LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL KOVINIŲ GINKLŲ IR SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ NAUDOJIMO KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2008 m. gruodžio 3 d. Nr. V-1179

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos kovinių ginklų naudojimo krašto apsaugos sistemoje statuto (Žin., 2000, Nr. 35-974) 12 str. 3 d. ir Lietuvos Respublikos krašto apsaugos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (Žin., 1998, Nr. 49-1325) 10 str. 2 d. 20 p. ir 3 d. bei siekdamas nustatyti karinės jėgos naudojimo krašto apsaugos sistemoje principus, sąlygas, laipsnį ir pobūdį,

tvirtinu Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

KRAŠTO APSAUGOS MINISTRAS                                                         JUOZAS OLEKAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos

ministro 2008 m. gruodžio 3 d.

įsakymu Nr. V-1179

 

KOVINIŲ GINKLŲ IR SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ NAUDOJIMO KRAŠTO APSAUGOS SISTEMOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos panaudojimo principus, sąlygas, laipsnį ir pobūdį vykdant karines operacijas, išskyrus karinės jėgos panaudojimą tarptautinių operacijų metu.

2. Kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitokios karinės jėgos panaudojimo principus, sąlygas, tvarką, jos laipsnį ir pobūdį tarptautinių operacijų metu nustato tarptautiniai susitarimai.

3. Detalius ginklų ir specialiųjų priemonių panaudojimo atvejus ir tvarką nustato Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje statutas (Žin., 2000, Nr. 35-974).

 

II. KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS PANAUDOJIMO PRINCIPAI

 

4. Koviniai ginklai, specialiosios priemonės ir kita karinė jėga naudojama suformuluotai užduočiai atlikti tik tokiu būdu, kuris atitinka gresiantį pavojų, ir ne daugiau, kiek yra reikalinga.

5. Visais atvejais koviniai ginklai, specialiosios priemonės ir kita karinė jėga turėtų būti naudojama minimaliai, siekiant išvengti sunkių padarinių ir imantis visų būtinų atsargumo priemonių.

6. Karinei operacijai vadovaujantis vadas, atsižvelgdamas į nustatytus tikslus ir užduotis, jei tai yra būtina operacijos tikslams pasiekti, turi teisę informuoti visuomenę apie kariniams vienetams suteiktus įgaliojimus panaudoti turimus ginklus ir priemones.

7. Kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos naudojimo taisyklės neriboja prigimtinės asmenų teisės naudoti kovinius ginklus, specialiąsias priemones ir kitą karinę jėgą, kai tai yra naudojama savigynos tikslais.

 

III. KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS TAISYKLIŲ TVIRTINIMAS

 

8. Konkrečiai karinei operacijai šio tvarkos aprašo nustatyta tvarka, atsižvelgiant į tarptautinių sutarčių, Lietuvos Respublikos įstatymų, šio Aprašo ir kitų teisės aktų nustatytus reikalavimus, tvirtinamos Kovos veiksmų taisyklės (toliau – KVT).

9. KVT sudaromos užpildant KVT matricą (F priedas) atsižvelgiant į šio Aprašo bendrąsias nuostatas ir Aprašo priedus, kuriuose pateikiamas išsamus galimų kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos panaudojimo taisyklių rinkinys (A priedas), Kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos taikymo oro operacijose gairės (B priedas); Kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos taikymo sausumos operacijose gairės (C priedas) ir Kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos taikymo jūrų operacijose gairės (D priedas), Terminai ir jų apibrėžimai (E priedas).

10. KVT pateikiamos nuosekliai grupėmis. Kiekvienoje grupėje yra iki dešimties taisyklių. Kiekviena taisyklė sunumeruota. Kai karinės operacijos metu reikia naudoti daug taisyklių, žymimų tuo pačiu numeriu, KVT tvirtinantis vadas kiekvienai pasiūlytai taisyklei suteikia nuoseklia tvarka einančius raidinius priedus (t. y. A, B, C, ...).

11. Kiekvienos taisyklės NURODYTI (toliau – NUROD) elementas turi būti užpildytas.

12. KVT nustato maksimalų karinės jėgos ir kitų veiksmų panaudojimo laipsnį vykdant karinę operaciją, taip pat vadų (viršininkų) ir kitų karių teises ir pareigas laikantis KVT.

13. KVT yra pateikiamos kaip draudimai ar leidimai, galiojantys karinių operacijų metu. Šios taisyklės, išleidžiamos kaip draudimai, yra įsakymai vadams nesiimti nurodyto (-ų) veiksmo (-ų). Išleidžiamos kaip leidimai jos apibrėžia jėgos ar veiksmų, kurių gali imtis vadai, siekdami įvykdyti savo uždavinį, panaudojimo atvejus.

14. Atsižvelgdami į konkrečias karinės operacijos aplinkybes, vadai gali pasiūlyti nustatyti Apraše ir jo prieduose nenurodytas kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos panaudojimo taisykles.

15. Jungtinėms operacijoms, kuriose dalyvauja kelių kariuomenės rūšių pajėgos, rengiamos jungtinės KVT. Esant būtinybei apriboti KVT iki konkrečios kariuomenės rūšies ar jų pajėgų, toks apribojimas aiškiai nurodomas KVT tekste.

16. Karinei operacijai vadovauti paskirtas vadas, atsižvelgdamas į nustatytus apribojimus, uždavinius ar keliamas užduotis ir atsižvelgdamas į situacijos raidą, teikdamas tvirtinti karinės operacijos planą, teikia ir KVT projektą.

17. KVT, kaip neatskiriamą karinės operacinio plano dalį, kartu su operaciniu planu tvirtina kariuomenės vadas arba kitas jo įgaliotas vadas (viršininkas).

18. Tvirtinant karinės operacijos planą, gali būti patvirtintos visos arba dalis KVT projekte nurodytų kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos panaudojimo taisyklių.

19. Kartu su KVT gali būti patvirtinamos jas paaiškinančios taisyklės.

20. Iš anksto planuotoms karinėms operacijoms, kurių sąrašą tvirtinta kariuomenės vadas, gali būti tvirtinamos pasyviosios (angl. – dormant) KVT, kurios yra naudojamos įvykus tam tikriems, iš anksto planuotiems įvykiams arba konkrečiose situacijose.

21. KVT, sudarančios valstybės ar tarnybos paslaptį, teisės aktų nustatyta tvarka įslaptinamos.

22. Patvirtinus KVT, karinei operacijai vadovaujantis vadas parengia ir patvirtina Individualią kario kortelę (angl. – ROE soldier card), kurioje turi būti nurodytos operacijoje dalyvaujančio kario teisės, pareigos ir atsakomybė.

 

IV. KVT ĮGYVENDINIMAS

 

23. Karinės operacijos vykdymo metu, nustačius, kad nustatytos KVT nesuteikia iškeltiems tikslams pasiekti reikalingų įgaliojimų, siunčiant KVT prašymo (toliau – KVTP) pranešimą angl. ROEREQ), nedelsiant informuojamas kariuomenės vadas arba kitas įgaliotas vadas (viršininkas).

24. KVTP pranešimus naudoja:

24.1. operacijai vadovaujantis vadas, jam siekiant gauti patvirtinimą dėl KVT įgyvendinimo, keitimo, paskelbimo negaliojančiomis, atšaukimo;

24.2. bet kuris vadas, jam siekiant įgyvendinti KVT, jas pakeisti, paskelbti negaliojančiomis, atšaukti;

24.3. vadai, siekiantys įgyvendinti KVT, kurios nėra įtrauktos į A priede pateiktą rinkinį (t. y. laisvos).

25. Kariuomenės vadas arba jo įgaliotas asmuo, patvirtindamas arba atmesdamas operacijos vadui skirtas kovinių ginklų, specialiųjų priemonių ir kitos karinės jėgos naudojimo taisykles, informuoja karinės operacijos vadą siųsdamas KVT leidimo pranešimą (toliau – KVTL) (angl. – ROEAUTH).

26. Vadai patvirtintas KVT įgyvendina per KVT įgyvendinimo pranešimą (toliau – KVTĮ) (angl. – ROEIMPL).

27. KVTĮ pranešimus naudoja vadai, siekdami įgyvendinti KVT, jas atšaukti ar paskelbti negaliojančiomis.

28. KVTP, KVTL ir KVTĮ pranešimuose turi būti pateikiamas visas kiekvienos, prašomos, leidžiamos ar įgyvendinamos taisyklės tekstas.

29. Kiekvienas dalyvaujantis karinėje operacijoje karys privalo būti informuotas apie patvirtintas (ir pakeistas) KVT, instruktuotas ir apmokytas dėl jėgos panaudojimo sąlygų, ribų ir taikomų apribojimų, taip pat supažindintas su teisėmis, pareigomis ir atsakomybe.

30. Karinės operacijos vykdymo metu, nustačius, kad patvirtintos KVT suteikia daugiau įgaliojimų, negu yra būtina iškeltiems tikslams pasiekti, operacinio valdymo grandinėje esantis vadas turi sumažinti karinės jėgos panaudojimo laipsnį.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Karys, veikdamas savarankiškai, vykdydamas teisėtą įsakymą ar eidamas savo pareigas, esant šių taisyklų numatytiems atvejams, asmeniškai priima sprendimą KVT ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka naudoti šaunamuosius ginklus ar specialiąsias priemones ar kitą karinę jėgą ir asmeniškai atsako už pasekmes.

32. Karys, veikdamas karinio vieneto sudėtyje ir vykdydamas bendrą karinio vieneto užduotį, kovinį ginklą, specialiąsias priemones ar kitą karinę jėgą naudoja tik vado (viršininko) teisėtu įsakymu, KVT ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka, neviršydamas nustatytų ribų.

33. Kariams kartu vykdant bendrą užduotį, šaunamieji ginklai, specialiosios priemonės ar kita karinė jėga naudojama bendrai užduočiai vykdyti vadovaujančio ir už ją atsakingo vado (viršininko) teisėtu įsakymu, KVT ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka ir neviršijant nustatytų ribų. Tokiais atvejais už teisėtą ir tinkamą karinės jėgos panaudojimą atsako operacijai vadovaujantis vadas.

 

_________________


Kovinių ginklų ir specialiųjų

priemonių naudojimo krašto apsaugos

sistemoje tvarkos aprašo

A priedas

 

KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS PANAUDOJIMO TAISYKLIŲ RINKINYS

 

KOVOS VEIKSMU TAISYKLIŲ RODYKLĖ

 

SERIJA

TAISYKLĖS

PUSLAPIS

10

GEOGRAFINĖ SAVŲ PAJĖGŲ PADĖTIS

A-3

11

PAJĖGŲ IŠDĖSTYMAS

A-3

12

LAISVA

 

13

SUTRUKDYMAS ĮSILAIPINTI, AREŠTUOTI ARBA KONFISKUOTI CIVILINĮ TURTĄ

A-4

14

ĮSITERPIMAS Į NEKARINIUS VEIKSMUS

A-5

15

ĮSPĖJIMAI

A-6

16

NUKREIPIMAS

A-6

17

UŽĖMIMAS (ĮSILAIPINIMAS)

A-7

18

AREŠTAS ARBA KONFISKAVIMAS

A-8

19

LAISVA

 

20

LAISVA

 

21

LAISVA

 

22

INFRARAUDONŲJŲ SPINDULIŲ IR MATOMO SPEKTRO APŠVIETIMO PRIETAISŲ NAUDOJIMAS

A-9

23

POTENCIALIŲ TAIKINIŲ NUSTATYMAS PRIEŠ PALEIDŽIANT UGNĮ

A-9

24

PRATYBOS POTENCIALAUS PRIEŠININKO AKIVAIZDOJE

A-10

25

IMITUOJAMŲJŲ ATAKŲ VYKDYMAS

A-10

26

LAISVA

 

27

LAISVA

 

28

TAIKINIŲ NURODYMAS

A-11

29

TRIKDYMAS IR ATSAKAS Į TRIKDYMĄ

A-11

30

LAISVA

 

31

LAISVA

 

32

PRIEMONIŲ RIAUŠĖMS MALŠINTI PANAUDOJIMAS

A-12

33

JĖGOS PANAUDOJIMAS OPERACIJOSE

A-13

34

LAISVA

 

35

UŽDRAUDIMAS ARBA APRIBOJIMAS PANAUDOTI SPECIALIUOSIUS GINKLUS IR SPECIALIĄSIAS PRIEMONES KONKREČIOMIS /NURODYTOMIS APLINKYBĖMIS

A-14

36

INFORMACINĖS OPERACIJOS

A-15

37

ELEKTRONINIŲ ATOVEIKSMIO PRIEMONIŲ PANAUDOJIMAS

A-16

38

MINOS

A-17

39

VEIKSMAI PRIEŠ ĮTARIAMĄ RYŠIO TARP POVANDENINIŲ LAIVŲ PALAIKYMĄ/PRIEŠ ĮTARIAMUS POVANDENINIŲ LAIVŲ KONTAKTUS

A-18

40

LAISVA

 

41

LAISVA

 

42

ATAKA

A-19

43

LAISVA

A-20

 

 

 

10

GEOGRAFINĖ SAVŲ PAJĖGŲ PADĖTIS

 

Tikslas.

Vykstant Lietuvos pajėgų karinėms operacijoms pritaikyti apribojimus, susijusius su geografine padėtimi.

100.

Įėjimas/įskridimas/įplaukimas į NUROD geografinę teritoriją ir/arba oro erdvę ir/arba teritorinius vandenis yra draudžiamas.

101.

Įplaukimas į teritorines jūras ir/arba archipelago vandenis, vidinius vandenis, įskridimas į šalies oro erdvę, įėjimas į šalies teritoriją kovinėms paieškos ir gelbėjimo operacijoms yra leidžiamas.

102.

Įėjimas/ įskridimas/ įplaukimas į NUROD geografinę teritoriją ir/arba oro erdvę ir/arba teritorinius vandenis NUROD tikslais yra leidžiamas.

103–109. Laisva.

 

11

PAJĖGŲ IŠDĖSTYMAS

 

Tikslas.

Pritaikyti pajėgų išsidėstymo apribojimus karinėms operacijoms, kurias vykdo Lietuvos pajėgos.

110.

NUROD Lietuvos pajėgų išsidėstymas arčiau nei NUROD atstumu nuo NUROD pajėgų yra draudžiamas.

111.

NUROD Lietuvos pajėgų santykinis išsidėstymas atitinkamai pagal NUROD pajėgas nėra apribojamas.

112–119. Laisva.

 

12

LAISVA

 

13

SUTRUKDYMAS ĮSILAIPINTI, AREŠTUOTI ARBA KONFISKUOTI CIVILINĮ TURTĄ

Tikslas.

Leisti atlikti veiksmus, skirtus civiliniu laivų orlaivių, transporto priemonių arba turto užėmimui, areštavimui arba konfiskavimui sutrukdyti ir jėgos panaudojimui tokių operacijų metu kontroliuoti.

 

130.

Jėgos panaudojimas sutrukdant įsilaipinti, areštuoti arba konfiskuoti NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones arba kitą turtą yra draudžiamas.

131.

Fizinis trukdymas neleidžiant/užkertant kelią įsilaipinti, areštuoti arba konfiskuoti NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones arba kitą turtą yra leidžiamas.

132.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas užkertant kelią/neleidžiant įsilaipinti, areštuoti arba konfiskuoti NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones arba kitą turtą yra leidžiamas.

133–139. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32, 35 arba 38 KVT serijose.

 

14

ĮSITERPIMAS Į NEKARINIUS VEIKSMUS

 

Tikslas.

Duoti leidimą įsiterpti į nekarinius veiksmus ir kontroliuoti jėgos panaudojimą tokių operacijų metu.

140.

Įsiterpimas į NUROD nekarinius veiksmus yra draudžiamas.

141.

Įsiterpimas į NUROD nekarinius veiksmus, įgyvendinant Lietuvos nurodymus dėl NUROD prekybos ir/arba paslaugų ir/arba siekiant vykdyti jų karinę kontrolę, yra leidžiamas.

142.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas įsiterpiant, kad būtų įgyvendinti Lietuvos nurodymai dėl NUROD prekybos ir/arba paslaugų, yra leidžiamas.

143.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas įsiterpiant, kad būtų vykdoma NUROD prekybos ir/arba paslaugų karinė kontrolė, yra leidžiamas.

144.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas įsiterpiant į NUROD nekarinius veiksmus ir panaudojant NUROD veiksmus, yra leidžiamas.

145–149. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32, 35 arba 38 KVT serijose.

 

15

ĮSPĖJIMAI

Tikslas.

Duoti leidimą ir kontroliuoti įspėjamųjų priemonių panaudojimą.

 

150.

Įspėjimų perdavimas NUROD laivams, orlaiviams, transporto priemonėms ar asmenims yra draudžiamas.

151.

Įspėjimų perdavimas NUROD laivams, orlaiviams, transporto priemonėms ar asmenims, naudojant NUROD priemones ir esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

 

152–159. Laisva.

 

PASTABA. Priemonės, kurios gali būti panaudojamos įspėjimo tikslais, gali būti įspėjamieji šūviai/sprogimai, kaip aprašyta 5-ame B priedo paragrafe ir/arba 14-ame D priedo paragrafe.

 

16

NUKREIPIMAS

Tikslas.

Duoti leidimą vykdyti nukreipimą ir kontroliuoti jėgos panaudojimą tokių operacijų metu.

 

160.

Vykdyti NUROD laivų, orlaivių, transporto priemonių ar asmenų nukreipimą yra draudžiama.

161.

Vykdyti NUROD laivų orlaivių transporto priemonių ar asmenų nukreipimą esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiama.

162.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas, siekiant priversti NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones ar asmenis paklusti nukreipimo (-ų) įsakymams, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

 

163–169. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32, 35 arba 38 serijose.

 

17

UŽĖMIMAS (ĮSILAIPINIMAS)

Tikslas.

Duoti leidimą užėmimo (įsilaipinimo) operacijoms ir kontroliuoti jėgos panaudojimą tokių operacijų metu.

170.

NUROD laivų, orlaivių ar transporto priemonių užėmimas (įsilaipinimas) yra draudžiamas.

171.

Nesutikus pasipriešinimo, NUROD laivų, orlaivių ar transporto priemonių užėmimas (įsilaipinimas) NUROD tikslais yra leidžiamas (žr. D priedą).

172.

Nesutikus bendradarbiauti, NUROD laivų, orlaivių ar transporto priemonių užėmimas (įsilaipinimas) NUROD tikslais yra leidžiamas. NUROD jėgos naudojimas yra leidžiamas (žr. D priedą).

173.

Jei rodomas pasipriešinimas, NUROD laivų orlaivių ar transporto priemonių užėmimas (įsilaipinimas) NUROD tikslais yra leidžiamas. Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas yra leidžiamas (žr. D priede apie užėmimą jūrų operacijose).

 

174–179. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32, 35 arba 38 serijose.

 

18

AREŠTAS ARBA KONFISKAVIMAS

 

Tikslas.

Duoti leidimą ir apibrėžti arešto ar konfiskavimo apimtį karinių operacijų metu.

 

180.

Areštuoti arba konfiskuoti laivus, orlaivius, transporto priemonę (-es), personalą, prekes, krovinius ar įrangą yra draudžiama.

181.

Areštuoti ir/arba konfiskuoti NUROD laivus, orlaivius, transporto priemonę (-es), personalą, prekes, krovinius ar įrangą, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiama.

182.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas areštuojant NUROD laivus, orlaivius arba transporto priemonę (-es), esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

183.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas areštuojant NUROD asmenį (-is), esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

184.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas areštuojant NUROD laivus, orlaivius, transporto priemonę (-es) ir jų personalą, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

185.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas konfiskuojant NUROD krovinį (-ius), prekes arba įrangą, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

186.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas konfiskuojant NUROD laivus, orlaivius arba transporto priemones, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

 

187–189. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32, 35 arba 38 KVT serijose.

 

19–20–21 LAISVA

 

22

INFRARAUDONŲJŲ SPINDULIŲ IR MATOMO SPEKTRO APŠVIETIMO PRIETAISŲ NAUDOJIMAS

 

Tikslas.

Kontroliuoti infraraudonųjų spinduliu arba matomo spektro apšvietimo prietaisus.

 

220.

NUROD pajėgų apšvietimas yra draudžiamas.

221.

NUROD pajėgų apšvietimas NUROD priemonėmis yra leidžiamas.

222–229. Laisva.

 

PASTABA. Šios taisyklės nedraudžia naudoti rankiniu apšvietimo būdų (pvz.,

žibintuvėlių/prožektorių) ir jos negalioja naudojant apšvietimo prietaisus, reikalingus paieškos ir gelbėjimo (SAR) operacijoms.

 

23

POTENCIALIŲ TAIKINIŲ NUSTATYMAS PRIEŠ PALEIDŽIANT UGNĮ

 

Tikslas.

Apibrėžti potencialių taikinių nustatymo kriterijus.

230.

Ugnies paleidimas be išankstinio teigiamo vizualaus nustatymo yra draudžiamas.

231.

Prieš paleidžiant ugnį nustatoma turi būti vizualiai arba naudojantis bent dviem iš šių išvardytų priemonių: nustatymo draugas ar priešas (angl. – Identification Friend or Foe-IFF) (arba kitų būdų kai reikalingas teigiamas neatpažinto/neidentifikuoto vieneto atsakymas), taip pat naudojant elektrooptinės, elektroninės kovos paramos priemones, pėdsakų žymas, skrydžio plano koreliaciją, šiluminį vaizdą, akustinę žvalgybą arba kitus saugius aktyvius/pasyvius būdus, kai teigiamas atsakymas iš nenustatyto vieneto nėra reikalingas.

232.

Prieš paleidžiant ugnį nustatoma turi būti vizualiai arba naudojant vieną arba kelias iš išvardytų priemonių: nustatymo draugas ar priešas (angl. – IFF) (arba kitų būdų kai reikalingas teigiamas neidentifikuoto vieneto atsakymas), taip pat naudojant elektrooptinės, elektroninės kovos paramos priemones, pėdsakų žymas, skrydžio plano koreliaciją, šiluminį vaizdą, akustinę žvalgybą arba kitus saugius aktyvius/pasyvius būdus, kai teigiamas atsakymas iš nenustatyto vieneto nėra reikalingas.

 

233–239. Laisva.

 

24

PRATYBOS POTENCIALAUS PRIEŠININKO AKIVAIZDOJE

Tikslas.

Leisti vykdyti ir kontroliuoti mokymus ir pratybas potencialaus priešininko akivaizdoje.

 

240.

NUROD pratybos NUROD vieneto (-ų) akivaizdoje yra draudžiamos.

 

241.

NUROD pratybos NUROD vieneto (-ų) akivaizdoje yra leidžiamos.

 

242–249. Laisva.

 

25

IMITUOJAMŲJŲ ATAKŲ VYKDYMAS

 

Tikslas.

Duoti leidimą vykdyti atviras imituojamąsias atakas.

 

250.

Imituojamųjų atakų prieš NUROD vienetą (-us) vykdymas yra draudžiamas.

251.

Imituojamųjų atakų prieš NUROD vienetą (-us) vykdymas, taikant NUROD veiksmus, NUROD teritorijoje yra leidžiamas.

252.

Imituojamųjų atakų vykdymas yra leidžiamas.

 

253–259. Laisva.

26–27 LAISVA

 

28

TAIKINIŲ NURODYMAS

 

Tikslas.

Kontroliuoti taikiniu nurodymo priemones.

 

280.

Taikinių nurodymas yra draudžiamas.

281.

Taikinių nurodymas, naudojant NUROD priemones, yra leidžiamas.

282–289. Laisva.

 

29

TRIKDYMAS IR ATSAKAS Į TRIKDYMĄ

Tikslas.

Duoti leidimą veiksmams, nukreiptiems prieš trikdymą ir kontroliuoti jėgos panaudojimą vykdant trikdymo ir atsako į trikdymą operacijas.

 

290.

Trikdymas yra draudžiamas.

291.

Perspėjimas draudžiant (angl. – warning off) NUROD vienetams/elementams, dalyvaujantiems trikdymo veiksmuose prieš NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones ar asmenis, yra leidžiamas.

292.

Kelio užkirtimas (angl. – riding off) NUROD vienetams/elementams, dalyvaujantiems trikdymo veiksmuose prieš NUROD laivus, orlaivius, transporto priemones ar asmenis, yra leidžiamas.

293.

Atsako į trikdymą veiksmai, kurių apimtis ir laipsnis yra panašus į tuos, kuriuos patyrė bet kuris vienetas/elementas NUROD teritorijoje (-ose), yra leidžiami.

294.

Atsako į trikdymą veiksmai, kurių apimtis ir laipsnis yra didesni už bet kurio vieneto/elemento patirtus trikdymo veiksmus NUROD teritorijoje (-ose), yra leidžiami.

295.

Trikdymas, dėl kurio nebus patiriama fizinė žala, yra leidžiamas.

296.

Trikdymas, dėl kurio gali būti patiriama fizinė žala, yra leidžiamas.

 

297–299. Laisva.

 

30–31 LAISVA

 

32

PRIEMONIŲ RIAUŠĖMS MALŠINTI PANAUDOJIMAS

Tikslas.

Reguliuoti priemonių riaušėms malšinti panaudojimą kaip jėgos panaudojimą, nesusijusį su riaušių malšinimo veiksmais, arba riaušių malšinimo kontekste.

320.

NUROD priemonių riaušėms malšinti panaudojimas yra draudžiamas.

321.

NUROD priemonių riaušėms malšinti panaudojimas NUROD tikslams, atsižvelgiant į NUROD apribojimus, yra leidžiamas.

322–329. Laisva.

 

PASTABA. Naudoti tam tikras priemones riaušėms malšinti kaip kovos metodą draudžia 1993 m. sausio 13 d. Konvencija dėl cheminio ginklo kūrimo, gamybos, kaupimo ir panaudojimo uždraudimo ir jo sunaikinimo. Kai kurios šalys dujų panaudojimą riaušėms malšinti taikos palaikymo operacijose laiko šalies vidaus teisės pažeidimu.

 

33

JĖGOS PANAUDOJIMAS OPERACIJOSE

 

Tikslas.

Susidarius konkrečioms aplinkybėms duoti leidimą panaudoti jėgą karinėse operacijose.

 

Šios serijos taisyklės pirmiausia yra skirtos naudoti/taikyti, esant ypatingoms aplinkybėms, kurios gali susidaryti taikos palaikymo, evakuacijos, humanitarinės pagalbos ir kt. operacijų metu.

 

330.

Jėgos panaudojimas siekiant užkirsti kelią NUROD trukdymams, nukreiptiems prieš Lietuvos karius ir civilinį personalą, jiems vykdant paskirtus uždavinius, yra draudžiamas.

331.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas prieš trukdymus, nukreiptus prieš Lietuvos personalą, jiems vykdant paskirtus uždavinius, yra leidžiamas.

332.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas siekiant apsaugoti NUROD ne Lietuvos pajėgas, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

333.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas neleidžiant užvaldyti arba sunaikinti NUROD turtą yra leidžiamas.

334.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas, siekiant apsaugoti nuo įsibrovimo į NUROD teritorijas, yra leidžiamas.

335.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas, siekiant neleisti areštuotam (-iems) asmeniui (-ims) pabėgti, yra leidžiamas.

336.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas siekiant užtikrinti NUROD personalo, laivo (-ų), orlaivio, transporto priemonės (-ių) ar įrenginio (-ių) išlaisvinimą (paleidimą), esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

337.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas siekiant užkirsti kelią NUROD nusikaltimams, kurie vyksta arba labai tikėtina, kad įvyks, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

338.

Minimalios/NUROD jėgos panaudojimas NUROD tikslais, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiamas.

339.

Laisva.

 

PASTABOS:

1. Į sąvokos „minimali jėga“ apibrėžimą įeina leidimas panaudoti mirtiną jėgą. Jei mirtina jėga neturi būti naudojama, NUROD elementas privalo būti užpildytas, o terminas „minimalios“ turi būti pašalintas.

2. Leidžiama naudoti visus nebranduolinius ginklus, amuniciją arba kitas priemones, jei jų naudojimas nėra uždraustas 32. 35 arba 38 KVT serijose.

 

34

LAISVA

 

35

UŽDRAUDIMAS ARBA APRIBOJIMAS PANAUDOTI SPECIALIUOSIUS GINKLUS IR SPECIALIĄSIAS PRIEMONES KONKREČIOMIS /NURODYTOMIS APLINKYBĖMIS

Tikslas.

Uždrausti arba apriboti nurodytų ginklų ir specialiųjų priemonių, įskaitant nemirtinus ginklus, išskyrus 32 KVT serijoje aptartas riaušių malšinimo medžiagas, panaudojimą.

 

Šios serijos taisyklės pirmiausiai yra skirtos naudoti susidarius ypatingoms aplinkybėms taikos palaikymo, evakuacijos, humanitarinės pagalbos operacijų ir riaušių malšinimo situacijų (naudojant priemones, neminimas 32 KVT serijoje) metu.

 

350.

NUROD ginklų ir/ar priemonių panaudojimas, esant NUROD aplinkybėms, yra draudžiamas.

351.

NUROD ginklų ir/ar priemonių panaudojimas, esant NUROD aplinkybėms, priklauso nuo NUROD apribojimų.

352–359. Laisva.

 

36

INFORMACINĖS OPERACIJOS

 

Tikslas.

Duoti leidimą vykdyti informacines operacijas ir jas kontroliuoti.

 

360.

Vykdyti NUROD informacinę operaciją yra draudžiama.

361.

NUROD įtariamų priešininko karinės informacijos skleidimo mechanizmų kontrolė, turint tikslą panaudoti NUROD gebėjimus daryti poveikį NUROD auditorijoms, yra leidžiama.

362.

NUROD civilinio pobūdžio informacijos skleidimo mechanizmų kontrolė, turint tikslą panaudoti NUROD gebėjimus paveikti NUROD auditorijas, yra leidžiama.

363.

NUROD atsakas į priešininkų kompiuterius ar kompiuterių sistemas, kurios įsibrovė į Lietuvos valstybinius kompiuterius, kompiuterių tinklus ir juos sugadino, arba sugadino informaciją buvusią Lietuvos kompiuteriuose ar kompiuterių tinkluose, įskaitant veiksmus, kuriuos naudojant gali būti įsibraunama į NUROD tarpines sistemas ar tinklus ir padaroma žala NUROD priešininkų sistemoms ar tinklams, yra leidžiamas.

364.

NUROD atsakas į priešininkų kompiuterius ar kompiuterių sistemas, kurios įsibrovė į Lietuvos valstybinius kompiuterius arba kompiuterių tinklus, įskaitant veiksmus, kuriuos naudojant gali būti įsibraunama į NUROD tarpines sistemas ar tinklus ir padaroma žala NUROD priešininkų sistemoms ar tinklams, yra leidžiamas.

366.

Kompiuterių tinklų ataka (KTA) prieš NUROD priešininkų kompiuterius ar kompiuterių sistemas, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiama.

367–369. Laisva.

 

37

ELEKTRONINIŲ ATOVEIKSMIO PRIEMONIŲ PANAUDOJIMAS

 

 

Tikslas.

Leisti/ duoti leidimą panaudoti elektronines atoveiksmio priemones (EAP) ir jas kontroliuoti.

 

370.

EAP naudojimas yra draudžiamas.

371.

EAP panaudojimas prieš povandeninius jutiklius ir ryšio priemones/nepalydovines VHF arba UHF ryšio priemones/paieškos ir taikinių nustatymo radarus/raketų ir ugnies valdymo radarus yra leidžiamas.

372.

EAP panaudojimas prieš NUROD ryšio kanalus/transliacijas yra leidžiamas.

373.

EAP panaudojimas prieš NUROD navigacijos/padėties nustatymo sistemas yra leidžiamas.

374.

EAP panaudojimas leidžiamas be apribojimų.

375.

EAP panaudojimas prieš NUROD ryšių priemones, NUROD informacines sistemas, NUROD ne ryšio priemonių jutiklius, NUROD navigacines priemones ir/arba NUROD ginklų sistemas yra draudžiamas.

376.

EAP panaudojimas prieš NUROD ryšių priemones, NUROD informacines sistemas, NUROD ne ryšio priemonių jutiklius, NUROD navigacines priemones ir/arba NUROD ginklų sistemas yra leidžiamas.

 

377–379. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Šios taisyklės neapriboja savigynai skirtų EAP posistemių naudojimo.

2. Prašymuose leisti naudoti KVT 372 taip pat gali būti nurodomi civiliniai ryšio kanalai arba transliacijos.

 

38

MINOS

 

Tikslas.

Kontroliuoti sausumos ir juru minu panaudojimą.

 

380.

NUROD minų išdėstymas NUROD teritorijoje (-ose) yra draudžiamas.

381.

NUROD minų panaudojimas NUROD teritorijoje (-ose) NUROD tikslais, atsižvelgiant į NUROD apribojimus, yra leidžiamas.

382–389. Laisva.

 

PASTABOS:

1. Kalbant apie sausumos minas, kiekviena Konvencija dėl priešpėstinių minų naudojimo, kaupimo, gamybos ir perdavimo uždraudimo ir dėl jų sunaikinimo (Otavos konvencija), 1997 m. gruodžio 3 d. pasirašiusi šalis narė įsipareigojo jokiomis aplinkybėmis ir niekada:

a) nenaudoti priešpėstinių minų;

b) priešpėstinių minų nekurti, negaminti, kitaip neįsigyti, nekaupti, nelaikyti ar neperduoti kitam, tiesiogiai ar netiesiogiai;

c) jokiais būdais nepadėti, neskatinti ar neraginti kitų imtis bet kokių veiksmų, kurie yra uždrausti šaliai Konvencijos narei.

 

39

VEIKSMAI PRIEŠ ĮTARIAMĄ RYŠIO TARP POVANDENINIŲ LAIVŲ PALAIKYMĄ/ĮTARIAMUS POVANDENINIŲ LAIVŲ KONTAKTUS

 

Tikslas.

Leisti ir kontroliuoti povandeninių laivų kontaktų persekiojimą.

 

390.

NUROD ryšio (-ių) tarp povandeninių laivų sekimas NUROD teritorijoje (-ose), naudojant NUROD jutiklius, yra draudžiamas.

391.

Ryšio tarp povandeninių laivų sekimas NUROD teritorijoje (-ose), naudojant NUROD jutiklius, yra leidžiamas.

392.

NUROD veiksmas (-ai) prieš NUROD ryšio (-ių) tarp povandeninių laivų palaikymą NUROD teritorijoje arba NUROD atstumu iki NUROD vieneto ar pajėgų yra leidžiamas.

393.

NUROD povandeninių laivų persekiojimas ir sunaikinimas NUROD teritorijoje yra leidžiamas.

 

394–399. Laisva.

 

40–41 LAISVA

 

 

42

ATAKA

 

Tikslas.

Leisti vykdyti ataką (-as), skirtą (-as) Lietuvos kariniams uždaviniams įvykdyti, Lietuvos karinių operacijų metu ir kontroliuoti ją (jas).

 

420.

Ataka prieš NUROD pajėgas arba taikinius yra draudžiama.

 

421.

Ataka prieš NUROD pajėgas arba NUROD taikinį (-ius), demonstruojančius priešiškus ketinimus (netraktuojamus kaip neišvengiama ataka) prieš Lietuvos pajėgas, yra leidžiama (žr. 1-ą pastabą ir 1-ą A priedo priedėlį).

422.

Ataka prieš NUROD pajėgas arba NUROD taikinį (-ius), kurie vykdo priešiškus veiksmus (netraktuojamus kaip faktinė ataka) prieš Lietuvos pajėgas arba tiesiogiai prisideda prie jų vykdymo, yra leidžiama (žr. 1 pastabą ir 1-ąA priedo priedėlį).

423.

Ataka prieš NUROD asmenį (-is) arba NUROD taikinį (-ius), demonstruojantį (-čius) priešišką ketinimą (netraktuojamą kaip neišvengiama ataka), nukreiptą prieš NUROD pajėgas arba personalą, yra leidžiama (žr. 1-ą pastabą ir ir 1-ąA priedo priedėlį).

424.

Ataka, prieš NUROD asmenį (-is) arba NUROD taikinį (-ius), kurie vykdo priešiškus veiksmus (netraktuojamus kaip faktinė ataka) prieš NUROD pajėgas arba tiesiogiai prisideda prie jų vykdymo, yra leidžiama (žr. 1 pastabą ir 1-ąA priedo priedėlį).

425.

Ataka prieš NUROD pajėgas arba NUROD taikinį (-ius), atakavusius anksčiau arba tiesiogiai prisidėjusius prie atakos, yra leidžiama (žr. 2-ą pastabą).

426.

NUROD vadai yra įgalioti nuspręsti, ar ataka yra pirmoji iš eilės kitų atakų ir, jei taip, atakuoti visus dalinius, keliančius tolesnę grėsmę.

427.

Ataka prieš NUROD karinius įrenginius, infrastruktūrą, įrangą ir vienetus, dalyvaujančius kariniuose veiksmuose, keliančiuose grėsmę NUROD pajėgoms, asmeniui (-ims) ar turtui, arba efektyviai prisidedančius prie tokių veiksmų yra leidžiama.

428.

Ataka prieš NUROD pajėgas arba NUROD taikinį (-ius), kurie efektyviai prisideda prie priešiškų karinių operacijų, nukreiptų prieš NUROD pajėgas, asmenį (-is) ar turtą, turintį specialųjį statusą, yra leidžiama.

429.

Ataka prieš NUROD pajėgas, esant NUROD aplinkybėms, yra leidžiama.

 

PASTABOS:

1. Kai kurioms šalims gali prireikti išleisti savo vadams aiškinamąsias skirtumų tarp šalies/nacionalinių ir čia nustatytų terminų „priešiškas veiksmas“ ir „priešo/priešiškas ketinimas“ instrukcijas (kai leidžiama taikyti 421, 422 ir/arba 424 taisykles). Žr. 1-ą šio priedo priedėlį

2. 425 taisyklė niekada neturi būti naudojama kaip atsakomoji priemonė. Jos tikslas – užkirsti kelią tolesniam priešiškų veiksmų, atliekamų vienetų ir toliau keliančių potencialią grėsmę ir pademonstravusių ketinimą atakuoti Lietuvos pajėgas, vykdymui.

3. Atsakas, pagrįstas vien tik savigyna (kaip buvo aptarta pagrindinės šio dokumento dalies 7 ir 8 paragrafuose), turi būti pamatuotas vadovaujantis būtinybės kriterijumi ir atitikti grėsmės dydį. Žr. 1-ą šio priedo priedėlį

 

43 LAISVA.

 

_________________


Kovos veiksmų taisyklių A priedo

1 priedėlis

 

PRIEŠIŠKAS KETINIMAS IR PRIEŠIŠKAS VEIKSMAS

 

(Aiškinamoji instrukcija, skirta naudoti kartu su 421, 422, 423 arba 424 taisyklėmis)

 

1. Karinis personalas gali atsakyti į ataką arba neišvengiamą ataką vadovaudamasis savigynos principu, kaip apibrėžta šio dokumento 25 ir 26 punktuose. Yra daug atvejų, kai potencialus priešas gali imtis veiksmų kurių sukeliamos grėsmės lygis nors ir nepasiekia tokio, kai reikia panaudoti savigynos priemones, vis tik aiškiai kelia grėsmę Lietuvos pajėgoms arba asmenims, turintiems specialųjį/ypatingą statusą. Esant tokioms aplinkybėms, vadams gali prireikti atsakyti į tokius veiksmus. Leidimas taikyti 421, 422, 423 ir 424 taisykles suteikia vadams aiškius įgaliojimus duoti tokį atsaką kurį jis laiko būtinu esant tokioms aplinkybėms.

 

2. Leidimas arba draudimas taikyti 421, 422, 423 ir 424 taisykles neapriboja teisių į savigyną. Leidimas taikyti 421, 422, 423 ir 424 taisykles padeda vadui užtikrinti, kad jo vadovaujamos pajėgos duos vienodą atsaką į potencialaus priešo veiksmus.

 

PRIEŠIŠKAS KETINIMAS (NETRAKTUOJAMAS KAIP NEIŠVENGIAMA ATAKA)

 

3. 421 ir 423 taisyklės leidžia ataką prieš nurodytas pajėgas arba individus, kurie demonstruoja priešišką ketinimą nukreiptą prieš Lietuvos pajėgas arba nurodytas pajėgas ar personalą. „Priešiškas ketinimas“ yra tikėtina ir aiški grėsmė, susidaranti esant šioms išvardytoms sąlygoms:

a) individų, grupių ar personalo arba vienetų pajėgumai ir parengtis padaryti nuostolius;

b) įrodymai, įskaitant žvalgybinę informaciją kurie parodo ketinimą atakuoti arba kitaip padaryti nuostolius.

 

4. Pajėgumais ir parengtimi padaryti nuostolius gali būti laikomi tam tikri taktiniai įvykiai, pvz., ginkluotės paleidimo pozicijų užėmimas, nesvarbu, efektyviu ar ne šaudymo nuotoliu, distancinių taikinių atrinkimo priemonių dislokavimas ir laivų seklių (angl. – shadowers) arba laivų informatorių (angl. – tattletales) naudojimas, siekiant gauti informaciją apie esamą padėtį. Įrodymai taip pat gali būti gaunami ir, sprendžiant pagal netaktinius įvykius, tokius kaip: padidėjusi mobilizacija, viešai rodomi arba žvalgybos metu gauti karo gestų indikatoriai, padidėjęs amunicijos judėjimas ir padidėjusios transporto paraiškos. Įrodymų ir žvalgybinės informacijos svarumas, nurodančios ketinimą pulti arba kitu būdu padaryti nuostolius, privalo pademonstruoti aiškią ir realią grėsmę. Atskiri trikdymo veiksmai neparemti žvalgybine arba kitokio pobūdžio informacija, nurodančia ketinimą pulti arba kitaip padaryti nuostolių, paprastai nebus laikomi priešiškais ketinimais.

 

PRIEŠIŠKAS VEIKSMAS (NETRAKTUOJAMAS KAIP FAKTINĖ ATAKA)

5. Tuo tarpu, kai savigyna leidžia naudoti jėgą siekiant apginti Lietuvos pajėgas nuo neišvengiamos (gresiančios) arba faktinės atakos, 422 ir 424 taisyklės leidžia vykdyti ataką prieš nurodytas pajėgas arba individus, kurie padaro veiksmą arba prisideda prie kokio nors tyčinio veiksmo, sukeliančio rimtą žalą arba keliančio rimtą grėsmę Lietuvos pajėgoms arba nurodytoms pajėgoms ar personalui. Krizės statusas, tuometinė politinė situacija ir, jeigu yra žinoma, kaltininko ketinimas – visi šie veiksniai lemia nusprendžiant, ar tikrai buvo įvykdytas priešiškas veiksmas. Konkretūs priešiškų veiksmų pavyzdžiai gali būti (tačiau jais neapsiribojama):

a) vienas ar daugiau vienetų kurie vykdo minavimo operacijas, tokiu būdu apribodami Lietuvos pajėgų arba specialaus nurodyto statuso asmenų judėjimą

b) karinis orlaivis, įsiskverbiantis į Lietuvos oro erdvę arba oro erdvę, esančią virš apsaugotos vietovės, ir atsisakantis paklusti sulaikymo instrukcijoms;

c) tyčia trukdoma Lietuvos karinių operacijų vykdymui;

d) Lietuvos karinių įrenginių arba draudžiamos zonos saugumo pažeidimas arba bandymas jį pažeisti.

 

_________________


Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių

naudojimo krašto apsaugos sistemoje

tvarkos aprašo

B priedas

 

KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS TAIKYMO ORO OPERACIJOSE GAIRĖS

 

I. ĮVADAS

 

1. Šis priedas papildo instrukcijas ir procedūras, pateikiamas Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos apraše ir A priede. Jis patikslina KVT ir pateikia detalių procedūrų, reikalingų Oro operacijoms vykdyti, gaires.

 

II. ĮGALIOTASIS VADAS

 

2. Įgaliotasis vadas yra vadas, kuriam suteikti įgaliojimai įgyvendinti oro operacijoms vykdyti patvirtintas KVT. Toliau išvardijami asmenys arba jų paskirti atstovai gali būti įgaliotaisiais oro operacijų vadais ir turi būti nurodomi operacijos plane/operacijos įsakyme:

a) krašto apsaugos ministras (RENEGADE atveju);

b) kariuomenės vadas;

c) operacijos vadas;

d) Karinių oro pajėgų vadas;

e) oro gynybos vieneto vadas.

 

III. ORO ERDVĖS GYNYBOS (OEG) OPERACIJOS

 

3. Atpažinimas. Taikinių atpažinimas yra viena iš pagrindinių oro erdvės gynybos funkcijų ir būtina tolesnių veiksmų sąlyga. 23-ios serijos KVT reguliuoja atpažinimo procedūras.

4. Orlaivio gaudymas. Kai įsakoma pagauti orlaivį, perimantysis lėktuvas, vykdydamas tokią operaciją, turi laikytis Tarptautinės civilinės aviacijos konvencijos 2 priedo reikalavimų. 14, 15, 24, 25 ir 29 serijų KVT reguliuoja intervencijos veiksmus/procesą. Kai duodamas įsakymas intervencijai, tai atliekantis pilotas turi laikytis Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) numatytų procedūrų, siekdamas:

a) nukreipti orlaivį nuo jo numatyto skrydžio trajektorijos;

b) leisti atitinkamam orlaiviui toliau tęsti skrydį ir pranešti jo buvimo vietą skrydžių valdymo vadovui;

c) įsakyti nurodytam orlaiviui nusileisti;

d) orlaivį, paklūstantį įspėjimams, palydėti iš pažeistos oro erdvės.

5. Įspėjamieji šūviai. Vykdant intervenciją, įspėjamieji šūviai yra paskutinė priemonė priversti perimtą orlaivį paklusti, labai artima tiesioginiam jėgos panaudojimui. Jei 15-tos KVT serijos taisyklės leidžia, įgaliotasis vadas gali įsakyti paleisti įspėjamuosius šūvius. Paprastai turėtų būti naudojami trasuojamieji šaudmenys. Jei orlaivis pažeidėjas vis dar atsisako paklusti nurodymams, praėjus priimtinam laiko tarpui, kuris leido perimto orlaivio pilotui pasikonsultuoti su savo vadovybe, gali būti paleidžiamas papildomas ugnies pliūpsnis.

6. Ugnies paleidimas. Paleisti ugnį (veiksmą, nukreiptą prieš pakilusias į orą priemones ketinant jas sunaikinti) gali leisti tik įgaliotasis vadas (žr. 2 punktą). Ne savigynos atvejais, susidarius specifinėms aplinkybėms, kariuomenės vadas pateiks aiškinamąsias instrukcijas, kuriomis vadovaudamasis įgaliotasis vadas gali įsakyti paleisti ugnį. Tokiais atvejais ginklai bus panaudojami tik atpažinus taikinį (23 serijos KVT).

 

IV. KITOS ORO OPERACIJOS

 

7. Kitoms oro operacijoms – užtveriamosioms, priešo oro erdvės gynybos slopinimo (POEGS (angl. – SEAD), sraigtasparnių/oro mechanizuotosioms, žvalgybos – vykdyti reikalingos KVT, kuriose aptartas taikinio nurodymas, taikinio atpažinimas, elektroninė kova ir nustatymas aplinkybių, kuriomis tai gali būti vykdoma. Gali būti reikalingas leidimas naudotis 22, 23, 25, 28, 33, 35, 37, 38 ir 42 serijų KVT.

8. Artimosios paramos iš oro (angl. – CAS) veiksmams atlikti gali prireikti papildomų KVT, skirtų konkrečiam scenarijui, pvz., KVT, kuriose nustatytos aplinkybės, kai gali būti vykdomos atakos, ir/arba pateiktos instrukcijos, kai reikalingi priešakiniai skrydžių vadovai (PSV (angl. – FAC).

 

V. KOORDINAVIMAS

 

9. Karinių operacijų sėkmė labai priklauso nuo to, kad visos pajėgos, veikiančios toje pačioje teritorijoje, laikytųsi tų pačių KVT.

 

_________________


Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių

naudojimo krašto apsaugos sistemoje

tvarkos aprašo

C priedas

 

KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS TAIKYMO SAUSUMOS OPERACIJOSE GAIRĖS

 

I. ĮVADAS

 

1. Šis priedas papildo instrukcijas ir procedūras, pateikiamas Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos apraše ir A priede. Jis patikslina KVT ir pateikia detalių procedūrų, reikalingų Sausumos operacijoms vykdyti, gaires.

 

II. DETALIOS PROCEDŪROS

 

2. Pajėgų ar formuočių vadams gali prireikti išplatinti detalias toliau pateikiamų veiksmų ir operacijų, galinčių privesti prie jėgos panaudojimo, vykdymo procedūras:

a) atpažinimo procedūros;

b) įspėjimų procedūros;

c) įspėjamųjų šūvių panaudojimas;

d) griovimo operacijų vykdymas;

e) izoliavimo ir/arba paieškos (angl. – cordon and search) operacijų vykdymas;

f) kontrolės postų operacijos;

g) apsaugotų vietovių nustatymas ir naudoj imas;

h) įgaliojimas panaudoti ginklą;

i) kitos operacijos, reikalingos atsižvelgiant į susidariusią situaciją.

3. Mirtinos jėgos panaudojimas yra ypač svarbus apsektas, todėl rengiant KVT, turi būti apsvarstyti visi įmanomi jėgos panaudojimo variantai.

4. Detalios procedūros turi atitikti patvirtintas KVT ir gali apimti nurodytą taktinę seką kuria reikia vadovautis tiek kariniams vienetams, tiek pavieniams kariams (KVT kortelė).

 

III. APSAUGOTOS VIETOVĖS IR AREŠTAVIMAS

 

5. Vykstant sausumos operacijoms, gali prireikti nustatyti apsaugotas vietoves bei darbo su civiliais, sukarintomis ir karinėmis organizacijomis procedūras.

a) Apsaugotos vietovės (angl. – secure areas). Nustatytos zonos, kurias galėtų sudaryti karinių apribojimų zonos ir saugiosios zonos. Nurodyti vadai gali būti įgalioti paskelbti ir įsteigti apsaugotas vietoves ir pašalinti iš jų nesankcionuotus ginklus, daiktus ar asmenis. Apsaugotos vietovės neturėtų būti didesnės nei diktuoja karinis būtinumas ir neturėtų būti išlaikomos ilgiau nei būtina, atsižvelgiant į reikalingą įvykdyti užduotį ir operacinę aplinką. Vieta ir sąlygos, lemiančios apsaugotų vietovių panaudojimą turi būti plačiai ir nuodugniai paviešintos, taip pat gerai pažymėtos ir patruliuojamos.

b) Areštavimas. 18 serijos KVT gali būti naudojamasi suteikiant leidimą areštuoti asmenis, įskaitant civilius, kurie:

1) trukdo įvykdyti užduotį;

2) naudoja arba grasina panaudosiantys jėgą prieš Lietuvos/Lietuvos vadovaujamas pajėgas arba asmenis, turinčius specialųjį statusą arba jų ginamus asmenis, taip pat prieš jų įrenginius ir/arba turtą

3) įeina į Lietuvos/Lietuvos vadovaujamų pajėgų kontroliuojamą zoną neturėdami leidimo;

4) kurie yra įtariami padarę sunkius nusikaltimus ar pažeidę Ginkluoto konflikto teisę.

Taikant įgaliojimą areštuoti 3 ir 4 punktuose nurodytais atvejais, reikia kruopščiai suderinti veiksmus su civiline valdžia. Visais atvejais nustatytose KVT privalo būti atitinkamos instrukcijos dėl leidžiamos panaudoti jėgos, skirtos asmenims areštuoti ir areštuotiems asmenims kontroliuoti, laipsnio. Su areštuotais asmenimis privaloma elgtis pagal tarptautinės teisės reikalavimus ir jie privalo kuo greičiau būti perduoti atitinkamoms kompetentingoms civilinės valdžios institucijoms arba Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio komiteto personalui.

 

IV. NETIESIOGINĖS UGNIES PANAUDOJIMAS

 

6. Netiesioginei ugniai skirtos amunicijos nustatymas, stebėjimo reikalavimai, taikinių nustatymo kriterijai ir ginklų panaudojimo įgaliojimai nustatyti 28 serijos KVT.

 

V. SPECIALIOSIOS PASKIRTIES GINKLAI IR ŠAUDMENYS

 

7. Ruošiantis panaudoti tam tikro tipo ginklus arba šaudmenis reikalingos papildomos specialios instrukcijos:

a) paprastai yra draudžiama naudoti neprižiūrimas jėgos priemones, išskyrus tai, kad atsižvelgiant į šalies nacionalinius įstatymus, sausumos minos gali būti panaudotos pagal 38 serijos taisykles, o kitas neprižiūrimas jėgos priemones (pvz., klaidinamuosius užtaisus) galima naudoti tais atvejais, kai tai leidžia tarptautinės teisės normos;

b) cheminio ginklo naudojimas yra draudžiamas;

c) kai kurių nemirtinų ginklų panaudojimo apribojimams gali būti reikalingos KVT 35 serijos sąlygos;

d) riaušių malšinimo medžiagų naudoj imą reglamentuoja 32 serijos KVT.

 

_________________


Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių

naudojimo krašto apsaugos sistemoje

tvarkos aprašo

D priedas

 

KOVINIŲ GINKLŲ, SPECIALIŲJŲ PRIEMONIŲ IR KITOS KARINĖS JĖGOS TAIKYMO JŪRŲ OPERACIJOSE GAIRĖS

 

I. ĮVADAS

 

1. Šis priedas papildo instrukcijas ir procedūras, pateikiamas Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos apraše ir A priede. Jis patikslina KVT ir pateikia detalių procedūrų, reikalingų Jūrų pajėgų atliekamoms operacijoms vykdyti, gaires.

2. Lietuvos/Lietuvos vadovaujamo karinio vieneto/pajėgų vadas, esantis šalia vietos, kur iškilo grėsmė Lietuvos/sąjungininkų šalies laivui, yra įgaliotas stengtis normalizuoti situaciją. Visi tokiomis aplinkybėmis atlikti veiksmai ir priimtos priemonės neturi prieštarauti tuo metu galiojančioms KVT. Vadas nedelsdamas raportuoja apie incidentą savo vadams ir reikiamoms nacionalinės valdžios institucijoms.

 

II. TERITORINIŲ VANDENŲ PAŽEIDIMAS

 

3. KJP vadovavimo ir informacijos perdavimo grandinės, Lietuvos Respublikos teritorinių vandenų pažeidimo kriterijai yra nustatyti ir išdėstyti Lietuvos kariuomenės reagavimo į Lietuvos Respublikos suvereniteto pažeidimus taikos metu sausumoje, oro erdvėje, teritoriniuose vandenyse ir išimtinėje ekonominėje zonoje reglamentui, patvirtintame Lietuvos Respublikos Prezidento 2000 m. birželio 6 d dekretu Nr. 900 „Dėl kariuomenės reagavimo į Lietuvos Respublikos suvereniteto pažeidimus taikos metu sausumoje, oro erdvėje, teritoriniuose vandenyse ir išimtinėje ekonominėje zonoje reglamento“.

4. Vykdant laivo, pažeidusio Lietuvos Respublikos teritorinius vandenis, sulaikymą ir persekiojimą, šių KVT nuostatos jokiomis aplinkybėmis negali prieštarauti paminėto reglamento nuostatoms.

5. Tuo atveju, kai Lietuvos karinis vienetas/pajėgos tampa kitos šalies teritorinių vandenų pažeidimo liudininku, vadas nedelsdamas praneša apie tokį pažeidimą vadams pagal subordinaciją ir atitinkamos šalies valdžiai. Vadas pasirūpina reikiama savo vadovaujamo (-ų) karinio vieneto/pajėgų parengtimi, kad jie būtų pasirengę duoti atsaką pagal jo strateginio vado nurodymus.

 

III. JŪRŲ UŽKARDYMO OPERACIJŲ INSTRUKCIJOS

 

6. Jūrinių užkardymo operacijų paskirtis yra užtikrinti, kad būtų laikomasi personalo, įrangos ar medžiagų transportavimo draudimų ar apribojimų nustatytoj e geografinėje teritorijoje. Šie draudimai arba sankcijos bus paimti iš tarptautinės teisės, sutarties arba konvencijos, arba JT nutarimų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO (angl. – OSCE) arba kitos tarptautinės ar regioninės saugumo organizacijos nutarimų ar potvarkių.

7. Šiose instrukcijose aptariami klausimai, kurie turės būti pritaikyti, atsižvelgiant į politinius ir teisinius kiekvienos operacijos apribojimus. Jūrų užkardymo operacijos susiduria su navigacinėmis laivininkystės teisėmis ir jose gali tekti panaudoti jėgą. Tokios operacijos metu laivai ir orlaiviai gali būti naudojami esamos padėties jūroje ir ore paveikslui (angl. – RMP, RAP) sudaryti, laivams perimti, atpažinti, jų įguloms apklausti, įsilaipinti, apieškoti ir nukreipti į nurodytą geografinę vietovę. Taikos metu šios operacijos privalo būti vykdomos visiškai skaidriai. Paprastai jėgos panaudojimas nebus reikalingas, bet ji gali ir turėtų būti panaudojama kaip palaipsniui išaugantis atsakas, leidžiamas KVT.

8. Perėmimas ir apklausa. Nurodytas jūrų transportas, įeinantis į konkrečią geografinę teritoriją, turėtų būti perimamas, atpažįstamas ir jų įgula apklausiama siekiant nustatyti, ar laikosi galiojančių sankcijų (gali būti taikomos 10, 11, 13, 14, 17, 22 ir 23 serijų KVT). Laivo kapitonas turi būti apklausiamas siekiant įvertinti ir nustatyti įsilaipinimo ir/arba nukreipimo reikalingumą. Pirminis kontaktas gali būti užmezgamas naudojantis:

a) radijo ryšiu;

b) signalinėmis vėliavomis;

c) signaliniais šviestuvais;

d) garsiakalbiais/garsintuvais/megafonais.

Jei nustatoma, kad įsilaipinimas į laivą arba jo nukreipimas nėra reikalingi, laivui turi būti leidžiama toliau netrukdomai judėti.

9. Nukreipimas. Vadovaujantis 16 serijos KVT, bet kuriam laivui, kurio gabenamo krovinio dokumentai neatitinka reikalavimų, arba kurio krovinio negalima patikrinti, gali būti leidžiama pasirinkti – ar būti nukreiptam už tos zonos ribų, ar būti nukreiptam į uostą, kurį parinks kovos veiksmų rajono vadas (KVRV (angl. – SAC). Nukreipimo uostai arba stovėjimo nuleidus inkarą rajonai ir jų administravimo procedūros turi būti nustatytos prieš tokios operacijos pradžią. Su kapitonais, kurie pažeidinės sankcijas, klausimai turėtų būti sprendžiami pagal tarptautinę teisę ir/arba JT arba kitomis galiojančiomis priverstinio vykdymo priemonėmis.

10. Įsilaipinimas. Kai nusprendžiama, kad bus atliekamas įsilaipinimas (taikomos 17 serijos KVT), nedelsiant turi būti pradėta aktyviai bendradarbiauti su sulaikomo laivo kapitonu. Laivo kapitonui turėtų būti pateikiama informacija apie:

a) ketinimą įlipti į laivą;

b) įgaliojimus, kuriais vadovaujantis bus įlipama į laivą;

c) įlipimo į laivą tikslą;

d) tai, kad laivui, įgulai ar kroviniui nebus padaryta jokia žala ir kad jis turėtų sumažinti greitį arba sustoti, kad galėtų priimti įsilaipinimo grupę.

11. Įsilaipinimas nesulaukiant pasipriešinimo. Jei laivo kapitonas sutinka bendradarbiauti, įsilaipinimo grupė turi būti siunčiama į laivą. Jei apžiūrimame laive nustatoma pažeidimų, kapitonui turi būti duotos aiškios instrukcijos, kur ir kada jo laivui vykti.

12. Įsilaipinimas nesulaukiant bendradarbiavimo. Jei kovos veiksmų rajono vadas yra įsitikinęs, kad jo įsakymai buvo suprasti ir buvo duotas deramas laiko tarpas, per kurį tie įsakymai turėjo būti įvykdyti, arba jei laivo kapitonas neatsako į paklausimus ryšio priemonėmis, arba nebendradarbiauja nustatant laivo buvimo tikslą tame rajone, arba jei laivo kapitonas vis atsisako leisti įsilaipinti, tuomet toks įsilaipinimas vadinamas įsilaipinimu nesulaukiant bendradarbiavimo. Kovos veiksmų rajono vadas turi automatiškai pradėti ruoštis KVT nustatytos jėgos panaudojimui, bet kartu turi toliau versti kapitoną sutikti su jam keliamomis sąlygomis vykdydamas agresyvų manevravimą, paleisdamas sraigtasparnius, viešai demonstruodamas ir skelbdamas įsilaipinimo grupės pasiruošimą veiksmams, toliau visomis prieinamomis priemonėmis bandyti užmegzti ir palaikyti radijo ryšį. Ir tik nepavykus priima sprendimą panaudoti priemones vadovaudamasis su tuo metu galiojančiomis KVT (galioja 17 serijos KVT).

13. Įsilaipinimas sulaukiant pasipriešinimo. Jei laivo kapitonas aktyviai priešinasi tam, kad būtų įlipama į laivą, tuomet laikoma, kad įsilaipinimas į laivą vykdomas tokiomis sąlygomis, kai sulaukiama arba galima sulaukti pasipriešinimo. Tokiu atveju turi būti taikomos atitinkamos priemonės. Be priemonių išvardytų 13 paragrafe, kovos veiksmų rajono vadas gali panaudoti bet kokias, numatytas galiojančiose KVT (galioja 17 serijos KVT).

14. Įspėjamųjų šūvių panaudojimas. Įspėjamieji šūviai yra paskutinė priemonė stengiantis įtikinti laivo kapitoną paklusti, prieš pradedant jėgos panaudojimą. Jei nė viena iš prieš tai priimtų priemonių neprivertė kapitono sutikti su jam keliamais reikalavimais, turėtų būti svarstoma galimybė panaudoti įspėjamuosius šūvius. Jei 15 serijos KVT leidžiama, kovos veiksmų rajono vadas gali pradėti šaudyti arba įsakyti kitiems kariniams vienetams, dalyvaujantiems sulaikymo veiksmuose, atidengti ugnį įspėjimo tikslais. Kokio kalibro, tipo ir kiek šaudmenų bus naudojama, turi nuspręsti kovos veiksmų rajono vadas. Paprastai turėtų būti naudojami inertiniai šaudmenys. Laivo kapitonui vis dar nesutinkant paklusti nurodymams ir, praėjus priimtinam laivo kapitono diskusijų ir tarimosi su savo vadovybe arba savininku laikotarpiui, gali būti iššaunami papildomi šaudmenys.

15. Jėgos panaudojimas. Kuomet tampa visiškai aišku, kad visos panaudotos priemonės nedavė norimo rezultato ir neprivertė sulaikomo laivo bendradarbiauti, tuomet galima imtis jėgos panaudojimo vadovaujantis tuo metu galiojančiomis KVT (taikomos 33 serijos KVT).

15.1. Neišvedanti iš rikiuotės ugnis. Jei galiojančios KVT leidžia, kovos veiksmų rajono vadas turėtų informuoti laivo kapitoną kad jo laivas bus apšaudomas, jei jis tuoj pat nesumažins greičio ar nesustos ir nesuteiks galimybės patekti į laivą. Laivo kapitonui turi būti pranešama, į kurią jo laivo vietą bus šaudoma ir duodama laiko susisiekti su savo vyresnybe dėl instrukcijų, taip pat evakuoti savo personalą iš tos vietos, kuri bus apšaudoma. Sprendimą kiek laiko tai truks, padarys kovos veiksmų rajono vadas. Pasibaigus duotam laikotarpiui, inertiniai šaudmenys turėtų būti iššaunami į nurodytą vietą. Neišvedanti iš rikiuotės ugnis turėtų būti nukreipta į tokią vietą kuri nėra gyvybiškai svarbi saugiam laivo eksploatavimui.

15.2. Išvedanti iš rikiuotės ugnis. Jei neišvedanti iš rikiuotės ugnis ir įspėjimai neįtikina paklusti ir jei tai leidžia galiojančios KVT, laivo kapitonas turėtų būti įspėtas, kad jei laivas nesumažins greičio arba nesustos ir nesudarys galimybės įlipti į laivą bus paleista ugnis, išvesianti laivą iš rikiuotės. Kapitonui turi būti duota laiko, kad jis galėtų susisiekti su laivo savininku ar kita jį kontroliuojančia institucija ir kad spėtų evakuoti personalą iš pavojingų vietų. Šaudoma turi būti tol, kol kapitonas sustabdo laivą arba parodo aiškų ketinimą jį sustabdyti. Vieta, į kurią bus šaudoma, turi būti parinkta taip, kad rizika stabdomo laivo įgulai, kroviniui ir pačiam laivui būtų kuo mažesnė, tačiau ugnis turi priversti laivą sustoti.

 

_________________


Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių

naudojimo krašto apsaugos sistemoje

tvarkos aprašo

E priedas

 

TERMINAI IR JŲ APIBRĖŽIMAI

 

Terminas

Apibrėžimas

Amunicija / ordnance

Sprogstamasis arba pirotechninis įtaisas.

Apklausa / interrogation

Veiksmas, kurio metu siekiama atpažinti nenustatytos tapatybės orlaivį arba laivą.

Apsaugota vietovė / secure area

Nurodyta vietovė arba zona, kurioje Lietuvos pajėgos prisiima konkretų atsakomybės laipsnį už asmenis ar turtą ir gali būti apribotas judėjimas. Pastaba. Siekiant įkurti ir apsaugoti apsaugotą vietovę gali būti leidžiamas karinės jėgos panaudojimas.

Areštavimas / detention

Veiksmas, kai suimama teisėtais tikslais, tokiais kaip: patraukimas baudžiamojon atsakomybėn, išlaikant viešąjį saugumą arba vykdant teisėtą įsakymą.

Asmenys, turintys nurodytą specialųjį statusą (ANSS)/ persons with designated special status

Individai, grupės arba organizacijos, kuriuos nurodė atitinkama Lietuvos vadovybė.

Ataka / attack

Bet kokių pajėgų arba personalo jėgos, arba karinės jėgos panaudojimas prieš bet kokias pajėgas ar personalą arba jos nukreipimas į taikinį arba tikslą.

Elektroninis atoveiksmis / electronic counter measures

Elektroninės kovos elementas, kai naudojant elektromagnetinę energiją atimama arba sumažinama priešo galimybė naudotis elektromagnetinio spektro energija. Elektroninis trukdymas, elektroninis klaidinimas ir elektroninis slopinimas yra elektroninio atoveiksmio būdai.

Elektroninis klaidinimas / electronic deception

Elektroninio atoveiksmio būdas trikdyti priešo elektronines sistemas spinduliavimu, antriniu spinduliavimu, keitimu, elektromagnetinės energijos absorbavimu arba atspindėjimu.

Elektroninis slopinimas / electronic neutralisation

Elektroninio atoveiksmio būdas – tikslinis elektromagnetinės energijos naudojimas siekiant laikinai ar visiškai pažeisti priešo elektromagnetinių bangų spinduliavimo įrenginius.

Elektroninis trukdymas / electronic jamming

Tikslinis elektromagnetinės energijos spinduliavimas, antrinis spinduliavimas arba atspindėjimas siekiant pasunkinti priešui naudotis savo elektroninėmis priemonėmis, įrenginiais ar sistemomis.

Gaudymas / interception

Operacija, kurią vykdydamas orlaivis pasiekia vizualinį arba elektroninį kontaktą su kitu orlaiviu.

Informatorius / tattletale

Vienetas karinio laivyno operacijose, palaikantis kontaktą su taikiniu, būdamas tokioje pozicijoje, iš kurios jis gali perduoti taikinio nustatymo informaciją kitiems vienetams.

Įsiterpimas / intervention

Veiksmas, kuriuo siekiama daryti įtaką pakeisti arba valdyti tam tikrą veiklą.

Įspėjamieji šūviai / warning shots

Šūviai, kurie iššaunami pademonstruojant ryžtą arba siekiant įtikinti asmenis sustoti, arba kaip įžanga į tikrąjį mirtinos jėgos arba jėgos išvedant iš rikiuotės panaudojimą.

Įspėjimas / warning

Potencialių priešo karinių vienetų informavimas, kad jų veiksmai trukdo Lietuvos karinėms operacijoms ir gali lemti tai, kad Lietuvos karinės pajėgos imsis atsakomųjų priemonių.

Išvedanti iš rikiuotės ugnis / disabling fire

Ugnis, nukreipta į laivą, siekiant susilpninti jo manevringumą, tačiau ne jo tinkamumą plaukioti, nesukelianti laivo žūties.

Karinis valdymas / military control

Transporto priemonės arba turto valdymas ir atsakomybės už transporto priemonės, turto, krovinio bei susijusio personalo saugų darbą ir techninį aprūpinimą prisiėmimas.

Karinių apribojimų zona / military restricted area

Apsaugota vietovė nurodytoje vietoje, kuria naudojasi Lietuvos karinės pajėgos, kur ne Lietuvos vadovaujamo personalo judėjimas yra apribotas.

Kelio užkirtimas / riding off

Eskortuojančio (palydos) laivo manevras įsiterpiant tarp eskortuojamo vieneto ar vienetų ir puolančiųjų pajėgų priverčiant pastarąsias nusukti į šoną.

Klaidinamasis užtaisas / booby trap

Užtaisas, turintis nepavojingo daikto pavidalą ir sprogstantis pajudinus ar atlikus bet kokį saugų veiksmą.

Kompiuterių tinklų ataka / computer network attack

Operacijos, skirtos sugadinti, nepriimti, suardyti arba sunaikinti informaciją talpinamą kompiuteriuose ir kompiuterių tinkluose, arba pačius kompiuterius ir kompiuterių tinklus.

Kompiuterių tinklų eksploatavimas / computer network exploitation

Operacijos, skirtos gauti priėjimą prie kompiuterio arba prie kompiuterių tinklų, taip pat prie informacijos, laikomos tuose kompiuteriuose ar kompiuterių tinkluose, įskaitant galimybę pasinaudoti pačiais kompiuteriais arba kompiuterių tinklais.

Konfiskavimas / seizure

Veiksmas, kuriuo perimamas nuosavybėn (konfiskuojamas) turtas.

Laivo kapitonas / master

Asmuo, kuris, kaip nurodyta laivo dokumentuose, yra atsakingas už laivą ir jo krovinį.

Minimali jėga / minimum force

Tikslui pasiekti reikalinga riboto laipsnio, intensyvumo ir trukmės jėga, iki ir įskaitant mirtiną jėgą.

Mirtina jėga / deadly force

Jėga, kuri numatyta arba tikėtina, kad taps mirties priežastimi arba sukels rimtus sužalojimus, pasibaigsiančius mirtimi.

Mirtinas ginklas / lethal weapon

Bet koks ginklas, kurio panaudojimas sukelia mirtį arba sunkius kūno sužalojimus. Į šių ginklų grupę įeina šaunamieji ginklai, akmenys, peiliai, vėzdai, padegamosios bombos, sprogstamieji užtaisai.

Neišvedanti iš rikiuotės ugnis / non-disabling fire

Ugnis, nukreipta į laivo zonas, kurios nėra gyvybiškai svarbios, nesiekiant susilpninti jo tinkamumo plaukioti ir manevringumo.

Neišvengiama / imminent

Akivaizdi, neatidėliojama ir visa apimanti būklė, paprastai susijusi su grėsme, į kurią reikia atsakyti gynybiniu veiksmu.

Nemirtinas ginklas / non-lethal weapon

Ginklas, kuris yra aiškiai skirtas ir pirmiausia naudojamas personalui arba medžiagoms iš rikiuotės išvesti arba puolimui atremti, tuo pačiu metu iki minimumo sumažinant personalo mirties, ilgalaikio sužalojimo atvejus ir nepageidaujamą žalą turtui ir aplinkai.

Nukreipimas / diversion

Nurodyto maršruto keitimas dėl taktinių priežasčių. Galutinio kelionės tikslo vieta nekeičiama, išskyrus orlaivių skrydžių atvejais.

NUROD

NURODYTI vartojimas reiškia, kad reikalingas aprašomasis tekstas, kuris užbaigtų taisyklės reikšmę.

Nustatymas / identification

Pastebėto žmogaus, objekto ar reiškinio draugiškumo ar priešiškumo nustatymas veiksmais ar kitais būdais.

Perspėjimas draudžiant / warning off

Pranešimas potencialiai priešiškiems kariniams vienetams, kad jų veiksmai trukdo Lietuvos karinėms operacijoms, ir liepimas jiems nedelsiant sustoti. Pastaba. Perspėjimas draudžiant paprastai naudojamas karinio laivyno operacijose.

Saugioji zona / safe area

Karinėse operacijose tai yra apsaugota vietovė, kurioje Lietuvos karinės pajėgos apsaugo nurodytus asmenis ir/arba turtą.

Savigyna / self defence

Būtinos ir proporcingos jėgos, įskaitant mirtiną jėgą, panaudojimas siekiant apginti Lietuvos karines pajėgas ir personalą nuo atakos arba neišvengiamos atakos.

Taikinio nurodymas / designation

Veiksmas, skirtas atitinkamos ginklų sistemos taikinio nurodymui, pažymėjimui.

Trikdymas / harrasment

Daugkartiniai, tiksliniai ir gąsdinantys veiksmai, skirti išgąsdinti, sutrukdyti ir sužlugdyti.

Turtas, turintis specialųjį statusą (TNSS)/property with designated special status

Atitinkamos Lietuvos vadovybės nurodytas turtas. Pavyzdžiui (bet juo neapsiribojant), tai gali būti:

1) turtas arba informacija, įskaitant draugiškų pajėgų arba asmenų, turinčių specialųjį statusą, valdomą įslaptintą medžiagą, kurios netekimas padidintų draugiškų pajėgų arba ANSS sunkių sužeidimų arba mirties riziką arba padidintų didelių nuostolių riziką toliau paminėtam svarbiam turtui;

2) pagrindinės visuomeninės komunikacijos, medicininiai įrenginiai ir kitos užduočiai svarbios struktūros, įrenginiai, nuosavybė (turtas) arba konkrečios paskirties zonos.

Ugnies paleidimas / engagement

1. Kovos veiksmų taisyklių kontekste tai yra veiksmas, nukreiptas prieš priešiškas pajėgas ketinant jas sulaikyti, joms pakenkti arba jas neutralizuoti.

2. Kovos veiksmų taisyklių kontekste tai yra veiksmas, nukreiptas prieš orlaivį ketinant jį sunaikinti.

_________________

 

 

Kovinių ginklų ir specialiųjų priemonių naudojimo krašto apsaugos sistemoje tvarkos aprašo

F priedas

 

KOVOS VEIKSMŲ TAISYKLIŲ MATRICA

 

KVT Nr. , kovos laukas

Taisyklės tekstas

SV

OV

PV

BRG

BN

KP

Neapribota

Pastabos

(a)

(b)

(c)

(d)

(e)

(f)

(g)

(h)

(i)

(y)

 

10 GEOGRAFINE SAVŲ PAJĖGŲ PADĖTIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 PAJĖGŲ IŠDĖSTYMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 SUTRUKDYMAS ĮSILAIPINTI, AREŠTUOTI ARBA KONFISKUOTI CIVILINĮ TURTĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 KIŠIMASIS Į NEKARINIUS VEIKSMUS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 ĮSPĖJIMAI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 NUKREIPIMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 UŽĖMIMAS (ĮSILAIPINIMAS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 AREŠTAS ARBA KONFISKAVIMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22 INFRARAUDONŲJŲ SPINDULIŲ IR MATOMO SPEKTRO APŠVIETIMO PRIETAISŲ NAUDOJIMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 POTENCIALIŲ TAIKINIŲ ATPAŽINIMAS PRIEŠ PALEIDŽIANT UGNĮ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 MOKYMAI IR PRATYBOS POTENCIALAUS PRIEŠININKO AKIVAIZDOJE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25 IMITUOJAMŲJŲ ATAKŲ VYKDYMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 TAIKINIŲ NURODYMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29 TRIKDYMAS ARBA ATSAKAS Į TRIKDYMĄ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32 PRIEMONIŲ RIAUŠĖMS MALŠINTI PANAUDOJIMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

33 JĖGOS PANAUDOJIMAS OPERACIJOSE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

35 UŽDRAUDIMAS ARBA APRIBOJIMAS PANAUDOTI SPECIALIUOSIUS GINKLUS IR SPECIALIĄSIAS PRIEMONES KONKREČIOMIS/NURODYTOMIS APLINKYBĖMIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36 INFORMACINES OPERACIJOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

37 ELEKTRONINIŲ ATOVEIKSMIO PRIEMONIŲ PANAUDOJIMAS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38 MINOS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

39 VEIKSMAI PRIEŠ ĮTARIAMĄ RYŠIO TARP POVANDENINIŲ LAIVŲ PALAIKYMĄ/ĮTARIAMUS POVANDENINIŲ LAIVŲ KONTAKTUS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42 ATAKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sutrumpinimai:

 

S V – strateginis vadas

OV – operacijos vadas

PV – pajėgų vadas

BRG – brigados lygmens vadas

BN – bataliono lygmens vadas

KP – kuopos lygmens vadas

 

Paaiškinimai:

1. Į (a) stulpelį nurodomas KVT numeris ir kovos laukas, kuriam ta taisyklė bus taikoma. Pvz., 110, JOS, kur J=Jūra, O=Oras, S=Sausuma.

2. Į (b) stulpelį rašomas pilnas KVT tekstas.

3. (c)–(i) stulpeliai pažymimi X. Pvz., jeigu X-u pažymėtas (e) stulpelis, tai reiškia, kad taisyklę gali įgyvendinti visi vadai nuo SV iki PV imtinai.

_________________