LIETUVOS RESPUBLIKOS

ARCHYVŲ

Į S T A T Y M A S

 

1990 m. vasario 13 d. Nr. XI-3687

Vilnius

 

Lietuvos TSR archyvų įstatymas reglamentuoja Lietuvos archyvų fondo organizavimą, saugojimą, naudojimą valstybės ir visuomenės poreikiams tenkinti bei piliečiu teisėms realizuoti.

Lietuvos archyvų fondas Č Lietuvos TSR dokumentų saugyklose esantys bei kiti juridinių ir fizinių asmenų sukaupti Lietuvos valstybės bei jos istorinio paveldo dokumentai, taip pat praeityje išvežti iš Lietuvos dokumentai ir archyvai, esantys kitų TSRS respublikų ir užsienio valstybinių įstaigų ir visuomeninių organizacijų žinioje. Sudėtinė jo dalis yra organizacijų ir fizinių asmenų, esančių ar buvusių kitose respublikose bei užsienio šalyse, veikloje, susidarę ar sukaupti dokumentai, istoriškai susiję su Lietuva.

Į Lietuvos archyvų fondą įeina Lietuvoje gyvenusių ir gyvenančių tautų visuomeninės-politinės, valstybinės, ekonominės, socialinės bei kultūrinės raidos dokumentai.

Šiuo įstatymu nustatoma, kad Lietuvos archyvų fondas yra Respublikos nacionalinis turtas ir yra jos jurisdikcijoje. Lietuvos archyvų fondo kaupimas ir išsaugojimas Č valstybinių, visuomeninių organu ir organizacijų, kiekvieno Lietuvos TSR piliečio pareiga.

 

1 straipsnis. Lietuvos archyvų fondas

Lietuvos archyvų fondą sudaro:

1. Valstybinis archyvų fondas.

Valstybinį archyvų Fondą sudaro visi dokumentai, esantys Lietuvos TSR valstybiniuose archyvuose, kitose valstybinėse saugyklose, taip pat sukaupti valstybinės valdžios ir valdymo organuose, teismuose, arbitraže, prokuratūroje, kitose valstybinėse Įstaigose, įmonėse ir organizacijose, nepriklausomai nuo jų pavaldumo.

Valstybinio archyvų fondo sudarymo, saugojimo bei naudojimo tvarką, jo organizavimą ir valdymą nustato Lietuvos TSR valstybinio archyvų fondo nuostatai, kuriuos tvirtina Lietuvos TSR Ministrų Taryba,

2. Politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų archyvų fondai.

Šiuos archyvų fondus sudaro politinių partijų, profesinių, kooperatinių, konfesinių, visuomeninių organizacijų ir visuomeninių judėjimų, kūrybinių sąjungų ir mokslo draugijų, esančių Lietuvos TSR teritorijoje, veiklos dokumentai, nepriklausantys valstybiniam archyvu fondui.

3. Fizinių asmenų dokumentų fondai.

Fizinių asmenų dokumentų fondus sudaro asmens, šeimos, giminės veiklos ir jų surinkti, paveldėti, pirkti ar dovanoti dokumentai, jei jie nepriklauso valstybiniam archyvų fondui.

 

2 straipsnis. Lietuvos archyvų fondo nuosavybė

Valstybinis archyvų fondas yra Lietuvos TSR valstybinė nuosavybė. Valstybinio archyvų fondo dokumentai negali būti pirkimo ir pardavimo bei kitų sandorių, pažeidžiančių valstybės nuosavybės teisę į tokius dokumentus, objektas.

Politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondai yra šių juridinių asmenų nuosavybė.

Fizinių asmenų dokumentų fondai yra šių asmenų privatinė nuosavybė.

 


3 straipsnis.         Lietuvos istorinio paveldo dokumentų bei tautiečių užsienyje sukauptų archyvalijų susigrąžinimas

Lietuvos TSR rūpinasi Lietuvos istorinio paveldo dokumentų, atsidūrusių už Lietuvos TSR sienų, susigrąžinimu ir skatina bei remia lietuvių tautiečių užsienyje sukauptų archyvalijų pargabenimą j Lietuvą ir jį finansuoja.

 

4 straipsnis. Valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų dokumentų fondai

Lietuvos TSR valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos privalo kaupti jų veiklos dokumentus. Šių juridinių asmenų sukaupti dokumentai tvarkomi, saugomi ir naudojami pagal valstybiniam archyvų fondui nustatytus reikalavimus.

Neterminuoto saugojimo dokumentų maksimalus saugojimo terminas valstybinėse įstaigose, įmonėse ir organizacijose – penkiolika metų. Praėjus nustatytam laikui, šių juridinių asmenų neterminuoto saugojimo dokumentai perduodami valstybiniam saugojimui į valstybinius archyvus. Perduotais valstybiniam saugojimui dokumentais valstybiniai archyvai disponuoja tiek, kiek tai neprieštarauja šiam ir kitiems Lietuvos TSR įstatymams.

 

5 straipsnis. Lietuvos TSR valstybiniai archyvai

Lietuvos TSR valstybiniai archyvai kaupia, neterminuotai saugo ir užtikrina saugomų dokumentų naudojimą visuomenės poreikiams tenkinti. Jie dirba mokslo tiriamąjį darbą archyvotyros, istorijos bei pagalbinių istorijos mokslų srityse, leidžia mokslinius informacinius leidinius, kontroliuoja, kaip valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos kaupia, tvarko ir saugo dokumentus.

 

6 straipsnis. Kitos valstybinės saugyklos

Lietuvos TSR Mokslų Akademija, kitos mokslo ir mokymo įstaigos, muziejai, bibliotekos neterminuotai saugo istoriškai susiklosčiusius valstybinio archyvo fondo dokumentų kompleksus bei sutartimi įgytus, paveldėtus, dovanotus ar pirktus asmenų dokumentus. Šioms saugykloms įsigyti valstybinių įmonių, įstaigų ir organizacijų dokumentų originalus arba jiems prilygstančias kopijas draudžiama.

 

7 straipsnis.         Politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondai

Politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų kaupimą, apskaitą ir išsaugojimą privalo užtikrinti fondo laikytojas.

 

8 straipsnis. Valstybinių archyvų fondo priežiūros ir valdymo organų funkcijos

Valstybiniai archyvų fondo priežiūros ir valdymo organai vykdo Lietuvos archyvų fondo organizavimo, valstybinės priežiūros ir kontrolės funkcijas, valdo valstybinius archyvus, atstovauja Lietuvos TSR tarptautinėse archyvų organizacijose. Šių organų struktūrą ir kompetenciją nustato Lietuvos TSR Ministrų Taryba.

Valstybinių archyvų fondo priežiūros ir valdymo organų leidžiami aktai Lietuvos archyvų fondo klausimais privalomi juridiniams asmenims ir pareigūnams.

 

9 straipsnis.         Likviduojamų valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondų perdavimas valstybiniam saugojimui

Kai likviduojamos valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos, politinės, visuomeninės, konfesinės organizacijos ir kiti Lietuvos TSR teritorijoje esantys juridiniai asmenys arba fondo laikytojas neužtikrina dokumentų išsaugojimo, dokumentų fondai perduodami valstybiniam saugojimui į valstybinius archyvus.

 

10 straipsnis.       Valstybinio archyvų fondo papildymas ir depozitinis politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų juridinių ir fizinių asmenų dokumentų fondų saugojimas

Politinės, visuomeninės, konfesinės organizacijos ir kiti juridiniai ir fiziniai asmenys gali perduoti savo dokumentų fondus valstybiniam saugojimui i valstybinius archyvus.

Lietuvos TSR valstybiniai archyvai gali priimti politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų juridinių ir fizinių asmenų dokumentų fondus depozitiniam saugojimui.

 

11 straipsnis. Lietuvos archyvų fondo sąvadas

Valstybiniai archyvų fondo priežiūros ir valdymo organai tvarko valstybinių įstaigų, įmonių ir organizacijų, politinių ir visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų Lietuvos archyvų fondo sąvadą. Nurodytos organizacijos privalo kasmet pateikti Lietuvos archyvų fondo sąvadui nustatytos formos apskaitos dokumentus. į Lietuvos archyvų fondo sąvadą gali būti įtraukti svarbesni fizinių asmenų dokumentų fondai bei dokumentų kolekcijos, reikšmingos Lietuvos istorijai ir kultūrai, tų dokumentų laikytojų sutikimu.

 

12 straipsnis. Lietuvos archyvų fondo išlaikymas

Valstybė užtikrina ir finansuoja iš biudžeto Lietuvos TSR valstybinių archyvų materialinės-techninės bazės sukūrimą ir valstybinių archyvų veiklą.

Kitos valstybinės saugyklos bei valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos dokumentų fondus išlaiko savo lėšomis.

Politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondus išlaiko fondo laikytojas.

Valstybė gali savo lėšomis remti juridinių ir fizinių asmenų dokumentų fondų laikytojus.

 

13 straipsnis. Lietuvos archyvų fondo dokumentų naudojimas

Lietuvos archyvų fondo dokumentais bei informacine sistema turi teisę naudotis nustatyta tvarka visi Lietuvos TSR piliečiai, įstaigos, įmonės ir organizacijos. Atskirų dokumentų kategorijų naudojimą apriboja šio įstatymo 14 straipsnis.

Fizinių asmenų nuosavybe esančiais dokumentais naudotis galima tik savininko sutikimu.

Pirmenybės teisę naudotis Lietuvos archyvų fondo dokumentais turi Lietuvos TSR piliečiai.

Užsienio valstybių piliečiai ir organizacijos Valstybinio archyvų fondo dokumentais gali naudotis valstybinių archyvų fondo priežiūros ir valdymo organų nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis.       Lietuvos TSR valstybinio archyvų fondo bei politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondų naudojimo apribojimas

Valstybinio archyvų fondo bei politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondų naudojimą leidžiama apriboti pagal jų slaptumo kategorijas, jeigu dokumentų paskelbimas gali pakenkti Lietuvos valstybės ar visuomenės interesams. Dokumentų slaptumo kategorijos nustatomos pagal Lietuvos TSR Ministrų Tarybos patvirtintą vardyną.

Nustatomi tokie dokumentų įslaptinimo maksimalūs terminai:

slaptiems dokumentams – 30 metų;

visiškai slaptiems dokumentams – 40 metų;

slaptiems ypatingos valstybinės reikšmės dokumentams – 50 metų.

Atskiroms dokumentų grupėms Lietuvos TSR Ministrų Taryba gali pratęsti arba sutrumpinti įslaptinimo terminą. Termino pratęsimas peržiūrimas kas 5 metai.

Praėjus nustatytiems terminams, visi atitinkamos kategorijos dokumentai tampa prieinami visuomenei ir gali būti skelbiami.

 


15 straipsnis. Lietuvos TSR piliečių teisių užtikrinimas

Lietuvos TSR valstybiniai archyvai, valstybinės įstaigos, įmonės ir organizacijos, politinės, visuomeninės, konfesinės organizacijos bei kiti Lietuvos TSR teritorijoje esantys juridiniai asmenys privalo išduoti piliečiams archyvo pažymėjimus turimų dokumentų pagrindu.

 

16 straipsnis. Draudimas naikinti Lietuvos archyvų fondo dokumentus

Naikinti Lietuvos TSR valstybinio archyvų fondo dokumentus bei politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondų dokumentus be valstybinių archyvų fondo priežiūros ir valdymo organų ar Lietuvos TSR valstybinių archyvų leidimo draudžiama. Dokumentų naikinimo tvarką nustato valstybiniai archyvų fondo priežiūros ir valdymo organai.

 

17 straipsnis. Draudimas išvežti Lietuvos archyvų fondo dokumentus

Draudžiama išvežti iš Lietuvos TSR valstybinio archyvų fondo bei politinių, visuomeninių, konfesinių organizacijų ir kitų Lietuvos TSR teritorijoje esančių juridinių asmenų dokumentų fondų dokumentų originalus arba jiems prilygstančias kopijas.

Lietuvos archyvų fondo dokumentų bei legalizuotų kopijų išvežimo tvarką nustato ir leidimus išduoda valstybiniai archyvų fondo priežiūros ir valdymo organai, atsižvelgdami į Lietuvos valstybės ir visuomenės interesus.

 

18 straipsnis. Atsakomybė už Lietuvos TSR archyvų įstatymo pažeidimus

Pareigūnai ir asmenys, pažeidę Lietuvos TSR archyvų įstatymą, traukiami atsakomybėn įstatymo nustatyta tvarka.

 

19 straipsnis. Tarptautinės sutartys

Jeigu Lietuvos TSR tarptautine sutartimi nustatytos kitokios taisyklės negu tos, kurias numato Lietuvos TSR archyvų įstatymas, tai taikomos tarptautinės sutarties taisyklės.

 

 

LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS

TARYBOS PREZIDIUMO PIRMININKAS                                                       A. BRAZAUSKAS

 

LIETUVOS TSR AUKŠČIAUSIOSIOS

TARYBOS PREZIDIUMO SEKRETORIUS                                                                 L. SABUTIS

______________