LIETUVOS RESPUBLIKOS

Į S T A T Y M A S

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIETOS SAVIVALDOS PAGRINDŲ ĮSTATYMO PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

1991 m. rugsėjo 12 d. Nr. I-1794

Vilnius

 

Siekdama sustiprinti vykdomosios valdžios įtaką realizuojant ekonomikos reformą, Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba nutaria:

Padaryti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos pagrindų įstatyme šiuos pakeitimus ir papildymus:

1. 11 straipsnį papildyti tokiu 2 punktu:

2) rajono (apskrities) valdybos reikalavimas prieš terminą atleisti iš pareigų rinktą, skirtą ar tvirtintą pareigūną, jeigu jis nevykdo Lietuvos Respublikos įstatymų, Aukščiausiosios Tarybos nutarimų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės, taip pat aukštesniosios pakopos savivaldybės Tarybos ir jos valdybos sprendimų arba juos šiurkščiai pažeidžia.

Sprendimą šiuo klausimu Taryba priima per septynias dienas nuo reikalavimo gavimo dienos ir apie tai praneša rajono (apskrities) valdybai;“.

2. 11 straipsnio 2 ir 3 punktus atitinkamai laikyti 3 ir 4 punktais. 12 straipsnio 4 punktą papildyti tokiomis antrąja, trečiąja ir ketvirtąja dalimis:

„Tais atvejais, kai viršaitis, meras ar jų pavaduotojai nevykdo Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, taip pat aukštesniosios pakopos savivaldybės Tarybos ir jos valdymo organų sprendimų arba juos šiurkščiai pažeidžia, rajono (apskrities) valdyba gali reikalauti atleisti šiuos pareigūnus iš pareigų, o atitinkama apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus), miesto Taryba ne vėliau kaip per septynias dienas nuo reikalavimo gavimo sprendžia klausimą dėl jų atleidimo iš pareigų. Kai apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus), miesto Taryba nesutinka su rajono (apskrities) valdybos siūlymu, klausimą rajono (apskrities) valdybos teikimu iš esmės sprendžia rajono (apskrities) Taryba.

Viršaičio, mero ar jų pavaduotojų atleidimo iš pareigų klausimą rajono (apskrities) valdybos teikimu iš esmės gali spręsti rajono (apskrities) Taryba ir tais atvejais, kai apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus), miesto Taryba nustatytu laiku neapsvarsto rajono (apskrities) valdybos teikimo.

Jeigu apylinkės, gyvenvietės (valsčiaus), miesto Taryba per septynias dienas nepriima sprendimo atleisti pareigūną iš pareigų, o rajono (apskrities) valdyba neatšaukia savo reikalavimo, pareigūnas nušalinamas nuo pareigų iki klausimą iš esmės išspręs rajono (apskrities) Taryba.“

4. 12 straipsnio 4 punkto antrąją ir trečiąją dalis atitinkamai laikyti penktąja ir šeštąja dalimis.

5. 15 straipsnį papildyti tokiu 3 punktu:

3) Lietuvos Respublikos Vyriausybės reikalavimas prieš terminą atleisti iš pareigų rinktą, skirtą ar tvirtintą pareigūną, jeigu jis nevykdo Lietuvos Respublikos įstatymų, Aukščiausiosios Tarybos nutarimų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimų arba juos šiurkščiai pažeidžia.

Sprendimą šiuo klausimu Taryba priima per dešimt dienų nuo reikalavimo gavimo dienos ir apie tai praneša Lietuvos Respublikos Vyriausybei;“.

6. 15 straipsnio 3 punktą laikyti 4 punktu.

7. 17 straipsnio 2 punktą papildyti tokiomis trečiąja ir ketvirtąja dalimis:

„Tais atvejais, kai rajono (apskrities) valdytojas, miesto meras, jų pavaduotojai ir sekretorius nevykdo Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimų arba juos šiurkščiai pažeidžia, Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali reikalauti atleisti šiuos pareigūnus iš pareigų, o Taryba ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo reikalavimo gavimo sprendžia klausimą dėl jų atleidimo iš pareigų. Kai Taryba nesutinka su Lietuvos Respublikos Vyriausybės reikalavimu, klausimą Vyriausybės teikimu iš esmės sprendžia Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba.

Neatidėliotinais atvejais Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali kreiptis į Aukščiausiąją Tarybą dėl savivaldybių pareigūnų įgaliojimų laikino sustabdymo nedelsiant arba jų atleidimo iš pareigų.“

8. 18 straipsnio 3 punktą papildyti tokiomis antrąja ir trečiąja dalimis:

„Jeigu šių padalinių vadovai nevykdo Lietuvos Respublikos įstatymų, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimų ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimų arba juos šiurkščiai pažeidžia, Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali reikalauti juos atleisti iš pareigų. Šiuos reikalavimus rajono (apskrities), miesto valdyba apsvarsto ne vėliau kaip per septynias dienas nuo jų gavimo. Tais atvejais, kai rajono (apskrities), miesto valdyba nesutinka su Lietuvos Respublikos Vyriausybės reikalavimu atleisti pareigūną iš pareigų, šį klausimą Vyriausybė teikia svarstyti rajono (apskrities), miesto Tarybai, kuri jį apsvarsto ne vėliau kaip per dvylika dienų nuo Vyriausybės teikimo gavimo rajono (apskrities), miesto valdyboje.

Jeigu rajono (apskrities), miesto valdyba arba Taryba per dvylika dienų nepriima sprendimo atleisti pareigūną iš pareigų, o Vyriausybė neatšaukia savo reikalavimo, pareigūnas atleidžiamas Vyriausybės nutarimu.“

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS PIRMININKAS                        VYTAUTAS LANDSBERGIS

______________