LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO
į s a k y m a s
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRO 2008 M. SPALIO 8 D. ĮSAKYMO Nr. 4-459 „DĖL TAM TIKRŲ PAVOJINGŲ MEDŽIAGŲ NAUDOJIMO RIBOJIMO ELEKTROS IR ELEKTRONINĖJE ĮRANGOJE RINKOS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ pakeitimo
2013 m. balandžio 3 d. Nr. 4-261
Vilnius
P a k e i č i u Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2008 m. spalio 8 d. įsakymą Nr. 4-459 „Dėl Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2008, Nr. 119-4541) ir išdėstau jį nauja redakcija:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS
įsakymas
DĖL TAM TIKRŲ PAVOJINGŲ MEDŽIAGŲ NAUDOJIMO RIBOJIMO ELEKTROS IR ELEKTRONINĖJE ĮRANGOJE RINKOS PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ patvirtinimo
Įgyvendindama 2011 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/65/ES dėl tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo elektros ir elektroninėje įrangoje apribojimo (OL 2011 L 174, p. 88) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2012 m. spalio 10 d. Komisijos deleguotąja direktyva 2012/51/ES, kuria, derinant prie technikos pažangos, iš dalies keičiamos Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2011/65/ES III priedo nuostatos dėl kadmio naudojimo išimčių (OL 2012 L 348, p. 18) (toliau – Direktyva):
1. T v i r t i n u Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisykles (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2008 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. 4-459
(Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2013 m. balandžio 3 d. įsakymo Nr. 4-261
redakcija)
TAM TIKRŲ PAVOJINGŲ MEDŽIAGŲ NAUDOJIMO RIBOJIMO ELEKTROS IR ELEKTRONINĖJE ĮRANGOJE RINKOS PRIEŽIŪROS TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato elektros ir elektroninės įrangos (toliau – EEĮ) tiekimo į Lietuvos Respublikos rinką (toliau – rinka) ir rinkos priežiūros reikalavimus, siekiant užtikrinti žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugą, nustatant aplinkos apsaugai priimtiną EEĮ atliekų naudojimą ir šalinimą.
II. TAIKYMO SRITIS
3. Taisyklės taikomos Taisyklių 1 priede nurodytų kategorijų EEĮ, nedarant poveikio 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiančio Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiančio Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB (OL 2006 L 396, p. 1), ir Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių saugą, sveikatą, cheminių medžiagų, atliekų tvarkymą, reikalavimams.
4. Taisyklės netaikomos:
4.1. įrangai, kuri būtina Lietuvos Respublikos pagrindinių saugumo interesų apsaugai, įskaitant ginklus, amuniciją ir kitą karinės paskirties įrangą, skirtą išimtinai kariniams tikslams;
4.3. įrangai, kuri išimtinai skirta ir turi būti įdiegta kaip kitos rūšies įrangos, kuriai netaikomos Taisyklės arba kuri nepatenka į Taisyklių taikymo sritį, dalis ir kuri gali veikti tik kaip tos įrangos dalis ir kuri gali būti pakeista tik tokia pačia išimtinai tam tikslui sukurta įranga;
4.4. stambiems stacionariems pramoniniams prietaisams, kuriuos sudaro mašinų, įrangos ir (arba) sudedamųjų dalių didelės apimties komplektas, nuolatos veikiantis konkrečioje naudojimo srityje, specialistų surenkamas ar išrenkamas konkrečioje vietoje ir jų naudojamas bei eksploatuojamas pramoniniame gamybos įrenginyje arba įrenginyje, skirtame mokslinių tyrimų bei taikomajai veiklai (pavyzdžiui, keleiviniai liftai, gamybos linijos, automatizuotos saugojimo sistemos ir pan.);
4.5. stambiems stacionariems įrenginiams, kuriuos sudaro keleto tipų aparatų ar kitų prietaisų didelės apimties derinys, surenkamas ar išrenkamas specialistų ir skirtas nuolatos naudoti iš anksto nustatytoje ir tam skirtoje vietoje (pavyzdžiui, laikraščių spausdinimo, metalo formavimo mašinos, kranai ir pan.);
4.6. keleivinio ar krovininio transporto priemonėms, išskyrus elektrines du ratus turinčias transporto priemones, kurių tipas nepatvirtintas teisės aktų nustatyta tvarka;
4.7. ne keliais judantiems mechanizmams, turintiems integruotą energijos šaltinį, kurių veikimui reikalingas mobilumas ar nuolatinis arba pusiau nuolatinis perkėlinėjimas tarp viena po kitos einančių stacionarių darbo vietų, tiekiamiems tik juos naudojantiems specialistams;
4.9. fotovoltinėms plokštėms, naudojamoms įrenginiuose, kurie projektuojami, sumontuojami ir įrengiami specialistų konkrečioje vietoje ir kurie skirti nuolat gaminti energiją iš saulės šviesos viešiesiems, komerciniams, pramoniniams ir gyventojų poreikiams tenkinti;
III. SĄVOKOS
6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:
Atsarginė dalis – atskira EEĮ dalis, galinti pakeisti EEĮ dalį, skirta EEĮ remontuoti, pakartotinai naudoti, funkcijoms tobulinti ar galingumui stiprinti ir užtikrinanti tinkamą EEĮ veikimą (jo atgaminimą ar pagerinimą).
CE ženklas – ženklas, kuriuo gamintojas nurodo, kad gaminys atitinka reikalavimus, nustatytus Taisyklėse ir kituose teisės aktuose, kuriuose numatytas ženklinimas šiuo ženklu.
Darnusis standartas – standartizacijos organizacijų (Europos standartizacijos komiteto (CEN), Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto (CENELEC) arba Europos telekomunikacijų standartų instituto (ETSI) patvirtinta neprivaloma techninė specifikacija.
EEĮ – įranga, kuriai tinkamai veikti, atliekant bent vieną iš numatytų funkcijų, reikalinga elektros srovė arba elektromagnetiniai laukai, ir tokios srovės bei laukų generavimo, perdavimo ir matavimo įranga, skirta naudoti esant ne didesnei kaip 1000 V kintamosios srovės įtampai ir ne didesnei kaip 1500 V nuolatinės srovės įtampai.
Gamintojas – suprantamas taip, kaip apibrėžta Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme (Žin., 1998, Nr. 61-1726; 2002, Nr. 72-3016).
Homogeninė medžiaga – vienalytės sudėties medžiaga arba medžiaga, sudaryta iš medžiagų derinio, kuri negali būti išskaidyta arba atskirta į skirtingas medžiagas mechaniniais veiksmais, tokiais kaip atsukimas, pjovimas, traiškymas, malimas ar šlifavimas.
Importuotojas – valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktais jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis arba valstybėje narėje įsisteigęs juridinis asmuo, kita organizacija, šių juridinių asmenų ar kitų organizacijų padalinys, pateikiantis rinkai EEĮ, įvežtą iš ne valstybių narių.
Įgaliotasis atstovas – valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktais jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, arba valstybėje narėje įsisteigęs juridinis asmuo, kita organizacija, šių juridinių asmenų ar kitų organizacijų padalinys, turintis raštišką gamintojo įgaliojimą veikti jo vardu vykdant įgaliojime nustatytus įsipareigojimus.
Kabelis – izoliuotas laidininkas su bendru sandariu apvalkalu ir apsaugine danga, naudojamas elektros srovei arba signalams perduoti, kurio vardinė įtampa mažesnė negu 250 V ir kuris naudojamas kaip jungtis arba kaip ilgintuvas, sujungiant EEĮ su elektros lizdu arba vieną su kita dvi ar daugiau EEĮ.
Medicinos prietaisas – prietaisas, kuris suprantamas taip, kaip apibrėžta Lietuvos medicinos normoje MN 4:2009 „Medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. V-18 (Žin., 2009, Nr. 13-523), ir kuris yra EEĮ.
Pakaitalas – medžiaga, iš dalies atstojanti tikrąją EEĮ naudojamą medžiagą ar sudedamąją dalį.
Pakaitalo patikimumas – tikimybė, kad EEĮ, kurioje naudojamas pakaitalas, jos techniniuose dokumentuose nustatytomis sąlygomis ir laikotarpiu tinkamai atliks šiuose dokumentuose nustatytas funkcijas.
Pakaitalo prieinamumas – galimybė pakaitalą pagaminti ir pristatyti jo naudotojui per protingą laikotarpį, palyginti su Taisyklių 8 punkte išvardytoms ribojamoms medžiagoms gaminti ir pristatyti reikalingu laikotarpiu.
Pateikimas rinkai – EEĮ tiekimas rinkai pirmą kartą.
Pramoninis stebėjimo ir kontrolės prietaisas – stebėjimo ir kontrolės prietaisas, skirtas naudoti tik pramonėje arba specialistams.
Rinkos priežiūros institucija – ūkio ministro įsakymu įgaliota institucija, kontroliuojanti ir užtikrinanti į rinką tiekiamos EEĮ atitiktį Taisyklėse nustatytiems reikalavimams.
Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 52-1673; 2001, Nr. 64-2324) ir kituose teisės aktuose.
IV. EEĮ PATEIKIMAS RINKAI
7. Ūkinės veiklos vykdytojai yra atsakingi už tai, kad jų pateikiama rinkai EEĮ atitiktų Taisyklėse, Lietuvos higienos normoje HN 36:2009 „Draudžiamos ir ribojamos medžiagos“, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-510 (Žin., 2009, Nr. 83-3451) (toliau – Lietuvos higienos norma HN 36:2009), ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus.
8. Ūkinės veiklos vykdytojai privalo užtikrinti, kad EEĮ, įskaitant jos atsarginių dalių ir kabelių, homogeninėje medžiagos masėje švino, gyvsidabrio, šešiavalenčio chromo, polibromintųjų bifenilų PBB arba polibromintųjų difenileterių (PBDE) koncentracija būtų ne didesnė nei 0,1 proc., o kadmio – ne didesnė nei 0,01 proc.
9. Taisyklių 8 punkte nustatytas reikalavimas taikomas visai EEĮ, pateiktai rinkai nuo 2006 m. liepos 1 d., taip pat šios EEĮ atsarginėms dalims ir kabeliams, išskyrus išimtis, nustatytas Taisyklių 10, 11 ir 34 punktuose. Jeigu EEĮ yra sudaryta iš skirtingų sudedamųjų dalių, EEĮ laikoma atitinkančia Taisyklių 8 punkte nustatytą reikalavimą, jeigu šį reikalavimą atitinka visos EEĮ sudedamosios dalys.
10. Taisyklių 8 punkte nustatytas reikalavimas taikomas:
11. Taisyklių 8 punkte nustatytas reikalavimas nėra taikomas:
11.1. pakartotinai naudotoms atsarginėms dalims, paimtoms iš EEĮ, kuri buvo pateikta rinkai iki 2006 m. liepos 1 d., ir naudojamoms EEĮ, pateiktoje rinkai iki 2016 m. liepos 1 d., jeigu pakartotinis šių dalių, kurios neatitinka Taisyklių 8 punkto reikalavimų, naudojimas vyksta tik tarp ūkio subjektų, kai šių atsarginių dalių visi pirkimo–pardavimo dokumentai yra registruojami ir juos galima patikrinti, ir jeigu ūkio subjektas, įsigyjantis šias atsargines dalis, informuojamas apie pakartotinį jų naudojimą;
12. Ūkinės veiklos vykdytojai nedelsdami imasi veiksmų rizikai pašalinti, siekdami užtikrinti jų pateiktos rinkai EEĮ atitiktį Taisyklėse nustatytiems reikalavimams, jeigu jie mano ar turi pagrindo manyti, kad pateikta rinkai EEĮ nustatytų reikalavimų nebeatitinka. Šie veiksmai gali apimti EEĮ pašalinimą iš rinkos, EEĮ susigrąžinimą, Ūkio ministerijos ir kitų suinteresuotų valstybių narių, kurių rinkai buvo pateikta Taisyklių reikalavimų neatitinkanti EEĮ, kompetentingų nacionalinių valdžios institucijų informavimą. Informacija turi būti pateikiama nedelsiant, ji turi būti išsami – visų pirma nurodant, kodėl konkreti EEĮ neatitinka nustatytų reikalavimų ir kokių priemonių imtasi atsiradusiems neatitikimams ištaisyti.
13. Ūkinės veiklos vykdytojai privalo:
13.1. Ūkio ministerijos motyvuotu prašymu suteikti visą informaciją, reikalingą EEĮ atitikčiai Taisyklėse nustatytiems reikalavimams įrodyti, ar kitokiu būdu aktyviai su ja bendradarbiauti (informacija turi būti pateikiama lietuvių kalba);
V. GAMINTOJŲ PAREIGOS IR TEISĖS
14. Gamintojai privalo:
14.2. parengti reikiamus EEĮ techninius dokumentus ir atlikti gamybos vidaus kontrolės procedūrą, vadovaudamiesi 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 768/2008/EB dėl bendrosios gaminių pardavimo sistemos ir panaikinančio Sprendimą 93/465/EEB (OL 2008 L 218, p. 82) II priedo A modulio nuostatomis, arba užsakyti šios procedūros atlikimą;
14.3. prieš pateikdami EEĮ rinkai, parengti ES atitikties deklaraciją ir galutinį gaminį paženklinti CE ženklu, jeigu, įvykdžius Taisyklių 14.2 punkte nustatytą procedūrą, yra įrodoma EEĮ atitiktis taikomiems reikalavimams. EEĮ atitiktis Taisyklių 8 punkto reikalavimams taip pat gali būti įrodyta taikant atitikties įvertinimo procedūrą vadovaujantis Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymo (Žin., 1998, Nr. 92-2542; 2011, Nr. 40-1919) nuostatomis, jeigu, palyginti su Taisyklių 14.2 punkte nustatyta procedūra, vykdant atitikties įvertinimo procedūrą yra taikomi tokie patys arba griežtesni reikalavimai. Jeigu yra taikomos skirtingos atitikties užtikrinimo procedūros, techninio dokumento parengimas pagal vieną procedūrą pripažįstamas tinkamu;
14.4. saugoti parengtus techninius dokumentus ir ES atitikties deklaraciją dešimt metų nuo EEĮ pateikimo rinkai;
14.5. taikyti reikiamas procedūras, siekdami, kad būtų išlaikyta serijinės EEĮ gamybos atitiktis. Procedūrų metu turi būti įvertinami EEĮ projektavimo ar jos charakteristikų pakeitimai bei darniųjų standartų ar techninių specifikacijų, kuriais vadovaujantis deklaruojama EEĮ atitiktis nustatytiems reikalavimas, pakeitimai;
14.6. registruoti Taisyklėse nustatytų reikalavimų neatitinkančią ir susigrąžintą EEĮ ir apie tai informuoti platintojus;
14.7. nurodyti EEĮ tipo, partijos ar serijos numerį ar kitą elementą, leidžiantį nustatyti šios EEĮ tapatumą, ant EEĮ arba, jeigu dėl EEĮ dydžio ar funkcinės paskirties to padaryti praktiškai neįmanoma, EEĮ pakuotės, naudojimo instrukcijoje, garantijos pažymėjime ar kitame prie EEĮ pridedame dokumente;
14.8. nurodyti savo vardą, pavardę (pavadinimą), registruotą prekės pavadinimą ar registruotą prekės ženklą ir vieną adresą, kuriuo su jais galima susisiekti, ant EEĮ arba, jeigu dėl EEĮ dydžio ar funkcinės paskirties to padaryti praktiškai neįmanoma, EEĮ pakuotės, naudojimo instrukcijoje, garantijos pažymėjime ar kitame prie EEĮ pridedame dokumente. Jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktuose, įgyvendinančiuose Europos Sąjungos teisės aktus, yra nustatytos bent jau tokios pačios griežtos nuostatos dėl gamintojo pavadinimo ir adreso nurodymo, taikomos tos nuostatos.
15. Gamintojas turi teisę raštu paskirti įgaliotąjį atstovą ir suteikti jam įgaliojimus vykdyti Taisyklių 12–14 punktuose nustatytas pareigas, išskyrus Taisyklių 14.1 punkte nustatytą pareigą ir pareigą rengti techninius dokumentus.
16. Taisyklių 14 punkte nustatytos gamintojo pareigos taip pat taikomos importuotojui arba platintojui, jei importuotojas arba platintojas pateikia rinkai EEĮ savo vardu ar naudodamas savo prekės pavadinimą ar prekės ženklą arba rinkai jau pateiktą EEĮ pakeičia taip, kad ji gali nebeatitikti Taisyklėse nustatytų reikalavimų.
VI. IMPORTUOTOJŲ PAREIGOS
17. Importuotojai gali pateikti rinkai tik Taisyklėse nustatytus reikalavimus atitinkančią EEĮ. Tuo tikslu importuotojai:
17.1. prieš pateikdami rinkai EEĮ įsitikina, kad gamintojas įvykdė pareigas, nustatytas Taisyklių 14.2, 14.3, 14.6 ir 14.7 punktuose;
17.2. neteikia EEĮ rinkai tol, kol nėra užtikrinama EEĮ atitiktis Taisyklių 8–11 punktų reikalavimams, jeigu mano ar turi pagrindo manyti, kad EEĮ šių reikalavimų neatitinka. Apie bet kokius EEĮ neatitikimus importuotojai praneša gamintojui ir rinkos priežiūros institucijai;
17.3. nurodo savo vardą, pavardę (pavadinimą), registruotą prekės pavadinimą ar registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti, ant EEĮ arba, jeigu dėl EEĮ dydžio ar funkcinės paskirties to padaryti praktiškai neįmanoma, EEĮ pakuotės, naudojimo instrukcijoje, garantijos pažymėjime ar kitame prie EEĮ pridedame dokumente. Jeigu Lietuvos Respublikos teisės aktuose, įgyvendinančiuose Europos Sąjungos teisės aktus, yra nustatytos bent jau tokios pačios griežtos nuostatos dėl gamintojo pavadinimo ir adreso nurodymo, taikomos tos nuostatos;
17.4. registruoja Taisyklėse nustatytų reikalavimų neatitinkančią ir susigrąžintą EEĮ ir apie tai informuoja platintojus;
VII. PLATINTOJŲ PAREIGOS
18. Platintojai, teikdami rinkai EEĮ, laikosi Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų. Tuo tikslu platintojai:
18.1. prieš pateikdami rinkai EEĮ įsitikina, kad EEĮ yra paženklinta CE ženklu ir kad prie jos yra pridedami visi reikiami dokumentai lietuvių kalba;
18.2. prieš pateikdami rinkai EEĮ įsitikina, ar gamintojas įvykdė pareigas, nustatytas Taisyklių 14.7 ir 14.8 punktuose, o importuotojas – Taisyklių 17.3 punkte;
VIII. EEĮ ATITIKTIES NUSTATYTIEMS REIKALAVIMAMS UŽTIKRINIMAS
19. Gamintojas, parengęs ES atitikties deklaraciją ir EEĮ paženklinęs CE ženklu, atsako už EEĮ atitiktį Taisyklėse nustatytiems reikalavimams.
20. ES atitikties deklaracija, kurioje nurodoma, kad EEĮ atitinka Taisyklių 8–11 punktuose nustatytus reikalavimus, rengiama lietuvių kalba pagal Taisyklių 2 priede nustatytos formos pavyzdį. Pasikeitus ES atitikties deklaracijoje pateiktai informacijai, gamintojas privalo ES atitikties deklaraciją atnaujinti.
21. EEĮ žymėjimui CE ženklu taikomi principai, įtvirtinti 2008 m. liepos 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 765/2008, nustatančio su gaminių prekyba susijusius akreditavimo ir rinkos priežiūros reikalavimus ir panaikinančio Reglamentą (EEB) Nr. 339/93 (toliau – Reglamentas Nr. 765/2008), 30 straipsnyje. EEĮ arba jos vardinių parametrų lentelė ženklinami CE ženklu taip, kad jis būtų matomas, įskaitomas ir negalėtų būti panaikintas. Jeigu dėl EEĮ dydžio ar funkcinės paskirties to padaryti praktiškai neįmanoma, CE ženklas žymimas ant EEĮ pakuotės, naudojimo instrukcijoje, garantijos pažymėjime ar kitame prie EEĮ pridedame dokumente.
22. EEĮ, paženklinta CE ženklu, laikoma atitinkančia Taisyklėse nustatytus reikalavimus, jeigu nėra įrodyta kitaip.
23. EEĮ, joje naudojamos medžiagos ir sudėtinės dalys, išbandytos ir patikrintos siekiant įrodyti jų atitiktį Taisyklių 8–11 punktuose nustatytiems reikalavimams arba įvertintos laikantis darniųjų standartų, kurių nuorodos paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, laikomos atitinkančiomis šių Taisyklių reikalavimus. Ūkio ministerija turi teisę 1998 m. birželio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 98/34/EB, nustatančios informacijos apie techninius standartus ir reglamentus teikimo tvarką (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 20 tomas, p. 337), 5 straipsniu įsteigtam Nuolatiniam komitetui pateikti argumentuotą nuomonę, jeigu mano, kad minėtas darnusis standartas nevisiškai tenkina reikalavimus, kuriems jis yra taikomas ir kurie yra nustatyti Taisyklių 8 punkte.
IX. Paraiškos dėl išimties taikymo, jos atnaujinimo arba atšaukimo
24. Paraiškas dėl Lietuvos higienos normos HN 36:2009 3 lentelėje pateikto sąrašo išimčių, kurioms šioje lentelėje nustatyta apimtimi nėra taikomas Taisyklių 8 punktas, papildymo, atnaujinimo ar išimčių atšaukimo (toliau – paraiška) ūkinės veiklos vykdytojai turi teisę teikti Europos Komisijai šio skyriaus nustatyta tvarka. Paraiškose turi būti pateikta bent ši informacija:
24.2. informacija apie EEĮ naudojamą medžiagą ar šios medžiagos sudėtinę dalį, konkrečius ribojamų medžiagų, nustatytų Taisyklių 8 punkte, naudojimo EEĮ medžiagoje ar jos sudėtinėse dalyse būdus, kuriems prašoma taikyti išimtį arba ją atšaukti, ir ribojamų medžiagų ypatingas savybes;
24.3. pagrįstas ir įmanomas patikrinti išimties taikymo, atnaujinimo ar jos atšaukimo pagrindimas, kad tai neturės neigiamos įtakos aplinkos ir sveikatos apsaugai ir kad yra išpildyta bent viena iš šių sąlygų:
24.3.1. EEĮ naudojamos medžiagos ar jos sudėtinės dalies pašalinimas, EEĮ naudojamų medžiagų ar jų sudėtinių dalių pakeitimas keičiant jų projektavimo reikalavimus arba keitimas kitomis medžiagomis ar jų sudėtinėmis dalimis, kurioms veikti nereikia Taisyklių 8 punkte nustatytų ribojamų medžiagų, yra techniškai ir moksliškai neįmanomas;
24.4. galimų alternatyvių ribojamų medžiagų, nustatytų Taisyklių 8 punkte, EEĮ naudojamų medžiagų, jų sudėtinių dalių ar jų konstrukcijų analizė, pagrįsta naudojimo ciklu, ir, kai įmanoma, informacija apie nepriklausomus tyrimus, recenzuotus mokslinius darbus, pareiškėjo vykdomą vystomąją veiklą ir minėtų alternatyvų galimybių analizė;
24.5. medžiagų, gautų iš EEĮ atliekų, paruošimo pakartotinai naudoti ar perdirbti galimybės ir nuostatos dėl atliekų tvarkymo pagal Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. D1-481 (Žin., 2004, Nr. 141-5168; 2005, Nr. 102-3793), 25 punktą;
24.6. siūlomi veiksmai siekiant vystyti galimas alternatyvas, teikti prašymus dėl alternatyvų vystymo ir (arba) jas taikyti, įskaitant šių veiksmų įgyvendinimo planas;
24.7. duomenų, saugomų nuosavybės teise, sąrašas, kartu su galimu patikrinti pagrindimu, kodėl šie duomenys yra įtraukti į sąrašą,;
24.8. pasiūlymas dėl tikslios ir aiškios išimties formuluotės tuo atveju, jei teikiama paraiška dėl išimties taikymo;
25. Paraišką dėl išimties atnaujinimo ūkinės veiklos vykdytojas turi pateikti Europos Komisijai likus ne mažiau kaip 18 mėnesių iki išimties galiojimo pabaigos. Paraiškos ir prie jos pridedamų dokumentų kopijos taip pat pateikiamos Ūkio ministerijai.
26. Europos Komisija:
26.1. per 15 dienų nuo paraiškos gavimo raštu išsiunčia patvirtinimą, kad paraiška yra gauta, ir nurodo jos gavimo datą;
26.2. apie paraišką nedelsdama informuoja valstybes nares ir joms pateikia pareiškėjo paraišką ir visą papildomą informaciją;
26.5. priima sprendimą dėl paraiškos atnaujinti išimtį likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki išimties galiojimo pabaigos, išskyrus atvejus, kai dėl ypatingų aplinkybių terminas pratęsiamas. Išimtis, dėl kurios yra paduota paraiška, bet kokiu atveju ir toliau galioja, kol Europos Komisija priima sprendimą dėl išimties atnaujinimo paraiškos.
x. PASIŪLYMAI DĖL RIBOJAMŲ MEDŽIAGŲ AR PANAŠIŲ MEDŽIAGŲ GRUPĖS SĄRAŠO PERŽIŪROS IR DALINIO PAKEITIMO
28. Ūkio ministerija turi teisę teikti Europos Komisijai pasiūlymus dėl Taisyklių 8 punkte išvardytų ribojamų medžiagų ar panašių medžiagų grupės sąrašo peržiūros ir dalinio pakeitimo (toliau – pasiūlymas).
29. Pasiūlyme turi būti pateikta bent ši informacija:
29.3. informacija apie siūlomos apriboti konkrečios medžiagos ar panašių medžiagų grupės naudojimą EEĮ;
29.4. informacija apie siūlomos apriboti konkrečios medžiagos ar panašių medžiagų grupės žalingą poveikį, ypač vykdant EEĮ atliekų tvarkymą;
29.6. pagrindimas, kodėl siūlomas apribojimas Europos Sąjungos mastu turėtų būti svarstomas kaip tinkamiausia priemonė;
XI. RINKOS PRIEŽIŪRA
30. Į rinką tiekiamos EEĮ atitikties Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytiems reikalavimams priežiūrą atlieka rinkos priežiūros institucija, kuri, vykdydama teisės aktuose nustatytas funkcijas ir vadovaudamasi Reglamento Nr. 765/2008 15–29 straipsnių nuostatomis, užtikrina, kad EEĮ atitiktų Taisyklėse nustatytus reikalavimus ir nekeltų pavojaus žmonių sveikatai, aplinkos apsaugai ir kitiems visuomenės interesams. Vykdydama rinkos priežiūrą, rinkos priežiūros institucija naudojasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytomis teisėmis.
31. Rinkos priežiūros institucija, nustačiusi, kad EEĮ neatitinka Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, turi teisę skirti administracines nuobaudas pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso (Žin., 1985, Nr. 1-1) nuostatas ir taikyti rinkos ribojimo priemones, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymu.
32. Rinkos priežiūros institucija neturi teisės drausti, riboti ar trukdyti tiekti į rinką teisės aktų reikalavimus atitinkančią EEĮ.
xii. Baigiamosios nuostatos
34. EEĮ, kuri nepateko į Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2008 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. 4-459 (Žin., 2008, Nr. 119-4541), taikymo sritį, bet kuriai taikomos Taisyklės, gali būti teikiama rinkai iki 2019 m. liepos 22 dienos, nors ši EEĮ ir neatitinka Taisyklėse nustatytų reikalavimų. Nuo 2019 m. liepos 22 dienos Taisyklių 8 punkte nustatytas reikalavimas taikomas visai į rinką teikiamai EEĮ, jos atsarginėms dalims ir kabeliams, išskyrus Taisyklių 4 punkte nurodytas išimtis.
35. Taisyklių 34 punkte nustatyta išimtis taikoma tais atvejais, kai konkrečiai EEĮ nėra taikomas Taisyklių 10 punktas.
Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisyklių
1 priedas
ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS KATEGORIJOS
Nustatomos šios elektros ir elektroninės įrangos kategorijos:
1. Stambūs namų apyvokos prietaisai:
2. Smulkūs namų apyvokos prietaisai:
2.10. plaukų kirpimo, džiovinimo, dantų valymo, skutimosi ir masažavimo prietaisai ir kiti kūno priežiūros prietaisai;
3. Informacinių technologijų ir telekomunikacinė įranga:
3.1. centralizuoto duomenų apdorojimo įranga:
3.2. asmeninio naudojimo informacinių technologijų ir telekomunikacinė įranga:
3.2.6. kita elektroninio informacijos rinkimo, saugojimo, apdorojimo, pateikimo ar perdavimo įranga ir produktai;
4. Vartojimo įranga:
5. Apšvietimo įranga:
6. Elektriniai ir elektroniniai įrankiai:
6.4. tekinimo, malimo, šlifavimo, smulkinimo, pjovimo, kapojimo, kirpimo, gręžimo, skylių darymo, perforavimo, lankstymo, lenkimo ar panaši medžio, metalo ar kitų medžiagų apdorojimo įranga;
6.5. kniedijimo, kalimo, veržimo arba kniedžių, vinių, varžtų ištraukimo ar panašios paskirties įrankiai;
6.7. skystų ar dujinių medžiagų purškimo, skleidimo, paskirstymo ar kitokio apdorojimo kitomis priemonėmis įranga;
7. Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga:
8. Medicininiai prietaisai:
9. Stebėsenos ir kontrolės prietaisai:
10. Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai:
Tam tikrų pavojingų medžiagų naudojimo ribojimo elektros ir elektroninėje įrangoje rinkos priežiūros taisyklių
2 priedas
(ES atitikties deklaracijos formos pavyzdys)
ES ATITIKTIES DEKLARACIJA
1. Nr. ...................................................................................................................................
(Nurodomas unikalus EEĮ identifikacijos numeris)
2. .........................................................................................................................................
(Nurodomas gamintojo arba jo įgaliotojo atstovo vardas, pavardė (pavadinimas) ir adresas)
3. .........................................................................................................................................
(Nurodoma, kad ES atitikties deklaracija išduota tik gamintojo atsakomybe)
4. .........................................................................................................................................
(Nurodomas ES atitikties deklaracijos objektas (tipo, partijos ar serijos numeris ar bet koks kitas elementas, leidžiantis nustatyti objekto tapatumą). Gali būti pateikiama nuotrauka)
5. .........................................................................................................................................
(Nurodomi teisės aktai, kuriuos atitinka ES atitikties deklaracijos 4 punkte aprašytas deklaracijos objektas)
6. .........................................................................................................................................
(Pateikiamos susijusių taikytų darniųjų standartų nuorodos arba techninių specifikacijų, kuriomis vadovaujantis yra deklaruojama EEĮ atitiktis nustatytiems reikalavimams, nuorodos)
7. Papildoma informacija ....................................................................................................
______________________
(už ką ir kieno vardu pasirašyta)
__________________
(išdavimo vieta ir data)
__________ (pareigos) |
____________ (parašas) |
_________________ (vardas ir pavardė) |