LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJA

 

R A Š T A S

DĖL JURIDINIŲ ASMENŲ 1992 METŲ PELNO MOKESČIO APSKAIČIAVIMO

 

1993 m. sausio 11 d. Nr. 3N

Vilnius

 

Valstybinėms mokesčių inspekcijoms

Nuorašas: Ministerijoms

Departamentams

Miestų ir rajonų

valdyboms

 

DĖL JURIDINIŲ ASMENŲ 1992 METŲ PELNO MOKESČIO APSKAIČIAVIMO

 

Ryšium su paklausimais paaiškiname kai kuriuos pelno mokesčio apskaičiavimo klausimus:

1. Pagal lengvatinį 24 % tarifą apmokestinamas pelnas, skirtas ir panaudotas investicijoms. Apmokestinamojo pelno, panaudoto investicijoms, suma apskaičiuojama iš investicijų į savą įmonę sumos atėmus kitus (ne pelno) investicijų šaltinius: per apyskaitinį laikotarpį įmonėje paliktą palūkanų už naudojimąsi valstybiniu kapitalu sumą, gautą pagrindinių priemonių realizavimo rezultatą, pagal mokestinius normatyvus per apyskaitinį laikotarpį apskaičiuotą amortizacinių atskaitymų sumą ir skolintas lėšas, panaudotas investicijoms.

Nustatant pelno mokestį:

investicijų suma į savą įmonę apskaičiuojama susumavus įmonės balanso 040 (pagrindinės priemonės ir nebaigti darbai) ir 011 (pagrindinių priemonių nusidėvėjimas) eilučių sumas laikotarpio pabaigoje ir atėmus šių eilučių sumas metų pradžioje, išskyrus šių eilučių pasikeitimą dėl pagrindinių priemonių ir nebaigtų kapitalinių darbų indeksavimo.

2. Nustatant mažųjų įmonių apmokestinamąjį pelną, investicijos apskaičiuojamos šio rašto 1-me punkte nustatyta tvarka.

3. Mažųjų įmonių statusą turinčioms užsienio kapitalo ir bendroms įmonėms, gaminančioms žemės ūkio produkciją, pelno mokestis skaičiuojamas pagal Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 8 straipsnyje nustatytus tarifus ir teikiamos lengvatos, nustatytos Mažųjų įmonių įstatyme ir užsienio investicijų Lietuvos Respublikos įstatyme.

4. Pelnas, tenkantis užsienio investicijai, apskaičiuojamas proporcingai faktiškai užsienio investicijai įmonės įstatiniame kapitale apyskaitinio laikotarpio pabaigoje nepriklausomai nuo įregistruoto kapitalo struktūros.

5. Taikant Užsienio investicijų Lietuvos Respublikos įstatymo 29 straipsnio (1990.12.29 redakcija) numatytas mokesčių lengvatas, prie savos gamybos produkcijos priskiriama toje įmonėje pagaminta arba perdirbta produkcija, atlikti darbai bei suteiktos paslaugos. Įmonėms, kurių visos įplaukos gaunamos tik už realizuotą savos gamybos produkciją, nustatytos mokesčių lengvatos taikomos ir tais atvejais, kai jos gauna įplaukų už realizuotas savos gamybos atliekas.

6. Užsienio kapitalo įmonėms ir bendroms įmonėms, turinčioms mažosios įmonės statusą, teikiamos Mažųjų įmonių įstatymo 3 straipsnio nustatytos lengvatos ir Užsienio investicijų Lietuvos Respublikoje įstatymo nustatytos lengvatos.

7. Ne pelno organizacijoms (įmonėms) Mažųjų įmonių įstatymo ir Užsienio investicijų Lietuvos Respublikoje įstatymo numatytos mokesčių lengvatos neteikiamos.

8. Atidėtų mokėjimų sumos (suteiktas mokestinis kreditas) apskaitomos 68 sąskaitos atskiroje subsąskaitoje „Atidėtos mažųjų įmonių pelno įmokos“. Priskaitant atidėtų mokėjimų sumas, debetuojama 81 sąskaita „Pelno panaudojimas“ ir kredituojama 68 sąskaitos „Atsiskaitymai su biudžetu“ subsąskaita „Atidėtos mažųjų įmonių pelno įmokos“.

Atidėtų pelno įmokų suma balanse įrašoma į 400 eilutę (Ilgalaikės skolos).

Įmonė, netekusi mažosios įmonės statuso, atidėtas pelno įmokų sumas sumoka per 10 dienų nuo mažosios įmonės statuso praradimo dienos.

9. Gamybinėms įmonėms (t. y. įmonėms neužsiimančioms prekyba, tiekimu ir tarpininkavimu), turinčioms mažosios įmonės statusą, be Mažųjų įmonių įstatymo nustatytų lengvatų teikiama ir Juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 9 straipsnio nustatyta lengvata.

10. Visoms įmonėms ir organizacijoms, kurios lengvatinėmis sąlygomis suteikė kreditus mažosioms įmonėms, pelno mokesčio tarifas (29 %) pelno daliai, atitinkančiai suteiktojo kredito dydį, mažinamas 30 procentų.

Teikiant šią mokesčio lengvatą, lengvatiniais kreditais laikomi įmonių mažajai įmonei suteikti kreditai, už kuriuos mokamos palūkanos ne mažiau kaip 30 procentų mažesnės už kreditų suteikimo dieną galiojusias Vyriausybės patvirtintas minimalias palūkanas už depozitus (nuo 1992 m. kovo 1 d. – 20,5 procento, nuo 1992 m. gegužės 1 d. – 40,5 procento, nuo 1992 m. liepos 1 d. – 60,5 procento).

Bankų teikiami kreditai laikomi lengvatiniais, jeigu už juos imamos palūkanos yra ne mažiau kaip 30 procentų mažesnės už vidutines šio banko to mėnesio suteiktas paskolų palūkanas.

Minėta pelno mokesčio lengvata teikiama pradedant sekančiu ketvirčiu po kredito suteikimo dienos ir baigiant tuo ketvirčiu, kuriame grąžintas visas kreditas.

11. Darbuotojų skaičius mažojoje įmonėje – tai didžiausias skaičius darbuotojų, dirbusių įmonėje kuriuo nors ataskaitinio laikotarpio, už kurį skaičiuojamas pelno mokestis, momentu. Į bendrą darbuotojų skaičių įskaitomi ir įmonės darbuotojai, kuriems įmonė yra ne pagrindinė darbovietė, nepriklausomai nuo jų darbo dienos šioje įmonėje trukmės.

12. Mažųjų įmonių įstatymo 3 straipsnio 2 pastraipoje numatyta lengvata teikiama tik toms mažosioms įmonėms, kuriose bendras darbuotojų skaičius neviršija 50.

13. Teikiant mokesčių lengvatas, gamybine veikla nelaikoma:

prekyba – kai parduodamos iš kitų ūkio subjektų pirktos prekės, papildomai neperdirbtos;

tiekimas – prekyba, orientuota į įmonių aprūpinimą medžiagomis, žaliavomis, įrengimais ir kita gamybinės techninės paskirties produkcija;

tarpininkavimas – paslaugos surandant ūkio subjektams ūkinius partnerius.

14. Jeigu mažoji įmonė prekiavo alkoholiniais gėrimais (įskaitant alų) ar tabako gaminiais, tai visa prekyba toje įmonėje laikoma veikla, kuriai netaikomas Lietuvos Respublikos mažųjų įmonių įstatymas.

15. Mažųjų įmonių, kurių visos įplaukos gautos iš prekybos, tiekimo ir tarpininkavimo ir įplaukos iš neskatinamos veiklos neviršija 30 % visų įplaukų, pelno (pajamų) mokesčių tarifai sumažinami 50%.

16. Užsienio investicijų Lietuvos Respublikoje įstatymo nustatytos lengvatos netaikomos buvusios TSRS respublikų juridiniams ir fiziniams asmenims, įsteigusiems ar turintiems bendras įmones Lietuvos Respublikos teritorijoje, iki tol, kol nebus pasirašytos tuo klausimu dvišalės sutartys.

17. Mažųjų įmonių įstatymo nustatytos lengvatos pradedamos taikyti apmokestinant 1992 m. pirmojo ketvirčio pelną, jeigu įmonė apie šio statuso įsigijimą pranešė iki 1992 m. balandžio 10 d. ir nė vieną dieną įmonės darbuotojų skaičius neviršijo nustatytos ribos (50 arba 100 žmonių).

18. Įmonėms, įgijusioms mažosios įmonės statusą po 1992 m. balandžio 1 d., lengvatos teikiamos nuo šio statuso įgijimo dienos. Pelno dalis, kuriai taikomos mokesčio lengvatos, apskaičiuojama proporcingai įplaukoms, gautoms po mažosios įmonės statuso įgijimo dienos.

19. Iš biudžeto finansuojamos įstaigos, kurios gautas komercinės-ūkinės veiklos pajamas tvarko pagal specialiųjų (nebiudžetinių) lėšų sąmatą, pelno įmokų į biudžetą nemoka. Iš biudžeto finansuojamos organizacijos, nesudarančios specialiųjų (nebiudžetinių) lėšų sąmatų ir gavusios pajamų iš komercinės-ūkinės veiklos, moka pelno mokestį.

20. Bendrų įmonių ir užsienio kapitalo įmonių pelno dalis, tenkanti užsienio investicijai, panaudota įmonės reikalams, išskyrus fizinių asmenų pajamų mokesčiu apmokestintas išmokas, apmokestinama taikant Užsienio investicijų Lietuvos Respublikoje įstatymo 29 straipsnio pirmoje ir antroje dalyje numatytas lengvatas. Šios lengvatos netaikomos pelnui, išvežtam į užsienį, taip pat skirtam dividendams išmokėti.

 

 

MINISTRAS                                                                                                                    E. VILKELIS

______________