LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO,

LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO KONTROLĖS KELIUOSE IR PASIENIO KONTROLĖS PUNKTUOSE TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. spalio 26 d. Nr. 349/560/297

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 192 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2001 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 18-554):

1. Tvirtiname Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose ir pasienio kontrolės punktuose tvarką (pridedama).

2. Pavedame:

2.1. Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos vykdyti pavojingų krovinių vežimo kontrolę pagal Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) ir kitų teisės aktų reikalavimus;

2.2. Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos iki š. m. lapkričio 1 d. parengti pavojingų krovinių vežimą kontroliuojančių pareigūnų mokymo ir atestavimo tvarką.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                             JUOZAS BERNATONIS

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

______________


PATVIRTINTA

susisiekimo ministro, vidaus reikalų ministro,

finansų ministro 2001 m. spalio 26 d.

įsakymu Nr. 349/560/297

 

PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO kontrolės KELIuose ir pasienio kontrolės punktuose tvarka

 

I. BENDROsios nuostatos

 

1. Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose ir pasienio kontrolės punktuose tvarka (toliau – Tvarka) nustato pavojingų krovinių vežimo patikrinimą pagal Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR) (Žin., 1995, Nr. 85-1931; 1998, Nr. 106-2930; 2000, Nr. 26-694) ir kitų teisės aktų reikalavimus.

2. Ši tvarka privaloma pavojingų krovinių vežimą keliuose ir pasienio kontrolės punktuose kontroliuojantiems pareigūnams bei pavojingų krovinių vežimo dalyviams.

3. Ši tvarka netaikoma vežant karinius krovinius ir branduolines medžiagas bei pavojingų krovinių vežimui įmonės teritorijoje.

 

II. PAGRINDINĖS sąvokos

 

4. Šios Tvarkos pagrindinės sąvokos:

4.1. Ekstremali situacija – padėtis, kuri atsiranda dėl techninės kilmės priežasčių vežant pavojingus krovinius ir sąlygoja pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai, turtui bei gamtai.

4.2. Gavėjas – fizinis ar juridinis asmuo, gaunantis pavojingus krovinius.

4.3. Pavojingi kroviniai – medžiagos ar gaminiai, kurie dėl savo cheminių ar fizinių savybių gali kelti pavojų žmogaus sveikatai, aplinkai ar turtui ir yra įtraukti į Jungtinių Tautų Organizacijos Ekspertų komiteto sudarytą ir Europos Ekonominės Komisijos patvirtintą sąrašą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. lapkričio 13 d. nutarimu Nr. 1253 „Dėl Lietuvos Respublikos teritorija vežamų pavojingų medžiagų sąrašo“ (Žin., 1997, Nr. 104-2641) priskirti pavojingų krovinių kategorijai.

4.4. Pavojingų krovinių vežimas – pavojingų krovinių priėmimas iš siuntėjo, vežimas bei jo išdavimas gavėjui, įskaitant pakrovimą, iškrovimą, perkrovimą bei laikiną sandėliavimą.

4.5. Siuntėjas – fizinis ar juridinis asmuo, perduodantis vežti pavojingus krovinius.

4.6. Transporto priemonė – motorinė transporto priemonė, priekaba ar puspriekabė, skirtos pavojingiems kroviniams vežti.

4.7. Vežėjas – įmonė, įregistruota įstatymų nustatyta tvarka ir turinti teisę vežti pavojingus krovinius.

4.8. Vežimo dalyviai – pavojingų krovinių siuntėjas, vežėjas, gavėjas.

4.9. Vežimo kontrolė – nustatyta tvarka vykdomas pavojingų krovinių vežimo tikrinimas.

 

III. KONTROLĖ

 

5. Pavojingų krovinių vežimo kontrolę keliuose vykdo policijos pareigūnai, kuriems pavesta Kelių eismo taisyklių laikymosi priežiūra. Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos (toliau – Inspekcijos) pareigūnai pavojingų krovinių vežimo kontrolę keliuose vykdo kartu su policijos pareigūnais, o pasienio kontrolės punktuose (šios Tvarkos 1 priedas) – kartu su pagal savo kompetenciją patikrinimą atliekančiais Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, Muitinės departamento prie Finansų ministerijos ar kitos įgaliotos valstybės institucijos (toliau – Įgaliotos institucijos) pareigūnais.

6. Kontroliuodami pavojingų krovinių vežimą, Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnai privalo vilkėti uniformas bei pateikti pažymėjimus, patvirtinančius teisę vykdyti pavojingų krovinių vežimo kontrolę.

7. Pavojingų krovinių vežimo tikrinimui transporto priemonės stabdomos pasirinktinai. Patikrinimai gali būti atliekami visuose keliuose, išskyrus gyvenamuosius rajonus ir žmonių susibūrimo vietas. Pasienio kontrolės punktuose pavojingų krovinių vežimas tikrinamas atliekant muitinės formalumus. Išimtiniais atvejais, kai transporto priemonė su pavojingu kroviniu palikta be priežiūros ar pastebėti akivaizdūs pavojingų krovinių vežimo taisyklių pažeidimai, patikrinimai gali būti atliekami gyvenamuosiuose rajonuose ar žmonių susibūrimo vietose, jei tik tai nekelia pavojaus žmonių sveikatai, aplinkai ar turtui.

8. Transporto priemones, vežančias pavojingus krovinius, policijos ar įgaliotų institucijų pareigūnai gali sustabdyti ir nukreipti į saugias aikšteles patikrinti. Transporto priemonė gali būti tikrinama dienos metu bei tinkamai apšviestose vietose nakties metu.

9. Pavojingų krovinių vežimo kontrolė gali būti atliekama dviem būdais: dalinė – kontrolę atlieka policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, vykdydami saugaus eismo užtikrinimo funkcijas, išsami – kontrolę atlieka Inspekcijos pareigūnai kartu su policijos ar Įgaliotų institucijų pareigūnais:

9.1. išsamios kontrolės metu atliekamas visapusiškas transporto priemonės ir krovinio patikrinimas pagal Pavojingų krovinių vežimo kontrolės lapą (toliau – Kontrolės lapas);

9.2. dalinės kontrolės metu pagal Kontrolės lapą (2 priedas) tikrinama:

9.2.1. pavojingų krovinių vežimo būdas;

9.2.2. dokumentai;

9.2.3. transporto priemonės, konteinerio, cisternos ženklinimas;

9.2.4. krovinių tekėjimas/byrėjimas ar pakuočių pažeidimas;

9.2.5. saugos priemonės.

10. Pareigūnas, patikrinęs transporto priemonę, užpildo Kontrolės lapą. Punktai, kurių pareigūnas negalėjo patikrinti, išvardijami Kontrolės lapo 37 grafoje „Pastabos“.

11. Kontrolės lapas pildomas dviem egzemplioriais, kurių vienas įteikiamas vairuotojui, o kitą pasilieka kontrolę atlikęs pareigūnas. Prireikus kopiją vairuotojas pateikia kitam pavojingų krovinių vežimo kontrolę vykdančiam pareigūnui, kad išvengtų tos pačios siuntos patikrinimo pasikartojimo.

12. Kontrolę atliekantys pareigūnai Kontrolės lapų originalus kas ketvirtį perduoda Inspekcijai, kur jie saugomi 2 metus.

Inspekcija statistinius duomenis apie pavojingų krovinių vežimo kontrolę už paskutinius metus pagal nustatytą formą (šios Tvarkos 4 priedas) pateikia Susisiekimo ministerijai.

13. Pareigūnas, nustatęs bent vieną pažeidimą, ypač iš išvardytų šios Tvarkos 3 priede, turi teisę nustatyta tvarka uždrausti transporto priemonės vairuotojui toliau važiuoti, iki bus pašalinti pažeidimai, arba duoti kitus nurodymus tam, kad nustatyti pažeidimai būtų pašalinti.

14. Pasienio kontrolės punkte vykdant patikrinimą ir nustačius bent vieną pažeidimą, ypač iš išvardytų šios Tvarkos 3 priede:

14.1. išvykstanti iš Lietuvos Respublikos transporto priemonė gali būti neišleidžiama;

14.2. įvažiuojanti į Lietuvos Respubliką transporto priemonė, Inspekcijos pareigūnui apie tai raštu informavus Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos ir muitinės pamainų vyresniuosius ir jiems sutikus, gali būti grąžinama į kaimyninę šalį. Jeigu kaimyninė šalis šios transporto priemonės nepriima, tai Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos ar muitinės pareigūnai apie tai informuoja Inspekcijos pareigūnus ir kartu sprendžia apie transporto priemonės sulaikymą, iki bus pašalinti pažeidimai ar priimtas kitas sprendimas;

14.3. esant ekstremaliai situacijai, iškviečiama Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, kuri transporto priemonę, vežančią pavojingą krovinį, nedelsdama išgabena iš pasienio kontrolės punkto teritorijos, o jei neįmanoma jos išgabenti, tai kartu su Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnais vykdo asmenų, esančių pasienio kontrolės punkto teritorijoje ar jos prieigose, evakuaciją.

15. Ekstremalių situacijų atvejais, jei trūkumų negalima pašalinti transporto priemonėje turimomis priemonėmis, iškviečiama Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos išlaidas, susijusias su avarijos šalinimu, įstatymų nustatyta tvarka apmoka vežėjas.

16. Jei pagrįstai įtariama, kad vežamos ne tos medžiagos, kaip nurodyta dokumentuose, gali būti imami vežamų pavojingų krovinių pavyzdžiai ar mėginiai. Tokiu atveju transporto priemonė sulaikoma, o paimti mėginiai tiriami kompetentingų institucijų akredituotose laboratorijose.

17. Siekiant užtikrinti saugų pavojingų krovinių vežimą, įgalioti Inspekcijos pareigūnai turi teisę:

17.1. atlikti įmonės, savo veikloje susijusios su pavojingų krovinių vežimu, kontrolę;

17.2. informuoti vežėjo šalies kompetentingą instituciją apie ekstremalias situacijas arba pakartotinius vežėjo, vežančio pavojingus krovinius, pažeidimus, kurie kelia grėsmę žmogui, aplinkai ir eismo saugai.

 

III. ATSAKOMYBĖ

 

18. Vežimo dalyviai, vežantys pavojingus krovinius, už padarytus pažeidimus atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________


Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose

ir pasienio kontrolės punktuose tvarkos

1 priedas

 

PASIENIO KONTROLĖS punktų, per kuriuos leidžiama vežti pavojingus krovinius, SĄRAŠAS

 

1. Buknaičių pasienio kontrolės punktas;

2. Būtingės pasienio kontrolės punktas;

3. Kalvarijos pasienio kontrolės punktas;

4. Kalvių pasienio kontrolės punktas;

5. Kybartų pasienio kontrolės punktas;

6. Lavoriškių pasienio kontrolės punktas;

7. Malkų įlankos jūrų uosto postas;

8. Medininkų pasienio kontrolės punktas;

9. Obelių pasienio kontrolės punktas;

10. Panemunės pasienio kontrolės punktas;

11. Saločių pasienio kontrolės punktas;

12. Smėlynės pasienio kontrolės punktas;

13. Šalčininkų pasienio kontrolės punktas.

______________


Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose

ir pasienio kontrolės punktuose tvarkos

2 priedas

 

PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO KONTROLĖS LAPAS Nr.

 

1. Tikrinimo vieta:

 

2. Data:

 

3. Laikas:

 

 

4. Transporto priemonės nacionalinis ženklas ir

5. Priekabos/puspriekabės nacionalinis ženklas ir

 

registracijos numeris:

 

registracijos numeris:

 

 

6. Transporto priemonės tipas:

 sunkvežimis

 autotraukinys

 transporto priemonė su platforma

 

7. Vežėjas/adresas:

 

 

8. Šalis:

 

 

9. Vairuotojas:

 

 

10. Vairuotojo padėjėjas:

 

 

11. Siuntėjas, adresas, pakrovimo vieta:

 

 

 

 

12. Gavėjas, adresas, iškrovimo vieta:

 

 

 

 

13. Pavojingo krovinio kiekis transporto priemonės vienetui (tonomis):

 

 

14. Ar viršytas ribinis kiekis:

 taip

 ne

 

 

 

15. Vežimo būdas:

 

 stacionari cisterna

 nuimama cisterna

 konteinerinė cisterna

 talpyklų baterija

 

 suverstinai

 konteineryje

 pakuotėse

 

 

Dokumentai:

 

16. Transporto dokumentas, deklaracija:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

 

17. Raštiškos instrukcijos:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

 

18. Dvišalės/daugiašalės sutartys/leidimai:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

 

19. Transporto priemonės tinkamumo vežti pavojingus krovinius sertifikatas:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

 

20. ADR – vairuotojo pasirengimo pažymėjimas:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

Transporto priemonės apžiūra:

21. Kroviniai leidžiami vežti*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

22. Vežimas palaidai*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

23. Vežimas cisternomis*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

24. Vežimas konteineriais*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

25. Transporto priemonės tipui leisti vežti kroviniai*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

26. Draudimas krovinius krauti mišriai*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

27. Perkrovimas ir saugojimas*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

28. Krovinių tekėjimas/byrėjimas ar pakuočių pažeidimas:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

29. Pakuočių ženklinimas*:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

30. Transporto priemonės ir/ar konteinerio ženklinimas:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

31. Cisternos ženklinimas:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

Saugos priemonės:

32. Įrankių rinkinys smulkiam remontui:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

33. Ratų atsparos:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

34. Du oranžinės spalvos žibintai:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

35. Gesintuvai:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

36. Vairuotojo asmens apsaugos priemonės:

 patikrinta

 nustatytas pažeidimas

 netikrinama

37. Pastabos:

 

 

 

 

 

38. Patikrinimą atlikęs pareigūnas:

 

 

(Vardas, pavardė, pareigos, parašas)

39. Patikrintos transporto priemonės vairuotojas:

 

 

(Vardas, pavardė, pareigos, parašas)

*- tikrina ir pildo Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pareigūnas


Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose

ir pasienio kontrolės punktuose tvarkos

3 priedas

 

PAVOJINGŲ KROVINIŲ VEŽIMO KELIAIS PAGRINDINIŲ PAŽEIDIMŲ SĄRAŠAS

 

1.        Vežami kroviniai, kuriuos draudžiama vežti kelių transportu.

2.        Transporto priemonės vairuotojas neturi transporto dokumentų arba juose nurodyti duomenys apie transporto priemonėje vežamus pavojingus krovinius neatitinka reikalavimų.

3.        Transporto priemonės vairuotojas neturi siuntėjo deklaracijos, kurioje nurodoma, kad krovinys tinkamai supakuotas ir atitinka pavojingų krovinių vežimo reikalavimus.

4.        Transporto priemonės vairuotojas neturi raštiškų instrukcijų vairuotojui arba turimos neatitinka reikalavimų.

5.        Transporto priemonės vairuotojas neturi ADR-kelių transporto priemonių pavojingiems kroviniams vežti vairuotojo pasirengimo pažymėjimo.

6.        Transporto priemonės vairuotojas neturi transporto priemonės tinkamumo vežti nurodytus pavojingus krovinius sertifikato arba jis netinkamas.

7.        Transporto priemonės vairuotojas neturi dvišalių/daugiašalių sutarčių kopijų, kai vežama pagal atskiras tarptautines sutartis, arba pavojingi kroviniai vežami nesilaikant dvišalės/daugiašalės sutarties nuostatų.

8.        Transporto priemonė arba pakuotė neatitinka jai keliamų reikalavimų.

9.        Transporto priemonė nepaženklinta arba paženklinta neteisingai.

10.      Pakuotės nepaženklintos arba paženklintos neteisingai.

11.      Transporto priemonėje nėra gesintuvų arba jie netinkami.

12.      Iš nesandarių cisternų ar pakuočių byra/teka pavojingos medžiagos.

13.      Cisterna perpildyta pavojingomis medžiagomis.

______________


Pavojingų krovinių vežimo kontrolės keliuose

ir pasienio kontrolės punktuose tvarkos

4 priedas

 

pavojingų krovinių VEŽIMO KELIAIS kontrolės METINĖ ATASKAITa

 

Už ………………………. m.

 

Transporto priemonių registracijos vieta1

Lietuvos Respublika

ES valstybės

Kitos šalys

Bendras skaičius

1. Patikrinta transporto priemonių

 

 

 

 

2. Patikrintas pavojingų krovinių kiekis (tonomis)

 

 

 

 

3. Nustatyti pažeidimai pagal pažeidimų rūšį:

3.1. dokumentai 

 

 

 

 

3.2. transporto priemonės įranga

 

 

 

 

3.3. pavojingų krovinių pakrovimas, tvirtinimas

 

 

 

 

3.4. pavojingų krovinių įpakavimas

 

 

 

 

3.5. kiti pažeidimai

 

 

 

 

4. Taikytos nuobaudos pagal pažeidimų rūšį ir nuobaudų rūšys:

 

Pažeidimas

Nuobauda

Pažeidimas

Nuobauda

Pažeidimas

Nuobauda

Pažeidimas

Nuobauda

4.1. dokumentai 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2. transporto priemonės įranga

 

 

 

 

 

 

 

 

4.3. pavojingų krovinių pakrovimas, tvirtinimas

 

 

 

 

 

 

 

 

4.4. pavojingų krovinių įpakavimas

 

 

 

 

 

 

 

 

4.5. kiti pažeidimai

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Šiame priede registracijos šalis – tai šalis, kurioje įregistruota kelių transporto priemonė.

PASTABA. Duomenis apie dalinės kontrolės metu nustatytus pažeidimus pažymėti „*“.

______________