LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBĖS TURTO FONDO
ĮSTATYMAS

 

1997 m. lapkričio 4 d. Nr. VIII-482

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Valstybės kontroliuojama įmonė – įmonė, kurioje daugiau kaip 1/2 akcijų, suteikiančių balso teisę visuotiniame akcininkų susirinkime, nuosavybės teise priklauso valstybei.

2. Privatizavimo sandoris – vadovaujantis Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymu sudaryta sutartis, pagal kurią privatizavimo objekto valdytojas įsipareigoja perduoti privatizavimo objektą potencialaus pirkėjo nuosavybėn, o potencialus pirkėjas įsipareigoja sumokėti sutartyje nustatytą pinigų sumą ir(ar) įvykdyti kitus sutartyje nustatytus įsipareigojimus.

3. Privatizavimo objekto valdytojas – Valstybės turto fondas ar kita Lietuvos Respublikos valstybės įstaiga, įmonė ar organizacija, patikėjimo ar nuosavybės teise valdanti, naudojanti valstybės akcijas ar kitą turtą ir juo disponuojanti.

 

2 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šis įstatymas nustato Valstybės turto fondo steigimą, valdymą, veiklą, reorganizavimą ir likvidavimą.

 

3 straipsnis. Valstybės turto fondas

1. Valstybės turto fondas (toliau – Turto fondas) yra valstybės įmonė, šio, Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo ir kitų įstatymų nustatyta tvarka valdanti ir naudojanti jai patikėjimo teise Lietuvos Respublikos Vyriausybės perduotus vertybinius popierius ir kitą valstybės turtą bei juo disponuojanti.

2. Turto fondui taikomos Valstybės ir savivaldybių įmonių įstatymo nuostatos, jei šis įstatymas nenustato kitaip.

 

4 straipsnis. Turto fondo steigimas

1. Turto fondą steigia, jo įstatus tvirtina ir keičia Vyriausybė.

2. Vyriausybė suformuoja ir didina (mažina) Turto fondo įstatinį kapitalą turtiniais (patalpos, įranga) ir neturtiniais įnašais.

3. Remiantis Vyriausybės nutarimais ir Vyriausybės nustatyta tvarka Turto fondui perduodami valstybei nuosavybės teise priklausantys pastatai, statiniai, įrenginiai ir akcijos. Turto fondas juos valdo ir naudoja, jais disponuoja patikėjimo teise, išskyrus:

1) akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kurioms nuosavybės teise priklausančiais pastatais ar jų dalimis, statiniais ir įrenginiais naudojasi valstybės valdžios ir valdymo institucijos, akcijas;

2) valstybės įmones, kitus valstybei nuosavybės teise priklausančius objektus, disponavimą kuriais riboja įstatymai ar Vyriausybės nutarimai, taip pat kitą turtą, kuris pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ar kitus įstatymus nuosavybės teise gali priklausyti tik valstybei.

4. Vyriausybė nustato atstovavimo valstybės interesams įmonėse, kurių akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei, tvarką.

 

5 straipsnis. Turto fondo funkcijos

1. Pagrindinės Turto fondo funkcijos:

1) privatizuoti valstybei nuosavybės teise priklausantį turtą pagal Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą;

2) atstovauti valstybės interesams valdant ir naudojant jam patikėjimo teise perduotas valstybei nuosavybės teise priklausančias akcijas ir pastatus, statinius ir įrenginius bei jais disponuojant;

3) Vyriausybės nustatyta tvarka apskaityti jam patikėjimo teise perduotas valstybei nuosavybės teise priklausančias akcijas ir teikti Vyriausybei ataskaitas apie Turto fondo valdomo, naudojamo ir disponuojamo valstybės turto būklę, taip pat siūlymus dėl naujų valstybės kontroliuojamų įmonių steigimo, esamų reorganizavimo ar likvidavimo bei statuso pakeitimo;

4) perimti ir valdyti valstybei nuosavybės teise priklausančius pastatus, statinius bei įrenginius, akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių akcijas;

5) vykdyti kitas įstatymų nustatytas funkcijas.

2. Akcijas ar kitą valdomą, naudojamą ir disponuojamą turtą Turto fondas gali perduoti nuosavybėn kitiems fiziniams ar juridiniams asmenims pagal Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą.

 

6 straipsnis. Turto fondo valdyba ir administracija

1. Turto fondo veiklai vadovauja valdyba, kurios pirmininką bei narius skiria ir atleidžia Vyriausybė. Turto fondo valdybos narių turi būti ne mažiau kaip 5 ir ne daugiau kaip 9. Turto fondo valdybos pirmininkas ir nariai darbo santykių su Turto fondu neturi.

2. Turto fondo valdyba:

1) nustato Turto fondo plėtros strategiją, stebi Turto fondo veiklą ir valdymo organizavimą;

2) nustato Turto fondo struktūrą, skiria ir atleidžia vyriausiąjį finansininką (buhalterį) bei, suderinusi su Ministru Pirmininku, skiria ir atleidžia Turto fondo administracijos vadovą;

3) tvirtina Turto fondo dalyvavimo valstybės kontroliuojamų įmonių valdyme taisykles;

4) tvirtina Turto fondo išlaidų sąmatas;

5) kontroliuoja Turto fondo lėšų naudojimą;

6) tvirtina pusmetinę ir metinę Turto fondo veiklos ataskaitas ir skelbia jas „Valstybės žiniose“;

7) priima sprendimus dėl Turto fondo filialų (skyrių) Lietuvos miestuose (rajonuose) steigimo;

8) vykdo kitas funkcijas, kurias nustato Vyriausybė ar Turto fondo įstatai.

3. Turto fondo administracijos veiklai vadovauja administracijos vadovas. Jo teises ir pareigas, taip pat įgaliojimus atstovauti Turto fondo interesams, įskaitant teisę pasirašyti sutartis Turto fondo vardu ir atstovauti šiam fondui santykiuose su trečiosiomis šalimis, nustato Turto fondo įstatai.

4. Turto fondo valdybos narys, jo administracijos vadovas ir vyriausiasis finansininkas (buhalteris) negali būti akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, kuriose Turto fondas valdo daugiau kaip 1/5 akcijų, valdybos nariais ar akcininkais (tiesiogiai ar per kitą asmenį), taip pat negali turėti su tokiomis bendrovėmis jokių sutartimis įteisintų susitarimų.

5. Jei Turto fondo valdybos narys, jo administracijos vadovo sutuoktinis, tėvai ir vaikai, broliai ir seserys yra akcinės bendrovės ar uždarosios akcinės bendrovės, kuriose Turto fondas valdo daugiau kaip 1/5 akcijų, valdybos nariai ar akcininkai (tiesiogiai ar per kitą asmenį) arba turi su tokiomis bendrovėmis sutartimis įteisintų susitarimų, šis valdybos narys ar administracijos vadovas neturi teisės balsuoti priimant sprendimus ar pats priimti sprendimus dėl tų akcinių ar uždarųjų akcinių bendrovių.

6. Turto fondo valdybos nariai privalo solidariai atlyginti šiam fondui visus nuostolius, padarytus dėl valdybos nutarimų, priimtų pažeidžiant Lietuvos Respublikos įstatymus ar kitus teisės aktus. Valdybos narys, balsavęs prieš tokį nutarimą, atleidžiamas nuo pareigos atlyginti nuostolius.

 

7 straipsnis. Turto fondo įstatai

Turto fondo įstatuose (be Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatyme reglamentuotų nuostatų) nurodoma:

1) Turto fondo valdybos narių skaičius;

2) Turto fondo valdybos, jo filialų (skyrių) vadovų kompetencija, taip pat Turto fondo sandorių sudarymo tvarka;

3) Turto fondo valdybos sprendimų priėmimo ir šių sprendimų įgyvendinimo tvarka;

4) Turto fondo dalyvavimo valstybės kontroliuojamos įmonės valdyme principai;

5) Turto fondo darbuotojų skatinimo tvarka;

6) kiti klausimai, kuriuos nusprendžia reglamentuoti Vyriausybė.

 

8 straipsnis. Turto fondo lėšos ir jų naudojimas

1. Turto fondo įplaukos yra:

1) privatizavimo lėšų, gautų pagal Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą, dalis;

2) nuomos mokestis už valstybei nuosavybės teise priklausančius pastatus, statinius ir įrenginius, kuriuos išnuomavo Turto fondas, ir delspinigiai už laiku nesumokėtą nuomos mokestį;

3) tantjemos;

4) valstybės biudžeto skirtos lėšos;

5) užsienio ar tarptautinių organizacijų bei fondų parama;

6) kitos pajamos (už paslaugas, duomenų bazės naudojimąsi).

2. Šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytos įplaukos kaupiamos ir apskaitomos Finansų ministerijai atidarytoje privatizavimo fondo sąskaitoje. Valstybės turto valdymo ir naudojimo bei disponavimo juo veiklai finansuoti Turto fondui iš visų gautų įplaukų skiriama lėšų dalis, kurios dydį, skaičiuojant procentais nuo šio straipsnio 1 dalies 1 punkte išvardytų įplaukų, kas pusę metų nustato Vyriausybė. Vyriausybė privalo nustatyti procentais lėšas, kurias, atsižvelgiant į Turto fondo patikėjimo teise ūkiniais metais valdomų akcijų dividendus, gautus į valstybės biudžetą, skirs Turto fondui.

3. Turto fondas tiesiogiai gauna ir apskaito šio straipsnio 1 dalies 2, 3, 4, 5, 6 punktuose išvardytas įplaukas, taip pat kitas tiesiogiai Turto fondui teikiamas tikslines subsidijas ar neatlygintiną paramą.

4. Turto fondo lėšos naudojamos:

1) atstovavimo valstybės interesams akcinėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse išlaidoms apmokėti;

2) Turto fondo veiklai reikalingų paslaugų, prekių bei įrenginių įsigijimo išlaidoms ir atliktiems darbams apmokėti;

3) Turto fondo rezervui, kuris skiriamas šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalyje nurodytoms išlaidoms apmokėti, sukaupti;

4) išlaidoms ekspertams, pasitelktiems įgyvendinti Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymą, apmokėti;

5) administracijos darbuotojų darbui apmokėti;

6) Turto fondo valdybos narių ir šio fondo administracijos darbuotojams skatinti.

5. Turto fondo metinės finansinės veiklos ataskaitą patikrina auditoriai ir tvirtina Turto fondo valdyba. Ši ataskaita teikiama Vyriausybei.

 

9 straipsnis. Turto fondo atsakomybė

1. Vienerius metus po privatizavimo sandorio pasirašymo dienos Turto fondas atsako už privatizuotų valstybės kontroliuojamų įmonių suteiktas garantijas, laidavimus, už padarytą aplinkai žalą ir kitas prievoles, kurios atsirado iki privatizavimo sandorio pasirašymo dienos ir kurių vertė viršija 5 procentus privatizavimo sandorio vertės, jei:

1) apie tokių prievolių atsiradimą pirkėjas nebuvo informuotas;

2) tokios prievolės yra privalomos pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ir šios prievolės nebuvo perduotos pirkėjui pagal sudarytą privatizavimo sandorį.

2. Jei šio straipsnio 1 dalyje nurodytų prievolių bendra vertė pagal vieną sandorį viršija 1/3 įplaukų, kurias iš šio sandorio gauna Turto fondas, sprendimą dėl prievolės vykdytojo priima Vyriausybė.

3. Turto fondas neatsako už privatizuotų valstybės kontroliuojamų įmonių prievoles, kurios atsirado po šių įmonių akcijų pirkimo-pardavimo sutarčių pasirašymo dienos.

4. Turto fondas pagal savo prievoles atsako tik tuo Turto fondo turtu, kurį įstatymų nustatyta tvarka galima išieškoti.

 

10 straipsnis. Asmenys, atstovaujantys Turto fondui

Su asmenimis, kuriems pavedama dalyvauti visuotiniuose akcininkų susirinkimuose, Turto fondas turi teisę sudaryti pavedimo (atstovavimo) sutartis. Tokia sutartis gali būti sudaryta su asmenimis neatsižvelgiant į tai, ar juos su Turto fondu sieja darbo santykiai, ar ne. Asmenims, kurių nesieja darbo santykiai su Turto fondu, šis fondas nustato kvalifikacinius kriterijus.

 

11 straipsnis. Turto fondo valdybos ir šio fondo administracijos darbuotojų darbo apmokėjimas ir skatinimas

1. Turto fondo valdybos pirmininko ir valdybos narių darbo apmokėjimo ir skatinimo tvarką nustato Vyriausybė.

2. Turto fondo administracijos vadovo ir jo pavaduotojų darbo apmokėjimo ir skatinimo tvarką nustato Turto fondo valdyba.

3. Turto fondo darbuotojų atlyginimus ir atlyginimų priedus nustato šio fondo administracijos vadovas, vadovaudamasis šio fondo valdybos patvirtintais apmokėjimo už darbą normatyvais ir sąlygomis.

 

12 straipsnis. Turto fondo reorganizavimas ir likvidavimas

Turto fondas reorganizuojamas ir likviduojamas Vyriausybės sprendimu.

 

13 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Turto fondas steigiamas likviduojant valstybės įmonę Lietuvos valstybės vertybinių popierių fondą (toliau – Vertybinių popierių fondas) ir reorganizuojant Lietuvos valstybinę privatizavimo agentūrą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Vertybinių popierių fondo likvidavimo ir Lietuvos valstybinės privatizavimo agentūros prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės reorganizavimo tvarką nustato Vyriausybė.

2. Valstybei nuosavybės teise priklausančio turto (įskaitant ir Vertybinių popierių fondo ar kitų valstybės institucijų valdomas akcijas) perdavimo Turto fondui patikėjimo teise tvarką ir terminus nustato Vyriausybė, tačiau:

1) Vertybinių popierių fondo valdomos akcijos ir į privatizavimo programas įtrauktų akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių akcijos bei kitas valstybės turtas Turto fondui turi būti perduotas ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos;

2) socialinės infrastruktūros įmonių, kurių paslaugų ir prekių kainas reguliuoja valstybė, akcijos Turto fondui neperduodamos.

 

14 straipsnis. Įstatymo įgyvendinimas

Pasiūlyti Vyriausybei iki 1998 m. sausio 1 d. parengti ir priimti teisės aktus, kurių reikia šiam įstatymui įgyvendinti.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS