs su šiuo sprendimu).

44. Įstaigos vadovas atleidžia valstybės tarnautoją tą dieną, kai valstybės tarnautojas susipažįsta su šios tvarkos 43 punkte nurodytu įsiteisėjusiu teismo sprendimu.

 

XVIII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PAAIŠKĖJA, KAD

PRIIMANT Į VALSTYBĖS TARNYBĄ BUVO PAŽEISTI VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO REIKALAVIMAI IR ŠIŲ PAŽEIDIMŲ NEĮMANOMA PAŠALINTI

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 20 PUNKTAS)

 

45. Paaiškėjus, kad priimant į valstybės tarnybą buvo pažeisti Valstybės tarnybos įstatymo reikalavimai (arba įstaigai gavus pranešimą apie tai) ir šių pažeidimų neįmanoma pašalinti, įstaigos vadovas įvertina atsiradusias aplinkybes, nustato asmenis, kaltus dėl šių pažeidimų padarymo, ir įvertina galimybę pašalinti padarytus pažeidimus.

46. Įstaigos vadovas, priėmęs sprendimą, kad padarytų pažeidimų pašalinti neįmanoma, atleidžia valstybės tarnautoją iš valstybės tarnybos ne vėliau kaip kitą valstybės tarnautojo darbo dieną po nurodyto įstaigos vadovo sprendimo, kad padarytų pažeidimų pašalinti neįmanoma, priėmimo.

 

XIX. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI SUDAROMA DARBO

SUTARTIS EITI PAREIGAS VALSTYBĖS AR SAVIVALDYBĖS ĮMONĖJE ARBA VIEŠOJOJE ĮSTAIGOJE, REORGANIZUOTOJE IŠ VALSTYBĖS AR SAVIVALDYBĖS

ĮSTAIGOS, KURIOJE VALSTYBĖS TARNAUTOJAS TARNAVO (VALSTYBĖS

TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1 DALIES 21 PUNKTAS)

 

47. Valstybės tarnautojas, sudaręs darbo sutartį eiti pareigas valstybės ar savivaldybės įmonėje arba viešojoje įstaigoje, reorganizuotoje iš valstybės ar savivaldybės institucijos arba įstaigos, kurioje valstybės tarnautojas tarnavo, atleidžiamas iš valstybės tarnybos pagal Valstybės tarnybos įstatymo 55 straipsnio įgyvendinimo tvarką.

 

XX. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI REZERVINIS VALSTYBĖS

TARNAUTOJAS ATSISTATYDINA (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56

STRAIPSNIO 1 DALIES 22 PUNKTAS)

 

48. Rezervinis valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos pagal Valstybės tarnybos įstatymo 55 straipsnio įgyvendinimo tvarką.

 

XXI. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI REZERVINIS VALSTYBĖS

TARNAUTOJAS PER 6 MĖNESIUS NEPERKELIAMAS Į KITAS PAREIGAS VALSTYBĖS TARNYBOJE (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 56 STRAIPSNIO 1

DALIES 23 PUNKTAS)

 

49. Per 6 mėnesius nuo pareigybės panaikinimo neperkeltas į kitas pareigas valstybės tarnyboje rezervinis valstybės tarnautojas atleidžiamas iš valstybės tarnybos pagal Valstybės tarnybos įstatymo 55 straipsnio įgyvendinimo tvarką.

 

XXII.

ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VIEŠOJO

ADMINISTRAVIMO VALSTYBĖS TARNAUTOJAI IR VIEŠŲJŲ PASLAUGŲ

VALSTYBĖS TARNAUTOJAI (ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ PEDAGOGAI,

AUKLĖTOJAI, ŠIŲ ĮSTAIGŲ VADOVAI), KURIE BUVO SSRS VALSTYBĖS

SAUGUMO KOMITETO (NKVD, NKGB, MGB, KGB – TOLIAU VADINAMA

VSK) KADRINIAI DARBUOTOJAI (IŠSKYRUS TUOS VSK KADRINIUS

DARBUOTOJUS, KURIE, DIRBDAMI VSK, TYRĖ TIK KRIMINALINES

BYLAS IR NE VĖLIAU KAIP KITĄ DIENĄ PO 1990 M. KOVO 11 D.

NUTRAUKĖ SAVO DARBĄ VSK, TAIP PAT KITI ASMENYS, KURIEMS

PAGAL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMĄ „DĖL SSRS VALSTYBĖS

SAUGUMO KOMITETO (NKVD, NKGB, MGB, KGB) VERTINIMO IR ŠIOS

ORGANIZACIJOS KADRINIŲ DARBUOTOJŲ DABARTINĖS VEIKLOS“

TARNYBINĖS VEIKLOS APRIBOJIMAI NETAIKOMI), IKI VALSTYBĖS

TARNYBOS ĮSTATYMO ĮSIGALIOJIMO NEATSISTATYDINO IŠ PAREIGŲ

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 68 STRAIPSNIO 3 DALIS)

 

50. Įstaigos vadovas, gavęs informaciją apie įstaigoje einančių pareigas viešojo administravimo valstybės tarnautojų ir viešųjų paslaugų valstybės tarnautojų (švietimo įstaigų pedagogų, auklėtojų, šių įstaigų vadovų) buvusį darbą VSK ne iš jų pačių, bet kitu teisėtu būdu arba iškilus neaiškumui dėl valstybės tarnautojo priklausymo kadrinių SSRS valstybės saugumo komiteto darbuotojų kategorijai, privalo ne vėliau kaip per 5 darbo dienas perduoti šią informaciją Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui ir Valstybės saugumo departamentui, kad šie atliktų tyrimą ir pateiktų bendrą išvadą, ar informacija teisinga, ar valstybės tarnautojui gali būti taikomos išimtys, nustatytos Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos“ (Žin., 1998, Nr. 65-1877) 3 straipsnio 1 dalyje.

51. Jeigu Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ir Valstybės saugumo departamentas pateikia bendrą išvadą, kad valstybės tarnautojas negali dirbti Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto (NKVD, NKGB, MGB, KGB) vertinimo ir šios organizacijos kadrinių darbuotojų dabartinės veiklos“ 2 straipsnyje nurodytose institucijose, įmonėse, įstaigose, organizacijose, įstaigos vadovas privalo ne vėliau kaip kitą darbo dieną po išvados gavimo atleisti valstybės tarnautoją iš valstybės tarnybos.

 

XXIII. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI VALSTYBĖS

TARNAUTOJAS PER 5 METUS NUO VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO

ĮSIGALIOJIMO NEĮGYJA IŠSILAVINIMO, BŪTINO TAM TIKRO LYGIO

PAREIGOMS (VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 68 STRAIPSNIO 4 DALIES 1

PUNKTAS)

 

52. Valstybės tarnautojas, per 5 metus nuo Valstybės tarnybos įstatymo įsigaliojimo neįgijęs išsilavinimo, būtino tam tikro lygio pareigoms, atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą darbo dieną šiam laikotarpiui pasibaigus.

53. Apie tai, kad valstybės tarnautojas per šios tvarkos 52 punkte nurodytą laikotarpį neįgijo jo einamosioms pareigoms būtino išsilavinimo, personalo tarnyba prieš vieną mėnesį, iki sueis šis laikotarpis, raštu praneša įstaigos vadovui. Su šiuo pranešimu pasirašytinai supažindinamas ir valstybės tarnautojas.

54. Šios tvarkos 52 punkto nuostatos netaikomos valstybės tarnautojams, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip 5 metai.

 

XXIV. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI ĮVERTINUS VALSTYBĖS

TARNAUTOJO PROFESIONALUMĄ PRIPAŽĮSTAMA, KAD JIS NEATITINKA PAREIGYBEI KELIAMŲ REIKALAVIMŲ, O VALSTYBĖS TARNAUTOJAS NESUTINKA BŪTI PERKELTAS Į ŽEMESNES PAREIGAS ARBA TOKIŲ LAISVŲ PAREIGŲ NĖRA

(VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO 68 STRAIPSNIO 4 DALIES 2 PUNKTAS)

 

55. Valstybės tarnautojo profesionalumą įvertinus pagal Valstybės tarnybos įstatymo 65 straipsnio nuostatas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą valstybės tarnautojų profesionalumo vertinimo tvarką ir pripažinus, kad jis neatitinka pareigybei keliamų reikalavimų, įstaigos personalo tarnyba ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimo dėl valstybės tarnautojo neatitikties pareigybei keliamų reikalavimų priėmimo privalo raštu pasiūlyti valstybės tarnautojui įstaigos pareigybių sąraše esančias valstybės tarnautojo kvalifikaciją ir išsilavinimą atitinkančias laisvas žemesnės kategorijos pareigas. Jeigu tokių laisvų pareigų yra kelerios, valstybės tarnautojui leidžiama pasirinkti vienas iš jų. Valstybės tarnautojas, per 3 kalendorines dienas nuo personalo tarnybos įteikto rašytinio pasiūlymo eiti žemesnės kategorijos pareigas nepasirinkęs atitinkamų laisvų pareigų, atleidžiamas iš valstybės tarnybos kitą jo darbo dieną.

56. Jeigu įstaigoje nėra žemesnių pareigų, į kurias gali būti perkeltas joje einantis pareigas valstybės tarnautojas, pripažintas neatitinkančiu einamai pareigybei keliamų reikalavimų, valstybės tarnautojas atleidžiamas kitą darbo dieną po sprendimo pripažinti jį neatitinkančiu pareigybei keliamų reikalavimų priėmimo dienos.

 

XXV. ATLEIDIMAS IŠ VALSTYBĖS TARNYBOS, KAI PASIBAIGIA VALSTYBĖS

TARNYBOS ĮSTATYMO 62 STRAIPSNIO 5 DALYJE NURODYTAS ĮSTAIGOS

VADOVO PASKYRIMO TERMINAS, ĮSKAITANT TARNYBOS PRATĘSIMO LAIKĄ,

TIEMS VADOVAMS, KURIŲ TARNYBA BUVO PRATĘSTA (VALSTYBĖS TARNYBOS

ĮSTATYMO 68 STRAIPSNIO 4 DALIES 4 PUNKTAS)

 

57. Aukštesnės pagal pavaldumą įstaigos personalo tarnyba raštu praneša šios tvarkos 4 punkte nurodytam asmeniui apie tai, kad baigiasi Valstybės tarnybos įstatymo 62 straipsnio 5 dalyje nurodytas įstaigos vadovo paskyrimo terminas arba kad įstaigos vadovui kadencijos laikotarpiu sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai, ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį, iki įstaigos vadovui sukaks nurodytas paskyrimo terminas ar amžius. Su šiuo pranešimu pasirašytinai supažindinamas įstaigos vadovas. Įstaigos vadovas, pasirašydamas pranešimą, išreiškia savo pageidavimą dėl tarnybos pratęsimo.

58. Jeigu kadencijos laikotarpiu įstaigos vadovui sukanka 62 metai ir 6 mėnesiai, šios tvarkos 4 punkte nurodytas asmuo, ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų išnagrinėjęs šios tvarkos 57 punkte nurodytą personalo tarnybos pranešimą, jo tarnybą gali pratęsti, bet ne ilgesniam laikotarpiui, negu nustatyta įstaigos vadovo kadencijos trukmė.

59. Įstaigos vadovas atleidžiamas kadencijos pasibaigimo dieną. Jeigu įstaigos vadovui 62 metai ir 6 mėnesiai sukanka anksčiau, negu pasibaigia jo kadencija, ir jeigu jo tarnyba nepratęsiama, jis atleidžiamas iš valstybės tarnybos tą pačią dieną, kai jam sukako 62 metai ir 6 mėnesiai.

 

XXVI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

60. Iš valstybės tarnybos šios tvarkos X, XV, XVII, XVIII, XXII-XXV skyriuose nurodytais pagrindais negali būti atleista nėščia moteris.

61. Motina, auginanti vaiką iki 3 metų (jeigu nėra motinos – tėvas arba globėjas, auginantis vaiką iki to paties amžiaus), negali būti atleista iš valstybės tarnybos šios tvarkos X, XV, XVII, XVIII, XXIII ir XXIV skyriuose nurodytais pagrindais.

62. Atleidžiamam valstybės tarnautojui išmokamos Valstybės tarnybos įstatymo ir kitų įstatymų nustatytos kompensacijos. Su atleidžiamu iš valstybės tarnybos valstybės tarnautoju turi būti visiškai atsiskaityta ne vėliau kaip jo atleidimo dieną, jeigu įstatymai nenustato kitaip.

63. Valstybės tarnautojas negali būti atleistas iš valstybės tarnybos jo laikino nedarbingumo laikotarpiu, taip pat atostogų metu, išskyrus šios tvarkos II, VII, VIII, X, XIV, XX, XXI skyriuose nurodytais pagrindais.

64. Valstybės tarnautojas, kuris buvo atleistas šios tvarkos II, VI ir XIV (kai atostogos dėl asmeninių aplinkybių suteikiamos ilgesniam negu vienerių metų laikotarpiui) skyriuose nustatytais pagrindais, privalo Valstybės tarnybos įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka kompensuoti įstaigai, kurioje ėjo pareigas, su jo mokymu susijusias išlaidas.

65. Skundai dėl valstybės tarnautojo atleidimo iš valstybės tarnybos nagrinėjami įstatymų nustatyta tvarka.

______________