LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL ATSISKAITYMO UŽ PRAMONINIŲ SODŲ VAISMEDŽIUS IR VAISKRŪMIUS, ESANČIUS SAVININKAMS SUGRĄŽINTOJE ŽEMĖJE

 

1999 m. spalio 22 d. Nr. 1177

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 65-1558) 4 straipsnio 9 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Atsiskaitymo už pramoninių sodų vaismedžius ir vaiskrūmius, esančius savininkams sugrąžintoje žemėje, tvarką (pridedama).

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                       Rolandas Paksas

 

Žemės ūkio ministras                                                                       Edvardas Makelis

______________

 


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. spalio 22 d. nutarimu Nr. 1177

 

ATSISKAITYMO UŽ PRAMONINIŲ SODŲ VAISMEDŽIUS IR VAISKRŪMIUS, ESANČIUS SAVININKAMS SUGRĄŽINTOJE ŽEMĖJE, TVARKA

 

1. Sugrąžintos nuosavybėn žemės, kurioje įveisti pramoniniai sodai, uogynai ar medelynai, savininkai (toliau vadinama – žemės savininkai) su tos žemės naudotojais, kuriems nuosavybės teise priklauso vaismedžiai ir vaiskrūmiai (toliau vadinama – sodinių savininkai), šalių susitarimu atsiskaito už sodinių savininkų vaismedžių ir vaiskrūmių perleidimą žemės savininkui arba leidžia sodinių savininkui toliau naudotis vaismedžiais ir vaiskrūmiais.

2. Tais atvejais, kai žemės savininkas su sodinių savininku dėl atsiskaitymo už vaismedžius ir vaiskrūmius bei žemės palaisvinimo ar leidimo toliau naudotis vaismedžiais ir vaiskrūmiais nesusitaria, žemės savininkas paduoda apskrities viršininkui prašymą dėl sodinių vertės nustatymo ir šios žemės palaisvinimo. Prašyme nurodomas sodinių savininkas (fizinio asmens – vardas, pavardė, adresas; juridinio asmens ar įmonės, neturinčios juridinio asmens teisių, – pavadinimas, buveinės adresas) ir išdėstomos žemės savininko keliamos atsiskaitymo už sodinius sąlygos. Prie prašymo pridedama pažymos apie Nekilnojamojo turto registre įregistruotą žemės sklypą ir teises į jį kopija ir žemės sklypo plano kopija, kurioje pažymima sodinių užimta teritorija.

3. Apskrities viršininkas, gavęs žemės savininko prašymą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų kreipiasi į sodinių savininką, prašydamas pateikti duomenis apie žemės savininko žemėje esančius sodinius ir atsiskaitymo už juos sąlygas.

4. Apskrities viršininkas, gavęs iš sodinių savininko šios tvarkos 3 punkte nurodytus duomenis, sudaro sodinių vertinimo sutartį su reikiamos kvalifikacijos turto vertintoju Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. vasario 14 d. nutarime Nr. 244 „Dėl turto vertinimo metodikos“ (Žin., 1996, Nr. 16-426) nustatyta tvarka ir apie tai raštu informuoja žemės savininką bei sodinių savininką (sutartis su turto vertintoju gali būti sudaroma ir negavus šios tvarkos 3 punkte nurodytų duomenų).

5. Sodinių savininkas privalo turto vertintojui pateikti visus dokumentus, kurių reikia sodo vertei apskaičiuoti. Sodinių vertė turi būti nustatyta per 2 mėnesius nuo žemės savininko prašymo padavimo dienos. Jeigu prašymas pateikiamas žiemą, sodinių vertė turi būti nustatyta per 2 mėnesius nuo jų vegetacijos pradžios. Tais atvejais, kai žemės savininkui atsiskaičius sodas bus palaisvinamas per 3 metus, vaismedžių ir vaiskrūmių vertė turi būti nustatoma atsižvelgiant į sodinių nusidėvėjimą sodinių savininko naudojimosi laikotarpiu nuo atsiskaitymo už sodinius dienos iki sodinių savininko nurodytos sodinių perdavimo žemės savininkui dienos.

6. Apskrities viršininkas patvirtina turto vertintojo nustatytą sodinių vertę ir apie tai raštu informuoja žemės bei sodinių savininkus.

7. Apskrities viršininkas už sodinių vertinimą apmoka iš žemės reformai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų pagal sodinių vertinimo sutartyje numatytas sąlygas.

8. Sodinių savininkas ar žemės savininkas, nesutinkantis su turto vertintojo nustatyta sodinių verte, raštu kreipiasi į apskrities viršininką, kuris, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymu (Žin., 1999, Nr. 52-1672), kviečia turto vertintoją-ekspertą. Šiuo atveju už sodinių įvertinimą turto vertintojui-ekspertui visą sumą sumoka su sodinių įvertinimu nesutikusi šalis. Jeigu sodinių savininkas ar žemės savininkas nesutinka su turto vertintojo-eksperto nustatyta ir apskrities viršininko sprendimu patvirtinta sodinių verte, ginčai sprendžiami teismine tvarka.

9. Jeigu nesusitarta kitaip, sodinių savininkas perduoda sodinius žemės savininkui per 3 metus nuo tos dienos, kai žemės savininkas atsiskaitė už sodinius.

10. Jeigu sodinių savininkas ar žemės savininkas nesutinka su turto vertintojo-eksperto nustatyta sodinių verte ir kreipiasi į teismą, žemės savininkas su sodinių savininku atsiskaito pagal teismo sprendimą.

______________