LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1994 M. KOVO 22 D. NUTARIMO NR. 191 DALINIO PAKEITIMO

 

1994 m. birželio 13 d. Nr. 463

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš dalies pakeičiant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. kovo 22 d. nutarimą Nr. 191 „Dėl Muitinio tranzito procedūros atlikimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 23-375):

1. Išdėstyti 3 punktą taip:

3. Patvirtinti Prekių, gabenamų taikant muitinio tranzito procedūrą, perkrovimo iš vienos transporto priemonės į kitą tvarką (pridedama)“.

2. Nurodytuoju nutarimu patvirtintos Muitinio tranzito procedūros atlikimo tvarkos 13 punkto paskutiniajame sakinyje po žodžių „ilgesniam kaip 15 parų laikotarpiui“ įrašyti žodžius „(taip pat ir dėl kitų ypatingų aplinkybių)“.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                                ADOLFAS ŠLEŽEVIČIUS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                              EDUARDAS VILKELIS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. kovo 22 d. nutarimu Nr. 191

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1994 m. birželio 13 d.

nutarimo Nr. 463 redakcija)

 

PREKIŲ, GABENAMŲ TAIKANT MUITINIO TRANZITO PROCEDŪRĄ, PERKROVIMO IŠ VIENOS TRANSPORTO PRIEMONĖS Į KITĄ TVARKA

 

1. Šioje tvarkoje vartojamos sąvokos:

1.1. „muitinis tranzitas“ – muitinės procedūra, kai muitinės prižiūrimos prekės gabenamos iš vienos muitinės įstaigos į kitą;

1.2. „išvykimo įstaiga“ – muitinės įstaiga, kurioje pradedama muitinio tranzito procedūra;

1.3. „paskirties įstaiga“ – muitinės įstaiga, kurioje užbaigiama muitinio tranzito procedūra;

1.4. „perkrovimas“ – muitinės prižiūrimas prekių perkėlimas iš vienos transporto priemonės į kitą, taip pat dalies transporto priemone gabenamų prekių iškrovimas ir papildomas prekių krovimas į transporto priemonę;

1.5. „muitinės deklaracija“ – bet kuris muitinės nustatytos arba jai priimtinos formos pareiškimas arba veiksmas, kuriuo pasirenkama muitinės procedūra ir pateikiama muitinės reikalaujama informacija apie deklaracijoje nurodytai muitinės procedūrai pateikiamas prekes;

1.6. „deklarantas“ – asmuo, pateikiantis muitinės deklaraciją, arba asmuo, kurio vardu tokia deklaracija pateikiama;

1.7. „transporto priemonė“ – laivas (įskaitant lichterius ir buksyruojamas arba nebuksyruojamas baržas, taip pat laivus su vandens sparnais), laivas su oro pagalve, skraidymo aparatas, automobilių transporto priemonė (įskaitant priekabas, puspriekabes ir automobilių transporto priemonių kombinacijas) arba geležinkelio vagonas;

1.8. „importo ir eksporto muitai ir mokesčiai“ – visi muitai ir kiti mokesčiai (akcizai, pridėtosios vertės mokestis ir panašiai), renkami importuojant ar eksportuojant prekes ar susiję su prekių importu ar eksportu, išskyrus rinkliavas už suteiktas paslaugas;

1.9. „muitinės priežiūra“ – visuma priemonių, muitinės taikomų pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus, už kurių vykdymą atsako muitinė;

1.10. „garantija“ – registruoto Lietuvos Respublikoje ūkio subjekto (garanto) raštiškas įsipareigojimas muitinei, kad jos atžvilgiu prisiimti skolininko įsipareigojimai, susiję su prekėms taikoma muitinės procedūra, bus įvykdyti, banko įstaigos laidavimo raštas arba kitas muitinei priimtinas raštiškas garanto įsipareigojimas;

1.11. „užstatas“ – pinigų suma, kuri pateikiama muitinei, užtikrinant, kad įsipareigojimai, susiję su prekėms taikoma muitinės procedūra, bus įvykdyti.

2. Prekės, gabenamos per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją taikant muitinio tranzito procedūrą, gali būti perkraunamos iš vienos transporto priemonės į kitą (taip pat dalis prekių iškraunama iš transporto priemonės arba prekės papildomai į ją kraunamos) išvykimo įstaigoje arba paskirties įstaigoje muitinei prižiūrint. Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nurodytais atvejais, kai prekių perkrovimui taikomi draudimai ar apribojimai, prekės gali būti perkraunamos tiktai pateikus muitinei įgaliotos valstybinės institucijos nustatyta tvarka išduotą leidimą, įgaliotos valstybinės institucijos nustatytoje vietoje ar nustatytu laiku arba tiktai dalyvaujant įgaliotos valstybinės institucijos atstovams (pareigūnams).

Perkrauti gabenamą tranzitu per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją varį bei jo lydinius (kodai pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą – 74.01–74.03, 74.05–74.13, 8544.11), aliuminį bei jo lydinius (kodai pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą – 76.01, 76.03–76.09, 76.14), alkoholinius gėrimus (kodai pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą – 22.03–22.08) ir tabako gaminius (kodai pagal Europos Ekonominės Bendrijos kombinuotąją prekių nomenklatūrą – 24.02–24.03) galima tiktai dalyvaujant policijos pareigūnams (išskyrus 3 punkte nurodytus atvejus).

3. Prekės, gabenamos taikant muitinio tranzito procedūrą, gali būti perkrautos (taip pat komplektuojamas krovinys) ir muitinės sandėlyje, kuris naudojamas kaip eksporto bei importo terminalas (jeigu tai nurodyta muitinės sandėlio steigimo leidime). Perkraunamos prekės muitinės sandėlyje gali būti laikomos ne ilgiau kaip mėnesį, muitinio sandėliavimo procedūra joms netaikoma. Šios prekės turi būti laikomos atskirai (kitoje patalpoje arba aikštelėje) nuo prekių, kurioms taikoma muitinio sandėliavimo procedūra.

Tranzitu gabenamos prekės, perkraunamos Klaipėdos tarptautiniame jūrų uoste, gali būti laikomos uosto sandėliuose, iki bus baigtas komplektuoti laivo prekių krovinys, bet ne ilgiau kaip 2 mėnesius Muitinės departamento prie Finansų ministerijos (toliau vadinama – Muitinės departamentas) nustatyta tvarka.

4. Visos prekės, gabenamos taikant muitinio tranzito procedūrą ir perkraunamos iš vienos transporto priemonės į kitą, turi būti deklaruojamos vadovaujantis Muitinio tranzito procedūros atlikimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. kovo 22 d. nutarimu Nr. 191 „Dėl Muitinio tranzito procedūros atlikimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1994, Nr. 23-375), ir Muitinės departamento patvirtintais Prekių deklaravimo ir muitinio tikrinimo nuostatais (Žin., 1993, Nr. 36-816). Prekes deklaruoti turi teisę kiekvienas juridinis arba fizinis asmuo, turintis teisę disponuoti prekėmis, arba jo įgaliotas asmuo, nustatytąja tvarka turintis teisę deklaruoti prekes pagal sutartį (muitinės tarpininkas). Muitinė turi teisę pareikalauti iš deklaranto arba jo įgalioto asmens pateikti dokumentus, liudijančius jo teisę disponuoti prekėmis (taip pat jas perkrauti iš vienos transporto priemonės į kitą), atstovauti deklarantui arba deklaruoti prekes.

5. Deklarantas, pateikdamas prekes muitinio tranzito procedūrai, kurią atliekant prekės perkraunamos iš vienos transporto priemonės į kitą, įsipareigoja muitinei įvykdyti Lietuvos Respublikos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nurodytus reikalavimus, susijusius su prekėms taikoma muitinio tranzito procedūra (įskaitant prekių perkrovimą).

6. Gabenant prekes, kurioms taikoma muitinio tranzito procedūra, ir perkraunant jas iš vienos transporto priemonės į kitą, Muitinės departamento nustatyta tvarka mokamas užstatas, ne mažesnis už toms prekėms nustatytų importo muitų ir mokesčių sumą, arba pateikiama garantija atitinkamai muitų ir mokesčių sumai. Užstatą arba vieną iš galimų garantijos formų pasirenka deklarantas. Muitinės departamento nustatyta tvarka užstatas arba garantija gali būti taikomi nuosekliai atliekant kelias muitinio tranzito procedūras (įskaitant kelis prekių perkrovimus).

Jeigu prekės, kurioms taikoma muitinio tranzito procedūra ir kurios perkraunamos iš vienos transporto priemonės į kitą jų neiškraunant iš automobilių transporto priemonės (įskaitant priekabas, puspriekabes ir automobilių transporto priemonių kombinacijas) arba konteinerių, gabenamos su CARNET TIR knygele, Muitinės konvencijoje dėl tarptautinio krovinių transportavimo su CARNET TIR knygele (Ženeva, 1975 m. lapkričio 14 d.) nustatyta garantijų sistema taikoma ir tuo atveju, kai šios prekės tiktai dalyje maršruto gabenamos automobilių keliais.

7. Perkraunant prekes iš vienos transporto priemonės į kitą, muitinė imasi visų būtinų priemonių, kad prekes būtų įmanoma identifikuoti, taip pat nustatyti visus muitinės nesankcionuotus veiksmus su jomis (prekės gali būti plombuojamos, žymimos identifikavimo ženklais, išsamiai apibūdinamos prie deklaracijos pridedant jų aprašymus, kurie sudaromi jas apžiūrint ir registruojant apžiūros rezultatus, taip pat brėžinius, fotografijas, gali būti imami prekių pavyzdžiai ar mėginiai). Perkraunamų prekių fizinis patikrinimas atliekamas tiktai tais atvejais, jeigu yra pagrindo įtarti, kad jos gabenamos arba perkraunamos pažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymus ir kitus teisės aktus.

8. Muitinės įstaigų uždėtos plombos ir identifikavimo ženklai turi būti nurodyti muitinės deklaracijoje ar kitame dokumente, muitinės naudojamame įforminant muitinio tranzito procedūrą. Tuo atveju, kai atliekant prekių fizinį patikrinimą plombos ir identifikavimo ženklai nuimami, uždėtos naujos plombos ir identifikavimo ženklai turi būti nurodomi prekes lydinčioje muitinės deklaracijoje ar kitame dokumente, muitinės naudojamame įforminant muitinio tranzito procedūrą.

9. Prekių perkrovimo terminas įskaitomas į muitinio tranzito procedūros atlikimo terminą (išskyrus 3 punkte nurodytus atvejus). Jis gali būti pratęstas vadovaujantis muitinio tranzito procedūros termino pratęsimo tvarka. Pratęsiant muitinio tranzito procedūros terminą, atsižvelgiama į prekių perkrovimo iš vienos transporto priemonės į kitą aplinkybes.

10. Perkraunant prekes iš vienos transporto priemonės į kitą, muitinei sutikus gali būti atliekamos operacijos, būtinos jų transportavimui palengvinti (perpakavimas, ženklinimas, tvarkymas).

11. Prekės, muitinės nustatytomis sąlygomis gabenamos taikant muitinio tranzito procedūrą ir perkraunamos iš vienos transporto priemonės į kitą, neapmokestinamos importo ir eksporto muitais ir mokesčiais.

Nuo importo ar eksporto muitų ir mokesčių mokėjimo už prekes, kurioms taikoma muitinio tranzito procedūra, atleidžiama ir tuo atveju, jeigu jas perkraunant iš vienos transporto priemonės į kitą yra nustatyta arba deklarantas muitinei priimtinu būdu įrodo, kad prekės buvo sunaikintos, negrąžinamai prarastos arba sugadintos dėl nelaimingo atsitikimo, nenugalimos jėgos (force majeure) arba sugedusios dėl savo prigimties. Tokių prekių likučiai gali būti:

importuoti sumokant importo muitus ir mokesčius, nustatytus už šias prekes jų pateikimo muitinei metu;

reeksportuoti;

neatlygintinai perduoti muitinei, atleidžiant nuo importo muitų ir mokesčių mokėjimo;

muitinei prižiūrint sunaikinti deklaranto ar kito suinteresuoto asmens lėšomis. Norint importuoti išlikusias dalis ar medžiagas, turi būti sumokami importo muitai ir mokesčiai, nustatyti už šias prekes jų pateikimo muitinei metu.

12. Gyvų gyvūnų, greitai gendančių krovinių, diplomatinėms atstovybėms skirtų krovinių, humanitarinės (labdaros) ir specialiosios pagalbos siuntų perkrovimas iš vienos transporto priemonės į kitą įforminamas muitinės įstaigose be eilės.

______________