Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

NUTARIMAS

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1993 M. BALANDŽIO 19 D. NUTARIMO NR. 274 „DĖL GYVENAMŲJŲ NAMŲ, BUTŲ STATYBOS ARBA PIRKIMO LENGVATINIO KREDITAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2012 m. spalio 3 d. Nr. 1222

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Gyvenamųjų namų, butų statybos arba pirkimo lengvatinio kreditavimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. balandžio 19 d. nutarimu Nr. 274 „Dėl Gyvenamųjų namų, butų statybos arba pirkimo lengvatinio kreditavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 14-364; 2001, Nr. 71-2533; 2003, Nr. 24-991):

1. Išdėstyti 3.2 punktą taip:

3.2. šeimos, kuriose yra asmuo, kuriam Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo (Žin., 1991, Nr. 36-969; 2004, Nr. 83- 2983) tvarka nustatytas 0–40 procentų darbingumo lygis, arba neįgalus vaikas iki 18 metų, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, už suteiktą paskolą nemoka palūkanų ir negrąžina 10 procentų gautos jos sumos;“.

2. Išdėstyti 6 punktą taip:

6. Nurodytas šios tvarkos 3 punkte papildomas lengvatas teikia savivaldybės. Pritrūkus išteklių, lėšos šioms lengvatoms teikti skiriamos iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pervedamų Specialiajai valstybės paramos gyvenamiesiems namams, butams įsigyti finansavimo programai įgyvendinti skirtų lėšų, savivaldybei sudarius sutartį su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Sutartys sudaromos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 (Žin., 2001, Nr. 42-1455; 2004, Nr. 96-353), 791 punktu.“

3. Išdėstyti 8 punktą taip:

8. Paskolas administruoja jas suteikę bankai, vadovaudamiesi pavedimo sutartimis, sudarytomis su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, iki 2012 m. sausio 1 d. – su Finansų ministerija.“

4. Išdėstyti 12 punktą taip:

12. Siekdama užtikrinti paskolos grąžinimą, bendrija turi įkeisti bankui už šią paskolą statomą namą, sudarydama su banku hipotekos sandorį, kuris registruojamas Lietuvos Respublikos hipotekos registre. Kai statomas gyvenamasis namas įkeičiamas bankui, visuotinis bendrijos narių susirinkimas priima sprendimą įkeisti statomą namą su sąlyga, kad bendrijos nariai, perėmę bendrijos skolinius įsipareigojimus bankui, įgis nuosavybės teises į pastatytus butus. Sudarydama su banku hipotekos sandorį, bendrija kartu su šiuo sprendimu pateikia notarų biurui Nekilnojamojo turto registro tvarkymo funkcijas atliekančio juridinio asmens pažymą apie bendrijos statomame name atliktus statybos darbus ir jų įkainojimą.“

5. Išdėstyti 14 punktą taip:

14. Remdamiesi skolos perkėlimo sutartimi ir Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro pažyma apie įregistruotus butus su žymomis apie hipoteką, kreditorius ir bendrija padaro hipotekos sandorio pakeitimą, kuriame nurodo skolininko pasikeitimą (vietoj bendrijos prievolę prisiima skolininkai – butų savininkai), taip pat nurodo, kad gyvenamasis namas padalytas į dalis – butus, ir įrašo šių butų bei jų savininkų duomenis. Nepasirašius skolos perkėlimo sutarties, skolininku lieka bendrija. Remiantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto registro pažyma apie įregistruotus butus su žymomis apie hipoteką, daromas hipotekos sandorio pakeitimas, kuriame nurodoma, kad gyvenamasis namas padalytas į dalis – butus, ir įrašomi šių butų bei jų savininkų duomenys.“

6. Išdėstyti 15 punktą taip:

15. Su bendrijos nariais, su kuriais sudaryta skolos perkėlimo sutartis, sudaromas atskiras buto hipotekos sandoris, kuris įregistruojamas Lietuvos Respublikos hipotekos registre, o gyvenamojo namo dalies – buto hipoteka pagal ankstesnį hipotekos sandorį baigiama, padarant hipotekos sandorio pakeitimą, kuriame taip pat nurodoma, kad turtu apsaugotos skolos suma sumažinama ir skolininkas – išlaisvinamo nuo hipotekos buto savininkas – atleidžiamas nuo prievolės.“

7. Išdėstyti 16 punktą taip:

16. Bendrijos nario, kuris nepasinaudoja paskola butui statyti arba grąžina paskolą, buto hipoteka išregistruojama padarius hipotekos sandorio pakeitimą, kuriame nurodoma, kad butas išlaisvinamas nuo hipotekos, nes šio buto savininkas kreditoriui neskolingas (arba skolą grąžino), taip pat kad atitinkamai sumažinama hipotekos reikalavimo suma (tais atvejais, kai paskola grąžinta), ir pažymima, kad skolininkas – išlaisvinamo nuo hipotekos buto savininkas – atleidžiamas nuo prievolės.“

8. Išdėstyti 17 punktą taip:

17. Šios tvarkos 14–16 punktuose nurodytais atvejais hipotekos sandorio pakeitimas turi būti įregistruojamas Lietuvos Respublikos hipotekos registre.“

9. Išdėstyti 18 punktą taip:

18. Pastačius namą, bendrija gali būti likviduojama tik tuo atveju, jeigu visi jos nariai, pasinaudoję paskola butams statyti, perima bendrijos skolinius įsipareigojimus bankui, t. y. sudaro su juo notaro patvirtintas skolos perkėlimo ir buto hipotekos sandorius, įregistruotus Lietuvos Respublikos hipotekos registre.“

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                              ANDRIUS KUBILIUS

 

 

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                         INGRIDA ŠIMONYTĖ