LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO

Į S A K Y M A S

 

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2007 M. BALANDŽIO 6 D. ĮSAKYMO Nr. 3D-152 „DĖL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2007–2013 METŲ PROGRAMOS PRIEMONĖS „AGRARINĖS APLINKOSAUGOS IŠMOKOS“ PROGRAMŲ „KRAŠTOVAIZDŽIO TVARKYMAS“, „EKOLOGINIS ŪKININKAVIMAS“, „TAUSOJANTI APLINKĄ VAISIŲ IR DARŽOVIŲ AUGINIMO SISTEMA“ IR „RIZIKOS“ VANDENS TELKINIŲ BŪKLĖS GERINIMAS“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2013 m. balandžio 16 d. Nr. 3D-280

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 (Žin., 1998, Nr. 83-2327; 2010, Nr. 125-6405), 9.2 punktu,

P a k e i č i u Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“, „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 6 d. įsakymu Nr. 3D-152 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų „Kraštovaizdžio tvarkymas“, „Ekologinis ūkininkavimas“ ir „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“ įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2007, Nr. 41-1561; 2012, Nr. 40-1975, Nr. 53-2646):

1. Išdėstau 3 punkto 26 pastraipos a) papunktį taip:

„a) vietoj naudmenų ar kitų laukų, už kuriuos mokama mažesnė išmoka už hektarą (arba išmokos visai nemokamos), ploto deklaruoja naudmenų ar kitų laukų, už kuriuos jis turi realią galimybę gauti didesnę išmoką, plotą;“.

2. Išdėstau 8.1 punktą taip:

8.1. laikytis įsipareigojimų pagal Priemonės atitinkamas programas ne mažiau kaip 5 kalendorinius metus nuo paramos paraiškos vykdyti atitinkamą Priemonės programą pateikimo dienos. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, kuriems šių įsipareigojimų laikotarpis baigiasi 2013 metais, gali pratęsti prisiimtus įsipareigojimus 1 metus;“.

3. Išdėstau 8.19.4 punktą taip:

8.19.4. pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, pretenduojantys į kompensacines išmokas už daugiametes žoles, skirtas ekologinei sėklininkystei, kasmet iki rugsėjo 15 d. turi aprobuoti daugiamečių žolių sėklinius pasėlius. Nuostata netaikoma pasėjus daugiamečių žolių sėklinių pasėlių plotus pirmaisiais metais;“.

4. Išdėstau 9.8.1 punktą taip:

9.8.1. nušienauti melioracijos griovių šlaitus kartą per metus – pradėti šienavimą ne anksčiau kaip liepos 15 d. ir baigti rugsėjo 30 d. Nušienauta žolė gali būti smulkinama ir paliekama ant melioracijos griovio šlaito, tačiau ši nuostata dėl žolės susmulkinimo netaikoma pareiškėjams, prisiėmusiems įsipareigojimus iki 2012 m. Visais atvejais nesusmulkinta žolė negali būti palikta pradalgėse ant melioracijos griovio šlaito;“.

5. Išdėstau 14.1 punktą taip:

14.1. deklaruojamus laukus įbraižo ir prašo paramos pagal šią Priemonę vadovaudamasis Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėmis. Deklaruojantiems valstybinėje žemėje, visais atvejais, būtina pateikti tos žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentą;“.

6. Išdėstau 14.2 punktą taip:

14.2. pareiškėjai, norintys gauti paramą pagal programas „Ekologinis ūkininkavimas“ ir (arba) „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“, atitinkamų metų Tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse nustatyta tvarka pateikia paramos paraišką. Pareiškėjai ir (arba) paramos gavėjai, įgyvendinantys programą „Ekologinis ūkininkavimas“, Agentūrai pateikia ne vėliau kaip iki ateinančių metų gegužės 15 d. Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalo 18 lentelę „Ekologiškų produktų realizavimo apskaita“, kurioje nurodoma informacija apie realizuotą produkciją. Vėliau pateikta 18 lentelė nepriimama;“.

7. Išdėstau 14.5 punktą taip:

14.5. pavėluotai pateiktos paraiškos priimamos iki einamųjų metų liepos 10 d. (išskyrus paraiškas sertifikuoti ekologinę gamybą ir išskirtinės kokybės vaisius, uogas ir daržoves), už kiekvieną pavėluotą darbo dieną galutinę paramos sumą mažinant 1 proc. Po birželio 15 d. pareiškėjų paramos paraiškos sertifikuoti ekologinę gamybą ir išskirtinės kokybės vaisius, uogas ir daržoves nepriimamos. Pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui (po einamųjų metų liepos 10 d.), paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimas nepriklauso nuo pareiškėjo valios (pvz., pareiškėjo mirtis, ilgalaikis profesinis nepajėgumas, stichinė nelaimė, padariusi stiprų poveikį valdai). Tokiais atvejais pareiškėjas ar jo įpėdinis per 10 darbo dienų nuo tos dienos, kai sužinojo arba galėjo sužinoti apie nuo pareiškėjo valios nepriklausančias aplinkybes, seniūnijos darbuotojui kartu su paraiška pateikia prašymą priimti pavėluotą paraišką ir vėlavimo priežasties pagrindimo dokumentus. Į PPIS įvedami paraiškos duomenys, paraiška patvirtinama. Vėlavimo priežastį nurodantys dokumentai PPIS neregistruojami, o jų originalai kartu su pasirašytu registracijos dokumentu siunčiami paštu Agentūrai, kuri priima sprendimą dėl tokios paraiškos administravimo. ŽŪIKVC, gavęs Agentūros sprendimą, kad tokia paraiška gali būti priimta, elektroninius paraiškos duomenis perduoda Agentūrai. Paraiškos, pateiktos pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui (po einamųjų metų liepos 10 d.), priimamos iki einamųjų metų gruodžio 1 d. Vėliau paraiškos nepriimamos.“

8. Įrašau 15.2 punkte vietoj „rugpjūčio 1 d.“ šiuos žodžius „rugpjūčio 15 d.“. Paskutiniame sakinyje po žodžių „ŽŪIKVC“ įrašau žodžius „iki einamųjų metų rugpjūčio 15 d.“

9. Išdėstau 17 punktą taip:

17. Informaciją apie savo duomenis pareiškėjas gali rasti Portale arba teirautis Agentūroje telefonais, nurodytais Agentūros interneto svetainėje www.nma.lt, elektroniniu paštu (adresu info@nma.lt) arba raštu ir tiesiogiai atvykęs į Agentūrą (adresu: Blindžių g. 17, Vilnius), taip pat informacijos gali kreiptis į savivaldybes (seniūnijas). Tada, kai pareiškėjas pageidauja, jog informacija apie jo paraiškos vertinimo rezultatus elektroniniu paštu būtų teikiama ir savivaldybių žemės ūkio skyriams, paraiškoje tai nurodo. Klausdamas raštu ar elektroniniu paštu pareiškėjas turi nurodyti savo vardą, pavardę, asmens kodą (fizinis asmuo), įmonės pavadinimą ir kodą (juridinis asmuo), adresą, telefono numerį, valdos numerį.“

10. Įrašau 29 punkte po žodžių „(toliau – savivaldybės sutikimas)“ žodžius „Minėtus dokumentus pareiškėjas privalo pateikti ir tada, kai yra gaunamas skundas apie jo deklaruotą plotą.“

11. Įrašau 36.7 punkte po žodžių „20 proc.“ žodžius „faktinio ploto;“.

12. Įrašau 37.1.1 punkte po žodžių „20 proc.“ žodžius „faktinio ploto;“.

13. Įrašau 37.1.2 punkte po žodžių „20 proc.“ žodžius „faktinio ploto;“.

14. Įrašau 37.1.3 punkte po žodžių „20 proc.“ žodį „faktinio;“.

15. Įrašau 37.1.5 punkte po žodžių „50 proc.“ žodžius „faktinio ploto;“.

16. Įrašau 37.2.2 po žodžių „pagal programas“ žodžius „šių taisyklių 8 ir 9 punktuose“.

17. Įrašau 37.2.9 punkte vietoj žodžio „plotus“ žodį „laukus“.

18. Papildau šiuo 421 punktu:

421. Agentūra turi teisę ankstesniais ar einamaisiais metais pateiktas paraiškas administruoti iš naujo bei priimti sprendimus dėl reikalavimo grąžinti visą ar dalį išmokėtos paramos sumos ir (arba) taikyti kitas poveikio priemones už su prašoma arba gauta parama susijusių įsipareigojimų nevykdymą ir (arba) nustatytų reikalavimų nesilaikymą atlikusi administracinį patikrinimą ir (arba) patikrą vietoje, tada, kai pareiškėjas nesilaikė paramos arba paraiškoje numatytų reikalavimų ar pažeidė paramos gavimo ir naudojimo sąlygas.“

19. Išdėstau 5 priedo 3 ir 4 eilutes taip:

 

Per metus į dirvą patenkančio azoto (tręšiant mėšlu, srutomis ir ganant gyvulius) kiekis negali viršyti 170 kg/ha.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“:

– Pievose nenaudoti pesticidų, trąšų, kalkinimo priemonių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Šlapynių tvarkymas“:

– Šlapynėse nenaudoti pesticidų, trąšų, kalkinimo priemonių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Ražienų laukai per žiemą“:

– Ražienų netręšti, nekalkinti ir neganyti gyvulių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamojoje žemėje“:

– Nenaudoti pesticidų, trąšų, nekalkinti.

Programos „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“:

– Įveistoje daugiametėje ganykloje (pievoje) nenaudoti pesticidų ir trąšų.

Programos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“:

– Neviršyti mineralinių trąšų sunaudojimo skaičiuojant pagal azoto kiekį 122 kg/ha daržovėms, bulvėms ir 96 kg/ha vaisiams ir uogoms per metus.

1 proc. pagal priemonę apskaičiuoto išmokų dydžio, išskyrus programą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“

Per metus į dirvą patenkančio azoto (tręšiant mėšlu, srutomis ir ganant gyvulius) kiekis negali viršyti 170 kg/ha.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“:

– Gyvulius pradėti ganyti ne anksčiau kaip birželio 15 d.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Šlapynių tvarkymas“:

– Gyvulius pradėti ganyti ne anksčiau kaip liepos 1 d.

– Ganyti gyvulius tik nepririštus aptvaruose.

– Ganant gyvulius, jų tankis nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 1 d. neturi būti didesnis kaip 1 SG/ha (gyvulių perskaičiavimas į sutartinius gyvulius pateikiamas šių taisyklių 1 priede).

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“:

– Ganymą pradėti ne anksčiau kaip nuo birželio 15 d. ir ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje“:

– Ganymą pradėti ne anksčiau kaip nuo birželio 15 d. ir ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamojoje žemėje“:

– Medingojo mišinio plotuose nuo rugsėjo 15 d. gali būti ganomi gyvuliai.

Programos „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“:

– Jei daugiamete ganykla arba pieva paverstas laukas bus naudojamas gyvulininkystės tikslams, vystyti tik ekstensyviąją gyvulininkystę (ne daugiau kaip 1 SG/1ha).

1 proc. pagal priemonę apskaičiuoto išmokų dydžio, išskyrus programą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“

 

20. Pripažįstu netekusia galios 5 priedo 5 eilutę.

21. Išdėstau 5 priedo 6 eilutę taip:

Augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai žemės ūkio valdose turi naudoti tik registruotus augalų apsaugos produktus ir tvarkyti Augalų apsaugos produktų įvežimo, sandėliavimo, prekybos ir naudojimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-564 (Žin., 2004, Nr. 15-481; 2010, Nr. 92-4868), nustatytos formos apskaitos žurnalą.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“:

– Pievose nenaudoti pesticidų, trąšų, kalkinimo priemonių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Šlapynių tvarkymas“:

– Šlapynėse nenaudoti pesticidų, trąšų, kalkinimo priemonių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklos „Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“:

– Nearti, nenaudoti trąšų ir pesticidų, nekalkinti.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje“:

– Nearti, nenaudoti trąšų ir pesticidų.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Ražienų laukai per žiemą“:

– Nepurkšti augalų apsaugos produktų po javapjūtės.

– Ražienų netręšti, nekalkinti ir neganyti gyvulių.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikla „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamojoje žemėje“:

– Nenaudoti pesticidų, trąšų, nekalkinti.

Programos „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“:

– Įveistoje daugiametėje ganykloje (pievoje) nenaudoti pesticidų ir trąšų.

1 proc. pagal priemonę apskaičiuoto išmokų dydžio, išskyrus programą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“

 

22. Išdėstau 7 priedo 2 punktą taip:

2. Pupelės, pupuolės“.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                     Vigilijus Jukna