LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL APLINKOS MINISTERIJOS SISTEMOS TARNYBINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ BEI ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMO, APSKAITOS, IŠDAVIMO, SAUGOJIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2005 m. balandžio 26 d. Nr. D1-220

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 22 d. nutarimu Nr. 1138 (Žin., 1998, Nr. 84-2353; 2002, Nr. 20-766), 11.5 punktu:

1. Tvirtinu Aplinkos ministerijos sistemos tarnybinių šaunamųjų ginklų bei šaudmenų įsigijimo, apskaitos, išdavimo, saugojimo ir naudojimo taisykles (pridedama).

2. Pavedu Generalinei miškų urėdijai prie Aplinkos ministerijos bei Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos iki 2005 m. birželio 1 d. parengti ir patvirtinti tarnybinių šaunamųjų ginklų bei šaudmenų išdavimo tvarką pavaldžių institucijų (įmonių) pareigūnams, turintiems teisę nešiotis ir naudoti tarnybinius šaunamuosius ginklus.

3. Laikau netekusiu galios Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1998 m. gruodžio 18 d. įsakymą Nr. 256 „Dėl tarnybinių šaunamųjų ginklų apskaitos, laikymo ir naudojimo“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos

ministro 2005 m. balandžio 26 d.

įsakymu Nr. D1-220

 

APLINKOS MINISTERIJOS SISTEMOS TARNYBINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ BEI

ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMO, APSKAITOS, IŠDAVIMO, SAUGOJIMO IR NAUDOJIMO

TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės nustato tarnybinių šaunamųjų ginklų ir šaudmenų įsigijimo, apskaitos, išdavimo, priėmimo, saugojimo ir naudojimo bei ginklo priežiūros tvarką Aplinkos ministerijos sistemos institucijose (įmonėse).

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (Žin., 2002, Nr. 13-467).

3. Tarnybiniai šaunamieji ginklai ir šaudmenys laikomi, nešiojami ir naudojami Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo, šių taisyklių bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

4. Apie kiekvieną šaunamojo ginklo panaudojimo atvejį, kai dėl to žuvo žmogus ar padaryti kūno sužalojimai, padaryta materialinė žala, Aplinkos ministerijos sistemos institucijų (įmonių) vadovai privalo nedelsiant pranešti prokurorui, teritorinei policijos įstaigai bei Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai.

5. Pareigūnai, turintys teisę nešiotis ir naudoti tarnybinius šaunamuosius ginklus (toliau – Pareigūnai):

5.1. aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai, pagal pareigas vykdantys miškų bei jų išteklių, gyvosios gamtos (įskaitant žuvis), apsaugos ir naudojimo kontrolę;

5.2. valstybiniai miškų pareigūnai;

5.3. valstybiniai saugomų teritorijų pareigūnai.

 

II. TARNYBINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ ĮSIGIJIMAS, APSKAITA BEI IŠDAVIMAS

 

6. Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka įgyja tarnybinius šaunamuosius ginklus ir šaudmenis, jais centralizuotai aprūpina Aplinkos ministerijos sistemos institucijas ir Pareigūnus, vykdo tarnybinių šaunamųjų ginklų bei šaudmenų apskaitą ir registravimą.

7. Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija tarnybinius šaunamuosius ginklus bei šaudmenis išduoda Aplinkos ministerijos sistemos institucijų (regionų aplinkos apsaugos departamentų, Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos bei Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos) Pareigūnams, atsakingiems už ginklų tvarkymą (toliau – Ginklininkai), pagal jų pateiktas paraiškas, pasirašytas institucijos vadovo.

8. Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos ir regionų aplinkos apsaugos departamentų Ginklininkai, vadovaudamiesi įstaigos vadovo įsakymu, šaunamuosius ginklus bei šaudmenis išduoda savo institucijos Pareigūnams.

9. Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos bei Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos šaunamųjų ginklų bei šaudmenų išdavimo tvarką Pareigūnams nusistato pačios. Šios tvarkos turi būti suderintos su Valstybine aplinkos apsaugos inspekcija.

10. Tarnybinių šaunamųjų ginklų ir šaudmenų išdavimas fiksuojamas Ginklų, šaudmenų išdavimo ir grąžinimo apskaitos žurnale (Juridinių asmenų ginklų ir šaudmenų civilinės apyvartos ir jos kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos policijos generalinio komisaro 2003 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. V-363 (Žin., 2003, Nr. 63-2876), priedas). Prieš pradedant pildyti Ginklų, šaudmenų išdavimo ir grąžinimo apskaitos žurnalą visi jo lapai sunumeruojami ir susiuvami. Susiuvimo mazgas užklijuojamas ir užantspauduojamas. Padaromas įrašas apie lapų skaičių.

11. Pareigūnas, kuriam gali būti skiriamas tarnybinis šaunamasis ginklas, rašo prašymą įstaigos vadovui. Vadovui išleidus įsakymą dėl tarnybinio šaunamojo ginklo skyrimo, siunčiamas raštas teritorinei policijos įstaigai dėl leidimo tarnybiniam šaunamajam ginklui išdavimo.

12. Tarnybiniai šaunamieji ginklai išduodami ne jaunesniems kaip 21 metų Pareigūnams, kurie teisės aktų numatyta tvarka yra įgiję teisę nešiotis ir naudoti tarnybinius šaunamuosius ginklus.

13. Tarnybinis šaunamasis ginklas Pareigūnui išduodamas tik tada, kai jis Ginklininkui pateikia tarnybinį pažymėjimą bei leidimą laikyti ir nešioti ginklą. Kartu su tarnybiniu šaunamuoju ginklu išduodamas šaudmenų komplektas, pagal ginklo rūšį gamintojo nustatytas šaudmenų skaičius.

14. Pareigūnai tarnybinius šaunamuosius ginklus, šaudmenis bei ginklo kortelę privalo grąžinti institucijos Ginklininkui, kai:

14.1. išeina atostogų, ilgalaikės komandiruotės ar stažuotės metu (kurių metu nereikalingas ginklas);

14.2. Pareigūno galios yra sustabdytos arba atimtos, ar dėl Pareigūno veiksmų, panaudojant tarnybinį šaunamąjį ginklą, yra atliekamas tarnybinis patikrinimas;

14.3. Pareigūnas atleidžiamas iš pareigų, perkeliamas į pareigas, kurias užimdamas jis neturi teisės nešiotis ir naudoti tarnybinį šaunamąjį ginklą.

15. Aplinkos ministerijos sistemos institucijų (įmonių) vadovai per 3 darbo dienas privalo pranešti Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai ir teritorinei policijos įstaigai apie Pareigūnų atleidimą ar perkėlimą į pareigas, kurias užimdami jie neturi teisės nešiotis ir naudoti tarnybinio šaunamojo ginklo, jei šaunamasis ginklas bei šaudmenys iki atleidimo ar perkėlimo į pareigas, kuriose jie neturi teisės nešiotis ir naudoti tarnybinį šaunamąjį ginklą dienos, negrąžinami Ginklininkui, apie Pareigūno, turėjusio teisę nešiotis ir naudoti tarnybinį šaunamąjį ginklą, mirtį.

 

III. GINKLININKAI

 

16. Kiekvienoje Aplinkos ministerijos sistemos institucijoje (įmonėje), išduodančioje tarnybinius šaunamuosius ginklus bei šaudmenis Pareigūnams, vadovų įsakymais paskiriami darbuotojai, atsakingi už tarnybinių šaunamųjų ginklų bei šaudmenų tvarkymą ir apskaitą – Ginklininkai.

17. Ginklininkų pareigos:

17.1. užtikrinti reikiamą tarnybinių šaunamųjų ginklų bei šaudmenų apsaugą;

17.2. išduoti tarnybinius šaunamuosius ginklus bei šaudmenis, vykdyti jų apskaitą bei pildyti reikiamus dokumentus;

17.3. tarnybinius šaunamuosius ginklus ir šaudmenis išduoti tik Aplinkos ministerijos sistemos institucijų (įmonių) Pareigūnams, pateikusiems šių taisyklių 13 punkte nurodytus dokumentus;

17.4. neišduoti tarnybinių šaunamųjų ginklų Pareigūnams, įtarus, kad jie yra neblaivūs, apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų svaigiųjų medžiagų;

17.5. nedelsiant pranešti Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai ir policijos įstaigai apie tarnybinių šaunamųjų ginklų, jų dalių, šaudmenų vagystę ar praradimą;

17.6. Valstybinei aplinkos apsaugos inspekcijai užklausus, teikti reikiamą informaciją apie tarnybinius šaunamuosius ginklus ir šaudmenis;

17.7. sudaryti sąlygas kontroliuojančių valstybės institucijų pareigūnams patekti į tarnybinių šaunamųjų ginklų ir šaudmenų laikymo vietas bei teikti jiems reikiamą pagalbą atliekant patikrinimą;

17.8. imtis priemonių, kad būtų paimtas tarnybinis šaunamasis ginklas, šaudmenys bei ginklo kortelė, kai Pareigūnas dėl ligos neturi galimybės juos grąžinti, taip pat kai šių taisyklių 14 punkte nurodytais atvejais Pareigūnas vengia juos grąžinti.

 

IV. TARNYBINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ SAUGOJIMAS, PRIEŽIŪRA

 

18. Tarnybiniai šaunamieji ginklai bei šaudmenys laikomi ginklų saugyklose, įrengtose pagal teisės aktų reikalavimus kiekvienoje Aplinkos ministerijos sistemos institucijoje (įmonėje), kurios pareigūnai turi teisę nešiotis ir naudoti šaunamuosius ginklus.

19. Pareigūnai, suderinę su teritorine policijos įstaiga, gali laikyti tarnybinius šaunamuosius ginklus ir šaudmenis nuolatinėse gyvenamosiose vietose, kuriose tarnybiniams šaunamiesiems ginklams ir šaudmenims laikyti sudarytos teisės aktų nustatytus reikalavimus atitinkančios jų laikymo sąlygos.

20. Jei iš tarnybinio šaunamojo ginklo buvo šaudoma, jis po ginklo išbandymo ar baigus tarnybą valomas ir tepamas specialia ginklams tepti skirta alyva.

21. Jeigu Pareigūnas žino, kad tarnybiniu šaunamuoju ginklu nesinaudos ilgiau nei 30 dienų, jis privalo ginklą sutepti konservavimo tepalu.

22. Ginklas valomas tik išardytas.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Už šių taisyklių reikalavimų pažeidimus asmenys atsako pagal galiojančius įstatymus.

______________