LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL VEDYBŲ SUTARČIŲ REGISTRO STEIGIMO IR VEDYBŲ SUTARČIŲ REGISTRO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO
2001 m. lapkričio 20 d. Nr. 1372
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 50 straipsnio 6 punkto c) papunkčiu, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (Žin., 2000, Nr. 74-2262) 3.103 straipsniu ir Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 86-2043) 6 ir 7 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
3. Paskirti Teisingumo ministeriją vadovaujančiąja Vedybų sutarčių registro tvarkymo įstaiga ir pavesti jai atlikti visus su šio registro steigimu susijusius darbus.
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. lapkričio 20 d. nutarimu Nr. 1372
vedybų sutarčių REGISTRO NUOSTATAI
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Šie nuostatai reglamentuoja Vedybų sutarčių registro (toliau vadinama – registras) paskirtį, objektus, registro tvarkymo įstaigų teises ir pareigas, registro tvarkymą, reorganizavimą ir likvidavimą.
2. Registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti ir teikti duomenis apie vedybų sutartis ir sugyventinių sutartis, turto padalijimo faktus Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse (Žin., 2000, Nr. 74-2262) ir šiuose nuostatuose nustatyta tvarka.
3. Registras steigiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymu (Žin., 2000, Nr. 74-2262) ir Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu.
4. Registro objektai yra:
4.1. vedybų sutartys, jų pakeitimai, nutraukimas, pabaiga, sutarties ar jos dalies pripažinimas negaliojančia (toliau vadinama – vedybų sutartys);
4.2. sugyventinių sutartys dėl bendrai įgyto ir naudojamo turto padalijimo pasibaigus bendram gyvenimui, jų pakeitimai, nutraukimas, pabaiga, sutarties ar jos dalies pripažinimas negaliojančia (toliau vadinama – sugyventinių sutartys);
6. Registras tvarkomas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, Lietuvos Respublikos valstybės registrų įstatymu (Žin., 1996, Nr. 86-2043), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 63-1479; 2000, Nr. 64-1924), kitais įstatymais, šiais nuostatais, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais valstybės registrų veiklą. Pagrindinės šiuose nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse vartojamas sąvokas.
7. Registro duomenys kaupiami centrinėje duomenų bazėje. Registras yra viešas. Kiekvienas asmuo gali susipažinti su registro duomenimis įstatymų ir šių nuostatų nustatyta tvarka.
II. REGISTRO TVARKYMO ĮSTAIGOS
9. Vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga yra Teisingumo ministerija, kuri atlieka šias funkcijas:
9.1. metodiškai vadovauja registro tvarkymo įstaigoms, koordinuoja jų veiklą ir įstatymų nustatyta tvarka vykdo jų darbo priežiūrą;
10. Registro tvarkymo įstaigos yra apylinkių teismų hipotekos skyriai (toliau vadinama – registro tvarkymo įstaigos), kurios atlieka šias funkcijas:
10.1. registruoja vedybų sutartis, jų pakeitimus, nutraukimą, pabaigą, sutarties ar jos dalies pripažinimą negaliojančia;
10.2. registruoja sugyventinių sutartis, jų pakeitimus, nutraukimą, pabaigą, sutarties ar jos dalies pripažinimą negaliojančia;
10.4. spausdina iš centrinės duomenų bazės ir išduoda pranešimus apie vedybų sutarčių, sugyventinių sutarčių, jų pakeitimų, nutraukimo, pabaigos, sutarties ar jos dalies pripažinimą negaliojančia įregistravimą;
10.5. spausdina iš centrinės duomenų bazės ir išduoda pranešimus apie turto padalijimo faktų įregistravimą;
11. Centrinės duomenų bazės tvarkymo įstaiga yra Centrinė hipotekos įstaiga (toliau vadinama – duomenų bazės tvarkymo įstaiga), kuri atlieka šias funkcijas:
11.2. užtikrina centrinės duomenų bazės duomenų apsaugą ir saugų duomenų perdavimą kompiuterių tinklais;
11.3. teikia vadovaujančiajai registro tvarkymo įstaigai pasiūlymus dėl registro duomenų apsaugos tobulinimo;
12. Registro tvarkymo įstaigos privalo užtikrinti, kad tvarkant registrą nebūtų įrašyta klaidingų ar netikslių duomenų.
13. Įrašyti duomenis į registrą, taisyti klaidas registre turi teisę tik registro tvarkymo įstaigų darbuotojai įstatymų ir šių nuostatų nustatyta tvarka.
14. Registro duomenų teikėjai yra:
15. Registro duomenų teikėjai:
III. REGISTRO DUOMENYS
16. Registre kaupiami ir tvarkomi šie duomenys apie vedybų sutartis ir sugyventinių sutartis:
16.2. sutarties sudarymo ar pakeitimo, nutraukimo, pabaigos, sutarties ar jos dalies pripažinimo negaliojančia data;
16.3. sutartį sudarę fiziniai asmenys (Lietuvos Respublikoje fizinius asmenis registruojančio valstybės registro suteiktas asmens kodas (toliau vadinama – asmens kodas), vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; jeigu asmens kodo nėra – gimimo data, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta);
16.7. turto, dėl kurio teisinio režimo susitarta ar priimtas teismo sprendimas, rūšis, identifikavimo kodas (jeigu režimas nustatomas konkrečiam turto registre registruotam objektui), aprašymas;
17. Registre kaupiami ir tvarkomi šie duomenys apie turto padalijimo faktus:
17.2. sutarties dėl turto padalijimo patvirtinimo ar teismo sprendimo dėl turto padalijimo priėmimo data;
17.3. sutartį dėl turto padalijimo sudarę fiziniai asmenys (asmens kodas, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; jeigu asmens kodo nėra – gimimo data, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta) ar fiziniai asmenys (asmens kodas, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta; jeigu asmens kodo nėra – gimimo data, vardas, pavardė, gyvenamoji vieta), kurių turtas padalytas įsiteisėjusiu teismo sprendimu;
17.5. turto, dėl kurio padalijimo patvirtinta sutartis ar priimtas teismo sprendimas, rūšis, identifikavimo kodas (jeigu režimas nustatomas konkrečiam turto registre registruotam objektui), aprašymas;
17.6. sutartimi dėl turto padalijimo ar teismo sprendimu dėl turto padalijimo turtui nustatytas teisinis režimas;
18. Vedybų sutarties, sugyventinių sutarties, turto padalijimo fakto identifikavimo kodą sudaro 12 ženklų. Pirmas ir antras kodo ženklai nurodo duomenis įregistravusį hipotekos skyrių, trečias – registro objektą, ketvirtas–septintas kodo ženklas nurodo duomenų įregistravimo metus, aštuntas–dvyliktas – eilės numerį registre.
19. Registre įrašant duomenis apie fizinius asmenis ir turtą, kurie registruojami valstybės registruose, naudojamas atitinkamų registrų suteiktas identifikavimo kodas.
20. Registro duomenys kaupiami senus įrašus papildant naujais. Ištaisomi tik klaidingi duomenys.
Gavus teismo sprendimą dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kreditorių, kurių teises pažeidė vedybų sutarties ar sugyventinių sutarties pakeitimas ar nutraukimas, pažeistų teisių atkūrimo, registre atkuriami duomenys, buvę iki sutarties pakeitimo ar nutraukimo.
21. Duomenys apie vedybų sutartį ar sugyventinių sutartį į duomenų bazės archyvą perkeliami po 1 metų nuo sutarties pripažinimo negaliojančia, jos nutraukimo ar pabaigos datos. Duomenys apie turto padalijimo faktą į duomenų bazės archyvą perkeliami po 1 metų nuo santuokos nutraukimo arba vieno iš sutuoktinių mirties datos. Duomenys archyve saugomi 10 metų.
IV. REGISTRAVIMAS REGISTRE
23. Registrui teikiamus duomenis registruoja registro tvarkymo įstaigos darbuotojai, gavę prašymą įregistruoti duomenis ar pranešimą apie turto padalijimo faktą.
24. Prašymą įregistruoti duomenis registrui pateikia vienas iš sutuoktinių ar sugyventinių, vieno ar abiejų sutuoktinių kreditoriai arba jų įgalioti asmenys. Prašymas gali būti pateikiamas asmeniškai arba paštu.
Prašymą įregistruoti vedybų sutartį ar sugyventinių sutartį galima pateikti bet kuriai registro tvarkymo įstaigai, prašymą įregistruoti sutarties pakeitimą, nutraukimą, pasibaigimą, sutarties ar jos dalies pripažinimą negaliojančia – tai registro tvarkymo įstaigai, kurioje įregistruota sutartis.
25. Pranešimas apie turto padalijimo faktą pateikiamas registro tvarkymo įstaigai, kurioje įregistruota vedybų sutartis, jeigu vedybų sutarties nėra – registro tvarkymo įstaigai, kurios veiklos teritorijoje yra patvirtinta sutartis dėl turto padalijimo ar priimtas teismo sprendimas dėl turto padalijimo.
26. Notaras, patvirtinęs sutartį dėl turto padalijimo, registro tvarkymo įstaigai siunčia pranešimą apie turto padalijimo faktą ir sutarties dėl turto padalijimo kopiją.
27. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatytais atvejais teismas registro tvarkymo įstaigai siunčia pranešimą apie turto padalijimo faktą ir įsiteisėjusį teismo sprendimą dėl turto padalijimo.
28. Asmuo, pageidaujantis įregistruoti duomenis registre, turi pateikti registro tvarkymo įstaigai:
28.5. vieną iš šių dokumentų:
28.5.3. įsiteisėjusį teismo sprendimą pakeisti, nutraukti, pripažinti vedybų sutartį ar jos dalį negaliojančia;
28.5.6. įsiteisėjusį teismo sprendimą pakeisti, nutraukti, pripažinti sugyventinių sutartį ar jos dalį negaliojančia;
28.5.8. įsiteisėjusį teismo sprendimą atkurti pažeistas vieno ar abiejų sutuoktinių kreditorių teises;
29. Visi dokumentai registro tvarkymo įstaigai pateikiami lietuvių kalba. Jeigu dokumentai surašyti ne lietuvių kalba, turi būti pridėtas įstatymų nustatyta tvarka patvirtintas jų vertimas.
30. Gautas prašymas įregistruoti duomenis registre ar pranešimas apie turto padalijimo faktą registruojamas elektroniniame gaunamų dokumentų žurnale.
31. Registro tvarkymo įstaigos darbuotojas, gavęs prašymą ar pranešimą, deda spaudą, nurodydamas dokumento gavimo datą, taip pat suteikia gaunamų dokumentų žurnalo eilės numerį.
32. Jeigu pateiktame prašyme nenurodyti asmenys ar juos identifikuojantys duomenys, registro tvarkymo įstaiga grąžina visus pateiktus dokumentus juos pateikusiam asmeniui ir šis asmuo informuojamas, kad registre duomenys neįregistruoti, nurodomi neįregistravimo motyvai.
33. Užregistravus prašymą įregistruoti duomenis registre ar pranešimą, šių nuostatų 16–17 punktuose nurodyti duomenys per 3 darbo dienas įrašomi į registro duomenų bazę.
34. Įregistravus duomenis registre, dokumento originale dedamas spaudas, nurodantis vedybų sutarties, sugyventinių sutarties ar turto padalijimo fakto identifikavimo kodą ir įregistravimo datą. Iš centrinės duomenų bazės išspausdinamas pranešimas, patvirtinantis įregistravimą.
35. Dokumentų originalai ir pranešimas apie įregistravimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sutarties įregistravimo išsiunčiami (ar įteikiami asmeniškai) prašymą įregistruoti duomenis registre pateikusiam asmeniui. Registrui pateiktų dokumentų kopijos teisės aktų nustatyta tvarka saugomos registro tvarkymo įstaigose.
V. SĄVEIKA SU KITAIS VALSTYBĖS REGISTRAIS
37. Registro funkcionavimui užtikrinti naudojami šių valstybės registrų ir institucijų, registruojančių atitinkamus turto objektus, duomenys:
38. Kitų registrų duomenys siejami su registro duomenimis unikaliais numeriais (identifikavimo kodais) ir naudojami šių nuostatų 16.3, 16.7, 17.3, 17.5 punktuose nurodytiems duomenims gauti.
VI. REGISTRO DUOMENŲ NAUDOJIMAS
41. Registro duomenys teikiami šiais būdais:
42. Juridinę galią turinčius pažymėjimus teikia registro tvarkymo įstaigos, gavusios fizinio ar juridinio asmens rašytinį prašymą. Pažymėjimai spausdinami iš registro centrinės duomenų bazės, patvirtinami darbuotojo parašu ir hipotekos skyriaus antspaudu.
43. Registro išrašus teikia ir duomenis elektroniniu būdu atskleidžia centrinės duomenų bazės tvarkymo įstaiga.
44. Registro išrašai teikiami gavus fizinio ar juridinio asmens rašytinį prašymą. Atskleidžiami elektroniniu būdu registro duomenys teikiami pagal duomenų teikimo sutartis.
45. Fiziniai ir juridiniai asmenys turi teisę naudotis registro duomenimis, išskyrus įstatymų nustatytus apribojimus. Atlyginimo už naudojimąsi registro duomenimis tvarką ir dydį nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
VII. registro duomenų perdavimas į užsienio valstybes
47. Registro duomenys gali būti perduodami į užsienio valstybes tik Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Lietuvos Respublikos sutarčių su užsienio valstybėmis nustatytais atvejais.
VIII. REGISTRO DUOMENŲ APSAUGA
50. Tvarkant registrą, turi būti taikomos apsaugos priemonės nuo neteisėto duomenų rinkimo, užrašymo, kaupimo, saugojimo, klasifikavimo, grupavimo, jungimo, atkūrimo, keitimo (pildymo ar taisymo), teikimo, paskelbimo, naudojimo ar naikinimo. Šias priemones nustato vadovaujančioji registro tvarkymo įstaiga pagal Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymą, Bendruosius duomenų apsaugos reikalavimus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. rugsėjo 4 d. nutarimu Nr. 952 „Dėl duomenų apsaugos valstybės ir vietos savivaldos informacinėse sistemose“ (Žin., 1997, Nr. 83-2075), Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos teisės aktus ir kitus duomenų apsaugą reglamentuojančius teisės aktus.
51. Turi būti taikomos šios tvarkomo registro apsaugos nuo neteisėto duomenų sunaikinimo, pakeitimo ir naudojimo priemonės:
IX. REGISTRO FINANSAVIMAS