LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTERIJA

 

I Š A I Š K I N I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DARBO APMOKĖJIMO ĮSTATYMO 6 STRAIPSNIO TAIKYMO GAMYBINĖSE ŪKIO ŠAKOSE

 

1991 m. birželio 10 d. Nr. 7-718

Vilnius

 

Ryšium su gaunamais paklausimais dėl Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo įstatymo 6 straipsnio taikymo, t. y. priemokų esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų nustatymo tvarkos ir dydžių, Socialinės apsaugos ministerija išaiškina, kad:

1. Sutinkamai su Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo įsigaliojimo“ 4 punktu, iki įsigalios Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymas, darbo sąlygos klasifikuojamos galiojančia tvarka ir vadovaujamasi šakiniais sunkių ir kenksmingų, ypač sunkių ir kenksmingų darbų sąrašais.

2. Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo įstatyme numatytos leistinos ribinės kenksmingos sąlygos pagal klasifikaciją atitinka ankstesnę ypač sunkių ir kenksmingų darbo sąlygų kategoriją.

3. Darbo sąlygos įvertinamos pagal instrumentinius darbo aplinkos veiksnių dydžių matavimus darbo vietose, kur vykdomi darbai, išvardyti sunkių ir kenksmingų, ypač sunkių ir kenksmingų darbų šakiniuose sąrašuose.

4. Darbo vietose, kuriose kenksmingų veiksnių koncentracijos ir lygiai viršija leistinus, nustatomas darbo sąlygų kenksmingumo laipsnis ir užpildoma darbo sąlygų įvertinimo kortelė.

Darbo sąlygų kenksmingumo laipsnis nustatomas vadovaujantis galiojančiais Tipiniais darbo sąlygų vertinimo ir darbų, kuriuos dirbant gali būti nustatomos priemokos, taikymo tvarkos nuostatais (Darbo ir socialinių klausimų komiteto, VPSCT 1986. spalio 3 d. nutarimas Nr. 387/22-78) ir Higienine darbo kvalifikacija (patvirtinta TSRS sveikatos apsaugos ministerijos 1986 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 4137-86.

5. Priemokų dydžiai (procentais virš nustatyto valandinio (dieninio) tarifinio atlygio ar mėnesinės algos), priklausomai nuo darbo sąlygų, nustatomi:

esant kenksmingumo laipsniui iki 6,0 balų (prilyginama kenksmingoms sąlygoms) – ne mažiau 50 proc.;

esant kenksmingumo laipsniui virš 6,0 balų (prilyginama leistinoms ribinėms kenksmingoms sąlygoms) – ne mažiau 100 proc.

6. Darbininkams, gamybinių padalinių vadovams ir specialistams priemokos mokamos už faktiškai dirbtą kenksmingomis arba leistinomis ribinėmis kenksmingomis sąlygomis laiką, nepriklausomai ar darbas yra pastovus, ar laikino pobūdžio. Pagerinus darbo sąlygas, kai darbo aplinkos kenksmingų veiksnių koncentracijos ir lygiai neviršija leistinų, priemokos nemokamos.

7. Medicinos ir mikrobiologijos, naftos ir dujų perdirbimo, chemijos, mineralinių trašų gamybos pramonėje, Statybos ir remonto darbuose kolektyvinėmis sutartimis gali būti numatyta, kad priemokos už darbo sąlygas nustatomos vertinant faktinę darbo sąlygų būklę ir atsižvelgiant į galiojančius gamybų, profesijų ir darbų sunkiomis ir kenksmingomis, ypač sunkiomis ir kenksmingomis sąlygomis sąrašus arba nevertinant darbo sąlygų, o vadovaujantis tik minėtais sąrašais.

8. Darbo sąlygų klasifikavimo ir vertinimo tvarka taip pat nesikeičia:

žemės ūkio įmonių ir organizacijų darbuotojams, užimtiems darbuose kenksmingose ir ypač kenksmingose sąlygose (Darbo ir socialinių klausimų komiteto ir VPSCT sekretoriato 1988 gruodžio 29 d. nutarimas Nr. 670/29-142);

agropramoninio komplekso veterinarinių tarnybų darbuotojams, dirbantiems ypač kenksmingomis sąlygomis (Darbo ir socialinių klausimų komiteto ir VPSCT sekretoriato 1986 m. gruodžio 10 d. nutarimas Nr. 519/30-II);

grūdų produktų pramonės gamybinių (technologinių) laboratorijų darbuotojams (Darbo ir socialinių klausimų komiteto ir VPSCT sekretoriato 1986 m. gruodžio 10 d. nutarimas Nr. 518/30- 10);

tarybinių ūkių ir kitų valstybinių žemės ūkio įmonių veterinarijos ir augalų apsaugos darbuotojams, dirbantiems kenksmingomis sąlygomis (Darbo ir socialinių klausimų komiteto ir VPSCT sekretoriato 1986 m. lapkričio 3 d. nutarimas Nr. 463/26-63);

darbuotojams, užimtiems sveikatai kenksmingų medžiagų pakrovimo ir iškrovimo darbuose (Darbo ir socialinių klausimų komiteto ir VPSCT sekretoriato 1986 m. lapkričio 3 d. nutarimas Nr. 400/26-60);

darbuotojams užimtiems darbuose su jonizuojančių spindulių šaltiniais, nenaudojant specialių apsaugos priemonių (Darbo ir socialinių klausimų komiteto, Sveikatos apsaugos ministerijos ir VPSCT 1987.03.08 išaiškinimas Nr. 854-BG);

Šiame punkte nurodytiems darbuotojams nustatomos priemokos kaip dirbantiems kenksmingose sąlygose.

9. Aukščiau išdėstyta darbo sąlygų vertinimo tvarka galioja iki bus priimtas Lietuvos Respublikos žmonių saugos darbe įstatymas.

10. Tais atvejais, kai kenksmingų veiksnių dydžiai viršija leistinas koncentracijas ir lygius, tačiau darbai neįtraukti į atitinkamus šakinius darbų sunkiomis ir kenksmingomis, ypač sunkiomis ir kenksmingomis sąlygomis sąrašus, priemokos ir jų dydžiai gali būti nustatomi kolektyvinėse, o kur jos nesudaromos – darbo sutartyse.

11. Ryšium su pasikeitusiais priemokų dydžiais esant nukrypimams nuo normalių darbo sąlygų, nesikeičia kitų kompensacijų: nemokamo pieno, nemokamo gydomojo – profilaktinio maitinimo davimo, apmokamų papildomų atostogų (ryšium su darbo sąlygomis) suteikimo ir lengvatinio pensinio aprūpinimo tvarka.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS MINISTRAS                                                    A. DORBAVOLSKAS

______________