LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS STIPENDIJŲ MENO IR KULTŪROS KŪRĖJAMS ĮSTEIGIMO

 

2001 m. gegužės 8 d. Nr. 525

Vilnius

 

Vykdydama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000–2004 metų programos įgyvendinimo priemonių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. vasario 9 d. nutarimu Nr. 149 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000–2004 metų programos įgyvendinimo priemonių patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 14-437), VIII skyriaus „Kultūra“ 16 punktą ir siekdama remti profesionalaus meno ir kultūros kūrėjus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Įsteigti šių rūšių valstybės stipendijas meno ir kultūros kūrėjams:

1.1. strateginių meno ir kultūros projektų (programų) valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjams, vykdantiems strateginius valstybės meno ir kultūros projektus (programas), bei meno kūrėjams, kurių kūriniai bus įsigyjami valstybės nacionalinėms šiuolaikinio meno kūrinių kolekcijoms formuoti;

1.2. individuali valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjų individualiems laisvos raiškos projektams (programoms) remti;

1.3. edukacinė valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjų profesiniam meistriškumui tobulinti (išvykti į stažuotes, dalyvauti kursuose, konferencijose, simpoziumuose, kūrybinėse stovyklose ir panašiai);

1.4. vardinė valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjams už jų išskirtinį asmeninį indėlį į Lietuvos meną ir kultūrą.

2. Nustatyti, kad:

2.1. valstybės stipendija – iki 10 minimalaus gyvenimo lygio dydžių per mėnesį;

2.2. valstybės stipendijos mokamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, numatytų Kultūros ministerijai. Kasmet jas skiria kultūros ministras.

3. Patvirtinti Valstybės stipendijų meno ir kultūros kūrėjams nuostatus (pridedama).

4. Pavesti Švietimo ir mokslo ministerijai iki 200l m. liepos 1 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarimų dėl mokslo srities valstybės stipendijų įsteigimo ir jų nuostatų projektus.

5. Pripažinti netekusiais galios:

5.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 1 d. nutarimą Nr. 258 „Dėl valstybės stipendijų įsteigimo“ (Žin., 1991, Nr. 21-559);

5.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. spalio 21 d. nutarimą Nr. 436 „Dėl Valstybės stipendijų nuostatų“ (Žin., 1991, Nr. 33-913);

5.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1995 m. balandžio 28 d. nutarimą Nr. 616 „Dėl Valstybės stipendijų nuostatų dalinio pakeitimo“ (Žin., 1995, Nr. 37-930);

5.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 24 d. nutarimą Nr. 330 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1991 m. liepos 1 d. nutarimo Nr. 258 „Dėl valstybės stipendijų įsteigimo“ ir 1991 m. spalio 21 d. nutarimo Nr. 436 „Dėl Valstybės stipendijų nuostatų“ dalinio pakeitimo“ (Žin., 1999, Nr. 29-834).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                                   Rolandas Paksas

 

Kultūros ministras                                                                                                      Gintautas Kėvišas

______________

 


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2001 m. gegužės 8 d. nutarimu Nr. 525

 

VALSTYBĖS STIPENDIJŲ MENO IR KULTŪROS KŪRĖJAMS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šie nuostatai apibrėžia valstybės stipendijų (toliau vadinama – stipendijos) paskirtį, rūšis, jų dydį, bendruosius skyrimo principus, stipendijų skyrimo ir atsiskaitymo už jas tvarką.

2. Kasmet stipendijas skiria kultūros ministras.

3. Stipendijos mokamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, numatytų Kultūros ministerijai.

4. Stipendijos skiriamos profesionaliojo meno ir kultūros kūrėjams remti.

 

II. STIPENDIJŲ RŪŠYS, DYDIS IR TRUKMĖ

 

5. Stipendijos yra 4 rūšių:

5.1. strateginių meno ir kultūros projektų (programų) valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjams, vykdantiems strateginius valstybės meno ir kultūros projektus (programas), bei meno kūrėjams, kurių kūriniai bus įsigyjami valstybės nacionalinėms šiuolaikinio meno kūrinių kolekcijoms formuoti;

5.2. individuali valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjų individualiems laisvos raiškos projektams (programoms) remti;

5.3. edukacinė valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjų profesiniam meistriškumui tobulinti (išvykti į stažuotes, dalyvauti kursuose, konferencijose, simpoziumuose, kūrybinėse stovyklose ir panašiai);

5.4. vardinė valstybės stipendija – skiriama meno ir kultūros kūrėjams už jų išskirtinį asmeninį indėlį į Lietuvos meną ir kultūrą.

6. Stipendijų trukmė:

6.1. strateginių meno ir kultūros projektų (programų), individualių ir vardinių stipendijų – iki 2 metų;

6.2. edukacinės stipendijos – iki vienerių metų.

7. Stipendijų kvotas nustato Lietuvos kultūros ir meno taryba. Stipendijų dydį ir trukmę nustato kultūros ministras, atsižvelgdamas į ekspertų komisijų rekomendacijas ir Lietuvos kultūros ir meno tarybos pasiūlymus.

8. Stipendijos mokamos tik Lietuvos Respublikos piliečiams. Stipendijų mokėjimas nutraukiamas, jeigu stipendininkas:

8.1. pateikė klaidingus duomenis apie save;

8.2. pažeidė sutarties sąlygas ar laiku jų nevykdė;

8.3. atsisakė (neteko) Lietuvos Respublikos pilietybės;

8.4. išvyko dirbti į užsienį;

8.5. mirė.

 

III. STIPENDIJŲ SKYRIMO TVARKA

 

9. Pretendentų į stipendijas kandidatūras teikia ekspertų komisijos ir Lietuvos kultūros ir meno taryba. Stipendijas skiria kultūros ministras. Ekspertų komisijų ir Lietuvos kultūros ir meno tarybos teikimų dėl stipendijų skyrimo terminus nustato kultūros ministras.

10. Ketvirtadalis (25 procentai) visų rūšių stipendijų, išskyrus strateginių meno ir kultūros projektų (programų) ir vardines stipendijas, skiriamas jauniesiems meno ir kultūros kūrėjams. Į šias stipendijas gali pretenduoti jaunieji meno ir kultūros kūrėjai 5 metus po profesinės kvalifikacijos įgijimo. Išimties atvejais Lietuvos kultūros ir meno tarybos pritarimu stipendijos gali būti skiriamos studijuojantiems jauniesiems meno ir kultūros kūrėjams, realizuojantiems vertingus projektus, įdomias kūrybines iniciatyvas.

11. Apie Kultūros ministerijai teikiamų paraiškų stipendijoms gauti priėmimą skelbiama spaudoje, ir šios paraiškos priimamos mėnesį nuo paskelbimo spaudoje datos. Paraiškos edukacinei stipendijai gauti teikiamos 2 kartus per metus – ne vėliau kaip iki birželio 1 d. ir iki spalio 30 d.; paraiškos kitoms stipendijoms (išskyrus vardines) gauti teikiamos kartą per metus – ne vėliau kaip iki spalio 30 dienos.

12. Pretendentas į stipendiją (išskyrus vardinę) pateikia užpildytą Kultūros ministerijos nustatytos formos paraišką tik vienos rūšies stipendijai.

13. Ekspertų komisijas sudaro kultūros ministras. Ekspertų komisijų nariai yra kompetentingi meno ir kultūros sričių specialistai, meno ir kultūros kūrėjai.

14. Atsižvelgdamos į projekto (programos) aktualumą valstybės meno ir kultūros plėtros procesams, ekspertų komisijos ir Lietuvos kultūros ir meno taryba svarsto ir vertina pretendentų paraiškas, sprendžia kitus klausimus, susijusius su stipendijų nutraukimu, ataskaitų vertinimu, pagal šiuos nuostatus ir savo reglamentus.

15. Ekspertų komisijų ir Lietuvos kultūros ir meno tarybos nariai neturi teisės pretenduoti į stipendiją.

16. Stipendininkas, išskyrus edukacinės stipendijos gavėją, turi teisę pretenduoti į valstybės stipendiją praėjus ne mažiau kaip vieneriems metams po stipendijos gavimo. Stipendininkui, pateikusiam motyvuotą prašymą pratęsti gautąją stipendiją (išskyrus edukacinę), ekspertų komisijų sprendimu ir Lietuvos kultūros ir meno tarybos pritarimu stipendija gali būti pakartotinai skiriama be vienerių metų pertraukos, tačiau ne ilgesniam kaip 2 metų laikotarpiui.

17. Ekspertų komisijai priėmus sprendimą nutraukti stipendijos mokėjimą, šį klausimą svarsto Lietuvos kultūros ir meno taryba ir teikia pasiūlymus kultūros ministrui.

18. Kultūros ministro sprendimu stipendijos mokėjimas nutraukiamas, ir apie tai informuojamas stipendininkas.

19. Stipendininkas, išskyrus vardinės stipendijos gavėją, pasirašo su Kultūros ministerija kultūros ministro patvirtintos formos sutartį, kurioje atitinkamai numatoma projekto (programos) įgyvendinimo, ataskaitos už gautą stipendiją forma, ataskaitos pateikimo terminai, sutarties nutraukimo sąlygos ir kiti duomenys.

20. Ekspertų komisija, rekomendavusi pretendentą stipendijai gauti, vertina stipendininko ataskaitą.

21. Svarstydama, ar skirti stipendiją, ekspertų komisija turi atsižvelgti į pretendento ataskaitą už anksčiau gautą stipendiją.

 

IV. ATSISKAITYMO TVARKA

 

22. Pasibaigus projektui (programai), stipendininkas, išskyrus vardinės stipendijos gavėją, ne vėliau kaip per mėnesį pateikia Kultūros ministerijai galutinę ataskaitą apie įgyvendinto projekto (programos) rezultatus, taip pat finansinę ataskaitą.

23. Jeigu projektas (programa) tęsiasi ne vienerius metus (įskaitant laikotarpį nuo sutarties pasirašymo dienos iki finansinių metų pabaigos), kasmet iki sausio 31 d. stipendininkas pateikia Kultūros ministerijai išsamias metines ataskaitas apie tai, kaip įgyvendinamas projektas (programa), kaip laikomasi stipendijos panaudojimo sąlygų, taip pat finansinę ataskaitą.

24. Jeigu projektas (programa) vykdomas etapais, ataskaitą stipendininkas pateikia ne vėliau kaip per mėnesį, pasibaigus etapui.

25. Pasibaigus projekto (programos) įgyvendinimo terminui, nepanaudotą stipendijos dalį stipendininkas ne vėliau kaip per mėnesį grąžina Kultūros ministerijai.

______________