LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL LICENCIJŲ TARPININKAUTI DĖL PILIEČIŲ ĮDARBINIMO UŽSIENYJE IŠDAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO

 

2001 m. lapkričio 12 d. Nr. 149

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bedarbių rėmimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 2-25; 1996, Nr. 18-457; 1998, Nr. 8-165; 1999, Nr. 65-2086) 4 straipsniu,

1. Tvirtinu pridedamas:

1.1. Licencijų tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje išdavimo tvarką;

1.2. Licencijos tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje formą.

2. Pripažįstu netekusiu galios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1991 m. gegužės 7 d. įsakymo Nr. 57 „Dėl gyventojų užimtumo programų rengimo ir įgaliojimų organizacijoms tarpininkauti įdarbinant piliečius užsienyje išdavimo“ 2 punktą.

3. Pavedu iki 2002 m. vasario 1 d. Darbo rinkos ir lygių galimybių skyriui įvertinti organizacijų (įmonių), turinčių licencijas tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje, vykdomos veiklos atitikimą šio įsakymo 1.1 punktu patvirtintos Tvarkos reikalavimams ir prireikus nustatyta tvarka teikti pasiūlymus dėl licencijų galiojimo sustabdymo arba panaikinimo.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS

IR DARBO MINISTRĖ                                                                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2001 m. lapkričio 12 d. įsakymu Nr. 149

 

LICENCIJŲ TARPININKAUTI DĖL PILIEČIŲ ĮDARBINIMO UŽSIENYJE IŠDAVIMO TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Licencijų tarpininkauti dėl Lietuvos Respublikos piliečių ir nuolat gyvenančių Lietuvoje asmenų įdarbinimo užsienyje išdavimo tvarka (toliau – Tvarka) reglamentuoja licencijų išdavimą, atsisakymą jas išduoti, licencijų galiojimo sustabdymą bei galiojimo panaikinimą, jų registravimą, licencijos formos rekvizitų nustatymą, taip pat licencijuojamos veiklos sąlygas.

2. Organizacijos (įmonės), norinčios tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos bedarbių rėmimo įstatymo (Žin., 1991, Nr. 2-25; 1996, Nr. 18-457; 1998, Nr. 8-165; 1999, Nr. 65-2086) 4 straipsniu, privalo įsigyti licencijas, kurias išduoda Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

3. Licencijos išduodamos organizacijoms (įmonėms), kurių steigimo dokumentuose ar įstatuose pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių, patvirtintą Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės generalinio direktoriaus 1999 m. spalio 5 d. įsakymu Nr. 74 (Žin., 1999, Nr. 87-2582), yra nurodyta veikla 74.50 „Naujo personalo atranka ir tarnybos parūpinimas“.

4. Licenciją tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje pasirašo socialinės apsaugos ir darbo ministro įgaliotas viceministras.

 

II. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS

 

5. Tarpininkavimas dėl piliečių įdarbinimo užsienyje – tai mokamos arba nemokamos paslaugos (informacija apie laisvas darbo vietas, galimybę įsidarbinti, profesinis konsultavimas, orientavimas bei kitos su įdarbinimu susijusios paslaugos) asmenims, norintiems susirasti atitinkantį jų poreikius darbą.

6. Organizacijos (įmonės), norinčios tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje (toliau – įmonės), pasirašo bendradarbiavimo sutartis tiesiogiai su įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūra arba įdarbinančios šalies darbdaviu. Tarpininkavimas dėl piliečių įdarbinimo užsienyje vykdomas pagal bendradarbiavimo sutartyse numatytas veiklos sritis ir sąlygas. Sutartyje turi būti numatyta tarpininkavimo dėl įdarbinimo procedūra bei abiejų susitariančių šalių įsipareigojimai:

6.1. įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūros – teikti įmonei informaciją apie laisvas darbo vietas įdarbinančioje šalyje, taip pat informaciją apie įsidarbinimo toje šalyje galimybes ir sąlygas, gyvenimo bei darbo apmokėjimo sąlygas; pateikti konkrečius darbo pasiūlymus ieškantiems darbo asmenims; susitarus su darbdaviu dėl ieškančio darbo asmens įdarbinimo – parengti ir persiųsti įmonei dokumentus, kurie pagal įdarbinančios šalies teisės aktus yra būtini įsidarbinti šioje šalyje; pateikti įmonei teisės aktus bei kitokią informaciją apie apsigyvenimo toje šalyje, įsidarbinimo bei darbo sąlygų, mokesčių bei socialinio draudimo įmokų mokėjimo, sveikatos apsaugos reglamentavimą įdarbinančioje šalyje;

6.2. įmonės – kaupti ieškančių darbo asmenų duomenų bazę, padėti šiems asmenims paruošti reikalingus įdarbinimui užsienyje dokumentus, tarpininkauti tarp ieškančio darbo asmens ir įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūros ieškant jam tinkamos darbo vietos bei tvarkant reikalingus dokumentus įdarbinimui pagal įdarbinančios šalies teisės aktus.

7. Įmonės privalo turėti reikiamos kvalifikacijos darbuotojus bei atitinkamai įrengtas patalpas žmonių priėmimui.

8. Įmonės, turinčios licencijas tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje (toliau – licencijų savininkai), sudaro su ieškančiais darbo asmenimis paslaugų sutartis, kurias pasirašo ieškantis darbo asmuo ir organizacijos (įmonės) vadovas arba jo įgaliotas atstovas. Sutartyse turi būti nurodyta:

8.1. licencijos savininko teikiamos paslaugos (jų pobūdis, įdarbinančios šalies pavadinimas ir kt.);

8.2. licencijos savininko įsipareigojimai:

8.2.1. teikti informaciją ieškančiam darbo asmeniui apie laisvas darbo vietas įdarbinančioje šalyje, taip pat informaciją apie įsidarbinimo toje šalyje galimybes ir sąlygas, gyvenimo bei darbo apmokėjimo sąlygas;

8.2.2. ieškoti darbo vietos pagal ieškančio darbo asmens pageidavimus ir profesinį pasirengimą; suradus darbo vietą – užtikrinti darbo sutarties bei kitų dokumentų, būtinų asmens įsidarbinimui pagal įdarbinančios šalies teisės aktus ir procedūras, sutvarkymą ir pateikimą ieškančiam darbo asmeniui. Asmuo, gavęs pasiūlymą dirbti, privalo būti išsamiai informuotas apie darbo pobūdį, įdarbinimo bei apmokėjimo sąlygas ir terminus, taip pat nuvykimo į darbo vietą sąlygas;

8.2.3. supažindinti ieškantį darbo asmenį su įdarbinančios šalies teisės aktais ir procedūromis, reglamentuojančiomis apsigyvenimą toje šalyje, įsidarbinimą bei darbo sąlygas, mokesčių bei socialinio draudimo įmokų mokėjimą, sveikatos apsaugą;

8.2.4. prireikus, bendradarbiaujant su įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūra ir kitomis tos šalies kompetentingomis institucijomis, suteikti įdarbintam asmeniui reikalingą pagalbą bei padėti spręsti jo buvimo ar darbo vietoje iškilusias problemas.

8.3. paslaugų apmokėjimo tvarka;

8.4. ieškančio darbo asmens įsipareigojimai.

9. Licencijos savininkas atsako už tai, kad visa ieškančiam darbo asmeniui pateikiama informacija, numatyta Tvarkos 8 punkte, yra teisinga, pagrįsta oficialiais dokumentais ir patikrinta. Visa informacija, taip pat ir pasirašymui pateikiami dokumentai (paslaugų sutartis, darbo sutartis) turi būti pateikti ieškančio darbo asmens gimtąja kalba.

10. Licencijos savininkas privalo garantuoti klientų asmens duomenų teisinę apsaugą Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka..

11. Licencijos savininkas Lietuvos darbo biržai kartą per mėnesį teikia informaciją apie vykdomą įdarbinimo tarpininkavimo veiklą.

12. Licencijos originalas turi būti saugomas įmonėje, licencijoje nurodytu adresu.

13. Ginčai, kylantys tarp licencijos savininkų ir ieškančių darbo asmenų, sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

 

III. LICENCIJŲ IŠDAVIMAS

 

14. Įmonė, norinti gauti licenciją tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje, pateikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai prašymą, nurodydama licencijuojamą veiklą ir veiklos kodą, įmonės pavadinimą, įmonės kodą, adresą.

15. Prie prašymo pridedama:

15.1. įmonės registravimo pažymėjimo kopija;

15.2. bendradarbiavimo sutartis su įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūra.

15.3. kopija licencijos, išduotos įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo įmonei ir leidžiančios jai užsiimti įdarbinimo tarpininkavimo veikla (tuo atveju, kai bendradarbiavimo sutartis pasirašoma su privačia įdarbinančios šalies įdarbinimo tarpininkavimo agentūra);

15.4. įdarbinimo tarpininkavimo veiklos aprašymas;

15.5. paslaugų sutarties forma;

15.6. valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos atitinkamo teritorinio skyriaus pažyma apie tai, kad įmonė neturi įsiskolinimų valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui;

15.7. valstybinės mokesčių inspekcijos atitinkamo teritorinio skyriaus pažyma apie tai, kad įmonė neturi įsiskolinimų valstybės biudžetui;

15.8. prireikus – Tarptautinio įdarbinimo įmonių asociacijos rekomendacija.

15.9. pakartotinio licencijos išdavimo atveju – informacija apie tarpininkavimą dėl piliečių įdarbinimo užsienyje bei licencijuojamos veiklos sąlygų vykdymą.

16. Visų dokumentų, sudarytų ne lietuvių kalba, pateikiamas notaro patvirtintas vertimas į lietuvių kalbą.

17. Tuo atveju, kai bendradarbiavimo sutartis pasirašoma ne su įdarbinimo tarpininkavimo agentūra, o tiesiogiai su įdarbinančios šalies darbdaviu, yra pristatomas įdarbinančios šalies atsakingos institucijos raštas, patvirtinantis, kad pagal įdarbinančios šalies teisės aktus darbdavys turi teisę įdarbinti užsienio šalių piliečius.

18. Prašymus išduoti licenciją priima ir nagrinėja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo rinkos ir lygių galimybių skyrius. Sprendimą išduoti licenciją, atsisakyti išduoti licenciją, sustabdyti licencijos galiojimą ir panaikinti licencijos galiojimą, remdamasis Darbo rinkos ir lygių galimybių skyriaus pateiktomis išvadomis, priima viceministras.

19. Prašymas išduoti licenciją nagrinėjamas ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų nuo dokumentų, reikalingų licencijai gauti, pateikimo dienos. Priėmus teigiamą sprendimą, organizacijai (įmonei) Darbo rinkos ir lygių galimybių skyrius siunčia pranešimą, kuriame nurodoma reikalinga sumokėti valstybės rinkliavos dydžio suma ir licencijos išdavimo data, o licencijos galiojimo sustabdymo ir jos panaikinimo atveju, šis skyrius per 10 kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo raštu informuoja organizaciją (įmonę).

20. Licencija negali būti perduota kitam juridiniam asmeniui.

21. Licencija tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje išduodama vieneriems metams.

22. Pasibaigus licencijos galiojimo laikui, nauja licencija išduodama bendra tvarka.

23. Praradus licenciją ir pateikus motyvuotą paaiškinimą, išduodamas jos dublikatas su žyma „dublikatas“.

24. Licencijos savininkas apie prarastą licenciją skelbia spaudoje.

 

IV. MOKESTIS UŽ LICENCIJĄ

 

25. Už licencijos išdavimą imama Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

26. Mokamasis pavedimas su banko žyma arba kvito originalas, patvirtinantis valstybės rinkliavos sumokėjimą, pateikiamas prieš išduodant licenciją.

 

V. LICENCIJOS FORMOS REKVIZITAI

 

27. Licencijoje nurodoma:

27.1. licenciją išdavusi institucija;

27.2. licencijos numeris;

27.3. įmonės pavadinimas, adresas, registravimo numeris ir kodas;

27.4. ūkinės-komercinės veiklos, kuria užsiimti išduodama licencija, pavadinimas;

27.5. užsienio valstybės, kurioje tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo išduodama licencija, pavadinimas;

27.6. licencijos išdavimo data;

27.7. licencijos galiojimo trukmė.

 

VI. LICENCIJOS IŠDAVIMO REGISTRAVIMAS

 

28. Licencijos registruojamos licencijų registravimo knygoje, kurioje nurodomi šie rekvizitai:

28.1. licencijos numeris;

28.2. įmonės, kuriai išduota licencija, pavadinimas, adresas, registravimo numeris ir kodas;

28.3. ūkinės-komercinės veiklos, kuria užsiimti išduodama licencija, pavadinimas;

28.4. užsienio valstybės, kurioje tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo išduodama licencija, pavadinimas;

28.5. licencijos išdavimo data;

28.6. licencijos galiojimo trukmė;

28.7. licencijos galiojimo sustabdymo data;

28.8. licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

28.9. licencijos galiojimo panaikinimo data.

 

VII. ATSISAKYMAS IŠDUOTI LICENCIJĄ

 

29. Atsisakymas išduoti licenciją įmonei pateikiamas raštu, nurodant atsisakymo priežastis.

30. Licencija tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje neišduodama, jei:

30.1. nepateikti Tvarkos 15 punkte nurodyti dokumentai;

30.2. pateikiami dokumentai su klaidinga informacija;

30.3. įmonė yra pažeidusi ankstesnės licencijuojamos veiklos sąlygas.

31. Pašalinus priežastis, trukdančias gauti licenciją, galima pakartotinai kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl licencijos išdavimo. Prašymas nagrinėjamas bendra tvarka.

 

VIII. LICENCIJOS GALIOJIMO SUSTABDYMAS

 

32. Licencijos galiojimas gali būti sustabdytas, jei:

32.1. paaiškėja, kad licencijai gauti buvo pateikta klaidinga informacija;

32.2. pažeidžiamos licencijuojamos veiklos sąlygos.

33. Licencijos savininkas turi teisę per 30 kalendorinių dienų atstatyti pažeistas licencijuojamos veiklos sąlygas.

 

IX. LICENCIJOS GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

34. Licencijos galiojimas gali būti panaikintas, jei:

34.1. licencijos savininkas nusprendė netarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje ir pateikė paraišką panaikinti licencijos galiojimą.

34.2. sustabdžius licencijos galiojimą, licencijos savininkas per nustatytą laiką neatstatė pažeistų sąlygų. Nauja licencija gali būti išduota ne anksčiau kaip po 12 mėnesių nuo jos galiojimo panaikinimo dienos.

34.3. per 3 mėnesius nuo licencijos išdavimo licencijos savininkas nepradėjo tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje;

34.4. gautas pranešimas apie licencijos savininko įmonės likvidavimą ar reorganizavimą, kai įmonė baigia veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas.

35. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, išdavusi licenciją, sustabdžiusi licencijos galiojimą, panaikinusi licencijos galiojimo sustabdymą, panaikinusi licencijos galiojimą, skelbia apie tai „Valstybės žiniose“. Skelbime pateikiami šie duomenys:

35.1. organizacijos (įmonės) kodas, pavadinimas, adresas;

35.2. veikla, kuria užsiimti išduota licencija;

35.3. licencijos numeris;

35.4. licencijos išdavimo data ir jos galiojimo laikas.

 

X. GINČŲ SPRENDIMAS

 

36. Ginčai dėl licencijų tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje išdavimo, atsisakymo išduoti, licencijų galiojimo sustabdymo bei galiojimo panaikinimo sprendžiami įstatymų nustatyta tvarka.

______________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės

apsaugos ir darbo ministro

2001 11 12 įsakymu Nr. 149

 

 

herbas_baltam mazas

LIETUVOS RESPUBLIKA

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJA

 

LICENCIJA

NR. __________

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija leidžia ______________________

                                                                                                                                            Organizacijos (įmonės) pavadinimas

užsiimti Lietuvos Respublikos piliečių bei nuolat gyvenančių Lietuvoje asmenų įdarbinimo _____

______________________________________________________________________________

Užsienio valstybės pavadinimas

tarpininkavimo veikla.

 

 

Įmonės adresas:

Įmonės registravimo Nr.

Įmonės kodas:

 

Licencija galioja iki

 

 

Viceministras

 

Licencija išduota

 

 

 

 

______________