LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO MATERIALINIŲ IŠTEKLIŲ REZERVO
1991 m. liepos 12 d. Nr. 275
Vilnius
Siekdama užtikrinti Lietuvos Respublikos gyventojų būtiniausių poreikių tenkinimą ir svarbiausių ūkio šakų funkcionavimą tuo atveju, jeigu susidarytų ekstremalios sąlygos, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Pavesti Materialinių išteklių ministerijai koordinuoti Lietuvos Respublikos valstybinio materialinių išteklių rezervo formavimą, saugojimą, naudojimą ir jo apskaitos tvarkymą.
Laikomą Lietuvos Respublikos valstybiniame materialinių išteklių rezerve produkciją kaupti, atnaujinti ir saugoti pavedama šioms ministerijoms: gamybinę techninę produkciją – Materialinių išteklių ministerijai; kurą ir naftos produktus Energetikos ministerijai; vartojimo reikmenis – Prekybos ministerijai; žemės ūkio produkciją, pašarus ir sėklas – Žemės ūkio ministerijai; medikamentus ir medicinos įrangą – Sveikatos apsaugos ministerijai.
Į Lietuvos Respublikos valstybinį materialinių išteklių rezervą įskaitomi ir mobilizacinio rezervo ištekliai.
2. Materialinių išteklių ministerija kartu su Energetikos ministerija, Prekybos ministerija, Žemės ūkio ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Finansų ministerija ir Krašto apsaugos departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės turi iki 1991 m. rugpjūčio 10 d. parengti Lietuvos Respublikos valstybinio materialinių išteklių rezervo nomenklatūrą, jo sudarymo normatyvus ir nustatyti valstybiniam rezervui skirtos produkcijos saugojimo vietas, taip pat mobilizacinio rezervo išteklių poreikius.
3. Finansų ministerija turi numatyti lėšų Lietuvos Respublikos valstybiniam materialinių išteklių rezervui sudaryti, saugoti ir naudoti.
4. Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybinio materialinių išteklių rezervo nuostatus (pridedama).
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
1991 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 275
Lietuvos Respublikos valstybinio materialinių išteklių rezervo nuostatai
Bendrieji nuostatai
1. Šiuose nuostatuose nustatyta Lietuvos Respublikos valstybinio materialinių išteklių rezervo (toliau vadinama – valstybinis rezervas) sudarymo ir visų su tuo susijusių bei tolesnių operacijų (kaupimo, saugojimo, atnaujinimo, pakeitimo, perkėlimo, naudojimo) vykdymo tvarka.
2. Valstybinis rezervas – tai specialus gamybos priemonių ir vartojimo reikmenų nuolatinių atsargų fondas, sudaromas Lietuvos Respublikos ūkio funkcionavimui ekstremaliomis sąlygomis užtikrinti. Į valstybinį rezervą įskaitomi ir mobilizacinio rezervo ištekliai.
3. Valstybinis rezervas yra neliečiamas ir gali būti naudojamas tik Lietuvos Respublikos Vyriausybei leidus. Išimtiniais atvejais (stichinių nelaimių, avarijų, nederliaus, ekonominės blokados metu arba kitomis nenumatytomis aplinkybėmis), tarpininkaujant savivaldybių, ministerijų ir departamentų vadovams, Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimu gali būti leista panaudoti valstybiniame rezerve sukauptus išteklius ekstremalių aplinkybių padariniams likviduoti ir būtiniausiems gyventojų poreikiams tenkinti.
4. Valstybinio rezervo sudėtį ir jo apimtį Materialinių išteklių ministerijos teikimu tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
5. Valstybiniam rezervui skirta produkcija saugoma atitinkamų ministerijų reguliavimo sferai priskirtose saugojimo vietose (saugyklose bei saugojimo punktuose).
Trūkstant patalpų arba tais atvejais, kai netikslinga laikyti valstybiniam rezervui skirtą produkciją šiose saugojimo vietose, atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai pagal susitarimą turi teisę panaudoti vartotojų arba įmonių ir organizacijų, gaminančių produkciją valstybiniam rezervui, saugyklas. Įmonės ir organizacijos, kurių saugyklose laikoma valstybiniam rezervui skirta produkcija, vadinamos atsakingomis saugotojomis.
7. Už tai, kad produkcija, skirta valstybiniam rezervui, būtų laiku tiekiama ir atitiktų standartų, techninių sąlygų bei ilgo saugojimo reikalavimus, atsako įmonės ir organizacijos, kurioms atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai išduoda produkcijos tiekimo paskyras.
8. Standartizacijos ir kokybės departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, rengdamas esamų standartų pakeitimo bei naujų standartų projektus, iš anksto turi pranešti Materialinių išteklių ministerijai jų įsigaliojimo laiką bei nustatyti produkcijos, pagamintos pagal pasenusius standartus, realizavimo sąlygas. Materialinių išteklių ministerija turi informuoti apie tai atsakinguosius valstybinio rezervo tvarkytojus.
9. Atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų nurodymai privalomi įmonėms ir organizacijoms tiekėjoms bei atsakingoms saugotojoms, taip pat ministerijoms ir departamentams, kurių reguliavimo sferai priskirtos šios įmonės ir organizacijos.
10. Sutartys dėl produkcijos tiekimo į valstybinį rezervą bei paėmimo iš jo nesudaromas. Produkcija tiekiama pagal atskirą atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų nurodymą.
Valstybinio rezervo sudarymo tvarka
12. Materialinių išteklių ministerija, formuodama valstybinį užsakymą, kasmet numato valstybinio rezervo, iš jo ir mobilizacinio rezervo išteklių, nomenklatūrą bei poreikius ir pateikia šiuos duomenis Lietuvos Respublikos Vyriausybei.
13. Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtina valstybinio rezervo, iš jo ir mobilizacinio rezervo išteklių, apimtį ir įpareigoja atsakinguosius valstybinio rezervo tvarkytojus paskirstyti šią apimtį atsakingiems saugotojams.
14. Atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai paskirsto patvirtintą valstybinio rezervo apimtį pagal jų saugojimo vietas ir praneša apie tai įmonėms gamintojoms.
Produkcijos priėmimo į valstybinį rezervą tvarka
16. Priimant produkciją į atsakingiesiems valstybinio rezervo tvarkytojams priklausančias saugyklas bei saugojimo punktus, vadovaujamasi gamybos priemonių ir vartojimo reikmenų priėmimo instrukcijomis, taip pat atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų parengtomis instrukcijomis, kuriose nustatyta produkcijos tiekimo į valstybinį rezervą sąlygos, jos priėmimo, saugojimo ir panaudojimo tvarka.
17. Tais atvejais, kai į valstybinį rezervą produkcija tiekiama tiesiog iš atsakingų saugotojų turimų išteklių, ji priimama šių nuostatų 16 punkte nustatyta tvarka, o priėmimas įforminamas remiantis Pagrindiniais medžiagų apskaitos įmonėse ir organizacijose nuostatais.
18. Jeigu tiekiama į valstybinį rezervą produkcija neatitinka nustatytų standartų bei techninių sąlygų reikalavimų arba įpakavimas (tara) netinka ilgam produkcijos saugojimui, atsakingi saugotojai grąžina gautą produkciją tiekėjams arba perduoda jų nurodymu kitiems vartotojams. Neatitinkančios standartų produkcijos saugojimo, perdavimo bei grąžinimo išlaidas apmoka tos produkcijos tiekėjas.
Tais atvejais, kai trūkumus įmanoma pašalinti vietoje, atsakingi saugotojai gali atlikti reikiamus darbus ir priimti produkciją į valstybinį rezervą. Šie darbai atliekami tiekėjų sąskaita.
Valstybiniam rezervui sukauptos produkcijos saugojimo, atnaujinimo ir pakeitimo tvarka
20. Šios produkcijos saugojimo sąlygos ir terminai nustatomi, vadovaujantis atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų patvirtintomis instrukcijomis.
21. Valstybiniam rezervui sukaupta produkcija atnaujinama pasibaigus nustatytiems saugojimo terminams, o keičiama, jei ji neatitinka standartų ir techninių sąlygų reikalavimų.
Produkciją atnaujina ir keičia atsakingi saugotojai.
22. Atnaujinant ar keičiant sukauptą produkciją, pirmiausia (esant galimybei) į saugojimo vietas atvežama analogiška (tiek pagal sudėtį, tiek pagal apimtį) produkcija ir tik po to pakeistoji produkcija panaudojama.
23. Produkcijos trūkumai ir nuostoliai, susidarę atsakingo saugojimo vietose, nurašomi tokia tvarka:
23.1. trūkumai ir nuostoliai, neviršijantys leistinų saugojimo nuostolių normų, taip pat produkcijos svorio sumažėjimas dėl per mažo sandėlių patalpų drėgnumo – atsakingo saugojimo vietos vadovo potvarkiu;
Produkcijos, sukauptos valstybiniam rezervui, paėmimo ir panaudojimo tvarka
25. Valstybiniam rezervui sukaupta produkcija gali būti paimta tik Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Tokiais atvejais produkcija panaudojama, vadovaujantis atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų potvarkiais išduotomis paskyromis.
26. Atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai gali leisti paimti produkciją iš bet kurios atsakingo saugojimo vietos, jeigu valstybinis rezervas iš anksto buvo papildytas tuo pačiu kiekiu analogiškos produkcijos šioje ar kitoje vietoje ir nepažeisti valstybinio rezervo teritorinio išdėstymo reikalavimai.
Valstybiniam rezervui sukauptos produkcijos saugojimo vietos pakeitimo tvarka
27. Valstybiniam rezervui sukaupta produkcija iš vienos atsakingo saugojimo vietos į kitą pervežama vadovaujantis atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų potvarkiais, jei nepažeidžiami valstybinio rezervo teritorinio išdėstymo reikalavimai.
Valstybinio rezervo sudarymo, saugojimo ir naudojimo finansavimas ir atsiskaitymų vykdymo tvarka
30. Už į valstybinį rezervą tiekiamą produkciją (išskyrus naftos produktus) moka atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai be apyvartos mokesčio (akcizo) apskaičiuotomis kainomis. Lėšos atsakingiesiems valstybinio rezervo tvarkytojams skiriamos iš Lietuvos valstybės biudžeto (Lietuvos banko įstaigose atidaromos specialios biudžetinės sąskaitos).
31. Atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai Lietuvos banko numatytais atvejais turi teisę visiškai arba iš dalies atsisakyti akceptuoti mokėjimo reikalavimus.
32. Atsakingi saugotojai produkciją iš valstybinio rezervo išsiunčia tik gavėjui už ją apmokėjus. Gavėjas padengia ir specialios taros vertę bei įpakavimo išlaidas, jei už tai buvo apmokėta valstybinio rezervo tiekėjams ar atsakingiems saugotojams.
33. Už iš valstybės rezervo tiekiamą produkciją (išskyrus naftos produktus) pagal atsakingų saugotojų pranešimus mokėjimo pavedimais per Lietuvos banko įstaigas apmoka gavėjai kainomis, į kurias įskaičiuotas ir apyvartos mokestis (akcizas). Gautas lėšas Lietuvos banko įstaigos perveda į Lietuvos valstybės biudžetą. Į Lietuvos valstybės biudžetą taip pat pervedamos netesybų, delspinigių ir baudų, numatytų šiuose nuostatuose, sumos.
Tiekiant produkciją iš valstybinio rezervo, gali būti taikoma ir akredityvinė atsiskaitymo forma.
34. Vietiniams vartotojams (gavėjams) produkcija iš valstybinio rezervo tiekiama arba franko tiekėjo sandėlio sąlygomis, arba franko išsiuntimo (vagonais, laivais) stoties sąlygomis.
35. Valstybinio rezervo produkcijos pervežimo iš vienos atsakingo saugojimo vietos į kitą išlaidas apmoka atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai.
Tais atvejais, kai valstybiniam rezervui skirta produkcija, kuriai nustatytos franko išsiuntimo stoties sąlygos, paliekama laikinam saugojimui pas tiekėją (gamintoją) ir tik vėliau siunčiama į nuolatines atsakingo saugojimo vietas, tiekėjų apmokėtas pervežimo išlaidas padengia atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai.
36. Valstybinio rezervo produkcijos, sukauptos atsakingose saugojimo vietose, priėmimo, saugojimo, papildomo apdorojimo, inventorizacijos ir išdavimo išlaidas padengia atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai.
37. Atsiskaitymai tarp tiekėjų (gamintojų) ir atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų už naftos produktus, tiekiamus į valstybinį rezervą, taip pat atsiskaitymai tarp atsakingų saugotojų ir gavėjų už naftos produktus, tiekiamus iš valstybinio rezervo, vykdomi bendra atsiskaitymų už naftos produktus tvarka.
Valstybiniam rezervui sukauptos produkcijos apskaita ir atskaitomybė
38. Valstybiniam rezervui sukauptos produkcijos, saugomos atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų saugojimo vietose, priėmimo, saugojimo, išsiuntimo, paėmimo, perkėlimo toje pačioje vietoje ir nurašymo apskaita tvarkoma remiantis Pagrindiniais medžiagų apskaitos įmonėse ir statybose nuostatais.
Valstybiniam rezervui sukaupta produkcija, saugoma įmonės (organizacijos) atsakingo saugojimo saugyklose, apskaitoma atskirai nuo kitos tos įmonės (organizacijos) produkcijos – specialiai tam reikalui skirtoje užbalansinėje sąskaitoje Nr. 002 „Prekinės ir materialinės vertybės, priimtos atsakingam saugojimui“.
39. Valstybiniam rezervui skirtos produkcijos operatyviosios atskaitomybės formas nustato Statistikos departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, suderinęs su atsakingaisiais valstybinio rezervo tvarkytojais.
40. Valstybiniam rezervui skirtos produkcijos inventorizacija atliekama remiantis Pagrindiniais pagrindinių priemonių, prekinių materialinių vertybių, piniginių lėšų ir atsiskaitymų inventorizavimo nuostatais atsakingųjų valstybinio rezervo tvarkytojų nustatytu laiku ir tvarka. Atsakomybė už operacijų, susijusių su valstybinio rezervo sudarymu ir naudojimu, vykdymo tvarkos pažeidimus
41. Tiekėjai, pavėluotai patiekę arba patiekę ne visą kiekį valstybiniam rezervui skirtos produkcijos, privalo sumokėti atsakingiems saugotojams, o pastarieji pervesti į Lietuvos valstybės biudžetą netesybas (10 procentų laiku nepatiektos produkcijos vertės) ir informuoti apie tai atsakingąjį valstybinio rezervo tvarkytoją.
42. Atsakingi saugotojai, pavėluotai patiekę valstybiniam rezervui skirtą produkciją pervežti iš vieno saugojimo punkto į kitą, privalo sumokėti atsakingiems valstybinio rezervo tvarkytojams netesybas – 10 procentų laiku nepatiektos produkcijos vertės.
43. Tiekėjai, į valstybinį rezervą patiekę paskyrose nurodyto asortimento neatitinkančią produkciją, privalo už tokią produkciją sumokėti netesybas (5 procentų šios produkcijos vertės) atsakingam saugotojui, o pastarasis pervesti jas į Lietuvos valstybės biudžetą) ir apie tai informuoti atsakingąjį valstybinio rezervo tvarkytoją.
44. Už savavališką valstybiniame rezerve sukauptos produkcijos naudojimą atsakingi saugotojai baudžiami bauda, kuri lygi savavališkai sunaudotos produkcijos vertei, be to, jie privalo sumokėti atsakingiesiems valstybinio rezervo tvarkytojams delspinigius – po 1 procentą nuo sunaudotos produkcijos vertės už kiekvieną dieną nuo panaudojimo momento iki visiško produkcijos atstatymo.
45. Sankcijų, nustatytų 41-44 punktuose, sumų dydis apskaičiuojamas remiantis tomis kainomis, kurios taikomos vykdant atitinkamas valstybinio rezervo sudarymo ir naudojimo operacijas, ir tos sumos išieškomos neginčo tvarka.
Atsakingieji valstybinio rezervo tvarkytojai lėšas, gautas už valstybinio rezervo produkcijos naudojimą, taip pat netesybų ir delspinigių sumas perveda į Lietuvos valstybės biudžetą.