Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2009 M. RUGPJŪČIO 19 D. NUTARIMO NR. 848 „DĖL EUROPOS PRISITAIKYMO PRIE GLOBALIZACIJOS PADARINIŲ FONDO LĖŠŲ NAUDOJIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO
2010 m. kovo 3 d. Nr. 226
Vilnius
Pakeisti Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšų naudojimo sąlygų ir tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugpjūčio 19 d. nutarimu Nr. 848 „Dėl Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšų naudojimo sąlygų ir tvarkos aprašo patvirtinimo“ (Žin., 2009, Nr. 105-4378 ):
1. Išdėstyti 4.2 punktą taip:
„4.2. pagal Darbo kodekso 125 straipsnį ir 127 straipsnio 1 dalį po to, kai teritorinėje darbo biržoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka buvo gautas pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą, arba po teismo nutarties iškelti įmonei bankroto bylą ar kreditorių susirinkimo nutarimo bankroto procedūras vykdyti ne teismo tvarka įsiteisėjimo dienos;“.
2. Išdėstyti 4.3 punktą taip:
„4.3. kitais Darbo kodekso ir kitų įstatymų nustatytais pagrindais dėl nepriklausančių nuo darbuotojo aplinkybių įmonėje, įstaigoje, organizacijoje ir kitoje organizacinėje struktūroje po to, kai teritorinėje darbo biržoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka buvo gautas pranešimas apie numatomą grupės darbuotojų atleidimą.“
3. Išdėstyti 10 punktą taip:
„10. Išmokos paskutinės darbovietės vidutinio darbo užmokesčio ir naujoje darbovietėje siūlomo darbo užmokesčio skirtumui kompensuoti tikslas – skatinti bedarbį įsidarbinti naujoje darbovietėje tais atvejais, kai darbo užmokestis naujoje darbovietėje mažesnis už buvusį vidutinį darbo užmokestį, bet ne didesnis už 5 MMA (nepriklausomai nuo nustatyto darbo laiko trukmės). Ši išmoka, kuri negali būti didesnė kaip 0,5 MMA, mokama bedarbiui kas mėnesį 6 mėnesius, jeigu:“.
4. Išdėstyti 12.1 punktą taip:
5. Išdėstyti 12.2 punktą taip:
6. Išdėstyti 14 punktą taip:
„14. Šio aprašo 13.5, 13.6 ir 13.7 punktuose nurodytos išlaidos pripažįstamos tinkamomis, jeigu jų turi bedarbis, turintis verslo liudijimą ar pradedantis individualią veiklą be verslo liudijimo ir individualiame užimtumo veiklos plane yra numatytas jo įsipareigojimas vykdyti veiklą ne trumpiau kaip 12 mėnesių.“
7. Išdėstyti 15 punktą taip:
„15. Išmokos kvalifikacijos kėlimo išlaidoms kompensuoti tikslas – padėti bedarbiui, turinčiam aukštąjį išsilavinimą, patobulinti turimą kvalifikaciją, įgyti naujų kompetencijų, padedančių jam įsitvirtinti darbo rinkoje. Išmoka kvalifikacijos kėlimo išlaidoms kompensuoti negali viršyti 6 MMA. Mokymo įstaigą, kurioje kels kvalifikaciją ar įgis naujų kompetencijų, pasirenka pats bedarbis.“
9. Išdėstyti 19.2 punktą taip:
10. Išdėstyti 20.2 punktą taip:
„20.2. pažymą iš paskutinės darbovietės apie gautą vidutinį darbo užmokestį ir kas mėnesį už kiekvieną praėjusį mėnesį pažymą iš darbdavio apie jam faktiškai priskaičiuoto darbo užmokesčio dydį (šio aprašo 6.4 punkte nurodytu atveju). Tuo atveju, kai darbdavys buvo likviduotas ir dėl to buvęs bedarbis negali pristatyti pažymos apie gautą vidutinį darbo užmokestį, vietoj vidutinio darbo užmokesčio teritorinė darbo birža, remdamasi Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų registro duomenimis, apskaičiuoja paskutinio ketvirčio prieš atleidimą iš darbo užmokesčio vidurkį;“.
13. Išdėstyti 27 punktą taip:
14. Išdėstyti 29 punktą taip:
„29. Bendra šio aprašo 6.3–6.8 punktuose nurodytų išmokų, skiriamų vienam bedarbiui, suma negali būti didesnė kaip 15 MMA. Šiomis išmokomis, išskyrus šio aprašo 6.7 ir 6.8 punktuose nurodytas išmokas, bedarbis gali pasinaudoti kartą per 24 mėnesius nuo jo įsiregistravimo teritorinėje darbo biržoje dienos. Šio aprašo 6.7 ir 6.8 punktuose nurodytomis išmokomis bedarbis gali pasinaudoti du ar daugiau kartų, tačiau bendra išmokų suma negali viršyti vienam bedarbiui skiriamos sumos.“