LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ
N U T A R I M A S
DĖL EUROPOS NACIONALINIŲ SĄSKAITŲ SISTEMOS DIEGIMO
2001 m. gegužės 16 d. Nr. 569
Vilnius
Vykdydama Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programą, siekdama objektyviai įvertinti šalies ir jos regionų ekonominę ir socialinę būklę, palyginti makroekonomikos rodiklius su atitinkamais Europos Sąjungos valstybių rodikliais ir užtikrinti, kad jie atitiktų Tarybos 1996 m. birželio 25 d. reglamento (EB) Nr. 2223/96 „Dėl Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos Bendrijoje“ reikalavimus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Kurti ir tvarkyti nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemą – Lietuvos Respublikos bendrojo vidaus produkto ir kitų makroekonomikos rodiklių vertinimo pagrindą pagal 1995 metų Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemą (ESS’ 95). Nacionalinės sąskaitos – tai subalansuotų šalies gamybos, pajamų formavimo, paskirstymo, vartojimo, kapitalo ir turto kaupimo, skolinimosi, finansinių išteklių ir įsipareigojimų rodiklių ir jų ryšio su kitų valstybių ekonomika sistema. Nacionalinių sąskaitų rodikliai teikiami pagal regionus (regioninės sąskaitos).
2. Pavesti Statistikos departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau vadinama – Statistikos departamentas):
2.1. rengti ir tvarkyti Lietuvos Respublikos nacionalines ir regionines sąskaitas, koordinuoti su tuo susijusius darbus, metodiškai vadovauti makroekonomikos rodiklių rengimui;
2.2. pagal nacionalines sąskaitas įvertinti šalies ir regionų (apskričių) bendrojo vidaus produkto ir kitus makroekonomikos rodiklius, teikti juos valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, Europos bendrijų statistikos tarnybai, tarptautinėms organizacijoms su jomis suderinta tvarka ir būdu, skelbti Statistikos departamento leidiniuose, tinklalapyje ir teikti žiniasklaidai informacinius pranešimus;
2.3. taikyti tarptautiniams ekonominių bei socialinių rodiklių pagal teritorinį paskirstymą palyginimams šiuos Europos Sąjungos teritorijos statistinių vienetų nomenklatūros lygių atitikmenis:
1 ir 2 lygiai – visa šalis;
3 lygis – apskritys;
4 lygis – savivaldybės;
5 lygis – seniūnijos.
Turi būti sudaromos ne žemesnio kaip 3 lygio (apskričių) regioninės sąskaitos;
2.4. tikslinti, revizuoti ir skelbti nacionalinių sąskaitų metų ir ketvirčio makroekonomikos rodiklius, atsižvelgiant į pirminių duomenų rinkimo periodiškumą, nacionalinių sąskaitų rodiklių skelbimo, tikslinimo ir revizavimo tvarkaraštyje (pagal priedą) nustatytu laiku;
2.5. sudaryti iš Finansų ministerijos, Ūkio ministerijos, Lietuvos banko ir kitų suinteresuotų institucijų atstovų nacionalinių sąskaitų ekspertų grupę, kuri nagrinėtų ir vertintų nacionalines sąskaitas, teiktų Statistikos departamentui pasiūlymus dėl jų plėtojimo ir tobulinimo. Asmeninę šios ekspertų grupės sudėtį ir darbo reglamentą tvirtina Statistikos departamento generalinis direktorius;
2.6. kartu su nacionalinių sąskaitų ekspertų grupe iki 2001 m. spalio 1 d. parengti ir patvirtinti Nacionalinių ir regioninių sąskaitų plėtojimo programą;
3. Finansų ministerija turi teikti Statistikos departamentui nacionalinėms ir regioninėms sąskaitoms sudaryti reikalingus valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų ir išlaidų duomenis, deficito ir skolos rodiklius, vadovaudamasi Europos nacionalinių ir regioninių sąskaitų sistemos metodinėmis nuostatomis, definicijomis ir klasifikatoriais.
4. Siūlyti Lietuvos bankui teikti Statistikos departamentui nacionalinėms ir regioninėms sąskaitoms sudaryti reikalingus mokėjimo balanso, Lietuvos banko ir kitų kredito įstaigų ūkinės–finansinės veiklos, turto ir pinigų statistikos rodiklius, parengtus vadovaujantis ES reglamentais.
5. Įpareigoti valstybės institucijas ir įstaigas:
5.1. pagal Statistikos departamento patvirtintą Nacionalinių ir regioninių sąskaitų plėtojimo programą rinkti jų kompetencijai priskirtinus duomenis, reikalingus nacionalinėms ir regioninėms sąskaitoms sudaryti. Duomenys pateikiami Statistikos departamentui tarpusavyje suderinta tvarka ir laiku;
5.2. pagal jų kompetenciją kaupti, apibendrinti ir teikti Statistikos departamentui pagal iš anksto nustatytą ir suderintą sąrašą duomenis, kurie suteiktų galimybę įvertinti formaliai neapskaitomą – nelegaliai vykdomą arba mokesčių, socialinio draudimo, statistikos ar kitose valstybės institucijose ir įstaigose neregistruotą ekonominę veiklą.
6. Nustatyti, kad nacionalinės sąskaitos sudaromos ir plėtojamos, reikiama papildoma informacija renkama Statistikos departamentui ir kitų institucijų atitinkamoms programoms vykdyti skirtomis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. gegužės 16 d. nutarimo Nr. 569
priedas
NACIONALINIŲ SĄSKAITŲ RODIKLIŲ SKELBIMO, TIKSLINIMO IR REVIZAVIMO TVARKARAŠTIS
1. Nacionalinių sąskaitų ketvirčio rodiklių rengimas, skelbimas ir tikslinimas:
1.1. išankstinis ketvirčio bendrojo vidaus produkto ir jo pokyčio įvertinimas – per 30 dienų nuo ketvirčio pabaigos;
1.2. ketvirčio rodiklių įvertinimas remiantis ketvirčio informacija – per 90 dienų nuo ketvirčio pabaigos;
2. Nacionalinių sąskaitų metų rodiklių rengimas, skelbimas ir tikslinimas:
2.1. išankstinis metų bendrojo vidaus produkto ir jo pokyčio įvertinimas – per mėnesį nuo metų pabaigos;
2.2. metų rodiklių įvertinimas remiantis išankstiniais keturių ketvirčių duomenimis – per 3 mėnesius nuo metų pabaigos;
3. Nacionalinių sąskaitų rodiklių laiko (dinamikos) eilučių revizavimas.
Rodiklių laiko eilutės revizuojamos sudarius sąnaudų bei produkcijos lenteles (sudaromos kartą per 5 metus) arba perėjus prie kitos palyginimo bazės, arba pasikeitus nacionalinių sąskaitų sistemos metodinėms nuostatoms.
4. Regioninių sąskaitų rodiklių skelbimas ir tikslinimas:
4.1. išankstinis regiono bendrojo vidaus produkto įvertinimas ir skelbimas – per 11 mėnesių nuo metų pabaigos;