LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO
Į S A K Y M A S
DĖL PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO AUTOMOBILIŲ, GELEŽINKELIŲ, VIDAUS VANDENŲ TRANSPORTU SAUGOS SPECIALISTŲ MOKYMO IR EGZAMINAVIMO TVARKOS
2002 m. birželio 4 d. Nr. 3-274
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. kovo 27 d. nutarimu Nr. 408 „Dėl pavojingų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių, vidaus vandenų transportu saugos specialistų mokymo ir egzaminavimo tvarkos“ (Žin., 2002, Nr. 35-1278) ir siekdamas užtikrinti aukštą pavojingų krovinių vežimo saugos specialistų parengimo lygį:
1. Tvirtinu:
1.1. Pavojingų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių, vidaus vandenų transportu saugos specialistų mokymo ir egzaminavimo tvarką (pridedama);
2. Pavedu:
2.1. Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos, Valstybinei geležinkelio inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos ir Valstybinei vidaus vandenų laivybos inspekcijai pagal kompetenciją:
2.1.1. organizuoti asmenų, siekiančių įgyti Pavojingų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimą, egzaminavimą, ir išduoti asmenims, išlaikiusiems atitinkamą egzaminą, pažymėjimus, suteikiančius teisę dirbti pavojingų krovinių vežimo saugos specialistais;
2.2. Inspekcijų, nurodytų šio įsakymo 2.1 punkte, vadovams iki 2002 m. rugpjūčio 1 d. parengti ir pateikti susisiekimo ministrui tvirtinti Inspekcijų nuostatų, papildytų pagal šio įsakymo 2.1.1 ir 2.1.2 punktus, projektus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro
2002 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3-274
Pavojingų krovinių vežimo AUTOMOBILIŲ, geležinkelių, vidaus vandenų transportu saugos specialistų mokymo ir egzaminavimo tvarkA
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Pavojingų krovinių vežimo automobilių, geležinkelių, vidaus vandenų transportu saugos specialistų mokymo ir egzaminavimo tvarka (toliau – Tvarka) nustato pavojingų krovinių vežimo saugos specialistų (toliau – Saugos specialistai) mokymo kursų struktūrą ir temas, mokymo, egzaminavimo ir pažymėjimų išdavimo tvarką.
2. Ši Tvarka nereglamentuoja privalomo pavojingų krovinių vežimo mokymo rengiant atitinkamos specialybės darbuotojus bei keliant jų profesinę kvalifikaciją.
3. Pagrindiniai Saugos specialistų mokymo tikslai – suteikti kandidatams pakankamai žinių apie riziką vežant pavojingus krovinius atitinkamomis transporto rūšimis, taikomų įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų krovinių vežimą, reikalavimus.
4. Tvarka parengta pagal Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, Europos Sąjungos direktyvų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų krovinių vežimą kelių, geležinkelių, vidaus vandenų transportu, reikalavimus.
5. Saugos specialistu gali būti asmuo, turintis ne mažesnį kaip aukštesnįjį išsilavinimą, išklausęs šia tvarka nustatytą atitinkamą mokymo kursą pagal pasirinktą transporto rūšį ir išlaikęs egzaminą.
II. SAUGOS SPECIALISTŲ MOKYMO KURSŲ STRUKTŪRA
7. Nustatomi tokie Saugos specialistų mokymo kursų pavadinimai ir minimali mokymo trukmė:
Eil. Nr. |
Mokymo kurso pavadinimas |
Minimalus akademinių valandų skaičius |
|
|
|
Teorija |
Individualūs praktiniai užsiėmimai |
1. |
M. Mokymo kursas visų klasių pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti |
48 |
Vienam asmeniui – 3 |
2. |
M1. Mokymo kursas 1 klasės pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti |
12 |
Vienam asmeniui – 1 |
3. |
M2. Mokymo kursas 2 klasės pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti |
12 |
Vienam asmeniui – 1 |
4. |
M3. Mokymo kursas 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 ir 9 klasių pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti |
24 |
Vienam asmeniui – 2 |
5. |
M4. Mokymo kursas 7 klasės pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti |
12 |
Vienam asmeniui – 1 |
6. |
M5. Mokymo kursas pavojingų krovinių, kurių identifikaciniai numeriai (JT Nr.) 1202, 1203, 1223, (naftos produktams) vežimo saugai užtikrinti |
12 |
Vienam asmeniui – 1 |
III. SAUGOS SPECIALISTŲ MOKYMO KURSŲ temos
8. M, M1, M2, M3, M4 ir M5 kursus visoms transporto rūšims sudaro bendros ir specializuotos temos:
8.1. Bendros temos:
8.1.1. Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai bei Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys, reglamentuojančios pavojingų krovinių vežimą;
8.1.2. Avarijų, susijusių su pavojingų krovinių vežimu, prevencija, priežastys, pasekmės ir jų šalinimo būdai;
8.1.3. Teisės aktų, reglamentuojančių pavojingų krovinių vežimą atskiromis transporto rūšimis, reikalavimai:
8.1.3.1. pavojingų krovinių klasifikavimas:
8.1.3.2. bendrieji reikalavimai pakuotei, įskaitant cisternas, konteinerines cisternas ir kt.:
8.1.3.3. pavojaus ženklai ir oranžinės lentelės:
8.1.3.4. įrašai transporto dokumentuose:
8.1.3.5. pavojingų krovinių siuntimo būdas ir vežimo apribojimai:
8.1.3.10. pavojingų krovinių tvarkymas ir sukrovimas:
8.1.3.13. dokumentai transporto priemonėje:
8.2. Specializuotos temos:
8.2.1. M kursui:
8.2.2. M1 kursui:
8.2.3. M2 kursui:
8.2.4. M3 kursui:
8.2.4.1. specifiniai pavojai, kylantys vežant 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 ir 9 klasių krovinius;
8.2.4.2. reikalavimai 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 ir 9 klasių krovinių mišriam sukrovimui;
8.2.5. M4 kursui:
9. Egzaminų klausimų katalogus, vadovaudamosi šiomis temomis, pagal kompetenciją sudaro Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos, Valstybinė geležinkelio inspekcija prie Susisiekimo ministerijos ir Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija (toliau – Inspekcija (-os)). Klausimų katalogai viešai neskelbiami.
IV. MOKYMO TVARKA
10. Saugos specialistai mokomi pagal mokymo kursų teminius planus, kuriuos rengia ir tvirtina mokymo įstaiga, vadovaudamasi šioje tvarkoje nurodytų mokymo kursų struktūra ir temomis.
V. EGZAMINAVIMO TVARKA
13. Asmenys, išklausę mokymo kursus pagal pasirinktą transporto rūšį (-is), egzaminuojami Inspekcijoje (-ose).
15. Kandidatus testuoja Inspekcijos paskirtas egzaminatorius, o kai egzaminas vyksta raštu atsakant į bilieto klausimus – Inspekcijos sudaryta egzaminų komisija. Egzamine stebėtojo teisėmis gali dalyvauti egzaminuojamosios grupės mokytojas.
16. Egzaminatoriai turi būti atitinkamai parengti ir nuolat kelti savo kvalifikaciją Inspekcijos (-ų) nustatyta tvarka. Sudarant egzaminų komisiją, jos narių kvalifikacija turi būti ne žemesnė, negu suteikiama egzaminuojamiesiems. Egzaminatoriumi ar egzaminų komisijos nariais taip pat gali būti skiriami LR susisiekimo ministro sudarytos Mokytojų, mokančių asmenis, susijusius su pavojingų krovinių vežimu, atestacinės komisijos nariai.
17. Kandidatai ne vėliau kaip likus 1 dienai iki egzamino pateikia egzaminatoriui ar egzaminų komisijai prašymą laikyti egzaminą pagal pasirinktą transporto rūšį (-is) ir mokymo kursą (-us), taip pat mokymo kursų baigimo liudijimą, valstybės rinkliavos sumokėjimo kvitus, asmens tapatybę ir išsimokslinimą patvirtinančius dokumentus. Už pateiktų dokumentų tikrumą ir duomenų teisingumą pateikėjas atsako įstatymų nustatyta tvarka.
18. Asmuo, siekiantis tapti Saugos specialistu, egzamino metu gali naudotis Lietuvos Respublikos įstatymais, tarptautinėmis sutartimis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais pavojingų krovinių vežimą. Kita literatūra ir užrašais naudotis draudžiama.
19. Egzaminas laikomas raštu atsakant į 20 biliete pateiktų klausimų, o jei egzaminuojama testu – 40 testo klausimų, ir atliekant praktinę užduotį.
20. Egzamino klausimus ir praktines užduotis pagal atitinkamą transporto rūšį parengia Inspekcija (-os), atsižvelgdama (-os) į mokymo kursų temas. Egzaminų bilietus pagal Inspekcijos (-ų) parengtą (-us) egzaminų klausimų katalogą (-us) sudaro egzaminatorius ar egzaminų komisija. Egzamino bilieto viena trečioji klausimų dalis sudaroma iš bendrųjų temų, išvardytų 8.1 punkte, o dvi trečiosios klausimų – iš specializuotų temų, išdėstytų 8.2 punkte. Praktinę užduotį sudaro sąlyga ir:
22. Laikas, skirtas atsakyti į egzaminų bilietus, yra ribojamas:
23. Egzamino rezultatai vertinami:
23.1. bilieto (laikant raštu) klausimų atsakymai:
23.2. testų atsakymai:
24. Laikoma, kad egzaminas išlaikytas, jei egzaminuojamasis teisingai atsako į ne mažiau kaip 80 % biliete pateiktų klausimų, įskaitant praktinę užduotį.
25. Vertinant egzamino rezultatus egzaminų komisijos narių nuomonėms pasidalijus po lygiai, lemiamas yra komisijos pirmininko sprendimas.
26. Egzaminų rezultatai surašomi egzamino protokole, kurį pasirašo egzaminatorius ar egzaminų komisijos pirmininkas ir egzamine dalyvavę komisijos nariai.
VI. PAŽYMĖJIMŲ IŠDAVIMO TVARKA
30. Asmeniui, išlaikiusiam egzaminą (-us), Inspekcija išduoda Pavojingų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimą (toliau – Pažymėjimas).
32. Pažymėjime nurodoma, kokios transporto rūšies (-ių) ir kokių pavojingų krovinių vežimo saugai užtikrinti jis galioja.
34. Asmeniui, jau turinčiam galiojantį Pažymėjimą, bet išlaikiusiam egzaminus ir pagal kelias kitas pavojingų krovinių grupes ar transporto rūšis, išduodamas naujas Pažymėjimas ankstesnio pažymėjimo galiojimo laikui. Ankstesnis Pažymėjimas paimamas ir sunaikinamas.
35. Asmuo, turintis Pažymėjimą ir norintis pratęsti jo galiojimo terminą, privalo per vienerius metus iki Pažymėjimo galiojimo pabaigos pakartotinai išklausyti mokymo kursus ir išlaikyti egzaminus.
36. Pažymėjimas spausdinamas lietuvių ir anglų kalbomis ant šviesaus A5 formato popieriaus, padengto apsauginiu tinkleliu, ir laminuojamas.
37. Pažymėjimą praradusiam Saugos specialistui pageidaujant, išduodamas kitas Pažymėjimas – pagal registracijos eilės numerį. Norėdamas jį gauti asmuo:
1 priedas
MOKYMO KURSŲ BAIGIMO LIUDIJIMAS
Mokymo kursų baigimo liudijimo pildymo taisyklės:
Pavojingų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimo pavyzdys
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
susisiekimo ministro
2002 m. birželio 4 d.
įsakymu Nr. 3-274
Pavojingų krovinių vežimo saugos specialisto pažymėjimas Certificate of training as safety adviser for the transport of dangerous goods
Pažymėjimo Nr. ______________ Certificate No
Pažymėjimą išdavusios valstybės skiriamasis ženklas Distinguishing sign of the State issuing the certificate
Pavardė _____________________________ Surname
Vardas (-ai) ___________________________ Forename(s)
Gimimo data ir vieta _________________________ Date and place of birth
Pilietybė ___________________ Nationality
Savininko parašas _________________ Signature of holder
Galioja iki ______________ Valid until
Pavojingus krovinius vežančioms įmonėms ir įmonėms, atliekančioms su tokiu vežimu susijusius krovos darbus, pavojingus krovinius leidžiama vežti šiais keliais: For undertakings which transport dangerous goods and for undertakings which carry out related loading or unloading:
automobilių keliais geležinkeliais by road by rail
vidaus vandenų keliais by inland waterway
Išdavė _______________________________ Issued by (institucijos pavadinimas)
Data _________ Parašas_______ Date Signature
|
|
Galioja vežant: Valid |
Spaudas Stamp |
Visų klasių krovinius For all classes |
|
||
Tik 1 klasės krovinius (sprogmenis) Only for class 1 (explosives) |
|
||
Tik 2 klasės krovinius (dujas) Only for class 2 (gases) |
|
||
Tik 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 ir 9 klasių krovinius (kietas ir skystas medžiagas) Only for classes 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 and 9 (solids and liquids) |
|
||
Tik 7 klasės krovinius (radioaktyvias medžiagas) Only for class 7 (radioactive material) |
|
||
Tik krovinius, kurių JT numeriai 1202, 1203, 1223 (naftos produktus) Only for UN numbers 1202, 1203, 1223 (mineral oils) |
|