LIETUVOS RESPUBLIKOS DRAUDIMO PRIEŽIŪROS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL REIKALAVIMŲ PERSIDRAUDIMUI IR PERDRAUDIKO PASIRINKIMO KRITERIJŲ PATVIRTINIMO

 

2004 m. vasario 3 d. Nr. N-8

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo (Žin., 2003, Nr. 94-4246) 193 straipsnio 1 dalies 5 punktu ir įgyvendindama 1964 m. vasario 25 d. Tarybos direktyvą 64/225/EEB dėl įsisteigimo laisvės ir laisvės teikti paslaugas apribojimų panaikinimo perdraudimo bei retrocesijos srityse, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija nutaria:

1. Patvirtinti Reikalavimus persidraudimui ir perdraudiko pasirinkimo kriterijus (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos 2002 m. birželio 18 d. nutarimą Nr. 113 „Dėl Perdraudiko pasirinkimo kriterijų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 65-2703).

3. Nustatyti, jog draudimo įmonės, iki šio nutarimo įsigaliojimo gavusios atskirus Valstybinės draudimo priežiūros tarnybos prie Finansų ministerijos valdybos pritarimus bendradarbiavimui su kitų šalių draudimo ir perdraudimo įmonėmis, turi teisę perduoti prisiimtą riziką pagal tuos pritarimus jo galiojimo laikui.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DRAUDIMO PRIEŽIŪROS

KOMISIJOS PIRMININKAS                                            EDVINAS VASILIS-VASILIAUSKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos draudimo

priežiūros komisijos

2004 m. vasario 3 d. nutarimu Nr. N-8

 

Reikalavimai persidraudimui ir Perdraudiko pasirinkimo KRITERIJAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie reikalavimai persidraudimui ir perdraudiko pasirinkimo kriterijai (toliau – Reikalavimai) yra privalomi kiekvienai draudimo įmonei. Draudimo įmonės sąvoka apima ir užsienio valstybės draudimo įmonių filialą.

2. Draudimo įmonė vykdo persidraudimą pagal savo persidraudimo strategiją, kurios apimtys ir principai pagrįsti Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo 38 straipsnio 4 dalies nuostatomis.

3. Draudimo įmonė privalo būti pakankamai persidraudusi kiekvienu momentu.

4. Esant nepakankamam persidraudimui, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija (toliau – Priežiūros komisija) reikalauja papildomo persidraudimo arba nustato papildomus reikalavimus dėl mokumo atsargos.

5. Išskirtiniais atvejais Priežiūros komisija gali nustatyti papildomus reikalavimus perdraudiko depozitui ar kitokiam draudimo įmonių prievolių užtikrinimo būdui (garantijos ir kt.), kad bet kuriuo metu būtų užtikrintas žalų pagal perduotas perdraudimui sutartis padengimas.

6. Draudimo įmonės administracijos vadovas nustato raštu gaires ir procedūras, pagal kurias įgyvendinama draudimo įmonės persidraudimo strategija. Gairės ir procedūros apima:

6.1. rizikos prisiėmimo gaires, nustatančias prisiimamos draudimo rizikos pobūdį, sutarčių sąlygas, maksimalias prisiimamos rizikos ribas pagal draudimo grupes;

6.2. automatiškai perduodamų perdraudikui draudimo grupių ir apimčių ribas;

6.3. fakultatyvinio persidraudimo įsigijimo kriterijus.

7. Draudimo įmonė nustato ir patvirtina persidraudimo programos vidaus kontrolės procedūras, kurios užtikrina draudimo įmonės persidraudimo programos įgyvendinimą, monitoringą ir informacijos pateikimą vadovybei.

8. Priežiūros komisija, atsižvelgdama į draudimo įmonės poreikius ir perdraudiko patikimumą, gali pritarti draudimo įmonės ketinimui viršyti persidraudimui nustatytus apribojimus, nurodytus šių Reikalavimų 14 ar 15 punktuose. Tokiam pritarimui gauti draudimo įmonė privalo pateikti:

8.1. viso draudimo rizikų portfelio persidraudimo programą;

8.2. detalizuotą persidraudimo programą tose draudimo grupėse, kuriose ketinama viršyti 14 ar 15 punktuose nurodytus apribojimus, įskaitant persidraudimo sutarčių rūšis, apimtis ir persidraudimo sutarčių projektus;

8.3. argumentuotą poreikio viršyti apribojimus, nurodytus šių Reikalavimų 14 ar 15 punktuose, pagrindimą;

8.4. argumentuotą kiekvieno iš perdraudikų, kuriam ketinama perduoti dalį rizikos viršijant šių Reikalavimų 14 ar 15 punktuose nurodytus apribojimus, pasirinkimo pagrindimą;

8.5. informaciją, nurodytą šių Reikalavimų 10 punkte, apie kiekvieną perdraudiką, kuriam ketinama perduoti dalį rizikos, viršijant 14 ar 15 punktuose nurodytus apribojimus;

8.6. informaciją, patvirtinančią šių Reikalavimų 11 punkte nurodytų sąlygų tenkinimą;

8.7. informaciją apie kiekvieno perdraudiko, kuriam ketinama perduoti dalį rizikos, viršijant šių Reikalavimų 14 ar 15 punktuose nurodytus apribojimus, ryšius su draudimo įmone;

8.8. jeigu perdraudikas yra užsienio valstybės asmuo ir jo perdraudimo veiklą tiesiogiai prižiūri tos valstybės priežiūros kompetentinga institucija, užsienio valstybės priežiūros kompetentingos institucijos išvadą apie perdraudiko veiklos atitikimą tos valstybės nustatytiems – mokumo atsargos, techninių atidėjinių formavimo ir jų padengimo turtu reikalavimams;

8.9. jei draudimo įmonei nepateikiama išvada, nurodyta šių Reikalavimų 8.8 punkte, ir draudimo įmonė pateikia Priežiūros komisijai dokumentus, pagrindžiančius, kad buvo laiku kreiptasi dėl tokios informacijos pateikimo, tai esant būtinybei Priežiūros komisija kreipiasi į užsienio valstybės priežiūros kompetentingą instituciją dėl tos valstybės asmens perdraudimo veiklos atitikimo toje valstybėje nustatytiems mokumo atsargos, techninių atidėjinių formavimo ir jų padengimo turtu reikalavimams.

9. Šių Reikalavimų 8 punkte nurodytas pritarimas suteikiamas vieneriems metams, jeigu nenustatyta kitaip.

 

II. PERDRAUDIKO PASIRINKIMO KRITERIJAI

 

10. Draudimo įmonė, pasirinkdama perdraudiką, privalo vadovautis saugumo, skaidraus, patikimo ir apdairaus valdymo principais ir turėti pakankamai informacijos apie perdraudiką, įskaitant:

10.1. tikslų perdraudiko pavadinimą, buveinės adresą, taip pat vertinimo agentūrų suteiktus reitingus per paskutinius trejus metus, jei tokie buvo suteikti, o priešingu atveju – ir leidimus atitinkamai perdraudimo veiklai, kiek tai nustato valstybės, kurios asmeniu jis yra, teisės aktai;

10.2. perdraudiko veiklos apimtis, įskaitant pasirašytas draudimo, perdraudimo ir persidraudimo įmokas;

10.3. perdraudiko veiklos paskutinių trejų metų finansinius rezultatus, įskaitant balansą ir pelno (nuostolių) ataskaitą.

11. Draudimo įmonė gali pasirinkti tik tą perdraudiką, kuris atitinka šiuos kriterijus:

11.1. perdraudikas turi teisę priimamos iš draudimo įmonės rizikos perdraudimui, patvirtintą atitinkamais leidimais tiek, kiek tai nustato valstybės, kurios ūkio subjektu jis yra, teisiniai aktai;

11.2. perdraudiko nuosavas kapitalas yra ne mažesnis nei minimalus draudimo įmonės garantinis fondas, privalomas Lietuvos Respublikoje įregistruotoms draudimo įmonėms, vykdančioms atitinkamos draudimo šakos rizikų draudimą.

12. Pasirinkdama perdraudiką ir perduodamos jam draudimo rizikos apimtis draudimo įmonė privalo atsižvelgti į perdraudiko patikimumą. Perdraudikai sąlygiškai skirstomi į tris grupes pagal tokius požymius:

12.1. perdraudikas priskiriamas pirmajai grupei, jeigu jam suteiktas finansinio pajėgumo reitingas yra ne mažesnis už vieną iš išvardytų:

12.1.1. BBB agentūros „Standard&Poor’s“;

12.1.2. BBB agentūros „Fitch IBCA“;

12.1.3. Baa2 agentūros „Moody’s“;

12.1.4. B++ agentūros „A. M. Best“.

12.2. nepatenkantis į pirmąją grupę perdraudikas priskiriamas antrajai grupei, jeigu jis yra Europos Sąjungos valstybės narės asmuo arba asmuo užsienio valstybės, turinčios bent vienos iš šių Reikalavimų 12 punkte išvardytų agentūrų nustatytą ilgalaikio skolinimosi užsienio valiuta reitingą ne mažesnį kaip Lietuvos Respublikos, ir jo perdraudimo veiklą tiesiogiai prižiūri tos valstybės priežiūros kompetentinga institucija;

12.3. nepatenkantis į pirmąją ir antrąją grupes perdraudikas priskiriamas trečiajai grupei.

13. Nustatant perdraudiko atitikimą šių Reikalavimų 12 punkte nurodytoms sąlygoms atsižvelgiama tik į naujausius reitingus, kurie yra suteikti ne anksčiau kaip prieš trejus metus.

 

III. REIKALAVIMAI PERSIDRAUDIMUI

 

14. Draudimo įmonė, pasirinkdama perdraudiką ir perduodama jam draudimo rizikos apimtis, privalo vadovautis šiais Reikalavimais. Perdraudiko dalis įmokose yra per finansinius metus perdraudikui priklausanti įmokų dalis nuo bendros draudimo ir perdraudimo įmokų sumos, pasirašytos draudimo įmonės:

14.1. vieno pirmosios grupės perdraudiko įmokų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip 30%;

14.2. antrosios grupės perdraudikams tenkanti įmokų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip:

14.2.1. 20% draudimo grupėje vienam perdraudikui;

14.2.2. 40% draudimo grupėje visiems perdraudikams bendrai;

14.2.3. 10% visų įmokų vienam perdraudikui;

14.2.4. 20% visų įmokų visiems perdraudikams bendrai;

14.3. trečiosios grupės perdraudikams tenkanti įmokų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip:

14.3.1. 5% draudimo grupėje vienam perdraudikui;

14.3.2. 10% draudimo grupėje visiems perdraudikams bendrai;

14.3.3. 3% visų įmokų vienam perdraudikui;

14.3.4. 5% visų įmokų visiems perdraudikams bendrai.

15. Tuo atveju, kai yra perdraudžiamos privalomųjų draudimų Lietuvos Respublikoje draudimo rizikos, draudimo įmonė, pasirinkdama perdraudiką ir perduodama jam draudimo rizikos apimtis, privalo vadovautis tokiais reikalavimais:

15.1. antrosios grupės perdraudikams tenkanti įmokų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip:

15.1.1. 10% kiekvienoje privalomojo draudimo grupėje vienam perdraudikui;

15.1.2. 20% kiekvienoje privalomojo draudimo grupėje visiems perdraudikams bendrai;

15.2. trečiosios grupės perdraudikams tenkanti įmokų dalis turi sudaryti ne daugiau kaip:

15.2.1. 3% kiekvienoje privalomojo draudimo grupėje vienam perdraudikui;

15.2.2. 5% kiekvienoje privalomojo draudimo grupėje visiems perdraudikams bendrai.

______________