LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL APRŪPINIMO KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONĖMIS TVARKOS IR KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONIŲ SUTRIKUSIĄ JUDĖJIMO FUNKCIJĄ TURINTIEMS ASMENIMS NOMENKLATŪROS SĄRAŠO PATVIRTINIMO

 

2002 m. balandžio 18 d. Nr. 57

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos invalidų socialinės integracijos įstatymo (Žin., 1991, Nr. 36-969; 1998, Nr. 98-2706) 11 straipsnio 2 punktu,

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Aprūpinimo kompensacinės technikos priemonėmis tvarką;

1.2. kompensacinės technikos priemonių sutrikusią judėjimo funkciją turintiems asmenims nomenklatūros sąrašą.

2. Laikau netekusiu galios socialinės apsaugos ir darbo ministro 1996 m. lapkričio 15 d. įsakymą Nr. 144 „Dėl kompensacinės technikos skyrimo tvarkos ir protezinių ir ortopedinių gaminių ir kompensacinės technikos sąrašo patvirtinimo“.

 

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS

IR DARBO MINISTRĖ                                                                           VILIJA BLINKEVIČIŪTĖ


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro 2002 04 18 įsakymu Nr. 57

 

APRŪPINIMO KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONĖMIS TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Aprūpinimo kompensacinės technikos priemonėmis tvarka (toliau – tvarka) reglamentuoja aprūpinimo iš valstybės biudžeto visiškai arba iš dalies kompensuojamomis neįgaliųjų kompensacinės technikos priemonėmis organizavimą, nustato kompensacinės technikos priemonių gavėjus, dokumentų pateikimą, savivaldybės socialinės paramos skyriaus ar kitos savivaldybės įstaigos, kuriai priskirta ši funkcija, funkcijas, aprūpinant kompensacinės technikos priemonėmis.

2. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

2.1. Kompensacinės technikos priemonė – bet koks specialus ar standartinis gaminys, įrankis, įranga, naudojama neįgaliųjų judėjimo – atramos aparato defektams kompensuoti ir neleidžianti pasireikšti, kompensuojanti arba sumažinanti negalią arba fizinį trūkumą.

2.2. Nuolatiniam naudojimui kompensacinės technikos priemonės skiriamos tais atvejais, kai yra aiškūs neįgalumo požymiai ir numatoma, kad jie laikui bėgant nepasikeis.

2.3. Laikinam naudojimui kompensacinės technikos priemonės skiriamos, kai yra laikinas sveikatos pablogėjimas dėl traumos, ligos ar kitų priežasčių.

 

II. KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONIŲ GAVĖJAI

 

3. Teisę į kompensacinės technikos priemonių kompensavimą turi Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat kitų valstybių piliečiai, turintys leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.

4. Asmenys, turintys teisę nemokamai ar iš dalies mokamai gauti kompensacinės technikos priemones:

4.1. invalidai;

4.2. vaikai invalidai;

4.3. senatvės pensininkai;

4.4. asmenys po ūmių traumų ar sužeidimų, taip pat asmenys su akivaizdžiais invalidumo požymiais, esantys sveikatos priežiūros stacionarinėje įstaigoje arba medicininės reabilitacijos įstaigoje bei ambulatorinio gydymo laikotarpiu;

5. Asmenys, nepriklausantys 4 punkte išvardytoms asmenų kategorijoms, tačiau kuriems reikia laikinai naudotis kompensacine technika, turi teisę įsigyti kompensacinės technikos priemones nuomos pagrindais.

 

III. APRŪPINIMO KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONĖMIS ORGANIZATORIAI

 

6. Kompensacinės technikos priemonių centralizuotą įsigijimą ir remontą bei aprūpinimą šiomis priemonėmis organizuoja Respublikinis invalidų kompensacinės technikos centras (toliau – Centras) Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

7. Tiesiogiai asmenis kompensacinės technikos priemonėmis individualiai aprūpina jų gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija.

8. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nustato ir tvirtina aprūpinimo kompensacinės technikos priemonėmis tvarką, šių priemonių nomenklatūros sąrašus bei naudojimo šiomis priemonėmis terminus.

 

IV. APRŪPINIMO KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONĖMIS ORGANIZAVIMAS

 

9. Asmenys, pageidaujantys įsigyti kompensacinės technikos priemonę, kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą dėl išrašo iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) gavimo. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų bendrosios praktikos, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, ortopedai-traumatologai, reumatologai ar neurologai, vadovaudamiesi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintu kompensacinės technikos priemonių sutrikusio judėjimo funkciją turintiems asmenims nomenklatūros sąrašu, pagal asmens negalios laipsnį bei pobūdį pateikia asmenims išrašą iš medicininių dokumentų (formą Nr. 027/a), kuriame nurodo, kokios kompensacinės technikos priemonės rekomenduojamos asmeniui. Asmenims po ūmių traumų ir sužeidimų, esantiems reabilitacijos įstaigose, išrašą iš medicinos dokumentų (formą Nr. 027/a) pateikia reabilitacijos įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai. Išraše turėtų būti nurodyti rekomenduojami naudojimosi kompensacinės technikos priemonėmis terminai.

10. Tais atvejais, jei asmeniui reikalingos kompensacinės technikos priemonės turi būti pagamintos pagal specialų užsakymą arba kai asmuo yra reabilitacijos įstaigoje, arba asmuo laikinai gyvena kitoje vietoje, asmuo, jo įgaliotas asmuo arba reabilitacijos įstaigos socialinis darbuotojas kreipiasi į savivaldybės socialinės paramos skyrių ar kitą įstaigą, kuriai priskirta ši funkcija, pagal gyvenamąją arba gydymosi vietą dėl reikalingos kompensacinės technikos priemonės įsigijimo.

11. Atvejai, kai asmuo arba jo įgaliotas asmuo gali tiesiogiai kreiptis į Centrą:

11.1. kai asmeniui reikia individualiai pritaikyti ir pagaminti specialią kompensacinės technikos priemonę;

11.2. kai asmuo po ūmių traumų ir sužeidimų gydosi reabilitacijos įstaigoje.

12. Atvejais, nurodytais 11 punkte, kompensacinės technikos priemonės išduodamos tokia tvarka:

12.1. Centras priima iš asmens arba jo įgalioto asmens 28 punkte nurodytus dokumentus ir išsiaiškina savivaldybės socialinės paramos skyriuje ar kitoje įstaigoje, kuriai priskirta ši funkcija, apie asmens turimas kompensacinės technikos priemones, analogiškas naujai užsakomoms;

12.2. Centras išsiaiškina, ar kompensacinės technikos priemonė reikalinga nuolatiniam ar laikinam naudojimui, ir priima sprendimą dėl technikos skyrimo;

12.3. Centras pagal asmens fizinius duomenis pateikia užsakymą kompensacinės technikos gamintojui dėl specialios kompensacinės technikos priemonės pagaminimo;

12.4. Centras, išduodamas asmeniui kompensacinės technikos priemonę, sudaro su juo arba jo įgaliotu asmeniu kompensacinės technikos priemonių panaudos sutartį, kurią per mėnesį perduoda savivaldybių socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija, pagal asmens gyvenamąją vietą;

12.5. Panaudos sutartimi asmuo įsipareigoja grąžinti kompensacinės technikos priemonę savo gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija.

13. Asmenys, po ūmių traumų ar sužeidimų esantys reabilitacijos įstaigoje, įgyja pirmumo teisę gauti kompensacinės technikos priemones.

14. Pirmenybė teikiama renovuotų kompensacinės technikos priemonių išdavimui asmenims, pageidaujantiems įsigyti kompensacinės technikos priemonę.

15. Skiriant naują kompensacinės technikos priemonę, prioritetas teikiamas vaikams, kurie lanko ugdymo ar mokymo įstaigas, asmenims, kurie mokosi arba dirba, ir asmenims po ūmių traumų ir sužeidimų, kurie yra reabilitacijos įstaigoje.

16. Asmenys, nurodyti 4 punkte, kompensacinės technikos priemonėmis nuolatiniam naudojimui aprūpinami nemokamai, išskyrus brangiai kainuojančias. Brangiai kainuojančiomis kompensacinės technikos priemonėmis laikomos priemonės, kainuojančios daugiau kaip 1000 litų (išskyrus elektrinius vežimėlius, kurie skiriami pagal atskirą tvarką). Šios kompensacinės technikos priemonės nemokamai skiriamos I grupės invalidams, asmenims, sukakusiems 85 metus, ir vaikams invalidams, o kiti šios tvarkos 4 punkte nurodyti asmenys sumoka skirtumą tarp valstybės kompensuojamos sumos ir brangiai kainuojančios kompensacinės technikos priemonės kainos. Brangiai kainuojančios kompensacinės technikos priemonės išduodamos asmenims tik po to, kai į Centro atsiskaitomąją sąskaitą pervedamos asmens sumokėtos lėšos.

17. Asmenys, nurodyti 5 punkte, gali įsigyti kompensacinės technikos priemonę laikinam naudojimui nuomos pagrindais pagal savivaldybės patvirtintus tvarką ir įkainius iš savivaldybėje turimo kompensacinės technikos priemonių rezervo ar savivaldybėje paramos būdu gautų kompensacinės technikos priemonių.

18. Kompensacinės technikos priemones asmenys pasiima patys arba jos pristatomos į namus, vadovaujantis savivaldybėje patvirtinta Paslaugų teikimo specialios paskirties transportu tvarka.

19. Asmenys kompensacinės technikos priemones privalo pasiimti iš savivaldybės socialinės paramos skyriaus ar kitos įstaigos, kuriai priskirta ši funkcija, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informavimo, kad priemonė gauta skyriuje, dienos. Asmeniui neatsiėmus pageidaujamos kompensacinės technikos priemonės be pateisinamos priežasties per nustatytą laiką, ji atiduodama kitam asmeniui.

20. Asmenys, pageidaujantys pakartotinai įsigyti kompensacinės technikos priemonę, privalo grąžinti savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija, anksčiau gautą analogišką pageidaujamai kompensacinės technikos priemonę. Negrąžinus šios priemonės – kita neišduodama.

21. Asmenys, pageidaujantys nemokamai gauti kompensacinės technikos priemones, privalo imti tą kompensacinės technikos priemonę, kurią jiems siūlo savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, jei ši priemonė yra techniškai tvarkinga bei atitinkanti socialinius bei medicininius asmens poreikius.

22. Pasibaigus panaudos ar nuomos sutartyje numatytam kompensacinės technikos priemonės naudojimo laikui, asmenys privalo grąžinti kompensacinės technikos priemonę savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija, arba pratęsti panaudos ar nuomos sutartį. Negrąžinus nustatytu laiku kompensacinės technikos priemonės ar nepratęsus sutarties, savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, turi teisę kreiptis į teismą dėl šios technikos išieškojimo.

23. Asmeniui, negrąžinusiam kompensacinės technikos priemonės per nustatytą laiką, jo turimų kompensacinės technikos priemonių remonto išlaidos nekompensuojamos iš valstybės biudžeto lėšų.

24. Asmeniui mirus jo artimieji, globėjai ar slaugytojai privalo pranešti savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija, apie asmens mirtį bei per mėnesį grąžinti kompensacinės technikos priemones savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija. Negrąžinus per nustatytą laiką kompensacinės technikos priemonių, savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, turi teisę išsireikalauti šias priemones įstatymų nustatyta tvarka.

25. Asmenys, kurie turi sumokėti skirtumą tarp valstybės kompensuojamos sumos ir brangiai kainuojančios kompensacinės technikos priemonės kainos, įmoka bet kuriame banko skyriuje į Centro atsiskaitomąją sąskaitą nurodytą sumą ir pateikia savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija, mokėjimo kvitą.

26. Asmuo įgyja teisę pakartotinai įsigyti kompensacinės technikos priemonę tik pasibaigus anksčiau gautos kompensacinės technikos priemonės naudojimo terminui ir ją grąžinus.

27. Nepasibaigus nustatytam kompensacinės technikos priemonės naudojimo terminui, kita kompensacinės technikos priemonė išduodama asmenims esant šioms sąlygoms:

27.1. pagerėjus arba pablogėjus asmens sveikatos būklei (pateikus bendrosios praktikos, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų, ortopedų-traumatologų, reumatologų ar neurologų išrašą iš medicinos dokumentų);

27.2. gauta padėvėta kompensacinės technikos priemonė naudojimosi laikotarpiu visiškai nusidėvėjo ir netinkama naudoti (pateikus savivaldybių socialinės paramos skyrių ar kitų įstaigų, kurioms priskirta ši funkcija, įvertinimą).

 

V. DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

28. Asmuo, pageidaujantis įsigyti kompensacinės technikos priemonę, kreipiasi į savivaldybės socialinės paramos skyrių ar kitą įstaigą, kuriai priskirta ši funkcija, pagal gyvenamąją vietą ir pateikia šiuos dokumentus:

28.1. asmens sveikatos priežiūros įstaigų bendrosios praktikos, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų, ortopedų- traumatologų, reumatologų ar neurologų išduotą išrašą iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) (išrašo galiojimo laikas – 12 mėnesių), išskyrus kompensacinės technikos priemonių nomenklatūros sąrašo 3.1, 3.2, 3.3, 8.1, 8.2 punktuose nurodytas priemones (šioms kompensacinės technikos priemonėms išrašo iš medicininių dokumentų nereikia);

28.2. išraše iš medicininių dokumentų (forma Nr. 027/a) nurodoma asmens vardas ir pavardė, gyvenamoji vieta, diagnozė bei išvada apie sveikatos būklę arba apie asmens turimus akivaizdžius invalidumo požymius bei jam rekomenduojamas gydymui ar reabilitacijai būtinas kompensacinės technikos priemones laikinam ar nuolatiniam naudojimui;

28.3. prašymą nurodant, kokios kompensacinės technikos priemonės reikia ir kada tokia technikos priemonė buvo įsigyta anksčiau;

28.4. asmens dokumentą (invalidai ir pensininkai – invalido arba pensininko pažymėjimą).

.

VI. SAVIVALDYBĖS SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIAUS AR KITOS ĮSTAIGOS, KURIAI PRISKIRTA ŠI FUNKCIJA, FUNKCIJOS APRŪPINANT ASMENIS KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONĖMIS

 

29. Savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, atsakingas už asmenų aprūpinimą kompensacinės technikos priemonėmis, vykdo šias funkcijas:

29.1. priima iš asmenų 28 punkte nurodytus dokumentus;

29.2. išsiaiškina, ar asmuo kompensacinės technikos priemonę įsigyja pirmą kartą ar pakartotinai, ar kompensacinės technikos priemonė reikalinga nuolatiniam naudojimui ar laikinam naudojimui; apklausiant asmenis, užsirašo asmenų fizinius duomenis – svorį, ūgį ir kitus duomenis, reikalingus gauti tinkamą bei tik tam asmeniui reikalingą kompensacinės technikos priemonę;

29.3. užsirašo asmens paso, invalido ar pensininko pažymėjimo duomenis;

29.4. priima sprendimą dėl kompensacinės technikos išdavimo;

29.5. sudaro pageidaujančių įsigyti kompensacinės technikos priemonę asmenų eilę;

29.6. tvarko kompensacinės technikos priemonių gavimo, išdavimo ir grąžinimo apskaitą;

29.7. užpajamuoja skyriuje gautas kompensacinės technikos priemones;

29.8. sudaro su asmeniu kompensacinės technikos priemonės panaudos (nuolatiniam ar laikinam naudojimui) ar nuomos sutartį;

29.9. sudaro komisiją atlikti padėvėtų kompensacinės technikos priemonių defektavimą ir joms nurašyti;

29.10. tarpininkauja organizuojant kompensacinės technikos priemonių remonto paslaugas;

29.11. praneša raštu apie išduotas kompensacinės technikos priemones asmeniui, laikinai gyvenančiam ar besigydančiam sveikatos priežiūros įstaigoje, jo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriui ar kitai įstaigai, kuriai priskirta ši funkcija;

29.12. rūpinasi, kad asmenys būtų apmokyti, arba organizuoja apmokymą asmenų naudotis kompensacinės technikos priemonėmis.

30. Savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, Centrui teikia vardines paraiškas, kuriose yra nurodoma tokia informacija:

30.1. asmens vardas, pavardė ir asmens kodas;

30.2. adresas;

30.3. asmens invalidumą ar senatvės pensininko statusą patvirtinančio dokumento duomenys;

30.4. reikalingos kompensacinės technikos priemonės pavadinimas ir kiekis;

30.5. reikalingos kompensacinės technikos priemonės techniniai duomenys (vežimėliams – nurodomas sėdynės plotis, sėdėjimo gylis, blauzdos ilgis; kitoms kompensacinės technikos priemonėms – nurodomas žmogaus ūgis, svoris bei kita svarbi informacija (laikinam ar nuolatiniam naudojimui);

30.6. esant reikalui, kai asmuo primoka skirtumą tarp valstybės kompensuojamos sumos ir brangiai kainuojančios kompensacinės technikos priemonės kainos, nurodoma suma, kurią asmuo sumokėjo už brangiai kainuojančias kompensacinės technikos priemones.

31. Aprūpinant asmenis kompensacinės technikos priemonėmis laikinam naudojimui nuomos pagrindais, savivaldybės socialinės paramos skyrius ar kita įstaiga, kuriai priskirta ši funkcija, nustato ir patvirtina kompensacinės technikos priemonių, išduodamų laikinam naudojimui, nuomos įkainius ir nuomojimosi tvarką.

32. Kiekvieną ketvirtį pateikia Centrui informaciją (kompiuterinėse laikmenose) apie asmenis, įsigijusius kompensacinės technikos priemones.

 

VII. SKUNDŲ NAGRINĖJIMAS

 

33. Asmenų pareiškimai ir skundai dėl aprūpinimo kompensacinės technikos priemonėmis ir paslaugų kokybės nagrinėjami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

____________________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos

ir darbo ministro 2002 04 18 įsakymu Nr. 57

 

KOMPENSACINĖS TECHNIKOS PRIEMONIŲ SUTRIKUSIĄ JUDĖJIMO FUNKCIJĄ TURINTIEMS ASMENIMS NOMENKLATŪROS SĄRAŠAS

 

Eil. Nr.

Kompensacinės technikos priemonės pavadinimas

Techninės pagalbos priemonės naudojimo laikas

Negalios priežastis ir pobūdis arba asmens fizinė būklė

1.

Elektriniai neįgaliųjų vežimėliai

(pagal SADM 1996 11 27 įsakymu Nr. 152 patvirtintą tvarką)

8 metai

Labai ryškios tetraparezės (plegija); neprotezuojamos abiejų blauzdų ir šlaunų bigės, esant abiejų rankų funkcijos pakenkimui (SAM ir SADM 1996 11 06 įsakymas Nr. 560/134)

2.

Neįgaliųjų vežimėliai:

 

 

2.1.

Rankiniai palydovo valdomi neįgaliųjų vežimėliai

6 metai

III laipsnio kraujotakos nepakankamumas; III laipsnio plaučių, širdies nepakankamumas;

hemiplegija arba ryški hemiparezė; paraplegija;

apysunkė kojų paraparezė, tetraparezė; ryški ataksija;

ryškus hiperkinezinis sindromas;

abiejų blauzdų bigės arba aukštesnio lygio amputacija;judamojo ir atramos aparato ligos ir traumų pasekmės, trukdančios valdyti mechaninį vežimėlį

2.2.

Dvirankiai neįgaliųjų vežimėliai su varomaisiais užpakaliniais ratais:

 

Kai ligonis negali vaikščioti kitų kompensacinės technikos priemonių pagalba (vaikštynės, lazdelės, ramentai)

2.2.1.

universalaus tipo

5 metai

 

2.2.2.

aktyvaus tipo****

4 metai

 

2.3.

Dvirankiai neįgaliųjų vežimėliai su varomaisiais priekiniais ratais

5 metai

Kai ligonis negali vaikščioti kitų kompensacinės technikos priemonių pagalba (vaikštynės, lazdelės, ramentai)

2.4.

Dvirankiai svirtimis varomi neįgaliųjų vežimėliai

5 metai

Kai ligonis negali vaikščioti kitų kompensacinės technikos priemonių pagalba (vaikštynės, lazdelės, ramentai)

2.5.

Vienpusio varymo neelektriniai neįgaliųjų vežimėliai

5 metai

 

2.6.

Neįgaliųjų vežimėliai, skirti ypatingiems tikslams (dušui, tualetui ir pan.)

5 metai

 

3.

Neįgaliųjų vežimėlių reikmenys:

 

 

3.1.

Neįgaliųjų tvirtinimo sistemos*

3 metai

Būklės nurodytos 1 ir 2 punktuose, kai būtina užtikrinti asmens saugumą ir stabilumą

3.2.

Vežimėlio pagalvėlės

3 metai

Visiems, kas naudojasi vežimėliais

3.3.

Pirštinės

1 metai

Tetraplegikams

3.4.

Persėdimo lentelės

3 metai

Visiems nevaikštantiems

4.

Transporto priemonės:

 

 

4.1.

Šliaužtuvai ir judamosios plokštės

3 metai

Neprotezuojamos abiejų blauzdų ar šlaunų bigės

5.

Triračiai:

 

 

5.1.

Kojomis minami triračiai

6 metai

Cerebrinis paralyžius; kai sutrikusi koordinacija

5.2.

Rankomis minami triračiai

6 metai

Cerebrinis paralyžius; kai negali minti kojomis

6.

Viena ranka valdomos vaikščiojimo priemonės:

 

 

6.1.

Vaikščiojimo lazdelės (su viena kojele ir rankena be dilbio atramos):

 

Raumenų silpnumas (poliomielitas, miastenija, apatinių galūnių nervų pažeidimai);

pažeista pusiausvyra (galvos smegenų pažeidimai, išsėtinė sklerozė, parkinsonizmas, polineuropatija); kaulų ir sąnarių pažeidimai (osteoporozė, deformuojanti artrozė, traumos); deformacijos (skoliozė, galūnės sutrumpėjimas)

6.1.1.

medinės

2 metai

 

6.1.2.

metalinės

5 metai

 

6.2.

Vaikščiojimo lazdelės su trimis ir daugiau kojelių

4 metai

Esant pusiausvyros sutrikimams

6.3.

Alkūniniai ramentai

3 metai

Koordinacijos sutrikimas (galvos smegenų traumos, insultai, stuburo pažeidimai ir trauminiai kaulų, raumens pažeidimai ir ligų pasekmės)

6.4.

Pažastiniai ramentai:

 

 

6.4.1.

mediniai

3 metai

Abipusis apatinių galūnių silpnumas; koordinacijos sutrikimas.

Po sąnarių endoprotezavimo, apatinių galūnių pažeidimų, nervų sistemos ligų, sutrikdančių apatinių galūnių funkciją, traumų pasekmės. Reumatoidinis artritas

6.4.2.

metaliniai

4 metai

Abipusis apatinių galūnių silpnumas; koordinacijos sutrikimas.

Po sąnarių endoprotezavimo, apatinių galūnių pažeidimų, nervų sistemos ligų, sutrikdančių apatinių galūnių funkciją, traumų pasekmės. Reumatoidinis artritas

 

7.

Abiem rankom valdomos vaikščiojimo priemonės:

 

 

7.1.

Vaikštynės be ratukų

5 metai

Ligos, sukeliančios apatinių galūnių vienpusį ar abipusį silpnumą, ir/ar apatinių galūnių bei viso kūno nestabilumas (išsėtinė sklerozė, parkinsonizmas, insultas, traumos)

7.2.

Vaikštynės su ratukais

5 metai

Ligos, sukeliančios apatinių galūnių vienpusį ar abipusį silpnumą, ir/ar apatinių galūnių bei viso kūno nestabilumas (išsėtinė sklerozė, parkinsonizmas, insultas, traumos, sunki reumatoidinio artrito forma)

7.3.

Vaikštynė su staliuku

5 metai

Būklės nurodytos 7.2 punkte

7.4.

Sėdimosios vaikštynės

5 metai

Būklės nurodytos 7.2 punkte

8.

Vaikščiojimo priemonių priedai:

 

 

8.1.

Vasariniai antgaliai

Iki susidėvėjimo

 

8.2.

Žieminiai antgaliai

3 metai

 

9.

Tualeto reikmenys:

 

 

9.1.

Naktipuodžio kėdutės (su ar be ratukų)

5 metai

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

9.2.

Paaukštintos tualeto sėdynės, tvirtinamos

ir netvirtinamos

5 metai

Po endoprotezavimo operacijų, su sutrikusiomis klubo sąnario funkcijomis

10.

Prausimosi, maudymosi vonioje ir duše priemonės:

 

 

10.1.

Vonios (dušo) kėdės (su ir be ratukų)

5 metai

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

10.2.

Vonios (dušo) suoliukai

Iki susidėvėjimo

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

10.3.

Vonios (dušo) atlošai ir sėdynės

Iki susidėvėjimo

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

10.4.

Nešiojamosios (pripučiamosios) vonios**

7 metai

 

10.5.

Sudedamosios vonios**

7 metai

 

11.

Sėdimieji baldai:

 

 

11.1.

Darbo kėdės***

10 metų

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

11.2.

Kėdutės

10 metų

 

11.3.

Darbo kėdutės***

10 metų

 

11.4.

Individualiai suformuotos sėdynės*

10 metų

 

12.

Stalai:

 

 

12.1.

Lovos staliukai

10 metų

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

13.

Priemonės praguloms išvengti:

 

 

13.1.

Čiužiniai praguloms išvengti

5 metai

Būklės nurodytos 1 punkte ir esant visiškos negalios statusui

13.2.

Sėdynių pagalvėlės praguloms išvengti

5 metai

Visiems besinaudojantiems vežimėliais

13.3.

Funkcinės lovos (gautos labdaros būdu)

Iki 15 metų

Būklės nurodytos 1 punkte ir esant visiškos negalios statusui

14.

Judėjimo, jėgos ir pusiausvyros

 

 

 

lavinimo įranga:

 

 

14.1.

Stovėjimo atramos:

 

 

14.1.1.

Vaikams

4 metai

Hemiplegija arba ryški hemiparezė; paraplegija, tetraplegija, tetraparezė; ryški ataksija;ryškus hiperkinezinis sindromas ir pan.

14.1.2

Suaugusiesiems

4 metai

Hemiplegija arba ryški hemiparezė; paraplegija, tetraplegija, tetraparezė; ryški ataksija; ryškus hiperkinezinis sindromas ir pan.

15.

Valgymo ir gėrimo priemonės:

 

 

15.1.

Stalo įrankiai

3 metai

Plaštakos, riešo, rankų funkcijos žymūs sutrikimai

16.

Persikėlimo priemonės:

 

 

16.1.

Keltuvai (patalpoje, į vonią ir t. t.)

10 metų

Būklės nurodytos 1 ir 2.1 punktuose

17.

Priemonės, padedančios atlikti ir (arba) pakeičiančios rankos ir (arba) plaštakos, ir (arba) piršto funkcijas:

 

 

17.1.

Veiklos lazdelės (rodyklės)

3 metai

Esant abiejų rankų funkcijos žymiam pakenkimui

17.2.

Griebimo priemonės

3 metai

 

17.3.

Apsirengimo-nusirengimo priemonės

3 metai

 

18.

Dėvimosios apsaugos priemonės:

 

 

18.1.

Kepurės epileptikams

3 metai

Epilepsija, kaukolės defektai

*

skirti asmenims tik pagal specialų užsakymą;

 

 

**

skirti I grupės invalidams ar asmenims, sukakusiems 85 metus, kurie gyvena be patogumų;

 

 

***

skirti asmenims, kurie dirba arba mokosi;

 

 

****

skirti asmenims iki 60 metų.

 

 

 

__________________