LIETUVOS RESPUBLIKOS
CUKRAUS MOKESČIO
Į S T A T Y M A S
2002 m. sausio 24 d. Nr. IX-728
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Mokesčio mokėtojai
1. Cukraus mokestį moka šie Lietuvos Respublikos ir užsienio fiziniai ir juridiniai asmenys:
2) produktų, kuriuose esantis cukrus pagal šį Įstatymą yra cukraus mokesčio objektas, gamintojai ir importuotojai;
3 straipsnis. Mokesčio objektas
1. Cukraus mokesčio objektas – Lietuvos Respublikoje pagamintas ar importuotas cukrus, įskaitant cukrų, esantį Lietuvos Respublikoje pagamintuose ar importuotose produktuose (pagal Vyriausybės patvirtintą sąrašą).
4 straipsnis. Mokesčio skaičiavimo tvarka
1. Cukraus mokestis skaičiuojamas:
1) už Lietuvos Respublikoje pagamintus šio Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje išvardytus produktus, kai fizinis ar juridinis asmuo, kuris pagal šio Įstatymo 2 straipsnį yra cukraus mokesčio mokėtojas, perduoda nuosavybės teisę į produktus;
2. Cukraus mokestis skaičiuojamas už šio Įstatymo 2 straipsnyje nurodytų mokesčio mokėtojų prarastą cukrų, už kurį cukraus mokestis dar nesumokėtas, išskyrus atvejus, kai jis prarandamas dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių, jei tai įrodyta Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, arba prarastas kiekis neviršija Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytų natūralios netekties normų.
5 straipsnis. Mokesčio tarifai
Cukraus, įskaitant cukrų, esantį produktuose (pagal Vyriausybės patvirtintą sąrašą), mokesčio tarifas – 0,01 lito už 1 procentą cukraus kilograme produkto. Vyriausybės patvirtintame sąraše nurodytuose produktuose esantį cukraus kiekį (procentais), nuo kurio skaičiuojamas šiame straipsnyje nustatytas tarifas, nustato Vyriausybė.
6 straipsnis. Mokesčio netaikymo atvejai
Cukraus mokesčiu neapmokestinami:
2) fizinių asmenų (keleivių) įvežami produktai, jeigu jų įsivežama ne daugiau kaip Vyriausybės leista jiems įvežti be importo mokesčių;
3) produktai, įsivežami užsienio šalių diplomatinių ir konsulinių atstovybių, taip pat tarptautinių organizacijų oficialiai misijos veiklai, jeigu Lietuvos Respublikos ir šių tarptautinių organizacijų sutartyse numatyta neimti mokesčių;
7 straipsnis. Mokestinis laikotarpis
1. Cukraus mokesčio (išskyrus importuojamus šio Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytus produktus) mokestinis laikotarpis yra kalendorinis mėnuo, kuriam pasibaigus, mokėtojai iki kito mėnesio 15 dienos privalo teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai pateikti cukraus mokesčio deklaraciją.
8 straipsnis. Mokesčio mokėjimo ir lėšų paskirstymo tvarka
2. Mokėtojai, kurių praėjusio pusmečio vidutinė mėnesinė mokesčio suma buvo didesnė kaip 50 tūkst. litų, cukraus mokestį moka:
9 straipsnis. Mokesčio grąžinimas, įskaitymas arba atsisakymas jį išieškoti
2. Už importuojamus šio Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytus produktus sumokėtas cukraus mokestis grąžinamas ar atsisakoma jį išieškoti Muitinės kodekso nustatytais atvejais.
3. Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų sumokėtas mokestis už cukrų, kaip žaliavą, sunaudotą Vyriausybės sąraše nurodytiems mokesčio objektams gaminti, įskaitomas apskaičiuojant mokestį už cukrų, esantį produktuose, kurie nurodyti Vyriausybės patvirtintame sąraše, arba grąžinamas. Šioje dalyje nurodytą cukraus mokesčio įskaitymo ir grąžinimo tvarką nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
10 straipsnis. Mokesčio išieškojimas
1. Cukraus mokesčio už Lietuvos Respublikoje pagamintų šio Įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje išvardytų produktų apskaičiavimą ir mokėjimą kontroliuoja Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, kuri mokesčių nepriemokas, delspinigius ir baudas išieško Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
11 straipsnis. Atsakomybė už šio Įstatymo pažeidimą
2. Jeigu cukraus mokestis nesumokamas nustatytu laiku, Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka skaičiuojami delspinigiai. Baudos už cukraus mokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimus taikomos Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
3. Jeigu nesilaikoma Muitinės kodekse nustatytos muitinės sankcionuotų veiksmų atlikimo tvarkos ir dėl to atsiranda importo skola muitinei, delspinigiai pradedami skaičiuoti nuo importo skolos muitinei atsiradimo dienos, kitais atvejais – pasibaigus laikui, per kurį turėjo būti sumokėtas šis mokestis.
12 straipsnis. Baigiamosios nuostatos
13 straipsnis. Pasiūlymas Vyriausybei