Lietuvos Respublikos Vyriausybė
NUTARIMAS
Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS vietos savivaldos Įstatymo 37 STRAIPSNIO 1 DALIES IR 46 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIP-281
2013 m. gegužės 22 d. Nr. 430
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (Žin., 1994, Nr. 15-249; 1999, Nr. 5-97; 2000, Nr. 86-2617; 2004, Nr. 165-6025) 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2013 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. SV-S-139 27 punktą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:
1. Pritarti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 37 straipsnio 1 dalies ir 46 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto Nr. XIIP-281 (toliau – Įstatymo projektas) tikslui tiek, kiek tai susiję su palankesnių sąlygų savivaldybės gyventojams dalyvauti vietos savivaldoje sudarymu, tačiau nepritarti Įstatymo projekte siūlomoms teisinio reguliavimo priemonėms dėl toliau išdėstytų priežasčių.
Įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad apklausai galėtų būti teikiami ne tik klausimai, kuriuos savivaldybė sprendžia atlikdama savarankiškąsias funkcijas, bet ir kiti savivaldybės gyventojams aktualūs klausimai, o jeigu apklausos rezultatai susiję su valstybės institucijų kompetencijos ir atsakomybės sritimis arba jiems įgyvendinti reikia šių institucijų dalyvavimo, savivaldybės taryba pateikia apklausos rezultatus atitinkamoms valstybės institucijoms. Tokia Įstatymo projekto formuluotė ir Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodytas Įstatymo projekto tikslas verčia manyti, kad savivaldybės gyventojų apklausai būtų teikiami ne tik susiję su konkrečios savivaldybės gyventojų (savivaldybės bendruomenės) interesais, bet ir aktualūs valstybės mastu klausimai. Taigi Įstatymo projekte siūloma nustatyti galimybę skelbti apklausas ne tik tais klausimais, dėl kurių pačios savivaldybės institucijos priima sprendimus, bet ir klausimais, kuriuos spręsti yra valstybės institucijų kompetencija. Tai galėtų būti vertinama kaip pasiūlymas įteisinti vietinį referendumą, tai yra tam tikros valstybės teritorijos dalies gyventojų nuomonės dėl valstybės reikalų tvarkymo pareiškimą, nors nei Lietuvos Respublikos Konstitucija, nei Lietuvos Respublikos referendumo įstatymas (Žin., 2002, Nr. 64-2570) vietinių referendumų nenumato. Vadinasi, siūlymas keisti Įstatymo projekto 1 straipsnyje išdėstytos keičiamo Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 37 straipsnio 1 dalies formuluotę taip, kad savivaldybės galėtų teikti vietos gyventojų apklausai ne tik tokius klausimus, kurie aktualūs tik tos savivaldybės, kaip įstatymo nustatyto valstybės teritorijos administracinio vieneto, nuolatinių gyventojų bendruomenei, bet ir visus kitus savivaldybės gyventojams aktualius klausimus, inter alia tuos, kuriuos spręsti yra valstybės institucijų kompetencija, nesuderinamas su vietos savivaldos konstituciniais pagrindais.
2. Be to, Įstatymo projekte siūlomoms nuostatoms įgyvendinti gali prireikti papildomų savivaldybės biudžeto lėšų, nors apklausų kitais savivaldybės gyventojams aktualiais klausimais organizavimas ir vykdymas nesusijęs su savarankiškųjų savivaldybės funkcijų atlikimu.
3. Pritarti Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamento 2013 m. vasario 27 d. išvados Nr. XIIP-281 1 punkte pateiktoms pastaboms.